ffmiSfcS'ffE Crisis in de Holtense Handelsvereniging bezworen fi®S2rDAM P@ Geslaagde feestavond van Holbatheo' kLilS verkouden Spreken in het openbaar AGENDA BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Pracht handen No. 44. Jaargang 10. ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 Verschijnt elke zaterdag NIEUWSBLAD HOLLENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.07 Huidige bestuur blijft aange vuld met nieuwe secretaris-pen ningmeester tot voorjaar 1959 aan. De moeilijkheden, welke voor enkele weken ontstaan zijn in de boezem van de winkeliersvereniging, doordat het be stuur en bloc aftrad wegens de te gerin ge belangstelling van de zijde der leden voor een door hem uitgeschreven ver gadering, zijn opgelost en zullen, naar wij verwachten, ook niet terugkeren. In de maandagavond in hotel Bosman gehouden ledenvergadering, die thans goed bezocht was, heeft het demission- naire bestuur zich bereid verklaard tot het voorjaar van 1959 aan te blijven, mits een nieuwe secretaris-penning meester zou worden gekozen, die de he ren H. J. Bouwhuis en E. Dikkers Hzn. zou kunnen vervangen om de komende Sinterklaas-actie te leiden en te orga niseren. Beide heren blijven voorlopig in het bestuur om de nieuwe functiona ris bij te staan. Met algemene stemmen werd toen tot secretaris-penningmeester gekozen de heer J. M. Metzger die zich onder de door de vergadering uitgeoefende drang van zijn kant bereid verklaarde het werk op zijn schouders te nemen. De vergadering w as unaniem van me ning, dat de houding van de leden niet juist geweest is, om niet op de vorige vergadering te verschijnen. Opgemerkt werd echter, dat velen denken: de zaken komen wel voor elkaar, zoals dat in het verleden altijd het geval geweest is en dan verstek laten gaan, hetgeen echter voor de goede gang van zaken niet be vorderlijk is. De voorzitter, de heer G. Wissink, merkte in dit verband dan ook op, dat onder dergelijke omstandigheden de be stuursleden de lust vergaat om wat te organiseren en de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken te dragen. WOORDEN VAN LOF. Uit de vergadering is het bestuur lof toegezwaaid voor het goede werk, dat in de afgelopen 25 jaar werd verricht, maar voordat men daartoe kwam, zijn enkele wrijfpuntjes besproken en tot klaarheid gebracht, die een deel van de leden blijkbaar heeft bezig gehouden. Zo had het enkele leden bevreemd, dat het reisje ter viering van het 25-jarig jubileum niet is doorgegaan. De voorzitter deelde mede, dat men iemand heeft rondgestuurd om de deel nemers te noteren en dat zich toen maar 2 personen hebben opgegeven. Dat, zo als nu achteraf blijkt, niet alle leden be zocht zijn, kan men het bestuur niet euvel duiden. Ook heeft het bestuur, zoals beweerd zou zijn, geen grote verteringen ge maakt. Er is met grote soberheid met 't geld van de vereniging omgegaan en slechts in gevallen, dat men vele uren in touw was, is wel eens een vertering uit de kas betaald. Maar dat kwam de be stuursleden, die talloze uren en zelfs hun auto's beschikbaar stelden, dan ook zeer zeker toe, werd uit de vergadering opgemerkt. OPENING WINKELS. Bij de ingekomen stukken deelde de secretaris, de heer H. J. Bouwhuis, me de, dat twee uitnodigingen werden ont vangen voor het openen van nieuwe win kels, n.l. van de Fa. J. W. Dollekamp en Zn. en de heer A. Paalman. Het bestuur heeft in beide gevallen van het medele ven der vereniging doen blijken. De heer Joh. Dollekamp bracht het bestuur dank voor zijn blijken van be langstelling. BRIEF