A A Het feest van de opruiming m. SPORT De heer P. G. Dijkstra nam afscheid van „De Vrijheid''. GA AAN DE KANT De toespraak, die de Friese veehouder J. Bosnia tot de heer Dijkstra hield, was met humor gekruid. Hij leerde de heer Dijkstra kennen als 7-jarige knaap, die hij het melken leerde. Ik heb vanmiddag al verschillende ma len gehoord dat m'n vriend Pieter nog zeer vitaal is, doch ik heb hem nooit anders gekend. Mij is verteld dat hij even nadat hij ter wereld kwam zei: „Ga aan de kant want ik kan zelf wel in de wieg komen". Of het waar is, weet ik niet, maar in ieder geval is het wel aardig als komische noot bij dit afscheid, aldus de heer Bosma, die het besluit van de heer Dijkstra, om in Holten te blijven wonen zeer juist achtte. Gij zijt hier ingebur gerd en het werk dat hier door U werd verricht, stemt tot dankbaarheid en vol doening voor Uw boeren en voor U. Namens de oud-assistenten, die in de loop der jaren op „De Vrijheid" werk zaam waren, werd het woord gevoerd door de heer G. Wiersma, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Markelo. Ik weet mij de tolk van mijn collega's als ik verklaar dat wij in Holten altijd met veel genoegen hebben gewerkt en dat wij aan de heer Dijkstra de beste herinneringen bewaren. De heer A. Westerik, diesprak na mens het personeel, dankte de heer Dijk stra voor de wijze, waarop hij leiding wist te geven. U hebt als leider van „De Vrijheid" ons respect afgedwongen. Er was wederzijds vertrouwen. De samen werking tussen directie en personeel was zeer goed en de moelijkheden, die zich voordeden werden steeds tot tevreden heid van beide partijen opgelost. Aan U, geachte directeur, wordt het. schriftwoord bewaarheid, dat „de recht vaardige zijn kindskinderen zal zien", zo besloot de heer Westerik. De directeur van het Kaascontrole- station in Friesland, de heer C. van Balen Walter, verklaarde, met genoegen naar Holten te zijn gekomen om afscheid te nemen van de heer Dijkstra, die hij in de loop der jaren leerde kennen niet alleen als een zeer bekwaam directeur, doch ook als een sympathiek mens. Wij werden hier steeds in een sfeer van vertrouwen ontvangen en er is alle reden om deze middag hier te zijn om te danken voor de medewerking, die wij bij het uitoefenen van onze controle mochten ondervinden. Verder werd nog het woord gevoerd door ir. Balder namens het Botercontrole station „Gelderland-Overijsel", door de heer H. Pots namens de Bond van Direc teuren in Gelderland en Overijsel en door de heer K. Veerman te Bodegraven na mens de kaashandelaren, die met de heer Dijkstra zaken deden. De prachtige leunstoel, die wij U bij deze aanbieden, aldus de heer Veerman, moesten wij eigenlijk van U hebben, want U heeft in de loop der jaren veel aan ons verdiend. Ondanks het feit, dat U vaak de beurs wist op te „jutten" en dat U altijd probeerde om de allerhoogste prijs te krijgen voor Uw product, geven wij graag deze stoel. Wij hebben U leren kennen als een man van uw woord, die ons als koopman bijna altijd te glad af was. De heer H. W. Wechstapel, die het woord voerde namens de Commissarissen, deed dit met een gedicht, waarvan het laatste gedeelte als volgt luidde: Zo zijt gij dan gekomen tot de dag Dat gij uw werk aan. uw opvolger overdragen mag. Veel dank zijn wij als boeren u ver schuldigd. Daarvoor wordt gij hier spontaan gehuldigd. Gij zijt thans hoog op de berg gezeten, Doch ik hoop dat gij ons als boeren niet zult vergeten. Veel vrienden hebt gij U hier vergaard, Blijf nog lang voor hun allen gespaard. Gij gaat zo weer een mooie tijd, het voorjaar tegemoet, Dan komt gij vast thuis met 't eerste kievitsei onder de hoed. En weet U met uw tijd geen raad Dan houdt U maar eens een boer aan de praat. Familie Dijkstra, dat U nog menig jaar Moogt genieten van Uw welverdiende rust met elkaar. Tot slot nog een