Geslaagde Fokveedag op Kalfstermansweide Over geslachtsnamen VOOR DE BOER WIE ADVERTEERT VERKOOPT WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN! AANVOER IETS RUIMER, BELANGSTELLING IETS MINDER DAN VORIGE JAAR. Bij stralend zomerweer werd zaterdag in Kalfstermansweide de jaarlijkse fok veedag gehouden, georganiseerd door de beide fokverenigingen voor het rood bonte en het zwartbonte veeslag en de agrarische jongeren verenigingen, afde lingen der P.J.G.O. en van de C.J.O. De aanvoer was deze keer wat rui mer dan vorige jaar, maar de belang stelling van de zijde der veehouders veel minder. Of dit moet worden toege schreven aan het mooie weer, dat de late oogstwerkzaamheden sterk in de hand werkte, dan wel valt toe te schrijven aan een te geringe belangstelling voor de fokkerij, is ons niet duidelijk geworden. Te betreuren is dit wel, omdat de or ganisatoren zich telken jare ondanks de vele moeilijkheden inspannen om een zo groot mogelijke collectie fokdieren bijeen te brengen en de juryleden of arbiter steeds klaar staan om een toelichting te geven op de genomen beslissingen bij de keuring, waarvan zeker veel valt te leren. OFFICIËLE OPENING. Toen te ruim half tien de ingeschreven dieren op de weide verzameld waren, sprak de 2e voorzitter van de fokvereni- ging „De Fries Hollandse", de heer H. W. Veneklaas, een kort welkomstwoord tot de burgemeester, de juryleden en de arbiter en tot de deelnemers en ver zocht hij eerstgenoemde de fokveedag te willen openen. Hij wees er nog op, dat het aantal inschrijvingen beneden de verwachting gebleven is in verband met op verschillende bedrijven heersende abortus, waardoor trouwe deelnemers aan. de fokdag verstek moesten laten gaan. De burgemeester zeide gaarne aan dit verzoek te willen voldoen en sprak er zijn vreugde, over uit, dat men weer tot het houden van deze belangrijke dag ge komen is, omdat zij beschouwd mag worden als een tentoonstelling in het klein, een soort wapenschouw, waarop men de resultaten van de veefokkers over de afgelopen jaren nog eens weer aan een nader onderzoek kan onderwerpen. Spr. hoopte, dat de jury tevreden zal zijn met de behaalde resultaten, en dat zij nog vele jaren mag worden gehouden onder dezelfde ideale weersomstandighe den als deze dag. De burgemeester ver klaarde daarmede de fokveedag voor ge opend. Als keurmeesters fungeerden bij de af deling M.ït.IJ. de heren M. Kippers te Markelo, J. H. Huiskes te Ambt Delden, H. H. Post te Albergen en F. Tuitert te Laren. Bij de 2rwartbonten de heren J. Bonthuis te Almelo en H. Maassen van de Brink te Wierden. Als arbiter fun geerde de heer H. W. Nieuwenhuis, hoofd-assistent der Rijksveeteeltconsu- lent in Overijssel te Zwolle. De kalveropfokclub toonde haar acti viteit door met een 25-tal kalfjes op deze fokveedag te verschijnen. Hier fungeer den als keurmeesters bij de rooodbonten de heren H. J. Elbert te Bornerbroek en J. Post te Almelo en bij de zwartbonten de heren H. H. Bonthuis te Almelo en Maassen van de Brink te Wierden. PEIL GEHANDHAAFD. Over het algemeen was de jury tevre den over de kwaliteit van de aangevoer de dieren. Het peil was gelijk aan voor gaande jaren. In de afdeling „roodbont" waren de rubrieken „melkgevende koeien" in de kop vertegenwoordigd met voldoende soortige dieren. Er volgde een vrij goede middenmoot met af en toe dieren aan de staart, die te weinig type vertoonden. Vooral