IRAK RECLAME de slang in het paradijs! Particulier herstelde autowegen op de Holterberg Prachtige demonstratie van de Bergmiters „Bergruiters" achttal kampioen van Overijssel ALMELO Ronde van Overijssel zaterdag 26 juli 1958 Er valt heel wat te verdienen IrakTweestromenland. Hier, tussen Eufraat en Tigris, zou vroe ger het paradijs gelegen hebben. De berichten uit Irak herinneren in geen enkel opzicht aan het paradijs. Euwen van verwaarlozing, oorlog, plundering en vernieling hebben van het rijke land Mesopotamië een stuk woestijn gemaakt, dat bestaat van de uitvoer van dadels, gerst en... olie. Vooral olie! Irak is een rijk, dat nog geen vijftig jaren bestaat. Maar a!s Mesopotamië vindt men het al in de grijze oudheid genoemd. De door woestijnzand bedol ven ruïnes van steden als Ninivé, Baby- Ion, Assur, roepen de beelden op uit een groots verleden, waarin machtige ko ningen de toenmalige wereld beheers ten. De hoofdstad Bagdad was eens het centrum van welvaart, wijsheid, schoon heid, handel en verkeer van liet Mid den-Oosten. Hier woonden de kaliefen, hier heerste de beroemde Haroen al Ra. sjied, door de ,Duizend-en-één-nacht' on sterfelijk geworden. En de veronderstel ling, dat zich hier het paradijs had be vonden, was in die dagen makkelijk te handhaven, want het was een paradijse lijk land. De Mongolen begonnen met de ruï neuze vernietiging. Latere overweldi gers zetten het werk voort. Het zand, door geen mensenhand meer tegenge houden, overdekte wat eens wijngaar den, akkers en tuinen waren. Het inwo nertal van Bagdad werd gehalveerd. De Turken namen tenslotte het land in bezit en Bagdad werd niet veel meer dan een Turkse provinciestad met enkele her inneringen aan vroegere grootheid. DE TWEE NEVEN. Toen de orsprong gevonden werd van de heilige vuren, die de priesters dag en nacht lieten branden voor hun god Ormoezd, toen de olie ontdekt werd, kreeg het Westen belangstelling voor dit vergeten land. Nieuwe staten verre zen 11a Wereldoorlog IJordanië en Irak. De Hasjemieten, rechtstreekse af stammelingen van de Profeet, door Ibn Saoed uit hun hoofdstad Mekka verdre ven, kregen onder Engelse bescherming een nieuwe kroon; Feisal die van Irak, Abdoellah die van Jordanië. Jordanië werd praktisch een Engels fort in liet Nabije Oosten. Irak werd een der voor naamste olieleveranciers van de wester, se wereld. Na Wereldoorlog II veranderde het to neel opnieuw. Het Westen had de oorlog gewonnen, maar zijn prestige verspeeld. Engeland moest de ene veer na de an dere laten. Amerika keek de kat uit de boom en trompetterde zijn afkeer van het kolonialisme uit, in de hoop de erfe nis van dat kolonialisme te kunnen over nemen. Precair werd de situatie, toen de jon ge koning Hoessein van Jordanië zijn Britse adviseur, de commandant van het beroemde Jordaanse Legioen, Glubb Pasja, "wegstuurde. Maar toch begrepen Irak en Jordanië, dat ze het maar het veiligst op het Westen konden houden. Want de vrees voor de nieuwe Egypti sche dictator Nasser was groter. Met Turkije en Perzië sloten zij het Bagdad- pact, dat hen aan Engeland bond. E11 de twee neven, Hoessein en Feisal, beiden nog jong, zich bewust van de toenemen de spanningen in hun landen en van het sterk appèl van Nasser's agitatie op hun officieren en soldaten, besloten hun per soonlijke naijver te overwinnen en te genover Nasser's Verenigde Republiek een Arabische Unie te stellen. Jordanië en Irak sloten een belan gengemeenschap. Het brein achter al deze activiteit was dat van de gewiek ste satatsman Noeri es Said, uitgespro ken anti-Nasser en pro-Westers. STEM UIT EGYPTE. Noeri es Said was een krachtig staats