Concours hippique trok grote belangstelling WIE ADVERTEERT VERHOOPT WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN! BOEE VAN HET BINNENHOF De Landelijke Rijvereniging „De Berg- ruiters" orgaiseerde donderdagmiddag op Kevelamsweide aa nde Kolweg ter ge- genheid van haar 25-jarig bestaan een groot en zeer geslaagd concours-hippique, dat een internationaal tintje droeg, door dat leden van drie Duitse rij verenigingen aan dit concours deelnamen. Zij waren afkomstig uit Uelsen, ïsterberg en Sa- mern. Het concoursterrein bood een buiten gewoon fraaie aanblik, o.a. bij de parade van de ruim honderd ruiters, die met hun prachtige dieren het beste uit het beste paardenmateriaal, dat de lande lijke ruitersport te bieden heeft, aan het publiek presenteerden. Naar schatting een paar duizend toe schouwers hebben genoten van 't spring concours, dat deze middag gehouden werd. Het was jammer, dat de gestadig vallende regen enige afbreuk deed aan de prestaties der ruiters, doordat het ter rein zeer glad geworden was. Toch werd er utstekend gesprongen. Ook de op komst van het publiek is daardoor zeker wat minder geworden dan verwacht mocht worden. De voorzitter van de Kon. Ned. Fede ratie van Landelijke Rijverenigingen, de heer P. K. Kistemaker te Hoofddorp, heeft de jubilerende vereniging gehuldigd en hen de vergulde bondsmedalje aange boden, toen de senioren en de leden van de ponyclub daarvoor front maakten voor het publiek. 's Morgens vonden op de weide van de heer J. Aaltink in de Look de dressuur- proeven plaats. PARADE. Het concours werd 's middags geopend met een parade van alle deelnemende rui ters. Zij werden na deze parade geïnspec teerd door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, de heer Kistemaker en de voor zitter van de afdeling Overijssel, de heer J. J. Vlaskamp te Olst. Daarna klonken de Nederlandse en Duitse volksliederen, die door het publiek staande werden aangehoord. GELUKWENSEN. Toen de Bergruiters en de ponyclub zich presenteerden, sprak de heer Kiste maker namens de Federatie een rede uit, waarbij hij in het bijzonder wees op de prachtige jonge groep pony-ruiters, die de Holtenaren bezitten en waarop menige rijvereniging niet weinig jaloers is. Wij zijn met trots en blijdschap vervuld, aldus de heer Kistemaker, dat deze mooie groep aan onze Federatie is toegevoegd. De Bergruiters zijn in ons gehele land een begrip geworden voor de landelijke ruitersport en het is vooral hun voor zitter-instructeur, de heer H. Beldman, die daarvoor een bijzonder woord van lof toekomt. Het plaatsen van de jonge garde naast de oudere ruiters betekent voor het bestuur de plicht hen op te leiden tot volwassen landelijke ruiters. Een plicht die zwaar drukt op de ver antwoordelijke leiders, maar waarvan zij zich, naar sprekers vaste overeuiging, nauwgezet zullen kwijten. Hij bood de heer Beldman daarna de in de aanhef genoemde medalje aan met de beste wensen van het hoofdbestuur. Het braderiekoninginnetje, Elly Oos tendorp, dat ook onder de genodigden aanwezig was, complimenteerde de prijs winnaars van de dressuurproeven, welke aangetreden stonden en spelde de paar den de rozetten aan het hoofd. Alle prijs winnaars hadden fraaie bekers in ont vangst te nemen. Het springconcours, dat hierna werd gehouden, bestond uit drie delen, n.l. klasse B, klasse L.M.Z. en Equipe-sprin gen. Er waren veel deelnemers, zodat het publiek lange tijd kon genieten van de uitstekende prestaties van de goed ge trainde ruiters. In klasse B waren het vooral D. van Joolen uit Neede met Lilia en H. J. Bosschers uit Holten met Parel, die bijzonder goede springkunst lieten zien. In de L.M.Z. klasse waren het 7 ruiters die een foutloos parcours aflegden en waarbij de tijd, waarin gereden werd, de beslissing moest brengen. Daarbij domi neerden de Holtenaren M. Bolink met de fraaie vos „Lydia" en T. Beldman