BOER Holtens Toneel speelde voor de zomergasten In liet kader van het V.V.V.-vakantie- programma gaf Holtens Toneel" woens dagavond in Amicitia een toneelvoorstel ling met de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven van C. van Lingen „De doch ters van de baas", dat hier voor de in gezetenen reeds een viertal malen werd opgevoerd. Het waren dan ook in hoofdzaak zo mergasten, welke deze avond bijwoon den en die, gezien de spontane reacties, zeer genoten hebben van het aardige spel, dat de diletanten voor het voet licht brachten. Het was vooral weer het optreden van Hetty Vosman als Anne Miek, de 17-jarige dochter van aannemer Dirk Wortel (de heer G. Brands), en van de heer Joh. van Geenhuizen als Jhr. Ar chibald van Hooghaeren, de verloofde van de oudste dochter Gerda (Mevr. J. Spakman-Wolters), die de vrolijke noot aan deze opvoering gaf. Niet minder goed was het spel van mevr. T. Brons- voort-Sigger als de deftige mevrouw Wortel en van de heer H. Tulier als George, de deftige butler. De rol van Rita, de tweede dochter, werd thans ver vuld door mevr. H. Fransen-Lubbersen en van Tom van Vliet, technisch uitvoer der, door Kees Bos. Verder speelden mee de heer Joh. Paalman als Peter van Hoek, Bij inbraak verrekijker gestolen Dader liep spoedig tegen de lamp. Door een ruit in te gooien of te druk ken werd in de nacht van zaterdag op zondag een verrekijker van f135.uit de etalage van de winkel van de heer P. A. Bos, bij de viaduct, gestolen. 'Dit moet zeker gedaan zijn toen een trein over de viaduct ging, zodat de heer Urbansky en zijn echtgenote, die in dit pand wonen, het gerinkel van het glas niet hebben kunnen horen. De diefstal werd zondagmorgen om streeks vijf uur ontdekt, doordat een paar passerende jongelui de bewoners van 't winkelpand waarschuwden voor de ge broken ruiten. Er lagen oorspronkelijk drie verre kijkers voor het raam, maar twee daar van waren 's avonds gebruikt en niet weer op de plaats gelegd. Zoals later bleek was een avond te voren in Nijverdal op dezelfde wijze een verrekijker uit een etalage ontvreemd. De rijkspolitie begon terstond een on derzoek en dat leidde snel tot een ont knoping. Door een uitstekende samen werking tussen de rijkspolitie in Holten en Rijssen en de gemeentepolitie van Nij verdal kon dinsdag verdacht van deze diefstal met braak gearresteerd worden de 22-jarige los-ar,beider E. E. uit Rijs sen. Deze legde woensdag een volledige bekentenis af. De beide verrekijkers wer den teruggevonden. De begeerte een verrekijker te bezitten is E. noodlottig geworden. Hij heeft er waarschijnlijk ook maar één willen heb ben, maar hij vergiste zich in de hooi berg, waarin hij de kijker verstopt had, zodat hij meende dat deze verdwenen was. Daarom heeft hij zeer zeker in Holten opnieuw z'n slag geslagen. UITSTAPJE A.N.B.-LEDEN Begunstigd door prachtig zomerweer maakte de ANB vorige week zaterdag met de Havi-Tours een uitstapje naar de grootste havenstad van Nederland: Rot terdam. Om kwart over zes werd op Smids belt gestart en werd via Deventer en Apeldoorn naar Hoevelaken gereden, waar bij hotel „Het Kruispunt" een bo terhammetje werd gegeten. Na dit oponthoud werd de reis voort gezet naar de Maasstad, waar dadelijk de gelegenheid werd gegeven een half uur tje van de rommelmarkt te genieten; iets wat we hier in de Achterhoek niet kennen. Hierna werd het Bouwcentrum bezich tigd. Het Bouwcentrum (de naam zegt het al) is een tentoonstelling van het nieuwste uit het