Lagere technische school Rijssen MALTA Koningin Anna Paulowna eiland met een rijke geschiedenis Vergeelde portretten Afscheid en Dankbetuiging Vakbekwaam Schilder een vakbekwame schilder ADVERTEERT IN DIT BLAD (V) Ieder heeft wel eens iets gehoord of gelezen over een Lagere Technische School. Wat er nu precies gebeurt bin nen de muren van zo'n school, willen we u proberen duidelijk te maken aan de hand van dit artikel. Als een jongen 6 klassen van de lagere school heeft doorlopen, de leef tijd van 12 jaar en 8 maanden heeft bereikt, kan hij toegelaten worden tot een L.T.S. Eén van de eerste vereis ten is, dat deze jongen een behoorlijke praktische aanleg heeft. Naast deze praktische begaafdheid moet hij een zeker theoretisch intellect bezitten, om het theoretisch gedeelte van de leer stof te kunnen bevatten, onmisbaar voor een goed vakman of technicus. De leerstof is zo ingedeeld, dat de prak tijk in het middelpunt staat, daar omheen de theoretische vakken. Hier omheen zou men zich nog een cirkel kunnen denken, de z.g. buitenste kring, die in contact staat met 't buitenleven. Na de omschrijving van diverse vak ken in de vorige artikelen volgt nu een uiteenzetting van het metaalvak, zoals dit aan onze school wordt ge geven. De lezers, die tien of vijftien jaar ge leden een L.T.S. bezocht hebben, men noemde het in die dagen de ambachts school, zullen zich nog wel herinneren, dat in die tijd de praktijk de hoofdzaak was. Waarom is dit allemaal zo ver anderd? Dit komt, omdat er de laatste de cennia een structuurverandering heeft plaats gehad. U denkt maar aan onze industrialisatie. Alles is nagenoeg ge mechaniseerd en vele bedrijven gaan reeds over tot automatisering van het produktieproces. De huidige maatschappij stelt in ver band daarmede heel andere eisen aan de mensen. Daarom moeten we de ba sis van onze algemene vorming verbre den, zodat, hetgeen thans als leerstof wordt gegeven, niet meer te vergelij ken is met dat van tien of vijftien jaar geleden. Van de 40 lestijden per week krijgen de leerlingen 18 praktijk, de rest van de lestijden wordt onderwijs gegeven in technisch theoretische en algemeen vormende vakken. Het zou ons te ver voeren de praktische leerstof hier ge heel te omschrijven. Bij het onderwijs in alle vakken wordt de belangstelling van de leerling vooropgesteld. De werk- stukken, die gemaakt worden door de leerlingen, vormen één geheel. In de meeste gevallen bestaat het werkstuk uit verschillende onderdelen. In deze onderdelen zijn allerlei grondhandelin gen gebracht, welke nuttig zijn voor het aanleren van de handvaardigheid. Onder grondhandelingen verstaat men vijlen, boren, draaien, schaven, frezen en eventueel slijpen, alsmede smeden, plaatwerk en niet te vergeten het las sen, zowel autogeen als elektrisch. Heeft een leerling alle onderdelen van een werkstuk gemaakt en komen de maten overeen met die op de te kening voorkomen, dan zet de leerling het werkstuk in elkaar. In een onder deel niet volgens de maten van de te kening gemaakt, dan zal dit onderdeel niet passen in het geheel en zal de leerling gaarne bereid zijn het fou tieve onderdeel opnieuw te maken. Op deze wijze kweken we inzicht en zelf kritiek. Zijn de werkstukken te groot om door één leerling vervaardigd te worden, dan bewandelen we een andere weg, n.l. door ditzelfde werkstuk in groeps verband te laten maken. Hiermede wordt de samenwerking en het ge- vaktekenen en Daarnaast worden Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1301 stuks vee, runderen 208, varkens 1093. Prijzen: 38 vette koeien, eerste kwali teit van f2,90 tot f3,25; tweedekwali teit van f 2,65 tot f2,90; derde kwali teit van f2,35 tot f2,65 per kg slncht- gewicht; 105 melk- en kalfkoeien van f 680,- tit f 1000,- per stuk; 27 pinken f680,- tot f 1000,- per stuk; 27 pinken van f470,- tot f625,- per stuk;; 25 gras kalveren van f 255,- tot f 375,- per stuk; 21 nuchtere kalveren van f 40,- tot f 55,- p t stuk; 35 drachtige zeugen van f 250,- tot f325,- per stuk; 1030 biggen van f 50,- tot f 65,- per stuk; 28 loopvarkens van f 80,- tot f 