Nederland - België Jonge Europese Protestanten in Kampen bijeen Verkorting werktijd weldra te verwezenlijken? VERKOUDHEID: De mysterieuze ziekte. I Bosgrond VERWERPEN G. KETTELARIJ Slag om Dianaf IJsclub „De Noordpool" LEDENVERGADERING Plaats Uw Familieberichten in HOLTENS NIEUWSBLAD 4—1. ster- pelen hun was ïelijk eugel eelde fman ïaak- was, i. De eelde ïmpo trek- en- ;tond mds- Hol- r G. Even doel- was wed- 3—4 en 2 ende c de door naar lielft e er kon- keer i te ze aren a ze be- met W. ena- £ap- men de (Een voorbeschouwing door H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie KNVB.) lag U8 Onze bondscoach, de heer Elek chwartz, heeft moeilijkheden met de unenstelling van het elftal en op het ioment waarop we deze jnotities ma- en, is hij er nog niet in geslaagd een plossing aan te bieden, die voor de ■edstrijd tegen België het voorhoede- robleem opgelost kan hebben. Ik geloof een open deur in te trap en, wanneer ik veronderstel, dat het epaald wrijft in het centrum van onze anval. Tegen Oostenrijk ging het drietal Rij- 'ers-Wilkes-Lenstra met goud bekroond Ie geschiedenis in, maar de prestaties perden een teleurstelling. Het heeft mij rouwens altijd willen voorkomen dat nen de waarde van dit drietal hoe oog ieder van hen technisch ook aan- eschreven moge zijn tegen een gra- ieten verdediging, waarover de Oos- sirijkers de beschikking hebben, wel rat overschatte. Sindsdien heeft Rijvers emeend voor de eer voor het Neder- inds elftal te mogen spelen, te moeten edanken en daarmede is aan Schwartz ;n kans ontnomen, om zijn geloof in et gouden drietal andermaal te toet- 3i. Jammer, want ik had deze drie lëlers, die bij mij een herinnering vor- .en aan glorierijke wedstrijden uit '48, ien het Nederlands elftal ongeslagen leef en na zeer moeilijke wedstrijden ?gevierend uit het strijdperk trad, nog el eens tegen de Belgen aan het werk rillen zien. Onze bondscoach heeft inmiddels ver killende proefnemingen gedaan en ook iverse jongere spelers zijn onder de )upe genomen. Er was blijkbaar wei- ig bruikbaars bij. De kunst is overi- ens juist een speler te pakken die zich een bepaalde formatie weet in te kakelen. Niet altijd zijn dan proef- edstrijden een graadmeter. Eigenlijk an men pas in de wedstrijd zelf toet en of een bepaalde speler aan de ver achtingen voldoet. Men moet bij de amenstelling van het elftal toch ook nige risico durven nemen. Beschikt nen over een grote kern van een elftal, an mag de keuze gerust enige risico Iragen, aannemende dat de rest van 't Iftal door hard werken en wilskracht iereid is het gebrek aan routine van en nieuweling te compenseren. Op deze vijze hebben zich vroeger een Daaf )rok, een Henk van Spaandonck, de egenwoordige voorzitter van de sectie mateurs, in de Nederlandse elftalclub [especld. En zelfs de grote man van IDO, Theo Timmermans, was, toen hij verd opgesteld in de met 41 in 1949 n Rotterdam van Frankrijk gewonnen wedstrijd, voor het grote publiek een onbeschreven blad. In deze 85e wedstrijd tegen België is m.i. ook de samenstelling van de ach terhoede met een vraagteken te nemen. We zullen de verdediging van het doel net een gerust hart aan De Munck kun- ïen toevertrouwen, maar indien de keu- e van Schwarz op Wiersma en Kuys nocht vallen, willen we slechts de hoop pesteren, dat dezen zich boven hun iuidige competitievorm zullen weten te ierheffen. Zij hebben daarvoor, dunkt aij, wel de capaciteiten. Van der Hart al van zijn plaats in het centrum zeker ijn en waarschijnlijk wordt hij als van uds geflankeerd door de terrier No- ermans en de zwoeger Klaassens. Wij