Uit de textielwereld Ruimtevaart KOEWEIT: Nieuwtjes voor het gezin op de jaarbeurs Wenst U Algemene Ontwikkeling Hiddensfandscursus 1958-1959 Rijkste oliebron van de Arabische wereld IVOStOLs Tanden rein - Adem fris Veemarkt Rijssea WIE ADVERTEERT VERKOOPT WIE NIET ADVERTEERT Melk, de gezondste drank Hoewel een week geleden de Ameri kaanse poging een raket naar de maan te zenden mislukt is, lijkt bij oppervlak kige beschouwing het tijdstip niet ver meer, dat aardbewoners de maan zullen betreden. Na de lancering immers van de Russische Spoetniks en Amerikaanse Explorer en Vanguards, waarvan er nog steeds enige rond onze aarde cirkelen, schijnt een oude droom waar gemaakt te zullen worden. Maar deze verwachtingen zijn wat voorbarig. Wij zullen ons enthousiasme de eerste jaren wat moeten temperen, want het maakt wel enig verschil of men een onbemande raket naar de maan zendt (hetgeen dus wellicht binnenkort gebeuren zal) dan wel een bemande. In dit laatste geval dienen zich namelijk veel problemen aan, dat er nog een tien tal jaren zal verlopen eer het zover is. Over deze problemen van technische en medische aard is uitgebreid gespro ken tijdens het congres van de Interna tionale Astronautische Federatie (de In ternationale Vereniging voor Ruimte vaart), dat de afgelopen week in Am sterdam gehouden werd. Dit congres, dat elk jaar gehouden wordt, vond vo rig jaar plaats in Barcelona, juist toen de Russen hun eerste kunstmaan lan ceerden. In het afgelopen jaar hebben zich dus grote veranderingen voltrok ken en wijde perspectieven geopend. Dat zich met de nieuwe mogelijkheden ook nieuwe problemen aandienden, laat zich begrijpen. De tachtig geleerden, die in de afgelopen week lezingen over hun onderzoekingen hielden, hebben hun be vindingen kenbaar gemaakt. Zo sprak de bekende Amerikaanse raketingenieur Werner von Braun over de door hem gebouwde kunstmanen. De Nederlander Dr. Kooy sprak over de besturing van ruimteschepen, terwijl ook lezingen wer den gehouden over de voortstuwing van raketten en de daartoe benodigde brand stoffen. Van dit laatste onderwerp kon den niet alle aspecten behandeld wor den, omdat veel ervan militair geheim is. Een ander onderwerp van belang was de kosmische straling in het heelal. Deze straling, van radio-actieve aard, vernietigt menselijke weefsels en is dus gevaarlijk voor ruimtevaarders. Bevei ligingsmaatregelen zijn nog niet gevon den. Een kwestie, die waarschijnlijk de eerste tijd van minder belang zal zijn, werd besproken door de voorzitter van de IAF, Andrew Iialey. Het betrof de houding, die aardbewoners moeten aan nemen tegenover eventuele bewoners van andere planeten. Haley heeft als ad- PRACHTIGE PRESTATIE VAN DE W.S.V „DE TREKKERS" Men schrijft ons: De wandelsportvereniging „De Trek kers" nam zaterdag 23 augustus deel aan een wandeltocht te Apeldoorn over een afstand van 25 km. Het weer was deze zaterdag wel zeer slecht; de lucht zat vol regen en alle wandelaars kregen daarmede van de start af te kampen. „De Trekkers" zetten er meteen flink de pas in en draaiden de 25 km in zo'n prachtige formatie, dat het ieders be wondering afdwong. Zwaar was het parcours door de regen, maar ook prach tig mooi was hier en daar de natuur, waarvan iedere tippelaar heeft genoten. Tal van wandelaars vielen uit. Alle Hol tenaren. kwamen aan de finish, maar zij wisten dat hun puntenaantal hoog moest zijn en dat was hun bedoeling. Zondagmorgen gingen hun naaste concurrenten van start met mooi weer, maar dat mocht hen niet baten, want de prestatie van de Holtenaren was zater dag af. Zij maken dit