rM Lagere technische school Rijssen 2e prijs voor H.M.V. INGEZONDEN Hitler had vergaande plannen om Engeland te veroveren (IV) Het metselwerk onder de loupe. In dit artikel, uitgaande van de Lagere Technische School te Rijssen, wordt dit maal de schijnwerper gericht op het vak metselen. We zullen proberen een korte uiteen zetting te geven wat er op onze school, met betrekking tot dit vak, zoal gebeurt. Nu hopen we niet, dat u na het lezen van dit artikel van de eerste regels al dade lijk zegt: hier stop ik maar, want dat interesseert mij niet. Leest u dit eens. Het is u wel bekend, dat het metsel werk één van de oudste ambachten is. De oude Grieken en Romeinen bouwden al reeds hun tempels en andere openbare gebouwen uit steen terwijl ook in ons land enkele eeuwen na onze jaartelling reeds belangrijke bouwwerken zijn ont staan. We denken dan aan de Romaanse en Gotische kerkbouw met hun prach tige gewelven en bogen. Men is geneigd al gauw te zeggen; „Dat was vroeger, maar wat is er van al dit prachtige over gebleven?" We kunnen hier alleen maar op antwoorden: „Nog bijna alles van wat vroeger was". Denk alleen maar aan de in onze tijd toegepaste boog- en gewelf- bouw. De waardering en bewondering voor de geschoolde metselaar,die toen bestond, moet vandaag dus ook bestaan. We kunnen onze bouwnijverheid nu een- maai niet denken zonder het metselam- bacht. Het is dus een onmisbare schakel in het bouwbedrijf om de enorme tekor ten aan woonhuizen en andere gebouwen te doen verminderen. In de moderne maatschappij, waarin de techniek zo'n grote vlucht heeft ge nomen en bijna alles is gemechaniseerd, is het metselwerk een typisch handwerk gebleven. Omdat dit vak bijna uitsluitend Uit de hand wordt beoefend, zal men, als men dit beheerst, hierin een grote arbeidsvreugde vinden, mede ook omdat het gevoel en het „gezicht" een grote rol spelen. Het is een scheppend ambacht, men ziet het a.h.w. onder zijn handen groeien. Wat kan een vakman een vol doening hebben, alleen al door het na derhand bewonderen van zijn gemaakte werk. Doordat men ook in de buitenlucht werkt, is het tevens een gezonde arbeid. Hoe is nu de opleiding van onze met selaars op de technische school te Rijs sen? Allereerst trachten we de leerlingen de handvaardigheid aan te leren, d.w.z. het juiste gebruik van het gereedschap, goede lichaamshouding enz. bij te brengen Deze handvaardigheidsoefeningen omvat ten het later metselen van eenvoudige metselwerkstukken, waarbij het oog ge traind moet worden op het wat men noemt „vlak metselen". Aan deze practische opleiding wordt 18 van de 36 lessen, die een leerling per week les ontvangt, besteed. Er wordt ver der veel aandacht besteed aan de tech nisch theoretische vakken, zoals con structieleer, vaktekenen, tekening lezen en -schetsen, materialen en gereedschaps kennis. De eerstgenoemde als training om zelf iets in tekening te brengen en ook om zelf een tekening te kunnen le zen. De beide laatstgenoemde om de ver schillende materialen op de juiste wijze toe te passen en de daarbij te gebruiken gereedschappen. Voorts rekenkundige vakken, natuur- en werktuigkunde, mu ziek, plant- en dierkunde, nederlandse taal en maatschappijleer. Nu kunt u de vraag opwerpen, of de leerling voor zijn vakopleiding dat alle maal nodig heeft. Ons antwoord hierop moet bevestigend zijn, omdat een metse laar niet alleen goed moet kunnen met selen, maar tevens bouwkundig een mens moet, zijn met een behoorlijke algemene ontwikkeling, opdat hij zich met succes in de tegenwoordige en toekomstige maat schappij zal kunnen handhaven. Ook bij het onderricht van het metselvak geldt hetgeen reeds eerder in de voorgaande artikelenreeks is gezegd over de ver nieuwing van ons onderwijs. Om de leerlingen verantwoordelijkheids besef, zelfdicipline en