Jr. met „Dollarprins", die een tijd lieten af drukken van resp. 624/o en 65 seconden. Zij werden dan ook le en 2e in deze klas se. Ook de tijden van de overige prijswin naars mogen trouwens met ere genoemd worden. G. Esselink met „Jubal" van de St. Steffenruiters uit Laren (G.) deed er 66seconde over, zijn ploeggenoten H. Oudenampsen met „Jubal" en J. Heijenk met „Felix" lieten resp. 67 'V5 en 68 Vs sec. voor zich afdrukken. De best ge plaatste Duitse ruiter was E. Witke uit ïsterberg met „Jagermeister". Hij no teerde 694/ö sec. en kreeg een mooie beker toegewezen voor deze prestatie. De beide overige winnaars kwamen bo ven de 70 seconden. Een aardig schouwspel leverde het equipe-springen op, waarbij drie ruiters moesten trachten het meeste aantal hin dernissen foutloos te nemen. Als 'n ruiter bij een hindernis strandde mocht zijn ka meraad met de volgende verder gaan en vervolgens ook nog zijn eigen parcours trachten foutloos af te leggen. Hierin bleken de Bergruiters de sterksten, ge volgd door de Heideruiters uit Dalfsen, Diepenveen, De Esruiters uit Wierden en de St. Steffenruiters uit Laren (G.). Vermelden we nog, dat deze dag als ringmeester optraden de heren H. L. M. von Martels Dankern, G. Beldman en H. Beldman te Holten. De jury bestand uit Mej. H. E. J. M. ten Bos, Almelo en de heren J. J. Vlaskamp, Olst, E. Rottink, Welsum; E. Luchtenbeld, Zwollerker spel; H. Dubbeldam, Zwollerkerspel; J. H. Meyer, MarkeloJ. Wolthuis, Dedems- vaart; R. Werners, Meppel; G. Lommers, Staphorst; A. Vos, Staphorst; R. Hogen - kamp, De Wijk. Enkele ingeschreven verenigingen lie ten verstek gaan. Markelo, dat onlangs door het verlies van een achttal paar den getroffen werd, had met het nieuwe materiaal nog niet voldoende kunnen oefenen. Van de anderen zijn geen rede nen opgegeven. Wij laten hieronder de uitslagen volgen van de dressuurproeven en van 't spring concours: Dressuurproeven: Achttallen: 1 Hame- landse ruiters, Neede 176*4 pt.2 Berg ruiters, Halten 176 pt.3 L.R.V. Bath- men 162*4 pt:4 St. Steffenruiters, La ren 159 pt.5 De Zeven buurtschappen, Goor-Delden 158 p. Viertallen: 1 L.R.V. Diepenheim 126*4 pt.2 St. Steffenruiters, Laren 125*4 p.; 3 Bergruiters 124*4 pt.4 Esruiters, Wierden 123*4 pt.; 5 L.R.V. Diepenheim 117*4 pt.6 ïsterberg (D.) 116*4 pt., allen klasse L. Individuele dressuur. Klasse L.M.Z. ring III: 1 H.Hungerink, Neede, met Marga 168*4 pt.; 2 H. Lutke Willink, Neede, met Martha 166*4 pt-; 3 B. Bis schop, Isterborg (D.), met Fernbuch 162*4 pt.4 A. Krukerink, Neede, met Safier 160*4 pt.5 T. Beldman Jr. met Dollarprins 159*4 Pt- Klasse B. ring 4: 1. H. ten Luggen- horst, Neede, met Pedro 102 pt.2 J. Wernink, Delden met Hans, 100*4 Pt-! 3 L. Bronsvoort, Holten 100 pt.4 J. J. ter Weele, Delden, met Onella, 99*4 pt. 5 H. Oudenampsen te Laren met Ri- lante 98*4 pt. Klasse B ring 5: 1 Mej. T. Eggink, La ren met Rendo, 103 pt.; 2 Lutke Willink, Neede, met Rida, 99 pt.; 3 Jhr. van Coe- verden, Holten met Lord, 95% pt.; 4 T. Beldman Jr., Holten, met Sunlight, 91 pt.; 5 J. A. Woestenenk, Laren, met Erna, 90V2 pt. Klasse B. ring 6: 1 J. Wes, Delden, met Paladine, 101 pt.; 2 D. van Joolen, Neede, met Lilia, 99 pt.; 3 Mej. T. de Conne, Dalfsen, met Tip Top, 96 pt.; 4 A. Aalde- rink, Laren, met Hejetty, 93% pt.; 5 H. Vrielink, Laren, met Otella, 93 pt. Klasse B. ring 7: 1 Mej. C. Bovenhuis, Hellendoorn, met Uricha, 98 pt.; 2 J. J. ter Weele, Delden, met Diana, 97% pt.; 3 Mej. W. Tuitert, Laren, met Ryrette, 97 pt.; 4 Mej. A. van Dijke, Hellendoorn, met Diana, 96% pt. en 5 H. Roekeves, Laren, met Ramona, 96 pt. Springconcours, klasse B: 1 D. van Joo len, Neede, met Lilia; 2 H. J. Bosschers, Holten, met Parel; 3 M. Schrijver, Bath- men, met Zilverking; 4 J. Wes, Delden, met Paladine; 5 H'. Vruwink, Holten, met Dinant, eervolle vermelding, H. Vrie link, Laren, met Otella. Springconcours, klasse