jaar een goede kans om het kampioenschap van de 4e klas te behalen. Mochten ze kampioen worden, dan mag dit wel een bizondere prestatie worden genoemd, -want „De Trekkers" komen dit jaar voor het eerst uit in de 4e klasse. Zaterdag 20 september zullen zij weer deelnemen aan een wandeltocht in Al melo, uitgeschreven door de wandel sportvereniging „Eltem" uit Almelo. Doe mee aan deze gezonde sport en geniet van het natuurschoon door lid te worden van de WSV „De Trekkers". „Wandelaar". vokaat, hierover een aantal wetten op gesteld, die hij als ruimterechtsorde naar voren brengt. Maar zoals gezegd, zover is het nog niet. Er zal nog veel weten schappelijk werk verricht moeten wor den voordat bemande ruimteschepen tussen aarde en maan heen en weer zul len reizen en met deze problemen te ma ken krijgen. Het congres was internationaal. Be halve uit de westerse landen waren er ook geleerden uit Rusland onder leiding van Prof. Sjedow. En misschien dat daarom het congres de mogelijkheid on derstreept heeft, dat Oost en West tot samenwerking kunnen komen bij het verwezenlijken van de ruimtevaart. EIND VEILING ZOMERHUIS MET DENNENBOS Ten overstaan van de notarissen Van Nes en Van Hoff te Enschede en Plui- mers te Markelo had donderdagmorgen in hotel Holterman de eindveiling plaats van een landhuis (zomerhuis) en bouw terreinen op de Borkeld'voor rekening van dé familie Scholten te Enschede. Perceel I, zomerhuis en bosgrond, groot 0.28.56 ha, werd getrokken door mevr. S. M. Schutte te Amsterdam voor f 10.500,- en de percelen II t.m. IX den nenbos ter grootte van 0.179.94 ha door de heer J. J. Godeschalk te Holten voor f 20.400,-. De percelen zijn onmiddellijk gegund. Het Sjeikdom Koeweit aan de noord westpunt van de Perzische Golf beschikt met zijn landoppervlak van nog geen tienduizend vierkante kilometer over 20 procent van alle oliereserves ter' wereld. Daarmee is het de rijkste oliebron van 't Midden-Oosten. Koeweit produceerde vo rig jaar 57,2 miljoen ton petroleum en in de eerste helft van dit jaar 33,5 ton. De productie van 1957 vormde ruim zes pro cent van de wereldopbrengst en nage noeg een derde deel wan alle olie die het Nabije Oosten voortbrengt. Saoedi-Ara- bië leverde 49 miljoen ton, Perzië 35.5 miljoen en Irak 21 miljoen ton. KLANT EUROPA BLIJFT IN ERE Koeweit voert nagenoeg zijn gehele olieproductie naar andere landen uit. Op de wereldranglijst van olie-exporteurs bezet het sjeikdom na Venezuela de 2de plaats. Het voorziet in de helft van het totale olieverbruik van Groot-Brittamiië. De olie wordt in het 'sjeikdom gewon nen door de Koeweit Oil Company (KOC)„ gemeenschappelijk eigendom van de Britsch Petroleum Co en de Amerikaanse Gulf Oil Corporation. Aan olie-rovalties betaalt de KOC jaarlijks ongeveer 1170 miljoen gulden aan sjeik Abdoelah. Niet pompen De olievelden van Koeweit Boergan, Magwa en Ahonadi geven bijzonder rijkeopbrengsten. De aardolie staat er on der sterke druk, waardoor ze bijna zon der pompen omhoogspuit en goedkoper kan worden gewonnen dan waar ook ter wereld. In 1946 werd pas met de oliebo ring begonnen en nu reeds is dit kleine vorstendom de grootste olie-leverancier onder de Arabische staten. De Konink lijke Shell Groep heeft geen directe be langen in Koeweit. Wel heeft zij met de Gulf Oil een overeenkomst lopen volgens welke zij tot het jaar 2026 totaal een der tien miljoen vaten aardolie uit Koeweit kan kopen. De oliebehoeften van West-Europa worden door deskundigen in Den Haag voor 1958 op ongeveer 130 miljoen ton gesteld. Vorig jaar produceerde het Na bije Oosten 180 miljoen: