Landelijke rijvereniging „Bergruiters bestaat vijfentwintig jaar Pief Bos breidde zijn museum uit Teu nis Beid man en Jan Struik 25 jaar lid Zomertijd - eierentijd No. 31. Jaargang 11 (Tweede Blad). ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 Verschijnt elke zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD M Jf EEN BLIK IN HET VERLEDEN. Een kwart eeuw geleden was er in Holten feest. Waarom dit feest werd ge houden doet er weinig toe; een feit was dat in de grote optocht, die door het dorp trok een groot aantal mannen en mogelijk ook vrouwen te paard mee reed, die na deze optocht spraken over het oprichten van een rijvereniging. Men liet het niet bij praten, doch be noemde meteen een werkcomité, waarin zitting namen de heren: Mr. J. Korthals Altes (overl.), W. Holterman (overl.), G. S. E. Vegter, P. A. Bos, J. Jansen (Menum) en J. H. Sprokkereef. Dit werkcomité schreef zo spoedig mogelijk een vergadering uit met het doel te komen tot het oprichten van een lan delijke rijvereniging, welke vergadering door niet minder dan 77 personen werd bezocht. Een groot aantal van deze 77 was al leen maar belangstellende, doch een vol doend aantal gaf zich op als lid, zodat op 3 november 1933 kon worden beslo ten tot het oprichten van de Landelijke Rijvereniging „De Bergruiters". Als instructeur werd benoemd de heer Rodenhuis, dierenarts te Rijssen, die met wijlen de heer W. Holterman leiding gaf aan de jonge vereniging en die er met hart en ziel er naar streefde om er iets goeds van te maken. SNELLE AFLOOP. Groot moet echter de teleurstelling van de deelnemers zijn geweest, toen zij moesten ervaren dat het met de Berg ruiters al gauw de verkeerde kant uit ging. De belangstelling bij de werkende leden daalde zeer snel en tenslotte bleef het viertal T. Beldman, J. Struik, D. Beid- man en H. J. Beldman over. Dit kranige groepje zette door totdat de 2e wereld oorlog kwam met ook voor de Bergrui ters: Op de plaats rust. NA DE OORLOG WEER ACTIEF. Deze „overblijvers" staken direct na de oorlog de hoofden weer bij elkaar en onder leiding van voorzitter G. S. E. Vegter werd een ledenwerfactie op touw gezet, met als resultaat 10 nieuwe leden. De vreugde was echter van korte duur. Verschillende leden moesten als soldaat naar Indonesië en een andere te genslag was het bedanken van de heer Vegter, die zich zeer tot zijn spijt wegens drukke werkzaamheden hiertoe genood zaakt zag. Inplaats van de heer Vegter werd ge kozen de heer Oolbekkink, kassier der Coöp. Boerenleenbank, die na korte tijd de voorzittershamer overgaf aan de heer H. Beldman, die in 1951 tevens tot in structeur werd benoemd. KAMPIOENSCHAPPEN AAN DE LOPENDE BAND. Onder de deskundige leiding van de heer Beldman is de vereniging de laatste jaren tot zeer grote bloei gekomen en op tal van concoursen, kampioenswed strijden en andere hippische evenementen werden glorieuze successen behaald. Het zou ons te ver voeren al deze suc cessen, zowel individueel als in vereni gingsverband behaald, te noemen en wij volstaan met het vermelden van het be halen van het Overijselse Kampioenschap in de jaren 1953, 1955, 1956, 1957 en 1958. Het concours hippique, dat 11 juli 1953 te Olst werd gehouden, bracht voor de Bergruiters het provinciaal kampioen schap dressuurproef achttallen. Een mooi geschenk bij het 20-jarig jubileum. Het achttal zorgde bij het herdenken van het 25-jarig bestaan weer voor een prachtig geschenk door het behalen van het provinciaal kampioenschap