OPRUIMING anthraciet Sj>. Enschede DOS „HOLTEN" Een doodarme emigrant werd lextielmagnaat in de V.S. Griezelen op afbetaling Ter Horst 8 Co. N.V. Schatrijke emirs en sjeiks aan het Meer van Genève Plaats Uw Familieberichten in HOLTENS NIEUWSBLAD Landhuis Fa. GEBR. SCHUPPERT lijdelijk verplaatst enkele flinke JONGENS of MANNEN Gezellig Bal buitenlandse Coöp. Aan- en Verkoopvereniging HOLTENS NIEUWSBLAD iiiiniiiflniiwwiiiiniflWiiiiiiiiiWMiiiin] Weekinkomen van tien miljoen dollar Aan de oevers van het Meer van Ge nève wacht sjeik Abdullah al Suban op het einde van de crisis in de Oriënt. Hij kan zich de weelde veroorloven gedul dig te wachten, want de sjeik heeft een wekelijks inkomen van een slordige 10 miljoen dollar en met de beste wil van de wereld ziet hij geen kans in Zwit serland meer dan honderdduizend dol lar per week op te maken.Hij is de zoon van de emir van Kuweit en zijn rang eiste, dat hij zijn eigen hofhouding, zijn eigen lijfwacht en twaalf dure automobielen meebracht. In Genève is men er al aan gewend, het Arabische gezelschap in de lange, wijde witte kleren een ochtendwande ling langs de oevers van het meer te zien maken. Hun exotische verschijning is een on derdeel van het stadsbeeld geworden, dat nog des te minder opvalt, nu de laatste weken tientallen Arabische grootheden hun tenten in Zwitserland hebben opgeslagen. Soms kan men zich in Bagdad, Bei roet of Amman wanen, maar dan met dit verschil, dat in Genève alles rus tig is. De Arabische gasten spreken in de dure café's, op de luxe terrassen en in de exclusieve nachtbars op fluister toon over de ontwikkeling in de Oriënt. Aandachtig lezen ze de kranten en ze slaan geen enkele uitzending van de nieuwsdienst over. De „immigratie" van rijke Arabie ren is al begonnen tijdens de crisis om het Suezkanaal. Met tientallen tegelijk arriveerden de emirs en sjeiks in hun speciale Cadillacs en privé-vliegtuigen in Genève. De meesten hunner oordeelden het maand in maand uit wenselijker „nog maar even te blijven". Drie maanden na de crisis schatte men in bankkringen, dat de immigran ten-op-vakantie een kleine 900 mil joen dollar in de Zwitserse banken hadden gedeponeerd. Enkele dagen voor het uitbreken van de moeilijkheden in de Libanon kwam een tweede golf Arabische vakantiegan gers en momenteel arriveren er dage lijks nieuwe gasten uit de rijke petro- leumlanden. In café „Casanova" kan men hen des morgens rond elf uur aantreffen om hun „kleintje koffie" te gebruiken en vruchtensappen té drinken. In de nacht club „Les Ambassadeurs" kunt u avond aan avond Mozahem Patschatschi ont moeten, de vroegere eerste minister van Irak, die ook hier omgeven is door een schare donkerharige „hovelingen". Hij spreekt er vaak met de Egyptische in dustriebaron Subi el Schubagi. Een an dere bekende gast is Gamal Mardam, de vroegere minister-president van Sy rië. Comfortabele villa's De tweede golf Arabische vakantie gangers heeft volgens een globale schat ting een 600 miljoen dollar meege bracht, plus de overtuiging, dat het wenselijk is in Zwitserland grond en villa's te kopen, teneinde zich comfor tabel te kunnen inrichten voor langere tijd. Prins el Khaims van Kwater en Sayed el Imm el Machdi, het geestelijk opper hoofd van de Soedan, hebben hun aan kopen reeds gedaan en wonen in prach tige landhuizen, omgeven door heerlijke parken, waarin ze hun oosterse sprook jes willen imiteren. Ex-koning Faroek van Egypte, die onder de immigranten vele vrienden heeft gevonden, treedt vaak op als ma kelaar, evenals overigens de vroegere Egyptische krantenkoning Abdul Fath. De Arabische grootheden in Zwitser land blijven uiterst voorzichtig. Ze lopen niet te koop met hun namen en titels en geven „niet thuis" als persvertegen woordigers hen willen spreken. De angst voor de spionnen van de revolu