L.M.Z.: 1 M. Bo link, Holten, met Lyda; 2 T. Beldman Jr., Holten, met „Dollarprins"; 3 G. Esselink, Laren, met Jubal; 4 H. Oudenampsen, La ren, met Relenta; 5 J. Heijenk, Laren, met Felix; 6 E. Witke, ïsterberg (D.), met Jagermeister; 7 R. Lutke Willink, Neede, met Rida; 8 Mej. W. Tuitert uit Laren ontving een beker als de best geplaatste Amazone. Zij bereed Ryrette. NIEUWE WANDELKAART VERSCHENEN Vrijdag is bij De Erven J. J. Tijl n.v. te Zwolle van de pers gekomen, de nieuwe wandelkaart voor Holten en omstreken, de 6e druk van de oorspronkelijke door de heer A. J. Goldstein, gem. secretaris van Holten ontworpen kaart, herzien door de heer H. J. Holterman, gemeente-op zichter te Holten. Door de kleuren van de wegen, water leidingen, bos en heide maakt de kaart een bijzonder frisse indruk. Nieuw is, dat de hotels met een rode stip zijn aangege ven, zodat zij voor het publiek gemakke lijk te vinden zijn en dat thans ook de kampeercentra en het zomerhuisjes-ter rein apart zijn aangeduid. Als van ouds zijn de wandelingen over de Holterberg met de genummerde stenen op - de kaart vermeld. Behalve in het dorp zijn de ■wo ningen met de naam van de bewoners ver meld. Deze zijn zo goed mogelijk bijge werkt. De kaart vermeldt in een afzonderlijk renvooi de indeling van de buurtschap pen en de route van de autoweg tot aan de rijksweg Zwolle-Almelo. Op de ach terzijde is een uitvoerige omschrijving op genomen van het VVV-bureau, trein- cn busverbindingen, de overheidsinstellingen, wandel- en fietstochten, eredienst, ge neeskundige dienst, instellingen van open baar nut, bezienswaardigheden e.d. Het is een fraaie kaart geworden, die de vreemdelingen van groot nut zal zijn bij hun verblijf in onze omgeving. BOERENDANSGROEP ONTVING UITNODIGING. De Boerendansgroep „De Larense Schotsers" uit Laren, die gedurende de braderiedagen op Kalfstermansweide een aardig programma van boerendan sen brachten, ontvingen door middel van de Federatie van Folkloristische groepen in Nederland een uitnodiging om van 2931 augustus a.s. te Messina op Sicilië aan het folkloristisch festival deel te nemen. De aankomst te Messina is bepaald op 28 aug. en het vertrek op 1 september. Men heeft deze eervolle uit nodiging nog even in beraad gehouden. PROVINCIALE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN VOOR DE JEUGD VAN OVERIJSSEL -0- Sprint- en stayortitels voor Maats (Holten) en G. Pluimers (Enter). Donderdag zijn op het parcours „Bos kamp" de wedstrijden om de sprint- en stayertitels verreden. De sprintwedstrij den, waaraan 25 renners uit geheel Overijssel deelnamen, werden donder dagmorgen 0111 9 uur verreden. Na tal loze series bleven tenslotte 8 renners over, n.l. 5 Holtenaren, 2 Markeloërs en een Deventernaar. De eerste rit van de kwartfinales werd gewonnen door de Markeloër G. ten Hove, die zijn plaats genoot G. Pullen in twee ritten ver sloeg. De tweede rit was voor J. ter Maat (Holten), die A. Klein Velderman versloeg. De volgende winnaar was Bruins. (Deventer), die de Holtenaar V. Braunius klopte, terwijl in de laatste rit H. Maats (Holten) over Van der Pluym zegevierde. De halve finales werden ge wonnen door G. ten Hove (Markelo) en H. Maats (Holten). De wedstrijd om de 3e en 4e plaats werd gewonnen door Bruins (Deventer) voor J. ter Maat (Hol ten). De finale werd een fantastische wedstrijd. Herman Maats zegevierde in twee ritten over G. ten Hove. Luide aan gemoedigd door de talrijke toeschou wers ging Maats twee maal als eerste over de streep. De stayerwedstrijd bracht volop span ning en sensatie. Door snelbrommers opgetrokken raasden de renners twee aan twee over het ideale parcours. Hon derden toeschouwers zagen tenslotte 8 renners overblijven, n.l.: G. Pluimers (Enter), A. Peters (Rijssen), H. Dreije- rink (Enter), J. ter Maat (Holten), A. Haverslag (Raalte). H. Harbers (Rijs