Iiktbliti lelkprijs I856/IS57 Katoen, de natuurvezel houdt stand SPORT BOER Voor de Flitsen uit Kiekt miej 's an" NIJVERDAL Tweede klasse: OBK 2-Kalfsterman 2 De Waag 2-HBC 2 NBC 2-OBK 3 KOT 2-'n Hook 1 Vios 2-HBC 3 Het secretariaat van het Landbouw schap heeft ter uitvoering van een be sluit van het bestuur van 15 januari j.l. een brief gezonden aan de minister van Landbouw inzake de nabetaling van het melkgeld over het melkprijsjaar 1956/'57. Zoals bekend, heeft het Landbouw schap zich vóór de ambtsaanvaarding van de nieuwe minister tot de regering ge wend met het verzoek om een voorschot op de nabetaling van het melkgeld voor het melkprijsjaar 1956/1957 te doen uit keren, wegens de liquiditeitsmoeilijkhe den, waarin vele veehouders verkeren. Dit verzoek is echter met het oog op de positie van de schatkist afgewezen, doch inmiddels is officieel bekend gemaakt, dat de veehouders in maart van dit jaar het grootste gedeelte van de hun toe komende nabetalingen zullen ontvangen. Dit .betreft het verschil tussen de ga rantieprijs welke in het kader van de differentiatie van de melkprijsgai'antie 1956/1957 geldt voor het betrokken ge bied en de landelijke gemiddelde op- brengstprijs. Aangezien echter de bere keningen daaromtrent nog niet geheel zijn beëindigd, zullen de juiste bedragen voor de nabetaling op de garantie pas in februari vastgesteld kunnen worden. Tijdens het bewind van minister Mans- holt had de regering voorts besloten om een gedeelte van het melkgeld (n.l. de aanvankelijk „geblokkeerde" 1 cent per kg. melk, geleverd in het melkprijsjaar 1956/1957) met 12 maanden vertraging na te betalen, zodat de veehouder eerst in maart 1959 op de uitkering daarvan zou kunnen rekenen. In verband hiermede heeft het dage lijks bestuur van het Landbouwschap met klem de volgende punten bepleit: 1. Het Landbouwschap vraagt de mi- zojuist is opgetreden als de nieuwe mi nister of door zijn bemiddeling, nu hij nister van Landbouw, de regering niet alsnog kan terugkomen op het eerder door het kabinet ingenomen standpunt inzake de vertraagde uitbetaling van de vragen, een soepel standpunt zullen in nemen. Wanneer de regering het ver zoek tot spoedige uitbetaling van het gehele bedrag onverhoopt niet zou kun nen inwilligen, vraagt het Landbouw schap een regeling, waardoor de veehou ders de nog tot maart 1959 „geblokkeer de" gelden (i.e. de vertraagde uitbeta ling van 1 cent per kg melk) kunnen aanwenden ter betaling van hun belas tingschulden. Dit zou voor vele veehouders een ver lichting betekenen, te meer ook daar men kan aannemen, dat zij bij inwilliging van hun verzoek tot uitstel van belasting betaling door de fiscus belast zullen wor den met een rentebetaling van 3.6 per jaar over hun belastingschuld. Bij de in voering van zulk een regeling zou ook aan o verheidszij de rente worden be spaard, daar volgens mededelingen van minister Mansholt in de Tweede Ka mer bij de openbare behandeling van de begroting van het ministerie van Land bouw voor 1958 vastgesteld is, dat door de regering over het vertraagd uit te betalen melkgeld een enkelvoudige TOERNOOI V.B.O.W. Dit jaar hoopt genoemde vereniging haar eerste lustrum te vieren en 't plan ontstond om weer een volleybaltoer nooi te organiseren. Als datum werd genoemd zaterdag 28 juni a.s. Twee jaar geleden werd eveneens een goed op gezet toernooi door VBOW georgani