trokken de aandacht de vijf dieren in de rubrieken la en lb koeien met een productie van resp. 22.000 kg. en meer en 30.000 kg. en meer, voor de 8-jarige en 11-jarige leeftijd. Zij verwier ven dan ook een le en een 2e premie. De productie der overige aangevoerde melkgevende dieren was goed. De pin ken traden hier niet op de voorgrond. In de meeste rubrieken werden niet meer dan 1 of 2 eerste prijzen toegekend. De vaarskalveren waren daarentegen wel van vrij goede klasse. Bij de fokfamilies viel op de fraaie groep „Toosjes" van de heer J. Jansen, gevolgd door een groep ruimgebouwde „Koba's" van de heer H. Beldman. Bij dc collecties onderscheidde zich een beste groep van H. Beldman, met la gepremiëerd, en een collectie van H. Rietberg, voldoende soortige dieren, enkelen iets heupig, gepremiëerd met lb. Bij de roodbonten was een beste kam pioenskoe no. 14 van de catalogus, de ruim 5-jarige Marie van de heer H. Beld man, een waardige kampioene, die di rect gevolgd werd door de 3-jarige, goed afgewerkte vaars Toosje 4, van de heer J. Jansen als reserve-kampioene. ZWARTBONT. Bij de zwartbonten vormde rubriek 1, melkgevende koeien, een vrij behoorlijke klasse met 3 fraaie dieren aan de kop, waarvan no. 118, Mina 19, van de heer G. H. Volkerink, later reserve-kampioen werd. Rubriek 2 toonde een goede klas se melkkoeien, met beste kop, waarvan no. 119, Janke 2, van de heer H. Meijer- man, als de kampioene werd aangewezen. De pinken waren van behoorlijke klasse met een paar knappe dieren aan de kop. De vaarskalveren vormden een kleine rubriek. Bij de fokfamilies ver scheen de heer Volkerink met een aar dige groep Mina's, zij vormde een beste kopgroep. Bij de collecties kwam deze uit met dezelfde dieren. De collectie van de heer H. Meijerman vormde niet zoveel verschil met deze met la gepremiëerde collectie. Deze dieren verwierven lb en vielen op door hun knappe uiers. KALVEROPFOKCLUB. Ten aanzien van de kalveropfokclub valt ten slotte nog op te merken dat meer aandacht geschonken zal moeten worden aan het toiletteren. Sommige die ren waren goea, doch andere veel min der. Het knippen was b.v. zeer uiteenlo pend. Een en ander is nog voor verbe tering vatbaar. In dit opzicht werd nog opgemerkt, dat het aanbeveling zou ver dienen om meer jongeren van 10 tot 15 jaar voor deze clubs te interesseren. Het voorbrengen was redelijk goed. De kalf jes liepen goed in de halsters. Daaren tegen was de opstelling voor de jury ma tig. Deze heeft hierover een toelichting gegeven aan de deelnemers. Al met al was het mede door de ideale weersomstandigheden een geslaagde fokdag, waaraan medewerking werd ver leend door radio Bouwhuis en waarvoor de controleurs, de heren Jansen en Brinks zich weer zeer verdienstelijk heb ben gemaakt. De uitslag van de keuringen luidt als volgt Afdeling roodbont: Rubriek la: Koeien, welke voor de 8-jarig leeftijd 22.000 kg. of meer gepro duceerd hebben: 1 Coba 11, vader Fox, moeder Coba (pref. stammoeder), afgesl. lijst 23.815 kg., eig. H. Beldman; 2 Ber tha 3, vader Nico, moeder Bertha, afgesl. lijst met 24.388 kg., eig. G. Bekman. Rubriek lb: Koeien, welke voor de 11-jarige leeftijd 30.000 kg. met 3.40 vet of meer geproduceerd hebben: la Bertha 2, v. Willy's Jan, m. Bertha, prod. 30.743 kg., eig. G. Bekman; lb Trui 26, prod. 30.286 kg., eig. J. Jansen2 Dina 4, v. Karei v. d. Assendorp, m. Dina, prod. 36.070 