Spoxt Zes en vijftien (I) Het jaar der gemeenten Ouderavondkleuierschool Irene (Door een vergissing werd het 2e ar tikel van deze serie het eerst opgenomen. Hier volgt nu het le artikel). Wie voor het eerst in dat niet al te solide half-houten Paleis van Europa aan de rand van de Duits sprekende Franse stad Straatsburg komt en daar allerlei mensen van uiteenlopende na tionaliteit te spreken krijgt voelt zich als in een doolhof, waarin hij de een heid van Europa beslist niet vinden kan. Hij hoort daar spreken over een menigte van commissies, die stuk voor stuk één onderwerp onder handen heb ben en zich dan prompt gedragen alsof er zich niets anders op de wereld aan vraagstukken voordoet. Hij hoort, dat de Zweden soms wel en soms niet mee doen. Hij verneemt, dat er in de ene vergadering wél Italiaans en Nederlands gesproken mag worden en in de andere niet. Men vertelt hem, dat hij voor dit eigenlijk in Chateau de la Muette te Parijs moet zijn en voor dat aan de Place de Metz te Luxemburg. Men wijst hem de ene keer op de afspraken van Messina en noemt dan weer het Ver drag van Brussel. En zo gaat dat door totdat de arme geplaagde de armen ten hemel heft en uitroept: Waar moet ik dan eigenlijk zijn? Ja, waar moet de arme geplaagde Europeaan, die de eenheid van zijn Eu ropa zoekt, eigenlijk zijn? Wij willen daar gaarne op antwoorden. Maar eerst nog wat anders: welk Europa bedoelt hij eigenlijk? Er zijn tegenwoordig zo vele Europa'sLaten wij voorop stellen, dat de eenheid van het aardrijkskundige Europa niet bestaat. Een grotere tegen stelling dan tussen Spanje en Rusland bijv. is nauwelijks denkbaar. Voor zover er van een Europese eenheid sprake is moeten wij die nu nog zoeken aan deze zijde van het IJzeren Gordijn; aan de andere zijde mag misschien een stil ver langen zijn bij sommige bevollkings- groepen om daaraan mee te doen, dat verlangen is onder de gegeven omstan digheden niet te verwezenlijken. Wij moeten daar thans bij een uiteenzetting van de stand van zaken van dit ogen blik helaas aan voorbijgaan. Het meest hoort men in de Straatsburgse kringen spreken over het Europa van de zes en het Europa van de Vijftien. Dat zijn twee begrippen geworden, waarbij men overigens aan die getallen niet al te veel waarde moet hechten, want toen de eenheid van de zes tot stand kwam waren het er zeven en de club van Vijftien telt nu meer leden. Die zeven zijn nu werkelijk een club van zes, maar er bestaat thans ook een club van zeven en één van Veertien en er is bovendien nog het een en ander in de maak. Maar komaan, bij het begin beginnen. Dat begin is het Europa van Drie, genaamd Benelux. België, Nederland en Luxemburg werden het er in 1944 al over eens, dat mon moest gaan samen werken na de oorlog. Dit is men inder daad gaan doen. Die politieke drieëenheid is nu zo goed als voltooid. Het duurt niet lang meer of niemand kan een Luikenaar nog verhinderen in Hindelopen 'n krui denierswinkel te beginnen, terwijl een Vroomshoper rustig in Kortrijk 'n fiet senwinkel mag openen, om nu maar eens wat te noemen. Belgen, Neder landers en Luxemburgers krijgen over en weer in eikaars landen dezelfde rechten. Dit opent wijde perspectieven misschien niet zozeer voor Hindelopen en Vroomshoop wij kunnen het niet allemaal overzien maar in het alge meen gesproken wordt de economische ruimte, waarin wij leven, groter. En dat is een voordeel voor wie er gebruik van weet te maken. Wij moeten nu meteen van de klein ste naar de grootste club overstappen: omstreeks 1948 ontstond de Raad van Europa, in de wandeling ook wel ge noemd het Europa van Vijftien. Die 15 waren België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Ier land, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Saai-land, Turkije, IJsland en Zweden. Daar is Saarland inmiddels afgevallen, maar Oostenrijk is erbij ge komen. Afgezien nu van de omvang kan men de club van Drie en de club van Vijftien eigenlijk in geen enkel op zicht met elkaar vergelijken. De Raad van Europa is geen economische unie en streeft er ook niet naar zoiets te worden. De Raad streeft overigens wél, maar wórdt nooit iets, hoe vreemd het. ook moge klinken. Het is ermee als met de dokter; die streeft er naar zichzelf overbodig te maken. Dat doet dit li chaam ook. De gedachtengang is indertijd als volgt geweest: er moet op de een of andere manier een gelegenheid in het leven worden geroepen, waar allerlei denk beelden over de allerwege noodzakelijk geachte eenheid van Europa naar voren kunnen worden gebracht en besproken. Daartoe hebben de regeringen der ge noemde 15 landen naar aanleiding van een door de Europese Beweging in 1948 in Den Haag gehouden groot interna tionaal congres die Raad van Europa in het leven geroepen. Die Raad bestaat nu uit drie delen: het Comité van Ministers, de Raadge vende Vergadering en het Secretariaat- Generaal, alle drie gevestigd in het Pa leis van Europa te Straatsburg. Die Raadgevende Vergadering bestaat uit groepjes afgevaardigden uit de parle menten der vijftien landen, die enige keren per jaar bijeenkomen. In die bij eenkomsten worden „Europese gedach ten" aan de orde gesteld. Die worden onderzocht in commissies, die ook weer zo veelzijdig ais mogelijk is, zijn samen gesteld. Acht men ze bruikbaar dan ko men ze op de agenda van de grote ver gadering als „Europese voorstellen", keurt de vergadering ze goed dan gaan zijn als „Europese aanbevelingen" naar het Comité van Ministers. Gaat men er ook daar mee akkoord dan zijn het „Eu ropese verdragen in voorbereiding", die nog door groepen ambtelijke deskundi gen moeten worden getoetst op uitvoer baarheid. Worden die deskundigen het eens over de uiteindelijke teksten dan zetten de ministers er hun paraaf on der; dan zijn het „Europese verdragen" geworden. Die verdragen moeten dan nog goedgekeurd worden door de vijf tien parlementen in de onderscheidene landen. Soms doen ze dat allemaal, soms doet alleen een deel het. Na goedkeu ring treden zij in werking. Ziehier, verkort weergegeven, de werkwijze van de Raad van Europa. De betekenis van het lichaam kan elke le zer er gemakkelijk .uit afleiden. Het nieuwe jaar is een verkie zingsjaar. Ons democratisch staats bestel zal een ernstige vuurproef moeten doorstaan. Niet in die be tekenis, dat er een grote kans is op een directe ommezwaai naar het totalitaire systeem. Wij willen er liever op wijzen, dat onze democratie, zoals die thans nog reilt en zeilt, grotendeels drijft op de gemeenten. Niet omdat deze tot de lagere publiekrechtelijke orga nen behorende kleinere gemeen schappen zoveel invloed kunnen uit oefenen op de gang van zaken in het land. Integendeel, de invloed van de gemeenten op het geheel is slechts miniem en indirect. Zelfs de gemeentelijke zelfstandigheid is op menig terrein gekort, vooral op het gebied van de financiën. Dit verlies van zelfstandigheid be gon vooral na de eerste wereldoor log, toen de gemeenten, evenals thans, vastgelopen waren met hun middelen. Nu staat opnieuw een deel van de zelfstandigheid der vroede vaderen op het spel. Of de ze zover zal afbrokkelen dat er praktisch niets meer overblijft, zal afhangen van de komende verkie zingen. En daarmee staat of valt ook de juiste gang van zaken in de democratie, zoals wij die thans in Nederland beleven. VREEMD BELEID. In het kader van de in