seerd, hetwelk uitstekend slaagde. VB OW is een van de oudste Nijverdalse volleybalclubs. Er wordt regelmatig ge traind onder leiding van de heer B. Boeve G.J.zn. In de Nijverdalse volley balcompetitie behoort VBOW steeds tot de best geklasseerde clubs. Op diverse toernooien mocht zij medaljes e.d. win nen. Al met al een club, die steeds haar steentje heeft bijgedragen om het volleybal ook in onze plaats en naaste omgeving op 'n hoger plan te brengen. Ongetwijfeld zullen dan ook vele teams dit toernooi aangrijpen om hun krachten met elkaar te meten. Dit toer nooi valt buiten het voetbalseizoen en zal dus ongetwijfeld de nodige kijkers trekken. rente van 3 zal worden vergoed, vanaf het t$gin van de datum van uitbetaling van de melktoeslag. Het Landbouwschap merkt overigens in dit verband nog op, dat bovengenoemd rentepercentage weinig in overeenstem ming is met de huidige renten. Wanneer de fiscus bij uitstel van belastingbetaling reeds 3.6 rente in rekening brengt, meent het Landbouwschap dat een rente uitkering van 3 over het „geblokkeer de" melkgeld ofschoon erkend wordt dat het hier, voor wat de rentebedragen aangaat, uiteindelijk veelal geringe geldsbedragen betreft moeilijk door 't bedrijfsleven als rechtvaardig kan wor den aangevoeld. Een afschrift van deze brief is ge zonden aan de minister van Financiën. 'hierboven bedoelde 1 cent per kg. melk over het melkprijsjaar 1956/1957. Voor het regeringsstandpunt in deze is bij het bedrijfsleven bepaald geen begrip aan wezig. Het Landbouwschap bepleit daar om opnieuw namens de gehele georgani seerde landbouw mede gelet op de thans meevallende belastingopbrengsten dat zo spoedig mogelijk het volledige op de garantie na te betalen bedrag (dus inclusief bovenbedoelde cent) wordt uit gekeerd. 2. De huidige liquiditeitsmoeilijkheden van vele veehouders vinden hun voor naamste oorzaak in de omstandigheid, dat door het achterwege blijven van een voorschotuitkering dit jaar voor het eerst grote bedragen ter suppletie op de garantie pas op een zo laat tijdstip ter beschikking van de veehouders komen. Door een en ander verkeren de veehou ders veelal in moeilijkheden met betrek king tot de betaling van hun belasting schuld. Het Landbouwschap is ervan overtuigd, dat de belastinginspecteurs in verband hiermede tegenover verzoeken van individuele veehouders, die menen uitstel van belastingbetaling te moeten druk, met ballonrok. De fluwelen man tel poolvast en pletvry vond ook een gunstig onthaal. We zijn benieuwd hoe deze jonge kunstenaar, die onge twijfeld kwaliteiten bezit, zich zal ont wikkelen. Geen speciale lijn bij Dick Holt- haus. Dick Holthaus heeft aan deze collec tie geen bepaalde lijn verbonden, maar ernaar gestreefd draagbare modellen te brengen. De rokken blijven kort, even onder de knie. Nieuw in zijn collectie is de japon met jas-, pellerine- of bolero- effect, zonder dat er van een aparte jas, pellerine of bolero sprake is. Zo was er een robe-manteau van een jacquard geweven katoen, waar men de indruk kreeg, dat er een los hangende jas over werd gedragen. Het zelfde idee kwam onder meer terug bij een geklede middagjapon van 100 pet. katoen met een zijden finish en by het stijlvolle bruidstoilet van katoenen bro derie. Het beige regenpak, 7/8 losse mo dieuze jas met ruime rug op strakke rok van een waterafstotende en kreuk- herstellende katoen, viel