SpoJit Lagere technische school Rijssen ai) VOOR DE BOER In aansluiting op ons inleidend artikel van vorige week betreffende het Nijver heidsonderwijs, zullen we dit onderwijs eens nader beschouwen. Hiertoe gaan we een kijkje nemen in een van de jongste scholen in de omgeving en wel de LAGERE TECHNISCHE SCHOOL TE RIJSSEN. Leze school startte in 1949 met alleen een opleiding voor timmerlieden. Inmid dels is er een afdeling schilderen, met selen en metaalbewerken bijgekomen. De school wordt niet alleen bezocht door leerlingen afkomstig uit Rijsen, maar er gaan ook tientallen leerlingen heen, woonachtig in Holten, Enter, Wierden, Nijverdal en Hellendoorn, zodat met recht gesproken kan worden van een streek school. Wat het onderwijs zelf betreft, kan gezegd worden, dat de z.g. „vernieuwing" Nieuwe inzichten en ideeën worden hier in praktijk gebracht. Het gehele onder wijs is gericht op het aankweken van verantwoordelijkheid, saamhorigheid, so ciaal denken en voelen. Dit zal de jonge mens nodig hebben om later te kunnen slagen in het leven. Zo probeert men de leerlingen ver trouwd te maken met het werken in gro ter verband. Met meerdere leerlingen wordt aan één werkstuk gewerkt, waar door verantwoordelijkheid ten opzichte van het werk, van het te gebruiken ma teriaal en gereedschap en ook ten op zichte van elkaar wordt bijgebracht. Dat onderlinge samenwerking, het meer voor elkaar over hebben, daardoor worden be vorderd, hoeft geen betoog. Leerlingen van de timmerafdeling bouwden geza menlijk een houten huis, zodat meer in zicht in de bouw en samenstelling van het geheel verkregen wordt, dan wan neer men alleen uitgaat van de vervaar diging van de onderdelen, zoals vroeger steeds het geval was. De praktijklessen hebben daardoor veel meer betekenis voor de jongens gekregenmen staat im mers meteen in de werkeüjkheid. Ook in de andere afdelingen wordt groepsgewijze gewerkt. De leerlingen zijn daardoor gedwongen nauwkeurig te wer ken, omdat een onnauwkeurigheid van de één een geheel werkstuk ontsiert. Bij het moderne technisch onderwijs gaat men er van uit, dat men dé leer lingen niet alleen de vakhandelingen en de vakbegrippen moet bijbrengen. Een opleiding, alleen gericht op techniek en ambacht is voor de jonge mens beslist niet voldoende. Daarom is het helemaal niet verwonderlijk, dat een leerling van de technische school in Rijsen naast zijn praktische en technisch-theoretische vorming ook lessen krijgt in nederlandse taal, engels, rekenen, meetkunde, alge bra, natuur- en werktuigkunde, aardrijks kunde, biologie, geschiedenis, maatschap pijleer, muzikale vorming en lichamelijke opvoeding. Bijna een-derde van het to taal aantal wekelijkse lessen wordt aan dit algemeen vormend onderwijs besteed. Voor zover dit mogelijk is, sluiten deze lessen aan bij 't praktische en technisch- theoretische gedeelte. Het zal voor ieder een begrijpelijk zijn, dat lessen in de ne- derlanse taal onontbeerlijk zijn voor een aankomend vakman. Op zijn minst zal hij, wanneer dit nodig mocht zijn, een sollicitatiebrief moeten kunnen schrijven, zijn vakbladen kunnen lezen en begrij pen. Rekenen zal elke vakman op tijd moeten kunnen. Meetkunde en algebra worden onderwezen, zover dit in het gekozen beroep noodzakelijk is, even als de natuur -en werktuigkunde. Een schilder hoeft geen berekening te ma ken over versnellingen van tandwielen e.d. Een machine-bankwerker zal dit ze ker niet kunnen missen, in elk geval er enig begrip van moeten hebben. Wie enigszins op de hoogte is van een tech nisch beroep, zal weten, dat veel uit drukkingen en aanwijzingen in de tech niek in het engels voorkomen. Bij ver dere studie of mogelijke emigratie zullen de engelse lessen van groot nut blijken te zijn. De kennis bij de aardijkskunde opge daan geeft een beter begrip bij het be handelen van de materialen in de tech nische lessen. In een les over ijzer- en staalbereiding