Gemeente vraagt gelden voor grondige aanpak der zandwegen Als haar daarvoor door een verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds de geldmiddelen wor den geboden, wil de gemeente Holten overgaan tot een grondige aanpak van de zandwegen, onder andere door ver harding van enkele wegen tot een leng te van ruim 4 km en door verbetering van de aardenbaan van een 10-tal an dere wegen ter lengte van ruim 16 krn. Daarmede zouden de moeilijkheden nog niet opgelost, want Holten heeft 'n zandwegennet van 169 km. de af stand van Enschede tot Amsterdam maar er zou een gejuich onder de be woners der buurtschappen opgaan, in dien reeds deze verbeteringen tot stand zouden kunnen komen. De toestand van de zandwegen is vooral de laatste jaren zo abnormaal slecht, dat het klachten regent en er geen raadsvergadering voorbij gaat, dat door de raadsleden een aantal onhoud bare gevallen onder de aandacht van het dagelijks bestuur wordt gebracht. De buitengewone regenval van de laat ste jaren heeft de toch al niet te beste staat, waarin de zandwegen verkeer den, nog verergerd. Daarbij komt, dat het verkeer over dc zandwegen, even als dat over de verharde wegen, steeds toeneemt. Enerzijds door de zich na de oorlog voltrokken mechanisatie in de landbouw, anderzijds doordat de le veranciers de produkten bij de land bouwbedrijven meestentijds met vrachtauto's afleveren. Voorts ge schiedt het vervoer van vee naar en van de weilanden met grote veetrans portauto's en in de laatste plaats dient niet vergeten te worden, dat 't in het landbouwbedrijf grotendeels wordt vervangen door tractoren, die de zandwegen volkomen vernielen. In deze geest schrijven Burgemeester en Wethouders aan de raad, nu door het feit, dat de wet op de financiële verhouding eerst na 1 januari 1958 is tot stand gekomen, de Minister van Binnenlandse Zaken de termijn, waar binnen de gemeentebesturen hun ver zoeken om verhoging van de algemene uitkering voor het jaar 1958 kunnen in dienen, tot 20 maart a.s. heeft verlengd. Zij wijzen er de raad op, dat met alle hun ten dienste staande middelen wordt getracht de situatie der zandwe gen zo dragelijk mogelijk te maken, doch het was tot nu toe slechts moge lijk incidenteel een bestaande noodsitu atie te verbeteren. ONVOLDOENDE ARBEIDSKRACHTEN Wegens gebrek aan arbeidskrachten verband houdende met de financiële toestand der gemeente en het ontbre ken van het nodige materiaal was het tot nu toe niet mogelijk afdoende ver beteringen aan de waterafvoer en de aarden banen der wegen aan te bren gen. Een afdoende oplossing kan alleen worden verkregen door de wegen voorzover deze niet binnen afzienbare tijd verhard kunnen worden grondig te verbeteren door het opnieuw graven van sloten, het verwijderen van het overtollig houtgewas op de bermen, waardoor een goede waterafvoer wordt verkregen en het verbeteren van de aarden banen. Het college wijst er in dit verband nog op, dat de sloten langs de wegen het onderhoud betekenen van één sloot van Maastricht tot Leeuwarden. Daar voor zijn 11 werklieden beschikbaar, waarvan er 2 doorlopend belast zijn met onderhoudswerken aan straten, riole ringen en aan gebouwen, terwijl de vuil ophaaldienst, de reinigingsdienst en het mestvervoer van 't gemeentelijk slacht huis, alsmede het ruimen van de wa terleiding, een zeer groot deel van het arbeidspotentieel opvorderen. Behalve de last, die de deplorabele toestand van de zandwegen veroor zaakt aan de bewoners en aan de ge bruikers van de aan deze wegen gele gen gronden, is het uit economisch oog punt bezien niet verantwoord deze toe stand nog langer te doen voortduren. Het kan n.l. niet anders of de opbrengst van de aan de slechte wegen gelegen gronden moet ver beneden het gemid delde blijven. Zonder ontrouw te willen worden aan het principe, dat ook de gemeenten de last der bestedingsbeperking heb ben mede te dragen, zijn Burgemeester en Wethouders er ten volle van over tuigd de plicht te hebben het reeds in december jj. aan de regering gedaan verzoek te moeten aanvullen. Zij ramen de kosten van het verbe teren der met name in het verzoek ge noemde zandwegen op f343.145,- en de verharding van de drie genoemde we gen op f 214.965,-. In deze kosten kan de cultuur-techni sche dienst een subsidie verlenen, wel ke op rond 40 pet. van de bruto-kosten kan worden gesteld. Van het eerstge noemde bedrag zal dan f205.887,- ten laste van de gemeente blijven, in 8 jaar af te schrijven met f25.736,- per jaar en van het bedrag der wegver harding blijft te haren laste een bedrag van rond f 123.979,-, af te schrijven in 25 jaar met rond f5.160,-, zodat in to taal per jaar f 30.896,- plus de rente van het kapitaal ad f 14.231,80 of rond f 45.130,- voor rekening der gemeente zou