man, die meer voor de ontwikkeling van zijn land deed dan een van zijn Arabi sche collega's. Hij regeerde met krach tige hand en maakte zich daardoor na tuurlijk vijanden. Die zochten naar een vaan, waaronder ze zich tegen hem kon den keren en die vaan werd hun aange reikt uit Cairo. Nasser, de soldaat, be geesterde hen met zijn ideaal van de „vruchtbare halve maan", een groot Arabisch Rijk, dat Israel zou omsinge len en de Joden in zee drijven, dat zich meester zou maken van de bodemschat ten. Dat het Westen zijn voorwaarden zou stellen en trachten de Sovjet-Unie zoveel mogelijk steun af te pingelen in ruil voor een vriendelijke neutraliteit. Een gewaagd spelmaar voor de Ara bieren, fanatici en geboren sjacheraars, hoogst aantrekkelijk. En het Westen bleek machteloos. In Libanon, waar Nasser zijn spel speelde, bleek die onmacht zo belachelijk duide lijk, toen Hammarskjölds „toeristen", de controleurs van de UNO, zo helemaal niets merken van Egyptisch-Syrische activiteit! Amerika en Engeland'wacht ten af, maar Nasser niet Nu is de slag gevallen in Irak. De be roemde Eisenhower-leer, fabrikaat-Fos- ter Dulles, door niemand ooit geheel be grepen, heeft volkomen gefaald. Ameri ka, met zijn afkeer van „kolonialisme", volgt het beproefde koloniale recept van kruisers vóór en troepen op de kust. Want nu gaat het om de olie! Het ging altijd al om de olie, het levensbloed van het Westeen; het was maar een kwestie van tijd, vóór Nasser daarnaar zijn be gerige (want altijd lege) hand zou uit strekken, maar men hoopte maar, dat het zo'n vaart niet zou lopen, al zouden Suez, Syrië en thans Libanon ieder zin nig mens het tegendeel overduidelijk hebben moeten bewijzen. En tenzij het Westen deze slang zijn giftanden uitrekken kan, is het „para dijs" verloren. De autowegen op de Holterberg verkeer den de laatste weken in zo'n deplorabele toestand, dat onze oud-plaatsgenoot, de bijna 65-jarige Jannes ter Maat, bij de ingezetenen beter bekend als Brans-jans, die sedert 1951 in Rijssen woont, niet langer kon zien, dat liet drukke verkeer met auto's, touringcars en motorrijwie len zich hierover, langs kuilen en gaten, een weg moesten zoeken. Hij leende in de Heihuizen een schop en toog op z'n eentje aan het werk om de ergste gaten dicht te maken. Een draadje per dag, dacht Jans, is een hemdsmouw in het jaar. Hij wou het goede voorbeeld geven en de bestuurders van vele honderden voertuigen, die deze wegen passeren, uit de ellende verlossen. Zijn werk viel in zeer goede aarde, want de chauffeurs boden hem cigaret- ten en de dames boden hem snoepjes aan. Dat waren prettige momenten voor Jans, die men op de foto aan de schop ziet staan, om even uit te 'blazen van de vermoeienissen. In opdracht van het dagelijks bestuur onzer gemeente heeft de dienst van ge meentewerken vorige week vrijdag het werk, dat Jans vrijwillig op zich nam, van hem overgenomen. Men beschikt daar over betere materialen en met de wegenschaaf heeft men de ergste kuilen en gaten weer zo goed mogelijk hersteld. Vooral het afval van de eternitfabriek te Goor bleek deugdelijk materiaal om de ergste plekken stevig aan te vullen. De zware regenval van de laatste dagen heeft weer veel van dit werk teniet ge daan, maar men wil thans trachten de autowegen toch zo goed mogelijk te on derhouden. Wij hebben de foto van Jans opgeno men, omdat hem toch wel een woord van dank toekomt voor het initiatief, dat hij heeft genomen. Wat uit dit alles nog eens duidelijk blijkt, is het feit, dat de autowegen op de Holterberg in hun huidige gedaante, bij het enorme drukke verkeer, door de gemeenten Holten en Hellendoorn niet meer zijn te onderhouden en dat zij met financiële hulp van de provincie zo spoe dig mogelijk van een gesloten wegdek moeten worden voorzien. Het moeten na tuurlijk geen snelverkeerswegen worden, maar stofvrije wegen ten dienste van het toerisme, met zo mogelijk een verande ring van het tracé, zodat men onder Hol ten ook van de prachtige vergezichten kan geschieden aan de westkant van de Holterberg. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Verloren: 1 donkerblauwe damestrui; 1 koffer met inhoud1 witte zijden sjaal 1 bruine portemonnaie1 rose wollen deken in plastic1 tasje m. gereedschap 1 enkele rijwieltas met inhoud; 1 rubber zadeldek; 1 huissleutel; 1 aktetas met gereedschap. Gevonden: 1 gabardine regenjas; 1 spijkerbroek met riem; 1 grijsachtige re genjas; 1 blauwe overall; 1 bruine mo tortas m. inhoud1 plastic regenmantel 1 zakmes (souvenir). Aan komen lopen: 1 herdershond. GESLAAGD. Voor het Mulo-diploma slaagden don derdag in Deventer de volgende leerlin gen van de Holtense Ulo-school, t.w.: Willy Pasop, Holten, Marietje Klein Na gelvoort, Markelo, Fr. Klein Horstman, Holten, E. Roeterdink, Lo, Bathmen. Van de 35 candidaten, die dit jaar op gingen voor het eindexamen zijn er 32 geslaagd. Onze plaatsgenoot H. J. Bolink Lzn. slaagde te Hengelo voor het eind examen U.T.S. afd. electro-techniek. Te Meppel slaagde dezer dagen voor het Staatsexamen Kleuterleidster onze plaatsgenote Mej. A. Rietman, hulp leidster aan de Christelijke Kleuterschool alhier. Zij ontving haar opleiding aan de Chr. Opleidingsschool voor kleuteronderwijs te Almelo. Ponyclub oogstte veel bijval. „H.M.V." zorgde voor muzi kale omlijsting. Er is één vereniging in onze gemeente, die nooit over gebrek aan belangstelling heeft te klagen, wanneer ze in 'i open baar optreedt, n.l. de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters". De demonstratie, die donderdagavond in „Kalfstermansweide" werd gegeven, heeft hierop geen uitzondering gemaakt, want ondanks de minder gunstige weers omstandigheden trok deze demonstratie nog pl.m. 500 bezoekers (waaronder een flink aantal zomergasten), die om even voor 8 uur door de heer J. Wiggers har telijk welkom werden geheten. Nadat „H.M.V." een pittige mars had geblazen, openden de Bergruiters met een carrouselnummer, waarna de jon gens en meisjes van de ponyclub ver volgden met een springdemonstratie, bij welk nummer slechts enkele foutjes wer den gemaakt. Ook het equipe-springen verliep buitengewoon goed. Bijzondere vermelding verdient het op treden van vijf jongens in het nummer „Pyramide". Een heel knap stukje werk. Dinant Pieffers (Cowboy Jimmy) en Appie Leeftink (prairie-bandiet) brach ten hun nummer voortreffelijk. Na een fel vuurgevecht moest Appie tenslotte het veld ruimen. Bijzondere vermelding verdient ook 't optreden van Herman Aanstoot in het komische nummertje „Kareltje aan ta fel". De ponyclub besloot met het aardige nummer „Slapende pony's". De jongelui legden hun kleine lievelin gen tegen de grasmat. Eén van de mu zikanten speelde het bekende „Slaap kindje slaap" en alles was spoedig in diepe rust. Als aandenken aan deze avond ontvin gen de jongelui een aardig cadeautje van de Fa. Gebr. Wansink. Namens de V.V.V. „Holtens Belang" sprak de heer W. Beijers een kort woord van dank tot allen, die aan het welslagen van deze avond hun medewerking ver leenden en hij wenste de vreemdelingen prettige dagen toe tijdens hun vakantie in Holten. De heren Beldman en Wiggers gaven bij de verschillende nummers via de ge luidsinstallatie van Radio Bouwhuis een duidelijke explicatie. Tenslotte geven we nog de uitslag van het