zware dressuur (Ommen 19 juli). In september 1956 werd het Bergrui- ter-achttal reservekampioen van Neder land en in september 1957 ging in Em- meloord het vaandel aan de hoogste mast, toen het achttal kampioen van Ne derland werd. De heer T. Beldman Sr. werd met „Amigo" kampioen springen. Zeer begrijpelijk dat de secretaris in zijn jaarverslag over 1957 de datum za terdag 27 september onderstreepte en tussen haakjes hier achter schreef„Dag van grote lauweren". DANKBAAR JEGENS INGEZETENEN. De ruitersport is een bij uitstek dure sport en de uitgaven, die ieder jaar in de duizenden lopen, kunnen onmogelijk door de leden alleen gedragen worden. Gelukkig heeft men door de jaren heen steeds kunnen rekenen op de financiële steun van tal van ingezetenen, waarvoor men zeer dankbaar is. Dank zij de goede reputatie, die de vereniging heeft, ontvangt men steeds weer uitnodigingen om demonstraties te geven en zodoende kon in de laatste jaren zo links en rechts nog al eens een appeltje voor de dorst worden geplukt. PONYCLUB. Enkele jaren geleden werd een pony club opgericht en aan deze club heeft men tot nog toe niet anders dan ge noegen beleefd. HET ACHTTAL VAN DE L.R. „BERG RUITERS", dat op 19 juli te Ommen het provinciaal Kampioenschap „Zware dres suur" behaalde. V.l.n.r.: H. Beldman, voorzitter-instruc teur; E. Aaltink, met Dollarprins; Joh. Bronsvoort, met Klein Duimpje; J. Struik, met Henny; L. B. Bronsvoort, met Hon- durse; Jhr. van Coeverden, met Lord; G. Bolink, met Lyda; H. Schoneveld, met Ivasie; W. Aaltink, met Wusalo. De jongens en meisjes doen stuk voor stuk hun best op de kleine viervoeters en ze hebben op tal van plaatsen lauwe ren geoogst. In mei 1957 en 1958 gaven ze een de monstratie op het internationale con cours hippique te Uelsen (Duitsland) en de jongelui oogstten ook over de grens een geweldige bijval. Ook bij de ruitersport geldt het „Wie de jeugd heeft heeft de toekomst" en met het oog op de toekomst is deze bloeiende ponyclub van het allergroot ste belang. Hetty Krekel en Janny Vru- wink hebben de „opleidingsschool" reeds verlaten en ze voelen zich beide in de „grote school" al best op hun gemak. RECEPTIE. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum zal het bestuur van de Bergruiters van welke vereniging burgemeester Mr. W. H. Enklaar, evenals zijn voor ganger, wijlen Baron Van der Borch van Verwolde, ere-voorzitter is op vrij dag 8 augustus van 3 tot 5 uur receptie houden in hotel „Vosman". In de afgelopen winter en dit voorjaar stond er een schutting om het museum van Piet Bos op de Holterberg. Daar achter werd gebouwd en wat klaar ge maakt, dat nog geheim moest blijven tot het helemaal zou zijn voltooid. Piet Bos had weer wat uitgebroed, dat nieuwe luister moest geven aan het museum, dat zijn levenswerk is geworden. Natuur-hïstorisch museum' wordt het genoemd, maar men kan het beter fauna diorama-museum noemen, want er is een belangrijke collectie van de vogel- en die renwereld uit deze streken in onderge bracht en het zijn vooral de diorama's, die de bezoeker een bijzondere kijk geven op deze vogel- en dierenwereld. Meer dan een kwart eeuw hebben dui zenden bezoekers vol bewondering hun ogen laten gaan over de natuurgetrouw weergegeven landschappen en taferelen uit onze contreien met daarin de met grote vakmanschap geprepareerde die ren. Het museum werd bescheiden opge bouwd de kosten hieraan verbonden noopten de eigenaar daar wel toe maar het is geleidelijk uitgebreid