10 jaar KJ. in Hellendoorn - den Ham Vriezenveen T.T.T. wordt omlijst met tal van attracties Ruim f 27.000 voor wijkgebouw In Amerika is betalen met geld uit de mode Proeven met werktijdver korting in melkveehouderij VEILIG VERKEER Nadelig voor 'i vee? VOOR DE BOER Het K.I.-station aan de Meester Werkmanstraat I! i! I BBHÜ lÉÜMl Dit jaar is het 10 jaar geleden, dat de K.I.-vereniging „De Samenwerking" werd opgericht. De vereniging omvatte aan vankelijk het gebied van Hellendoorn en den Ham. De tot standkoming van deze vereniging was niet zo eenvoudig, want vele moei lijkheden moesten worden overwonnen, omdat in bijna elke buurtschap een stier- houderij bestond, die als het ware met de buurt vergroeid was. Al deze plaatse lijke verenigingen te doen opheffen en zich te doen aansluiten bij het nog onbe kende K.I.-verband, was gauwer gezegd dan gedaan. Vele avonden is er vergaderd voor en tegenstanders lieten zich geducht gelden en voor- en nadelen werden te gen elkaar afgewogen. Wijlen ir. Anema heeft zeer veel tot de oprichting bijgedragen. De heer Anema, die bij de oprichtings vergadering aanwezig was, sprak de pro fetische woorden: Het kalf is geboren, de bevalling was zwaar, maar het leeft en zal groeien ook. Bij de aanvang verbonden zich 96 vee houders met samen 622 koeien aan de ver eniging. Het vooruitzicht was toen nog onzeker. Een eerste stap was het overne men van de stieren Herman Reinder en Wychman, van de stierhouderij Martens- hoek. Stierhouder Huzen werd bereid ge vonden om voor „De Samenwerking" de stieren te verzorgen. Gedurende het eerste jaar steeg het aantal leden van 96 tot 253 en het aantal koeien van 622 tot 2237, terwijl 't drach- tigheidspercentage 90 bedroeg. In de herfst van 1950 werden bespre kingen gevoerd met de te Vriezenveen zetelende K.I.-vereniging. Het resultaat was, dat deze vereniging zich volledig bij „De Samenwerking" aansloot. Hierdoor kwam het op 5000. Het gevolg van deze grote stijging was, dat het aantal stieren regelmatig uitgebreid moest worden en dat men ruimte te kort kwam. Een boer derijtje van ruim 5 ha., gelegen in Hul zen werd aangekocht en de tegenwoordi ge K.I.stal werd gebouwd. In 1953 was het ledental gestegen tot 1143 met 7605 koeien. Het drachtigheids- percentage was toen 91.9, terwijl op 1 no- vemeber 1957 de Samenwerking 1554 le den telde met een totaal van niet minder dan 10742 koeien en een drachtigheids- percentage van 92.8. In verband met dit 2e lustrum van „De Samenwerking" heeft deze vereniging voor 11 september een Centrale Fokvee- dag uit het gehele Rayon georganiseerd. Er wordt gekeurd in 5 ringen. Hierin worden voorgebracht plm. 550 dieren, welke in verschillende rubrieken zijn on_ gebracht, o.a. drie rubrieken hoge pro ductieklassen, dat zijn dieren met een le vensproductie van meer dan 30.000 kg. melk. Na de individuele keuring zal ge demonstreerd worden met de stieren, af stammelingen van diverse stieren, o.a. de preferende stier Herman Reinder en van preferent in onderzoek zijnde stier Wychman. Dit is een dag die een ieder de gelegenheid biedt, om te zien hetgeen er in 10 jaar tijds bereikt is. De fokveedag wordt gehouden op het terrein naast het K.I.-station aan de Mr. Werkmanstraat. Alle contracten met de betrokken ar tiesten zijn nog niet afgesloten, doch thans staat reeds vast, dat de tentoonstelling „Twente Troef" te Wierden, die van 17 tot en met 20 september wordt gehouden, een in elk opzicht aantrekkelijk evene ment gaat worden. Zo zal op de avond van de eerste dag, nadat de expositie zelf 's middags in het bijzijn van vele genodigden door burge meester mr. E. D. Maaldrink zal zijn ge opend, aan het pi'ogramma in de fraaie nieuwe amusementshal medewerking worden verleend door de bekende Ne derlandse radiozageres Mieke Telkamp, die aan de piano wordt begeleid door Joop de Leur. Voorts komt er een specifieke Twentse avond met o.a. 