ton. Alleen bij een algemeen conflict in dit gebied, waar door de gehele productie en afzet zou den komen stil te staan, zou de Europe se olievoorziening in gevaar komen. De hier aanwezige voorraden zijn echter al voldoende voor twee maanden, terwijl ook grote voorraden steenkool bij de mij nen liggen opgeslagen. De ervaring met Perzië en de verklaringen van het nieu- welraakse bewind wijzen bovendien op een besef bij de Arabische landen, dat afzet naar West-Europa van wezenlijk belang is voor hun eigen economische ontwikkeling. SPECIALE AANDACHT VOOR ZELFDOEN IN HUIS Op de Najaarbeurs, die van 2 tot en met 11 september te Utrecht gehouden wordt, zullen 2500 firma's een overweldigende hoeveelheid producten uit 24 landen uit stallen. Hieronder bevinden zich weer 'n aantal nieuwe snufjes voor het gezin, hoe wel het niet zal meevallen om deze op te sporen in de 34.000 vierkante meter ex positieruimte. We hebben daarom maar vast een greep voor u gedaan. Als de heer des huizes bromfiets- of motorrijder is, zal hij zeker belangstel ling hebben voor de vinding van een Ne derlandse firma: een doorzichtige kap voorzien van een ruitenwisser. Deze wis ser wordt in beweging gebracht door een aan de kap bevestigde waaier, die door de luchtstroming gaat draaien. Men be hoeft dus nu bij regen niet meer met on beschermde ogen te rijden en bij droog weer kan de kap zonder wisser worden gebruikt. We zagen verder een veelzijdige patent drijver voor de liefhebbers van de hen gelsport, die op vijf verschillende ma nieren kan worden gebruikt. Er komt ook een nieuwe pijp aan de markt, van een revolutionaire vorm, die heel prettig in de hand ligt. Niet alleen de stenen, maar ook de bruvère-pijp is nu met verwisselbare kop leverbaar. Een herenhorloge van 45.000.— is aardig om te bekijken, maar zal wel geen kopers vinden. De altijd roestende stempelkussen-doos gaat ook verdwijnen, nu voor het eerst plastic-stempeldozen op de markt ver schijnen. De opmars van het plastic zet zich trouwens ook in 't rijk van de huis vrouw met onverminderde kracht door. Voor haar zagen we een plastic room- klopper, waarbij het lopend gedeelte uit nylon is vervaardigd. Gevolg: een ge ruisloze gang en beslist roestvrij. Ook 't ouderwetse metalen wasbord krijgt op de ze beurs een concurrent in plastic. Zelfs de oude, trouwe paperclips dreigt trou wens van zijn plaats te worden gedron gen door een nieuw zusje van kunststof, dat er echter nog wat frêle uitziet. Zeer practisch en ruimtebesparend is een bordenrek voor in de kast, waarop diepe borden en ontbijtborden boven el kaar geplaatst kunnen worden. Er komt nu ook een speciaal preparaat in tubes aan de markt om leren handschoenen werkelijk grondig te reinigen. Handig is het eenvoudige elektrische broodroos ter, dat niettemin twee sneedjes aan bei de kanten tegelijk roostert en dus het omdraaien overbodig maakt. Een enquête heeft uitgewezen, dat een vrouw een niet al te kleine vulpen prefe reert, maar een hekel heeft aan het vul len van zo'n pen. Een Amerikaanse fir ma antwoordt hierop met een collectie zeer fraaie damespennen van groter for maat, die gevuld worden door er een voudig 'n nieuwe inktpatroon in te stop pen. Een Duitse firma presenteert een mooie maar dure klok voor de slaapkamer, ge combineerd met een schemerlamp. Het geheel doet sterk aan het befaamde uur werk van de familie Stastok denken. De ze klok wekt u 's morgens en ontsteekt dan automatisch de lamp. Na tien minu ten gaat de lamp echter op discrete wijze weer uit, als u aan het vermaan van de wekker geen gehoor belieft te schenken. Elektrischekachels