MET VOORSTELLEN. Hierna werd een brief voorgelezen van het lid, de heer H. Klein Velderman, die momenteel ziek is, maar daarin ver schillende suggesties deed met betrek king tot de oplossing van de door het en bloc aftreden van het bestuur ontstane moeilijkheden. Hierin ontvouwde de briefschrijver voorstellen om de be stuursverkiezing voorlopig uit te stellen, om een betere financiële basis te schep pen voor de vereniging en om voor de Sinterklaas-actie een fusie aan te gaan met de z.g. ster-winkels, door op dezelf de wijze bonnen uit te geven. Het bestuur had zich over de inhoud van deze brief nog niet kunnen beraden, maar nadat uit de vergadering aandrang was uitgeoefend om vooral ook met het oog op de Sinterklaas-actie de eendracht in de vereniging te bewaren en de ver gadering enige ogenblikken was ge schorst voor onderling beraad, verklaar den alle bestuursleden zich bereid om voorlopig aan te blijven onder de in de aanhef reeds genoemde voorwaarde. Hierna werd de heer Metzger tot secre taris-penningmeester gekozen. Met een hartelijk applaus van de vergadering werd het besluit van het bestuur en de ze benoeming begroet. SINTERKLAAS-ACTIE. Hierna werd uitvoerig gesproken over de te organiseren Sinterklaas-actie door middel van een winkelweek. Er werd 'n drietal voorstellen besproken, die het bestuur nader onder de loupe zal ne men en waarover het in 'n op korte ter mijn te beleggen nieuwe vergadering 'n beslissing van de leden zal vragen. De actie zal gehouden worden van 26 no vember tot en met 6 december a.s. met als attractie mooie prijzen. In een volgende ledenvergadering zul len tevens de elektriciteitstarieven aan de orde komen, waartegen ernstige grie ven werden ingebracht, terwijl gespro ken zal worden over het invoeren van een boetestelsel voor het zonder ken nisgeving niet bezoeken van de leden vergaderingen, zoals andere midden standsverenigingen dit ook kennen. CONTRIBUTIE VERHO GING. Teneinde de financiële positie der vereniging te versterken werd na am pele besprekingen besloten de contribu tie voor het jaar 1958 met f 2,50 te ver hogen, zodat deze dan f7,50 zal bedra gen. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer W. Geltink als be- UITREIKING PRIJZEN PAARDENFOKDAG 1958. De paardenl'okverenigiiig „Holbatheo" hield woensdagavond in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek haar zo langzamer hand traditioneel geworden feestavond, waarbij dan van de gelegenheid gebruik gemaakt wordt om de prijzen uit te rei ken van de enige tijd te voren gehouden fokdag. Voor deze avond waren niet al leen de leden en de deelnemers aan deze fokdag uitgenodigd, maar ook de zaken lieden, welke een groot aantal prijzen schonken voor deze jaarlijks in Dijker- hoek terugkerende paardenshovv. De zaal van 't Bonte Paard was dan ook geheel gevuld toen de voorzitter van „Holbatheo", de heer "W. Starink uit Bathmen, de aanwezigen welkom heette en zich in het bijzonder richtte tot hen, die de op 13 september jl. .gehouden fokdag deden slagen. Hoewel men zich ook in Bathmen van de goede kant heeft doen kennen, was het de Holtense ge meenschap, aldus de heer Starink, die het mogelijk maakte om aan alle deel nemers een prijs uit te reiken. GOED MATERIAAL. Terwijl door de mechanisatie van de landbouw het paardenmatei'iaal minder wordt, blijkt uit 't toetreden van nieuwe leden, dat de belangstelling voor het paard groter wordt. Hij riep deze nieuwe leden een speciaal welkom toe. De laat ste fokdag heeft bewezen, dat het paar- denmateriaal in de