gang gezette bestedingsbeperking is het wel en wee der gemeenten meer dan eens in dis cussie gebracht. Niemand minder dan Dr. Holtrop, de president van de Ne derlandse Bank, verklaarde onlangs, dat wanneer het bedrijfsleven sedert me dio 1956 een beleid zou hebben ge voerd als de gemeenten, wij nu voor een depressie zouden staan. Ook Prof. Groeneveld kon onlangs in een rede de gemeenten niet prij zen. Hij memoreerde, dat hun uitgaven in de laatste zeven jaren met 34 pet. zijn gestegen. Vergeleken met 1938 ste gen de gemeente-uitgaven met 190 pro cent! Beide genoemde sprekers lieten de vraag in het midden of de gemeen ten alle schuld treft dan wel of de staat het boetekleed zou moeten dragen voor de impasse. Gemeente-deskundigen hebben in de pers uiteenzettingen gegeven over de oorzaken, die tot de financiële val van de gemeentebesturen hebben geleid. Zo kunnen wij een uitspraak ter tafel leggen van de wethouder van ïinan- haar burgers te verdedigen direct of in direct zeker een rol spelen. Die be kwaamheid komt eveneens in het ge ding bij het opsporen van de oorza ken, die tot de impasse van thans ge leid hebben. En van de capaciteiten van de gemeentebesturen zal 't even eens afhangen of men de te verwach ten klippen van 1958, maar .vooral van 1959 zal kunnen omzeilen. Ergo zijn de kunde en de wilskracht van de nieuwe in dit jaar te kiezen vroede vaderen beslissend voor de toekomst van de ge meenten. Het is in de kleine gemeenschap, waar de democratie zich het beste kan uit leven. Daar kunnen de burgers nog ge regeld contact opnemen met hun verte genwoordigers. Het gaat dan weliswaar om kleinere belangen, maar zoals we in het voorgaande zagen, zijn ze in hun totaliteit zo belangrijk, dat 's lands fi nanciële en economische positie er wel degelijk door beïnvloed wordt. Juist via de kleine en minder belangrijke pro blemen krijgt men een juist inzicht in de landsvraagstukken. Het gemeentebestuur is op zichzelf belangrijk, maar daarnaast barometer en leerschool voor het nationaal beleid. Indien men er toe overgaat de gemeen ten geheel ondergeschikt te maken aan het rijk, vernietigt men het directe contact tussen de burger en zijn verte genwoordigers en sluitmen de leer school voor het rijksbeleid, met alle nadelige gevolgen van dien. COLLEGE DER LEDEPOPFEN.... Het is bittere noodzaak, dat een ieder zich bewust wordt van het belang van de gemeentezaken. Is het niet zo, dat in vele gemeenteraden mensen voor 'n zetel bedanken, omdat zij niet als ja broer of ledepop in de raadszaal willen zitten? Het zou de moeite waard zijn eens na te gaan in hoeverre het peil van be kwaamheid der gemeenteraadsleden is achteruitgegaan, sinds men de gemeen ten in de bevoegdheid van plaatselijke regering heeft beknot. Bekwame men- men willen hun tyd wel geven voor een zaak, mits hun inspanning wordt beloond, doordat hun adviezen in be raad worden gehouden. Berooft men de gemeenten van alle zelfstandigheid, dan wordt een gemeenteraad een krachte loos lichaam van ja-knikkers en men sen, die „niets anders te doen hebben". Dat moet worden voorkomen- Na alles wat in de laatste jaren op het gebied van gemeentebeleid en ge meentefinanciering aan de oppervlakte is komen drijven en waarvan wij hier boven enige staaltjes gaven, is het dui delijk, dat het centrale zenuwstelsel van de democratie de inzet vormt van de ophanden zijnde verkiezingen voor de gemeenteraden. OF COLLEGE VAN LEIDERS? Deze wetenschap geeft een opdracht aan allen, die met de verkiezingen van doen hebben. Laten bekwame en lei dende figuren uit industrie, handel, on derwijs of op welk ander terrein ook zich niet afzijdig houden van het ge