Over geslachtsnamen grote Opruiming GELD pluk de koopfes^ Fa. Gebr. Schuppert Washington is verslaafd aan gokken BOER Veemarkt Rijssen 540e Staatsloterij Spaarbank te Holten Sp. Enschede Arsenal \ia' ^genvoor b,et grijpen^ In het begin van de negentiende eeuw was het voeren van een geslachtsnaam nog lang niet algemeen gebruikelijk. Men behielp zich o.m. door achter de voor naam die van de vader te voegen, dus het z.g. patronymicum. Zo werd b.v.: Jan, de zoon van Willem, te boek gesteld als Jan Willemszoon, geleidelijk gewijzigd in Jan Willemszen en tenslotte ingekrompen tot Jan Willems en Jan Wilms. De uit die tijd daterende lidmatenboeken der her vormde gemeente bevatten tal van voor beelden. Bij keizerlijk decreet van 18 augustus 1811 werd gelast, dat allen in Holland, die nog geen vaste naam hadden er een moesten aannemen binnen de tijd van 'n jaar. Bij decreet van 17 mei 1813 werd de gestelde termijn verlengd tot 1 januari 1814. Niettemin moest bij koninklijk be sluit van 8 november 1825 voor de naams- aanneming nog eens een termijn van zes maanden worden gesteld. Men mag aan nemen, dat na afloop van laatstgenoem de termijn allen, die toen in Holland woonachtig waren, een vaste geslachts naam hebben gevoerd. Na het verschijnen van het eerste de creet hebben verschillende personen 'n willekeurige bijnaam als geslachtsnaam aangenomen. Zo ontstonden familienamen als de Beer, de Bok, de Hond, de Kat, de Leeuw enz. Men gaf zich niet voldoende rekenschap of de gekozen geslachtsnaam redelijk was en of deze wél zin had. Te veel heerste de gedachte: „Als het kind maar een naam heeft". Vooral na de uit gave van genoemd koninklijk besluit schijnen ongeletterden en eenvoudigden van geest zich bij de keuze van een naam te hebben laten leiden door één of andere goede vriend, „die het wel zou weten", zodat lukraak namen werden aangeno men, die niet zelden afgeleid waren van een in de familie toevallig opgekomen bijnaam. 1). Vele thans bekende geslachtsnamen houden verband met beroepen, welke lang in bepaalde families werden uitge oefend, dus het nomen est omen," d.w.z. de naam en de aanduiding er van tege lijk, bijv. een smid, die ook Smid heette. Weer andere namen danken hun ontstaan aan de plaats of landstreek waar de fa milie vandaan gekomen is er waarmee op de één of andere wijze relaties hebben betaan. Voorbeelden hiervan zijn: van Avezaat, van den Bosch, Drent, van Hol ten, van Laar, van Rijssen, van Schoo- ten. Over de aanneming van een geslachts naam door inwoners van Holten heb ik onder de titel „Uit de oude doos" een uitvoerig artikel geschreven in „Holtens Nieuwsblad" van 31 maart 1951. Thans wil ik een en ander meedelen over de de vorming en de betekenis van de ge slachtsnaam van een aantal (voormalige) inwoners van Holten. Hierbij zij aange tekend, dat deze mededelingen groten deels zijn gebaseerd op hetgeen deskun digen op dit terrein hebben te boek ge steld. Ik moge beginnen met de naam: Bekkcrnens. Deze naam luidde blijkens bovenstaande kerkelijke lidmatenboeken tevoren achteenvolgens: Bakker aan den Enk, Bakkernenks en Bekkernenks. Een enk een Holtenaar weet dit natuurlijk is een geheel van bouwlanden bij een dorp of buurtschap, elders eng en es ge heten. Volgens het Twents-Achterhoeks woordenboek van G. H. Wanink houdt 't woord enk verband met het Hoogduitse anger, dat weide, grasland of brink