sen), J. Dollekamp (Markelo) en H. Jan sen (Daarlerveen). De eerste rit van de kwartfinale werd op verrassende wijze door G err it Pluimers gewonnen vóór Adri Peters, terwijl ook Haverslag, Jan sen en Dreijerink zich bij de eerste vier kwalificeerden. In de halve finales won nen Pluimers en Haverslag. De derde plaats werd veroverd door Jansen uit Daarlerveen). De finale, die in een ver schrikkelijk hoog tempo werd verreden, werd gewonnen door Pluimers (Enter). Uitslagen: Sprint: 1 H. Maats, Holten; 2 G. ten Hove, Markelo; 3 H. Bruins, Deventer; 4 J. ter Maat, Holten. Stayers: 1 G. Pluimers, Enter; 2 A. Haverslag, Raalte; 3 H. Jansen, Daarler veen; 4 H. Dreijerink, Enter. SCHOENMAKERSGEZEL. De heer H. J.Oolbekkink Wzn. slaag de te Zwolle voor het diploma schoen makersgezel. Hij ontving zijn opleiding te Hengelo (O.). LERARES-COUPEUSE. Te Utrecht slaagde Mej. S. Koopman voor het diploma lerares-coupeuse. VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN OP NAJAARSBEURS TE UTRECHT 75 firma's nemen deel. Een modelzaak op levensmidde- lengebied. Op de a.s. Najaarsbeurs, die van 2 tot en-met 11 september te Utrecht zal plaats vinden, zal wederom een afdeling Voe- dings- en Genotmiddelen aanwezig zijn. Een 75-tal firma's (vorig jaar 54) zal in deze kwalitatief en kwantitatief uitge breide groep, die in de Irenehal en Bea- trixhal op het Vredenburg wordt gehuis vest en totaal een netto-expositie-opper vlakte van 2.000 m2 beslaat, haar produc ten exposeren. Het merendeel der inzen dingen is van Nederlandse herkomst. Daarnaast zullen voedings- en genotmid delen van vooraanstaande buitenlandse fabrieken worden tentoongesteld, afkom stig uit West-Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Por tugal, Spanje, Zwisterland en Argentinië. „Paspartoe", een nieuw winkeltype. Een noviteit in deze afdeling van de Najaarbeurs zal zijn de introduktie van een nieuw winkeltype. Dit zal onder de naam „Paspartoe" worden gelanceerd in de lijn van het ontwerp vestigingsbesluit van Staatssekretaris Dr. G. M. J. Veld kamp ten aanzien van een algemeen le- vensmiddelenbedrijf doch los van het feit of en hoe dit ontwerp zal worden gereali seerd. Er zal ter beurze een modelzaak wor den getoond, die naast kruidenierswaren verpakt brood, zuivelproducten, groente, fruit en aardappelen, diepgevroren vlees, vis en kip zal bevatten. Dit onderdeel van de groep voedings- en genotmiddelen zal worden verzorgd door de 24 bij de ORSI (de coöperatieve vereniging u.a. van op reklamegebied sa menwerkende industrieën) aangesloten Nederlandse fabrikanten. Tijdens de Najaarsbeurs zal aan de voorlichting ten behoeve van de belangs- stellende detaillisten grote aandacht wor den besteed. Winkelinrichting en verkoopautomaten. Op de parterre van de Vredenburg- gebouwen is voorts de groep winkelin richting en verkoopautomaten onderge bracht. Deze afdeling, waarin 44 firma's een plaats hebben gevonden, geeft een nagenoeg volledig beeld van Nederlands fabrikaat en import op dit gebied van winkelinrichting en verkoopautomaten. Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING EN IIERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 16 augustus a.s. des voormiddags van 11 tot 12 uur in gebouw „Rehoboth" te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lage re school te Dijkerhoek gelegenheid be staat tot kosteloze inenting en hermen- ting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad moet een onderteken de verklaring worden overgelegd, waar uit blijkt, waarom deze inenting achter wege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede inen- tingskaart, welke bij de geboorteaangif te werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen beneden de leeftijd van twee jaar zullen woren ingeënt. Holten, 8 augustus 1958. Burgemeester en wethouders ■voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester. W. Beijers, wnd. secretaris. Voor