al evenzeer in de smaak als de tailleur met het korte, rechte jasje met naar voren gewerkte schoudernaad van effen rose toiie sacco, een zogenaamd structuurweefsel, no- iron en kreukherstellend. De Prince-de-Galles ruit, waarvan een 7/8 jas was vervaardigd met ruime rug en grote zakken, is voorlopig al leen voor export bestemd. Deze ruit in zwart-wit moet men betasten om te kunnen constateren, dat dit werkelijk katoen is. Een opmerkelijk staaltje van vakmanschap. Naast de vele effen ka- koeten stoffen in velerlei bindingen, behouden ook de bedrukte stoffen hun plaats. En welke effecten zijn te berei ken met bijvoorbeeld een geheel effen witte jas met een 100 pet. gemerceri- seerde katoen, no-iron, met twee grote zakken en aan de achterzijde twee speelse strikjes, gevoerd met dezelf de kwaliteit bedrukte katoen als waar van de japon is vervaardigd. Wij za gen mooie filmdruks in katoen met zij de- of satijnfinish. Charmant was de japon van 'n katoenen film druk, kreuk herstellend, met de 7/8 mouw, die wijd uitliep en was gevoerd met katoenen picqué. Het brede kralen snoer volgde de lijn van het decolleté. In een film- druk, waarvan de dessins door beken de kunstenaars zijn ontworpen, werd onder meer een gedrapeerde cocktail japon getoond. De beide zwarte cocktailtoiletten, een met strak lijfje en aan de achterzijde gedrapeerde wijde rok en de andere met een strak lijfje en een wijde rok in een wikkel-idee, toonden wel aan, dat katoen ook voor cocktail-en avond kleding zijn plaats heeft gevonden. Vakmanschap: Nederlands Faam. VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag 27 januari gespeelde wedstryden in de Nijver dalse volleybalcompetitie: Sportlust 1-Sportlust 2 (d) 2—0 De Zweef 1-Rivo 1—1 OKK 1-Holten (d) 2—0 Holten-OKK 2 0—2 OKK 1-Rivo 2—0 Holten-OKK 2 (d) 0—2 Sportlust 2-Holten 1—1 OKK 2-De Zweef 1 0—2 OKK 1-Sportlust 2 2—0 De stand luidt: Heren: OKK 1 10 7 3 0 17 Sportlust 1 7 7 0 *0 14 Nijverdal 1 8 6 2 0 14 VBOW 1 7 4 3 0 11 Politie 8 5 1 2 11 Visnet 1 8 5 0 3 10 Ter Horst 8 4 2 2 10 De Zweef 1 8 3 4 1 10 OKK 2 9 4 1 4 9 Rivo 8 3 2 3 8 VBOW 2 7 2 2 3 6 Visnet 2 8 0 4 4 4 Holten 8 1 2 5 4 De Zweef 2 8 1 1 6 3 Nijverdal 2 9 1 1 7 3 Sportlust 2 9 1 1 7 3 Hellendoorn 8 0 1 7 1 De Zweef 1 7 5 2 0 12 OKK 1 7 5 2 0 12 VBOW 1 7 4 2 1 10 Rivo 6 4 0 2 8 OKK 2 7 3 2 2 8 Sportlust 1 6 3 1 2 7 Hellendoorn 6 3 0 3 6 VBOW 2 6 2 2 2 6 Holten 8 2 1 5 5 Sportlust 2 6 1 0 5 2 De Zweef 2 6 1 0 5 2 OKK 3 6 0 0 6 0 Programma maandag 3 februari a.s.: VBOW 1-VBOW 2 Visnet 2-Visnet 1 Sportlust 1-Ter Horst Politie-Visnet 2 VBOW 1-Sportlust 1 Ter Horst-Visnet 1 Nijverdal 1-Nijverdal 2 VBOW 2-Politie Nyverdal 1-OKK 2 BILJARTSPORT Voor de competitie van de biljart bond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstreken werden in de week van 20 tot 25 januari onderstaande wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: OBK 1-NBC 1 425-388 in 115 b. KOT 1-De Waag 1 uitgesteld Oudelaar 1-HBC 1 368-407 in 130 b. Kalfsterman 1-Spekhorst 1 289-500 in 103 b. 