be tekent. Bent. Een bunte was een bouwland, dat tegen het vee beschermd was met een heg. Enklaar. In zijn boek „Wat zeggen onze aardrijkskundige namen?" schrijft G. J. Uitman, dat de juiste betekenis van „laar" niet vast staat. In Drente zou volgens hem het beste passen de betekenis: bos- sige, bosachtige woeste plek. Wanink meent, dat een „loar" een open, onbe bouwd land of een zanderige hoogte is, terwijl van Dale's groot woorden boek der Nederlandse taal de verklaring geeft van „open plaats in het bos". In 'n aantal plaatsnamen is het woord „laar" terug te vinden, bijv. in Gelselaar, vroe ger luidende: Gel-desler, dat waarschijn lijk betekent Gelders-laar. Fransen. Deze naam zal gevormd zijn van de voornaam Frans, welke „de vrije" betekent. Land(e)weer(d) of Landuwer: 'n Land weer is een verdediging tegen het bui tenwater. Ook werden verdedigingen en tollinies aldus genoemd. De genoemde ge slachtsnamen zullen er mee in verband te brengen zijn. Markvoort. Deze naam zou verband kun nen houden met „marke" en „voorde". Het woord „marke" heeft meer dan één betekenis. Een marke was 'n oude dorps- of buurtgemeenschap; zij was ook de kleinste gemeenschap ten plattelande met gronden in gemeen gebruik. De deelheb bers van het markgenootschap marke in laatstgenoemde betekenis noemde men oudtijds gewaarden, omdat hun rechten gewaarborgd werden. ..Marke" is verwant met mark-teken, grens. De grens- of markgraven in het Karolingische rijk bijv. hadden tot taak de grenzen te ver dedigen. „Voorde" is de benaming voor een door waadbare plaats in een beek of rivier. Talrijke plaatsnamen zeggen ons wat er in de streek, waar zij zijn ontstaan, zoal placht te worden overgebracht. Ik noem hier allereerst Coevorden, vanouds Co- voorde (van Coeverden). Voorts zij ge wezen op Ossendrecht in Noord-Brabant en Oxford in Engeland. Ik merk hierbij op, dat drecht is afgeleid van het Latijnse trajectum, dat wegverbinding betekent. Ook zij nog gewezen op Zwijndrecht en Schweinfurt. In zijn boekje „De voorden in Noord- en Zuid-Nederland" somt Fr. van Leyden 533 voordenamen op, waar van er vele aanleiding hebben gegeven tot familienamen. Meijer(s). Deze naam kan gevormd zijn uit de voornaam Meier, welke „de voor name" of de lichtende" betekent. De naam kan ook verband houden met het begrip „meier", dat vroeger de benaming was voor iemand, die een soortgelijk ambt bekleedde als een schout of baljuw. In deze betekenis is het woord terug te vin den in de „Meierij van 's-Hertogenbosch". Een derde mogelijkheid is, dat de naam is ontleend aan het woord „meier" in de zin van pachter of huurboer. Een beklem de meier, een begrip, dat in de provincie Groningen veel bekendheid geniet, heeft het recht om de aan de andere toebeho rende landerijen altijddurend en erfelijk te gebruiken. De meier heeft de verplich ting tot betaling van een vaste jaarlijkse vergoeding (beklemhuur) en van alle lasten en belastingen op het land liggen de; daarenboven moet hij bij bijzondere gebeurtenissen (overgang van het recht; huwelijk van de meier) bepaalde vast gestelde geschenken geven. 