105,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets minder dan vorige markt. De handel had een kalm verloop met gelijkblij vende prijzen. Gebruiksveé: Aanbod iets minder. De handel had een kalm verloop met de- z/Tfde prijzen. Nuchtere kal'veren: Aanbod miuder. De handel had een vlug verloop met ge lijkblijvende prijzen. Vaikens en biggen: Aanbod groter. De handel had een redelijk vlug ver loop met dezelfde prijzen. De iiandel in zeugen was kalm met iets lagere prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod iets min der. De handel had een redelijk vlug verlo' p met bijna gelijkblijvende prij zen. meenschapsgevoel versterkt. Als technisch theoretische vakken noemen we: materialenkennis, tech nische beginselenleer, technische schetsen, nog de algemeen vormende vakken ge geven als rekenen, algebra, meetkunde, natuur- en werktuigkunde, aardrijks kunde, biologie, Nederlands en Engels. Over de belangrijkheid van de alge meen vormende vakken voor de toe komstige vakman heeft u reeds eer der in één onzer artikelen gelezen. Se dert drie jaar wordt het systeem, dat onze school volgt, gebaseerd op de ver nieuwingsgedachte bij het onderwijs, toegepast. Kennis en vakmanschap zijn voornaam, maar de tegenwoordige en toekomstige maatschappij vraagt een versterkt verantwoordelijkheidsgevoel en gemeenschapsbesef, voorts begrip voor staatsburgerlijke plichten. Met dit doel voor ogen streeft onze school ernaar met de moderne onder wijsmethodes onze jongens geschikt te maken voor de maatschappij van thans en straks. Natuurlijk is de mogelijkheid voor verdere studie na de L.T.S. ook ge opend voor de L.T.S.-gediplomeerde. We noemen hier de U.T.S. en daarna eventueel de H.T.S. (M.T.S.). Verder kunnen degenen, die na 't behalen van het L.T.S.-diploma dadelijk in het ar beidsproces worden opgenomen, zich verder ontwikkelen en bekwamen op avondcursussen, o.a. voor het z.g. B- diploma autotechnieker, lasser, elek- triciën etc. Moge het u thans duidelijk zijn, dat een L.T.S.-opleiding, vooral daar waar de vernieuwing is ingevoerd, ook voor de richting metaal een stevige en hech te basis vormt voor 'n goede toekomst van uw zoon. Niet alleen strategisch maar ook historisch knooppunt. In het hart van de Middellandse Zee, iets ten Zuiden van het Itaiaanse eiland Sicilië,- ligt Malta, een van de belang rijkste westelijke steunpunten, op de grens tussen Euorpa en Afrika. Welk een belangrijke strategische positie dit eiland inneemt weten we noig maar al te goed uit de tweede wereldoorlog, toen er fel 'om dit eiland is gestreden, het kon echter nimmer door de asmogendheden worden genomen. Malta neemt als hart van de Middel landse Zee 'n belangrijke plaats in, waar het de verbindingen betreft tussen Zuid- Europa en Afrika en West-Europa en Klein-Azië. De bevolking is zich grondig van deze positie bewust, want gedurende haar ge hele bestaan is zij er mee geconfron teerd, het eiland was fel begeerd en er is veel om gestreden. Daardoor heeft het in de loop van haar geschiedenis ook vele heren gekend. De eeuwen door was het eiland een begeerd steunpunt van machtige rijken. Zijn geschiedenis gaat tot zeer ver terug. Versteende sporen. Reeds in voorhistorische tijden moet Malta een belangrijk punt geweest zijn, want er zijn op "het eiland verharde kar- re- en wielsporen gevonden, die dateren uit de.... nieuwe steentijd. Het is een mysterieuze herinnering uit het zeer grij ze verleden, waarvan wij vrijwel niets weten. Wie maakten deze wegen, welk volk trok er langs en waarheen? Was het een onderdeel van een belangrijke route van Europa naar Afrika? De sporen moe ten 'n druk verkeer gekend hebben. Wel ke beschaving bracht deze monumenten aan? We weten het niet. De historische tijd voor Malta begon met de komst van de Phoeniciërs onge veer 1400 jaar voor onze jaartelling. De ze kooplieden van de oudheid hadden de belangrijke positie van Malta gezien en vestigden er hun machtige handelsneder zettingen, steunpunten van hun machtig rijk. In die tijd kwam Malta tot grote bloei. Afwisselend zagen de Maltezers andere heren, want een duizend jaar later