de GEWASONDERZOEK Evenals voorgaande jaren is er ook dit jaar weer de mogelijkheid om hooi en kuilvoer te laten onderzoeken. Als U in de winter 'n doelmatig meel- rantsoen wilt voeren aan koeien met verschillende melkgiften en ook aan het jongvee, is het voor de berekening no dig, dat de waarde van het eigen ruw- voer bekend is. De heer D. Aanstoot te Beuzeberg 65 zal binnenkort enige dagen bij de land bouwers langs komen bij wie zich dan kunt opgeven voor het onderzoek van gewasmonsters. De kosten hiervan kan hij U meede len. Omdat de heer Aanstoot niet bij ieder een kan komen, kunt U zich ook recht streeks bij hem opgeven en bij onderge tekende en wel vóór 20 augustus a.s. De ass. RLVD: W. RIETBERG. Richt niet Uw rijwiellicht Op eens andermans gezicht! ORGELCONCERT FEIKE ASMA TE NIJVERDAL Voor de vierde keer in dit seizoen wordt a.s. dinsdag 12 augustus een popu laire orgelbespeling gegeven door de bekende organist Feike Asma, op het orgel in de Vrije Evangelische Kerk al hier. Gezien de goede opkomst van de laatste keren twijfelen wij er niet aan, of ook dinsdagavond zal er wel weer een goede belangstelling bestaan. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Voorspel en koraal Psalm 68 Jan Zwart. 2. a. Gavotte \V. Boyce. b. Toccata P. D. Paradisi. c. Gavotte G. B. Martini. 3. Concerto in c-moll C. F. Handel. a. Maestoso - Allegro b. Menuetto c. Allegro 4. Cantilene Jos. Rheinberger. 5. a. Marche Th. Salome. b. Andante cantabile Ch. M. Widor. c. Final P. Fauchey. 6. Pastorale A. Guilmant. 7. Toccata W. Ralph D rif fill. 8. Postludiuin Feike Asma. Gaarne vermelden wij nog, dat de toe gangsprijs voor kinderen tot 15 jaar slechts 25 ct. bedraagt. Dus een mooie gelegenheid om, voorzover het nog niet is gebeurd, kennis te maken met deze grote organis/ Het laatste concert wordt gegeven op maandag 25 augustus a.s. MOTO-CROSS TE IJHORST Op zaterdag 16 augustus a.s. aanvan gende des namiddags half 3 zal op het bekende circuit „de Witte Bergen" te IJhorst, gelegen nabij het riviertje de Reest, tussen de gemeenten Staphorst en de Wijk, de jaarlijkse motorterreinwed- strijden worden gehouden. Voor deze wedstrijden, waaronder èn van de zijde der renners èn van de zijde van het pu bliek steeds veel animo bestaat, wordt uw bijzondere belangstelling gevraagd. Volgens mededelingen en uitlatingen van deskundigen wordt het parcours be titeld als één van de mooiste, maar te vens één der zwaarste van Nederland. De witte en fraai beboste heuvels vor-* men de hoofdschotel van dit circuit, waar tevens brede bospaden voor snelheid zor gen. DE VERKORTING VAN DE ARBEIDSTIJD Het vraagstuk van de arbeidsverkor- ting komt steeds meer in discussie. Er is een neiging om de 48-urige werkweek, die na veel strijd is verkregen, te ver korten tot 45 uur. In vele landen is dit reeds het geval, hetgeen echter niet zeg gen wil dat in deze landen ook indedaad maar 45 uren per week wort gewerkt. Veelal is het zo, dat de werknemers een langere werkweek maken, zodat zij over uren krijgen uitbetaald. De uitvoering van de arbeidsverkor- ting kan ook noodzakelijk worden als de tweede industriële revolutie zich doorzet. De automatisering van de bedrijven en de toepassing van de kernenergie zullen willicht op de duur een kortere werkweek noodzakelijk maken, omdat dan hetzelf de werk door minder arbeiders kan wor den gedaan. Regering, parlement en ge organiseerd bedrijfsleven staan voor de moeilijkheid om de economische gevol gen van de tweede industriële revolutie op een sociaal verantwoorde wijze op te vangen. In het begin van deze eeuw, tij dens de eerste industriële revolutie (de mechanisering van het bedrijfsleven), zijn er op het sociale terrein vele misstanden ontstaan, doordat men de gevolgen van deze revolutie over zich heen heeft laten komen. Daaruit heeft men nu de les