Westhoek vooruit gaande is. Deze vooruitgang wordt nog gestimuleerd door enkele aankopen van de heer Ganzeboom, burgemeester van Raalte. Het is paardenmateriaa! daar wat achter zit, zodat in de toekomst nog een groe verbetering verwacht kan wor den. Van de eerste pauze maakte de heer Starink gebruik om nog in het bijzonder welkom te heten Holtens burgervader, Mr. H. W. Enklaar, die wat later arri- veerd. De aanwezigheid van enkele jury leden was door hem reeds in het bijzon der opgemerkt. PROGRAMMA. Het programma dat de aanwezigen werd geboden, werd geopend door de Jo- ridi's uit Bathmen, een drietal jongelui, die me mandoline, en accordeonbegelei ding een speciaal voor deze avond ge maakt openingslied zongen, waarin het ontstaan en de ontwikkeling der .vereni ging in korte trekken bezongen werd. Zij oogstten daarmee reeds een spontaan ap plaus. Hun optreden werd gevolgd door de vertoning van een aantal kleurendia's van de jongste paardenfokdag door de heer P. Dijkstra, ouddirecteur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid", Hoe wel de film blijkbaar niet geheel aan de gestelde verwachting had voldaan, wer den toch tal van aardige plaatjes ver toond, die bij het publiek merkbaar in de smaak vielen. Vooral ook toen de heer Dijkstra enkele prachtige opnamen ver toonde van zijn reis naar het Zuivel- congres te Rome, waarbij hij schilderach tige plaatjes vertoonde van Oostenrijk, Zwitserland en de Italiaanse hoofdstad. Met het uitspreken van woorden van erkentelijkheid voor deze vertoning bood de heer Starink hem een klein geschenk aan. Hierna volgde het optreden van Jan van Bathmen als humorist en conferen cier en kwamen de Joridi's nog verschil- ve van de Stichting „Holtens Nieuwsblad' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 stuurslid voor Dijkerhoek, aangezien de ze geen zaak meer drijft, werd met alge mene stemmen gekozen de heer A. M. Nijkamp Jr., die zich bereid verklaarde tot het voorjaar van 1959, wanneer toch een algemene bestuursverkiezing moet plaats hebben, deze functie te vervullen. Gewezen werd op de noodzakelijkheid om branche-gewijs tot grotere samen werking te komen en dat de leiding meer aandacht schenkt aan de proble men van de middenstand met betrekking tot de winkelsluiting, elektriciteitstarie ven, Kamer van Koophandel e.d. Het bestuur werd nog uitgenodigd in een volgende vergadering te komen met een voorstel om aisnog een samen komst te organiseren in verband met het 25-jarig bestaan der vereniging, wel ke in het openbaar herdacht werd met de in de afgelopen zomer gehouden ju bileumfeesten, maar ten aanzien waar van voor de leden nog niets werd geor ganiseerd. EIND GOED, AL GOED. Dat de leden iets wilden goed maken, bleek tenslotte uit hun met algemene stemmen genomen besluit ter gelegen heid van het Sinterklaasfeest een ge schenk aan te bieden, waarin ook de he ren Metzger en Beijers zullen delen voor de diensten, die zij de vereniging in de loop der jaren bewezen hebben. De voorzitter sprak aan het einde der vergadering zijn dank uit voor de in goede harmonie gevoerde vruchtbare besprekingen op deze avond. lende keren met hun liedjes als „In het dal van de Taag", „Blonde Anna", „Twee reebruine ogen", die op verdienstelijke wijze gezongen werden. Jan van Bathmen had al spoedig de lachers op zijn hand met zijn liedjes en conference, waarmede hij evenals de Jo ridi's telkens een hartelijk applaus oogst te. Ook de kunstfluiter, Joe Klooster boer, oogstte met zijn optreden veel bij val. Op een tafel in de zaal prijkten