Zes en vijftien (II) Regering nu bezorgd over stijgende werkloosheid De vrouw in de RB* (2) Nederland marcheert voorop naar depressie Remmen in de bocht De vraag is wie en waar? BURGERLIJKE STAND In ons vorig artikel hebben wij ver teld over de Raad van Europa en zijn werkwijze. Wat heeft men nu langs die weg be reikt? Meer dan menigeen denkt- Als de secretaris-generaal U in zijn werk kamer in het Paleis van Europa zou ontvangen en hij zou zijn kluis openen zou U meer dan honderd zogenaamde ratificatie-oorkonden zien liggen; dat zijn mededelingen, waarin men lezen kan, dat dit of dat parlement dit of dat verdrag heeft goedgekeurd. Honderd is een aanzienlijk aantal; trouwens het groeit voortdurend aan. Het verzame len van deze documenten gaat welis waar niet zo snel als 't verzamelen van suikerzakjes, maar het is ten minste even boeiend. De zes belangrijkste zijn wellicht die tot goedkeuring van het verdrag, waar bij de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal in het leven is geroepen. Dat verdrag berust op een „Europese gedachte" van de Franse handelsreizi- ger-in-champagne Joan Monnet, die in dertijd door de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman warm is verdedigd te Straatsburg. Die gedachte heeft de lange weg tot het einde toe afgelegd en is daardoor leven de werkelijkheid geworden: de EGKS bestaat. Nu moeten wij daar terstond aan toe voegen, dat zij opgericht is door slechts zes, maar zij gold voor zeven van de vijftien. Die zevende was Saarland, des tijds een zelfstandige (zij het geen on afhankelijke) staat, nu een „provincie" van Duitsland. De E.G.K.S- was de eer ste krachtmeting tussen het nog lang niet verdwenen nationalisme in de Europese landen en de Europese een heid. Men kan zeggen, dat het een halve nederlaag is geweest; men kan het ook een halve overwinning noe men. Voor ons gevoel is het meer dan dat, maar laat ons er niet over rede twisten. De feiten zijn zoals zij zijn: naast het beraadslagende Europa van Vijftien is het wetgevende, uitvoeren de en rechtsprekende Europa van zes ontstaan. Want dat is het grote ver schil: de E-G.K.S. heeft een wetgevend lichaam (de Algemene Vergadering), een uitvoerend lichaam (de Hoge Auto riteit) en een rechtsprekend lichaam (het Hof van Justitie). Zij heeft daar enboven een raadgevend lichaam plus een comité van ministers en een secre taris-generaal, maar die zijn van ge ringere betekenis. Toen de E.G.K.S. eenmaal draaide, dacht men de formule voor de opbouw van de eenheid van Europa gevonden te hebben. De zes zouden op dezelfde weg verder gaan in de hoop, dat de andere negen (en wie weet wie nog meer!) zich vroeg of laat wel zouden aansluiten. Men werkte op papier een Europese Verdedigings-Gemeenschap uit, die de leiding over leger, marine en luchtmacht van de Zes in handen zou nemen. Toen men een eindweegs op weg was, bedacht men, dat die ge meenschappelijke strijdkrachten dan niet meer een instrument zouden kun nen zijn in handen van zes regeringen, maar dat daarboven een politieke macht moest komen- Die noemde men bij voorbaat de Europese Politieke Ge meenschap. De verdragen tot goedkeu ring van de E.V.G. en van de E.P.G. zijn inderdaad geparafeerd namens de regeringen des zes landen en daarna ter goedkeuring voorgelegd aan de zes par lementen. Vijf van de zes hebben die goedkeuring verleend, maar de Franse Nationale Vergadering weigerde. Het hele plan is toen niet doorgegaan- Het Europa der Vijf is derhalve een zwarte bladzijde in het geschiedenisboek der eenwording. Maandenlang heerste er verslagenheid over. deze verwerping, die men het levenswerk mag noemen van de staats man Pierre Mendès-France, maar men bleef niet bij de pakken neerzitten. De Britse minister van buitenlandse zaken Sir Anthony Eden nodigde zijn collega's van de landen der E.G.K.S. naar Londen om overleg te plegen over een andere