zullen ook de vindplaat sen van het ijzererts ter sprake komen, bij smeeroliën de oliebronnen. Bij tim merlieden zal de herkomst van het hout in de belangsteling staan, terwijl de met selaars ook te weten komen hoe de kléi ontstaan is, waarvan zij nu in de vorm van stenen huizen gaan maken. Met de schilders kan men ook verre reizen ma ken om de grondstoffen voor him verf te gaan halen. En hoeft een vakman geen liefde voor de natuur te hebben? Leert hij door de geschiedenislessen de wereld van nu niet beter begrijpen Moet men hem de groot ste werken van onze meesters der mu ziek onthouden? Door al deze lessen wordt de gezichtkring van de vakman veel wijder en ruimer. Naast de geeste lijke ontwikkeling is ook de lichamelijke ontwikkeling, in de vorm van gynmas- tiek, van heel groot belang. Ook hierbij wordt de nadruk gelegd op samenwer king, verantwoordelijkheid, kortom: „teamwork". Als de leerlingen na twee jaar de school met een diploma gaan verlaten, wordt de band met de school niet ge heel verbroken. De meeste leerlingen ko men op vervolgkursussen terug. Deze leerlingen worden met behulp van direk- teur en leraren opgenomen in één der leerlingstelsels. Wanneer een leerling in een leerlingstelsel is opgenomen, is hij verplicht de theoretische lesen aan de school te volgen. Deze lessen worden voor enkele leerlingstelsels op een middag en een avond gegeven. Anderen hebben al leen avondlessen. Na twee jaar wordt een examen afgelegd en wanneer dit vol doende is, wordt een diploma uitgereikt. Maar ook daarna komen nog heel veel leerlingen naar de school om één of an dere kursus te volgen. Deze kursussen zijn o.a. opleiding voor gezel en meester voor alle afdelingen, een opleiding voor examen schilders-patroons en een las- kursus voor metaalbewerkers. En heeft men aan de Rijssense school nog wensen, wat betreft het onderwijs, dat aan hun school gegeven wordt? Ja, zeker, en wel in de eerste plaats om meer ruimte voor het onderwijs. De school is gebouwd voor 'n afdeling timmeren. Men heeft noodgedwongen loodsen moeten bijbouwen en nog is de ruimte beperkt. Want al heeft de vernieuwing zijn in trede gedaan, deze is niet volledig, zo lang de duur van de kursus niet op 3 jaar is gebracht. Door de Regering wordt hiervoor alleen toestemming gegeven, wanneer men kan aantonen over vol doende lokaliteiten en werkplaatsen te kunnen beschikken om het grote aantal leerlingen te kunnen plaatsen. En dat kan men in Rijssen helaas niet. Daarom hoopt men, dat het niet zo lang meer zal duren, dat de plannen voor een nieuwe school alleen maar plannen zullen blij ven, maar werkelijkheid zullen worden. Want dan zal men pas de ideeën betref fende de vernieuwing van het onderwijs volledig uit kunnen werken. DROGISTERIJ-FOTOHANDEL VAN LEEUWEN GEMODERNISEERD De heer van Leeuwen die dezer dagen het feit herdacht dat hij 30 jaar geleden zijn zaak begon aan de Stationsstraat heeft ter gelegenheid van dit jubileum de winkel laten moderniseren op een wijze waarvoor wij alle lof Hebben. De winkelruimte is uitgebreid en door de firma van Keulen te Nijverdal van een blank eiken betimmering voorzien die de toets der kritiek volledig kan doorstaan. De fa. B. J. Paalman zorgde voor het timmerwerk, terwijl de fa. Joh. Aanstoot zorgde voor een passende verlichting. Gaarne wensen we de heer van Leeu wen geluk met deze modernisering die ongetwijfeld een stijging van de verkoop als resultaat zal hebben. J.D.G. HOUDT REÜNIE. De leden van de in het begin van dit jaar wegens de te geringe belangstelling opgeheven Jongeren Discussie Groep de J.D.G. gaan zaterdagavond, 24 mei, in hotel Holterman een reünie houden. In de niet van satyre gespeende uitnodi ging aan de oud-leden wordt deze bijeen komst „onze herhalingsoefening" ge noemd en wordt o.m. gezegd, dat de tijd momenteel spannend is, nu kunstmanen als rotte appels om onze hoofden vlie gen. Ook gij, oud-J.D.G.'ers, bent u vol komen bewust van de gevaren, die onze intellectuele hoofden omgorden, zeggen de initiatiefnemers. Het zal een avond worden in echt ouderwetse J.D.G.