Kou Neutraliteit met een luchtje HéÉk BOER V.V.V.Touriocht door Twente OORZAKEN UITSTAPJE PLATTELANDSVROUWEN ESPELO. Op dinsdag 9 sept. gaan de leden hun jaarlijks uitstapje maken. Niet alleen de leden, doch ook belangstellenden zijn van harte welkom mee te gaan. Er worden o.a. een textielfabriek en een modelboerderij bezichtigd. Het vertrek is bepaald op 's morgens 8.45 uur. Aankomst bij de school des avonds pl.m. 18.30 uur. Men wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij een van de bestuursleden van de Bond van Platte landsvrouwen afd. Espelo. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad komt bijeen op a.s. dinsdag 2 sept. des avonds om half acht ten gemeentehuize ter behandeling van de volgende agenda: 1. Beëdiging der leden. 2. Benoeming van twee wethouders. 3. Benoeming van de leden van de commissiën van bijstand in het be heer van het elektriciteitsbedrijf, van het keurings-, waag- en slacht- bedrijf en van de wegencommissie. 4. Notulen der openbare vergadering van 20 augustus 1958. 5. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 6. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting voor 1958. 7. Voorstel tot vaststelling van het totaalbedrag der op te nemen kas geldleningen in het tijdvak 1 okt. t.m. 31 december 1958. 8. Rondvraag. en pijn weg* wrijven met DAMPO Voor de van slechte houdbaarheid van melk De duurzaamheid van de afgeleverde melk blijkt vooral bij warm weer en dus gedurende de zomermaanden nogal eens af te wijken, met het gevolg, dat kor tingen op de melkprijs moeten worden toegepast. In het algemeen kan worden gezegd, dat bij warm weer de duur zaamheid een veel grotere rol speelt dan het vuil in de melk, terwijl bij koud weer, dus in de winter, het omgekeerde het geval is. Dan speelt het vuil de grootste rol, aldus ir. H. J. Huisman, rijkszuivelconsulent voor consumptie- melkaangelegenheden, een dezer dagen voor de radio. Voor het bepalen van de duurzaam heid wordt gebruik gemaakt van een zeer eenvoudige proef, die binnen en kele uren laat zien of de melk al dan niet voldoende duurzaam is. De duurzaamheid is praktisch voor honderd procent afhankelijk van het aantal bacteriën, dat in de melk voor komt. Voor de boer is het zaak er voor te zorgen, dat er zo weinig mogelijk bacteriën in de melk geraken. Waar komen deze bacteriën vandaan? In de eerste plaats uit het uier. Daarin be vindt zich altijd een aantal bacteriën, doch normaal is het aantal zo- gering, dat ze geen rol van betekenis vervul len. Deze besmettingsbron kan dus ge voegelijk buiten beschouwing worden gelaten, temeer; omdat er toch niets of zeer weinig aan kan worden veranderd. In de tweede plaats komen ze in de melk terecht tijdens het melken. De bacteriën, die er vanuit de lucht inval len zijn doorgaans van zeer weinig be tekenis. Anders is het gesteld met de bacteriën, die in de melk geraken, wan neer er onzindelijk wordt gemolken, wanneer de handen van de melker vuil zijn of uier en flanken van de koe voor af niet goed zijn gereinigd. Bij een be hoorlijke reiniging van uier en flanken is het aantal bacteriën, dat daarvandaan in de melk komt niet dusdanig groot, dat men zich daarover veel zorgen be hoeft te maken. Anders wordt 't echter, wanneer met vuile handen wordt ge molken en vooral, wanneer daarnaast ook nog zogenaamd nat wordt gemol ken. Wanneer de handen telkens wor den bevochtigd met schuim van de melk, zijn de gevolgen voor de duur zaamheid van de melk vaak niet te overzien. Een zeer klein beetje bevoch tigen van de handen is niet bezwaar lijk, wanneer men dit doet met zuiver schoon water, doch elke overdrijving is uit den boze. In de derde plaats en dat is dan de allerbelangrijkste besmettingsbron, ko men de bacteriën in