2). Sprokkereef. Welke betekenis de eerste twee lettergrepen hebben kon ik niet na gaan. Het woord „reef" betekent volgens Wanink waarschijnlijk hetzelfde als het Engelse „reeve", d.i. baljuw. Een baljuw bijv. vormde tijdens het landheerlijk tijd vak in het graafschap Holland met de leenmannen de z.g. hoge jurisdictie. Op hen was beroep open van de gerechten van schout en schepenen, de z.g. lage ju risdictie. In het oud-archief der gemeente Goor berust een document, waaruit blijkt, dat in 1741 door A. Kolvoort een borg stelling gestort is voor C. Sprokkerief, meier van het huis Heekeren, voor de vrijlating van door de burgemeestér van Goor geschutte veulens. Tijman. Jan Prakken heeft in een inlei ding over „De kaart van Kedingen", ja ren geleden gehouden voor de „Vereni ging tot beoefening van Overijssels Regt en Geschiedenis" meegedeeld, dat de naam Tijhuis, een erve in Rectum (ge meente Wierden) genoemd moet zijn naar de tij, de oude boerenvergaderplaats, die blijkens allerlei namen in vele dorpen vroeger voorkwam. Een perceel grond, behorende bij het erve Middelkamp op de Borkeld (eigenaar J. H. Bolink) wordt ter onderscheiding van andere bij dat er ve behorende gronden „d'n tiej" genoemd. Westerik. De naam kan oorspronkelijk zijn geweest Westerwijk. De derde let tergreep „rik" kan ook gevormd zijn uit „reke", waarmee werd aangeduid een rand van hout of een strook bos. L. W. O. 1). „Bijnamen of het alias als persoons- en naamsonderscheiding" door A. Halle- ma. 2). „Beginselen van het privaatrecht", deel I, door Mr. Dr. H. D. M. Knol. Voor de VERBETER THANS UW GRASLAND De waarde van stoppelgewassen. Het is thans de tijd om aandacht te besteden aan de graslandverbetering en aan de verbouw van stoppelgewassen. Hierover sprak één dezer dagen Ir. S. I. van der Wal van het Rijkslandbouw- consulentschap voor West Noord-Bra bant in de Landbouw-radiorubriek. Slechte percelen grasland kunnen nu worden gefreesd- of gescheurd. Hogere percelen lenen zich dan uitste kend voor de verbouw van een flink ge was stoppelknollen, waarna in het voor jaar weer gras kan worden ingezaaid. Ook is het mogelijk zo'n perceel enkele jaren als bouwland te gebruiken. Lagere percelen dienen weer direkt te worden ingezaaid. Verbouw van stop pelknollen op deze percelen is niet aan te raden, daar in het najaar de grond te nat zal zijn om de knollen to oogsten. Dergelijke percelen zullen bovendien in het voorjaar to lang nat blijven, waar door de grasinzaai te laat zou kunnen plaats hebben. Grasland is heel dankbaar voor een stalmestgift. De beste tijd hiervoor is juli-augustus. De weersomstandigheden zijn dan zo, dat de stalmest vlug wordt verteerd en het organisch loven in de giond sterk bevorderd wordt. Geef niet meer dan 10 a 15 ton goed vérteerde stal mest per hectare. Zorgvuldig versprei den is noodzakelijk, daar anders 's win ters de vorst de zode beschadigt. Bij ar- beidsschaarste kan een stalmestver- spreider een belangrijke arbeidsbespa ring geven. Nu de oogst van vroege akkerbouwge wassen voor de deur staat of reeds is begonnen, vraagt de verbouw van stop pelgewassen weer de aandacht. Bij stop pelknollen kieze men op percelen waar knolvoet voorkomt, een ras, dat voor de ze ziekte onvatbaar is. Het verdient de voorkeur, de knollen op rijen te zaaien. Hierdoor wordt een regelmatige en vlot te opkomst, bevorderd, terwijl de on- kruidbestrijding gemakkelijker kan wor den uitgevoerd. Bovendien laten op rij en gezaaide knollen zich gemakkelijker en vlugger plukken dan breedwerpig ge zaaide. Voor het op rijen zaaien van de knol len is een eenvoudige zaaitrommel aan de ploeg heel geschikt. Tijdige zorg voor voldoende ruwvoer van goede kwaliteit stelt ons in staat, in de winterperiode een goedkoop rantsoen te voeren. WANDELEN EN PUZZLEN. De Wandelsportvereniging „De Trek kers" organiseerde donderdagavond in 't kader van het V.V.V.