Kremlin werpt het masker af Winkelsluiting om 9 uur gehandhaafd VERF Echtpaar Hooker drie weken in Nederland Orgelconcert van Feike Asma urgerlijke Nog galmt het ontstellende feit na, dat de vroegere Hongaarse premier Imre Na- gy en de „held van Boedapest" de scherp rechter zijn overgeleverd. Het doodvon nis was door een rood volkstribunaal te gen hen uitgesproken na een achter de schermen gevoerd proces. Ook twee Hongaarse journalisten vie len de beulshand ten offer. Hun namen hebben heel de tragische episode weer in de herinnering teruggeroepen, toen het zo lang geknechte Hongaarse volk zich wilde ontworstelen aan wat de communisten noemen „de dictatuur van het proletai-iaat". Het riep de stormachtige dagen weer op, toen de mannen die reeds een nieuwe regering hadden gevormd in Hon garije door de Russen onverhoeds wer den gearresteerd en weggevoerd. Ruw' werd de „opstand" in Hongarije neerge slagen. Tegen de overmacht was het arme volk niet bestand. Het moest weer buk ken onder de nieuwe stadhouder van Mos kou Janos Kadar. Het voltrokken doodvonnis aan deze mannen is opnieuw een schokkend be richt geweest voor de wereld buiten het ijzeren gordijn. Weer toonde het commu nisme genadeloos te zijn als het er op aankomt. Al wie zich mocht hebben gevleid met de hoop dat het Stalinisme een afgesloten hoofdstuk zou zijn in de Russische geschiedenis, is wel bedrogen uitgekomen. De executie die voltrokken werd aan het weerloze Hongarije dat naar het herwinnen van zijn verloren vrijheid snakte, de executie die thans voltrokken is aan de mannen die in die dagen vooraan stonden als „sa menzweerders" tegen het communisme heeft opnieuw getoond hoe meedogenloos het communisme is, waar zijn zelfhand having in geding komt. Tito behoeft zich niet af te vragen wat hem boven het hoofd hangen zou, als de communisten, die hem thans uitmaken voor erger dan een Judas, hem in het ge vang zouden hebben. Moskou heeft het hem als een doodzonde toegerekend, dat hij niet bukken wilde, dat hij zich niet wilde scharen met de andere satelietsta- ten in de gelid en „uit de pas" bleef lopen. Nog juist weer is in de „Rode vlag" door een der meest vooraanstaande des kundigen op het gebied van de propagan da der Chinese communistische partij op Tito persoonlijk een zeer scherpe aanval gedaan. Tito verraadt zijn land voor de Ame rikaanse dollai'Stroom, zo heet het in dit scherpe artikel. Hij verraadt het gehele Zuidslavische volk. Het is onwederleg- baar dat Tito voor de imperialisten van veel groter waarde is dan een moderne Judas ooit had kunnen zijn, zo wordt in dit blad alle communisten voorgehouden. En wat de Zuidslavische wens betreft om een rol in Oost-Europa te vervullen merkt het blad op: „Desillusie zal klop pen op de deur, waarachter zich de Tito- kliek, die thans trots is op haar rol van lakeien van het imperialisme, ophoudt". Ook de Pool Gomulka heeft een somber voorland. Wat is er in Moskou aan de hand? Zijn de topleidex-s van de communistische we reld bang, dat hun beslag op de commu nistische wereld stx-aks toch nog zal gaan ontglippen? Zitten zij voor eexx berg van interne economische moeilijkheden, zo groot dat zij op zelfverweer beducht, naar de methode van Stalin tei'uggrijpen? Er is tot in de hoogste regionen weer iets gaande. Alle ambassadeurs in het westen zijn van him posten in allerijl naar Mos kou geroepen. Er zou naar men meent weer een samenkomst op til zijn van het centrale comité van de Russische commu nistische partij, welke vergadering, ge zien de oncontroleerbare geruchten rond om de figuren van Malenkof, Molotof en Boelganin alsmede om de persoon van de tegenwoordige premier Kroestjsjef zelf van de laatste weken, verwachte wordt wel weer enige verrassingen in petto te kunnen houden. DAT GAAT OP ROLLETJES. Met Panclio Wimbledon Contreras, liet zoontje van de Mexicaanse tennisspeler Poncho Contreras, die op liet ogenblik