de melk via slecht gereinigde emmers, teemsen en bussen. Men kan rustig aannemen, dat in het merendeel der gevallen waarin de duur zaamheid van de melk onvoldoende blijkt te zijn, de oorzaak moet worden gezocht in onvoldoend gereinigd melk gerei. Deze onvoldoende reiniging kan een gevolg zijn van het feit, dat het melkmateriaal slecht is, b.v. naden en scheuren vertoont, zodat een behoor lijke reiniging eenvoudig niet is uit te voeren, of wel doordat het materiaal weliswaar goed is, doch de reiniging zelf te wensen heeft overgelaten. Een zeer ernstige besmettingsbron kan nog aanwezig zijn, wanneer de melk door de een of andere doek wordt gefiltreerd. Onderzoekingen hebben uit gewezen, dat doeken niet goed zijn te reinigen en steeds een gevaar beteke nen voor de duurzaamheid van de melk. Gebruik daarom nooit een doek, doch uitsluitend een wattenfilter, dat na één maal te' zijn gebruikt wordt wegge gooid. Het is algemeen bekend, dat de bac teriën, die in slecht gereinigd melkge- reedschap zijn achtergebleven, het al lergevaarlijkst zijn voor de kwaliteit van de melk. Ze zijn zeer levenskrach tig en kunnen zich buitengewoon snel vermeerderen, dit in tegenstelling tot b.v. de bacteriën die tijdens het melken in de melk geraken. Wanneer de vraag moet worden be antwoord of iedere boer zijn melkgerei goed en doeltreffend reinigt, dan moet het antwoord helaas ontkennend lui den. Er zijn er zelfs, die er totaal niets aan doen, doch deze nalatigheid zal zich onmiddellijk wreken, zodra de melk naar kwaliteit wordt betaald. Er zijn nog streken in ons land, waar melk emmers en teemsen de gehele zomer door in het land blijven, melkemmers omgekeerd op hekpalen, emmers en teemsen achteloos aan de slootkant neergegooid, teemsen, waarop met be hulp van wasknijpers de doek reeds is aangebracht, gereed voor het volgende melkmaal. Wat moet er in dergelijke ge vallen van de kwaliteit van de melk te recht komen. Niets, steeds „derde klas" voor houdbaarheid, want dit- melkgerei immers wordt ten hoogste even met wat slootwater omgespoeld, slootwater, wat vaak van zeer bedenkelijke kwaliteit is. De kostelijke melk, die later in deze emmers terecht komt, kan heel gemak kelijk worden besmet via dat slootwa ter met voor de mens schadelijke ziek tekiemen. Menigeen denkt wellicht, dat dat zo'n vaart niet loopt, omdat op de fabriek de melk toch wordt gepasteu riseerd, doch dit gaat lang niet in alle gevallen op. De kaasfabrieken streven er naar steeds meer kaas te bereiden uit rauwe melk en dan behoort de melk ziektekiemvrij te zijn. In het melkgerei, dat steeds in het land blijft en natuurlijk nooit schoon is, vinden de achtergebleven bacteriën een prachtige voedingsbodem om zich snel te vermeerderen en bij onderzoek blijkt meestal dan ook, dat er zich mil jarden in bevinden. Deze bederven de melk heel snel en alle andere moeite, die men zich getroost om de melk goed en zindelijk te winnen is dan ook .te vergeefs, wanneer men op het gebied van de reiniging van het melkgerei na latig is gebleven. Neem de emmers en de teems telkens even mee naar huis om ze grondig te reinigen. Ons land heeft op het terrein van de melkveehouderij een goede naam, doch het bewaren van melkgerei in het land is een symptoom waarvoor we ons wel moeten schamen. LEERZAME EXCURSIE NAAR DE RUIL VERKAVELING IN VRIEZENVEEN Begunstigd door prachtig zomerweer maakten dinsdag 26 augustus j.l. ruim 40 leden van de OLM, afdeling Holten, per HAVI-Tours een excursie naar de ruilverkavelingswerken in Vriezen- veen. Om ongeveer half negen werd het ge zelschap in café Veneman te Vriezen- veen verwelkomd door de voorzitter van de ruilverkavelingscommissie, de heer G. Hoff, de heren Hurink van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, spe