kg., eig. H. Bosman. Rubriek 2: Melkgevende koeien ben. 5 j. N.R.'S.: la Mina 3, eig. G. J. Meilink; lb Toosje 3, eig. J. Jansen2a Miena 37, eig. J. G. Holterman; 2b Freule 13, eig. W. F. Reilink; 3a Coba 21, eig. H. Beld man; 3b Bertha 6, eig. G. Bekman; 3c Roza 11, eig. W. F. Boode. Rubriek 3a: Melkgevende koeien 5 jr. en ouder N.R.S. (geb. vóór 1 jan. 1942) la Marie 4, eig. H. Beldman; lb Beatrix 3, eig. J. G. Holterman; lc Doortje 2, eig. H. Rietberg; 2a Gerretje 12, eig. G. J. Meilink; 2b Grada 5, eig. H. Riet berg; 2c Coba 13, eig. H. Beldman; 2d Toosje 2, ei'g. J. Jansen; 2e Ansje 3, eig. E. Voordes; 3a Gerrit 6, eig. G. J. Mei link; 3b Mina 2, eig. 3c Betsie 2, eig. J. G. Holterman. Rubriek 3b: Melkgevende koeien, 5 jr. en ouder (geb. na 1-1-52)la Dina 7, eig. H. Rietberg; lb Bontje 4, eig. Wed. T. Boode; lc Roosje 8, eig. E. Voordes; ld Gerrit 2, eig. H. Bosman2a Coba 17, eig. H. Beldman; 2b Trui 3, eig. Wed. G. H. Stegeman; 2c Coba 16, eig. H. Beldman; 3 Dina 5, eig. H. Bosman. Rubriek 4: Melkgevende koeien, niet N.R.S.1 Mina 2, eig. G. H. Teeselink; 2 Mina 3520, eig. G. H. Teeselink. Rubriek 5: Droogstaande koeien: 1 Di na 10, eig. H. Rietberg; 2 Freule 11, eig. W. F. Reilink; 3 Rozanna 6, eig. W. F. Boode. Rubriek 6: Melkgevende vaarzen vol bloed N.R.S.: Toosje 4, eig. J. Jansen; lb Marijke 4, eig. Wed. T. Boode; 2a Cil- lia, eig. H. Rietberg; 2b Dirkje 2, eig. Joh. G. Holterman; 2c Olga's Mina, eig. Wed. T. Boode; 2d Toosje 6, eig. J. Jan sen; 2e Marijke 2, eig. Joh. G. Holter man; 3a Mina 2, eig. Wed. G. H. Stege man; 3,b Roza 15, eig. W. F. Boode; 3c Olga 5, eig. Wed. T. Boode; 3d Gerritje 16, eig. G. J. Meilink. Rubriek 7Melkgevende vaarzen, niet volbloed N.R.S.la Rikie, eig. J. G. Hol terman; lb Mina 3, eig. G. H. Teeselink. Rubriek 8a: Dragende vaarzen geb. voor 1 juli 1946: la Olga 4, eig. W. F. Boode; lb Dina 12, eig. H. Rietberg; 2a Marie 8, eig. H. Beldman; 2b Coba 23, eig. H. Beldman; 3a Anneliesje 4, eig. W. F. Boode; 3b Johanna 2, eig. W. F. Reilink. Rubriek 8b: Dragende vaarzen geb. na 1-7-56: 1 Toosje 8, eig. J. Jansen; 2a Mina 4, eig. II. Rietberg; 2b Toosje 7, eig. J. Jansen; 3a Marijke 5, eig. Wed. T. Boode; 3b Mina 10, eig. H. Bosman; 3c Rolie, eig. A. v. d. Brink4a Rozalien, eig. A. v. d. Brink; 4b Mina 5, eig. G. J. Meilink. Rubriek 9a: Pinken geb. 1 jan. 1957 28 febr. 1957: 1 Gerritje 20, eig. G. J. Meilink; 2a Toosje 9,. eig. J. Jansen; 2b Dika, eig. G. J. Boode; 2c Antje 14, eig. J. Jansen2d Suzanna 2, eig. W. F. Boo de; 2e Jansen 8, eig. G. J. Boode; 3a Trui 33, eig.'J. Jansen; 3b Coba 26, eig. H. Beldman; 3c Gonda 3, eig. H. J. Bos- schers. Rubriek 9b: Pinken, geb. na 28 febr. 1957: la Anna 5, eig. G. Bekman; lb Mina 4, eig. G. J. Boode; lc Willemien, eig. H. Beldman; 2a Leide, eig. G. J. Boode2b Dika 14, eig. J. W. Boode3a Flora 4, eig. H. J. Bossehers; 3b Marie 7, eig. J. W. Boode; 3c Gretha 2, eig. H. J. Bossehers; 3d Gerrie 4, eig. H. Bosman. Rubriek 10: Vaarskalveren, geb. voor 1 jan. 1958: la Freule 17, eig. W. F. Rei link; lb Grietje 4, eig. H. Rietberg; 2a Cillia 2, eig. H. Rietberg; 2b Zwaantje 10, eig. H. J. Bossehers; 2c Rozalie, eig. A. v. d. Brink; 2d Betsie 4, eig. J. G. Holterman; 2e Ada, eig. A. v. d. Brink; 2f Annie 8, eig. G. H. Teeselink; 2g Ma rijke 4, eig. J. G. Holterman; 3a Wan da 6, eig. Wed. T. Boode; 3b Thea, eig. W. F. Boode; 4a Olga 6, eig. Wed. T. Boode; 