oplossing. Het resultaat was een ouderwets bondgenootschap tussen deze zeven landen, dat de naam West- Europese Unie heeft gekregen. Ziedaar het Europa der Zeven. Ondertussen heeft Engeland ook een overeenkomst gesloten met de E-G.K.S. met de op rechte bedoeling voor allerlei gemeen schappelijke vraagstukken zoveel mo gelijk gemeenschappelijke oplossingen te zoeken. Engeland is buitengewoon lid van' de E.G.K.S. geworden, zodat men die gemeenschap het Europa des zes- en-een-half zou kunnen noemen. Maar wij zijn er nog niet, want nau welijks was de W.E.U. tot stand geko men of de Belgische staatsman Paul- Henri Spaak kwam met het voorstel de gemeenschappelijke markt voor kolen, staal, cokes en schroot, die voor het Europa des Zes reeds bestaat, uit te breiden tot alle goederen en bovendien het vraagstuk der energiewinning uit atoomsplitsing eveneens gemeenschap pelijk te lijf teg aan- Die beide voor stellen, kortweg genaamd Euromarkt en Euratom, hebben inmiddels de lange weg van „gedachte" tot „goedgekeurd" afgelegd. Zij zijn een feit van 1 jan. 1958 af. Wat zij voor ons'betekenen zal van lieverlee wel blijken. Hier komt het Europa der Zes dus weer in twee gedaanten om de hoek kijken. Die gedaanten zijn overigens een beetje anders dan bij de E.G.K.S. en bij de W-E.U. Die twee zijn de uitersten, want de laatstgenoemde heeft geen wetgevende macht (het z.g. W.E.U- parlement heeft ternauwernood een raadgevende bevoegdheid), geen uitvoe rende macht (want die is aan de Navo gedelegeerd), geen rechtsprekende macht en ook verder helemaal niets. Bij de Euromarkt en de Eurotom ligt het weer anders. Uit vrees voor ver werping door een of ander parlement heeft men het schema van de E.G.K.S- niet durven overnemen, maar men is wèl verder gegaan dan bij de W.E.U. Er is een (hoe zullen wij het zeggen?) min of meer wetgevende macht, ge naamd de Algemene Vergadering, die moet worden gekozen uit en door de parlementen der zes deelnemende lan den. Frankrijk, Duitsland en Italië le veren elk 36 leden, België en Neder land elk 14 en Luxemburg 6. De be doeling is, dat de getrapte verkiezing vervangen zal worden door een recht streekse verkiezing, maar zover is het nog niet. Die rechtstreekse verkiezing voorbereiden zal haar eerste taak zijn- Verder zal haar taak bestaan uit „het behandelen van het algemeen jaarrap port". Dat is nogal een vage omschrij ving. Formeel betekent het niet veel, maar de verwachting bestaat, dat een rechtstreeks gekozen Europees parle ment want dat zal het na verloop dan toch zijn wel zijn best zal doen er alles uit te halen wat erin zit en zo nodig zal gaan strijden voor ruimere bevoegdheden. Het zal zichzelf tot een gezaghebbend lichaam moeten opwer ken, want dat is het niet bij voorbaat. Op papier is het niet veel meer dan de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. De Euromarkt en Euratom zullen te zamen (wonderlijk genoeg) twee uitvoe rende organen hebben: de Raad van Ministers en de Europese Commissie. Eerstgenoemde lijkte rg veel op het Comité van Ministers van de Raad van Europa, maar zal „beslissende bevoegd heden hebben over de coördinatie van de algemene politiek der deelnemende landen". De Europese Commissie lijkt op het eerste gezicht veel op de Hoge Autori teit van de E.G.K-S.; zij zal ook net zo worden samengesteld, maar minder te vertellen hebben. Zij zal „deelnemen aan de besluitvorming" en bovendien „de bevoegdheden uitoefenen, die de Raad haart oevertrouwt". Ook hier dus een bescheiden begin met de mogelijk heid tot ontwikkeling. Er zal ook een rechtsprekende macht zijn: het Hof van Justitie, bestaande uit zeven rechters. Een secretariaat-gene raal zal vanzelfsprekend eveneens no dig zijn. Mr. H. F. van Leeuwen, oud-directeur van De Twentsche Bank en lid van de Tweede Kamer, schrijft in de Haagse Post de duide lijke uitspraak dat het aan de gang houden van de