nieuwste van wat er in de bouwwereld te koop is, ook op het gebied van woningaankleding. Voor eigen bouwers een ideaal oord om te be zichtigen. Na het Bouwcentrum door te zijn ge wandeld, werd de Maastunnel bezocht en werd flink gebruik gemaakt van de rol trappen. Door het prachtige weer aangetrok ken, werd er een rondvaart gemaakt door de haven en van het bezichtigen van de dierentuin afgezien. De familie Tiekink, die aan deze rond vaart niet wenste deel te nemen, werd een half uurtje voor het vertrek de fa milie in Rotterdam opgebeld, die de oud jes dan ook een kostelijk uurtje aan de kade hebben bezorgd. De rondvaart was zeer interessant, daar er ook Amerikaanse oorlogssche pen aanwezig waren, o.a. drie kruisers en een torpedobootjager, waarop men de geleide projectielen kon waarnemen. Hierna werd nog een uurtje gewin keld en een bezoek aan de Bijenkorf was natuurlijk niet uitgesloten. Ongeveer vijf uur werd de terugreis aanvaard naar Amersfoort waar in hotel Rich het diner wachtte. Na de maaltijd verliet men opgewekt en opgekikkerd om 8 uur Amersfoort. Onderweg werd nog aangelegd in Twello bij De Gelderse Boer, waar men echter niet al te be leefd ontvangen werd, daar er maar één kellner was en er drie autobussen ston den geparkeerd. Hoogstvoldaan arriveerde het gezel schap om elf uur weer in Holten, waar nog even hulde werd gebracht aan de chauffeurs en de onderneming, die het de reizigers deze dag zo aangenaam mo gelijk hebben gemaakt. eveneens technisch uitvoerder, en de heer Fr. Russ als Karei Molenaar, de boek houder van aannemer Wortel. De spelers oogstten na elk bedrijf een hartelijk applaus. De grimering werd door de heer Van Geenhuizen uitstekend verzorgd. De regie was in handen van de 'heer Piet Bos, die de avond met een kort welkomstwoord opende. Aan het slot van de voorstelling bracht de vice-voorzitter van de V.V.V.de heer Beijers, Holtens Toneel dank voor deze uitvoering, die, naar hij constateerde, bij de bezoekers zeer in de smaak gevallen was en dankte hij in het bijzonder de heer Bos, die als oudste lid van de reeds vele jaren bestaande toneelclub en als regis seur verdienstelijk werk verricht. De vreemdelingen wenste hij beter weer en nog tal van prettige vakantiedagen toe. Met een kleine verloting en een ge zellig bal met muziek van de Goorse Rhythme Band werd de avond besloten. T. T. T. GROOTSTE MANIFESTATIE VAN TWENTE IN 1958 In Wierden wordt in de komende we ken de laatste hand gelegd aan wat de grootste manifestatie van het jaar 1958 in Twente belooft te worden: de ten toonstelling „Twente Troef". Voer deze expositie hebben de orga nisatoren de beschikking gekregen over een unieke tentoonstellingruimte, name lijk de enorme fabriekshallen van het voormalige textielfabriek J. ten Bos N.V. aan de Almelosestraat te Wierden. In een aantal overdekte hallen met een totale vloeroppervlakte van circa 7400 m2 zullen industrie, handel en nij verheid gelegenheid krijgen om getui genis af te leggen van de jongste ont wikkeling op hun terrein. Ook de agrarische sector zal ten volle aan zijn trek komen. Er is van de zijde van de organisatoren o.m. contact opge nomen met tal van voorlichtingsdiens ten. De expositie zelf, waarin uiteraard met name het gewest Twente een domi nerende rol zal vervullen ,zal feestelijk nerende rol zal vervullen, zal feestelijk een afzonderlijke amusementshal inge richt, waarin elke avond een bizonder aantrekkelijk programma zal worden uitgevoerd. „Twente Troef" wordt op woensdag 17 september a.s. geopend en zal duren tot en met zaterdagavond daaraanvol gend. JONGEN BOTSTE TEGEN AUTO. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is de 16-jarige W. M. Brouwer uit Voor burg in de Burgemeester van der Borch- straat tegen de stilstaande auto van de heer J. H. Jansen opgebotst, welke voor diens woning aldaar geparkeerd stond. Hij kreeg daarbij een wonde aan zijn lin kerknie, welke door dokter C. H. Riet dijk, die de eerste hulp verleende, ge hecht moest worden. Daarmede was tevens de vakantie van deze jongeman, die met zijn vrienden in een jeugdherberg in Nijverdal vertoefde, ten einde, want de dokter moest hem enige tijd rust voor schrijven. Het ongeluk gebeurde, doordat B., die met een vriedje uit de Holterberg kwam fietsen, op de hoek van de Koninginne- laan en de Burgem. v. d. Borchstraat even omkeek of deze hem wel volgde, waardoor hij de geparkeerde auto niet tijdig bemerkte en er pardoes bovenop reed. Na verbonden te zijn heeft de heer A. Jansen zijn bagage uit Nijverdal op gehaald en heeft men de gewonde jonge man in Holten op de trein gezet. WEER EEN GESLAAGDE PUZZLE-WANDELTOCHT. Ook de tweede puzzle-wandeltocht, welke de wandelsportvereniging ,.De Trekkers" dinsdagavond in het kader van het V.V.V. Vakantieprogramma organiseerde, is een succes geworden. Zes en tachtig deelnemers, waaronder veel alhier gekampeerde jongelui, meld den zich aan de start bij café Jansen in de Dorpsstraat. Via de Kolweg, Moermansvoetpad, Industriestraat en Beukenlaan ging de wandeling door de Enk met het prach tig uitzicht op het dorp en wijde om geving. Via de feestbomen en de Hol terberg kwam men langs hotel Hoog Holten, waarvan de hoogte van de neonletters moest worden geschat, en vervolgens langs de molen in de Look, waarvan de deelnemers de lengte van één roe met twee wieken moesten no teren. Via de Kolweg bereikte men het punt van uitgang, waar de jury veel werk had om de prijswinnaars aan te wijzen. Zij die alle controles gepas seerd waren en het minste verschil in lengte van beide objecten hadden ge noteerd, werden als de winnaars aan gewezen. De hoogte van de neonletters bedroeg 1.50 m. en van een roe 23.85 m. De 2e voorzitter van de V.V.V., de heer Beijers, reikte in café Jansen de prijzen uit, waarbij hij de deelnemende zomergasten nog prettige vakantieda gen in Holtens mooie omgeving toe wenste. „De Trekkers" dankte hij voor de organisatie van deze aardige wande ling, welke dinsdag a.s. in een andere vorm herhaald zal worden. De prijswinnaars waren: 1 G. Gerrit- sma, Holten, 65 cm. verschil; 2 J. Geert- sema, Zeist, 70 cm.,; 3 mej. Vleer, Am sterdam, 85 cm.; 4 mej. H. Hageraats, Rotterdam, 90 cm.; 5 Alie Wansink, Holten, 115 cm. en 6 (troostprijs) Annie Vincent, Holten, 115 cm. KOKEND KOELWATER IN GEZICHT Twee inwoners van Zwaagwesteinde in Friesland, de gebroeders Visser, die met een auto onderweg waren naar Limburg om daar hun vakantie door te brengen en in Nijverdal in hun auto hadden overnacht, kregen dinsdagmor gen op de autoweg in de Holterberg panne met hun voertuig. Zij hadden 's avonds het klepje van de hoes van de radiateur gesloten en 's morgens ver zuimd dit weer open te doen. De motor was daardoor warm gelopen, omdat 't koelwater op kookhitte was gekomen. Nadat eerst de ene broer getracht had de dop van de radiateur af te draaien, hetgeen hem niet gelukte, omdat deze waarschijnlijk onder grote spanning stond, gelukte dit wel aan zijn broer S., die