andere goede ei genschappen aan te kweken, wordt er ook gemeenschappelijk aan een bepaald object gewerkt, om zodoende het „bou wen" te leren, d.w.z. de methode laten zien, hoe en wanneer de verschillende werkzaamheden achtereenvolgens, door gezamenlijk werken, moeten plaatsvin den. Dat hierbij tevens de toe te passen constructies nader bekeken worden, spreekt vanzelf, waarbij ze ook de beno digde materialen leren gebruiken b.v. het steigermateriaal. Dit laatste vindt plaats in de tweede klas, dus nadat ze zich een zekere vlotheid en handvaardigheid eigen gemaakt hebben. Voldoet de leerling aan bepaalde eisen, dan ontvangt hij na twee jaar een diploma. Vanzelfsprekend is de ze leerling dan nog geen vakman, hoog stens is bij hem een goede fundering ge legd, waarop hij in zijn verdere leven kan voortbouwen. Na de beide schooljaren laat de school de leerlingen niet graag los. Vandaar dat deze leerlingen, nadat zij bij de patroon te werk zijn gesteld, opgenomen worden als leerling in het leerlingstelsel van de stichting „Vakopleiding Bouwbedrijf". Deze stichting behartigd de nascholing onder andere van de jonge metselaar in de praktijk. Deze nascholing vindt plaats in samenwerking met de stichting Patroon en school. Ze komen dan één middag en avond gedu rende tv/ee jaar nog op school om die per op de technisch theoretische vakken voldoende te hebben gevolgd, kan hij bij bovengenoemde stichting een examen af leggen, waarbij de leerling op zijn vak bekwaamheid en de kennis van het ge leerde getest wordt. Al naar gelang van zijn ambitie en capaciteiten kan deze leerling dan verder studeren voor „gezel' en „meester", welke examens worden af genomen door de „Vereniging ter verede ling van het ambacht (V.V.A.)". Daarna kan hij zich ook voor aannemer, uit voerder enz. bekwamen. Aan het eind van deze uiteenzetting mogen we het spreekwoord aanhalen: „Wie zijn vak goed heeft geleerd, ver dient de kost waar hij verkeert". Moge door dit artikel de belangstel ling van vele ouders, met betrekking tot de toekomst van hun zoon, voor het nij verheidsonder wijs in het algemeen en voor het metselwerk in het bijzonder, zijn vergroot. OORKONDE VOOR TWEE SCHOOL HOOFDEN Het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis stelt een oorkonde beschikbaar voor de scholen en jeugdverenigingen, die daadwerkelijk hebben medegewerkt aan de Jeugd Roode Kruis-actie voor de uit Indonesië gerepatrieerde kinderen. Dezer dagen is door het bestuur van de afdeling Holten een dergelijke oorkonde uitgereikt aan de hoofden van de o.l. dorpsschool en van de School met de Bijbel, voor de actie van hun scholen. ORIëNTERINGSRIT De M.A.C. „De Holterberg" organiseert zondag a.s. haar oriënteringsrit in dit seizoen voor auto's, motoren, brommers en fietsen. De automobilisten en motor rijders zullen plm. 58 km moeten afleg gen uitsluitend over harde wegen in de prachtige omgeving, terwijl voor de bromfietsberijders en fietsers een tra ject van 25 km is uitgezet. De start is als gewoonlijk bij het clublokaal café Vrug- gink in de Stationsstraat des middags om 2.30 uur. Er worden prachtige prijzen be schikbaar gesteld. VO E TB AL -PRO GRAMMA Zondag: Heracles 5 Holten 1 om 11 uur. Geen tweede wimpel aan het vaandel. De wijze waarop de H.M.V.ers maan dagmorgen in de hal van de Dorpsschool de beide concoursnummers vertolkten, rechtvaardigde de hoop dat enkele uren later in Heerde bekend zou worden ge maakt dat „H.M.V." uit Holten in de Vaandelafdeling een mooi succes had be haald. We zagen tijdens het musiceren dirigent Iman Landheer tal van malen tevreden lachen en ook mevrouw Land heer toonde zich over de „generale" zeei tevreden. Geen wonder dus dat het ensemble vol vertrouwen het optreden in het van Meurspark tegemoet zag. Helaas het is heel anders gelopen