en uit gegroeid en het is steeds meer in beteke nis toegenomen. Piet Bos heeft er zijn spaarpenningen in gestoken. Zonder eni ge subsidie heeft hij zijn plannen vol tooid. Zijn geld is met rente teruggeko men, maar hij heeft het er opnieuw in gestoken, want, wij zeiden het reeds, Piet Bos heeft weer wat nieuws voor zijn museum uitgebroed. De hunkering om iets schoons tot stand te brengen heeft hem niet losgelaten. Een van de ideeën, waarmede hij reeds lang rondliep, heeft hij thans verwezenlijkt. Het andere een winterlandschap van serene schoon heid zal hij dat ook nog eens kunnen voltooien? Of zal zijn zoon Kees de voet- POSTTREIN STOPTE VOOR REEBOK De machinist van de posttrein, welke hier zaterdagmorgen om 3.20 uur passeer de zag in het licht van de schijnwerpers van zijn locomotief dat een ree de rails overstak en voelde op hetzelfde moment, dat het dier door de trein geraakt werd. Hij stopte in Rijssen om het dienstdoende stationspersoneel te waarschuwen, dat op zijn beurt het station in Holten van het voorval verwittigde. Door de stationsbe ambte L. V. werd ter hoogte van Dikkers- bosje in de Holterenk 'n dodelijk gewonde jonge bok gevonden, welke later door de Rijkspolitie is opgehaald en op last van de Officier van Justutie te Almelo, na overleg met de provinciale voedselcom- missaris, aan een poelier te Deventer is overgedragen. De opbrengst komt in de kas van vadertje Staat. VOOR GOED VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting 1959 J. W. Vruggink, Espelo 61, is voorgoed vrijstelling van de dienst verleend we gens een bijzonder geval. EXAMENS De heren H. Kolkman en W. Bouwhuis slaagden voor het praktijk-diploma boek houden afgenomen door de Ned. Associa tie voor praktijkexamens. De heer A. Visser slaagde te Zwolle voor het middenstandsdiploma. FUZZLE-WANDELTOCHT TROK WEER GROTE BELANGSTELLING De derde puzzle-wandeltocht, welke de wandelsportvereniging „De Trekkers" in het WV-vakantie-programma van dit seizoen dinsdagavond organiseerde bracht een record-aantal deelnemers aan de start. Het waren er deze keer n.l. 108, diie de tocht wilden meemakten. Zij zul len daarvan zeker geen spijt gehad heb ben, want de organisatoren hadden een mooie wandeling uitgezet, die de wande laars vanaf café Jansen, via de Bosch kamp naar de Zuurberg voerde en van daar gedeeltelijk over de Beusebergerweg via de kampeerboerderij van de heer J. A. Rietberg door de bossen naar de stenen bank, om vervolgens via de Aalpolsweg in de Oranjestraat uit te komen. Daar moesten de deelnemers de leeftijd van de stenen herten en de stenen hond raden sn de tuin van de heer H. H. J. Stukker, destijds vervaardigd door diens vader de heer H. Stukker, vele jaren godsdienst onderwijzer in onze gemeente. Deze was buitengewoon bedreven in het boetseren en tekenen. Het bleek, dat zes wandelaars deze leef tijd goed geschat hadden. Hoe dit moge lijk was, weten wij niet, maar zij hadden inderdaad de leeftijd van de herten op 28 jaar en van de hond op 30 jaar gesteld. Na loting kwamen de volgende prijswin naars uit de bus, n.l. 1 B. Ypelaar, Am sterdam, 2 Mej. A. Wieringa, Amsterdam, 3 B. Oosterwald, Amsterdam, 4 de zes jarige K. Smith, Amsterdam, 5 H. Stuk ker, kleinzoon van de vervaardiger der dieren en 6 diens vriendje H. Gazan. De heer Beijers, wees bij de prijsuitrei king in zijn kwaliteit van vice-voorzitter der WV nog op de Holterbergrit, welke donderdagavond wordt gehouden en op de ontspanningsavond, die „De