springconcours: T. Beldman Jr. met Sunlight, 3 fouten; G. Beldman met Alide, 8 fouten; L. B. Bronsvoort m. Honduroe, 3 fouten T. Beldman Jr. met Lyda, 9 fouten; Joh. Bronsvoort met Klein Duimpje, 14 fouten; Hettie Krekel (11 jaar), met Sunlight, 7 fouten; H. Schone veld met Ivasie, 0 fouten; J. Jansen met Robby, 4 fouten; H. Vruwink met Dinant, 4 fouten; T. Beldman Sr. met Amigo, 4 fouten; Jhr. van Coeverden met Lord, 15 fouten H. J. Bosschers met Parel, 0 fouten; Jannie Vruwink m. Dollarprins, 8 fouten; Hettie Krekel met Alide, 4 fouten. Van de recette van deze avond schon ken de „Bergruiters" een bedrag aan „H.M.V." en aan de V.V.V. „Holtens Be lang" om haar begrotingstekort weg te werken. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is. TEUNIS BELDMAN Jr. KAMPIOEN SPRINGEN. De landelijke rijvereniging „Bergrui ters" heeft aan de vooravond van haar zilveren jubileum prachtige successen behaald op de op zaterdag 19 juli te Ommen gehouden wedstrijden om het Provinciale kampioenschap. Bij de dressuurproef voor achttallen klasse „zwaar" werd het Bergruiters- achttal eerste met 9 punten voorsprong op no. 2, de Land. Rijver. „Deltaruiters" uit Kampen. In het middagprogramma ging het Bergruiters-vaandel voor de 2e keer aan de hoogste mast, toen Teunis Beldman Jr. met „Sunlight" als eerste eindigde in het springconcours klasse L. Het achttal, dat met 173 punten beslag wist te leggen op de kampioenstitel, be stond uit de ruiters: E. Aaltink met Dol larprins, Joh. Bronsvoort met Klein Duimpje, J. Struik met Henny, L. B. Bronsvoort met" Honduroe, Jhr. van Coe verden met Lord, G. Bolink met Lyda, H. Schoneveld met Ivasie, W. Aaltink met Wusalo. Bij de dressuurproeven voor viertal len, klasse L, werd de 3e plaats bezet door het Bergruiters-viertal, dat was samengesteld uit de combinatiesT. Beld man Sr. met Amigo, H. J. Boschers met Parel, H. Vruwink met Dinant, T. Beld man Jr. met Sunlight. Individueel werden de volgende suc cessen behaald: Dressuur klasse B: 3 L. B. Bronsvoort met Honduroe, 4 T. Beldman Jr. met Sunlight. Dressuur L.M.Z.3 H. Beldman met Dollarprins, 5 H. Schoneveld met Ivasie. Springen B: 1 T. Beldman Jr. met Sunlight. Springen L: 5 H. Beldman met Dol larprins. Springen Z4 H. Schoneveld met Ivasie, 5 T. Beldman Sr. met Amigo. Spontane huldiging. Bij terugkomst in Holten stond H.M.V. in de Stationsstraat gereed om de Berg ruiters een welverdiende hulde te bren gen. Nadat de ruiterij op een vracht auto had plaats genomen ging men met H.M.V. en de Drumband voorop naar feestzaal „Vosman", waar loco-burge meester M. Teeselink namens 't gemeen tebestuur het woord voerde. Hij wenste de Bergruiters met het behaalde kam pioenschap van harte geluk en wees op de belangrijke plaats, die de vereniging in Holten inneemt. Het gemeentebestuur wenst U in de toekomst veel succes bij het beoefenen van de ruitersport, zo besloot de heer Teeselink. De heer W. Beijers, die namens de V.V.V. „Holtens Belang" het woord voer de, herinnerde aan de fraaie successen, die de laatste jaren telkens werden be haald. Sinds de bevrijding werd in de diverse dressuurklassen niet minder dan 5 keer een kampioenstitel behaald en in 1957 wist het Bergruiters-achttal zelfs beslag te leggen op de hoogste onder scheiding: Kampioen van Nederland. Het V.V.V.-bestuur had graag zijn fe licitaties vergezeld doen gaan van een enveloppe met inhoud, maar in verband met het tekort op de begroting 1958 van enkele honderden guldens heeft het ge meend het deze keer bij woorden te moe ten laten, zo besloot de heer Beijers, die de Bergruiters tevens een woord van dank bracht voor de medewerking, die steeds wordt verleend in het kader van het V.V.V.