Formosa 3kuim>Z& hu'd? fA klein eiland van grote betekenis ^SMP BQIR Wenst U olie voor Uw haard? A. H. Vruwink Fa. Wed. A. TER HARMSEL grote Oktobermarkt 35e Rijssense Marktverloting Diepvries brengt uitkomst voor een vers product Nu de toestand in het Midden-Oosten door tussenkomst van de Verenigde Na- tics gestabaliseerd en het oorlogsgevaar tot een minimum beperkt is, heeft het communisme een nieuwe spanning ge schapen in het Verre Oosten. Formosa, het bolwerk van de Chinese nationalis ten, wordt bedreigd door de troepen van de grote broer van Chroesjtsjef Mao Tse Toeng. Artillerie- en vliegtuigbombardemen ten hebben reeds honderden doden en gewonden geëist op Quemoy, Tatan en andere eilanden tussen Formosa en het vasteland van China. Amerikaanse en Britse versterkingen zijn onderweg naar of reeds aangekomen in het gebied rond Japan en de Philippijnen. Formosa is maar een nietig stipje op de wereldkaart; met een oppervlakte van bijna 36.000 km2 is het iets groter dan Nederland. Het raakte voor 't eerst in West-Europa bekend tijdens de 16e eeuw toen de Portugezen en Spanjaar den (tevergeefs) pogingen deden daar vaste voet te krijgen. Pas in 1624 ge lukte het de Nederlanders als eerste Europeanen een kolonie te stichten op het voor de handel met Japan en China belangrijke eiland. Wij hebben geen blij vende merktekens achtergelaten, in te genstelling tot de Portugezen, die aan 't eiland de huidige naam hebben gegeven Formosa betekent „mooi" (de in heemse naam luidt „Taiwan"). Voor het „mooie land" is de komst van de Japan ners belangrijker geweest. Toen deze in juni 1895 het eiland geheel onder wierpen, hebben ze direct vele verande ringen op economisch, technisch en mi litair terrein aangebracht. Tussen de hoofdstad Taipeh en de andere belang rijke steden zoals Tainan, Takan, Kagi en Taichu, werden goede spoor- en auto verbindingen aangelegd. Het wegennet heeft op het ogenblik een lengte van 19.000 km en het grootste gedeelte daar van is door de Japanners aangelegd. Om rijst- en suikerclutures te ontwikke len werd een gedeelte van de bossen, die twee-derde van de totale oppervlak te bedekten, gerooid en omgezet in land bouwgrond. Dank zij de tussenkomst van de internationale hulporganisaties, die het gebruik van kunstmest leerden en een uitgebreid bevloeiïngssysteem ontwierpen, kan tegenwoordig drie maal per jaar een rijstoogst worden binnenge haald in 1953 bedroeg de totale jaar opbrengst 1,5 miljoen ton. Ook de ont ginning van delfstoffen wisten de Ja panners te bevorderen. Steenkool, ko per, aluminium, zout en een kleine hoe veelheid olie worden gewonnen. De olie kan ter plaatse verwerkt worden, want gedurende de Tweede Wereldoorlog werd bij Koschun een raffinaderij ge bouwd, die tegenwoordig een capaciteit bezit van 15.000 vaten per dag. De komst van de Nationalisten. Na de capitulatie in 1945 werd Formo sa aan China teruggegeven en trokken de ruim 300.000 Japanners terug naar hun vaderland. De 150.000 Kaosja's, de oorspronkelijke bewoners van 't eiland, konden de opengevallen plaatsen niet innemen, zodat een groot tekort aan goe de arbeidskrachten ontstond. Daarom werd in 1949, toen de communisten de macht op het vasteland in handen kre gen, de komst van Tsjang Kai Sjeks vluchtelingen met vreugde 'begroet; men verwachtte, dat het halve miljoen solda den en de '2,5 miljoen andere vluchtelin gen de leegte, die op de arbeidsmarkt was ontstaan, weer zouden opvullen. Maar hoe anders liep het uit! De ambte naren van de Kwomingtan, die hun plaatsen hadden verworven door dwang en oorruptiemethoden, zetten hun „tra ditie" voort en namen alle hoge posities in om het land door op eigen welzijn ge richte maatregelen nog dieper in de put te laten zakken. Het kwam zelfs zover, dat de bewoners in opstand kwamen. Al wérden de slecht bewapende massa's snel uiteen geslagen, de noodzaak van een drastische hervorming zag Tsjang Kai Shek in en een algemene zuivering van de