industriële bedrijvigheid een heel wat beter doel is dan het ter hand nemen van werkverschaffingsobjecten. „Het heeft weinig zin", aldus mr. H. F. van Leeuwen, „om belastingen te verhogen, om de bedrijvigheid af te remmen en tege lijkertijd gelden te besteden om de gevol gen daarvan te neutraliseren. Op deze wijze wordt een kwalijke vicieuze cirkel in be weging gezet. Eerst belastingverhoging op het bedrijfsleven om de investeringsactivi teiten te remmen, vervolgens hogere uitga ven om de vermindering der bedrijvigheid te compenseren en dan weer belastingver hoging om de kosten daarvan te dekken". In deze „slechte oneindigheid" is onze regering bezig zich te begeven en dat ge tuigt van een onjuisie visie op de conjunc tuur. Even onjuist als de visie in de zomer van 1955, toen men de economische positie van ons land niet wist te bepalen en niet in staat was er de consequenties uit te trekken, die ons voor ernstige overspanningen be hoed zouden hebben. Was de fout toen dat verzuimd werd tijdig zeil te minderen, thans wordt over het hoofd gezien, dat remmen op een gladde weg, en dat nog wel in een bocht, een gevaarlijk avontuur is. Dat in de afgelopen zomer de in de eerste dagen van deze maand in de Tweede Kamer behandelde en nog bij de Eerste Kamer aan- hanginge belastingvoorstellen zijn voorbe reid is begrijpelijk. Maar met ongewijzigde handhaving en doordrijving onder geheel gewijzigde omstandigheden geeft de rege ring blijk van een gemis aan conjuncturele slagvaardigheid, waar men het zo veel over heeft. De keer welke de conjunctuur in het laatste kwartaal van 1957 heeft genomen, is scherp. Tegelijk met de overspanningsver schijnselen is ook de hoogconjunctuur ver dwenen en de slinger slaat nu naar de an dere zijde door. Het wijken van de hoogcon junctuur is ongetwijfeld een internationaal verschijnsel. Maar zoals Nederland in de afgelopen jaren bij de overexpansie in het extreme is vervallen, zijn wij doende om in de baisse wederom de twijfelachtige eer te behalen van vooraan te marcheren, ditmaal op weg naar de depressie. VROUWEN DIE WETEN WAAROM HET GAAT- Door heel Nederland start de actie „Vrouwen in de B-B.". Dat betekent méér dan een oproep tot paraatheid in tijd van nood. Dat betekent ook, dat men de vrouw nodig heeft als een bewust en overtuigd verdedigster van onze nationale verwor venheden. Want de B.B. is niet alleen een stuk technische hulpverlening, ze betekent ook de verpersoonlijking van de geestelijke weerbaarheid van ons volk. De B.B. (Bescherming Bevolking) heeft niet alleen tot doel te zorgen dat er in tijd van nood geoefende mannen en vrouwen klaar staan om hulp te kunnen verlenen. Ze wil ook de geeste lijke weerkracht van ons volk verster ken. Want de mensen die zich hiervoor vrijwillig inzetten, die hiervoor hun tijd, hun moeite offeren, weten waar óm ze dat doen. Omdat ze willen blijven leven in een vrij land. Wanneer de B.B. thans een beroep doet op de vrouw in het bijzonder, is dat niet omdat er nu eenmaal geen mannen genoeg zijn en men dus van armoe maar probeert er wat vrouwen bij te krijgen- Immers gedurende de zwarte oorlogs jaren heeft de Nederlandse Vrouw al reeds getoond wat ze waard was. Toen is zij het vooral geweest die het moreel van het Nederlandse volk heeft hoog gehouden. En dan is er nog een uitermate prac- tische overweging: Wanneer een vrouw zich voor iets inzet, geeft ze zich daar aan. Vaak constateert men bij haar niet alleen grotere interesse, maar ook grotere trouw en volharding dan bij de mannen. De B.B. vraagt ook idea lisme en dat idealisme vindt men voor al bij de vrouw. OP WELKE PLAATS? Welke plaats bekleedt de vrouw in de B-B.? Dat hangt ook wel eens af van plaat selijke omstandigheden en van de visie op de plaats der vrouw in het alge meen. Maar men kan veilig zeggen, dat ze in de B.B. in feite overal op haar plaats is. Dat bewees bijvoorbeeld die wakkere Haagse brandweerploeg van meisjes, die tijdens een grote demonstratie te Barneveld (waar de stafschool van de B.B. is gevestigd) de bewondering van geharde brandweerveteranen opwekte door de deskundige en snelle aanpak van de „brand". Dat bewezen ook de dames van een Hilversumse blokploeg, die alleen door vrouwen wordt „be mand". Maar in de blauwe B-B.