wens hierbij: Dat God ook verder met U zij. WOORDEN VAN DANK. Aan het einde van de receptie werd nog een kort woord gesproken door de heer Dijkstra, die mede namens zijn vrouw dank bracht voor de waarderende woor den, die deze middag werden gesproken en voor de bloemen en prachtige ca- deaux, die werden aangeboden. Na het slotwoord van de voorzitter, de heer J. Wegstapel, werd de nieuwe di recteur, de heer C. Broersma, en zijn echtgenote voorgesteld. De heer Broersma sprak als zijn wens uit, dat hij op eenzelfde goede verstand houding zou mogen rekenen als in de tijd dat de heer Dijkstra het directeurschap vervulde. KOPER- EN KOBALTGEBREK BIJ GEWAS EN VEE KAN MEN GEMAKKELIJK VOORKOMEN. Schreven we de vorige keren over het veelvuldig vóórkomen van koper- en ko- baltgebrek op de lichte gronden, waar door nog vaak grote schade wordt ge leden (ook al zijn de verschijnselen niet altijd zichbaar), dit keer nog iets over het voorkómen van deze gebreken. Uit het gebruik van koper- en kobalt- meststoffen in ons land en de aanwezig heid van veel gebrek stellen de deskun digen vast, dat er veel te weinig van deze meststoffen wordt gebruikt, om een ge zonde toestand te kunnen bereiken. Vroeger werd hier en daar nog wel eens kopersulfaat gebruikt, doch dit is thans te duur, werkt niet geleidelijk en bevat bovendien geen kobalt, terwijl juist koper- en kobaltgebrek heel vaak gelijk tijdig op hetzelfde perceel voorkomen. Men kan ook stadsvuilcompost gebrui ken, doch deze is voor dit doel meestal ook te duur. Het is dan ook logisch, dat vrijwel algemeen de voorkeur wordt ge geven aan de kobalthoudende koperslak- kenbloem „SEMO", welke zeer goed werkzaam blijkt te zijn en naast voldoen de koper ook voldoende kobalt bevat, niet duur is en een paar jaar werkzaam blijft. Voor een voldoende opheffing van aanwezige tekorten zal echter het ge bruik veel algemener moeten worden dan thans het geval is. Pas als aan zesmaal zovel gronden een koper -en kobaltbemes- ting wordt gegeven zal van opvallend of verborgen koper- en kobaltgebrek van gewas en vee maar weinig sprake meer kunnen zijn en zal veel schade worden voorkómen. Daarenboven kan het in verband met de huidige intensiteit van ons grasland- bedrijf in bepaalde gevallen toch nog wel nodig zijn, koper aan het vee bij te voeren, ondanks een hoog gehalte aan koper in grond en gewas. De kosten van een bemesting met 300500 kg/ha koperslakkenbloem, meer bekend als K.S.B. „SEMO", zijn wel uitermate klein in verhouding tot de verdere bedrijfskosten en de resultaten kunnen zeer groot zijn. Ieder overwege- dan ook zeer ernstig of deze bemesting niet voor zijn bedrijf of bepaalde per celen van nut kan zijn. Bij te lage opbrengsten van uw bouw land is een grondonderzoek op koper zeker aan te bevelen, eventueel in over leg met de Landbouwvoorlichtingsdienst. Indien uw veearts kopergebrek consta teert bij uw vee, kan dit ook een aanwij zing zijn, dat uw grasland een koper- en eventueel kobaltbemesting nodig heeft. Wil men tegenwoordig nog kunnen mee komen, dan moeten gezondheid en pro- duktie tot het hoogste peil worden op gevoerd. Rectificatie. „HOLTENS VERLEDEN" In mijn artikel in de rubriek „Hol- tens Verleden", opgenomen in het nummer van 5 januari 1958, komen twee zetfouten voor. Het opschrift moest luiden: „Over VOETpaden" inplaats van: „Over fietspaden". In de toelichting bij nr. 6 moet voor „hotel Kalfsterman" worden gele zen: „hotel Holterman". W. O.v UITSLAGEN VOLLEYBALCOMPETITIE. Uitslagen van (le maandag 6 januari ge speelde wedstrijden in de Nijverdalse Volley balcompetitie. De Zweef 1Sportlust 2 20 d De Zweef 1—V.B.O.W. 1 1—1 Ter HorstVisnet 2 11 V.B.O.W. 1—Rivo 1—1 Nijverdal 1Ter Horst 20 V.B.O.W. 2Hellendoom 2—0 RivoSportlust 1 02 Visnet 2—V.B.O.W. 2 1—1 Hellendoornde Zweef 1 02 De stand luidt: Heren Sportlust 1 7 7 0 