regeringsbureaux volgde, ten- eide aan de corruptie een einde te ma ken. Met financiële en technische hulp uit Amerika wist hij de fabrieken en land- bouwcultures weer op gang te brengen, wat de verhouding tussen de Formoza- nen en de Nationalisten aanzienlijk ver beterde. Om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke aanvallen werden de ver dedigingswerken, die de Japanners al hadden aangelegd, verbeterd en de ha vens, die als bases van de vloot zouden moeten dienen, versterkt. Politieke en militaire betekenis. Reeds in 1955 heeft Rood-China po gingen gedaan het eiland op de Nationa listen te veroveren. Het kon toen echter nog afgeschrikt worden door de drei gende houding van het atoombom-bezit tende Amerika, hetgeen nu, in een pe riode van ballistische projectielen, niet meer zo gemakkelijk zal zijn. Het is dui delijk, dat Rusland geen enkele atoom bomaanval op het vasteland van China zal tolereren en een nieuwe wereld brand lijkt ogenschijnlijk een zeer hoge prijs voor het kleine eiland. Toch zal Amerika niet mogen toestaan, dat de Nationalisten verdreven worden. In de huidige politiek van de communistische machthebbers schuilt liet gevaar, dat zij op een zeer sluwe wijze verschillende pro-westerse landen en gebieden door indirecte agressie weten te veroveren of op zijn minst te neutraliseren. Na het succes in het wegens de olie belangrijke Midden-Oosten zijn de handelingen ver plaatst naar het strategisch belangrijke Formosa, dat door z'n ligging de belang rijke toevoerwegen naar de Zuid-Oost kust van China beheerst. En al hebben we nu te doen met een partner van Moskou (die veel gevaarlijker dan Rus land zelf kan worden), toch zal Amerika niet opnieuw (en met Amerika de ge hele Westerse wereld) mogen verslap pen. Tsjou En-Lai, de premier van de Volksrepubliek, vecht in de meest let terlijke zin van het woord voor erken ning in de Verenigde Naties. Het stuit hem tegen de borst, dat Amerika wel het pas gevestigde bewind in Irak heeft er kend, maar nog altijd niet de communis tische regering over het 300 miljoen tel lende Chinese volk. Het politieke succes, het strategische voordeel of de wil de wereld te tonen dat China óók een zeer belangrijke wereldmacht is, kunnen de redenen voor de agressiedaden tegen over de Nationalisten zijn. Al met al zijn de Verenigde Sta ten in een zeer lastig parket ge raakt. De Zevende Vloot en de ge leide projectielen, die op Formosa staan opgesteld, zullen misschien ge bruikt moeten worden bij een even tuele aanval. Een nieuwe prestige- daling zou het gevolg zijn als Ame- ka bij een landing slechts zijn af keer betuigde door protesten en idealistische dreigementen. Het eiland is een zeer belangrijke scha kel in de verdedigingsketen, die van Singapore via de Pacific-eilanden tot Alaska loopt en het veiligheids pact, dat in 1954 tussen beide lan den gesloten is, móét gehandhaafd blijven, want wat zullen Japan en de Philippijnen doen als blijkt, dat de onderlinge verdedigingsovereen- komsten slechts een wassen neus blijken te zijn? Het staat daarom wel vast, dat de Amerikanen en de Britten bij een aanval zullen ingrij pen (ook de Britse Far-Eastern-vloot heeft versterking gekregen) al zou dit een regelrechte oorlog beteke nen. De bloedige waarschuwing van Korea zal dan opnieuw benadrukt worden en niemand zal meer kun nen geloven in de „vredesdoelein den" van het communistische blok. DE KANSEN VAN EEN AANVAL Hoogstwaarschijnlijk zullen de Ame rikanen zich bij een eventuele aanval moeten blijven beperken tot louter de fensieve maatregelen. Bij een vlootaan- val, die voor een landing noodzakelijk is, zal dit niet moeilijk zijn, daar de Straat van Formosa op verschillende plaatsen zeer ondiep is, wat het manoeu vreren met zwaardere schepen onmoge lijk maakt. Daarom zal gebruik worden gemaakt van jonken, die met hun ge ringe diepgang en goede zeewaardig heid geschikt 'zijn voor het verplaatsen van troepen. Veel ongerustheid hoeft