-stijl. Wij hebben de indruk, dat verschillende jongelui met heimwee aan hun discussie club terugdenken en het zou helemaal niet vreemd zijn als zij weer werd op gericht. UITVOERING „JONG HOLTEN" Het ruim 50 leden tellende kinderkoor „Jong Soli" opgericht in het najaar van 1957, gaf dinsdagavond in het gebouw „Rehoboth" onder flinke belangstelling haar eerste openbare uitvoering onder leiding van de heer W. van Erkelens te Enschede. De voorzitter van „Soli Deo Gloria", de heer J. Wiggers bij wie dé leiding van deze avond berustte liet bij de aanvang zingen 2 coupletten van het bekende lied „Er ruist langs de wolken", en ging hierna voor in gebed. In een kort openingswoord herinnerde hij aan de oprichting en wees op de ijver die de jongens en meisjes hebben be toond in het achterliggende halfjaar. De wekelijkse repetities werden trouw bezocht, er zijn goede vorderingen ge maakt en het stemt tot grote voldoening dat deze avond kan worden voldaan aan het verlangen van de jongelui om in het openbaar op te treden. De heer Wiggers wees verder op het grote belang dat de zangkoren hebben bij kinderkoren. Ook op 't vocaalterrein geldt: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", en hopelijk zul len t.z.t. een flink aantal jongelui een „overstapje" nemen naar een van de plaatselijke zankkoren. Afwisselend programma. „Jong Soli" zong hierna op keurige wijze een 14 tal eenvoudige liederen waarvan wij noemen: „Comt nu met Sangh", „De klokken van Haarlem", „De Sterren", „Engelenwacht", „Wandellied", „Kom toch en volg mij na", en „De grote schoonmaak". Na de pauze brachten een aantal jon gens en meisjes o.l.v. mej. Ans Rietman het zangspel „Jan Lustig". Voor afwisseling van het vocale pro gramma zorgden Marietje Koopman, An nie Beldman, Mieke Stokkers, Renger van Lindenberg, Jannie Nekkers, Harma Brands en Fenny Oosterkamp. Zij oog sten met hun voordrachtjes en zangnum mertjes een hartelijk applaus. Nadat de heer Wiggers een woord van dank had gesproken tot koor en dirigent werd deze geslaagde uitvoering met het zingen van Gezang 280 vers 1 besloten. LOMPEN INZAMELING UITGESTELD De lompen inzamelingsactie die ten bate van H.M.V. op zaterdag 17 mei (heden) zou plaats vinden is uitgesteld tot zater dag 31 mei. In verband met de deelname aan het concours te Heerde op 26 mei (2e Pink sterdag) moet zaterdag 17 mei worden gerepeteerd en kan de inzameling geen doorgang vinden. AANBESTEDING WONING EN KUNSTMESTLOODS COÖPERATIE. Door het architectenbureau L. C. van de Bovenkamp en M. van Gulik te Hol ten en Groesbeek is dinsdagmiddag voor rekening van de Coöp. Aan- en Verkoop- vereniging „Holten" onderhands aanbe steed het bouwen van een woonhuis, een kunstmestopslagplaats, winkel en maga zijnruimte en een schaftlokaal aan de Sta tionsstraat en Waagweg. Ingeschreven werd voor de gehele bouw behalve het schilderwerk door Gebr. ten Hove te Enter voor f 111.400, J. Schipper te Wierden voor f 109.034 en door de fa. H. Koopman en Zn. te Hol ten voor f 108.732 (de begroting was f115.437). Voor het schilderwerk werd ingeschre ven door de fa. G. J. Gervedink Nijhuis en Zn. te Holten voor f 9792.begro ting f9715.—). In de 's avonds in het Stationskoffie huis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer G. Stam ge houden ledenvergadering is het werk aan de laagste inschrijvers gegund. JAARVERGADERING „SCHOOLKRING DIJKERHOEK" De buurtvereniging „Schoolkring Dij- kerhoek" hield vorige week donderdag avond in het „Bonte Paard" haar jaar lijkse ledenvergadering onder voorzit terschap van de heer J. W. Witmer. Mej. Rotting, lerares bij het land- bouwhuishoudonderwijs te Ambt-Del den, hield, voordat de huishoudelijke aangelegenheden werden behandeld, 'n causerie over diepvries. In verband