dan men had ge hoopt. „H.M.V.", dat flinke eerste prij zen wist te behalen in Joure, Wolvega, Eist, Hengelo, Beilen, Groenlo en Bath- men, bracht het in Heerde niet verder dan een 2e prijs. Wat „H.M.V." op een concours nog nooit overkwam, gebeur de Pinkstermaandag in Heerde. Toen pl.m. één-derde gedeelte van het ver plichte werk ten gehore was gebracht, was het onderling contact tussen de muzikanten plotseling totaal zoek en di rigent Landheer kon niets anders meer doen dan „aftikken" en na overleg met de jury opnieuw beginnen. Dat de kans op een eerste prijs was verkeken, was zonder meer duidelijk en dat het ensemble na dit „incident" maar tot matige prestaties kwam, is zeer be grijpelijk. De oorzaak dat men het onderling contact kwijtraakte moet worden gezocht in de zeer sterke wind, die opstak juist toen „H.M.V." musiceerde en mogelijk ook in het feit, dat de vaste tent, waar in gemusiceerd moest worden, minder geschikt was. Dit laatste was voor de dirigent van de Eper Harmonie, welk korps evenals „H.M.V." zou uitkomen in de Vaandel afdeling, een reden om van deelname af te zien. Pl.m. 14 dagen geleden had deze dirigent (die tevens dirigent is van de vereniging Wilhelmina te Heerde) laten weten, dat hij met de Eper Harmnie zou uitkomen, als enkele voorzieningen aan de tent werden getroffen. Aangezien men hieraan niet wenste te voldoen, liet de Eper Harmonie verstek gaan. „H.M.V." was van het besluit en de redenen waarom dit besluit was geno men, op de hoogte, wat stellig voor het zelfvertrouwen niet bevorderlijk is ge weest en ook de rust in het ensemble zeker niet ten goede is gekomen. Wat of er precies aan de tent in Heerde ha perde, weten we niet, doch dat van de zes korpsen, die Pinkstermaandag in de concertwedstrijd uitkwamen, slechts één aan de minimum eisen voldeed om een eerste prijs te behalen, geeft te denken. H.M.V. H(oudt) M(oedig) V(ol). De 2e prijs, die in Heerde werd be haald, betekend niet dat „H.M.V." bij de pakken neer gaat zitten. Met de secre taris van 'het bestuur van de Kon. Fe deratie is inmiddels contact opgenomen en zeer waarschijnlijk zal op zaterdag 14 juni a.s. worden deelgenomen aan het muziekconcours te Roosendaal bij Arnhem. CAFÉHOUDERS CONTRA ONTBIJTCLUB De Holtense hotel- en caféhouders heb- hen donderdagavond in een in het sport- dal gespeelde voetbalwedstrijd verloren van een ploeg die zich aandiende als de ontbijtclub. Gezien het verschil in leef tijd (de spelers van de ontbijtclub waren gemiddeld 5 a 6 jaar jonger) mag de ne derlaag ongetwijfeld zeer eervol worden genoemd. De spelers van de Ontbijtclub scoorden 7 maal, inclusief een doelpunt van café houder Jan Maats Jr. (Abe allures, -doch onvoldoende snelheid) die in eigen doel trapte. Zeker twee van deze zeven doel punten werden in buitenspelpositie ge scoord. Dat arbiter Johan van Geenhui zen (die soms te weinig steun ondervond van zijn beide grensrechters H. Vosman en G. Brands) dit ontging, vergeven we hem graag, gezien de grote verscheiden heid in de „tenue's". De caféhouders plaatsten het leder 3 maal achter de ont bijtclub doelman Ab Meerman. De heer H. v. d. Goot (hotel Vosman) die 't cafehoudersdoel voortreffelijk ver dedigde liep bij een botsing lichte schaaf wonden aan het voorhoofd op. Er bestond voor deze wedstrijd flinke belangstelling. HET GROTE BELANG VAN VOEDING EN GEBITSVERZORGING VOOR HET MELKGEBÏT EN VOOR HET BLIJVENDE GEBIT. In de loop der jaren heeft het Voor lichtingsbureau voor de Voeding door publicaties getracht het belang van een doelmatige voeding onder*de aandacht te brengen van de bevolking. Meerma len is daarbij naar voren gebracht van hoe groot belang deze doelmatige voe- dig is voor de zwangeren en voor het zich tijdens de zwangerschap ontwikke lende kind. Iedereen kan begrijpen, dat