ge trokken. Men is bijtijds met dit vraagstuk bezig. Daar komt nog bij, recente onder zoekingen hebben dit aangetoond, dat een niet te verwaarlozen percentage van de werknemers op het standpunt staat, dat het liever een verkorting van de arbeids tijd heeft dan een verhoging van het loon. Gezien al deze factoren is het dan ook geen wonder dat het toporgaan van ons bedrijfsleven, de sociaal Economische Raad, een advies heeft uitgebracht over het vraagstuk van de arbeidstijdverkor ting. In dit advies wordt geen antwoord gegeven op de vraag wanneer tot deze maatregel kan worden overgeaan. Wel wordt gezegd dat de verkorting van de werktijd slechts geleidelijk kan worden ingevoerd, per bedrijfstak of per onder neming. Deze geleidelijkheid is nodig om te voorkomen dat ons economisch even wicht verstoord zou worden. Het zal n.l. duidelijk zijn dat door de invoering van e arbeidstijdverkorting ook een vermindering van de productie kan worden verwacht. De SER heeft be rekend dat bij een algemene verminde ring van de wekelijkse arbeidstijd van 48 tot 45 uren een vermindering van de pro ductie volgt van drie procent bij een zes daagse werkweek tot 5 a 6 procent bij 'n werk week van vijf dagen. Deze percen tages zijn slechts zeer globaal. Het valt n.l. ook niet te ontkennen dat een ver korting van de arbeidstijd ook de produc tiviteit zal stimuleren. De werknemers zullen bereid zijn harder te werken en in het algemeen zullen zij minder verzui men. In concreto betekent verkorting van de arbeidstijd: minder werken voor hetzelf de loon. Daarom zal het streven er juist op gericht moeten zijn een vermindering van de productie zo gering mogelijk te doen zijn. De invoering van de arbeids tijdverkorting moet dan ook worden af gestemd op de stijging van het nationale inkomen. Op de jaarlijkse Zbmerconferen- tie van de Chr. Hist. Unie, die verleden week in Zeist is gehouden, heeft een van de opstellers van dit SER-rapport, drs. De Pous, de bedoelingen van dit topor gaan nader verduidelijkt. Hij kwam tot de conclusie dat het niet mogelijk zal zijn om voor het einde van. 1960 tot de invoe ring van de arbeidstijdverkorting over te gaan. De stijging van het nationale in komen, die bestemd kan worden voor het vervullen van verschillende verlangens, bedraagt tot 1960 f 1 miljard. Er is echter door de SER en de Overheid een verlanglijstje opgesteld dat f 1500 min. vergt. Het verlanglijstje van de SER kost f 685 min. Daarbij is rekening gehou den met de invoering van de weduwen- en wezenvoorziening, de invaliditeitsver zekering, de kinderbijslagverzekering, de verwerking van de huurbijslag in de lo nen, de vermindering van het gemeente- classificatieverschil en de vermindering van de beloningsverschillen tussen man nen en vrouwen. Daarnaast zal nog f 690 min. nodig zijn voor het vervullen van andere verlangens, zoals de uitgaven voor onderwijs, cultuur en Deltaplan, maatregelen ten behoeve van de landbouw, hulp aan minderont- wikkelde gebieden en aan belastingver laging. Wat dit laatste betreft: de tijde lijke verhoging van de benzine-, omzet- en vennootschapsbelasting (in het kader van de bestedingsbeperking) zal aan het einde van dit jaar aflopen. De SER heeft daarmee rekening gehouden bij het op stellen van de cijfers. Of de belastingen anderdaod met f 250 min. verlaagd zullen worden (het bedrag dat met deze tijde lijke verhoging gemoeid is) is echter zeer de vraag, want het is voor ingewijden reeds volkomen duidelijk dat de komende rijksbegroting een groot tekort zal ver tonen. De uitspraak van de heer De Pous dat er voor 1960 niet gedacht kan worden aan een verkorting van de werktijd is dan ook zeer reëel. Natuurlijk kunnen onder bepaalde voorwaarden uitzonderingen worden toegestaan, maar dat zullen dan de uitzonderingen zijn die de rgeel be vestigen.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3