dit echter niet te verwekken, daar met de ze schepen geen zware wapens kunnen worden overgebracht, waardoor de Na tionalisten, die wel in het bezit van ar tillerie en tanks zijn en bovendien op eigen grond vechten, ver in het voordeel zijn. Het grootste gevaar schuilt in de luchtaanvallen en om die uit te schake len moet men de vliegbases vernietigen en die liggen op het vasteland van China. De zes vliegkampschepen, die sinds kort tot de Zevende Vloot beho ren, bezitten door de met atoombommen uitgeruste straalvliegtuigen de kracht, die daarvoor nodig is, maar zoals daarstraks al is gememoreerd het zou een nieuwe wereldoorlog kunnen bete kenen. Een nieuw eskader straaljagers is vorige week naar het Verre Oosten gestuurd en dit zou er op kunnen wij zen, dat de Amerikanen zullen trachten door middel van intensief patrouilleren over Straat Foekein en de kust 'n vlieg- tuigaanval bijtijds te onderscheppen. We kunnen slechts hopen op een groeiend besef bij Rood China, dat de Westelijke wereld in deze vastberaden is, zodat een aanval op Formosa onher roepelijk zal worden afgeslagen. Babyderm-zeep Voor de °k HET BEMESTINGSBELEID VOOR GRASLAND. Voor ons grasland gold tot 1940 een geheel ander bemestingsbeleid dan nu. De laatste tijd hoort men hier veel over spreken. Men stelt dan de vraag of dit beleid, dat direct na de oorlog „uit nood" ontstond, thans nog wel juist is. Wat bedoelt men hiermee? Toen de oorlog voorbij was, hadden wij niet veel geld om krachtvoer uit het buitenland te betrekken. Maar wij hadden stikstof en stikstof geeft vroeg in het voorjaar gras. Dat spaarde aan krachtvoer. Er kwam ook meer gras voor hooi en kuil, en dat spaarde nog- eens krachtvoer in de winter. Meer gras, meer melk en melk konden wij toen best gebruiken. Dat is nu anders geworden. De aan kopen van krachtvoer vormen geen pro- Ds. WILL DE NIJS SPREEKT OVER ZIJN AVONTUURLIJKE ONTSNAP- PING UIT INDONESIë. De Jonge Kerk schrijt ons: „Op maandag 22 september a.s., te acht uur zal de Jonge Kerk de vermaar de wereldreiziger Ds. Will de Nijs en zijn charmante vrouw Marianka in haar mid den hebben. Hiermede hoopt de Jonge Kerk een start te hebben gegeven aan een nieuwe reeks bijeenkomsten, die record aantal len aanwezigen zal trekken. Ds. Will de Nijs, die ternauwernood aan een arrestatie door Soekarno's gehei me politie wist te ontkomen, heeft met zijn moedige vrouw, die moeder is van vijf beeldjes van dochters, de tocht van Indonesië naar Nederland grotendeels over land per oude tot een caravan om gebouwde bestelwagen weten te maken. Hiervoor zijn 28.000 harde, soms gruwe lijke, maar altijd avontuurlijke kilome ters afgelegd. En overal hebben ze kerken gevon den. Ze waren er in de dichte jungles van Thailand en Burma, waar de olifant het geëigende transportmiddel is. Ze waren er in India en Pakistan, waar duizenden jaren voor Christus reeds een hoge beschaving bestond. Ze waren er ook in de gloeiend hete woestijnen van Perzië en in de door ijs koude winden geteisterde hoogvlakten van Afganistan en Turkije. Ja, Christenen met een warme liefde en grote dienstbaarheid voor hun Mees ter hebben ze zelfs aangetroffen in Bul garije, een land dat reeds tientallen ja ren voor het Westen achter het ijzeren gordijn is verborgen. Ds. Will de Nijs zal u vertellen over het harde en toch dankbare werk, dat hij en zijn vrouw voor hun Heiland hebben verricht in Indonesië. Hij gaat vertellen over de Nagakerken, waarvan de leden dertig jaren geleden nog koppensnellers waren 'en nu nog grotendeels in de bo men van het oerwoud leven. Hij zal u vertellen over het lot van 'Karenkerken in Burma, waarvan de le den als opstandelingen leven tegen het Buddhistische regiem in Burma. Hij zal u nog veel meer vertellen. Iedereen is hartelijk welkom. Een vol ledige opkomst van alle leden van de Jonge Kerk wordt verwacht. Kom tijdig, want wij kunnen u geen plaats garande ren, wanneer u niet op tijd bent." WEER TACHTIG DUIZEND