Burgemeester opende de winkelweek Uitreiking prijzen paardenfokdag Dijkerhoek Toen Raadsvergadering No. 48. Jaargang 9 (Tweede Blad). ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 Verschijnt elke vrijdag. HOI .TENS NIEUWSBLAD DIRECT GROTE BELANGSTEL LING VOOR DE ETALAGES DER WINKELIERS. De winkelweek is maandagavond door de burgemees.er, Mr. W. H. Enklaar, onder grote belangstelling geopend. H.M.V. verleende haar medewerking en zorgde voor een muzikale omlijsting door eerst op de Smidsbelt enkele num mers ten gehore te brengen en daarna een rondgang te maken over de Laren- se weg, S.ationsstraat en Burgemeester v. d. Borchstraat. Op ons dorpsplein hadden zich veel kinderen en ouderen verzameld toen de voorzitter der Holtense Handelsvereni ging, de heer G. Wissink, de burge meester met een kort woord inleidde. De plaatselijke winkeliers hebben weer hun uiterste best gedaan om het de ko pers zo gemakkelijk mogelijk te maken 't door hen uitgegeven parool „Koopt elders niet wat Holten U biedt" in de praktijk ie kunnen brengen, aldus de heer Wissink. Hij verzocht de burge meester daarna de winkelweek officieel te openen. BURGEMEESTER SPREEKT Mr. Enklaar zeide in zijn toespraak dat St. Nicolaas de tijd is om er uiting aan te geven, dat men een ander een goed hart toedraagt. Hij sprak de wens uit, dat het publiek zal verstaan, wat de winkeliers met deze winkelweek be doelen. Zij hopen nl. dat velen zich bij hun eigen woonplaats zullen bepa len bij het inkopen van de St. Nico- laascadeaux. Dat is niet alleen in het belang van de winkeliers, maar ook in het belang van onze plaats, aldus de burgemeester, omdat er altijd nog al wat risico aan verbonden is om hier een goed gesorteerde zaak te kunnen exploiteren. De naoberplichten leven hier nog sterk onder de bevolking. Als het kan, dan moeten wij ook zoveel mogelijk onze winkeliers steunen. De burgemeester spirak de hoop uit, dat zij veel waren zullen slijten. Met één van haar bekende marsen sloot H.M.V. dit officiële gedeelte af om daarna de reeds genoemde rondgang te maken. De winkelweek duurt van 26 tot en met 6 december. Het heeft het bestuur van de handelsvereniging heel wat \voofdbrekens gekost om een attractie te vinden, waarmede men niet in conflict kwam met de loterij wet Men heeft deze gevonden in het raden van de lengte van een lint, waarvan de delen liggen uitgestald in de etalages van de deel nemende winkeliers. Aan deze wedstrijd is een groot bedrag aan prijzen verbon den. Zo bestaan de vijf hoofdprijzen uit ten le een bromfiets, 2e een elektri sche wasmachine; 3e een dressoir; 4e 'n complete rookstoel en ten 5e een casset te lepels, vorken enz. Verder zijn er nog tal van andere mooie prijzen. Deze zullen worden tentoongesteld in de ser re van café Maats. Vanaf donderdag worden eike avond van half negen tot negen uur in ver schillende delen van het dorp, welke nader per geluidswagen worden bekend gemaakt, portemonnaies verloren, met een gewaarmerkte coupon, die bij de winkeliersvereniging kan worden inge wisseld voor een waardebon. GELUK LAG OP STRAAT Deze stunt bracht donderdagavond reeds heel wat volk op de been! Hele gezinnen verschenen op straat om met zaklantaarns naar de verloren portemon- naies te zoeken. Het bleek dat deze te vinden moesten zijn in de Dorpsstraat en de Oranjestraat. De man die de por- temonnaies moest verliezen werd zelfs door een groepje jongelui ontdekt en achtervolgd, maar hij wist zich, door haastig via enkele achtertuintjes op een andere plaats op de straat te komen, aan deze achtervolging te onttrekken, 't Vinden van de drie verloren portemon- naies stond dan ook niet in verband met de wetenschap van deze jongelui, wie de verliezer was. De le vinder die zich meldde was de heer A. J. Nijendijk, hij werd ge volgd door mej. Jansje Hofman en door B. J. Oplaat. De portemonnaies bevat ten een waardebon van ƒ10.of ƒ7.50. Zoals reeds gezegd zullen gedurende de winkelweek, op maandag 2 december ook te Dijkerhoek, van deze verloren voorwerpen te vinden zijn. Er is een kleine