echter door de ontsnappende stoom het kokende water in zijn gezicht kreeg en dit deerlijk verbrandde. Een Holterbergbewoner bracht de ge troffene snel per motor naar dokter C. H. Rietdijk, die zijn hele gezicht in de zwachtels wond. De vakantietrip van de gebroeders V. nam hiermede een on tijdig einde, omdat de gewonde zijn tocht niet kon voortzetten. Met hun in middels afgekoelde motor zijn zij naar hun woonplaats teruggekeerd. MULO-DIPLOMA BEHAALD. Van de Ulo-school alhier slaagde j.l. dinsdag te Deventer Dini Haverslag voor het diploma A. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Voor het middenstandsdiploma slaag den te Zwolle de dames H. J. A. van Geenhuizen, M. Derksen, M. Rensen, A. Rietberg, M. Bekkernens en M. Traan- man en de heren H. Paalman, J. Mege- link, B. Haverslag, Joh. Schuppert en J. Struik. V00RLICHTINGSBUREAU yugjtctf, VAN DEN VOEDINGSRAAD VRUCHTENINMAAK: EEN BEETJE ZON VOOR DE WINTER Iedere zomer zien vele huisvrouwen zich weer gesteld voor de keuze of zij wel dan niet fruit zullen inmaken. En als zij besluiten om wél in te maken, moet er nog beslist worden hoeveel en wat. Dit zal van vele factoren afhangen: van de prijs van het fruit of de omvang van de oogst uit eigen tuin, van de kwa liteit van de vruchten, de tijd, die men aan het inmaken wil besteden, de hoe veelheid en toestand van het inmaak- materiaal enz. enz. Zullen wij inmaken? In het algemeen verdient het aanbe veling om vruchten rauw te eten en bij voorkeur .iedere dag. Het zou niet juist zijn om vruchten in te- maken wanneer dit ten koste zou gaan van het geregeld gebruik van vers fruit. Heeft men zo veel fruit in de tuin, dat men het niet allemaal vers kan consumeren, dan is inmaken een goede manier cm de over vloed te verwerken. Wie goedkoop een kist of mand met fruit kan krijgen, zal daarvan ook een deel willen inmaken. Daarbij moet wel bedacht worden, dat alleen gaaf, niet- aangestoken fruit voor de meeste in maak gebruikt kan worden. Natuurlijk is het niet altijd nodig om eerste kwaliteit vruchten te nemen (vooral niet voor het inmaken van sap, jam, vruchtenmoes). Maar rotte, beurse vruchten, vruchten, die we niet goed genoeg vinden om zo te eten, zijn er ongeschikt voor. De kans, dat deze inmaak bederft, is namelijk niet gering. Onrijp fruit kunnen we verwerken tot jam, gelei of moes. Voor do jamberei ding is het zelfs beter om niet al te rijpe vruchten te nemen, omdat deze slecht geleren. Hoevéél we zullen inmaken, hangt vanzelfsprekend onder meer af van de gewoonten in hel gezin, de gezinsgroot te, de beschikbare ruimte in de kelder of vorraadkast. In 't algemeen zijn daar dan ook geen wenken voor te geven. Dat zal iedere huisvrouw zelf wel bekijken. Het is wel nuttig om aan het begin van het seizoen een lijst te maken v?an de soort en hoeveelheid inmaak, die men in huis wil hebben voor de winter en niet in het wilde weg aan het „wecken" en jam maken te slaan. Iets over inmaakmethoden. Wie over een (liepvrieskist of loket beschikt, zal zeker 'n deel van de vruch tenrijkdom daarin willen bewaren. Het voordeel van diepvriezen is, dat het fruit meer van het oorspronkelijke aroma en gewoonlijk een betere kleur behoudt dan bij andere inmaakmethoden. Boven dien is kans op bederf vrijwel uitgeslo ten. Fruit kan rauw of als moes inge vroren worden. Voor het inmaken van vruchten op sap is „wecken" veel betrouwbaarder dan inmaken met behulp van een stoom- of ander inmaakpompje. Bij gebruik van een pompje is er