in het heren-enkelspel uitkomt, tijdens de maandag begonnen jaarlijkse lawntennis- kampioenschappen op Wimbledon, gaat al les op rolletjes. Hij volgt op het ogenblik met diepe in teresse de verrichtingen van zijn pa op Wimbledon, waaraan hij zijn tiveede voor naam heeft te danken, omdat hij tijdens belangrijke wedstrijden daar werd geboren en vierde dinsdag temidden van alle ster ren zijn verjaardag. De fotograaf kreeg de kleine man voor de lens, toen die buiten middenbaan even aan het trainen was om zo spoedig mogelijk zijn beroemde vader te kunnen ojivolgen Vóór Sinterklaas en Kerstmis: EVENTUEEL VOOR SINTERKLAAS OM 10 UUR De Tweede Kamer heeft besloten het sluitingstijdstip van de winkels op enige dagen voor Sinterklaas en Kerstmis te handhaven op 9 uur. Indien 28 november op een zaterdag valt mogen de winkels eveneens langer open blijven. Aan de ge meenteraden wordt overgelaten eventu eel alleen op de dagen voor Sinterklaas het sluitingstijdstip te bepalen om 10 uur. Tevoren had de Kamer het amendement van de heer Reehorst (PvdA) om de slui tingstijd te handhaven (zonder uitzonde ring) op 9 uur, met 43 tegen 60 stemmen verworpen. Tegen stemden VVD, AR, KVP en CHU voor stemden PvdA en alle communisten. Het amendement van de heer v. d. Heu vel (KVP) om de sluitingstijd te hand haven op 9 uur, maar het aan de gemeen teraden over te laten eventueel op de da gen voor Sinterklaas het sluitingstijdstip werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van Eijsden (AR) trok ver volgens zijn amendement in dat de strek king had op 20 tot en met 23 december voor Kerstmis dus de sluitingstijd te handhaven op negen uur, maar op 29 no vember tot en met 4 december te bepalen op tien uur en eveneens op 28 november indien deze datum op een zaterdag valt. Voorts is besloten aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid te verlenen het houden van lezingen en modeshows in winkels en tentoonstellingen na slui tingstijd toe te staan. Er mag dan inge volge een amendement van de heer Ree horst, dat met algemene stemmen werd aangenomen, niet worden verkocht. De regering had ook dit aan burge meester en wethouders willen overlaten. Voorts is besloten, dat winkels die om godsdienstige redenen op zaterdag geslo ten zijn, zondags van 10 uur tot 6 uur ge opend mogen zijn. De markt-, straat- en rivierhandel mag in de zomermaanden zacht fruit verko pen tot 's avonds 9 uur. De straathandel en de handel-te-water mag zondags na 5 uur geringe eetwaren verkopen. Deze vrijstelling is uitgebreid met Nieuwjaarsdag, tweede Paasdag, He melvaartsdag, en tweede Pinksterdag en de beide Kerstdagen, alsmede nationale HET „BARTIMEUS-KOOR" KOMT IN NIJVERDAL ZINGEN Dit koor, bestaande uit blinde en slecht ziende leerlingen van het beken de instituut te Zeist, heeft een goede reputatie. Van tijd tot tijd zijn zij via de NCRV-microfoon te beluisteren. Niet ieder krijgt de gelegenheid hen eens in eigen woonplaats te beluisteren. Hel is dan ook niet een alledaagse gebeurte nis te noemen als deze jongens en meis jes, als sluitstuk van hun zangseizoen op woensdagavond 23 juli a.s. hun zang willen laten horen aan de inwoners van Nijverdal, Hellendoorn en wijde omge ving, waar zij onder leiding van hun di rigent, de heer Mees van Huis, een bi zonder mooi programma ten gehore zul len brengen. Zowel voor de muziekken ner als voor hen, die liefhebber zijn van eenvoudige koralen, belooft dit 'n avond te worden van op hoog peil uitgevoerde geestelijke muziek. Een avond, die de moeite van het gaan luisteren waard zal zijn. Zij hopen te zingen in de Gerefor meerde Kerk te Nijverdal. Het orgel zal worden bespeeld door de organist van de Domkerk te Utrecht, de heer Stoffel van Viegen. Als soliste werkt mee de sopraan Mej. Dé van Oenen, oud-leer linge van „Bartimeus", nu werkzaam als telefoniste aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zij