't Groentje 1-Vios 1 411-420 in 117 b. Tweede klasse: KOT 2-Kalfsterman 2 300-204 in 133 b. De Waag 2-Vios 2 243-265 in 128 b. NBC 2-OBK 2 282-213 in 188 b. HBC 2-'n Hook 1 252-246 in 83 b. HBC 3-OBK 3 291-189 in 154 b. Het programma voor de week van 3 tot 8 februari luidt: Eerste klasse: Spekhorst 1-De Waag .1 Oudelaar l-'t Groentje 1 Kalfsterman 1-NBC 1 KOT 1-Vios 1 HBC 1-OBK 1 Dick Holthaus en Cees Terleth tonen hun kunnen in een keur van katoenen creaties. Onder auspiciën van het Nederlands Katoen Instituut, waarin de Nederland se katoenverwerkende industrieën sa menwerken, werd dezer dagen in de show, waarvoor de modellen werden ontworpen door Dick Holthaus en Cees Terleth, getoond wat door onze vader landse industrie met katoen kan wor den bereikt. In zijn openingswoord zei de heer N. van Heek onder meer, dat hij de kunst vezels niet in de eerste plaats als con currenten van de katoenvezel be schouwt, maar veeleer als een wel kome aanvulling van vezels met andere eigenschappen, die tezamen moeten worden geproduceerd om in een steeds stijgende behoefte te voorzien van een zich steeds uitbreidende wereldbevol king. Het aandeel van de katoen in het we- reldgebruik is nog steeds pl.m. 70 pet. Tegen elke 6 kg katoen wordt er slechts 1 kg wol en pl.m. 2 kg kunstvezels ge bruikt. Toch is de relatieve betekenis van de kunstvezels steeds in belang rijkheid toegenomen, waardoor Koning Katoen een behoorlijke veer heeft moe ten laten. Maar er wordt koninklijk ge vochten om de plaats op de markt en in het hart van de vrouw te behouden. Door de katoen op speciale manieren te bewerken en de weefsels te verbe teren, zijn stoffen ontstaan, die men moeilijk meer als de „katoentjes van vroeger" kan herkennen. De heer Van Heek wees verder op de opkomende textielindustrie in de zogenaamde onontwikkelde gebieden en de opkomende exportindustrieën in landen als Japan, India en China, waar door de wereldhandel in de massa-ka toentjes steeds verder ineenschrompelt. Dat de Nederlandse textielindustrie haar export toch heeft kunnen opvoe ren, is gekomen door grote krachtsin spanning, grote offers en zeer belang rijke investeringen. Om onze textiel- plaats in de wereld te behouden, zal deze tak van nijverheid het vooral in Nederland en Europa moeten zoeken. Maar dan zal Nederland moeten op vallen door creatief denken en gesteund moeten worden door wetenschap en ge degen vakmanschap. Dat de samenwerking van de Neder landse katoenverwerkende industrie leidt tot steeds hogere prestaties zon der het noodzakelijke en individuele in de verschillende bedrijven te verliezen, is ook tijdens deze show gebleken. Samenwerking met talentvolle, jon ge Nederlandse couturiers en met de confectie-industrie, aldus de heer Van Heek, zal onontbeerlijk zijn. De show. Haute Couture in ka toen. De katoenen stoffen, die waren ge bruikt, vertegenwoordigden alle prijs klassen en de knappe wijze waarop zij waren verwerkt, deed 't vakmanschap van' de textielfabrikanten uit Twente en Brabant nog eens extra uitkomen. De jonge Cees Terleth uit Rotterdam, die bij deze gelegenheid door het Ka toeninstituut werd geïntroduceerd, toon de naast durf en fantasie ook over vak manschap te beschikken. Dit kwam vooral tot uiting in zijn ensemble met 7/8 jas op een japon in de ligne sac in een stevig, grof weefsel en in zijn cock tailtoilet van crêpe banana (een katoe nen crêpe, die niet krimpt) met dra perie op kniehoogte en een stola van hetzelfde materiaal, waarin liefst 500 meter stof is verwerkt. Aardig en fleu rig was het model in chilla, een film- Dit alles kan door het Nederlands vakmanschap, waardoor de katoen zo wordt veredeld, dat zij kreukherstel lend, krimpvrij, schuifvrij en wateraf stotend