WONINGEN Een belangrijk element in de staatsuit gaven zal in het nieuwe begrotingsjaar weer de financiering van de woningbouw vormen. Onverminderd blijft de regering grote prioriteit toekennen aan het bou wen van woningen. Het bouwprogramma voor volgend jaar omvat daarom opnieuw 80.000 woningen, waarvan er 40.000 ten laste van de begroting zullen worden ge bracht. Voor de financiering van deze woningwetwoningen trekt de minister van Financiën 670 miljoen gulden uit. Dit betekent een voortzetting van het- beleid dat in de vorige miljoenennota werd aan gevat. Daarnaast komen opnieuw gelden beschikbaar voor premies voor de parti culiere woningbouw, waarvan volgend jaar gerekend wordt op 38.000 stuks. De bouw van 2.000 woningen in de vrije sec tor moet het geheel completeren. Dertig miljoen voor werkgelegenheid De regering heeft voor 1959 dertig mil joen gulden uitgetrokken voor de bestrij ding van de werkloosheid. In zijn toe lichting schrijft minister Hofstra (finan ciën) dat nu nog niet aangegeven kan worden welke maatregelen er genomen zullen worden, wanneer de werkloosheid onverhoopt zou toenemen. Wanneer dat echter toch zou gebeuren, moet er geld beschikbaar zijn om op korte termijn maatregelen te kunnen nemen. bleem meer. En melk hebben we eigen lijk te veel. Maar met deze veranderde situatie is ook het bestand van onze graslanden veranderd. Veel stikstof in het voorjaar deed vooral het Engels raaigras sterk groeien; zo sterk, dat 't de meeste andere grassen, kruiden en klavers heeft verdrongen. In twaalf jaar tijds zijn onze gras landen dermate veranderd, dat de koei en er nu nog slechts een zeer eenzijdig grasmenu vinden. Dit schaadt de ge zondheid van het vee, het schaadt ook de kwaliteit van onze zuivelprodukten. Dit eenzijdige bestand heeft nog een ander bezwaar. Engels raaigras is een best gras. Het heeft een goede produk- tie in voor- en najaar. Doch in de zomer is de produktic maar matig. Dit kan alleen worden verholpen door nog meer stikstof te geven, door ook de produk- lie in de zomer „kunstmatig" op te voeren. Men stelt nu de vraag, nu de tijden zijn veranderd, of dit alles nog zin heeft. Of de tijd niet gekomen is. weer over te gaan op een beter „gevarieerd" bestand, gepaard aan een beter „uitge balanceerd" bemestingsbeleid. De vooi'- delen zouden zijn: 1. een natuurlijker groeirithme, het geen wil zeggen een meer natuurlijke produktie ook in de zomer, zonder hoge extra kosten deze zomerproduk- tie kunstmatig op te voeren; 2. een gezonder, niet meer zo een zijdig grasbestand, waardoor gezonder vee en een betere kwaliteit van de zui velprodukten. Beide voordelen zouden een verste viging betekenen van de geldelijke uit komst in de veehouderij! Belt U even no. 350 Beuseberg 163 Holten Op DINSDAG 23 sept, a.s., nam. 3 uur en 's avonds half acht, houden wij in de zaal van het Parkgebouw te Rijssen een grote modeshow Toegangsbewijzen a 1.50 per persoon ver krijgbaar aan de zaak of aan de zaal van het Parkgebouw. Thé-complet gratis. Wierdensestraat 40 Tel. 2374 RIJSSEN MAANDAG 6 OKTOBER (over ruim 14 dagen dus) vindt tijdens de de trekking plaats van de Prijs per lot 1. HOOFDPRIJS 2e PRIJS 3e PRIJS Aantal loten 20.000. Goedgek. bij Min. besl. 11 juli 1958, no. L.O. 570-117-97. Steeds meer gaan op het platteland de huisslachtigen met het oogmerk het vlees te roken, te wecken of te drogen, en zodoende een wintervoorraad te heb ben, tot het verleden behoren. De boer verlangt evenals de burger ook een lek ker stukje vers vlees bij de middagpot. Alleen is het hem niet mogelijk daar voor zijn eigengemeste varken, pink of koe te gebruiken, zonder dat het vlees verduurzaamd wordt. En juist in dat verduurzamen, in het conserveren van het vlees zit hem de kneep. Tot voor kort geschiedde dit door middel van de hiervoren genoemde methoden. Steeds meer doet echter op het plat teland een andere methode van conser veren zijn intrede, n.l. het diepvriezen Hierbij worden de