zingt, evenals de andere jongelui van het koor, uit liefhebberij en graag willen zij op deze wijze helpen om de vooruitgang van het werk in het instituut te Zeist mogelijk te maken, dankbaar voor de opleiding, die zelf ontvangen is of nog wordt. De opbrengst uit de toegangsprijs, welke f 1,per persoon zal bedragen, komt geheel ten goede aan het werk in het instituut. Wie wil horen tot welke buitengewone prestaties de dirigent zijn leerlingen, ERICII MARIA REMARQUE de bekende duitse auteur, die voor het Hitlerregime uitweek naar Amerika, werd dezer dagen 60 jaar. Van zijn beroemde boek ,,Im Westen nichts Neues" verscheen een millioenenoplaag. die hem niet of bijna niet kunnen zien, heeft weten te brengen, verzuime niet deze zangavond bij te wonen. Omdat, gezien de ervaring in andere plaatsen (onlangs in Woerden meer dan 1000, Iiardenberg 1100, Scheveningen 800 toe hoorders! om de vele andere plaatsen maar niet te noemen) een grote toeloop wordt verwacht, verdient het aanbeve ling zich tijdig van een toegangsbewijs te voorzien, omdat het niet zeker is, dat op de avond der uitvoering nog toegangs kaarten beschikbaar zullen zijn. Als dank voor goede zorgen aan Nederlanders besteed. In de jaren 1949 tot 1953 zijn meer dan honderd Nederlandse jonge boe vrouwen op bezoek geweest in de Ver enigde Staten om kennis te maken met de landbouw in de nieuwe wereld. Zogenaamde technische hulpprogram ma's hebben deze reizen mogelijk ge maakt, maar de voorbereiding was in handen van Philip K. Hooker, hoofd van de afdeling landboinvprogramma's van de ..Foreign Educational Branch" van het Amerikaanse ministerie van land bouw te Washington. NIJVERDAL Donderdagavond j.l. zijn in onze woon plaats weer de serie orgelbespelingen van de bekende Haagse organist Feike Asma weer begonnen, op het orgel in de Vrije Evangelische Kerk. Voor dit eerste concert in dit seizoen bestond een goede belangstelling. Behalve gasten die reeds in onze plaats vertoeven waren ook vele belangstellenden uit de omliggende plaat sen aanwezig. Nadat Ds. Postma was voox-gegaan in gebed, werd geopend met samenzang, waarna het programma werd afgewerkt. Deze bestond uit een zevental num mers, waarin behalve de bekende com ponisten J. S. Bach, G. F. Handel, ook een plaats was ingeruimd voor enige jon gere vrij onbekende componisten, zoals J. Bonefaas, J. L. Krebs, S. Landsman en Br. Bruin. Het programma werd geopend met een fantasie over Psalm 105 van J. Bonefaas, waarna de organist ons liet genieten van „Trio in F." van J. L. Krebs, en het veel zwaarder Allegro in D. van Handel. Zo als reeds opgemerkt, was ook Bach niet in dit programma vergeten en werd met veel aandacht geluisterd naar enige Cho- ralvorspiele n.l. „Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ" en „Herr Christ, der einig Gottes Sohn". De leermeester van Feike Asma, Jan Zwart heeft in ons land A. Guilmant geïntroduceerd. Van deze be kende componist werd het „Allegretto" ten gehore gebracht. Van de componist S. Landsman werd gespeeld „Berusting". In dit nummer werd gegeven, wat ook jn de titel was vermeld, met een fijne re gistratie. In Toccata van Br. Bruin bewees de organist zijn vinger- en voetvaardig heid. De aanwezigen hebben zeer genoten van dit concert, dat werd besloten met een fantasie over bekende melodiëen, in een bewerking van de organist Feike As ma, waarin tot slot was ver-werkt, het be kende „Op bergen exi in dalen" dat door de aanwezigen werd mede gezongen, en tevens het einde was van dit concert, dat uitstekend geslaagd kan heten. Het vol gend concert van Feike Asma zal wor den gegeven op maandagavond 7 juli in de Vrije Evang. Kerk. Gaarne geven wij onze lezers de raad om eens een concert bij te wonen. U zult er geen spijt van heb ben. Wijs ook uw gasten op dit concert. Zij zullen het op prijs stellen. Na sluitingstijd mogen waren worden thuisbezorgd een uur na het sluitingstijd