meentebestuur, maar laten zij toch ern stig overwegen welke belangen hier op het spel staan. Mogen wjj voor het landsbestuur zoeken naar grote man nen, voor de gemeenten mag de roep niet minder zijn. Daarnaast hebben wij als kiezers in 1958 een niet minder belangrijke op dracht. Wij zullen moeten zorgen, dat alleen bekwame figuren een kans krij gen voor de gemeenteraad. Met ver loochening van sympathie en partijbe langen zullen wij kritisch moeten zoe ken naar hen, die het gemeentebestuur met vaste hand weer een goede koers kunnen geven. Alleen dan mogen wij hopen op een behouden vaart voor de gemeenten in de toekomst. Drs. HERMES ciën uit Haarlem, die van menig is, dat de gemeenten geen stap te ver zijn ge gaan met hun uitgavenpolitiek. Hij re kende zijn gehoor voor, dat in 1948 de gemeenten nog 11,7 pet. van het na tionaal inkomen uitgaven en dat dit percentage in 1956 tot 7,4 pet. was ge daald. Daarmee wilde deze wethouder, de heer Bakker, de zorgelijke positie van de steden en dorpen geenszins camou fleren. Een vlottende schuld van 1800 miljoen gulden, die nog verder stijgen zal, kan niet op korte termijn worden weggewerkt, terwijl de beperkingen, die men zich moest opleggen, ertoe zullen leiden, dat vooral 1959 een zeer moeilijk jaar zal worden voor de ge meentebesturen. Want pas dan zullen zich de nadelige gevolgen van de he dendaagse inkrimping ten volle doen gevoelen. TE WEINIG KAPITAAL. De heer Hasper, gemeente-secreta ris van Rotterdam, wees ook de schuld der gemeenten af in een artikel in ,E1- seviers Weekblad'. Naar zijn mening is het wel gemakkelijk om de gemeen ten de schuld in de schoenen te schui ven, maar hij vraagt zich af of zij an ders hadden kunnen handelen. De lands regering heeft naar zijn mening een fi nancieel klimaat geschapen, waar de lagere publiekrechtelijke orgarfen de dupe van zijn geworden. Hij bewijst dan, dat de gemeenten wel moeten investeren, willen zij de economische ontwikkeling van de maat schappij niet verstoren. Om de nodige middelen te verkrijgen, moesten de ge meentebesturen inflatoire wegen gaan bewandelen, omdat andere waren af gesloten. Hij wijst daarby op het be ruchte rentegamma. Ook hij komt tot de bekende conclusie, dat er in het al gemeen voor de geweldige behoefte veel te weinig kapitaal wordt gevormd. Intussen zijn er enkele nationale wo ningbouwleningen uitgeschreven, waar mee men een deel van de gemeente-te korten wil dekken. Het rijk en de Bank voor Nederlandse Gemeenten treden daarbij als verdelers op en in gedach ten ziet men de wethouders van fi nanciën van vrijwel alle gemeenten met de hoed in de hand op een rij staan om het hun toekomende deel te ont vangen. HERSENS GEVRAAGD Bij het toewijzen van de gelden zal de bekwaamheid van de verschillende ge meentebesturen om de belangen van 99* Leden oudercommissie gekozen. De openbare kleuterschool hield j.l. maandag haar eerste ouderavond in her gebouw „Irene". In zijn openingswoord herinnerde de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die de leiding van deze avond had, nog aan het vele goede werk, dat het bestuur van de voormali ge Protestantse kleuterschool verricht heeft. ïn het bizonder heeft Ds. J. H. Israël als voorzitter hierin een groot aandeel gehad. Hij zei verheugd te zijn, dat de beide leidsters aan de school ver bonden zijn gebleven, zodat het onder wijs in dezelfde geest wordt voortge zet. De burgemeester sprak dan ook een woord van dank en waardering tot de hoofdleidster, mej. N. Arfman en de leidster, mej. H. Kampman, voor de wijze waarop aan de school leiding wordt gegeven en de zorg waarmee de Holtense kleuters omringd worden. Ook mevrouw Wolters-Rosman