Trekkers" zaterdagavond organiseren in het Sport- dal, en waaraan de Monga-band en het tamboer- en pijperkorps O.K.K. uit Nij- verdal hun medewerking verlenen. Hij dankte voorts allen voor het welslagen van deze puzzle-tocht en wenste de zo mergasten nog zonnige dagen toe in Hol- tens mooie omgeving. EEN TAFEREEL VAN EXOTISCHE SCHOONHEID. stappen van zijn vader drukken? Wij weten het niét. Piet Bos is wij behoeven dat niet te verhelen teleurgesteld. Het ge meentebestuur heeft het bezoek aan zijn museum onder de vermakelijkheidsbelas ting gebracht. Anderen, zo is zijn ge- dachtengang, krijgen subsidie van de overheid als zij tot de stichting van een object van culturele waarde overgaan. Een object, dat een bron van grote aan trekkingskracht vormt voor het vreem delingenverkeer. Hij moet nu belasting betalen en ziet daardoor de mogelijk heden om zijn tweede plan nog eens ge stalte te geven (ver) naar de toekomst verschoven. De bittere pil is wat ver zacht, het belastingpercentage is ver laagd, maar de bitterheid is er gebleven. Wij zien de teleurstelling van de heer Bos niet in de eerste plaats als een geld kwestie, als een zuiver materiële zaak, maar als een gevoel van gemis aan waar dering voor hetgeen hij mede in het be lang van onze plaatselijke gemeenschap heeft tot stand gebracht, al werd hem nadrukkelijk verzekerd, dat deze maat regel niet zo gezien moet worden. Als men jaren lang, door de mensen iets moois te bieden, een belangrijke bijdrage levert in de bevordering van het vreem delingenverkeer, dan voelt men de din gen iets anders aan dan een niet-belang- hebbende. De tijd verzacht de tegenstellingen. Be langrijk is om voort te bouwen en te zien wat thans gewrocht is. Wat Piet Bos en zijn vrienden en de medewerkers in zijn preparateurs- bedrijf tot stand hebben gebracht, ver dient de grootste bewondering. Zij In ons land worden met uitzonde ring van de Paasdagen in de zomer maanden de meeste eieren gegeten. Dat is wel te begrijpen, want eieren zijn gemak kelijk om mee te nemen op een dagje uit, gemakkelijk klaar te maken voor de war me maaltijd en ze passen best bij kropsla en allerlei andere slagerechten, die we nu eenmaal in het warme jaargetijde graag opdienen. Veel mensen zijn best tevreden wanneer ze altijd een zacht gekoopt ei bij 't brood of een hardgekookt ei bij de sla krijgen. Voor degenen, die wel eens wat anders met eieren willen doen, laten wij enige recepten volgen. Recepten voor 4 personen. Groene-omeletjes (4 stuks) 4 eieren, 150 g soepgroenten of boon tjes, spitskool of savoyekool en een uitje (50 gr. ham of andere vleeswaren), zout, boter of margarine (aroma). De groenten zonodig schoonmaken, was sen en zeer fijn snijden. De ham of het boterhamvlees eveneens fijn snijden. Groenten en vlees dooreenmengen en de massa in vieren verdelen. In een koekepan boter of margarine la ten smelten. Een ei loskloppen met wat zout (aroma) en een portie groente ermee vermengen. De massa over de bodem van de pan laten lopen en vlug aan weerszij den gaar en bruin bakken. De overige eieren en groente op dezelfde manier ver werken. De omeletten zonodig warm hou den boven heet water. Des gewenst de omeletten vlak voor het opdienen met geraspte kaas bestrooien of er tomaten ketchup bij geven. Deze omeletten kunnen bij de warme maaltijd of op het brood worden gegeven. Gevulde tomaat met ei (koud gerecht). 