kan zijn, terwijl vaak ook niet of nauwelijks behoeft te worden gestre ken (no-iron). Er zijn effen en bedruk te, fijne en grove weefsels, zodat we katoen kunnen dragen bij elke gelegen heid en op elk tijdstip van de dag. LinksModel Cees Terleth: katoenen filmdruk m. ballonrok. - Rechts: Model Dick Holthaus: katoenen filmdruk, mouw tegengevoerd met witte piqué. GOED VOEREN NOODZAKELIJK De droge koe. De melkaanvoer aan de zuivelfabrie ken nadert weer het jaarlijkse diepte punt. Het aantal droogstaande koeien is nu zeer groot. Het is dan ook voor veel veehouders een rustige tijd. Uit het aantal bezoekers bij lezingen en praat avonden is dat duidelijk op te merken, aldus Ir. F. de Boer, Rijksconsulent voor de veevoeding in Wageningen on langs voor de microfoon. Kan de boer zich bij wijze van spre ken verheugen in een soort rustperio de, voor de koe, die droogstaat, geldt dat niet. Tijdens de droogstand groeit het nog ongeboren kalf stormachtig snel. Weegt de jonge vrucht, drie maan den na de bevruchting een half pond, twee maanden voor de geboorte is het gewicht gestegen tot 10 kg, terwijl een pas geboren kalf ongeveer 40 kg weegt. Driekwart van het uiteindelijke gewicht moet dus in de laatste twee maanden van de dracht worden aangezet. Deze periode van heftige groei van het kalf valt dus samen met een droogstand van normale lengte. Dat is natuurlijk geen toeval. Juist om de koe in staat te stellen een normaal kalf tot ontwik keling te brengen, moet zij zeker acht weken droog staan. Sommige koeien zijn zo gewend om melk te geven, dat het moeilijk is ze droog te maken. Door de eventuele krachtvoergift weg te la ten en de gift waterrijke voedermidde len, als bijv. bieten, zeer sterk te be perken, kan de melkvorming snel ge remd worden. Moet zo'n koe extra worden opge past of is een vrij sober rantsoen vol doende? In ons land heerst de mening, dat wat extra voer voor een droge koe zeer gewenst is. Daarom heeft men de volgende eenvoudige regel gemaakt: „Een droogstaande koe moet gevoerd worden alsof ze 10 kg melk gaf". Dat betekent behalve goed ruwvoer (goed hooi en vooral goede kuil) ook nog wat krachtvoer, want 10 kg melk uit voer van eigen bedrijf kunnen heel veel boe ren niet halen. Te vaak echter wordt de regel toegepast: „Geen melkgeen meel". Voor zeer veel bedrijven bete kent dat een voedering op een peil van minder dan 5 kg. Dit is absoluut onvoldoende. Men moet begrijpen, dat kalveren van koeien, die zo gevoerd worden, vaak tegenvallen. Bovendien zal de melkopbrengst van zulke koeien na het afkalven vaak tegenvallen, want goede voeding in de droogstand dient ook om een goede melkopbrengst na het afkalven mogelijk te maken. Is te weinig voedsel dus zeer nadelig, ook een te royale voeding is niet zonder bezwaar. Nu en dan brengt men een heel goede conditie bij het afkalven wel eens in verband met het optreden van slepende melkziekte. Of deze vermoe dens zekerheid zullen worden, moeten we afwachten. Dit alles betekent nog niet, dat men zich angstvallig aan de 10 kg-melkregel moet houden. Een koe, die goed op zichzelf past ook als zij nog melk geeft kan wel met wat minder toe. Een schrale, zeer pro- duktieve stalgenote mag wel wat bo ven de gestelde norm gevoerd wor den. Zoals overal, moet uw gezond ver stand ook hier een flink woord mee spreken.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3