hiermede waren de leden van de afde ling der Plattelandsvrouwen en van de Herv. vrouwenvereniging tevens voor deze avond uitgenodigd. Op duidelijke wijze stelde mej. Rot- tink de voordelen van het invriezen van vlees, groenten en fruit in 't licht, waarbij zij wees op de voordelen van bevroren vlees bij het drogen en ro ken, zoals dat altijd op het platteland in zwang is geweest. Men houdt hier door steeds de beschikking over a.h.w. vers vlees, zonder dat de voedingswaar de vermindert. Met een tweetal filmpjes lichtte zij haar causerie nader toe, waarvoor de voorzitter haar later dank bracht. Na de lezing van mej. Rotting bracht de secretaris, de heer H. Kers, het jaar verslag uit, waaraan wij ontlenen, dat het ledental op het einde van het vo rig jaar 71 bedroeg. In bet verslag werd er o.a. aan herinnerd, dat aan het ge meentebestuur van Holten de bouw van een aula op de begraafplaats werd verzocht en aan het gemeentebestuur van Bathmen het maken van brandkol- ken in de Pieriksmars, aangezien daar 's zomers geen bluswater is. De penningmeester, de heer H. Kloos terboer, bracht het financieel verslag komsten f 443,- en de uitgaven f 415,94 uit, waaraan wij ontlenen, dat de in- hebben bedragen, zodat er een batig saldo was van f 27,06. De bescheiden waren door de kas- commissie, bestaande uit de heren N. Roodenburg en A. Wegstapel J.zn., in orde bevonden, zodat aan de heer Kloos terboer onder dank voor zijn beheer decharge werd verleend. In verband met het gevaar voor de schooljeugd, werd besloten aan het ge meentebestuur van Holten te verzoe ken in de kom van Dijkerhoek borden met een maximum-snelheid te plaat sen. De N.V. Waterleiding Mij. „Overijs sel" zal gewezen worden op de ge ringe druk op de waterleiding, in het bizonder op zondagmorgen, als blijk baar veel water gebruikt wordt voor de koeling van de melk. Ook op andere tijdstippen is de druk dikwijls veel te laag. Er zal dan tevens gewezen worden op de slechte toestand van het drink water in de Waterhoek, waar herhaal delijk afkeuringen plaats vinden en de aanleg van een drinkwaterleiding drin gend noodzakelijk is. De gezondheids dienst zal gevraagd worden hierover advies uit te brengen. VOETBAL LUCTOR II—HOLTEN I 7—8 Het lijkt wel dat de Holtenaren de laatste tijd aan korf- of handballen doen. Onlangs tegen S.O.S. 17, nu te gen de Almeloërs 78. Gelukkig was deze laatste uitslag een zege voor Hol ten. Er speelden zes vaste spelers uit het eerste mee, terwijl de anderen uit lagere elftallen waren opgesteld. De spilplaats werd door de weer herstelde G. Traanman ingenomen. De ruststand was 34 voor Holten door goals van J. Traanman, Ulfman en Kalfsterman. De tweede Holtense treffer werd door een Luctor-back gemaakt. Na de rust greep Holten door direct spel een 83 voorsprong. Treffers van Kalfsterman (2 x), J. Traanman en Ulf man maakten dit mogelijk. Luctor wist door goed samenspel, vooral van de rechtervleugel, de nederlaag tot 87 te beperken. De achterhoede werd in het laatste kwartier vaak overrompeld. In de laatste seconde benutten de Almelo- ers him tweede strafschop, die ze we gens hands mochten nemen van de uit stekend leidende arbiter, de heer G. J. Kamerling. Na deze goal werd er niet meer afgetrapt. HOLTEN III—G.F.C. IV. Holten speelde in deze wedstrijd te gen koploper G.F.C. IV uit Goor soms verrassend goed'. Zo goed, dat de stand na veertig minuten spelen nog steeds dubbelblank was. Toen moest de scheidsrechter de wedstrijd staken, om dat. de bal lek was geworden. „Geen nood", zult u zeggen, „dan ne men we een andere bal". Doch dit was onmogelijk, daar maar liefst drie bal len in reparatie waren. Voor de wed strijd begonnen was, had de scheids rechter al meegedeeld, dat er voor 'n andere bal moest worden gezorgd, om dat het leren monster al erg zacht was. Leden van het bestuur hadden toen de onplezierige ontdekking gedaan, dat er geen andere bal aanwezig