stip, doch uiterlijk tot 8 uur. De brood bezorging is toegestaan tot 9 uur. De ontelbare problemen heeft hij voor de Nederlanders opgelost, die dank baar voor alle hulp, besloten, dat de heer Hooker nu op zijn beurt maar eens een kijkje in ons land moest ko men nemen. Er werd een inzameling onder de deelnemers van toen gehou den en het resultaat was, dat de 57- jaiige heer Hooker zich aan boord van de „Maasdam" van de Holland-Ameri- ka Lijn te New York kon inschepen en zaterdag te Rotterdam voet op Neder landse bodem zette. De heer Hooker, vader van vier vol wassen zoons, was weduwnaar en had het plan deze zomer te gaan hertrou wen. Door de uitnodiging is het huwe lijk vervroegd en gesloten op 10 juni j.l. te Beltsville. De bruidegom heeft zijn bruid, Lois Peterson uit Burling ton, daarop een Europese reis aange boden, zodat zij hem op zijn reis naar Nederland zou kunnen vergezellen. Het weekend werd in Den Haag door gebracht. Er staan bezoeken aan Fries land, Groningen, de Noord-Oost-polder, Overijssel, Gelderland, WesLBrabant en Zeeland op het programma. Ook wordt de Expo in Brussel met een bezoek vereerd. Tot en met 11 juli blijft het echtpaar Hooker in ons land. Auto reed motor aan Zaterdagmorgen reed de heer K. v. d. M. uit Amsterdam als bestuurder van 'n personenauto over de Molenweg in de richting van de Rijssensestraat. Toen hij de Rijssensestraat wilde oprijden, ver leende hen geen voorrang aan de heer H. J. K. uit Wierden, die per motorrij wiel over de Rijssensenstraat in de rich ting van de Grotestraat reed. K. werd van de motor geslingerd en kwam op het trottoir terecht. Dokter II. Smit, die ge neeskundige hulp verleende, consta teerde enige lichte ontvellingen aan het gezicht. HELLENDOORN Geboren: Raymundus Ludovicus Maria, zv A. E. Wiegink en G. M. Reimert, dorp, Dox'psstr. 58 Hermanna, dv H. Samsen en H. F. Ekkelkamp, Nijverdal, Zonne- bloemstr. 22 Hennina Johanna Maria, dv H. J. Scholten en M. S. Hegeman, Nij verdal, Korenweg 9 Sibilla Johanna, dv F. Egberts en M. J. Reints, Nijverdal, Oran- jestr. 20 Johannes Aloysius Maria, zv J. A. Rodijk en W. Th. Vree, Haaide, Sta tionsweg 33 Johanna Hendrika Pauli na, dv R. J. Kraa en P. Oudekerk, Nijver dal, de Joncheerlaan 7 Martinus Anto- nius Clemens, zv H. J. Hegeman en G. A. Bekke, Nijverdal, Koex-sendijk 70. Ondertrouwd: A. I-I. Wolfkamp, 30 j., Haarle, Stationsweg 13 en IJ. G. M. Wol- terink, 23 j., Haarle, Almeloseweg 30 G. J. Stokkers, 26 j., Hulsen, Scharlebelt- weg 10 en W. Slooijer, 26 j., Nijverdal, Rijssensestraat 147 H. J. Huizing, 34 j., Enschede en J. Schipper, 30 j., Nijver dal, Boomcateweg 30 J. H. de Witte, 24 j., Almelo en E. M. Schuttevaar, 23 j., Nijverdal, Grotestraat 172 J. Harmsen, 28 j., Hellendoorn, Bibenstraat 1 en D. Kelder, 27 j., Nijverdal, Grotestraat 168. Gehuwd: H. Vagevuur, 27 j., Nijverdal, Julianastraat 21 en J. H. Th. Lucassen, 27 j., Nijverdal, Grotestraat 199. Overleden: H. IJutterd, 70 j., echtg. v. G. Ruiterkamp, Elen en Rhaan, Mekke- linkweg 8. DE GESCHIEDENIS VAN EEN REVOLUTIE VAN RASPHUIS NAAR LABORATORIUM Vier eeuwen geleden voltrok zich 'n revolutie in het straf-systeem. De ge vangenis werd „verbeterhuis", waar in de gestraften weer aan geregelde arbeid moesten wennen. Men hoopte dit te bei-eiken door hen verf te la ten raspen (de mannen) of spinnen {de vrouwen)de rasp- en spin huizen ontstonden. Een nieuwe revolutie heeft zich sinds dien voltrokken in het proces der vei-fbereiding waarin rasphuis noch verfhout langer een rol speelt. Het heeft heel lang geduurd, voor de verfbereiding uit het ambachtelijk sta dium tx-ad en uitgroeide tot een indus trie. De schilder maakte zijn eigen verf met behulp van pigment (kleurstof), standolie en tex-pentijn. Voor de berei ding van pigment gebruikte men o.a. het Braziliaans- of campêchehout (met het raspen waarvan gevangenen in het rasp huis zich onledig hielden), meekrap, in