4 middelmatig grote tomaten, 4 hard gekookte eieren, een paar gekookte aard appelen, desgewenst een klein restje ge kookte boontjes, slasaus of olie en azijn, zout peper of nootmuskaat, peterselie-, selderij- of kervelgroen (zure augurkjes). De tomaten wassen, van een kapje ont doen en uithollen. De tomaten met zout (en peper of nootmuskaat) bestrooien en omgekeerd wegzetten. De eieren, aard appelen en desgewenst boontjes en au gurkjes snijden en er met slasaus of olie en azijn, zout, peper of nootmuskaat een slaatje maken. Zorgen, dat het mengsel niet te zuur is. Een weinig fijngesneden peterselie-, selderij- of kervelgroen naar smaak erdoor mengen. De tomaten vullen met het slaatje. De tomatenkapjes in tweeën snijden en schuin in het slaatje zetten. Een stukje groen of wat slasaus als garnering aanbrengen. Het vruchtvlees van de tomaten kan in een saus of soep worden verwerkt. schiepen een kleurendiorama van bij zondere schoonheid. Een schouwspel, dat men lange tijd vol bewondering kan gadeslaan. Er is een groot aantal exotische vogels en dieren in samen gebracht, dat in werkelijkheid nooit in hetzelfde gebied of in dezelfde land streek zal worden aangetroffen, maar dat hier een harmonisch geheel vormt en de bezoeker stil maakt door de be koring die er van uitgaat. In een moerasje staan b.v. drie fla mingo's, prachtige rose steltlopers, op de achtergrond zijn er velen geschilderd. Zij vormen één geheel en het lijkt dan ook net of er in het landschap met op de achtergron woestijnzand en bergketens velen bij elkaar staan. Op hetzelfde strand treft men aan een aantal kuif kraanvogels. De linkerzijwand wordt gevormd door een rotspartij met tal van aapjes in alle mogelijke houdin gen. Het lijkt net of zij elkaar zitten te vlooien, maar volgens Piet Bos, zoeken zij zoutkristalietjes in de pels van de ander. Op de voorgrond van de vitrine zitten enkele kolibri's, het kleinste vogeltje ter wereld, dat honing uit de bloemen zuigt en de vleugeltjes zo snel beweegt of het lijkt dat het in de lucht stil staat. Van een bijzondere schoonheid is de collectie zwarte tankara's uit Australië, zwart gevederd met een rood middel. In het land van herkomst vallen zij niet op wegens de exotische schoonheid van de plantengroei, hier geven zij evenals de wevervogeltjes aan het geheel een bijzon dere bekoring. Een bijzondere kleurscha kering geven ook de tropische vlinders aan dit diorama, dat verder ter rechter zijde twee tijgers verbergt, die men aan vankelijk niet zo gauw opmerkt. Hun schutkleur behoedt hen voor een al te snelle ontdekking, maar het is de kaka- toe, die door zijn gekrijs, dat hier na tuurlijk verstomd is, de aandacht vestigt op deze katachtige rovers uit de jungle. Er is nog heel veel te vertellen over deze aanwinst in het museum, maar het is beter, zelf te komen kijken. Onze plaatsgenoot Herman Berends ontwierp, als beeldend kunstenaar, de achterwand of het decor om het zo maar te noemen, terwijl Kees Bos hiervan ook een deel voor zijn rekening nam. Een vriend van Piet Bos, de heer Arie Brandt uit Gorssel, verzorgde het esthetisch arrangement van het diorama. Het is een prachtig geheel geworden. Dat is zo maar niet in een keer tot stand gekomen. Het is in het brein van de ontwerpers gegroeid en heeft in de kelders van het museum gestalte gekre gen. Als men via de stenen trap naar die kelder afdaalt, wordt men als bij tover slag geboeid door deze imposante aan blik! Hoe Piet Bos aan al die dieren geko men is? Hij zal het u gaarne zelf ver tellen.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 5