ciaal belast met de ruilverkaveling in Oost-Overijssel, Rötgers van de Ned. Hei de Mij. die de leiding heeft van deze ruil verkaveling, alsmede de heren Bultman en Brunnekreef van de Ned. Heide Mij. in ons ambtsgebied, resp. hoofdopzichter en hoofduitvoerder. De heer Hoff, zelf boer zijnde, gaf op duidelijke en boeiende wijze een over zicht van het nut van ruilverkaveling. Men praat in Vriezenveen niet meer van voor of tegen, of wat zijn de kosten; zelfs de tegenstanders in Vriezenveen een minimaal aantal lopen nu het hardst dat hun gronden in de nieuwe toestand gebracht worden. Aan de hand van kaarten zette de heer Hoff de oude en nieuwe toestand uiteen. Het hele blok is ongeveer 4300 ha groot. Doordat men de beschikking had over nogal woeste gronden, had men meer armslag; ruim 80 km verharde weg zal aangelegd worden. Men denkt 80 boer derijen uit het dorp te verplaatsen naai de nieuwe klaargemaakte kavels; 12 boerderijen zijn reeds klaar gekomen. Na de koffie werd in de bus gestapt en al rijdende was het de heer Hurink, die een explicatie gaf van de werken, waar men langs kwam. In de voormid dag werden de nieuwe boerderijen van de heer Hoff en Berkhoff bezichtigd. Hier kon men met eigen ogen aanschou wen wat een enorme verandering deze boeren hebben gekregen. Zowel de boer derij als de landerijen verkeerden in* pri ma staat. Men kreeg in het geheel niet de indruk in een natte periode te ver keren. De afwatering was 100 pet. Op de boerderij van de heer Berkhof werd nog bezichtigd het schuurdrogen van hooi door middel van een ventilator, aange dreven door elektrische stroom. Het hooi was allemaal ruiterdroog ingehaald en door middel van een ventilator nage- droogd; 5K h.r. hooi zat in één tas. Zowel de oude als de nieuwe toe stand werd bezichtigd. Aan de ene kant keurig rechte kavels met prima aan zicht, aan de andere kant smalle stro ken grond met slootjes en walletjes, door de regen in een madderpoel her schapen. In de namiddag werden de verschil lende werken bezichtigd, als diep-ploe- geu, wallen ruimen, spitten met de dragline, alsmede sloten graven ook met de dragline. Men kwam zeer onder de indruk van de mogelijkheden welke er zijn ten aanzien van de grondverbete ring. Ook voor onze broekgronden zag men enorme mogelijkheden. Te ruim half vier keerde men terug naar Vriezenveen, waar de voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, de leiding van deze dag hartelijk dank bracht voor de prima rondleiding, in het bizonder de lieer Hoff, die het gezelschap de gehele dag vergezelde en toelichting gaf en de gewaagde van een zeer geslaagde excursie. Hebben wij de stemmen in de bus goed beluisterd, dan was er maar één roep: zoiets moeten we in Holten ook hebben, vooral nu de natte jaren zich telkenmale herhalen. Een goede afwatering en ont sluiting kan alleen door middel van ruil verkaveling geschieden, verzekerde ons de heer Hoff. Vele boeren hebben het voorrecht op een goed verkaveld bedrijf te wonen. Laten ook hun collega's, die ongunstig zitten, ook in de toekomst een goed verkaveld bedrijf mogen beheren. Dit waren de stemmen in de ruilverka velingscommissie te Vriezenveen. Nog te vaak wordt verkeerde voorlichting gegeven over ruilverkaveling. Met eigen ogen de nieuwe toestand aanschouwen, dan kan men zichzelf overtuigen. Daar om moeten alle Holter boeren eens naar ,,'t Venne" komen om zichzelf te ver gewissen van de enorme verbeteringen, welke door middel van ruilverkaveling te bereiken zijn. De tijd waarin we le ven vraagt het immers van ons, aldus de heer Hoff. NA-INLEVERING OUDE VAKANTIEBONNEN 1957-1958 Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat aan werkgevers zowel als aan arbeiders nog éénmaal de