0 14 Nijverdal 1 6 5 1 0 11 Politie 8 5 1 2 11 Visnet I 8 5 0 3 10 O.K.K. 1 6 3 3 0 9 V.B.O.W. 1 5 3 2 0 8 Ter Horst 6 3 2 1 8 De Zweef 1 6 2 3 1 7 Rivo 6 3 12 7 V.B.O.W. 2 7 2 2 3 6 Visnet 2 6 0 4 2 4 O.K.K. 2 5 113 3 Holten 6 114 3 Sportlust 2 5 1 0 4 2 Hellendoorn 6 0 15 1 De Zweef 2 6 0 1 5 1 Nijverdal 2 7 0 1 6 1 Dames: De Zweef 1 5 4 10 9 Rivo 4 4 0 0 8 O.K.K. 1 4 3 10 7 V.B.O.W. 1 5 3 117 V.B.O.W. 2 6 2 2 2 6 Sportlust 1 5 2 12 5 Holten 6 2 13 5 Hellendoorn 4 2 0 2 4 O.K.K. 2 4 112 3 Sportlust 2 5 1 0 4 2 De Zweef 2 4 0 0 4 0 O.K.K. 3 4 0 0 4 0 De kolommen betekenen resp. gespeeld, ge wonnen, gelijk, verloren en punten. WEDSTRIJDPROGRAMMA MAANDAG 13 JANUARI. O.K.K. 1—O.K.K. 2 d O.K.K. 2—Sportlust 2 Rivo—O.K.K. 2 d Hellendoorn—O.K.K. 1 Sportlust 2De Zweef 2 O.K.K. 1—Rivo d O.K.K. 3—De Zweef 2 d O.K.K. 2—Hellendoorn De Zweef 2—O.K.K. 1 BILJARTSPORT. Voor de competitie van de Biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en Omstreken, wor den in de week van 1318 januari onder staande wedstrijden gespeeld: le klasse: De Waag IKalfsterman I KOT I—Oudelaar I HBC I—'t Groentje I OBK ISpekhorst I NBC I—Vios I 2e klasse: Kalfsterman IINBC II KOT II—De Waag II Vios H—HBC II HBC III—OBK II OBK IH—'n Hook I Richt niet Uw rywiellicht Op eens andermans gezicht 1 Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Is raël (Voorber. H. Av.)7 uur Ds Ad- dink (Zondag 50 H.C.). In beide dien sten collecte P.I.T. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Collec te P.I.T. Geref. Kefk. 10 uur en 2.30 uur (Vooi-b. H. Avondm.) Ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte be stemd voor de Theol. Hogeschool te Kampen. STORM VERNIELT BOVENGRONDSE LICHTLEIDINGEN. De storm, welke in de nacht van maandag op dinsdag en ook, dinsdag morgen over ons land woedde, heeft, voor zover bekend in onze gemeente geen ernstige gevolgen gehad. Wel ver oorzaakte zij veel ongerief voor stroom verbruikers, welke door middel van bovengrondse leiding aan het electrisch net zijn aangesloten, door ontwortelde bomen en vallende takken, welke op deze leidingen terecht kwamen en daar door onklaar werden gemaakt. Bij het G.E.B. kwamen een dertigtal meldin gen binnen v&n Nieuw-Heeten tot de Lichtenberg van dergelijke storin gen, die echter door de grote activiteit van het personeel spoedig konden wor den opgeheven. Men was er echter nog wel tot de avond druk mee. Het G.E.B. verzoekt ons nog de aan dacht er op te vestigen, dat storingen zo spoedig mogelijk dienen te worden gemeld, 't liefst 's morgens vóór 9 uur. Het is dus wenselijk, dat vooral zij die aan een bovengronds net zijn aan gesloten bij of na stormweer even het knopje omdraaien om te zien of zij nog wel stroom hebben. Het komt n.l. nog wel eens voor, dat er 's morgens iemand een storing meldt, b.v. op de Lichtenberg, en dat er des avonds nog een telefoontje komt uit diezelfde buurtschap, hetgeen dubbele arbeid en aparte reizen nodig maakt. Als men zich vroeg meldt, wordt men eerder geholpen en behoeft het G.E.B. geen dubbele kosten te maken. SNELLERE BEVOLKINGSTOENAME. Het aantal inwoners van Holten is in het afgelopen jaar sneller toegeno men dan tot nu toe het geval was. De totale toename bedroeg 181 (104 man nen en 77 vrouwen) tegen andere jaren pl.m. 60 a 70. Dit is geen normale groei, cmdat zij haar oorzaak vindt in de be zetting van het buitencentrum „Twen- haarsveld" en de contract-pensions inet repatriandi uit Indonesië. De loop der bevolking was als volgt: 1 januari 1957: 2818 mannen en 2694 vrouwen, totaal 5512. Geboren 56 m. en 63 vr.; overleden 21 m. en 21 vr.; geves tigd 212 m. en 2Q" vr.; vertrokken 143 m. en 174 vr. Eindstand op 31 dec. '57 2922 mannen en 2771 vrouwen, totaal 5693 inwoners. Bij een dergelijke toename bereikt 't inwonertal spoedig de 6000, waardoor het aantal raadsleden als dit 2 jaar achtereen het geval is van 11 op 13 wordt gebracht. BEVOLKING. Ingekomen: J. M. Lorijnen en gezin, van 's-Gravenhage naar Look 40; B. J. Bekker en gezin, van Malang naar Look 40; J. F. van der Pij 11, van Dja karta naar Holterberg 42; F. M. Bos en gezin, van Djakarta naar Dorpsstr. 