-vakantie-program- ma haar eerste puzzle-wandeltocht, waar voor een grote belangstelling bestond. Bijna honderd, voor het merendeel jeug dige, wandelaars verschenen aan de start bij café Jansen in de Dorpsstraat. Via de Stationsstraat en het Beukenlaantje wandelde men naar de Canadese begraaf plaats. Op dit hoge punt op de Holter- berg werd de deelnemers gevraagd de hoogte van de televisietoren bij Markelo te schatten. Even later werd de uitkijk toren van de bosbrandweer gepasseerd en ook daarvan werd de hoogte gevraagd op het route-formulier, dat men mee gekregen had. Langs het Lösse Hoes werd naar de feestbomen gewandeld en vandaar via de Raalterweg weer naar het punt van uitgang terug. Aangezien alle deelnemers, die de hoogte van de beide torens geschat had den, de vier controles waren gepasseerd, moest door middel van de opgegeven hoogte beslist worden wie de prijzen ge wonnen hadden. De verschillen tussen de opgegeven en de werkelijke hoogten bleken bij enkele deelnemr zeer gering. De televisietoren heeft een hoogte van 162 meter en de brandtoren van 26.25 meter. Deze lengten waren, zoals uit de onderstaande uitslag blijkt, door enkele deelnemers zeer dicht benaderd. Door de vice-voorzitter van de V.V.V., de heer Beijers, werden in café Jansen de prijzen uitgereikt. Hij bracht daarbij dank aan de nog jonge wandelsportver eniging, die deze tocht had willen orga niseren en aan de talrijke inschrijvers voor hun deelname aan de wandeling. De volgende week dinsdag hoopt men weer een tocht te houden. De prijzen be stonden uit een zestal kleine kunstvoor werpen en een troostprijs. De uitslag luidde als volgt: 1 G. Linde, Holten, verschil 1.25 m.; 2 Johny Tant, Holten, 1.75 m.; 3 Hans Zamperbeek, Amsterdam, 3.25 m.4 B. W. Schöppers, Holten, 3.75 m.5 Dory Elzas, Amster dam, 4.25 m.6 W. van Asperen, Am sterdam, 6.75 m.; 7 J. Klaassens, Hol ten, 7.25 m. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1042 stuks vee, runderen 180, varkens 862. Prijzen: 44 vette koeien, eerste kwali teit van f2,80 tot f'3,15; tweede kwali teit van f 2,50 tot f2,80; derde kwali teit van f 2,25 tot f 2,50 per kg slachtge- wicht; 84 melk- en kalf koeien van f690 tot f 1025,- per stuk; 16 pinken van f480 tot f 635,- per stuk; 19 graskalveren van f 260,- tot f 390,- per stuk; 17 nuchtere kalveren van f50,- tot f 75,- per stuk; 22 drachtige zeugen van f 275,- tot f 359,- per stuk; 28 loop varkens van f 80,- tot f 100,- per stuk; 812 biggen van f 54,- tot f 65,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets groter, de handel had een kalm verloop met iets lagere prijzen. Gebruiksvee: Aanbod iets groter, de handel hierin had een redelijk vlug ver loop met iets hogere prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod iets min der, de handel had een redelijk vlug verloop met iets hogere prijzen. Varkens en biggen: Aanbod iets gro- DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan allen die tijdens de ziek te en het overlijden hun medeleven betoond, heb ben aan HARMINA VINCENT geb. BOSMAN In het bijzonder danken wij de Weled. Zeergel. Heren dr. Rietdijk en dr. De Noord voor