altijd kans, dal tijdens het vullen van de glazen bederfkiemen in de vruchtenmassa terecht komen, die zich dan later kunnen ontwikkelen en bederf kunnen veroorzaken. Zij, die jam wil maken, staat voor de keus of zij een geleermiddel wil gebrui ken en de vruchten massa kort zal koken of dat zij de vruchtenmassa lang zal in koken. Bij kort koken blijft het fruit geu riger en krijgt men meer potjes jam uit een bepaalde hoeveelheid fruit. Voor vruchten, die van nature veel geleerstof (pektine) bevatten: kruisbessen, prui men, appelen, kweeperen, is toevoegen van een geleermiddel niet nodig. Voor de AALTJESONDERZOEK KAN U GOEDE VOORLICHTING VERSCHAFFEN Vele landbouwers en tuinders zullen wel eens met aaltjesziekten te maken hebben gehad. Aaltjes zijn slanke dier tjes van ongeveer 1 mm lengte; zij ver- ookzaken in veel gewassen verschijnse len van slechte groei, welke vaak doet denken aan gebrek aan bepaalde voe dingsstoffen, maar die door bemesting of andere gewone cultuurmaatregelen toch niet kunnen worden opgeheven. Aaltjes of nematoden kunnen in ver schillende groepen, al naar hun levens wijze, worden ingedeeld, aldus Ir. P. Kleijburg, nematoloog van de Planten- ziektenkundige Dienst, onlangs voor de microfoon. Daar zijn de cystenaaltjes, 'n belangrijke groep, die vooral in de land bouw, maar ook in de tuinbouw bepaal de gewassen ernstig kunnen schaden. Tot deze groep behoort b.v. het aardap- pelcystenaaltje, veroorzaker van de zo gevreesde aardappelmoeheid, ook liet havereystenaaltje, verantwoordelijk voor de vooral op lichtere grond optredende havermoeheid, het bietencystenaaltje, erwtencystenaaltje, peencystenaaltje en nog enkele andere. Een cystenaaltjes- aantasting kan worden herkend aan de aanvankelijk witte, later bruine bolle tjes, die zich in de zomermaanden op de wortels van de aangetaste planten be vinden en die met het blote oog juist zichtbaar zijn. Deze bolletjes zijn opge zwollen vrouwelijke aaltjes, waarin zich de larven ontwikkelen. Verder zijn er vrij levende wortelaal tjes. Hiertoe behoren verscheidene soor ten, die de slechte groei van gewassen veroorzaken. Een belangrijke soort in deze groep is Pratylenchus penetrans, die boomkwekerijgewassen, sierteeltge wassen en verscheidene groentegewas sen kan aantasten. Voorts zijn er de stengelaaltjes, be kend van aantasting in uien, bloembol len en vele andere gewassen. Ook de bladaaltjes en wortelknobbelaaltjes spe len, voornamelijk in de tuinbouw, een rol. Wat de aaltjcsbevolking terug drukt. Op veel bedrijven heeft men min of meer met dit soort aantasting te maken. Zij hinderen de bedrijfsvoering en druk ken de opbrengsten. Het is dus van be lang, op de hoogte te zijn van de moge lijkheden, aan schade van aaltjesziekten te ontkomen of te beperken. Door onder zoek van de laatste jaren, in het labora torium, maar vooral ook op een groot aantal proefvelden, is van verschillende aaltjesproblemen thans zoveel bekend, dal in vele gevallen een waardevol prak tijkadvies kan worden gegeven. Om de aaltjes te bestrijden zou men een grondontsmettingsmiddel kunnen toepassen. Deze methode is echter mo menteel nog erg duur en alleen bij en kele zeer waardevolle teelten bruikbaar. In de meeste gevallen zal men daarom met cultuurmaatregelen moeten volstaan en in de eerste plaats een goede vrucht- wisseling. Dikwijls is het mogelijk de bemestingsgraad van de grond te ver lagen door bepaalde gewassen te telen of andere gewassen niet te telen. Zo wordt