4b Mina 11, eig. H. Bosman; 4c Elsje, eig. J. W. Boode. Rubriek 10b: Vaarskalveren geb. na 1 jan. 1958: la Toos 5, eig. Wed. G. H. Stegeman; lb Mina 4, eig. Wed. G. H. Stegeman; lc Mies je 4, eig. Wed. G. H. Stegeman; 2a Corrie 4, eig. H. Bosman; 2b Dina 8, eig. H. Bosman. Rubriek 11Fokfamilies bestaande uit moeder met 2 of 3 dochters: la J. Jan sen met Toosje 2, 3 en 4; lb H. Beld man met Mina 2, 3 en 5; 2a G. H. Tee selink met Mina enz.2b H. Rietberg met Dina 7, 10 en 12; 3a G. Bekman met Bertha 2, 3 en 6; 3b G. J. Meilink met Mnia 2, 3 en 5. Rubriek 12: Collecties van één eige naar: la H. Beldman; lb H. Rietberg; 2a G. H. Teeselink; 2b J. Jansen; 3a G. Bekman; 3,b Wed. T. Boode. Afdeling Zwartbont: Rubriek 1: Melkgevende koeien ben. 5 jaar: la Mina 19, eig. G. H. Volkerink; lb Janke 4, eig. H. Meijerman; lc Griet je 23, eig. H. Meijerman; 2a Truus 4, eig. E. Aaltink; 2b Corrie 13 eig. H. J. Stegeman; 2c Betje 3, eig. E. Aaltink; 2d Janke 3, eig. H. Meijerman; 3a Grie- the 24, eig. H. Meijerman 3b Femke 2, eig. H. W. Veneklaas 3c Bouwkje A 29, eig. H. J. Stegeman; 3d Ciampie 7, eig. H. W. Veneklaas. Rubriek 2: Melkgevende koeien 5 j. en ouder N.R.S.: 1 Janke 2, eig. H. Meij erman; lb Mina 17, eig. G. H. Volkerink; 2b Doutje A 27, eig. H. J. Stegeman; 2c Marietje 3, eig. E. Aaltink; 2d Janna 2, eig. H. J. Stegeman; 2e Joosje, eig. E. Aaltink; 3a Jantje 50, eig. H. W. Ve neklaas; 3b Willy, eig. H. W. Veneklaas. Rubriek 3: Melkgevende vaarzen: 1 Doutje A 30, eig. H. J. Stegeman2 Nieske 43, eig. H. J. Stegeman. Rubriek 4, Dragende vaarzen: 1 Janke '5, eig. H. Meijerman; 2a Aaltje 4, eig. J. W. Reilink Mzn.2,b Ciampie 9, eig. H. W. Veneklaas. Rubriek 5: Pinken geb. na 1 jan. 1957 la Mina 21, eig. G. H. Volkerink; lb Baarda 4, eig. G. H. Volkerink; lc Nies ke 44, eig. H. J. Stegeman; 2a Jantje 52, eig. H. W. Veneklaas; 2b Janna 4, eig. H. J. Stegeman; 2c Jantje 53, eig. H. W. Veneklaas. Rubriek 6: Vaarskalveren: 1 Doutje A 32, eig. H. J. Stegeman2a Dini, eig. Joh. Dubbersen; 2b Janke 6A, eig. H. Meijerman; 3a Anna, eig. J. W. Reilink Mzn.; 3b Roza 8, eig. F. Groteboer. Rubriek 7Fokfamilies bestaande uit moeder met 2 of 3 dochters: 1 G. H. Vol kerink met Mina 17, 18 en 192 H. Meij erman met Janke 2, 3 en 43 H. J. Ste geman met Doutje A27, A29 en A30. Rubriek 8: Collectie van 1 eigenaar: la G. H. Volkerink; lb H. Meijerman; 2a H. J. Stegeman; 2b E. Aaltink; 2c H. W. Veneklaas. Uitslagen Kalverkeuring Kalver opfokclub: Zij werden beoordeeld naar vier maat staven, t.w. exterieur, productie, toilet en voorbrengen. De toegekende punten werden voor exterieur en productie met 3 en voor toilet en voorbrengen verme nigvuldigd mét 2. Voorts had de normale beoordeling plaats: Afdeling Roodbont: Rubriek 1: Kalveren geb. van 15 okt. 19571 jan. 1958: 1 Cillia H, deelnemer H. Rietberg, 77 pnt.2 Thea, deeln. Joh. Boode, 641/2 pnt.3 Olga 6, deeln. Mej. J. Boode, 69 pnt.4 Elka, deeln. E. Keu terman, 64 pnt.5 Elsje 14, deeln. F. E. Boode, 71 pnt. Rubriek 2: Alsvoren: 1 Zwaantje 10, deeln. H. J. Bossehers, 76 pnt.; 2 Elsje 12, deeln. D. B. Nijland, 68 pnt.3 Gonda IH, deeln. G. Paalman, 75V2 pnt.; 4 Ire ne ,6, deeln. G. D. Haverslag, 6414 pnt. 5 Aaltje H, deeln. H. Paalman, 67 pnt. Rubriek 3: Kalveren geb. van 1 jan. 1958 t.m. 31 maart 1958: 1 Gonda III, deeln. M. Weseldijk, 68^ pnt.; 2 Betsie 11, deeln. H. Kolkman, 72y2 pnt.3 Trui, deeln. S. Klein