gelegenheid zal worden gege ven om de eventueel nog in bezit zijnde oude vacantiebonnen van het boekjaar 1957-1958, kenbaar aan de opdruk: „Gel dig tot en met 30 april 1958" in te wisse len. Ofschoon de periode, waarbinnen deze per 1 mei 1958 ongeldig geworden vacan- tiebonnnen ter omruiling of ter verzil vering moesten worden aangeboden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uitzondering nog uiterlijk tot en met 31 oktober 1958 de gelegenheid daartoe wor den opengesteld. Echter zal in alle gevallen, derhalve zowel bij omruiling alsbij verzivering 'n korting worden toegepast van 25 procent wegens de te late inlevering. De werkgevers dienen de bonnen, zoals gebruikelijk, op te zenden aan de admi nistratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Buitenrustweg 3 te 's-Gra- venhage en mede te delen of terugbeta ling dan wel omruiling voor nieuwe bon nen wordt gewenst. De arbeiders dienen de bonnen, welke geplakt moeten zijn in de hiervoor bestemde opplakboekjes, in te leveren bij een plaatselijk penning meester van één der navolgende landar beidersbonden, t.w.: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond; Nederlandse Christelij ke Landarbeidersbond; Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Met nadruk wordt erop gewezen, dat dit de laatste gelegenheid is om vacan tiebonnen van het boekjaar 1957-1958 in te leveren. Na 31 oktober zal dan ook onder geen enkele voorwaarde meer tot vergoeding van deze bonnen worden overgegaan. De kontakt-kommissie voor Vreemde lingenverkeer in Twente organiseert in samenwerking met de Twentsche Auto mobielclub op zaterdag 6 september een tourtocht voor automobielen, scooters, motoren en bromfietsen. Deze tourtocht is zoals de naam reeds zegt zuiver een touristich evenement en bestemd voor. diegenen, die eens op hun gemak de mooiste plekjes van Twente willen bezoeken. Hierbij denken wij aan de di verse kastelen, watermolens, bijzondere gebouwen etc. en niet te vergeten: aan 't prachtige natuurschoon waaraan Twen- the zo rijk is. De tocht gaat uitsluitend over prima verharde wegen. Aan het einde van deze tocht zal aan iedere deelnemer die vóór de vastgestelde tijd aan de finish komt en het vereiste aantal routestempels op zijn kontrolekaart heeft, een fraaie her inneringsplaquette worden uitgereikt. Auto's, motoren en scooters moeten 8 verschillende routestempels hebben op de kontrolekaart, bromfietsers 4 routestem pels. Wat moet men hiervoor doen? Om te kunnen deelnemen aan de Twentse Tourtocht gaat men op de dag zelf naar een VW-kantoor van een van de startplaatsen. De startplaatsen zijn: Almelo, Dene kamp, Diepenlieim, Enschede, Holten, Markelo, Nijverdal en Oldenzaal. Bij een van deze startplaatsen kan men zich vanaf 10 uur v.m. laten inschrijven. Bij de inschrijving ontvangt men 'n sche matische kaart van Twenthe, alsmede 'n lijst waarop die bezienswaardigheden ver meld staan die men geheel in eigen volg orde en naar eigen keuze dient te bezoe ken. Tevens ontvangt men een kontrole kaart waarop de tijd van vertrek wordt vermeld en waarop tevens de kontrole- stempels kunnen worden geplaatst door de kontroleurs bij de onderscheidene be zienswaardigheden. Heeft men vóór 18.30 uur de finish be reikt, dan dient men daar de kontrole kaart in te leveren. De finish is gelegen te Hengelo bij het kantoor van de Raad van Arbeid in de Wolter ten Catestraat. Het inschrijfgeld bedraagt voor auto's, motoren, scooters, en bromfietsers f3. Neemt u veiligheidshalve ook een eigen kaart van Twenthe mee. Wat biedt Hengelo u op 6 september? Wanneer u de gehele dag door 't mooie Twenthe hebt getoerd biedt de plaats Hengelo u des avonds een rijk amuse mentsprogramma. Om 7 uur wordt een grote praalwagen-optocht