hun zorgvuldige behandeling en zuster T. C. J. Groe- neveld voor haar liefde volle verpleging. Namens de familie, J. VINCENT. Holten, juli 1958. Beuseberg 23. WEGENS VACANTIE GESLOTEN van 26 juli t.m. 2 aug. E. J. WESTERIK Smederij. WEGENS VACANTIE GESLOTEN van 21 tot en met 25 juli. H. TULLER, Deventerweg 7. TE KOOP ROGGESTRO D. J. BRONSVOORT, Rijss.weg 10, Holten. LOTEN vanaf heden ver krijgbaar. Verzoeke zo veel mogelijk af te halen. De Debitante: M. DERKSEN-Paalman waar U op kunt bouwen- Dat is geld dat U naar de Spaarbank brengt. Als U het nodig hebt, kunt U er altijd over beschikken. Vraag geheel vrijblijvend inlichtingen bij de ORANJESTRAAT 31 Geopend elke woensdag morgen van 9.3012.30. ADVERTEREN IS DE BESTE GELDBELEGGING STADION DIEKMAN ENSCHEDE Woensdag 13 aug. 8 uur nam. (Londen). Bus- en entreekaarten vanaf heden bij de OAD. TE KOOP DRAGENDE B.B. ZEUG M. Ster. 3 Aug. aan de telling. H. BOSMAN, D 102, Holten. TE KOOP 50 Are BESTE ROGGE op stam. Ook bij gedeel ten. Briefjes inleveren woensdagavond. J. W. KOORDES, Holten. TE KOOP 10 Are ROGGE op stam Briefjes inleveren tot a.s. donderdag 24 juli 's av. 8 uur. B. J. NIJLAND, Espelo 60, Holten. Niet maandag 21 juli, maar DINSDAGMORGEN 22 JULI BEGINT DE van DAMES- EN HERENCONFECTIE bij TAL VAN BUITENGEWOON VOORDELIGE AANBIEDINGEN! ter, de handel hierin had een iets vlug ger verloop met iets hogere prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod gelijk vorige markt, de handel had een iets vlugger verloop met iets hogere prijzen. Omzet: ruim een miljoen dollar per dag. -o- In de hoofdstad van Amerika wordt iedere dag een miljoen dollar vergokt en de helft van de bevolking doet daar aan mee. Het klinkt ongelooflijk, maar de grootste vier nutsbedrijven (elek triciteit, gas, telefoon en openbaar ver voer) doen als „zaken" onder voor deze massale en illegale gok-organisatie. De bewoners van Washington geven per jaar meer uit aan hun kansspelen dan aan hun stedelijke belangen, de scho len inbegrepen. De politie heeft tot dus verre volkomen gefaald in haar actie tegen dit kwaad. Of is het wel 'n kwaad? Men kan zeggen: gun de arme mensen de meeste gokkers zijn arm enige emotie in hun leven, gun hun de kans om voor een klein bedrag de illusie le vend te houden op slag rijk te kunnen worden. Zo heel klein is het bedrag overi gens niet, dat dagelijks wordt verspeeld. Het is heel normaal, dat een arm gezins hoofd per week dertien dollar aan het gokken uitgeeft en dat moet betekenen, dat er in dat huishouden belangrijk min der eten op tafel komt. Nog ernstiger echter dan het economische verlies, is liet morele verlies, dat Washington nu al jaren lijdt. Gokken is hier onwettig en alle spelers en in veel sterker ma te de organisatoren overtreden de wet. Wie op één- gebied onwettig han delt, komt er gemakkelijk toe dit ook op ander gebied te doen en zo ziet men, dat naast en in verband met dit kansspel zich een atmosfeer van corruptie en mis dadigheid ontwikkelt: geknoei in het goksysteem zelf, omkoperij van de poli tie, overtreding van de drankwet, enz. De schade, die op deze manier aan de gemeenschap wordt toegebracht, is enorm, maar het is te begrijpen dat het grote publiek nauwelijks kan beseffen, dat er zoveel kwaad schuilt in een „spel letje" waar velen niet meer aan uitgeven dan twee dollar per dag. Dit hazard-spel heeft zijn wortels in de