wilde spr. niet vergeten, omdat zij het is, die er steeds weer voor zorgt, dat de kleuters in schone lokalen kunnen vertoeven. Een 9-tal ouders werd hierna met al gemene stemmen in de oudercommissie gekozen. Het zijn de dames: mevr. B. van Bruggen-Wolters; mevr. H. A. G. Meerman-Wibbelink; mevr. H. H. Weg- stapel-Slijkhuis en mevr. G. -H. A. Weijl-Goldstein en de heren L. C. van de Bovenkamp, G. M. L. Rouwenhorst en H. W. Tuller. Stijgend leerlingental. De hoofdleidster, mej. Arfman, ver telde daarna nog iets over de kleuter school, waarvan het aantal leerlingen nog steeds stijgende is, en over de schoolgeldregeling. Na de pauze heette de burgemeester AANBESTEDING WOON- EN WINKELHUIS Bij de dezer dagen door het architec tenbureau L. C. van de Bovenkamp-M. van Guilik in hotel Vosman onder plaatsgenoten gehouden aanbesteding voor 't bouwen van een woon- en win kelhuis voor rekening van de heer H. Stukker „De Vijzel", werd als volgt in geschreven: Met-cel- en timmerwerk: E. Achterkamp en J. W. Dollekamp f 37.725, G. H. Kromdijk 37.685,- A. Koopman en Zn. 33.995,— Voordes en Meerman 33.975,— B. J. Vukkink 33.570,— H. G. Jansen en H. G. Klein Velderman 33.077 D. J. Lankamp 32.767,— J. W. Nijland 32.000- Fa. Koopman en Zn. 30.456,— Begroting f34.075,—. Schilderwerk: Fa. A. Schipper en Zn. f3598, Gebr. Maats 3585, G. J. Broekmaat 3540,— G. J. Gervedink Nijhuis en Zn.- 3525,— H. H. J. Stukker 3498,— Begroting f3233,— Elektriciteitswerk Joh. Aanstoot f 975,— J. van Bruggen 944,— Begroting f 975,—. Loodgieters werk A. Fransen f3229,— B. Visser 3150, Begroting f 3250,—. Het werk is direct aan de laagste in schrijvers gegund. de spreker van deze avond, de heer G. de Vos te Vriezenveen, welkom. Op eenvoudige, begrijpelijke wijze behan delde deze het onderwerp: „Moeilijk heden en mogelijkheden bij de opvoe ding van kleuters". Hij wees er op, hoe belangrijk de periode van 0—7 jaar is als opvoedingsperiode. De opvoeding is het resultaat van aanleg en millieu. Aanleg is. datgene wat het kind mee krijgt met zijn geboorte en het millieu is de omgeving, waarmee het in aan raking komt. Dat is in de eerste plaats het gezin en later zijn vriendjes en an dere mensen. In deze periode neemt het kind alles van een ander over, de goede en de verkeerde dingen. Het is de taak van- de ouders en de leidsters, dat het kind goede dingen over kan ne men. Vooral het aankweken van vas te gewoonten is belangrijk. De heer De Vos stond ook nog uitvoerig stil bij de moeilijkheden, die kleuters kunnen ver oorzaken, zoals koppigheid e.d. Vooral de moeders luisterden met grote aan dacht. Aan het slot was er gelegenheid tot vragen stellen aan de heer De Vos en de leidsters. De burgemeester dankte de heer De Vos voor zijn inleiding en de ouders voor hun komst en sloot hiermede de ze ouderavond. VOETBAL Programma: Zondag: Holten 1-Luctor 2, 2.30 uur; Holten 2-Haarlese Boys, 12 uur; GFC 4-Holten 3, 11 uur. WANDELSPORT. Men schrijft ons: Zaterdag 22 februari zal Holten weer in het teken van de wandelsport staan. Dan zullen vele wandelaars naar Holten komen om te genieten van het Holtens natuurschoon. Want Holten is rijk aan natuurschoon, waar we allen trots op zijn. Het is jammer, dat vele Holtenaren er niet van overtuigd zijn. Daarom doen wij een beroep op u al len, om deel te nemen aan deze wandel tocht. We zijn er van overtuigd, dat u er geen spijt van zult hebben, dat u mee gewandeld hebt. Als u denkt dat u te oud is dan heeft u het wel mis. Wij zouden willen zeggen: komt u dan eens even kijken naar de 83-jarige Opa Ottema uit Almelo. Opa wandelt al vele jaren vrolijk en opge wekt mee. Toen in die tijd dat de globe trotters nog bestonden, heeft Opa ook al in Holten gewandeld en hij vindt Holtens natuurschoon onvergetelijk. Verder zal er deel worden genomen door Twenthe en Eltem uit Almelo, K.S.W.