-uniform vindt men ze zo overal. De vrouwen met het E.H.B.O.diploma, die medische hulp weten te verlenen, de vrouwen van de Sociale Verzorging, die getraind wor den om bij rampen grote massa's hulp behoevenden, vluchtelingen, evacuee's te kunnen opvangen. De meisjes die 't zo uiterst gewichtige verbindingsnet verzorgen, als telefoniste, centraliste, en die werken overal in de blokploe- gen door heel het land, samen met de mannen en in niets voor hen onder doend. Het v/onderlijke is dat, wanneer men deze vrouwen en meisjes in actie ziet, men nooit denkt aan „Kenau's". Ze vallen niet uit de toon, zij zijn niet on vrouwelijk- Ze zijn alleen maar prak tisch, handig, staan voor haar werk. Het is vaak hetzelfde werk dat ze thuis doen. Of ze nu op de trap klimmen om de ramen te zemen of op een ladder om in een verwoest huis te zien wat cr te redden valt.of ze nu de bloed neus van haar speelse zoon stelpen dan wel de wonden van gekwetsten helpen verbinden, of ze nu koffie zetten voor haar gezin of voor vijfhonderd mensen tegelijk. in wezen zijn het allemaal taken die ze ten volle aankunnen. Alleen werken ze in de B.B. onder speciale omstandigheden, is de taak veelomvattender en is daarvoor oplei ding en oefening nodig. Op alle posten in de B.B. ontmoet men vrouwen- In de leiding, zowel als in de blokploeg, bij de brandweer en de reddingsdienst, de verbinding en de eerste hulp. En ze doen in geen enkel opzicht voor de mannen onder. Maar er is in de B.B. plaats voor nog veel méér vrouwen. Daarom wordt nu „de werftrom geroerd". En wanneer straks vele duizenden vrouwen, jonge re en oudere, zich melden, zal de B.B. daardoor niet alleen numeriek, maar ook kwalitatief worden versterkt. legen industrialisatiekernen weer toe te passen op uitbreidingen van 500 vier kante meter en meer. De mogelijkheid daartoe werd in het kader van de be stedingsbeperking ingetrokken. Bij de regering is momenteel in onderzoek, welke maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid genomen kunnen wor- deru Kortere werkweek. Uit een overzicht, dat Dr. Drees geeft over het aantal uren, dat in de ver schillende bedrijfstakken korter werd gewerkt gedurende december, blijkt, dat in de metaalnijverheid in december 76 bedrijven vergunning vroegen een kortere werkweek te mogen invoeren. Hierbij waren 6883 werknemers betrok ken. In totaal werkten zij 44.38.44 uren minder dan normaal. In de sector tex tielnijverheid vroegen 86 bedrijven werk tijdverkorting aan voor in totaal 2600 werknemers, die in totaal 15.97.15 uren minder werkten. De „Twentsche Courant", waar aan we dit bericht ontlenen, atten deert er op, dat deze cijfers in ja nuari met name in Twente veel ongunstiger zijn geworden, en dat volgens een globale schatting zeker 5000 personen in de textielsector korter werken. Internationale conjunctuur niet van invloed op toename. De regering is met zorg vervuld over het tempo, waarmee het werkloosheids cijfer in de laatste twee maanden is ge stegen. Minister-president dr- Drees deelt dit mede in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Burger. Het niveau van de werkloosheid, dat eind december bereikt werd, was op zich zelf niet verontrustend. Ernstiger is echter, dat in de meeste ontwikkelings gebieden en in enkele andere structu- eel zwakke gebieden de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaan vaardbaar beschouwd moet worden. Textielnijverheid zwaar getroffen. In de bouwnijverheid, zo verklaart dr. Drees, is de stijging van de werk