kwa men zij onder het bewind van Carthago, dat eens zelf een Phoenische kolonie was. En zo ging het verder. De Romeinen kwamen en toen in ongeveer 450 na Christus het Westromeinse rijk ten onder volk der Vandalen. Deze bezetting door een volk, dat zijn naam gaf aan zinloze vernietiging, duurde slechts een eeuw. Daarna ging Malta behoren -tot het Oost- Romeinse rijk onder Byzantium. Arabieren en Noormannen Hiermede werd een periode van inte ressante cultuurgeschiedenis van Malta afgesloten, want er kwam een reusach tige ommekeer. De Islam marcheerde op. In Azië en Afrika was een buitengewoon machtig Arabisch rijk gegroeid, dat zijn wieken tot ver over de toenmaals beken de wereld sloeg. Omstreeks 870 kwamen de Arabieren op Malta en zo werd het eiland geheel in de Islamitische sfeër ge trokken. Enige honderden jaren heer sten er de Arabieren,totdat in het begin van de twaalfde eeuw de Noormannen Sicilië veroverden en kort daarop de Ara bieren van Malta verjoegen. Na deze Noormannen werd Malta af wisselend geregeerd door Duitse, Fran se en Spaanse geslachten, maar in het midden van de 16de eeuw brak eeg nieu we glorietijd voor het eiland aan. Op het eiland Rhodos in het oosten van de Middenlandse Zee hadden zich na de kruistochten de ridders van Sint Jan ge vestigd. Deze heren hadden de verzor ging van pelgrims naar het Heilige Land op zich genomen. Rhodos was een rust en verzorgingspunt op deze lange reis. De Maltezer ridders De Tui'kse Sultan verdreef deze hospi taalridders van Rhodos en de dappere mannen weken uit naar Malta, waar zij zich vestigden. Weliswaar verder van het Heilige Land, maar toch met dezelfde doelstelling. Zij kregen hiertoe de goedkeuring van Ka- rel V, die over Malta beschikte. Zo werd Malta de nieuwe verblijfplaats van de Duitse Orde en daaróm werden de Rid ders van Sint Jan voortaan Maltezer Rid ders genoemd. Zij maakten Malta tot een souverein gebied en tot een belangrijk steunpunt van de Christenheid in de nog steeds durende strijd tegen de Islam. Malta was in die tijden de Mohamme daanse zeerovers een doom dn het vlees. De orde zorgde voor ziekenhuizen en verzorgingscentra voqr reizigers en pel grims en Malta werd.;-na een rustperiode weer een buitengewoon actief centrum. De onderdanen plukten hier de vruchten van, want de Maltezer ridders zagen dui delijk de belangen van de bevolking. Zij stimuleerden de handel en zij gaven het eiland een nieuwe hoofdstad, Valetta ge heten. Napoleon maakte er een eind aan. Toen hij met plannen rondliep voor een veld tocht tegen Egypte, veroverde hij eerst Malta en de ridders werden verdreven. In Britse handen Na de val van Napoleon kwam Malta in Britse handen en bleef dit tot op de dag van heden. Zij het, dat -de Engelsen bin nen het gemenebest Malta volledige vrij heid gaven. Het is volkomen duidelijk, dat een der gelijke belangrijke historie niet aan het eiland voorbijging, zonder littekens na te laten, littekens van groot belang. Uit bij na al deze perioden van haar bestaan be zit Malta monumenten en dat is mede een x-eden, dat dit eiland zo bijzonder interessant is. Zwervend over dit gebied van omstreeks 250 vierkante kilometers stoot men steeds weer op belangrijke historische zaken, die vele jaren geleden een belangrijke rol speelden in de ge schiedenis van het eiland onder de een of andere heerser. Zo is Malta naast een belangrijk stra tegisch punt in het hart van de Middel landse Zee ook een belangrijk cultuur historisch centx'um. prinsje twintig jaar later door de huwe lijksband verboxxden zouden worden. Het leven is altijd nog veel romanti scher en grilliger dan de nxeest fantasie volle romanschrijver het zich ooit kan voorstellen. BEGEERDE RUSSIN SCHONK AAN ZIEN AAN ONS VORSTENHUIS. In een koude januarinacht van het jaar 1795 koerste er op de woelige ba ren van de Noordzee een scheepje in de richting van de Engelse kust. Weinxgen zullen vermoed hebben, dat dit huikje zulk een kostbare lading bevatte: het Nederlandse stadhouderlijke gezin, vluchtend voor de naderende Fransen en een aantal verdwaasde „patriotten" van eigen bodem. Een