tal van bekers, jaarplaquettes met standaard, standaardpenningen en een tweetal stan daards van de V.L.N., v.vlke in de tweede pauze aan de paardenfokkers, die aan de fokdag 1958 deelnamen, werden uitge reikt. Na deze uitreiking kwamen de Joridi's en Jan van Bathmen nog weer terug. De heer Starink heeft aan het slot van deze geslaagde avond de medewerkers hartelijk dank gebracht voor hun bij drage in dit welslagen en in het bijzon der nog de heer H. J. Bouwhuis bedankt, die telkenjare een belangrijk aandeel heeft in de werkzaamheden voor de fok dag in Dijkerhoek. EERSTE DRIE PLAATSEN VOOR „DE BERGRUITERS" Op zaterdag 11 oktober j.l. organiseer de de L.R. „CERES" te Zuidwolde haar jaarlijkse cross-country, waaraan door pl.m. 50 ruiters en amazones werd deel genomen. In de zware klasse (in de lichte klasse werd niet door een lid van de Bergrui- ters deelgenomen) werd deelgenomen door een 6-tal leden van „De Bergruiters" n.l. E. en W. Aaltink, M. Bolink, Joh. Bronsvoort, J. Jansen en H. Schone veld. De winnaar van vorig jaar T. Beldman Jr. met Amigo, die in Neede een val had gemaakt en nog niet voldoende hersteld was kon helaas zijn wisselbeker hierdoor niet verdedigen. Maar ondanks deze handicap bleek dat de Bergruiters toch weer sterk favoriet waren, daar de strijd voornamelijk ging tussen Marinus Bolink met zijn ouwe Lida en Johan Brons voort met Klein Duimpje en als een zeer goede derde (an dere waarnemers hadden deze zelfs als tweede) Herman Schoneveld met Ivasie. Jammer was het dat Johan Bronsvoort een buiteling maakte, daar hierdoor het seconden werk waar het andersongetwij- feld omgegaan was verloren ging. Het paard van E. Aaltink was de wa terplas te diep vandaar dat hij maar wachtte tot Klein Duimpje het goede voorbeeld gaf. De uitslag was tenslotte. 1 M. Bolink, met Lida, tijd 4 min.; 2 Joh. Bronsvoort, met Klein Duimpje, tijd 4.18 min.; 3 H. Schoneveld, met Ivasie, tijd 4.23 min.; 9 J. Jansen, met Robby, tijd 5.06 min.; 11 W. Aaltink, met Supke, tijd 5.11 min. „BETER LICHT, BETER ZICHT!" Deze wijsheid is geen opzienbarende vondst, die het Verbond voor Veilig Verkeer in het kader van de L; tionale Verlichtingsactie (22 tot en met 28 oktober) heeft uitgedacht, maar een waarheid, die al gold in de tijd van de postkoets en nu nóg in het mo derne verkeer. Een goed gerichte voorlamp, een duidelijk achterlicht en een wit spatbord zijn voor het veilig fietsen onmisbaar. Let U er op, dat Uw stalen ros in orde is. En merkt U, dat de koplamp verblindend werkt, geef hem dan een tikje naar benedeu. De lamp kan dat beter incasseren dan U zelf Wat zou het leven, ook in onze woon plaats, zonder verenigingen zijn! Maar wat is het verenigingsleven zon der leven, zonder actie! Veel verenigingsbestuurders klagen over het feit, dat vergaderingen zo slecht bezocht worden, ondanks een goed pro gramma en de vele moeiten en kosten, die men zich getroost, dat men er vaak moedeloos onder wordt. Doch hoevelen niet zien er ook tegen op om naar een vergadering te gaan, be nauwd reeds bij de gedachte iets te moe ten zeggen of een vraag te stellen. Het is maar al te vaak niet een gebrek aan tijd of belangsteling, doch aan moed. Wat zou het gehele vereniginsleven op 'n hoger plan komen als de spreekangst, de verlegenheid, mensenvrees en het min- waardigheidscomplex zou zijn verdwe nen. Wat zouden juist die bevreesde en spreekangstige mensen een geweldige steun voorhet verenigingsleven kunnen zijn, want stille wateren hebben diepe gronden; zwijgzame mensen zijn vaak gezegend met