eloven dat in de voorhoede Carlier en tan der Kuil op de vleugels zullen brden opgesteld. Vooral de laatste is egenwoordig bij Ajax in topvorm. Onze tegenpartij van a.s. zondag heeft indermaal de onberekenbare Coppens Is aanvals-spits opgesteld. De strijd an de laatste jaren: Mermans of C'op- ens schijnt uiteindelijk ten gunste van foppens beslist te zijn en Jef Mermans, ele jaren lang de grote man uit de oorhoede van de Rode Duivels, is van iet tableau verdwenen. Stellig met ere, /ant Mermans is tegen Nederland im- aer een plezierig en sportief tcgcnstan- er geweest en zijn naam mag gerust a de top staan van hen, die in een eeks van jaren de Belgische kleuren accesvol hebben gedragen. Na een periode van inzinking schijnt iet Belgische voetbal in de internatio- lale klasse iets van zijn vroegere glans fruggekregen te hebben. Er zijn wat ingere spelers naar voren gekomen, die aarlijk al een goed debuut hebben ge- ad, waarop kan worden voortgebouwd, k denk aan een Leysen in het doel, an een Orlans en een Pieters en een lathonet. Vooral de nieuwe doelver- ediger wordt in hoge mate geroemd, lis spil verschijnt Nelissen weer op het apijt, de stevige Verviers-stopper, die ndertijd voor het Arnhemse Vitesse ou gaan spelen, toen hij daar bij AKU werkzaam was. Deze Nelissen heeft reinig techniek, maar is een zwoeger erste klas, die zichzelf niet spaart, laar evenmin voor een tegenstander op gaat. De Belgen noemen hem een outhakker, wat in voetbaltaal tamelijk luidelijk uitdrukt hoe de speelwijze 'an deze Belgische stopper is. We zeiden dat dit de 85e wedstrijd is ussen de beide landen. We lopen aar- lig naar de 100 ontmoetingen toe. De otaal-balans sinds 1905 geeft nog wel en voordeel aan Nederland; de de oor- og hebben de Belgen echter een kleine oorsprong. In Amsterdam daarente- en zijn wij sinds 1945 nog wel succes- ol. Nederland won daar viermaal en lelgië eens en we speelden in Amster- am 2 maal gelijk. In Rotterdam daar- mtegen behaalden de Belgen tweemaal !e overwinning en behaalde Nederland £ns de zege. Ook daar werd tweemaal lelijk gespeeld. Ik zie het voor zondag a.s. te Rotterdam voor Nederland nog wel hoopvol in, al ligt de kuip van het Feyenoord stadion Nederland niet al te best. Jammer dat er zondag geen te levisie is, tenzij de Belgische bezwaren daartegen op het laatste moment nog veranderen. Laten we hopen dat deze traditionele ontmoeting a.s. zondag tus sen de beide Benelux-partners in spor tieve sfeer zal plaats hebben en dat Nederland daarbij gelegenheid krijgt tot vreugde en voldoening. De opstelling. Het Nederlands elftal is door de heer Elek Schwartz, bondscoach KNVB, als volgt opgesteld: Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV), Kuys (NAC). Midden: Van Wissen (MVV), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VW). Voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (VW), Kr ui ver (PSV), Lenstra (Sport club Enschede) en Carlier (Fortuna). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Kraay (DOS), Notermans (Fortuna) en Schuurman (ADO). !llll!llllllltl!ll!llllllllllllll!llll!l!ll!li!llll jl ZATERDAGAVOND 7.45 uur in Amicitia: |j H Blijspel in 3 bedrijven (5 taferelen) door de J TONEELGROEP STUDIO. g Nog enkele kaartjes verkrijgbaar g in Hotel Holterman. g inilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllliiiliiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil TE KOOP GEVRAAGD: grote en kleine percelen. Tel. K 8380-8924 JAARLIJKSE op woensdag 20 november a.s. 