gehouden, waarna op de markt te 8.30 uur een Tap toe gehouden wordt door het tamboer korps van de Limburgse Jagers en het Fanfare-korps uit Den Bosch, beiden in gala-uniformen. Op de' markt treedt op de deense evenwichtsartist „the great Bemy", terwijl twee dansorkesten een openluchtbal verzorgen. In het Amstel- hotel is een groot nachtelijk kabaret met meerdere bekende artisten en orkesten. Alle Horeca-bedrijven zijn tot 's nachts twee uur geopend. OR VAL FAUBUS de gouverneur van Arkansas, die zich niet betrekking tot het rassenvraagstuk in Little Rock opnieuw tegen de reuring schijnt te kanten. Officiële publicaties SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Holten maakt bekend, dat ingaande 1 september de spreekuren op maandagen en vrijdagen komen te vervallen. Hij zal in den vervolge voor het pu bliek te spreken zijn op elke woensdag van 1012 uur. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE. De voorzitter van de woonruimte commissie maakt bekend, dat de maan delijkse zitting dier commissie niet- zal plaats hebben op dinsdag 2 september a.s., maar op dinsdag 9 september d.a.v. te 7.30 uur n.m. Holten, 28 augustus 1958. De voorzitter voornoemd, J. KROON. VAKANTIE BEDRIJFSLEIDER. ADMINISTRATEUR G.E.B. Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter algemene kennis, dat de bedrijfsleider-administrateur van het G.E.B., de heer H. J. Westeiik, van zaterdag 30 augustus tot en met zaterdag 6 september a.s. wegens va kantie afwezig zal zijn. Storingen dienen gemeld te worden aan de chef-monteur, de heer H. HUISMAN, Kol weg, Telef. 438. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. In feite is de brandhaard van het com munisme in de wereld niets anders dan 'n oorlogvoerende partij die slechts 'n groot strategisch doel met de meeste spoed zoekt te bereiken: de onderwerping aan zich van alle volken. De Oost-Duitse com munistisch Grotewohl heeft het op een van geestdrift laaiend communistisch congres pas weer zo geformeerd: „De wereld moet ons toebehoren". Daar is voor elk verstaander geen woord Frans bij. Alle volken die er prijs op stellen zich zelf te blijven en niet het lot van de Hongaren te delen doen goed zich zulke uitspraken goed in de oren te knopen. Het communisme kreeg door de revolutie van Lenin in Rus land een enorm bruggenhoofd, dat na derhand nog aanzienlijk werd uitgebreid. Men bekijke maar eens aandachtig hoe groot de rode vlek op de wereldkaart al niet is geworden. De communisten doen wat ze kunnen die vlek nog maar al te doen uitdijen. Het zijn de moderne roof ridders. Nooit zitten zij een ogenblik stil. Ze vechten al maar door om de commu nistische expansie te verbreden. Van wa penstilstand weten ze niet, van capitula tie nog minder. De oorlog die zij tegen de rest van de wereld voeren en die zolang zij zich maar kunnen reppen zal voort duren, draagt een heel apart karakter. We hebben daar een woord voor gevon den en spreken van koude oorlog. Het is een heel andere oorlog dan de „Blitzkrieg" van Hitier. Zij is moderner en geraffi neerder opgezet. Er worden zo goed als geen steden bij gebombardeerd en er wordt geen aarde bij verschroeid, al klinkt in de bewapeningswedloop wel telkens op de achtergrond gekletter met wapens. Deze oorlog voltrekt zich anders. Niet het .militair vernuft maar het politiek vernuft speelt hierin de eerste viool. Niet allereerst de invasie op andermans ter ritorium maar wel de invasie in ander mans geest. Met uitdrukkingen als „ze nuwenoorlog" en „hersenspoeling" is daarvan genoeg gezegd. Elke zet die in het openbaar gedaan wordt is zorgvul dig getimed, in haar effect berekend. Dat geldt van elke verklaring, die schijnbaar zo losweg op een receptie wordt gegeven van elke brief die