't revuegezelschap Graads, Dika, Moo en Hennik en de radio-confe rencier Mans oet Twente. Elke avond treedt op een van de podia een dansor- kest op, zodat er tijdens de programma's gelegenheid is tot dansen. Een Beierse kapel zorgt daarnaast voor stemmings muziek. De veekeuring belooft voor de liefheb bers een gebeurtenis van de eerste orde te worden. Er worden zeer bijzondere in zendingen verwacht. De keuring geschiedt op het terrein achter het enorme expo sitiegebouw. Alle hallen zijn practisch „uitverkocht". Dat wil dus zeggen, dat vrijwel alle standruimte is verhuurd en de bezoeker een expositie van meer dan zevenduizend vierkante meter oppervlakte, verdeeld over vele hallen, te zien krijgt. BILJARTNIEUWS „ONS GENOEGEN" COMPETITIE 1958—1959 Naar ons medegedeeld wordt zullen 25 viertallen van twaalf verschillende ver enigingen in het komende seizoen aan de competitie van de Biljartbond „Ons Ge noegen" deelnemen. De eerste klasse zal bestaan uit negen viertallen, die in het vorige seizoen het hoogste gemiddelde behaald hebben. Zo wel in de tweede als in de derde klasse komen acht viertallen uit. Ook deze zijn ingedeeld volgens het behaalde gemid delde uit de vorige competitie. De nieuw gevormde viertallen, waarvan dus geen gemiddelde bekend is, vormen met de drie laagst geplaatsten van de tweede klasse van verleden jaar, thans de derde klasse. In de eerste klasse zijn ingedeeld: Spekhorst I, 't Groentje I, VIOS I, OBK I, HBC I, Kalfsterman I, NBC I, HBC II en de Waag I. In de tweede klasse: Oudelaar I, KOT I, 'n Hook I, HBC III, NBC II, KOT H, VIOS II en de Waag II. De derde klasse wordt gevormd door: Struik I, 't Groentje II, Oudelaar II, 'n Hook II, NBC III (alle vijf nieuwe viertallen) en verder OBK II, OBK III en Kalfsterman II. In de eerste klasse worden 125 car. per partij gesleeld, in de tweede klasse 75 car. en in de derde klasse 60 car. Tegelijkertijd met de T.T.T. wordt in 't expositiegebouw de eerste Oost-Neder landse textielbeurs voor detaillisten ge houden, waarmee Wierden een opmerke lijke primeur krijgt. Officiële publicaties VASTSTELLING HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „TWENHAARSVELD". Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het raadsbesluit d.d. 20 maart 1958, nr. 856 tot vaststelling van een herzie ning van het uitbreidingsplan in onder delen voor het recreatieterrein „Twen- haarsveld", met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften, bij beschik king d.d. 19 augustus 1958, 4e afdeling nr. 4208 van gedeputeerde staten der provincie Overijssel is goedgekeurd. Belanghebbenden, die tegen de her ziening van dit plan bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen binnen een maand na heden in beroep komen bij de kroon. Holten, 3 september 1958. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. JONGETJE LIEP TEGEN VRACHTAUTO OP. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is de 7-jarige Hansje Schöppers uit de H. J. Wansinkstraat bij het oversteken van de Oranjestraat ter hoogte van garage Schuppert tegen een- vrachtwagen op gelopen, waardoor hij tegen het weg dek werd geworpen en aanvankelijk be wusteloos op het trottoir bleef liggen. Het ventje heeft, uit de Rietmolenstraat lopend, onvoldoende op het verkeer ge let. Nadat eerst een personenauto nog juist voor hem had gestopt, kwam hij in botsing met een zware vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door A. G. uit Schiedam, die gelukkig nog geen grote vaart had, omdat hij net had moe ten afremmen voor een boerenwagen. Toen de jongen door de schok voor de benzinepomp van garage Schuppert kwam rollen vreesde iedereen 't ergste, want hij bleef doodstil liggen. Later be gon hij te huilen en bleek, dat de aan rijding nogal was meegevallen en zich hoofdzakelijk beperkte tot flinke ont vellingen aan het hoofd en op het li chaam. Hij werd door de. heer H. Tul- Ier van de EHBO-afdeling bij de fam. Schuppert binnengedragen, waar later de plaatselijke arts, dokter J. P. Na gelhout, en dokter N. L. J. Zillinger Molenaar uit Rijssen bijna gelijktijdig arriveerden om de eerste medische hulp te verlenen. Nadat de ouders gewaarschuwd wa ren, welke op dat moment niet thuis waren, is het ventje naar zijn woning overgebracht. Later op de avond be gon het te braken, zodat gevreesd moet worden voor een hersenschud ding. Het is echter nog weer bijzonder meegevallen. Zijn toestand was vrij dagmorgen goed vooruitgaande, al zal het slachtoffertje nog wel enige tijd rust moeten houden. Het bestuur van het Groene Kruis heeft eindelijk nu alle lijsten binnen zijn - de balans kunnen opmaken van de inzameling, w.elke enkele maanden geleden begonnen is voor 't bouwfonds ten behoeve van een nieuw wijkgebouw. Het is daarbij zeer getroffen door de grote offervaardigheid, welke'dc inge zetenen, die in Holten ook allemaal lid zijn van de vereniging, hebben betoond bij de ontketende actie, want deze heeft ruim f 27.000 opgebracht. Het juiste be drag is f 27.819 en het bestaat voor f 23.414 uit giften en maar voor f 4405 uit renteloze aandelen. Dat is een onverwachte geweldige meevaller, want de gedachten zijn aan vankelijk uitgegaan naar het plaatsen van renteloze aandelen, welke dan in de loop van de jaren zouden moeten wor den terugbetaald. Er is zelfs de sugges tie gedaan om op deze wijze plus minus f 35.000 bijeen te brengen. Door de bij dragen a fonds perdu wordt het nu het bestuur heel wat gemakkelijker ge maakt om de eindjes aan elkaar te kno pen, omdat er aan renteloze aandelen nu maar een klein bedrag zal behoeven te worden afgelost. Ruim tweehonderd mannen hebben zich buitengewoon verdienstelijk ge maakt door de ingezetenen huis aan huis te bezoeken en deze hebben een buitengewone daad verricht door zo'n groot bedrag te schenken voor het belangrijke doel, waarvoor het bestuur van het Groene Kruis allen uiteraard zeer dankbaar is. Het heeft de plaatselijke architect, de heer L. C. van de Bovenkamp, opdracht gegeven een wijkgebouw met woningen te ontwerpen en deze is daarmede reeds zover gevorderd, dat de plannen met de aanvrage om een renteloos voorschot van de provincie aan Gedeputeerde Staten konden worden ingezonden. Een lang gekoesterde wens zal thans binnen niet al te lange tijd in vervul ling gaan: de stichting van een modern geoutilleerd wijkgebouw van 't Groene Kruis. Richt niet Uw rijwiellicht Op eens andermans gezicht! Ook achter U rijdt het verkeer, Vergeet dat toch niet telkens weer! „Kredietkaarten" voor benzine, diners en buitenlandse reizen. Met geld betalen is in de Verenigde Staten uit de mode geraakt. Miljoenen Amerikanen zijn tegenwoordig gewa pend met een kredietkaart: ze zetten slechts hun handtekening en hun kre- dietinstantie betaalt voor hen. In plaats van 100 keer met hun beurs open te staan, kunen ze op deze manier volstaan met één bankoverschrijving per maand. Hiermee zijn ook de betalingen in de States volmaakt gestroomlijnd. De kredietkaart van de Diners' Club' is goud waard. U