's av. 7.30 uur in 't Café Kalfsterman. van KRENTENBROOD, SPECULAAS enz. op de zaterdagen 23 nov. en 21 dec. a.s. in de zaal van Café „DE WIPPERT". Aanvang 7.30 uur. Aanbevelend, Agenda: Opening. Notulen. Jaarverslag secretaris. Rekening en verantwoording penning meester. Verslag commissie nazien der boeken. Benoeming van leden kascommissie. Bestuursverkiezing. Aftr. A. J. Snijders (herkiesbaar) en H. Soer (niet herkiesbaar). Verkiezing lid baancommissie. Aftr. Joh. van Geenhuizen (herkiesbaar). Bespreking wedstrijden en samenwer king met naburige ijsclubs. Gratis verloting. Rondvraag. i i 0 1 i In het kader van bezinning op de verbreiding van de Christelijke .Demo cratische politiek in Europees verband vindt van 13~ tot 16 november 1957 in Kampen een conferentie plaats, waar aan jonge Protestanten uit België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oosten rijk, Hongarije, Duitsland en Neder land zullen deelnemen. Deze bijeen komst is een onderdeel van de activi teiten van de Unie van Jonge Christen Democraten, de jongerenorganisatie van de Nouvelles Equipes Internationales, waarin alle Europese Christelijke De mocratische partijen samenwerken. De deelnemers aan deze conferentie, die worden ondergebracht bij de Kam- pense burgerij, worden officieel door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen, terwijl er ook een korte ex cursie naar de Noordoostpolder Wordt gemaakt. De vergaderingen vinden op uitnodiging van het betreffende so- cieteitsbestuur plaats in de studen tensociëteit in de Cellebroederspoort. Het doel van deze bijeenkomst is: het leren kennen van elkanders opvat tingen en het kennis nemen van de si tuaties en mogelijkheden in de ver schillende Europese landen op het punt van de Christelijke politiek en wel in het bizonder betrekking hebbend op het Protestantisme. Tijdens deze conferentie, die 'n voort zetting is van een in oktober 1956 te Worms gehouden bijeenkomst, treden voor Nederland de Christelijk-Iiistori- sche en de Anti-Revolutionaire jonge ren als gastheren op. Het thema van deze Protestanten conferentie luidt: „Sociaal-economische politiek naar Protestantse opvatting". Prof. Dr. G. C. van Niftrik, Christe- lijk-Historisch, spreekt over „Protes tants perspectief in Europa", terwijl de heer A. Borstlap, Anti-Revolutionair en secretaris van het CNV, refereert over „Sociaal-economische grondlijnen". Ten slotte spreekt Dr. Gerhard Stoltenberg, voorzitter van de Junge Union der CDU en lid van de Duitse Bondsdag, over „De overheidstaak op sociaal-eco nomisch terrein". (Van onze econ. medewerker) Het lijkt zot wanneer midden in een tijd van bestedingsbeperking 't vraag stuk van de verkorte werkweek wordt aangesneden. Zien wij echter om ons heen in nauwere en wijdere kring, dan wordt het spoedig duidelijk, dat wij in een nabije toekomst met dit probleem te maken zullen krijgen. In het buurland Duitsland is al een aantal bedrijfstakken, dat nog slechts 40 uur arbeid per week kent. Het getal der werknemers met een 45-urige werkweek is reeds ontelbaar. De 48- urige arbeidstijd wordt er door velen reeds abnormaal genoemd. In verband met de komende Euromarkt is er veel gesproken over de kortere werktijd in Frankrijk, waar wij ons binnen niet te lange tijd bij zullen moeten aansluiten. In Engeland staat men vrij van de Euromarkt, maar daar zijn de vakbon den zeer actief in het verwezenlijken van een korte arbeidsweek. Bij de me taalarbeiders staat een arbeidsduur van 40 uur per week boven aan de verlang lijst. Deze eisen worden door de bouw vakarbeiders ondersteund, omdat men daar zelf ook naar toe wil. Voor mijn- arbeid onder de grond wordt zelfs 40 uur veel te lang