-Vacantieprogramma. De heren A. Westerik, H. Bouwhuis en J. Holterman, die resp. het woord voerden namens H.M.V., Holtense Han delsvereniging en O.C.H., lieten hun woorden van gelukwens vergezeld gaan van de gebruikelijke enveloppe met in houd. Door de familie Van der Goot (hotel Vosman) en het personeel werden bloe men aangeboden. De voorzitter-instructeur van de Berg ruiters, de heer H. Beldman, dankte met enkele woorden voor de gelukwensen en de stoffelijke huldeblijken, die werden aangeboden. In *t bijzonder sprak de heer Beldman een woord van dank tot het gemeentebestuur, waarvan men in het verleden steeds veel medewerking mocht ondervinden. De heer Beldman besloot met te ver klaren dat de Bergruiters op de lande lijke kampioenswedstrijden, die begin september in Utrecht gehouden zullen worden, hun uiterste best zullen doen om het kampioenschap te prolongeren, doch waar het achttal thans moet uit komen in de hoogste afdeling, zou het behalen van het kampioenschap een grote verrassing zijn. Officiële publicaties VERKOOP PARTIJ DAKPANNEN. Burgemeester en Wethouders van Holten wensen bij inschrijving te ver kopen als gehele partij of bij ge deelten de oude blauwe Friese dak pannen afkomstig van de o.l. school te Espelo. Briefjes met opgave van hoeveelheid en prijs en met duidelijke vermelding van naam en adres uiterlijk 2 augustus a.s. in te leveren ter gemeente-secreta rie. Op de enveloppe te vermelden „dakpannen". Holten, 23 juli 1958. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. TEESELINK, Loco-burgem. G. J. LANGENBARG, secretaris. VROOM4HOOP RftRLTlr 16 38 ooTMacsüM 57 Verzorging ersNvEB KOSSUM *START HENSELO HClTF' ,7-Z vv HftrtKS BERGEN m.05 DEVENTER 14.15 ENSCHEDE Route en TucLschema voor oLe De renners, die zaterdagmiddag in dc Ronde van Overijssel de eerste violen gaan spelen, gaan na de finish bepaald niet zonder zeer behoorlijke beloning naar huis. De eerste prijs is n.l. een door de directie van het Dagblad van het Oos ten beschikbaar gestelde kostbare race fiets. De volgende prijzen (rijwielonder delen en bijv. een fraai Prisma horloge) hebben waarden, welke volgens schema 1 van de K.N.W.U. zijn toegestaan. Daarnaast vallen er onderweg talrijke premies te verdienen voor de renners, die de leiding hebben. De volgende premiesprints worden verreden: ALMELO: ter hoogte van de Chr. Ulo aan de Schoolstraat een premie van 25, uitgeloofd -door de heer K. J. Eilander, directeur van het Dagblad van het Oosten. HENGELO: in de Oelerstraat 10, uitgeloofd door De Tubanters. ENSCHEDE: op de Getfertsingel 10 (van Wielerclub Het Oosten). OLDENZAAL: in de Ootmarsumse- straat nabij de kerk 10 (van rijwiel handel Ziemerink). KUIPERSBERG: 10 (van het orga niserende Ronde-comité). ALMELO: Ootmarsumsestraat 10 (van Wielervereniging De Zwaluw). NIJVERDALSE BERG: Premies van 25, 15 en 10, uitgeloofd door en thousiaste Nijverdalse supporters van de Ronde van Overijssel. Daarnaast nog_ een textielprijs, beschikbaar gesteld" door de Nederlandsche Stoombleekerij. DEVENTER: Ceintuurbaan tegenover de openbare Ulo 10 (van Wielerver eniging De Zwaluwen). HERIKERBERG10, uitgeloofd door het Ronde-comité. Voorts zullen aan het einde van de wedstrijd een suikerprijs (voor de deel nemer, die het meeste pech had) en de prijs voor de meest strijdlustige renner worden toegekend. In totaal hebben 118 renners inge schreven. Dat wordt dus een grote en kleurige groep. Admiral JAMES F. HOLLOW AY die het oppercommando over de 6e Amerikaanse vloot in de Mid dellandse Zee heeft.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3