een grote gedachtenrijk- dom. Wat gaat er een geestelijk kapitaal ver loren op deze wijze, ook in het maatschap pelijk leven. Gelukkig behoeft men zich niet lijdelijk hierbij neer te leggen. Want er is een op lossing van dit probleem, ook in onze woonplaats. Een eenvoudige, prettige, leerzame en interessante methode brengt verlegen en spreekanstige mensen tot een totale om mekeer in hun gedachenleven, waardoor denken, spreken en doen in goede, posi tieve banen wordt geleid, het vereni gingsleven geactiveerd en gestimuleerd wordt en van niets minder dan van een wonder gesproken kan worden. U vindt die methode in de Cursus „Spreken in het opengaar" onder de be kwame leiding van een Spraak Psycho loog die zich reeds jaren tot taak heeft gesteld om de remmingen bij het spreken, denken en doen bij zijn medemensen te doen verdwijnen. Zowel verenigingsbestuurders, leiding gevenden op alle terreinen van het leven, persaneelschefs en bedrijfsleiders zouden wij willen aanradden eens te gaan ken nis maken met deze methode, waardoor bij hun groep meer uit de mensen te ha len is dan er nu uit komt. Ook de eenvou dige van geest mag niet verzuimen deze avond bij te wonen, want hij zal tot de ontdekking komen van nooit vermoed ga- van en talenten, tot nu toe latent bij hem aanwezig. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce elders in dit nummer opgenomen. Moge de goede invloed spoedig te merken zijn in het plaatselijk en gewestelijk verenigingsle ven, zodat niet langer alle lasten op de schouders van slechts enkele personen blijven drukken. WOONHUIS GEVEILD Woensdagmorgen had in hotel Holter- man ten overstaan van notaris Pluimers te Markelo de eindveiling plaats van een woonhuis met erf groot 4 are en 40 cen tiare, staande en gelegen nabij de Laren- seweg te Holten en toebehorende aan de erven J. Spenkelink, dat ingezet was voor f 9100.Het onroerend goed werd gemijnd door de heer H. J. Bouwhuis te Holten voor de som van f 13.000.voor zijn principaal, de heer H. J. Vorkink te Holten. 25 JAAR PREPARATEUR Woensdag herdacht de heer B. van Los ser de dag dat hij voor 25 jaar als prepa rateur van wild en gevogelte in dienst trad van het preparateursbedrijf van de heer Piet Bos, alhier. In die 25 jaar heeft hij de belangen van zijn patroon op uit stekende wijze gediend en zijn er heel wat werkstukken door zijn handen ge gaan. Al die jaren heeft de heer van Los ser, die te Rijssen woonachtig is, de weg naar en van zijn werk onder alle weers omstandigheden per rijwiel afgelegd zon der practisch ook maar een enkele dag te verzuimen. Deze dag is voor hem dan ook niet on opgemerkt voorbijgegaan. Des morgens werd hij door zijn patroon en collega's gecomplimenteerd en 's avonds hebben deze hem in zijn woning in Rijssen een prachtig geschenk overhandigd in de vorm van een fonkel nieuw Hammerless- jachtgeweer in de plaats van zijn oude spuit, die door het vele gebruik op jacht er niet beter op geworden was. Ds. W. DE NIJS SPRAK IN ESPELO. In een der lokalen van de o.l. school te Espelo heeft Ds. W. de Nijs van het Twenhaarsveld voor de afdeling van de Plattelandsvrouwen aldaar een interes sante lezing gehouden over zijn grote en gevaarvole tocht van Indonesië naar Ne derland, waarover wij al eerder uitvoe rig hebben bericht. Zijn causerie, die toe gelicht werd met kleurendia's, viel zeer in de smaak. Verder werd deze avond het winter- programma besproken en enkele plannen voor het thans ingetreden seizoen vast gesteld. De presidente, mevr. H. Hol-Groot- hoff, heeft Ds. de Nijs dank gebracht voor zijn inleidingen. Zaterdag 25 okt., 8 uur: Toneeluitvoe ring door „Het Noordelijk Toneel" met toneelspel: „Van de brug af ge zien". Maandag 27 okt. t.m. vrijdag 31 okt.: Drogisterij „De Vijzen" gesloten (zie adv. Maandag 27 okt.: Samenkomst Jonge Kerk in Irene. Dinsdag 28 okt., 7.30 uur: Vergadering Hervormde Vrouwenvereniging Dijker hoek in Bethanië. Woensdag 29 okt., 7.30 uur: Lezing voor de O.L.M.