kunt er mee eten in Boston en champagne drinken in Parijs of Bogota en zelfs kunt u in het betref fende restaurant nog vrienden uitnodi gen. Het enige wat van u verlangd wordt is een handtekening. De directie van de zaak waar u en uw vrienden hebben ge geten, zendt de nota aan de Diners Club' die per kerende post betaalt. De inmiddels beroemd geworden kre dietkaart werd geboren in 1920. Aan vankelijk diende hij uitsluitend voor de aankoop van benzine. Nu is de krediet kaart overal goed voor. Men kan er al les op kopen. Men kan er zelfs op rei zen. De grote oliemaatschappijen geven overigens hun eigen kredietkaarten uit. Texas Oil distribueerde er in 1957 niet minder dan 1.700.000 en Shell kwam zelfs aan de 2.000.000. Een grote luchtvaartmaatschappij gaf 700.000 kredietkaarten uit, geldig op honderd luchtvaartmaatschappijen. Ook de postterijen nemen genoegen met een handtekening als de aanvrager van een telefoongesprek een kredietkaart laat zien. Alleen in 1957 werden er voor de houders der kredietkaarten 50.000.000 verbindingen aangevraagd voor een to tale waarde van een half miljard gulden. De Amerikanen, bezitters van krediet kaarten, kunnen hun vakantie in het bui tenland doorbrengen zonder een cent op zak. De leden van de „Diners' Club" hebben niet minder dan 17.000 hotels en restaurants tot hun beschikking in 76 landen. Ze kunnen op vertoon van hun kaart ook hun auto laten herstellen in Madrid en Tokio en in Brussel of Casa blanca. Niet voor iedereen. De kredietkaarten zijn gevaarlijk speelgoed in handen van lieden, die niet met geld weten om te gaan. Voor som migen bleek de kredietkaart een snelle weg te zijn naar het finale bankroet. De laatste tijd zijn de kredietclubs dan ook voorzichtiger geworden. Ze verlenen alleen kaarten aan lieden met een stevi ge bankrekening en ondanks dat komt er nog bedrog voor. Alle instellingen hebben echter een eigen inlichtingendienst, die merkwaar dig goed geïnformeerd is en die nauw keurig ban zeggen met wie men voor zichtig moet zijn. Een speciale afdeling van deze dienst zorgt er voor, dat de lie den, die diep in het krijt staan bij hun „club" en meenden zich door een een voudige verhuizing aan de nare gevol gen te kunnen onttrekken, snel en pijn loos worden opgespoord. Onder auspiciën van het proefstation voor de akker- en weidebouw te Wage- ningen worden op drie proef boerderij en in Friesland, in de Wieringermeer en een in Wageningen met in totaal 120 melkkoeien proeven genomen om de ge volgen na te gaan van verkorting van de werktijd in het veehoudersbedrijf door verlenging van het nachtinterval tussen melktijden. Bij de behandeling van de begroting '57 in de Tweede Kamer is aan de minis ter van landbouw gevraagd deze moge lijkheid van werktijden-verkorting ook voor de veehouderij te onderzoeken. De landarbeider-veeverzorger in ons land heeft thans een 59-urige werkweek. De boeren in de veehouderijbedrijven kennen meestal nog langere werktijden. Pogingen om deze relatief zeer lange ar beidstijden te verkorten ondervinden moeilijkheden, omdat het o.a. in het al gemeen ongewenst wordt geacht in ster ke mate af te wijken van het gebruik, de koeien om de 12 uur te melken. Wanneer met het oog op het verkrijgen van een kortere werkdag, de koeien bijvoorbeeld 's ochtends om zes uur en 's middags om drie uur zpuden worden gemolken, ver wacht men onder invloed van het 15 uren lange nachtinterval tussen de melktijden niet alleen een daling van de melkop- brengst, maar ook een nadelige invloed op de gezondheid van de koeien, in het bijzonder door het optreden van uierge- breken. In Zweden Bij onderzoekingen