wijziging gekomen in het programma. H.M.V. zal nl. niet op dinsdag maar op maandag a.s. een rondgang door Dijkerhoek maken. Er zal dan tevens gelegenheid zijn om tus sen 8 en 10 uur in 't Bonte Paard de winkelbonnen in te wisselen voor deel nemerskaarten aan de lintwedstrijd, welke men daar tevens met ingevuld met de geschatte lengte kan achterla ten. Verwezen wordt naar het pro gramma op de voorpagina van dit blad. De winkeliers hebben ook dit jaar veel zorg besteed aan hun etalages, maar bovendien gezorgd voor een uit gebreide sortering goederen en waren, zodat men in eigen plaats zeker z'n Sinterklaascadeaux kan kopen. vari Uv%' tanden KINDERZEGELS verzachten het leed van duizenden kinderen van ons volk. KINDERZEGELS kunt U krijgen bij alle postkantoren. KINDERZEGELS koopt U nooit teveelze blijven het hele volgende jaar geldig. WILT U WERKELIJK HELPEN? Plak dan EEN MAAND KINDERZEGELS OP AL UW POST! Ook de opbrengst van de prentbrief kaarten „Voor het Kind" evenals de zegels verkrijgbaar' bij het plaatselijk comité komt ten goede aan de mis deelde Nederlandse jeugd van alle gezindten. PLATTELANDSVROUWEN DIJKERHOEK VERGADERDEN De leden van de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen kwamen in vergadering bijeen on der leiding van mevr. Reilink-Reilink. Nadat de presidente een hartelijk woord van welkom had gesproken, hield mevrouw Aukema een inleiding over het onderwerp „Bewegingsleer". Bij de gehouden bestuursverkiezing werd ge kozen mevr. M. Reilink-Kers. Besloten werd de jaarlijkse Kerstwijdingsavond te houden op dinsdag 17 december. Me vrouw Reilink-Reilink sloot deze ge zellige avond met een enkel woord, na dat zij mevrouw Aukema had dank ge zegd voor haar leerzame causerie. ONVOORZICHTIGHEID MET DE DOOD BEKOCHT Donderdagavond omstreeks half acht is de 44-jarige arbeider H. Nijkamp uit Rijssen op de Rijssenseweg even voor de grens van Rijssen door een auto aangereden. Nijkamp beging de onvoorzichtigheid om in het avonduur met zijn rijwiel midden op de weg te gaan staan. Hij werd door een uit de richting Holten komende auto, bestuurd door de heer H.G.D. sedert kort in Rijssen woonachtig, aangereden en op slag gedood. De heer D. reed met gedimde lichten in ver band met een hem tegemoetkomende brom fiets. Zijn auto sloeg enkele malen over de kop en bleef aan de kant van de weg lig gen. Hij heeft door het donkere wegdek de getroffene niet tijdig opgemerkt met het hiervermelde noodlottige gevolg. De heer D. en een bij hem inzittende vrouw kwa men wonder boven wonder met de schrik vrij. Een kind van omstreeks drie jaar kreeg enkele lichte verwondingen aan het hoofd en handje. Onze plaatsgenoot de heer D. J. Wansink, die met zijn echtgenote juist na het onge val de plek passeerde waarschuwde de po litie. Dokter C. H. Rietdijk, die blijkbaar reeds door anderen gewaarschuwd was kon slechts de dood constateren. Het rijwiel dat N. bij zich had werd zwaar beschadigd. Het slachtoffer was weduwnaar. BURGERLIJKE STAND Overleden Levenloos kind van M. Aaftink en B. Smit, Rietmolenstraat 7; J. Woertman, wed. van J. Meijer, Burg. v. d. Borchstraat 30, 78 jr. Ingekomen J. Kolkman van Amsterdam naar HJ. Wansinkstraat 14; J.P.C. Lamsfus en gez. van Lubuk Linggau (Indon.) naar Holter- berg 26; T. A. Oostenbrug en gez. van Utrecht naar Larenseweg 29; J.J.A.F. Greebe van Almelo naar Holterberg 24a; J. B. Honcoop van Diepenveen naar Holter- broek 94; T. G. Wichers van Diepenveen naar Dorpsstraat 61; J.B. van Oerthel van Madiun naar Look 40; W. J. Blaauw en gez. van Bandung naar Holterberg 42. Vertrokken G.W.R. Gouw en gez. van Look 40 naar Dordrecht; C. Schepers en gez. van Look 40 naar Hengelo (O.)L. J. Slüper en gez. van Look 40 naar Simpelveld; J. W. Dirickx en gez. van Look 40 naar Rolde; M. Dirickx Look 40 naar Rolde; A. G. Beekhuis van Holterberg 31 naar Minneapolis (USA) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden; hamertje; fietspomp. ^Verloren: paar dameswanten; bruine glacé herenhands.choen; bruine porte- monnaie; witte gymnastiekschoen; da mesfiets; zwarte gebreide sjaal; pakje, inhondende een paar herenglacé's. De gemeenteraad komt op vrijdag 29 november, des avonds acht uur ten ge meentehuize bijeen ter bespreking van de volgende agenda: 1. Notulen der openbare vergadering van 5 september 1957. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot verboging van het cre- diet in x-ekening-courant met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten te 's-Gravenhage. 4. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer W. Otten als 3e ambtenaar van de burgerlijke stand. 5. Voorstel tot vaststelling van alge mene voorwaarden voor het aan gaan van overeenkomsten met eige naren en gebruikers van gronden in de Gaarden tot vestiging van een zakelijk c.q. persoonlijk recht in ver band niet het leggen van toevoer leidingen naar de rioolwaterzuive ringsinstallatie. 6. Voorstel tot onderhandse opdracht aan de firma J. Krekel en Zoon te Holten tot het leggen van toevoer leidingen naar de rioolwaterzuive ringsinstallatie, het bouwrijp ma ken van het complex „De Gaarden", de aanleg van de A. J. Goldstein- straat en de aanleg van het ver lengde van de Industriestraat. 7. Voorstel tot verhoging van de deel neming in de garantie der lenin gen, aangegaan door de waterlei dingmaatschappij „Overijssel" n.v. te Zwolle. 8. Voorstel tot aankoop van twee aan delen in het aandelenkapitaal der waterleidingmaatschappij „Overijs sel" n.v. te Zwolle. 9. Voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een zuid-wes telijk deel van de Motieweg en een zuidelijk deel van de Helhuizerweg. 10. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer H. Wierda als hoofd van de o.l. school te Es- pelo. 11. Voorstel tot .benoeming van een hoofd der o.l. school te Espelo in de vacature H. Wierda. De enige voorgedragene is: de heer F. J. Hol, onderwijzer aan een b.l.o. school te Oosterbeek. 12. Vooi-stel tot benoeming van de he ren J. W. Fieth en C. L. Laribij tot waarnemend hoofd respectievelijk van de o.l. dorpsschool en de o.l. school te Dijkerhoek. 13. Voorstel tot vooidopige vaststelling van het bedrag, bedoeld in artikel 55 der lager-onderwijswet 1920, voor het jaar 1955 (werkelijke kosten openbaar lager onderwijs). 14. Voorstel tot vaststelling van de werkelijke uitgaven, bedoeld in arti kel 103 der lager-onderwijswet 1920, over het jaar 1956 voor de bijzon dere school voor gewoon lager on derwijs. 15. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer K. Brink man als stoker van de centrale ver warming der openbare ulo-school. 16. Voorstel tot wijziging van de veror dening ex artikel 11, eerste lid, der winkelsluitingswet 1951. 17. Rondvraag. CHR. JONGE BOEREN VERGADERDEN De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Organisatie (C.J.B.T.O.) kwamen Maandagavond in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot die deze bijeenkomst opende met gebed en Schriftlezing (Psalm 67) nadat gezongen was Psalm 99 vers 1. Na lezing der notulen en afhandeling van enkele ingekomen stukken hield de heer B. Dijkink een inleiding over het onderwerp „Kostprijsberekening" waarover van tijd tot tijd mededelingen worden gedaan door het Landbouw Economisch Instituut (L.E.I.) In landbouwkringen heeft men voor deze berekeningen steeds grote belangstelling omdat aan de hand van deze berekeningen de garantieprijzen worden vastgesteld b.v. van melk, graanproducten, aardappelen en suikerbieten. Volgens inleider doet men op de bedrijven nog veel te weinig aan kost prijsberekening. Voor inschakeling in de kostprijsberekening stelt het L.E.I. als voor waarde dat een bedrijf moet voldoen aan de gemiddelde eisen van het gebied. De kwali teit van de grond, de afwatering enz. wor den vergeleken met het gemiddelde bedrijf in de omgeving. In de zandstreken waar veel kleine bedrijven zijn worden kleinere bedrijven uitgekozen dan in de z.g. akker bouwgebieden. Veelal wordt er een groep bedrijfjes in een bepaalde streek genomen om zodoende een juister beeld te krijgen. De Landbouwvoorlichtingsdienst verleent de boeren