producten in dagpor ties panklaar gemaakt, snel diepgevro ren en bij een temperatuur van 18 gr. C bewaard. Door de oprichting van gemeenschap pelijke diepvriesinrichtingen heeft deze conserveringsmethode in de Verenigde Staten van Amerika sinds 1935 reeds algemeen ingang gevonden, in de Scan dinavische landen sinds 1947 en in West- Duitsland sedert 1952. Het diépvriezen beperkt zich niet tot het conserveren van vlees, maar men kan ook groenten, vruchten en andere levens middelen ten minste een jaar goed be waren. Millioenen gezinnen profiteren reeds van de diepvriestechniek, die de huis vrouwen een belangrijke besparing van tijd en arbeidskracht geeft. De voordelen zijn: 1. Het hele jaar door heeft men keuze worst, spek, groenten en fruit, want: 2. de voedingswaarde blijft bij goede behandeling vrijwel gelijk aan het verse produkt, evenals: 3. de smaak, geur, kleur en structuur. 4. Hoofdkaas, bloedworst, leverworst e.d. kunnen langer bewaard worden en behoeven daarom niet in korte tijd te worden geconsumeerd. 5. Huisslachtigen kunnen het gehele jaar door plaatsvinden. Hierdoor behoeven noodslachtingen geen ver lies te betekenen. 6. Iedere kleine hoeveelheid kan inge maakt worden. 7. Bederf is uitgesloten. 8. Het geeft een grote besparing van arbeid, brandstof, inmaakmateri- aal, bergruimte. 9. Er komt een koele, gemakkelijke arbeid in de plaats van een warme en meer inspannende arbeid. 10. Ook deeg, gebak en bereide maal tijden kunnen worden bewaard. Wil men verzekerd zijn van een goed diepvriesproduct dan moeten enkele re gels minder dan bij andere vormen van inmaak in acht genomen worden. De producten moeten n.l. geschikt zijn voor het diepvriezen, vers en van goede kwaliteit. De meeste groenten vragen een voorbehandeling, het z.g. blanche ren. Zij moeten op de juiste wijze verpakt worden in materiaal, dat hiervoor spe ciaal bestemd is. Het bevriezen tot 18° dient snel te gebeuren en de bewaartem- peratuur behoort constant 18 tot 20° te zijn. Maar dit zijn allemaal punten, welke vanzelf opgelost worden, wanneer men tot de oprichting van een diepvrieskluis zou komen. In ons land is de belangstelling voor de diepvries sterk groeiende. De eerste diepvrieskluis, zo genoemd omdat ieder gezin een loket met eigen sleutel heeft, is in 1953 opgericht in de provincie Utrecht, de tweede in Zeeuws-Vlaande ren. Sindsdien is hun aantal echter enorm toegenomen en treft men diep vriesinrichtingen bij zuivelfabrieken, aankoopverenigingen en dergelijke in stellingen in vele plaatsen aan. Er zijn verschillende typen van diep vriesinrichtingen. Het systeem, dat de laatste tijd de aandacht trekt, doordat het bijzonder praktisch en goedkoper dan de andere methoden is door lagere aan schafkosten en een lager stroomver bruik, is het z.g. carrouseltype. Het carrouseltype heeft boven de kast- of kistmodellen deze voordelen. Het is één gekoelde ruimte, cirkelvormig verdeeld in 16 laden, waarvan er 6 la gen boven elkaar zitten. Deze 96 laden dus zijn in hun geheel draaibaar en door een drukknopbediening komen zij in be weging. Wanneer het nummer van de ge wenste lade verlicht wordt, drukt men die in en stopt de trommel, waarna men de deur kan ontsluiten en met een eigen sleutel de lade kan openen. Het is dus de stalen binnenconstructie die draait, ter wijl bij het openen van een lade deze zichzelf afsluit, zodat geen koude ver loren gaat. In Dijkerhoek hebben de plattelands vrouwen zich reeds laten voorlichten over de diepvries en contact gehad met de buurtvereniging. Zij gaan nu een gecombineerde verga dering houden met de Herv. Vrouwen vereniging op vrijdag 26 sept, a.s., in café ,,'t Bonte Paard", waarin mevr. M. Esselink-Kok uit Zwiep bij Lochem, die reeds een jaar met het carrouseltype heeft gewerkt, over haar ervaringen gaat vertellen. Op deze vergadering zijn uiter aard alle vrouwen uit de Schoolkring Dijkerhoek van harte welkom.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3