Pratylenchus penetrans sterk ver meerderd door klaver en ganen, die er overigens zelf niet duidelijk van lijden. Daar staat tegenover, dat een bietenge was het aaltje terugdrukt. Als dit aal tje aanwezig is, kunnen bieten een goe de en klaver een slechte voorvrucht zijn voor een vatbaar gewas, als bijv. aard appelen. In andere gevallen zijn bieten juist'een slechte voorvrucht, b.v. bij aan tastingen van peen en erwten, door het aaltje Rotylenchus robustus. In deze ge vallen wordt de aantasting door bieten juist weer aangekweekt. Om voor 'n bepaald perceel de meest geschikte vruchtwisseling te bepalen of kans op schade tijdig te kunnen voor spellen, moeten we eerst weten, welke aaltjes op het betreffende perceel in zo grote getale aanwezig zijn, dat zij een rol kunnen spelen. Dit is nu mogelijk door onderzoek van een grondmonster of in sommige gevallen van een wortelmon ster. Hierdoor kan men een beeld krij gen van de aaltjesbemesting, aan de hand waarvan een advies kan worden gegeven over de meest geschikte vrucht wisseling of over de mogelijkheden van een bepaalde teelt op besmette grond. Rendabel onderzoek, ook voor tuinders. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door een verleden jaar opgerichte afdeling van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek. Het is momenteel nog niet moge lijk over alle belangrijke aaltjespro blemen onderzoek te verrichten, omdat onze kennis van verschillende aaltjes soorten nog te beperkt is, maar voor een aantal problemen is het onderzoek reeds goed op gang. Een voorname plaats neemt het z.g. bedrijfsonderzoek in. Door zo'n onder zoek kan men een beeld krijgen van de aaltjestoestand op het gehele bedrijf en daarmee kan men met de keuze van ge wassen en met de vruchtwisseling reke ning houden. Zo zijn in 1957 b.v. 50 be drijven in Noord-Brabant onderzocht, waar het havereystenaaltje een belang rijke rol speelt. Aan de hand van de uitslag van het onderzoek heeft men de voor de haverteelt meest gunstige per celen kunnen uitkiezen en op de ernstig besmette percelen onvatbare gewassen kunnen telen. In het algemeen is derge lijk onderzoek voor alle cystenaaltjes mogelijk, behalve voor het aardappel- cystenaaltje. Voor het aardappelcysten- aaltje verricht het Bedrijfslaboratorium geen onderzoek. Een ander probleem is de peenmoe- heid. Hierbij kan men dus een advies inwinnen over de kans op schade of eventueel de noodzaak van grondont- smetting. Hetzelfde geldt voor de bo demmoeheid bij boomkwekerijgewassen en voor het optreden van kroef of bol- broek in uien, 'n soort onderzoek, waar voor momenteel reeds veel belangstel ling bestaat. Voor enkele andere proble men is oriënterend onderzoek verricht. Samenvattend kan worden gezegd, dat reeds nu is gebleken, voor dit onderzoek een ruime belangstelling te bestaan en dat het zich laat aanzien, dat dit onder zoek kan meehelpen de bedrijfsvoering te vergemakkelijken en het risico van de teler te verminderen. DE TEELT VAN STOPPELGEWASSEN -o- Stoppelknollen. De stoppelknollen worden meestal nog breedwerpig gezaaid, doch rijen- teelt begint meer ingang te vinden. Bij rijenteelt bestaat de gelegenheid 't onkruid te bestrijden door machinaal schoffelen. Bovendien gaat het plukken van op rijen gezaaide knollen veel vlug ger en de mogelijkheid is aanwezig het gewas machinaal te oogsten. Bij rijenzaai moet de afstand 25-40 cm zijn en is evenals bij breedwerpige zaai ca. 2 kg zaad per ha nodig. Er zijn goede rassen