alle be standdelen, nodig voor de ontwikkeling, worden geleverd door het moederlijk li chaam en dat voldoende „voorraad" van deze bestanddelen niet alleen het moe derlijk organisme ten goede komt maar evenzeer van groot belang is voor het kind en dus ook voor het gebit van dat kind. Weinig aanstaande moeders zullen we ten, dat in de 17e week van de zwan gerschap reeds een begin wordt gemaakt met de vorming van het „melkgebit" (wisselgebit) van het kind en dat in de 25e week van de zwangerschap al een begin wordt gemaakt met de vorming van de eerste blijvende kies. Tot de geboorte en tot en met de borst voeding is de voeding van de moeder dus van het allergrootste belang, daar na is dit de voeding van de pasgeborene, aangezien de vorming van alle andere blijvende tanden en kiezen regelmatig voortgaat bij het ouder worden van het kleine kind (kleuter) en ook tijdens de daaropvolgende jaren als het kind de la gere school al bezoekt. De huisarts zal uiteraard naast en aan de hand van de adviezen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding de moeders vóór en ook na de bevalling met goede raad terzijde staan. Later zal dit zo nodig wor den gedaan door de arts van het con sultatiebureau. Huisarts zowel als con sultatiebureau-arts zullen de moeders ook leren, dat het kind het gebit moet leren gebruiken, dat zacht voedsel ver keerd is, dat snoepen de eetlust bederft en uitermate schadelijk is voor het gebit en zeker, wanneer het snoepgoed taai en kleverig is en als na het gebruik ervan tanden en kiezen niet met de tan denborstel worden gereinigd. Niets is slechter voor het gebit van Uw kinderen dan met een snoepje naar bed gaan. Geef na de laatste maaltijd Uw kinderen geen snoep meer maar een appel en zorg er in ieder geval voor, dat de tanden en kiezen met de tandenbor stel gereinigd worden en het mondje goed nagespoeld wordt met water vóór het naar bed gaan. De ouders besparen zo hun kinderen pijn en zichzelf huiselijke (nachtelijke) moeilijkheden en geld. Lezeressen, aanstaande moeders, moe ders en huisvrouwen, voedt Uzelf, Uw gezin en dus Uw kinderen doelmatig. Volgt de adviezen van het Voorlichtings bureau voor de Voeding, terwille van het opgroeien van Uw kinderen en hun alge hele gezondheidstoestand, maar zeker ook ter wille van een goed melkgebit en blijvend gebit. Dit artikel werd geschreven door Dr. J. W. Fietsma, Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in alge mene dienst (Tandheelkunde). De volgende keer hopen wij U iets te 'ertellen over de schooltandverzorging en de nieuwe Dental-car, welke in het district Kaalte, waartoe Holten behoort, in gebruik genomen is. Die kan niet stoppen meer op tijd! Wie met te grote snelheid rqdt ENGELSE NABESTAANDEN BEZOEKEN NEGENTIEN GORLOGS- KERKHOVEN Op 31 mei arriveert een groep van 50 Engelse nabestaanden in ons land. Dit zijn alle familieleden van de in de oor logsjaren neergeschoten Britse vliegers en van hen, die bij de bevrijding van Ne derland zijn gesneuveld. Al deze mensen verkeren in zodanige omstandigheden, dat zij de reis naar en het verblijf in ons land niet zelf kunnen bekostigen. In samenwerking met The British Legion - de Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden - heeft het Nederlands Oorlogsgraven Comité echter deze tocht geheel geregeld; de nabestaan den zullen hier aanwezig zijn als gasten van het Nederlandse volk, dat door de giften aan de Klaprooscollecte het Oor logsgraven Comité in staat heeft gesteld dit alles te doen. Om 17.30 uur komen de nabestaanden met een chartervliegtuig uit Engeland aan op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam. Zij worden begeleid door Mr. Janes van British Legion en namens het Nederlandse volk op het vliegveld ver welkomd door de heer J. J. F. Blom, secr. van het