62; W. Mossel, van Djakarta naar Holter berg 42; J. Harte en gezin, van Sema- ïang naar Look 19; R. L. Brouwer en gezin, van Djakarta naar Look 19; C. R. Loveriks en gezin, van Surabaja naar Look 19; J. H. de Hoog en gezin, van Surabaja naar Look 19; M. Faulhaber en gezin, van Surabaja naar Holterberg 26; E. J. Abresch en gezin, van Sura baja naar Look 19; M. G. Bervoets, van Bandung naar Look 19; H. E. Neijman, van Surabaja naar Holterberg 42; J. F. Keyner en gezin, van Djakarta naar Holterberg 42; L. J. Keyner en gezin, van Djakarta naar Holterberg 26; J. B. IJalewijn en gezin, van Kartosono naar Holterberg 26. Vertrokken: A. Willems, van Deven- terweg 16 naar Deventer. SIR EDMUND HILLARY wiens Zuidpooltocht met spanning gevolgd wordt. Na de huiselijke feesten, die aan de maand december altijd zo'n intiem ka rakter geven, volgt de maand januari, die weliswaar misschien niet steeds aan de huiselijke eenstemmigheid haar grootste attractie te danken heeft, maar toch zeker wel aan het feest van de grote uitverkoop Woensdag 15 januari gaat het begin nen De advertentiepagina's spreken voor zichzelf, dat wil zeggen: Een zeer dui delijke taal Er zijn overal weer koopjes te halen en dat komt ieder wel gelegen. Onze actieve winkelzaken mogen er in alle opzichten zijn. Er wordt doorlo pend grote activiteit aan de dag gelegd en dat schept voor de ingezetenen bi zonder gunstige voorwaarden. Immers, het zakenleven in onze ge meente staat bekend vanwege zijn op merkelijk goede service, grote voorra den, voordelige prijzen enz. Hieruit volgt weer, dat wanneer plaats gemaakt moet worden voor het nieuwe seizoen, de maatregelen, die ge troffen moeten worden om de aanwe zige voorraden te ruimen, zeker geen halve maatregelen zijn. Men kan er van verzekerd zijn, dat wie met overleg tewerk gaat aan de op handen zijnde opruiming in onze ge meente heel wat werkelijke voordelen ontlenen kan. Bovendien komt er wat dat betreft weer leven in de brouwerij. Wie met plannen rondloopt om even tueel toch tot aanschaffing van het een of het ander over te gaan, doet er goed aan dit moment te kiezen om het ge wenste te kopen. Er is van weerskanten een „willige" markt en dus kan men nooit beter sla gen dan nu. Voorts moge men bedenken, dat elks aandeel in de „markt" ook weer van in vloed is op de stand van zaken over 't geheel genomen, waarmee maar gezegd wil zijn, dat het zeker niet onbelangrijk is voor aller welstand wanneer het za kenleven de nodige fleur te zien geeft en zich gestadig verder kan ontwikke len. Het verzuim om bij verandering van richting tijdig en duidelijk een teken te geven kan tot ernstige ongelukken aan leiding geven. De cijfers van de onge vallenstatistiek zijn voor het rijverkeer dan ook een teken aan de wand! NACHTELIJKE ONTSPORING. In de nacht van maandag op dinsdag is tussen Zaltbommel en Geldermalsen de as van een kol-entrem bezweken. De wagon kwam dwars op de sporen te staan, tengevolge waarvan tien tot twaalf andere wagons ont spoorden. Een uit de tegengestelde richting naderende posttrein kwam in botsing met de ontspoorde wagons, waardoor 'n aan tal rijtuigen van deze trein beschadigd werd. Twee personen werden bij dit ongeluk licht gewond. Op de by gaande foto zien we een beeld van de ravage. De jute-ïndustrie in het afgelopen jaar. In zijn jaarrede, uitgesproken in de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twente en Salland te Hengelo (O.) op donderdag 2 januari j.l., heeft de voorzitter van de Kamer, de heer H. van Heek Hzn., ook aandacht geschonken