was. Na het laatste fluitje van scheidsrechter Kool man werd geprobeerd een gloednieuwe bal te verkrijgen, doch toen dit gelukte, was de scheidsrechter verdwenen. De laatste tijd zijn er verschillende fouten gemaakt, zowel door bestuurs leden als door spelers. Het gevolg was, dat enkele spelers hebben bedankt. Een algemene ledenvergadering lijkt ons 't juiste middel om deze geschillen uit de weg te ruimen. D.E.S. b— HOLTEN a 1—8. Zonder moeite heeft Holten a de Nij- verdallers overklast. De ruststand was 05. Direct na de rust werd het door een foutje in de Holter verdediging 51. De wedstrijd werd in een tame lijk hoog tempo gespeeld. Linksbuiten H. Jansen was goed op dreef en scoor de vier keer. DE ZWEEF c—HOLTEN b 2—2 Deze laatste wedstrijd tegen de Nij- verdalse jongens werd door Holten goed gespeeld en De Zweef mocht blij zijn met het gelijke spel. Na aanvanke lijk met 10 te hebben achter gestaan, werd het door G. Soer en S. Meinsma 12, doch een directe vrije trap zorg de er voor, dat Holten slechts één punt je mee naar Holten nam. Excelsior d is in deze competitie on geslagen kampioen geworden. Holten b 12 2 4 6 8 21—26 PROGRAMMA voor dit week-einde: Zaterdag: D.E.S. aHolten a 4.15 uur Zondag: Holten IRietvogels II 2.30 uur WANDELSPORT le PRIJS VOOR „DE TREKKERS" De Wandelsportvereniging „De Trek kers" heeft zaterdag van de vorige week in Deventer deelgenomen aan de wandel tochten uitgeschreven door de Deventer Politie-sportvereniging „Hermandad" en behaalde daarmede een le prijs in de 4e afdeling. Er waren twee wandeldagen nl. op za terdag en zondag waaraan ruim 1200 wandelsportliefhebbers deelnemen, waar onder 54 verenigingen. De Holtenaren kwamen voor de eerste in uniform aan de start, hetgeen hun blijkbaar tot goede prestaties inspireerde, want alle deelnemers wisten de tocht tot een goed einde te brengen. Zij ontvin gen na het volbrengen van de tocht al len een herinneringsmedaille. Zij hadden weer een zware concurrentie in hun af deling. Overigens was het uitstekend wandelweer en was men vol lof over de mooie route rond om Deventer met veel natuurschoon. Officiële publicaties INENTING TEGEN POLIO De Burgemeester van Holten maakt be kend dat op maandag 19 mei 1958 des na middags tussen 3 en 5 uur in gebouw „Rehoboth" de derde injectie tegen po lio zal worden gegeven aan de kinderen, geboren in 1955. U wordt verzocht aanwezig te zijn op het tijdstip, hetwelk op de oproepings- kaart staat vermeld. Holten, 13 mei 1958. De Burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. AANVRAGEN JACHTAKTEN. De Burgemeester, hoofd van de plaat selijke politie der gemeente Holten, brengt ter kenis van belanghebbenden, dat in verband met de vele eisen, welke thans moeten worden gesteld aan het verkrijgen van een jachtakte, o.a. met betrekking tot de pachtovereenkomsten, met de juiste kadastrale afmetingen en de kaarten met eventuele kadastrale aan duidingen enz., op vrijdag 23 mei a.s., des avonds 7.30 uur ten gemeentehuize een vergadering zal worden gehouden, waar in de heer H. J. Schenk, verbonden aan de algemene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening, een uiteenzetting zal ge ven omtrent deze eisen. Deze vergadering is toegankelijk voor belanghebbenden. Holten, 16 mei 1958. De Burgemeester, Hoofd van Plaatselijke Politie voornoemd, W. H. ENKLAAR. HET INKUILEN VAN GRAS De grasgroei is, met uitzondering van de laag gelegen percelen grasland, de laatste weken vrij goed. De tijd van inkuilen van gras staat weer voor de deur en het is van groot belang op welke manier wordt ingekuild. Het verschil in voederwaarde van het kuilvoer loopt zeer uiteen. In de eerste plaats is het belangrijk, dat gras nog jong en vrij kort is. Verder is de methode van inkuilen van zeer groot belang. De slechte manier van inkuilen is zon der één of ander conserveringsmiddel. In bijna alle gevallen is dan het kuil voer van slechte