wiens bedrijf voor kostenberekening- werd uitgekozen, alle medewei'king om te komen tot zo gunstig mogelijke resultaten. Op het onderwerp volgde een zeer geani meerde bespreking. De leerzame avond werd door de heer Dij kink met dankgebed gesloten. BAZAR „IRENE" GEOPEND Donderdagavond pl.m. half acht open de de heer A. Westerik de bazar, waar van de opbrengst voor verwarming van het gebouw is. Tal van aardige attrak- ties met vele nuttige prijzen trokken dadelijk de aandacht van de vele be zoekers. De heer Westerik en zijn staf waren dan ook zeer tevreden over de eerste avond en hebben alle reden te hopen, dat ook vrijdag en zaterdag de bazar flinie bezocht zal worden. Voor nadere bizonderheden verwijzen we U naar de advertentie in dit blad. Fokvereniging „Holbatheo" denkt over een concours- hippique met veel stam boek materiaal. Onder voorzitterschap van de heer W. Starink uit Bathmen hield de paardenfokvereniging „Holbatheo" woensdagavond in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek een druk be zochte vergadering, waarin de prij zen werden uitgereikt van de op 3 September aldaar gehouden fokdag. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom onze plaatsgenoot Mr. G. Vixsebox- se en de heren Fr. Tuitert te Laren en J. Zweverink te Lochem, die steeds een grote liefde voor de paardenfokkerij aan de dag leggen. Deze prijsuitreiking had voor 't op stallen van het vee plaats zullen hebben, doch wegens drukke werk zaamheden der bestuursleden moest zij worden uitgesteld. De heer Starink wees er op, dat de aanvoer op de fokdag dit jaar weer verheugend groot was, zodat alleen maar le en 2e prijzen kunnen worden uitgereikt. De contributie der vereniigiiig is feitelijk te laag, zo verklaarde hij, maar men hoopt in een volgende ver gadering waarin ten minste twee derde der leden aanwezig is deze zaak nog eens aan de orde te stellen. Sprekende over de plannen voor 1958 vroeg de voorzitter de mening der aanwezige leden over het hou den van een plaatselijk concours- hippique door Holbatheo. Vooral in de stamboekklasse zou dit naar zijn mening best kunnen, wanneer men PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Addink en 7 uur Ds. Israël (Zang- dienst). Extra collecte voor de inwendige zen ding. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop). Extra collecte voor de in wendige zending. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds. Hoog kamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de evangelisa tie onder de studerenden. op de volledige medewerking van al le leden zou kunnen rekenen. Nadat over dit onderwerp ruim schoots van gedachten was gewisseld werd besloten dit voorstel van de voorzitter tot een volgende vergade ring uit te stellen. Door de heer H. Mulder uit Gors- sel werden vervolgens een aantal aardige kleurenfilms vertoond van het concours-hippique te Bathmen en van een trouwpartij van een lid van de Bathmense rij vereniging. In de pauze werd een verloting gehouden, waarna kon worden over gegaan tot de prijsuitreiking, welke met een toepasselijk woord door de voorzitter werd verricht. Deze deel de nog mede, dat van de burgemees ter van Holten Mr. W. H. Enklaar, ere-voorz. der vereniging bericht van verhindering was binnengekomen. Nadat nog een aantal aardige sport- en cowboysfilms was ver toond, dankte de voorzitter de ope rateur voor zijn komst naar Dijker hoek. Hij sprak nog zijn grote er kentelijkheid uit jegens de fokker, de heer E. J. Pol van Schalkhaar, die met 8 paarden op de fokdag ver scheen .en daarbij veel werk maakte van het toileteren en voorbrengen van zijn dieren. Dit is wel een bij zondere prestatie als men nagaat hoeveel voorbereiding dit toiletma ken kost. Hij dankte de heer H. J. Bouwhuis voor diens medewerking aan deze fokdag en de Holtense mid denstanders, die voor deze fokdag een groot aantal medailles beschik baar stelden. Hopelijk zullen het vol gend jaar nog meer paarden worden aangevoerd. VOOR DE BOER: KNOLGROEN IS BEST VOER, MAAR NIET ALLEEN. Verreweg het belangrijkste