komen. Burgemeester en Wethouders stel len de raad daarom voor een hogere uitkering van f 5,45 per inwoner op ba sis van een uitkeringspercentage van 100 te vragen, ofwel f 8,06 naar 't thans geldende percentage van 148 pet. Velen zouden de regering dankbaar zijn. indien zij hiertoe zou kunnen be sluiten, want de huidige toestand vraagt dringend om verbetering. BESLISSING RAAD. De gemeenteraad heeft zijn volledige instemming betuigd met 't bovenstaan de voorstel. De praktijk van de afgelopen winter heeft geleerd, zei de burgemeester in zijn toelichting, dat het zo niet langer kan doorgaan en dat de raad zijn volle dige vrijheid voor het aanvragen van gelden moet hernemen. Burgemeester en Wethouders heb ben enige wijziging gebracht in 't plan tot verharding en wensen nu de Wevers- weg, de Pasmansweg, de Gagelweg, de Langstraat (van Markeloseweg tot Beu- sebergerweg) te bestraten. De laatste weg is veel slechter als de oorspronke lijk geplande Russenweg enBraamweg. De heer Dikkers wilde voor de f 300.000,-, welke geraamd zijn voor verbetering van de zandwegen, liever direct maar een verharding aanbren gen, maar de burgemeester wees hem er op, dat men thans komt in een tijd van werkloosheid, zodat het beter is te zoeken naar arbeidsintensieve werken, waarvoor de verharding minder attrac tief is. Er bestaat voor deze werken kans op een overheidssubsidie van 90 pet. van het loon. Nadat de heer Rietberg er nog op ge wezen had, dat sommige zandwegen meer modderstegen zijn, sprak de raad bij monde van de heer Sprokkereef zijn vreugde uit over het initiatief van het college. De heer Klein Velderman wilde nog weten of er wei voldoende rekening ge houden wordt met de toekomstige ruil verkaveling bij het opstellen der we genplannen, waarop de burgemeester mededeelde, dat Holten nog op de gro te stapel aanvragen ligt, maar dat het in verband met de aanleg van de snel weg Oost-West niet uitgesloten moet worden geacht, dat men de ruilverka- velangsplannen daarmede parallel zal laten lopen. Wethouder Teeselink verklaarde, dat hem herhaaldelijk verzekerd is, dat de ingediende ruilverkavelingsaanvrage meer kans maakt als door de gemeente en de landbouworganisaties meer voor bereidend werk wordt verricht. Het bedrag, waarnaar de uitkering per inwoner zal worden aangevraagd, werd tenslotte vastgesteld op f 599.155,-. TONEELAVOND VAN VOLKSONDERWIJS. Op maandag 17 maart trad een Deven ter toneelgezelschap in Amicitia op voor de afdeling van Volksonderwijs alhier. Om ruim half acht heette de voorzitter, de heer Brouwer, de aanwezigen hartelijk wlekom, in 't bijzonder de spelers, die onder regie van de heer M. Groothedde de detective-story „Pas op voor padde stoelen", geschreven door Mr. H. Plan ten, opvoerden. Door omstandigheden, aldus spreker, was het bestuur der afdeling Volksonder wijs zeer beperkt in de keuze van een datum voor deze feestavond, zodat er ook geen geheel bezette zaal verwacht was. De heer Brouwer wees nog op de idea len, waarvoor Volksonderwijs strijdt. De vereniging zet zich in voor goed open baar onderwijs, voor samen opgroeien in één school voor het hele volk, is tegen verzuiling in volksdelen en tegen ver splintering van het onderwijs. De Vereniging Volksonderwijs groeit, 1 doch niet alleen het grote getal is be langrijk, doch het komt aan op de activi- - teit van' de leden in dividueel. Hij gaf het woord hierna aan de re gisseur, die in he tkort iets meedeelde over het op te voeren stuk. De vertoning van het stuk boeide van het begin tot het einde. Het tnoel stelde voor een kamer in het huis van een kolonel, die vrij plot seling overleden was na het eten van vergiftige paddestoelen. De huisgenoten en ook de dokter wa ren er van overtuigd, dat het sterfgeval zijn oorzaak vond in een noodlottig toe val, maar een buurvrouw, een schrijf ster, achtte de mogelijkheid van opzette lijke vergiftiging niet uitgesloten. De polite werd in de zaak betrokken en aan de speurzin van de buurvrouw was het te danken, dat eindelijk de dader ontmaskerd werd. Het wasmaar neen, laten we dit niet verklappen. Het stuk zal nog meer dere keren in de omgeving worden ge speeld en we mogen voor de bezoekers van volgende uitvoeringen de spanning niet wegnemen. Vooral het vlotte spel van de buur vrouw wekte bewondering, terwijl de butler door zijn onbewogen optreden en zijn mimiek de zaal vaak deed lachen. De aanwezigen hebben zeer genoten, wat o.a. bleek uit het applaus, dat de spe lers aan het einde ten deel viel. De voorzitter was stellig de tolk van 5 allen, toen hij 't gezelschap dank bracht voor het gebodene. De dames ontvingen 6 bloemen en de heren sigaretten. Met een engezellig bal werd de avond 7 besloten.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2