onderwereld, maar wat men er in de bovenwereld van gewaar wordt, lijkt heel onschuldig. Ver reweg de meesten spelen het zogenaam de „nummer-spel" en dat betekent, dat zij aan hun vertrouwensman een aantal nummers van drie cijfers opgeven en daar een zeker bedrag op zetten. SCHRIJVERS, PICK-UP- MANNEN EN KONINGEN. Een simpel voorbeeld: Mijnheer Gordon, een eenvoudig ambtenaar, loopt iedere dag even bij zijn kapper binnen en staat dan achter in de zaak een ogenblik zachtjes met hem te praten. Wat heeft mijnheer Gor don daar bijv. donderdag bedisseld? Hij heeft zijn kapper drie nummers genoemd: 172, 389 en 717 en hij heeft op het eerste nummer een dol lar gewed en op elk der twee laat ste: vijftig cent. De kapper heeft de nummers op een klein velletje ge noteerd en bij 't weggaan heeft Gor don hem twee dollar in de hand ge stopt. Iedere dag is er één nummer van die cijfers, dat het geluksnummer is. Hoe dat wordt bepaald? Bijvoorbeeld door de bedragen bij elkaar op te tellen, die bij de grote paardenrennen zijn verwed. Die bedragen staan in de krant en iedereen die belang heeft bij Washington's „num- merspel'', télt daarom zo gauw 't avond blad binnen is, die cijfers op uit de race- rubriek. De laatste drie cijfers van de totale som zijn het geluksnummer en dat kan dus variëren van 0 tot 999. Men heeft dus een kans van 1 op 1000 met dit spel, maar wanneer men een dollar op het winnende nummer heeft gezet, krijgt men tocli niet meer dan 500 dol lar uitgekeerd. De organisatie kost na melijk geld en bovenalde grote man aan de top wil iedere dag duizenden dollars verdienen De kapper, die wij in ons voorbeeld een rol lieten spelen, noemt men hier een „schrijver". Hij doet het voor bij- a verdienste en zoals hij zijn er houder-* den in Washington: krantenverkopers, typistes in de ministeries, taxichauf feurs, een man in een benzine-station enz. Maar er zijn ook schrijvers, die niets anders doen en die dagelijks al hun gok- klanten aflopen. De concurrentie is groot en een schrijver zal niet gemakkelijk meer incasseren dan 80 dollar per dag. Daar mag hij ongeveer 25 procent zelf van honden als salaris. Het is een hele organisatie: de brief jes van de „schrijvers" worden dagelijks opgehaald door de „pick-up"-mannen en zij moeten al dit materiaal zo onopval lend mogelijk gaan afleveren op een adres, dat voor de politie geheim moet blijven en daarom vaak verandert. Op dit „kantoor" wordt dagelijks afgere kend en de winst plus alle briefjes van de schrijvers worden per auto vervoerd naar het opperhoofd van het gokbedrijf, een man, die zovéél mogelijk buiten schot wil blijven en daarom altijd buiten de stadsgrens woont, in Maryland of Virginia. Vroeg of laat loopt zo'n „koning" toch meestal tegen de lamp, vooral omdat hij zich doorgaans niet tot deze vorm van wetsovertreding be perkt. Maar wanneer zo'n opper hoofd de gevangenis indraait, dan is er weer altijd spoedig een troon opvolger. De bevolking van Wa shington wil bedrogen worden Nu en dan doet de politie een in val in een „kantoor" van de organi satie in de stad. Dat brengt enige stagnatie in 't bedrijf teweeg, maar niet veel. Washington's bevolking ffokt onverdroten door, dag in dag uit. KROONPRINS KONSTANTINOS de troonopvolger van Griekenland werd dezer dagen meerderjarig en heeft zijn officiers-eed afgelegd.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3