aan de jute-in- dustrie en daarbij de opening van de juteweverij in onze gemeente een mar kant feit genoemd. Wij laten dat deel van zijn rede hier onder in extenso volgen: „Het jaar 1957 was voor de jute-in- dustrie wederom een jaar met grote prijsfluctuaties (ruwe grondstof vari eerde van L100,- tot L125,- per ton), die niet bevorderlijk waren voor een retige gang van zaken. Ook de zeer vfftraagde verschepingen uit Pakistan veoorzaakten grote moeilijkheden. Hcewel op de exportmarkten 'n steeds groeiende concurrentie van Pakistan wedt ondervonden, was de orderpo- siti» de eerste drie kwartalen zeer be- vrdigend, doch de laatste maanden was er sen sterke teruggang merkbaar. De or da-portefeuille en ook de bezetting nan dienovereenkomstig af. Ea markant feit in het afgelopen jaarwas de opening en inbedrijfstelling van ten nieuwe juteweverij te Holten, raogtlijk gemaakt door het aanbod van werkrachten daar ter plaatse." Leaf verstandig S Het is zaak om tocht en sterke af koeling te voorkomen. MAAK... .dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Bij verkoudheid poeders, tabletten n afdoend, b kco g u(Ting. Zijn ilaa tijdens bet genikt INZA1E ONROEREND GOED Ten ovestaan van notaris Pluimers had woendagmorgen in hotel Holter man de inate plaats van het woon- en winkelhuis (waarin kruideniersbedrijf) met schurk en erf aan de Dorpsstraat van de Eien J. A. Slotman voor de som van $8.200,- en van het perceel bouwland an de Kolweg groot 0.16.70 ha voor deiom van f 1.575,-. Bij de toelag, welke op woensdag 22 januari a.s.in hotel Holterman plaats vindt, zal ?vens voor de maximum prijs wordei geveild een perceel bouw land aan 't leukenlaantje groot 0.39.60 ha. TVREDE LUSTRUM JEïJ© CLUBS ESPELO De knapen en meisjes verenigingen van Espelo hpen op vrijdag 17 januari en zaterdag 1 januari a.s. hun 10-jarig bestaan feestüjk te herdenken. Dat zal geschieden ir de lokalen van de o.l. school aldaar. De meisjesóib „Lenteklokjes" werd tien jaar gelden opgericht door mej. M. Koopman mej. Zw. Krikkink. Zij begon toen me, 12 leden. Nu is zij uit gegroeid tot 25 leden en in twee afde lingen gesplita, t.w. „Lenteklokjes" I en II. Leidsters zijn thans van I de da mes D. Lubbe&en en M. Paalman en van II de danes J. Krikkink en W. Slijkhuis. De jongenschb „De Jonge Bouwers" vertoonde eenzdfde groei. Bij de op richting van dete club door de heren G. J. Aanstoot ea E. Krikkink, telde zij 8 leden. Nu zijnhet er 30 en is ook de ze club gesplitsl in twee afdelingen. Uit deze club ontstond de Espelose jongelingsverenifing, de CJMV ,De Bou wers', die zich, m enige neergang, weer in een grotere belangstelling mag ver heugen. Waar het jeugdwerk ook in Espelo aller aandacht en medeleven verdient, zal het de „Lenteklokjes" en „Jonge Bouwers" op dezt dagen zeker met aan belangstelling ontbreken. Men verze- kere zich tijdig yan de nodige toe gangsbewijzen. GEVONDENEN VERLOREN VOORVERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 33 te Holten, tel. 352. Gevonden: 1 portemonnaie met inh. 1 want1 hoes voor paraplui1 want1 paar dameshandschoenen1 kinder handschoen 1 bril1 kinderwantje. Verloren: 1 portemonnaie met inh.; 1 kinderwant; 1 sjaal; 1 pet. Officiële publicaties VOORGEVELROOILIJN Vaststelling bijzondere voorgevelrooilijn voor een gedeelte van de Oranjestraat, de Kolweg en de Kerkstraat. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf maandag 13 januari voor een ieder ter inzage liggen een ontwerp verordening tot vaststelling van een bijzondere voorgevelrooilijn voor een gedeelte van de Oranjestraat, de Kol weg en de Kerkstraat, met bijbeho rende tekening. Gedurende een termijn van dertig da gen vanaf deze datum kunnen belang hebbenden hiertegen, bezwaren indie nen bij de gemeenteraad. Holten, 11 januari 1958. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2