aan een of ander staats hoofd wordt gericht. Onder het opper vlak van die bovengrondse activiteit speelt ondergronds en verborgen nog een andere af, minstens zo gevaarlijk. De communisten kennen de knepen van de ze oorlog perfect. Het is jammer voor de jonge volken in Azië en Afrika dat het geboorteuur van hun natie ge slagen heeft in deze periode van de kou de oorlog, waarin enerzijds het commu nisme met zijn elastische en dynamische taktiek er op uit is nu nog zijn laatste po tentiële tegenstander Amerika op de knie ën te krijgen en anderzijds de Verenigde Staten trachten aan het gevaarlijke iso lement te ontkomen door zich zoveel mo gelijk bondgenoten te verwerven, die met haar willen streven naar een welvarende volkerengemeenschap. Ze smaken pas de weelde op eigen voeten te gaan, baas te zijn geworden in eigen huis maar ze zijn dat geworden in een zeer kritieke we reldsituatie, de tijd van de rode spring vloed. Zij wensen niets liever dan met vrede en rust gelaten te worden om zich uit de welvarende landen, die in de rij der vol ken ook politiek hun woordje kunnen meespreken. Ze zoeken onwillekeurig steun en contact ook bij elkaar, omdat zij dezelfde problemen hebben. Die kou de oorlogssfeer komt hen niet van pas. Hier kan men twee dingen doen. Men kan de ogen dichtdoen voor de werkelijkheid. Men kan met de rug naar de vloed gaan zitten zich wanen op een eiland dat wel omspoeld misschien maar nooit over spoeld zal worden en dan verder zich zelf wijs maken dat als men maar enkele eigenbedachte formules gaat prevelen, die boze vloed wel zal worden bezworen. Er zijn er die deze wel erg primitieve en kinderlijke opvatting koesteren. Dat is de ene vorm van de „neutraliteit", die opgeld doet. India is daarvan de grote promotor. Hij treedt het communisme vriendelijk tegen, weliswaar met enige bezwerende formules, maar dat is dan ook alles. Dit soort „neutraliteit" is dwaas en soms wat lastig. Men kan ook nog anders doen. De ogen zowel op de ene als de andere partij in de koude oor log geslagen houden en in een „actieve neutraliteit" de ene tegen de andere trach ten uit te spelen zodat men er zelf op portunistisch beter van meent te worden. Men maakt dan van de nood van de kou de oorlog zonder partij te kiezen 'n deugd voor zichzelf, probeert dat althans, 't Is de weg die Nasser is ingeslagen. Het is dit soort „neutraliteit" waarmee het wes ten nu vooral in het midden-oosten heeft te kampen. Het is een „neutraliteit" die geen neutraliteit meer is maar een juffer die overhelt naar links. Het westen kan niet anders dan het wereldgebeuren waar dat zich ook vol trekt, te beschouwen in het licht van de wezenlijke oorlogssituatie waarin we ons metterdaad bevinden en dat niet omdat er zoveel oorlogsophitsers zitten in het westen dat zou best meevallen maar omdat de situatie van ogenblik tot ogenblik aan al de anderen wordt opge drongen door het communistisch regime, dat zelf op het oorlogspad is. En in die oorlogssituatie kan een poli tiek als door Nasser wordt uitgehaald niet meer door de beugel. Daar moet een streep onder komen en dat zijn mo menteel Amerika en Engeland in Liba non en Jordanië doet heus geen aanval op het Arabische nationalisme. Het is in tegendeel juist ingegeven om het Arabi sche nationalisme in zijn positieve en vruchtdragende betekenis vrij baan te scheppen en te verhinderen dat het zou worden vastgeklonken als een galeislaaf aan de bank waarop ook Hongaren, Po len, Roemenen, Letten en Oostduitsers al zitten te roeien. ROY JOHNSON Chef van de coördinatie-commissie voor nieuwe projecten van het Amerikaanse Ministerie van Oorlog. Hij staat mee vooraan bij de ontwikkeling van maan- raketten.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3