van de jongste leden van het ge zelschap was de kleine 2-jarige prins, die met zijn moeder en grootmoeder de veiligheid moest zoeken van het gast vrije Engeland. In deze zelfde nacht vond in het kei zerlijk paleis te St. Petersburg 'n blijde gebeurtenis plaats. Keizerin Maria Feo- dorowna schonk het leven aan haar vijfde dochter en zevende kind. En be slist niemand zal hebben kunnen dro men, dat dit pasgeboren meisje Anna Paulowna exi het tweejarige Oranje- NAPOLEON GEWEIGERD. Toen Prinses Anna Paulowna zes jaar oud was, werd haar vader, tsaar Paul I, bij een paleisrevolutie gedood. Anna's oudste broer, Alexander, volgde zijn vader op, terwijl moeder Maria, aan de dood ontkomen, zich verder wijdde aan de opvoeding van haar kinderen. Maar Anna was nauwelijks 14 jaar oud, of er kwam reeds een belangrijke huwelijkscandidaat opzetten: niemand minder dan de beroemde keizer der Fx-ansen, Napoleon Bonaparta. Anna's moeder moest echter van deze verbin tenis niets hebben en Napoleon kon zijn geluk elders zoeken. Toen de ster van Bonaparta in 1814 geheel was verdonkerd, bezocht tsaar Alexander de hoofdsteden van Europa en ontmoette bij verschillende gelegen heden ook de prins van Oranje. Er ont- HENK BEKKERNENS en NANNY ARFMAN hebben de eer, mede na mens wederzijdse ouders, kermis te geven van nun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op don derdag 12 juni a.s. om 10.15 uur ten Gemeente huize te Holten. Kerkelijke inzegening te 10.45 uur in de Ned. Her vormde Kerk aldaar, door de WelEerw. Heer Ds. J. H. Israël. Haarle, Sprengenbergw. 2 Holten, Look 41, juni 1958. Toekomstig adres: Haarle, Sprengenbergw. 2 Receptie nam. 4-6 uur in „Amicitia" te Holten. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling, in welke vorm ook, ondervonden bij ons 40-jarig huwe lijksfeest. J. JANSEN H. JANSEN— KLUMPERS Holten, juni 1958 B 122. Berghotel „De Dieken" op de Holtex-berg vraagt een NET DIENSTMEISJE Voor spoedige indienst treding gevraagd JONGSTE BEDIENDE Centrale Bakkerij „DE HALM" TE KOOP 9 BESTE BIGGEN bij Wed. J. Teeselink, Beuseberg 1, Holten. In verband met ons vertrek naar Ommen nemen wij, wegens drukke werkzaamheden, langs deze weg afscheid van onze geachte clientele en danken wij allen voor het ge noten vertrouwen. Hierin betrekken wij ook gaarne onze buren, hoewel het in ons voornemen ligt nog zoveel mogelijk persoonlijk afscheid van hen te nemen. Fam. K. TER HORST, Café „De Waag". Burgemeester en Wethouders van HOLTEN roepen sollicitanten op voor op arbeidscontract. Bezoldiging, naar de leeftijd, vanaf 22 jaar - exclusief de huurcompensatie - van 60.48 tot 73.92 per week. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de gemeente-architect. Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschij nen van dit blad, te zenden aan de burge meester. TE KOOP 1 Hectare GRAS J. A. RIETBERG Beuseberg 45. TE KOOP PRIMA WAAKHOND bij H. MANESCHIJN, H.B.K. 9, Holten. TE KOOP TOOM ZWARE BIGGEN bij A. Jansen Maneschijn, Dijkerhoek 25. HOLTERBERG 49 Levensverzekering Studieverzekering Uitzetverzekering stond tussen beide mannen een stevige vriendschap en wellicht heeft de tsaar in die dagen al wel eens aan zijn jong ste zuster Anna gedacht. De prins zelf richtte, 21 jaar oud ge worden, zijn blikken eerst naar Enge land voor de keuze van een toekom stige gemalin. Prinses Charlotte was de uitverkorene en al spoedig werden er huwelijksplannen gemaakt. Maar door allerlei tegenwerking sprong de zaak op het laatste moment toch nog af. PRINS WILLEM FAVORIET. Toen) werd de aandacht van de tsaar door een oudere zuster van Anna nog eens gevestigd op Willem. En tsaar Alexander voelde daar wel wat voor. Kort na de slag bij Waterloo bracht hij met koning Willem I en de kroonprins een veelzeggende dronk uit op „het schoon verbond van staten en familiën" en even later bood de tsaar de hand van zijn jongste zuster aan aan koning Willem voor diens oudste zoon. Reeds Peter de Grote had bepaald, dat geen Romanow een huwelijk mocht sluiten voordat hij of zij met de andere partij had kennis gemaakt. De kroon prins echter was