loosheid groter geweest dan verwacht werd. Dit hangt samen met het feit, dat de uitgaven van de lagere overheid voor openbare werken onder andere door kapitaalschaarste sterk verminderd zijn- De teruggang in de metaalnijver heid vond slechts plaats, zo meent dr. Drees, in bepaalde bedrijfsgroepen, zo als bedrijven die aan de bouwnijverheid leveren en in de bedrijven, die sterk afhankelijk zijn van overheidsorders. Het uitblijven van buitenlandse or ders speelde slechts 'n geringe rol. Ten slotte daalde ne vraag naar haarden, HELLENDOORN Geboren: Willem, zv J. Scholten en A. KleinJan, Daarle, Piksenweg 6. Peter, zv G. J. M. Stevens en P. Knobbe, Nijverdal, Meyboomstraat 14. Dirk Albertus, zv J. Meijer en F. H. Slot, Daarle, Wierdenseweg 4. Gezina Wil- helmina, dv J. Maneschijn en J. Kottier, Nijverdal, K. Doormanweg 16. Maria Johanna Theresia, dv H. M. Ruiter en G. Th. v. d. Berg, Hellendoorn, Schuilen- -burgerwêg 18. Gerridina Johanna, dv Th. C. Giezen en H. M. H. Wolfkamp, Elen en Rhaan, Ommerweg 129. Gerrit Jan, zv A. J. Bosch en R. M. Stegeman, Daarle, Esweg 26. Hendrikus Johan nes, zv H. S. Dijkstra en J. W. B. Rei- mink, Hellendoorn, N. Esweg 29. Ca rolina, dv J. Schutte en M. Egberts, Marie, Hellendoornseweg 38. Frans Albert, zv S. v. d. Hout en H. Brcur, Nij verdal, Begoniastraat 8. Willem, zv H. Harmsen en G. Valk, Daarle, Wier denseweg 25. Johannes Hendrikus Antonius, zv H. A. Hegeman en A. P. M. ten Bok, Nijverdal, Korenbloemstraat 1. Catharina Gerarda Maria ,dv B. G. Vloedgraven en G. C. J. Bults, Hellen doorn, Dorpsstraat 55. Ondertrouwd: R. H. Brink, Nijverdal, Rijssensestraat 61, en A. G. C. Enserink, Velsen. A. A. Koedijk, 29 j., Nijver dal, Wilhelminastraat 33, en G. J. Phijf- fers, 26 j., Hellendoorn, Schapenmarkt 15. A. Visser, 23 j., Baarn, en G. S. Hulshof, 22 j., Nijverdal, de Joncheere- laan 109. GehuwdD. Lubberts, 29 j., Nijverdal, 3e Kampsweg 19, en M. H. Fokkert, 24 j., Hulsen, Z. Hoofddijk 14. kachels en andere huishoudelijke arti kelen van metaal. In andere delen van de metaalsector komen nog tekorten aan arbeidskrachten voor, aldus dr. Drees. Export toegenomen. De minister-president wijst de veron derstelling af, dat ook internationale conjuncturele oorzaken in enigszins be langrijke mate hebben bijgedragen tot de opgetreden stijging van de werk loosheid. Juist in de laatste maanden van 1957 is de export op verheugende wijze toegenomen- Maatregelen Om de ontwikkeling van de werkloos heid in de hand te houden, zijn bizon- dere maatregelen op korte termijn nood zakelijk. In de gemeenten, waar de werkloosheid in de bouwvakken het ergst was, heeft minister Witte terstond goedkeuring verleend voor het uitvoe ren van een aantal particuliere werken. Daarnaast wordt nagegaan welke nor male openbare aanvullende werken op korte termijn in uitvoering genomen kunnen worden. Verder wordt rijksgoed keuring verleend voor werken, die niet meer kosten dan f 100.000,-. Premieregeling. In verband met de werkloosheid in de noordelijke provincies is de regering bereid de premieregeling in de daar ge- Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1049 stuks vee, runderen 163, varkens 886. Prijzen: 41 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,70 tot f2,95; tweede kwa liteit van f2,30 tot f2,70; derde kwa liteit van f2,- tot f2,30 per kg slacht- ge wicht; 58 melk- en kalf koeien van f625,- tot f980,- per stuk; 19 pinken v. f430,- tot f560,- per stuk; 17 graskal veren van f235,- tot f340,- per stuk; 28 nuchtere kalveren van f 45,- tot f 55,- p. stuk; 24 drachtige zeugen van f200,- tot f275,- per stuk; 32 loopvarkens van f55 tot f90, tot f58, per stuk; per stuk. biggen van f40 Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod niet groot, de handel had een redelijk vlug verloop met onveranderde prijzen. GebruiksveeAanbod iets minder; de handel had een zeer traag verloop met iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod iets gro ter; handel vlug; prijzen iets lager. Varkens en biggen: Aanbod iets min der; de handel in de biggen had een zeer vlug verloop met iets hogere prij zen, de^handel in de drachtige zeugen was langzaam met lagere prijzen. Pinken en kalveren: De handel hierin had een redelijk vlug verloop met iets hogere prijzen. II j VOORLICHTINGSBUREAU tri VAN OEN VOEDINGSRAAD Wij zullen het al gauw heel gewoon vinden, dat er kunstmanen om onze goe de oude aarde cirkelen. Zo zijn we door de tijden heen vertrouwd geraakt met nieuwe vindingen. Maar de vooruitgang van wetenschap en techniek en de uit breiding van het onderwijs hebben niet kunnen verhinderen, dat veel bijgeloof uit vroeger eeuwen bewaard is gebleven. Vooral rondom de gezondheid en het genezen van kwalen heersen nog opvat tingen, die door geen dokter onderschre ven zullen worden. Denkt u maar eens aan de kastanje in de zak als voorbehoed middel tegen rheumatielc en het inwrij ven van de borst met reuzel als remedie tegen verkoudheid. Alles, wat te maken heeft met leven, geboorte, ziekte en dood, is door de eeuwen heen omgeven geweest met een mystiek waas. Als men er dus wonderlij ke gedachten over koestert, valt dat wel te begrijpen. Dit is ook het geval met de voeding, waaromtrent nog veel merkwaardige be grippen heersen. Wat ,b.v. te denken van het idee, dat kinderen van eieren „kip pig" (lastig) zouden worden, terwijl eie ren door hun rijkdom aan bouwstoffen juist ook voor de jeugd zeer nuttig zijn. Over het algemeen wordt in ons land aan een vette voeding te veel waarde gehecht. Zo komt het in sommige stre ken nog voor, dat kinderen 's morgens een lepel gesmolten vet moeten slikken „tegen de kou". In bepaalde delen van het land kent men aan schapenvet bij zondere kwaliteiten toe. En toch heeft schapenvet dezelfde waarde als de an dere dierlijke vetsoorten. Een waarde, die lager is dan die van roomboter en margarine, omdat deze bepaalde vitami nes bevatten, die bij de dierlijke vetten ontbreken. Spek wordt door velen op één lijn ge steld met vlees, zo men het al niet waar devoller, want voedzamer, acht. En toch mist spek de eiwitten, die vlees zo be langrijk maken als bron van bouwstof fen. Wat langer geleden, n.l. in de Middel eeuwen, meende men stellig, dat het drin ken van melk hoofdpijn zou veroorzaken en allerschadelijkst was voor tandvlees en tanden. Wij weten nu, dat melk een zeer waar devol voedingsmiddel is, dat integen deel een gezond gebit in de hand kan werken, dank zij het hoge gehalte aan eiwitten, kalk en vitamine B2. Er zijn nog meer voedingsmiddelen, waaraan men een werking toekent, die zij niet bezitten: van citroensap en azijn wordt niemand slanker en wie suiker aan vruchtensap toevoegt behoeft heus niet te vrezen, dat het vitamine C-ge- halte daaronder zal lijden. Dat citroen een zeer goede bron is voor vitamine C, waaraan wij in het voorjaar en bij ziekte wel eens gebrek kunnen hebben, mag wel als algemeen bekend verondersteld worden. Wat echter te denken van de wonderlijke gedachte, dat in citroen „het allerbeste" eiwit voor zou komen? Citroen levert ons geen eiwit; vlees, vis, kaas, melk en eieren doen dat wèl. Die produkten mogen dan ook niet in onze voeding ontbreken. Algemeen is nu wel bekend, dat wie zich werkelijk goed wil voeden dagelijks de volgende voedingsmiddelen zal ge bruiken: i/2 a 34 1. melk, 250 gr. groente, zo mogelijk 100 gr. fruit, 50 a 100 gr. vlees, vis (schoongemaakt), peulvruchten of 1 ei 15 a 20 gr. kaas. Bruinbrood, aardappelen en boter of mar garine naar behoefte. Een voeding, zo samengesteld, garan deert ons lichaam de toevoer van alle voedingsmiddelen, waaraan het behoefte heeft. Ook in de winter maakt zij in normale gevallen het gebruik van pillen en prepa raten overbodig.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2