Teeselink, 75 pnt.4 Olga 5, deeln. Mej. D. Boode, 66 pnt.; 5 Nellie ni, deeln. E. Haverslag, 701/2 pnt.6 Dina 8, deeln, H. Bosman, 71 pnt.; 7 Miena 4, deeln. G. v. d. Berg, 73*4 pnt. Afdeling Zwartbont: Rubriek 1: Kalveren geb. van 15 okt. 1957 t.m. 1 jan. 1958: 1 Janke 6, deeln. G. Meijerman, 79*4 pnt.2 Roza 8, deeln. A. H. J. Groteboer, 69 pt.3 Neeltje,. deeln. F. D. J. Slijkhuis, 56 pnt. Rubriek 2: Kalveren geb. van 1 jan. 1958 t.m. 31 maart 1958: 1 Dinie 4, deeln. Joh. Lub'bersen, 791/2 pnt.2 Anna, deeln. H. Reilink, 631/2 pnt.; 3 Jitske 9, deeln. W. Huzen, 61 pnt. WV-BUREAU GESLOTEN Na een zeer druk seizoen is het aan tal vakantiegangers thans zodanig terug gelopen, dat besloten is het VVV-infor- matie-bureau in de serre van café Maats te sluiten. De administrateur, de heer Kers, blijft echter voor VVV-aangelegenheden te spreken aan zijn particulier adres: Dorps straat 41. Zijn telefoonnummer is 533. OPBRENGST COLLECTE De dezer dagen door de schooljeugd van de lagere scholen en van de U.L.O. verzorgde collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Kankerfonds heeft 'n bedrag van f 288.33 opgebracht. II In mijn artikel van 19 juli 1958 deed ik enkele mededelingen over de vor ming en de betekenis van de geslachts naam van een aantal (voormalige) in woners van Holten. Ditmaal wil ik de namen van een aantal heren, dat uit hoofde van ambt, beroep of raadslid maatschap vrij, geregeld de raadszaal van het gemeentehuis in Holten betreedt eens onder de loupe nemen. De bespro ken namen zijn in alfabetische volgorde gesteld. Beijcrs: de naam is afgeleid van de stamnaam Beier. Hij behoort derhalve tot de patronymika, waaronder men verstaat de eigennamen, die ontstaan zijn door achter de voornaam een achter voegsel te plaatsen. In het hoek „Onze voornamen" door J. A. Meijers en J. C. Luitingh worden de Friese voornamen Beie en Beye genoemd. De betekenis van deze namen heb ik nog niet kunnen opsporen. Brands: ook deze familienaam is op de omschreven wijze ontstaan. De mans naam Brand betekent: „de beroemde". Jansen: het ontstaan van deze naam is op dezelfde simpele wijze geschied. „Des Jans zoon" werd al spoedig tot „Jans- zoon" om tenslotte tot „Jansen" te wor den gereduceerd. Jan is weer afgeleid van Johannes, dat kort gezegd „genade kind" betekent. Klein Vclderman: de naamgeving van enkele boerderijen, staande aan weers zijden van de weg Gelselaar-Nettelhorst, geeft reden om aan te nemen, dat de naam Klein Velderman op dezelfde wij ze is ontstaan als de namen Klein Lank- horst, Klein Teeselink enz. De oorspron kelijke naam van een erve was bijv. Vel derman. Werd zo'n erve gesplitst ten behoeve van een huwende zoon, dan kreeg het nieuwe bedrijf de naam Klein Velderman. Het open land buiten ste den en dorpen en het land als plaats van de akkerbouw werden o.m. met „veld" aangeduid. Langenbarg: in de „Encyclopedie van namen" door A. Huizinga wordt ver meld, dat het opmerkelijk is, dat in ons vlakke Nederland zo bizonder veel na men met berg zijn samengesteld. Dit komt volgens Huizinga omdat de heu vels bergen heten, aangezien het woord berg in gebruik is voor de heuvels en de kleine, soms onmerkbare verheffin gen van de bodem. De naam kan even wel ook verband houden met de mans naam Barg of Berg waarvan ik geen ver klaring heb kunnen vinden. Mckenkanip: een kamp is een met een sloot afgescheiden of anderszins af