-afd., C.B.T.B.-afd. en Be drijfsvereniging in zaal Vosman over: „Varkenshouderij" door de heer F. W. J. Swart, verbonden aan het Instituut voor moderne veevoeding „De Schot horst". Woensdag 29 okt., 7.30 uur: Forum avond „Jong Holten" en Plattelands meisjes in Hotel Muller (zie adv.). Donderdag 30 okt.: tussen 2 en 4 uur aanvang Moedercursus Groene Kruis in Hotel Vosman. Zaterdag 1 nov.Cross country Land. Rijvereniging „Bergruiters". Zaterdag 1 nov., 11 uur v.m.Herope ning Drogisterij „De Vijzel" (zie adv.). Woensdag 5 nov.: Uitvoering H.G.K. in „Amicitia". Zaterdag 22 nov.: Uitvoering H.M.V. Donderdag 27 t.m. zaterdag 29 nov.: Grote bazar ten bate van instrumen tenfonds H.M.V. in Amicitia. HOLTEN Oolbekkink en M. Temmink, Holterweg Geboren: Gerritjes Willemina, dv J. 28 Irma Angela Maria, dv H. Voorveld en J. M. Kloppenberg, Holterberg 58 Liesbeth Nynke, dv T. A. Oostenbrug en G. H. Bongenaar, Larenseweg 29 (geb. te Deventer) Gehuwd: Brinkman, Berend Jan, 26 j., Holten en G. J. Oostenenk, 25 j., Diepen veen G. H. Schooien, 25 j., en J. Slijk huis, 27 j., beiden te Holten G. J. Gro- teboer, 28 j., Holten en J. W. Aijtink, 26 j., Raalte. BEVOLKING Ingekomen: F. H. Zwier, van Enschede n. Look 96 G. H. Bos en gezin van Epe naar Holterberg 68 G. R. Tokaya en ge zin van Noordwijk haar Look 40. Vertrokken: W. L. Neyman, van Look 40 naar Hellendoom E. Limbeek en gezin van Boschkampstraat 14 naar den Ham. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Holten, Dorpsstr. 22, tel. 352. Gevonden: Hoofddoek, fietspompje, ball-point, linkerdameshandschoen, zijden sjaaltje, zwarte dameshandschoen, over gordijn, windscherm voor motorrijder. Verloren: Groentemand, bruin dek kleed, motorrijtuigenbelastingkaart, por- temonnaie met inhoud. Ned. Herv. Kerk. Holten 9 uur Ds. Israël 10.30 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop); 19 uur Ds. Wiersma uit Ede (Jeugddienst). De diaconie-collecte in alle drie dien sten is bestemd voor de medische zen ding. Aan de uitgang van deze diensten zal een extra collecte gehouden worden voor „Den Alerdinck". Vrijdag 31 oktober (Hervormingsdag) 19.30 uur Interkerkelijke dienst in de Geref. Kerk Predicator Ds. Adding, Li turgie Ds. Hoogkamp. Dijkerhoek 10 uur Ds. Addink. Diaconie-collecte voor medische zen ding. Extra collecte voor Bethanië. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Evangelisatie in Bra bant en Limburg. Uen nimmer Het is de Hamamelis die het 'm doet „VERBLINDEND LICHT KOST MENSENLEVENS"! Denkt U daar wel een aan, wanneer U 's avonds „op de weg zit?" „Een verblinde bestuurder is steke blind!" roept het Verbond voor Veilig Verkeer deze week alle weggebrui kers toe en dat betekent hetzelfde als: verblinding kan Uw en andermans le ven kosten. Rijden met verblindend licht bij het naderen van een tegen ligger is misdadig. Daarom: DIM al tijd en overal! En wordt U verblind, vraag dan door het knipperen met Uw licht om wat wellevendheid. Helpt dat niet, niatig dan Uw snelheid en kijk nooit naar de lichtbron, maar naar de rechter wegberm.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 1