nog nooit geheel her steld van een in de slag bij Waterloo opgelopen wond aan zijn schouder. Hij moest er zelfs opnieuw aan worden ge opereerd. Maar 28 november was de jonge Willem toch in staat met een aan zienlijk gevolg naar St. Petersburg te reizen. De kennismaking verliep vlot en de Staten-Generaal der Nederlanden wa ren wat blij, dat ccn telg uit 't Oranje huis een verbintenis kon aangaan met een vorstendochter van het machtige Rusland. Op 27 december 1815 besloten zij eenparig op staatskosten aan de prins een gemeubeld paleis in Brussel aan te bieden en ook nog het park Tervueren met een jachthuis in het Soniënbos. WELKOM IN NEDERLAND. Het huwelijk tussen de beide vorsten kinderen werd begin 1816 zowel vol gens de gx'ieks-orthodoxe als volgens de protestantse ritus voltrokken. De prins verbleef nog meer dan een half jaar in Rusland, terwijl her en der de meest schitterende feesten werden geox-ganiseerd. Maar eindelijk werd toch de reis naar Nederland aanvaard en 22 augus tus betrad het paar de vaderlandse bo dem. Het welkom, zowel in de konink lijke familie als bij het Nederlandse volk, was zeer hartelijk. In Alphen aan de Rijn werden zelfs de paarden van de wagen gespannen en trok de bevolking zelf het rijtuig voort. Eerst werd gedurende enkele maan den verblijf gehouden in Den Haag, maar daax-na vertrokken Willem en Anna naar Brussel. Daar werd de eer ste zoon, de latere Willem III, geboren. Des zomers hield het prinselijk gezin meestal verblijf op paleis Soestdijk. Daar werden de prinsen Alexander, Hendrik en Casimir en prinses Sophie geboren. Officiële publicaties ONTTREKKING WEGGEDEELTEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders der ge meente Holten brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen de verbindindsweg van de Aaltinksteeg tot aan de Parallelweg (nr. 7 II van de wegenlegger), kadastraal bekend ge meente Holten sectie F nr. 2580, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 14 dagen na heden schriftelijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 3 juni 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. STRIJD, GELUK EN ROUW. De prins, die een enthousiast ruiter was, reed dikwijls van Brussel naar In het gymnastieklokaal aan de Tuin straat zijn door de leerlingen onder staande voorwerpen achtergelaten: Witte gymnastiekschoenen1 paar maat 381 paar maat 371 paar maat 362 paar maat 35; 2 paar maat 33; 1 paar bruine bromfietslaarsjes met rubberzolen maat 372 zakboekjes1 geblokte sjaal 1 blauwe sjaal; 1 witte wollen sjaal; 1 wit hemd maat 36; 2 blauwe jongens petjes met klep; 14 zakdoeken; 1 plastic regenkapje; 1 rode ceintuur; 1 rood zakmes; 3 haarkammen; 2 meisjes haar- beugels; 1 armbandhorloge. Terug te ontvangen woensdag 11 juni a.s., des nam. van 6.307 uur in het gymnastieklokaal. Soestdijk, om dan weer gedurende enige tijd in het huiselijk geluk te kunnen delen. Het huwelijk tussen Willem en Anna was zeer goed en 't Nederlandse volk heeft zich daarin met het prinse lijk en later koninklijk gezin zeer ver heugd. De moeilijkheden met en uitein delijk de afscheiding van de Zuidelijke Nederlanden brachten de nodige zor gen mee. Op 7 oktober 1840 deed ko ning Willem I afstand van de troon ten behoeve van zijn oudste zoon. Negen jaar heeft deze geregeerd. Intussen wijdde koningin Anna zich met alle liefde aan de opvoeding van haar kin deren en met blijdschap zag zij, dat ver schillende van hen een goed huwelijk sloten. Zwaar trof de koningin het verlies van haar meest geliefde zoon, prins Alexander. Maar de grootste slag kwam begin 1849. De koning, reeds zwaar verkouden en bovendien lijdende aan een hartkwaal, vertrok via Rotterdam naar Tilburg. In Rotterdam kwam hij ongehikkig te val len en doodmoe arriveerde de vorst in het Brabantse land. Reeds vier dagen later, op de 17e maart, kwam het einde. Koningin Anna heeft haar gemaal niet levend weergezien. 16 Jaar later, op 70- jarige leeftijd, stierf ook Anna Paulow na. 17 Maart 1865 werd zij in de graf kelder der Oranjes te Delft bijgezet.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3