tie is algemeen. Ze beschikken trouwens onderling over een uitstekende privé- inlichtingendienst, waardoor ze op de hoogte blijven. Ook de Zwitserse inlich tingendienst heeft een speciale afdeling, die d.e Arabische grootheden een rustige „vakantie" moet garanderen. GOLDFINE: IK HEB HET RECHT TE GEVEN. De meest besproken man in de Ver enigde Staten van de laatste tijd is nog altijd Bernard Goldfine, die de bijnaam „Corruptor number I" heeft gekregen. De democraten zijn van plan zijn „sys teem van zaken doen" uit te buiten voor de komende verkiezingscampagne en het is inderdaad mogelijk dat de repu blikeinen het Witte Huis verliezen dank zij deze Poolse jood, di,e jaren geleden zonder één cent op zak de nieuwe we reld betrad. Sherman Adams, de rechterhand van Eisenhower, heeft van Goldfine waar devolle geschenken gekregen, o.a. een overjas van 700 dollar, een oosters ta pijt van 2400 dollar, jurken en man tels voor mrs. Adams, kisten champagne en stevige voorraden whisky. De feiten zijn bewezen. Adams ont kent zelf trouwens niet eens, dat hij de geschenken heeft aanvaard. Er zijn ove rigens duizenden hoge ambtenaren in de States, die regelmatig geschenken ontvangen en aannemen, maar is dit corruptie? De democraten houden vol van wel. Volgens hen heeft Sherman Adams n.l. als tegenprestatie Goldfine waardevolle diensten bewezen. Goldfi ne, de textielmagnaat, verkeerde in moeilijkheden met enkele controle-com missies, omdat hij bepaalde stoffen ga randeerde als zuiver wol, terwijl er slechts 80 pet. wol in was verwerkt. Werd deze kwestie in de doofpot ge stopt dank zij deze geschenken? Dat moet nog worden bewezen. Maar wie is deze Bernard Goldfine? Een buitengewoon handig zakenman, geboren in Avana, 'n dorpje in Polen, dat destijds onder het bewind van Rus land verkommerde. Zijn vader, 'n arme timmerman, was in 1893 naar de Ver enigde Staten uitgeweken in de hoop er geld te verdienen om zijn gezin even eens over te laten komen. Hij liet eerst zijn oudste dochter komen en vervol gens zijn vrouw met twee andere doch tertjes. Bernard, toen zeven jaar oud en zijn broertje van vijf bleven in Avana achter. Er bestond toen n.l. een bepa ling, dat jongens het land niet mochten verlaten voordat ze drie jaar dienst ge daan hadden in het Russische leger, tenzij ze een speciaal visum aanvroe gen, dat honderd dollar kostte. De kleine Bernard was toen al zo handig om zich voor het zachte prijsje van tien dollar, die hij met moeite had gespaard, naar Duitsland te laten bren gen. Een jaar later arriveerde hij met zijn broertje in New York, waar ze hun vader, die daar als voddenkoopman-in- het-klein werkte, weer terugzagen. Als avondeten kregen de jongens een ba naan, die ze met schil en al opaten. Ze hadden nog nooit bananen gezien. Het gezin Goldfine leefde in armelijke omstandigheden, maar Bernard werd toch naar school gestuurd. In zijn vrije uren verkocht hij kranten en op 15- jarige leeftijd bracht hij zijn eerste opgespaarde dollar naar de „Five Cents Savings Bank", eeri spaaronderneming, die al een inleg aannam van vijf cent. „Gloednieuwe vodden". Vier jaar later had Bernard 1500 dol lar op zijn rekening staan. Het nog al tijd kleine voddenbedrijfje van zijn va der interesseerde hem niet. De handel in gloednieuwe vodden is beter, zei hij toen. Samen met Gordon Wayness stichtte hij een handel in textielproduc ten, die ze „Strathmore Woolen Com pany" noemden. Wayness was de zoon van een wollen stoffenfabrikant in Schotland en hij bezat een stevige wa renkennis. Goldfine toog er op uit om klanten te zoeken. Het begin was uiterst moei lijk en meermalen stonden ze op het punt het op te geven, want .de reke ningen kwamen heel wat vlotter dan de inkomsten. Van lieverlede wist Goldfine zijn ver koopmethoden echter aan te passen en een goed