zijn handig, maar duur. Op deze beurs wordt daarom een nieuw type gebracht, dat zichzelf 's nachts opwarmt met de goedkope nachtstroom waarvan ook de boiler profiteert. Over dag laat de kachel de aldus verzamelde warmte in een door de gebruiker te bepa len tempo en hoeveelheid weer vrij. Doe het zelf. Op deze beurs is een grote afdeling ge wijd aan het zelf-doen van allerlei grote en kleine karweitjes in huis. U kunt hier alle inlichtingen krijgen over. het zelf schilderen van de keuken, over het ma ken van eenvoudige meubelen, het zelf leggen van parket en honderden zaken meer. Er worden regelmatig demonstra ties gegeven met de nieuwste materialen en gereedschappen. De internationale ten toonstelling „Doe het zelf" waaraan 50 bedrijven deelnemen, is in tegenstelling met de rest van de Jaarbeurs ook 's avonds geopend. Volg dan de Deze cursus is bij uitstek geschikt voor jongelui van elke leeftijd, die hun vrije tijd nuttig wensen te besteden en hun kennis wensen te vermeerderen. HET HOGE PERCENTAGE GESLAAGDEN VAN DIT JAAR WAARBORGT OOK UW SUCCES! Aanmelden op maandag 1 sept. a.s. van 7.30—8.30 uur ,in gebouw „Irene" of voordien bij W. Müller, Borkeld 16, te Holten. BESTRIJDING VAN DE AMERIKAAN SE TEXTIELWERELD WESTDUITSE INDUSTRIE VERLANGT BESCHERMING De „Textile Workers Union of Ameri ca", de Amerikaanse vakbond van tex tielarbeiders, heeft een program van zes punten opgesteld voor hulp aan de tex tielindustrie. In dit programma worden de volgen de eisen gesteld: een door de regering in te stellen onderzoek naar de problemen der tex tielindustrie; het opkopen door de regering van overproductie textielgoederen ter verde ling onder de landen, die daaraan behoef te hebben; het opkopen door de regering van overproductie kleding ter verdeling on der de behoeftigen in Amerika; wederinvoering van reservevoorra- den voor de strijdkrachten; een regeringsprogram voor research in het belang van de verdere groei en ontwikkeling van de textiel-industrie; een 35-urige werkweek zonder loon verlies. Het bericht van de T.W.U.A., waaraan wij het bovenstaande ontlenen, meldt voorts dat het bedrag dat per bestede dollar aan textielgoederen wordt uitge geven van 10,8 cents in 1945 is gedaald tot 6,5 cents in het afgelopen jaar. In de laatste 6 jaren werden minstens 445 gro te textielbedrijven stilgelegd en 350.000 werknemers afgestoten. Duitse dekenfabrikanten klagen In een onlangs gehouden ledenverga dering van de vereniging van katoen- en rayon-weverij en Nordrhein-Westfalen kwam een uitvoerig rapport over de toe stand in de katoen-textielindustrie in de Westduitse Bondsrepubliek ter sprake. Voor de Westduitse textielmarkt wegen de feiten wel zeer zwaar dat niet alleen in tegenstelling tot andere takken van industrie de prijsindex nog steeds on der de 100 ligt, maar dat ook steeds meer importgoederen vaste voet krijgen. Voor al wordt veel schade ondervonden van de zogenaamde staatshandelslanden, die met politiek aangepaste prijzen werken en van de landen met de zogenaamde rijst- standaard, waar de economische en socia le toestanden niet vergeleken kunnen worden met die van West-Duitsland. Im porten uit China, Japan, enz., zouden op listige wijze met twijfelachtige certifi caten van oorsprong het land worden bin nengevoerd, hoewel ze buiten de gelibe raliseerde markt vallen. Voorts werd er scherpe kritiek geleverd op het feit dat de fabrikanten van dekens, die vooral in de provincie Nordrhein- Westfalen gevestigd zijn, zeer veel scha de lijden van de importen van dekens uit Nederland. Italië en België. De importen van