kwaliteit met een zeer slechte reuk. Het verschil dn voederwaarde tussen kuilvoer zonder of met 'n goed conserve ringsmiddel, b.v. A.I.V. zuur of melasse, is per ha in de regel minstens f 100.en meer. Bij het gewasmonsteronderzoek komt dit elk jaar weer duidelijk naar voren. De kosten van A.I.V. zuur zijn laag. Per ha is voor ongeveer f 30.a f 35.zuur nodig. Melasse, wat een goed conserverings middel is, kost belangrijk meer. Per ha kost het f 80.a f 100.of meer. Wordt het gras eerst wat voorgedroogd en is de snede gras kort geweest, dan zijn de kos ten wat lager. Melapo, (gedroogde melasse), is be langrijk duurder dan natte melasse. De voedingswaarde van kuilvoer, ge kuild met A.I.V. zuur of melasse, was vorig jaar van alle onderzochte mon sters in het consulentschap Hengelo, practisch gelijk. Het inkuilen met zuur wordt zeer vereenvoudigd door gebruik te maken van 't zg. „zuurmengpompje", Hierdoor is echter nodig, dat u waterlei ding op het bedrijf hebt, of een eigen waterinstallatie. Het is mogelijk dat u zeer binnenkort een zuurmengpompje kunt huren. Ook kunnen enige landbouwers samen een zuurmengpompje aanschaffen. De prijs is f 80.— Wie geen waterleiding op het bedrijf heeft, en met zuur wil inkuilen, kan na tuurlijk de gewone methode volgen. Als u kuilt, kuilt dan met een conser veringsmiddel! Ondergetekende wil u gaarne van ad vies dienen. W. RIETBERG, Ass. Rij kslandbouwvoorlichtingsdienst VOORLICHTINGSBUREAU Jtf,, VAN DEN VOEDINGSRAAD IN NEDERLAND GEBRUIKT MEN TE VETTE JUS. Steeds meer komt men tot de over tuiging, dat er een- verband bestaat tus sen het gebruik van veel vet en ader verkalking. Nadelig in dit opzicht is een overvloedig gebruik van alle dier lijke vetsoorten: rundvet, reuzel, boter, maar ook van margarine, zowel de ge wone als de plantenmargarine. De Nederlander gebruikt gemiddeld in totaal meer dan 100 g vet per dag. Een ontstellend hoge hoeveelheid. Wanneer men wil bereiken, dat er minder te zware mensen zullen zijn en de kans op aderverkalking afneemt, dan zal men ervoor moeten zorgen, dat het vetgebruik daalt. De hoeveelheid vet, die men gebruikt is gemakkelijk met een derde te verminderen. Aan het teveel aan vet in de Neder landse voeding draagt onze jus voor een groot deel bij. Margarine, rundvet en reuzel worden er veelal rijkelijk aan toegevoegd. En toch is met kleinere hoeveelheden dan de meesten van u gewend zijn, heerlijke jus te maken. Niet een grote schep vet maakt de jus lekker: van weinig vet in verhou ding tot vlees krijgt u de beste vlees smaak en de mooi bruine kleur aan de jus. Voor het bakken of braden van een halve kilo vlees is 75 a 125 g boter of margarine of vet voldoende. De hoe veelheid kunt u laten afhangen van de vleessoort (vet of mager) en het aantal dagen, dat de jus dienst moet doen. HOE U DE BESTE JUS KRIJGT De beste jus krijgt u, wanneer u het vet flink heet laat worden voor u er het vlees in legt. Boter om margarine moeten zó heet zijn dat het schuim begint weg te trekken; vet zo, dat de oppervlakte trilt om er een lichte damp afkomt. Zet vet cn vlees niet tegelijk op. het vlees goed droog in het hete vet legt en rondom bruin bakt. pas water toevoegt, nadat het vlees bruin genoeg is. de vleesdeeltjes, die aangebakken zijn in de jus oplost. de jus niet hard laat koken. De smaak kunt u variëren of ophalen door gebruik van laurierblad, gefruite ui, aroma, verse tomaat of tomatenpuree, desgewenst een jusblokje of -pasta. Ook met wat paprikapoeder, kerrie om mos terd kunt u heel smakelijke resultaten krijgen. Een lichtgebruinde jus smaakt goed bij de meeste groenten. Moet u ettelijke da gen met eenzelfde pan jus toekomen, dan kan het kruiden van de jus weer eens wat variatie bieden. Bezuinig op de dagen, dat u stamppot of gebakken aardappelen eet, gerust op jus. In de maaltijd is dan toch voldoende vet verwerkt.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2