Oorlogsgravgn Comité. De bui tenlandse .gasten logeren bii families in Nijmegen. Op zondag 1 juni vindt om 11.30 uur een algemene herdenkingsdienst plaats op het grote Britse militaire kerkhof „Jonkerbos" te Nijmegen. De volgende dag worden negentien begraafplaatsen in ons land bezocht, waar de familieleden der nabestaanden hun laatste rustplaats vonden. Dit zijn Holten, Groesbeek, Mier- lo, Mook, Noordwijk, Sittard, Rotterdam, Ede, Molenaarsgraaf, Wieringer waard, Apeldoorn, Ouddorp, Woensel, Vlissingen, Bergen op Zoom, Lemsterland, Hunsel (L.) en Valkenswaara. Dinsdag 3 juni is gereserveerd voor een tocht naar Amsterdam. Op 4 juni staat Arnhem op het programma met een be zoek aan het Airborne Cemetery (de be graafplaats der luchtlandingstroepen, ge sneuveld in de Slag om Arnhem) en het Openluchtmuseum. Op 5 juni wordt, om ongeveer 13.30 uur, vanaf Zestienhoven de terugreis weer aanvaard. (Buiten verantwoordelijk van de redactie) BEGRAFENISVERENIGING HOLTEN EN OMSTREKEN Met niet geringe verbazing hebben wij kennis genomen van de mededelingen in Holtens Nieuwsblad, dat Holten thans de beschikking heeft over een iijkauto. Het is toch wel algemeen bekend dat- onze begrafenisvereniging beschikt over een nieuwe en mooie Iijkauto, met auto matische versnelling, zodat deze zelfs heel langzaam kan rijden. De volgwagens eveneens. Deze Iijkauto is voor ruim een jaar geleden door onze vereniging aangekocht, en heeft tc Holten al tienmalen dienst gedaan. De Iijkauto wordt /gebruikt bij begrafenissen van le den, maar kan ook worden gebruikt door niet-leden en staat ten alle tijde ter be schikking. Dat een particuliere gara/gehouder een Iijkauto wil aanschaffen en daar mee rij den, moet deze zelf weten, maar men moet het niet laten voorkomen dat die Iijkauto in een grote plaatselijke behoef te voorziet. Deze voorstelling is onwaarachtig, daar onze Iijkauto al reeds lang in die behoef te heeft voorzien. De begrafenisvereniging „Holten en Omstreken" heeft zich noch kosten noch moeite gespaard om steeds goed voor de dag te komen met het beste materiaal, ook wat betreft de kleding van dragers en ander rouwmateriaal. Het begrafeniswezen is door ons te Holten en Omstreken dan ook al reeds lang geheel gereorganiseerd. Dat het initiatief van andere personen dé belangen van de plaatselijke begrafe nisvereniging wil doorkruisen, achten wij dan ook niet in het plaatselijk be lang. De begrafenisvereniging van Hol ten en Omstreken voorziet reeds lang in de behoefte welke er op het terrein van de begrafenisverzorging alhier zeer ze ker bestond. Ook de buurtschappen kunnen van de Iijkauto gebruik maken, en worden hier omtrent volledig ingelicht door onze chef- aanspreker de heer H. Koopman, Kolweg 20, Holten. Opgave van nieuwe leden kan ook wor den gedaan bij J. Meerman, Kolweg 38, of bij H. Stoevenbelt, Bushofstraat 2. Vele dankbetuigingen, voor nette en correcte verzorging van de begrafenissen mochten wij reeds ontvangen. Lijkvervoer van en naar andere plaat sen wordt eveneens door ons verzorgd. Sterfgevallen kan men eveneens mel den bij bovenstaande adressen. Wij meen den deze mededelingen te moeten doen, om elk misverstand te voorkomen, of weg te nemen. Het bestuur van de begrafenisvereniging „Holten en omg." Noot van de redactie: Het is het Be stuur van de Begrafenisvereniging „Hol ten e.o." blijkbaar ontgaan, dat niet alle ingezetenen lid zijn harer vereniging en dat zij dit schijnbaar ook niet direct wil len worden. In dit verband kan de aan schaffing van particuliere zijde van een Iijkauto als een gezond initiatief worden gezien. Wij menen, dat de auto van de begrafenisonderneming een Enschedesch bezit is. VIERDE C.H.I.-ENSCHEDE OP 20, 21 en 22 JUNI Het betreffende comité van de stichting de Twentsche Jachtvereniging is weder om bezig met de vooi'bereidingen voor het C.H.I.