slaap- en reisdekens uit katoen en rayon uit deze landen zijn de laatste jaren zo gestegen, dat de im port-quota in het jaar 1957 reeds 54 pro cent uitmaakten van de binnenlandse pro ductie van de Bondsrepubliek. De invoer van katoenen weefsels is in de laatste drie" jaar met niet minder dan 90 procent gestegen, die van rayonvezel- weefsels zelfs met 170 procent. Op grond hiervan verlangen de katoen weverijen een effectieve bescherming te gen alle buitenlandse methodes, die een normale eerlijke concurrentie onmogelijk maken en vooral tegen alle dumping-im porten. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1374 stuks vee, runderen 170, varkens 1204. Prijzen: 47 vette koeien, eerste kwali teit van f2,75 tot f3,10; tweede kwali teit van f2,40 tot f2,75; derde kwali teit van f 2,15 tot f 2,40 per kg slachtge- wicht; 83 melk- en kalfkoeien van f 675,- totj 1025,- per stuk; 15 pinken van f450 tot f640,- per stuk; 12 graskalveren van f260,- tot f290,- per stuk; 13 nuchtere kalveren van f55,- tot f80,- per stuk; 25 drachtige zeugen van f 275,- tot f 350,- p, stuk; 36 loopvarkens van f 75.- tot f 100 per stuk; 1143 biggen van f55,- tot f65 per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets groter, de handel had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. Gebruiksvee: Aanbod gelijk vorige markt, de handel hierin had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: De handel had een vlug verloop met iets hogere prijzen. Varkens en biggen: Aanbod groter, de handel hierin had een redelijk vlug ver loop met gelijkblijvende prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod gelijk vo rige markt, de handel had een redelijk vlug verloop niet gelijkblijvende prijzen. WORDT VERGETEN! Goed beschouwd heeft ieder mens, of hij nu in Nederland, in het ruwe noor den, onder de tropenzon, blank, bruin of zwart ter wereld gekomen is, zijn voort bestaan na de geboorte te danken aan melk. Terecht merkte prof. J. H. deHaas in een voordracht voor de afdeling Ge zondheidszorg van het Nederlands Insti tuut voor preventieve geneeskunde op, dat de mens zich kon en kan handhaven van het verst verwijderde tijdstip in de geschiedenis af tot in een verre, nog onafzienbare toekomst doordat de na tuur de moeder in staat stelt het kind met melk in leven te houden. Een van de allerbelangrijkste, zo niet het belangrijkste voedingsmiddel in de wereld is de melk. We kunnen er daar om niet genoeg aandacht aan schenken. Vooral de huisvrouwen, die dagelijks hun litertje, hun liters of hun flessen van de melkboer betrekken en meik in de koffie schenken, er pap van koken en het hun kinderen te drinken geven, die nen eigenlijk alles van melk af te weten. Melk is wel het meest volledige voed sel dat wij kennen. Zij bevat eiwitten vetten, koolhydraten, zouten, vitamines, groeistoffen en gezondheidbeschermende stoffen en dat alles in de meest ideale vorm.. Melk is van nature bestemd voor de groei van jonge wezens. Het is niet mogelijk de natuur te evenaren, laat staan te overtreffen. Ervaringen in vele landen hebben ge leefd, dat schoolkinderen bij een rijke lijke melkvoeding sneller groeien, beter leren en minder aan ziekten onderhevig zijn. Bij ouderen geeft melk een grotere weerstand tegen allerlei ziektekiemen, grotere bestandheid tegen veroudering. Bejaarde mensen, die ruim melk drinken of joghurt gebruiken, blijven langer jong en opgewekt. Is dit alles geen beklemmende reden om in het gezin het melkgebruik op te voeren? Men zegt van Nederland wel, dat het een land is, overvloeiende van melk en honing. Zeker: Nederland