-junioren en senioren uit Nijverdal, Ter Horst en Wiol uit Rijssen. Kloosterhaar, Vrolijke Wan delaars uit Bergentheim en de Trekkers uit Holten. Er zullen ook nog indivir duele wandelaars aan deze tocht deel nemen. De start is om drie uur in café Jansen; de afstand bedraagt 15 km. Komt allen en wandelt met ons mee om te kunnen genieten van deze fijne en gezonde sport en van 't natuurschoon. VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag 3 februari gespeelde wedstrijden in de Nijverdalse volleybalcompetitie VBOW 2-VBOW 1 0—2 Politie-Visnet 2 2—0 VBOW 1-Sportlust 1 1—1 Ter Horst-Visnet 1 1—1 Nijverdal 1-Nijverdal 2 2—0 VBOW 2-Politie 0—2 Nijverdal 1-OKK 2 2-0 De stand luidt: Heren: Nijverdal 1 10 8 2 0 18 Sportlust 1 9 8 1 0 17 OKK 1 10 7 3 0 17 Politie 10 7 1 2 15 VBOW 1 9 5 4 0 14 Visnet 1 10 6 1 3 13 Ter Horst 10 4 3 2 11 De Zweef 1 8 3 4 1 10 OKK 2 10 4 1 5 9 Rivo 8 3 2 3 8 VBOW 2 9 2 2 5 6 Visnet 2 10 0 4 6 4 Holten 8 1 2 5 4 De Zweef 2 8 1 1 6 3 Nijverdal 2 10 1 1 8 3 Sportlust 2 9 1 1 7 3 Hell end oorn 8 0 1 7 1 Da Zweef 1 7 5 2 0 12 OKK 1 7 5 2 0 12 VBOW 1 7 4 2 1 10 Rivo 6 4 0 2 8 OKK 2 7 3 2 2 8 Sportlust 1 6 3 1 2 7 Hellendoorn 6 3 0 3 6 VBOW 2 6 2 2 2 6 Holten 8 2 1 5 5 Sportlust 2 6 1 0 5 2 De Zweef 2 6 1 0 5 2 OKK 3 6 0 0 6 0 Programma maandag 10 februari: De Zweef 1-De Zweef 2 Sportlust 2-De Zweef 2 (d) Rivo-VBOW 2 (d) Rivo-Hellendoorn Sportlust 1-Rivo (d) Visnet 1-De Zweef 1 De Zweef 2-Rivo VBOW 2-Sportlust 2 (d) Hellendoorn-Visnet 1 BILJARTNIEUWS Voor de competitie van de biljart bond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstreken werden in de week van 27 januari tot 1 februari onderstaande wedstrijden gespeeld: Fierste klasse: De Waag 1-HBC 1 328-500 in 119 b. Spekhorst 1-Oudelaar 1 500-234 in 106 b. 't Groentje 1-Kalfsterman 1 487-400 in 132 b. NBC 1-KOT 1 5C0-363 in 204 b. Vios 1-OBK 1 500-325 in 140 b. KOT 1-De Waag 1 497-487 in 207 b. Tweede klasse: Kalfsterman 2-Vios 2 184-300 in 152 b. OBK 2-De Waag 2 233-245 in 148 b. HBC 2-NBC 2 287-217 in 115 b. OBK 3-KOT 2 188-291 in 162 b. 'n Hook 1-HBC 3 275-221 in 108 b. Het programma voor de week van 10 tot 15 februari luidt: Eerste klasse: De Waag l-'t Groentje 1 NBC 1-Oudelaar 1 Vios 1-Kalfsterman 1 OBK 1-KOT 1 HBC 1-Spekhorst 1 Tweede klasse: Kalfsterman 2-HBC 2 OBK 3-De Waag 2 'n Hook 1-NBC 2 HBC 3-KOT 2 Vios 2-OBK 2 Er zijn nu 13 wedstrijden in deze competitie gespeeld. Spekhorst 1 en OBK 1 zijn elk een wedstrijd achter. De stand is thans: Eerste klasse: Spekhorst 1 48 40 0 't Groentje 1 1241 5533-3762 4.46 52 31 1 20 1604 5853-5000 3.65 Vios 1 52 38 1 13 1692 6064-4832 3.58 48 28 2 18 1536 5326-4907 3.47 52 29 0 23 1889 5585-5509 2.96 Kalfsterman 1 52 23 1 28 1970 5608-5820 2.85 52 17 0 35 2140 5400-5860 2.52 KOT 1 52 19 1 32 2077 5077-5979 2.44 De Waag 1 52 12 4 36 2100 5065-6229 2.41 Oudelaar 1 52 14 0 38 1995 4407-6020 2.26 Tweede klasse: HBC 2 52 42 1 9 1573 3759-2817 2.39 'n Hook 1 52 36 0 16 1641 3546-2862 2.16 HBC 3 52 29 0 23 1757 3389-3128 1.93 NBC 2 52 38 0 14 1900 3626-3052 1.91 KOT 2 52 30 0 22 2010 3476-3221 1.73 Vios 2 52 24 1 27 1952 3326-3383 1.70 De Waag 2 52 19 0 33 1895 3183-3420 1.68 OBK 2 52 18 0 34 1952 3063-3515 1.57 Kalfsterman 2 52 18 0 34 2050 3011-3670 1.47 OBK 3 52 6 0 46 2100 2523-3834 1.20 De kolommen geven resp. aan: ge speeld, gewonnen, gelijk, verloren, aan tal beurten, caramboles voor, carambo les tegen en gemiddelde.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3