stoppelknollen voor vroege en middenvroege oogst en voor late en middenlate oogst. Ook is er een ras, dat zeer goed resistent is tegen knolvoet, waardoor ook verbouw op sterk besmette percelen met knolvoet mogelijk is. De rassenlijst geeft hier over prima aanwijzingen. -o- Bemesting. Een goede bemesting per ha is: 80 kg zuivere kali (is 400 kg kali 20% en 60- 80 kg zuivere stikstof (is 300-400 kg kalkammonsalpeter). Vaak is aangeraden de stikstof in één keer te geven, gelijk met het zaaien of kort na de opkomst; vooral op knollen, die worden ingekuild en dus vroeg wor den geoogst. Door de vele regen in de herfst 1956 en 1957 is veel stikstof weg gespoeld. We weten niet wat het weer in de komende herfst zal zijn. Het is daarom misschien wenselijk om de stik stof in twee keer te geven en de twee de keer minstens 3 a 4 weken na het zaaien van de knollen. Geeft U een vrij goede stalmestbe- mesting of matige gierbemesting, dan kan per ha met ongeveer 150-200 kg kalkammonsalpeter aangevuld worden. Het is U allen bekend, dat stoppel knollen, die een gierbemesting gehad hebben en een aanvulling gehad hebben met stikstof, het in de regel ,goed doen'. De oorzaak hiervan is ook de kali in de gier; een aansporing om bij een kunstmestbemesting niet alleen de stik stof, maar ook de kali te geven. -o- Westerwold's raygras ouder haver. Als U in 't voorjaar Westerwold's ray gras hebt gezaaid onder haver om in de herfst nog een snedegras te oogsten, wordt geadviseerd om de haver na het maaien aan de rand van het perceel op te hokken of, indien mogelijk, op een andere plek. Zo komt driekwart of het hele perceel bloot, waardoor direct stikstof gestrooid kan worden. Het verschil is 14 dagen of langer dat eerder stikstof gestrooid kan worden. Dit is zo belangrijk, dat een goede snede hiervan kan afhangen, vooral als de ha ver lang op het land moet staan. -o- Snijrogge. Op percelen met late stoppel, b.v. ha verland, kan met zeer goed resultaat snijrogge gezaaid worden. -o- A. Zomerrogge. Zaaitijd: 20 augustus-midden septem ber. Zaaizaad: 200 kg per ha. Slikstol'be- mesting als stoppelknollen. Of nog een kali bemesting zal worden gegeven, kunt U laten afhangen van de bemestingstoe stand van de grond. -o- B. Winterrogge. Zaaitijd: 1 september. Benodigd zaai zaad: 200 kg per ha. Neem goed zaai zaad. Getrieurd en zo mogelijk ontsmet. Want de winterrogge kan na het maaien van de snede in november-december daarna blijven staan voor oogst 1959. De winterrogge loopt na het maaien iets dunner weer uit waardoor de stand voor blijvend gewas dan net goed is. De bemesting is 250-300 kg kalkam monsalpeter per ha. Bij de daarop vol gende voorjaarsbemesting moet per ha 200-300 kg kali 20% extra worden gege ven voor de snede in november-decem ber en verder de nodige fosforzuur en stikstof. Enkelen, die in de laatste jaren op de ze manier winterrogge hebben gezaaid en een snede hebben geoogst, is dit. zeer goed bevallen. Voor kalveren, die vroeg worden op- gestald, is snijrogge beter voer dan stop pelknollen en voor grootvee bevalt het heel goed naast stoppelknollen ook wat snijrogge te voeren. Snijrogge, die U maart-april wilt maai en en daarna rijp oogsten, moet gezaaid worden 20-25 september. In de tweede helft van januari wordt dan de stikstof gegeven voor de snede in maart-april. De assistent RLVD: W. RIETBERG WIE ADVERTEERT VERHOOPT WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN!

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2