heeft een enorme melkproductie; veel meer dan de meeste ander landen. Het zou dus logisch zijn, als Nederland ook een land van melkdrinkers was. Maar daar mankeert wel een en ander aan. Weliswaar maakt ons land geen slecht figuur, wat de melk drinkers betreft, maar er zijn toch nog honderdduizenden mensen en vooral kin deren, die te weinig melk drinken. Het meest wenselijke melkgebruik va rieert naar de leeftijd van een halve li ter tot één liter per dag. Gemiddeld is een verbruik van drie kwart liter per dag niet te hoog. Het gemiddelde in Neder land is echter ongeveer een halve liter per dag. Hieruit volgt, dat een groot deel van de bevolking veel minder melk ge bruikt dan voor een goede gezondheid wenselijk is. Er zijn streken in ons land, waar zelfs de kinderen niet meer dan een vijfde liter melk per dag krijgen. En toch is melk in verhouding tot andere hoog: waardige levensmiddelen zeer goedkoop, zelfs bij de huidige prijzen. Onderzoekingen op verschillende scho len hebben aangetoond, dat de kinderen uit de lagere welstandsgroepen, waarin meer dan 60 percent van de jeugd valt, in lichamelijke ontwikkeling ongeveer 'n jaar achterstand hebben ten opzichte van kinderen uit gegoede gezinnen. Het bleek, dat de kinderen wel meer dan voldoen de vet en zetmeel in de voeding kregen, maar dat de hoeveelheid dierlijk eiwit op niet meer dan 40 tot 50 percent van de behoefte kan worden gesteld. In dit opzicht bestaat er dus een schromelijke achterstand. Er is dus alle reden om de melk naar waarde te schatten, in ere te houden, er een ruim gebruik van te maken en goed te behandelen. Er kan niet genoeg op worden aange drongen om ter handhaving van de kwa liteit en de goede smaak van consump- tiemelk deze melk evenals boter, zoveel mogelijk koel en in het donker te bewa ren. Melk is namelijk buitengewoon ge voelig voor de invloed van het daglicht, om niet te spreken van directe bestraling door het zonlicht. Melk, die aan het dag licht wordt blootgesteld, gaat in enkele uren tijds belangrijk in smaak achteruit. Verreweg de meeste klachten over de kwaliteit van de consumptiemelk zijn te rug te voeren op bewaring van de melk onder ongunstige omstandigheden. Zodra de temperatuur tot boven de 15 graden stijgt, wordt het risico van ver mindering van kwaliteit buitengewoon groot, ook als de melk op afdoende wijze was gepasteuriseerd. Meestal neemt de huisvrouw aan, dat zij niet beter kan doen dan de flessen melk te plaatsen op een tochtige plaats, bijvoorbeeld op een balkon of in het ven sterraam uit de zon. Zij vergeet dan, dat de koelte van 'n dergelijke plaats slechts betrekkelijk is, als de buitentemperatuur 15 graden of meer bedraagt. Bovendien staat de melk dan toch nog bloot aan de inwerking van het licht. "Vroeger, toen de melk uitsluitend los verkocht werd, bewaarde de huisvrouw haar in de pan, waarin zij gekookt werd, afgesloten met een deksel, maar een na deel was de kooksmaak. Flessenmelk be tekende een grote verbetering, maar het probleem van de bewaring werd moeilij ker. Een afdoende oplossing geeft in feite alleen de koelkast, die zowel een donke re als een koele bewaring waarborgt. Zolang het grootste deel van het Ne derlandse publiek echter niet over der gelijke vrij kostbare huishoudelijke in stallaties beschikt, zal de huisvrouw des noods met de thermometer in de hand, moeten nagaan, waar de koelste plaats in haar woning wordt gevonden. Afdekking met een lap plastic, die beschermt tegen het licht dus ondoorzichtig of donker verdient daarbij aanbeveling.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2