jaar later waren firmanten al genoodzaakt personeel in dienst te ne men. Goldfine stelde zijn broer aan als boekhouder en schrijver. Vier jaar later bereikte de firma een omzet van tien miljoen dollar per jaar en de ster van Goldfine steeg nog met het uur. Thans bezit hij één der belangrijkste ondernemingen in de Ver. Staten. Zijn fortuin valt nauwelijks te schatten en hij behoort ongetwijfeld tot de duizend rijkste Amerikanen. Omkoperij? Geen sprake van, zegt Goldfine. „Heb ik niet het recht geschenken te geven aan wie ik wil? Ik ben heel aim geweest en God heeft gewild, dat Ame rika me de kans gaf te slagen. Dat is voldoende reden om goed te doen. Over al heb ik hier vrienden gevonden, die altijd bereid waren mij te helpen. Waar om zou ik me nu niet vrijgevig tonen? Ik heb er de middelen voor. Ik ben jood. Maar mijn vrijgevigheid gaat niet alleen naar mijn geloofsgenoten. In de staat Vermont kunt u een rooms-katho- lieke kerk vinden, waarvoor ik de ra men schonk." Vi-ijgevigheid of omkoperij? „Ik heb niet het gevoel iets slechts te hebben gedaan. Indien ik me vergist heb, spijt me dat en dan zal ik er voor betalen, maar dan moet er ook iemand komen om me te vertellen, hoe iemand zijn dankbaarheid kan tonen als hij niet eens meer het recht heeft geschenken te geven." Er is echter alle kans, dat de onder zoekcommissie er anders over denkt Amerikaanse spokenïabrikant vordient handen vol geld. -o- „Export" naar alle werelddelen. Amerika is weer een miljonair rijker. Hij heet Robert A. Nelson. Beroep: spokenïabrikant. Zijn slag zin: „En betere waar èn 15°/o kor ting bij aïname van minstens één dozijn". De spoken van Nelson doen hot uitstekend. Hij heelt een dik boek vol tevredenheidsbetuigin gen en zijn klanten wonen in vrij wel alle delen van de wereld. Hij ex porteert zijn geheimzinnige ver schijningen zeil en tot nog toe is er pas één exportbestelling teruggeko men, n.l. uit Frankrijk. Op de dou- anepapieren had Nelson 'n tegemoet koming gepleegd aan de Franse „esprit", door de inhoud aan te ge ven als „spoken op albetaling". De Franse douane zond de kist terug met de vermelding: „Spoken wor den niet toegelaten. Onderhevig aan contingcntering Nelson was al spokenspecialist op zijn tiende jaar. Hij liet 't sppken in de klas, in zijn slaapkamer en bij vriendjes. Op de meest ongelegen ogenblikken ver schenen er ergens tegen de muur plot seling angstaanjagende handen oï er danste een vreemdsoortig poppetje dooi de lucht. De kleine Nelson deed zijn werk toen al zo knap, dat hij bestellingen kreeg van zijn vriendjes en hun ouders, die hem op die manier aan zijn zakgeld hielpen. Toen hij nauwelijks twintig jaar was, begon hij zijn „spokenfabriek", een anderneniing met anderhalve man per soneel. Zijn voornaamste grondstoffen waren en zijn nu nog papier, licht gevende verf en menselijke lichtgelovig heid.' Daarmee werden en worden zwe vende geesten vervaardigd, die op ieder gewenst of ongewenst ogenblik te voor schijn kunnen komen. Levensgrote gees ten duiken op en verdwijnen dank zij hun ingebouwd mechanisme. De even eens ingebouwde muziekinstallatie zorgt voor de muziek en de vreemde geluiden uit het rijk der spoken. De prijscourant van de firma Nelson, nu een flinke fabriek in de hoofdstad van Ohio, is een bezienswaardigheid op zichzelf. Men kan er honderden spook- artikelen in vinden: kleintjes vanaf 2 dollar per stuk, onbrandbaar en water- vrij, tot levensgrote spoken met inge bouwde installaties, die elektrisch be stuurbaar zijn. De laatsten kosten meer dan duizend dollar, maarNelson le vert ze gaarne op afbetaling. De spoken van Nelson hebben meer voordelen dan natuurlijke spoken: ze kunnen gefotografeerd worden en ver schijnen op de film. Bovendien zijn ze tastbaar, ze ruiken, praten, zingen en lopen veel beter dan de echte