-Enschede. Naar men zich zal herinneren is in de zomers van 1955, 1956 en 1957 onder bo venstaande aanduiding een .groot inters nationaal concours-hippique van drie da gen te Enschede gehouden op het Sport park Rigtersbleek. Bij deze drie vorige concoursen is men er in geslaagd om in de ruitersportkrin gen van West-Europa de nog jaarlijkse gebeurtenis een grote faam te geven. Ook de vele duizenden toeschouwers uit Twen te en Achterhoek hebben uren van dit ongewoon levendige schouwspel genoten. Op de programmalijst van de interna tionale ruiterorganisatie zijn dit jaar 20, 21 en 22 juni voor het C.H.I.-Enschede gereserveerd. Het is te verwachten dat de inschrijvingen uit het buitenland en uit Nederland de organisatoren ook in 1958 in staat zullen stellen een sportfestijn van bijzonder gehalte te bieden. Nadat Hitiers troepen in het voorjaar en de vroeg zomer van 1940 Nederland, België en Frankrijk hadden bezet, werd er in Duitse militaire kringen ernstig ge dacht aan een invasie jn Engeland. Er was zelfs een plan (zg. „Aktion-Seelö- we"), waarin een reeks bijzonderheden waren opgesteld. Dezer dagen verscheen te Londen van de Britse historicus Ro nald Wheatley een opmerkelijk boek over dit plan. Tezelfdertijd publiceerde een tweede Britse schrijver Grinnel-Milne, over dit onderwerp het boek „The silent victory" (de stille zege), waarin gezegd wordt dat de Duitse marine destijds te zwak was om de invasie in Engeland mo- lijk te maken. Wheatley laat er geen twij fel aan, dat Hitier werkelijk na de ver overing van Frankrijk, België en Neder land van plan was om Engeland op de knieën te brengen. De operatie-zeeleeuw, daartoe opgesteld, was geen afleidings manoeuvre maar een plan om een inva sie in Engeland uit te voeren. Daartoe waren vergaande andere plannen opge steld. ER WAS AL ZWARTE LIJST VAN BRITTEN.... De Duitse luchtmacht moest het lucht ruim boven Groot-Brittannië veroveren. Göring c.s. slaagden daarin niet, terwijl voorts de Britse heerschappij ter zee, als mede de eilandpositie van Engeland, de plannen tot mislukking doemden, Indien, zo schrijft Wheatley, Hitier er in geslaagd zou zijn Engeland te veroveren, zouden er ook met de Britten dingen gebeurd zijn, die verschrikkelijk zouden zijn ge weest. Volgens Wheatley was er reeds een vertegenwoordiger van Himmler voor Engeland aangewezen: de SS-Standar- tenführer prof. dr. Six. Voorts waren er lijsten van Britten, die direct na de in vasie gevangen moesten worden genomen en wie de dood boven het hoofd zou zwe ven. Bovenaan deze lijst stonden 2700 po litieke leiders en intellectuelen. Niet slechts Churchill en De Gaulle, ook de schrijver Wells en Virginia Woolf waren er op gezet. Speciale aandacht hadden de Duitsers willen besteden aan de Britse padvinders, die zij beschouwden als een belangrijk onderdeel van de geheime dienst. Grinnel-Milne gaat in zijn boek „The silent victox*y" een stapje ver der. Hij schrijft dat de Duitse ma rine destijds veel te verzwakt was om de invasie te kunnen steunen. Zij had klappen opgelopen in Noor wegen. De voormalige admiraal van de Duit se marine, Forsten heeft dit dezer dagen tegengesproken. Zijns inziens was het de Duitse luchtmacht, die niet in staat was om de invasie te ondersteunen. De Duitse marine zou wel in staat zijn ge weest de invasie goed te steunen, als de Duitse luchtmacht het luchtruim had veroverd. Dat laatste was niet het ge val. Door overbodige aanvallen op Lon den werd de Duitse luchtmacht ver zwakt, terwijl de Britse afweer en ja gers veel sterker waren dan men ver wacht had. Op aandringen van de Duitse marineleiding onder leiding van groot admiraal Rader heeft Hitier het plan zeeleeuw laten schieten.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2