in het buitenland bleken echter zelfs bij een nachtinterval van 16 uren slechts zeer geringe dalingen in de rnelkopbrengst en geen nadelige invloeden op de gezondheid van de die ren op te treden. In Zweden zijn de ar- beids- en rusttijden van de veeverzor gers reeds naar aanleiding van gunstig uitgevallen melktijdenproeven gewijzigd. De arbeiders in de veehouderij kennen daar nu een 47-urige werkweek. Deze zal in 1960 worden verkort tot een 45-urige. De Zweedse veeverzorgers beginnen 's morgens om zes uur en eindigen 's avonds om half zes. Dit is alleen mogelijk bij 'n GENERAAL SIR RICHARD N. GALE die veldmaarschalk Montgomery aflost aL^ ondercommandant van de NATO- strijdkrachten in Europa. nachtinterval tussen de melktijden van minstens 14 uren. In Zweden verschillen echter de veeslag en de bedrijfsomstan digheden sterk van die in Nederland. In ons land Naast de reeds lopende kleinere onder zoekingen op de proefboerderij Wielzicht te Rijperkerk en op de proefboerderij van het instituut voor veeteeltkundig onder zoek te Zeist gaa t men nu op de drie proefboerderij en een nachtinterval van 15 uur vergelijken met de reeds vrij al gemeen gebruikelijke nachtinterval van 13 uur. Tevens wordt op een aantal be drijven onderzocht welke gevolgen een eventuele verschuiving van de melktij den op de overige werkzaamheden en de rentabiliteit van het bedrijf kan hebben. Tenslotte zullen de mogelijkheden van het gemeenschappelijk laten melken van koeien van verschillende bedrijven door daartoe speciaal aangesteld personeel worden bestudered, zomede die van de in Denemarken en Zweden reeds toegepaste coöperatieve veehouderij ALUMINIUM MELKBUSSEN Aluminium melkbussen, die ook in ons land steeds meer in gebruik worden ge nomen, hebben verschillende voordelen boven de traditionele bussen van vertind plaatijzer. Daar staat echter tegenover, dat ze duurder in aanschaffing zijn, doch de voordelen domineren. Aldus de rijks- zuivelconsulent voor consumptiemelk, ir. H. J. Huisman een dezer dagen voor de radio. Er worden tegenwoordig aluminium melkbussen gemaakt uit een legering, die voor ongeveer 97.4 uit zuiver alumini um bestaat. Dit materiaal heeft een hard heid, die zelfs groter is dan die van plaat ijzer en ook minder gemakkelijk indeukt. Het voordeel van aluminiumbussen is in de eerste plaats het geringere gewicht. Dit bedraagt ongeveer een derde van dat kundig gebruik bijna onbeperkt kan wor den genoemd. dat zich geen roest in de bussen kan vor men, terwijl de duurzaamheid bij oordeel- noemd. Het geleidingsvermogen van alumini um is veel groter dan dat van plaatijzer, zodat melk in aluminium bussen sneller koelt, terwijl er derhalve ook minder wa ter voor het koelen nodig is. Staan de bussen in de zon, dan blijkt de tempera tuur van de melk in de bus minder snel op te lopen. Bij proeven, die men b.v. in Oostenrijk heeft genomen is gebleken, dat het aan beveling verdient de aluminium bussen te voorzien van rubberdeksels, die als voordeel hebben, dat ze nooit klemmen en zo goed afsluiten, dat zelfs bij omval len van de bus geen melkverlies optreedt. Men gebruikt daarvoor rubber van speciale samenstelling. Het vertinnen, dat bij plaatijzeren bus sen nog al eens moet geschieden, vervalt bij deze bussen uiteraard. Als een nadeel is wel eens genoemd, dat men de aluminium bussen niet moet reinigen met alkalische middelen, zoals b.v. soda. Het in Oostenrijk gebezigde materiaal schijnt weliswaar zeer besten dig tegen alkalische reinigingsmiddelen te zijn, doch het toevoegen van waterglas wordt desniettemin aanbevolen.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3