spoken. In de prijscourant kan men ook nog le zen: „Gewone spoken zijn veel te ner veus en te angstig voor ons moderne leven. Ze verdwijnen op de meest onge legen momenten". Nelsons voornaamste klanten zijn de Amerikaanst mediums, die tegen hoog entreegeld spiritistische bijeenkomsten' houden, waarop de geesten van de over ledenen worden opgeroepen. MEDIUM VIEL FLAUW. Nelson is een grappenmaker, die de mediums er gaarne tussen neemt. Hij werd eens geroepen bij een medium te New York, een oude dame, die het huis van een vrouwenmoordenaar had ge huurd en daarin voor veel geld het pu bliek de kloptekens van zijn geest liet beluisteren. Nelson had kans gezien tevoren zijn eigen apparaat in te schakelen. Eerst hoorde men de zachte kloptekens van „de geest", gefabriceerd door het me dium" en daarna, plotseling de luide kloptekens van de apparatuur van Nel son. Het medium begon zelf in spo ken te geloven en viel prompt flauw. Nelson heeft ook een uitstekend af zetgebied in Engeland, waar hij aan de lopende band dode lords levért, die de bezienswaardigheid vormen van tientallen spookkastelen. Spo ken zijn tegenwoordig in Amerika bizonder in de mode. Steeds meel mensen komen er toe in hun nieu we buitenhuizen spoken te laten in bouwen als het meest vruchtbare afweermiddel tegen schoonmoeders en andere ongewenste gasten! Gode dankbaar en zeer verblijd geven wij kennis van de geboorte van onze zoon DERK JAN H. J. SCHUPPERT G. J. SCHUPPERT- VAN LEEUWEN Holten, 16 augustus 1958 Larenseweg 39. Heden werd plotseling uit ons midden weg genomen onze lieve en zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder JOHANNA WANSINK Weduwe van Hendrik Jan Stokkers, in de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, H. STOKKERS. Holten, 17 aug. 1958. Binnenstraat 5- De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad op donderdag j.l. op de oude begraafplaats. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling bij ons 40- jarig huwelijksfeest on dervonden. Fam. J. W. REILINK Espelo 72. GEVRAAGD EEN MEISJE voor dag of dag en nacht. Mevr. Felix, Laren (Gld.) Tel. K 6738-243. 15 GULDEN BELONING wie voor ons Agent wordt of een agent aanstelt. OKKER'S ZADEN Ooltgensplaat Tel. K 1873-350. STADION DIEKMAN Zondag a.s. 2.30 uur COMPETITIE Entreekaarten bij de O AD en Telef. 6902. De notarissen Van Nes en Van Hoff te Enschede en Pluimers te Markelo maken bekend, dat het (zomerhuis) en bouwter reinen op de Borkelt ge meente Holten van de Familie Scholten zijn in gezet als volgt: Perceel 1 (zomerhuis en dennenbos) op 6500. Percelen 2 tot en met 9 resp. op 700.-, j 1100.-, 800.-, ƒ400.-, 1300.-, 1000.-, 1100.-, 1100.-. I Totaal groot 2.08.50 Ha. op slechts 14.000. Inlichtingen ten kantore van laatstgenoemde no taris. Toeslag donderdag 28 aug. a.s. des voorm. llu. in Hotel Holterman te Holten. TE KOOP 2-pers. houten ledikant met veren bed ert z.g.a.n. NAAIMACHINE in salonkast. J. WANROOY, Kerkplein 2, Markelo. In verband met de verbouwing is de wirltel naar het voormalig schoolgebouw aan de STATIONSSTRAAT. Wij hebben deze „noodwinkel" zo gezellig mogelijk ingericht en zullen U hier graag ontvangen. KON. JUTESPINNERIJ en WEVERIJ RIJSSEN vraagt nog voor verschillende afdelingen. Leeftijd tot 30 jaar. Aanmelden en inlichtingen dagelijks op het kantoor (afd. personeelszaken). TE KOOP ZWARE BIGGEN bij P. G. CATS, B 93. in hotel G. MüLLER zaterdag 30 aug. Aanvang 8 uur. Muziek: STOMP'S Rock en Roll Band Zo lang de voorraad strekt: van a 7.per h.l., franco aan huis bezorgd. Profiteer van deze goedkope aanbieding. Elders zo maar lukraak gaan kopen, Blijkt heel vaak een dure les. Wilt U steeds tevreden blijven? In deze krant vindt U een goed adres. EEN ADVERTENTIE IN EN IEDEREEN WEET 'T.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3