digo en andere plantaardige grondstof fen. Dat heeft practisch zo geduurd tot de eerste wereldoorlog. De man in de witte jas was in die tijd een witte raaf, een soort dure luxe Het laboratorium stond nog in de kinder- schoenen. Thans is de chemicus een der belangrijkste werkers in de verfindustrie en beschikt deze over imposante labox-a- toria, terwijl grote aandacht wordt 'be steed aan de research. Grootscheeps bedrijf In de moderne verffabriek worden al lereerst pigment en bindmiddel in gi gantische kogelmolens innig met elkaar vermengd en het aldus verkregen pro duct loopt over een drierollenwals. Af- dunnen en kleurmaken zijn de volgende stadia en na al deze bewerkingen te heb ben ondergaan wordt het, ook al weer automatisch, in blikken en blikjes ver plakt, geëtiketteerd en verdwijnt dan naar aller heren landen.... want verf is een belangrijk export-artikel. De oude grondstoffen en bindmiddelen hebben afgedaansynthetische produc ten zijn er voor in de plaats gekomen. Maar verf woi'dt tegenwoordig ook op zo veel manieren toegepast. Niet alleen in de woning maar ook in de industrie, voor constructies, ter wering van roest, voor auto's en fietsen, voor plastics. Ook de kwast in niet langer alleenheerser', want de spuit en de roller hebben hun plaats veroverd. Soms worden de onbeschilder de platen op de transportband geleid door een verfgordijn dat hen in een frac tie van een seconde met een gelijk mati ge, gladde laag overdekt. De laatste hand Nochtans is verf geen eindpi-nduet. Zo lang ze netjes in het blik verpakt is, dient ze tot geen enkel. Het is de am bachtsman, om het even of hij de spuit, de roller of de kwast hanteert, die de verf recht van bestaan moet geven. En hier wijken meteen normen en standaardisa ties, want wanneer tien schilders 'n verf laag opbrengen, doen ze het alle tien ver schillenden toch vakkundig. De ambachtsman legt de laatste hand aan het product in de toepassing daarvan en van de manier v/aarop hij dat doet hangt af of het product zijn functie ver- vult. Die functie is alleerst, behoeden voor bederf, maar daarnaast heeft men de functie van de kleuren ontdekt en speelt de kleur van de verf een rol in ruimtelijke werking. Het meest opvallend is wel de ommekeer in de industrie, waar men voorheen donkex-e kleuren toepaste, opdat stof en vuil dan minder zouden op vallen, en thans in lichte ruimten een to taal ander „ai'beidsklimaat" schept. En de ontwikkeling staat niet stil, want de „doe het zelf' methode wint hand over hand veld. Dat is te danken aan de zo veel verbetex'de kwalitatieve eigenschap pen van de verf, die, ook wanneer ze door een amateur wordt opgebracht, voor een gladglanzend en dekkend oppervlak zorgt. Vooraanstaande plaats Ook in de tijd dat de verf nog op de ouderwetse manier werd bereid stond Nederland lang vooraan. Het toepassen van standolie, ontstaan door oververhit ting van lijnolie, was een Nederlandse vinding. Maar toen in andere landen de indus trie opkwam, en Nederland maar aarze lend volgde, deed zich die achterstand ook in de verfindustrie gelden. In Enge land fabxdceerde men rijwielen en auto's. Vanuit Engeland kwam dus de lak voor deze vehikels.en de Engelse lak gold lange tijd als de beste, mede omdat ze een belangrijk percentage gom 'bevatte, waarvoor Londen nu eenmaal de wereld markt was. Ook die tijd is voorbij en de moderne verffabriek beschikt over een eigen appa ratuur waar rijwiel- en autolakkeri wor den beproefd. Ons klimaat, met zijn verwerende in vloed op het materiaal heeft ons reeds vroeg doen zoeken naar bescherming. In zonnige landen ziet men maar al te vaak hoe alles alleen op een afstand maar pit toresk is en van dichtbij vervallen, ver weerd en verveloos. Onze grauwe luch ten en nevels vragen om kleur en heel Nederland vormt een ideale staalkaart voor de Nederlandse verfindustrie.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2