gepaald veld. Vele kampen zijn naar mansnamen genoemd; hier is sprake van de kamp van Meke, een mansnaam, welke evenals Meco en Meko tot de Friese mansnamen behoort. Rietberg: zie bij Langenbarg. Teeselink: het achtervoegsel -ink in familienamen betekende oorspronkelijk „zoon van", later ook „afstammeling van". Het is de Saksische patronymikaal- INSTUIF. EN TONEELAVONDEN Nu de herfst zo langzamerhand weer voor de deur staat en de lange avonden naderen, beginnen de verenigingen op cultureel gebied en op het terrein van het jeugdwerk hun activiteiten te ont plooien. De toneelclub „O.C.H." heeft o.a. in studie genomen het toneelspel in 3 be drijven van H. Turnhout en Bert Peets „Waarom zweeg je zo lang", dat zij op de Overijsselse dankdag voor het gewas hoopt op te voeren. Ook de agrarische jongeren, de afde- iingen van de P.J.G.O. „Jong Holten" en de Boerendochtersvereniging. hebben voor hun jaarlijkse uitvoering een stuk uitgezocht, dat zij op een nog nader te bepalen datum voor het voetlicht hopen te brengen. Het draagt de titel „Misdaad wordt goed betaald", het is een thriller in één proloog en 2 bedrijven en geschre ven door Joop Spit. De Instuif commissie van het jeugdge- bouw Irene heeft zich ook reeds beraden op het komend seizoen. Zij heeft de ge hele opzet voor dit jaar in een andere vorm gegoten. In tegenstelling tot het vo rige jaar, toen de commissie zelf alles trachte te verzorgen, zal het programma nu hoofdzakelijk verzorgd worden door mensen en instellingen van allerlei aard. Er komen o.a. enige speelfilms, toneel avonden, muziek avonden, enz. Maar de commissie heeft ook besloten een leeftijdsgrens te stellen en deze be paald op 15 jaar en ouder. Er zullen sei zoenkaarten worden uitgegeven, welke toegang geven tot elke instuifavond des zondags. Zonder seizoenkaart, welke bij verschillende adressen verkrijgbaar zijn, zullen de jongelui niet meer worden toe gelaten, verwezen wordt naar een aan kondiging hieromtrent in dit nummer. De Afdeling Holten van de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond (A.N.M.B.) gaat haar leden al vroeg in het seizoen een cabaret avond aanbieden, welke verzorgd wordt door het radio-cabaretgezelschap van Max van Praag met de nonstop cabaretrevue „Televisioenen", waarin o.a. medewerken Tonny Huurderman, Willy Rex, Joekie van der Valk, Henk Baving en Max van Praag. Deze avond is op zaterdag 27 sep tember. Zij zal ook toegankelijk zijn voor niet-leden van de bij het NW aangeslo ten vakorganisaties. Men zie de adver tentie. De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" ten slotte, heeft een Duits Weihnachtsoratorium in studie genomen. Het zal van de gemaakte vorderingen af hangen of men dit zware stuk inderdaad in, de Kerstweek zal kunnen uitvoeren. vorm. De naam is gevormd van de Frie se voornaam Tesse of Tesso. Veneklaas Slots: blijkens mijn artikel in „Holtens Nieuwsblad" van 21 april 1951 moet deze dubbele geslachtsnaam eigenlijk luiden: Veneklaas Slotman. Vroeger was er sprake van Venneklaa- ses, dus letterlijk: de zoon van Klaas uit het veen. Nicolaas, waarvan de voornaam Klaas is gevormd, betekent: „volksover winnaar", Over 't ontstaan van de naam Slotman heb ik niets kunnen vinden. Wiggers: ook hier is weer sprake van een patronymikum. De voornaam Wigger betekent: „geharde strijder". De narden Enklaar, Landeweerd, Sfprokkereef en Westerik besprak ik reeds in mijn artikel van 19 juli 1958. Omtrent vorming en betekenis van de namen Soer en Wansink moet ik de le zers in het onzekere laten. L. W. O. Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat op vrijdag, 19 sep tember a.s. des namiddags van 24 uur in het gebouw „Rehoboth" aan de Sta tionsstraat alhier, gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen difterie, kinkhoest en tetanus. De enting geldt uitsluitend voor kinde ren geboren in de periode van 1 januari 1955 tot 1 maart 1956. Belanghebbenden wordt verzocht trouwboekje en inentingskaart, welke bij de geboorte-aangifte werd uitgereikt me de te brengen. Wanneer u wenst dat het kind immuun wordt voor deze ziekten, dan dient u van deze gelegenheid gebruik te maken. Indien u meent zulks niet te moeten doen, gelieve u dit zo spoedig mogelijk ter secretarie mee te delen. Deze kennisgeving geldt voor alle kin deren, geboren in genoemd tijdvak en wonende in deze gemeente, ook al mocht geen persoonlijke kennisgeving zijn ont vangen. Holten, 11 september 1958. W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. GRONDONDERZOEK Voor het laten nemen van grondmon sters is weer de meest geschikte tijd aangebroken. Als u een goed inzicht wilt krijgen vair de bemestingstoestand van de grond, dan is het nodig, dat alle percelen eens onderzocht worden. U kunt b.v. elk jaar één of een paar percelen laten onderzoeken. Door het Bedrijf slaboratorium voor grondonderzoek is voor enkele jaren 'n premiestelsel ingevoerd, dat inhoudt, dat 15 pet. reductie wordt gegeven op de prijs van het onderzoek, indien U over een aantal jaren al uw percelen één keer laat onderzoeken. Dit kan met de grondmonsternemer II. J. Nijland besproken worden. Wie door de heer Nijland niet bezocht wordt en toch monsters wil laten ne men,' hetzij met of zonder deze 15 pet. reductie, kan zich hiervoor opgeven bij H. J. Nijland, Holterbroek 74, of bij on dergetekende W. RIETBERG, Ass. R.L.V.D. Diploma-uitreiking Twentse Secretaresse-opleiding De Twentse Secretaresse-opleiding te Hengelo, die thans reeds een 4-jarige ac tiviteit achter de rug heeft, ziet haar streven met succes bekroond. Dit bevat tevens een bevestiging van het stand punt, dat een regionale opleiding niet al leen wenselijk, maar ook mogelijk is. Zij, die de stoot tot deze opleiding hebben gegeven, hebben het gelijk aan hun zij de. Na afloop van een cursus, die onge veer 10 maanden geduurd heeft, konden thans weer de diploma's worden uitge reikt. Dit had plaats in de bovenzaal van het verenigingsgebouw Stork in te genwoordigheid van één der curatoren, de heer A. J. Wevers, personeelschef van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.Y. en het korps leraren(es). In een toespraak, waarin hij de ken merkende eigenschappen van de goede secretaresse accentueerde, reikte de heer Wevers met een persoonlijk woord van felicitatie de diploma's uit. De heer W. A. Jacobs, voorzitter van het bestuur, zegde de heer Wevers dank voor zijn met zoveel aandacht gevolgde speech en wenste de geslaagde cursis ten ook hartelijk geluk met het behaalde diploma. Het secretariaat van de opleiding is gevestigd: Beckumerstraat 39 te Henge lo. De nieuwe cursus is weer geheel vol tallig. Zelfs is de belangstelling zo groot dat bij een eventueel volgende cursus splitsing overwogen zal moeten worden.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2