groen- voedergewas, dat op de gemengde bedrijven op stal vers wordt bijge voerd, is het knolgroen. Uit het feit dat ongeveer 90.000 ha bouwland jaarlijks met dit stoppelgewas wordt bezaaid blijkt wel, dat stoppelknol len als veevoer worden gewaardeerd. Uw koeien krijgen er niet gauw ge noeg van, aldus ir. F. de Boer, rijks consulent voor de Veevoeding on langs voor de radio. De boer geeft vaak zoveel knolvoer als de dieren lusten. Een hoeveelheid van 70-80 kg knollen en soms wel eens 100 kg per koe per dag is geen uitzondering. Toch is hier oppassen de boodschap, want die knollen ikunnen oorzaak zijn van de beruchte knollensmaak aan de melk en melkprodukten. Vooral dit jaar, nu de vaak kleine knollen betrekkelijk bladnjk zijn, is dit gevaar niet denkbeeldig. Het blad werkt de knollensmaak meer in de hand dan de knol. Hoe groter de vervoerde hoeveel heid des te groter is de kans op op merkingen van de kant van de zui velfabriek of de consument. Maar er is nog een reden om zui nig te zijn met knollen. Evenals alle hakvruchten hebben n.l. ook knollen de nare eigenschap dat er grond blijft aankleven. Uit analyseverslagen blijkt dat zandgehaltes van gemid deld bijna 1% geen uitzondering zijn. Dit cyfer is vermoedelijk te laag, omdat tijdens het vervoer naar het laboratorium heel wat zand van het monster afgevallen is. Het zal er op neer komen dat het knollengroen, dat de koe wordt voorgezet ongeveer 2.5% aanklevend zand bevat. Bij kleine knollen - zoals dit jaar vrij veel voorkomen - is dit wellicht nog hoger. U zult begrijpen dat 2 kg grond per dag zelfs voor een herkauwer teveel is. Bovendien kost het niet alleen geld omdat uit een deel van de knollen onvoldoende profijt wordt getrokken in de koeienmaag, maar ook van de rest van het rantsoen gaan waardevolle voedingstoffen verloren. Voorkom dit toch. Voer di rect na het melken dagelijks hoog stens 50 kg knollen per volwassen koe, Jongvee mag niet meer dan 20 kg per dag ontvangen. Geef de die ren verder 3 tot. 5 kg hooi en nog wat krachtvoer. Hoewel bieten ook waterrijk zijn en soms veel aankle vende grond meebrengen, hebben sommige boeren toch: gunstige erva ringen opgedaan met het voeren van bieten naast knollen. Ach, wat is het lang geleden dat ik bij de schoorsteen zat met mijn broertjes en mijn zusjes en veel op mijn kerfstok had. O, wat zaten we te zingen: 't oude liedje van de maan, alsmaar schijnend door de bomen; huizen-vér kon men 't verstaan. Vader zat dan in zijn leunstoel, keek zo ernstig als hij kon, moeder deed heel geheimzinnig; ZIJ was 't, die er zij bij spon, want we waren zó gehoorzaam, deden alles wat ze vroeg, en we wisten, ondanks alles, ons nog steeds niet braaf genoeg. Want de Sint wist (door de schoorsteen) al het kwaad, door ons verricht, al de kwaje rekelstreken, door kwajongens aangesticht, iedere brutale uitval, ieder onvertogen woord, ied're ruzie met de zussen, Sint had 't allemaal gehoord. En we zongen, en we zongen ons haast blauw in het gezicht: „Sinterklaasje kom maar binnen", blikken naar de deur gericht. En we zongen, en we zongen, o zo vrolijk en zo blij. Stoute kindertjes toch schenen er bij ons beslist niet bij. En we sidderden en beefden bij het rink'len van de bel. Ja, daar kwam de Bisschop binnen met zijn staf, compleet en wel. En dan stond de grootste bengel heel verlegen voor de Sint en d' ondeugendste van allen was plots een bedremmeld kind. Met bescheiden zachte stemmen zeiden we: „Ja, Sinterklaas" en we gluurden eens terzijde, want jadaar stond Pieterbaas. Géén van ons, ondanks veel praatjes, stond daar gans op zijn gemak; elk vroeg zich af hoe het wel zijn zou binnen in die grote zak Ieder jaar bracht „happy ending", ieder jaar wéér viel het mee, géén de zak in, wel cadeautjes en we zongen heel tevree: „Dank u, dank u Sinterklaasje", met een uitgestreken snuit, ongeduldig, tot hij wég was, wantdan pakte Vader uit. Och, nog eenmaal zo te zitten, zingend van de goede Sint, 't hartje vol verwachting kloppend, als een kind

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1