geacht. Men acht het mogelijk in 35 uren een zelfde productie te behalen als in 40 uur. De scheeps bouwers wensen er eveneens 'n werk tijd van 40 uur per week. Kwestie van tijd. Vanzelfsprekend mogen we ons niet met Amerika vergelijken, omdat de pro ductie per hoofd daar torenhoog uit troont boven de europese, maar alge meen wordt aangenomen dat het over nemen van de amerikaanse productie methoden en de daaraan verbonden werktijden voor Europa slechts een kwestie van tijd is. Het mag als bekend worden veron dersteld dat de vijfdaagse werkweek in de V.S. algemeen wordt aanvaard. Min der bekend is, dat onderzoeken hebben plaats gevonden onder administratief personeel, waarbij aan het licht kwam, dat het meeste kantoorpersoneel min der dan 40 uur per week werkt. In de damesconfectie-industrie is men het al eens over een 35-urige werkweek. An dere bedrijfstakken, zoals de staalindu strie, sturen aan op een arbeidstijd van 30 uur In Nederland wordt thans actief ge streefd naar opheffing van de slechte economische toestand van het land. Re- geringsstemmen, die over het algemeen niet zo optimistisch spreken, menen dat wij over ruim 'n jaar de moeilijkheden zullen hebben overwonnen. Voordat het zover is zal men op een algemeen aan vaardbare verkorte werktijd in ons land niet aandringen. Er zijn nog andere wensen. Onze vakbonden hebben bovendien nog tal van andere wensen op hun pro gramma staan.- Zij willen eerst naar een verhoging van het reële loon. Men wenst de kinderbijslag in te voeren voor iedereen, dus ook voor niet-werk- nemers. Er wordt hard gewerkt aan een weduwen- en wezenverzekering, aan bezitsvorming, gelijke beloning van mannen en vrouwen en aan de verbete ring en uitbreiding van bedrijfspen sioenfondsen. Om al deze sociale verlangens in da den om te zetten moet er meer gepro duceerd worden, want uiteindelijk moet elke vorm van sociale zorg betaald wor den en men bereikt zijn doel niet be paald snel wanneer de werktijd maar verkort wordt. Het is echter om twee redenen niet onwaarschijnlijk dat het vraagstuk van de werktijdverkorting veel spoediger aan de orde komt dan op grond van andere levende wensen mag worden verwacht. In de eerste plaats de internationale ontwikkeling. Wanneer de buurlanden bij ons sterk afwijkende arbeidstijden gaan toestaan, komt dit vraagstuk bij vergelijking van de concurrentievoor waarden in conferenties over monetaire vraagstukken en andere discussies be tref f ende'coördinatie van de economieën al spoedig ter sprake. Wil men de in flatie oplossen, wil men streven naar europese eenwording, dan kunnen de arbeidsvoorwaarden in de deelnemende landen niet sterk uiteenlopen. De Euro markt zal ons dit spoedig leren. Rem op de inkrimping. Vervolgens is er de kwestie van de werkgelegenheid. De eerste tekenen van een ruimere arbeidsmarkt zijn al zichtbaar. Het is waarschijnlijk dat er in bepaalde bedrijfstakken tijdelijk of langdurig marktverzadiging gaat optre den, zodat er dus veel minder vraag komt naar bepaalde producten. Een dreigende werkloosheid voor een deel van het personeel kan dan worden afgewend door het gehele personeel 'n sterk verkorte werkweek te geven, het zij met gelijkblijvend hetzij met minder loon. Mocht er in de toekomst 'n flinke conjunctuurwerkloosheid optreden, dan mag men het invoeren van de sterk ver korte werkweek voor allen verwachten. Toepassing van de vijf- en zelfs vier daagse werkweek brengt voor de ge hele maatschappelijke structuur grote wijzigingen. Voor de detailhandel zal de kooplust van het publiek zich minder op de zaterdagmiddag concentreren. Dit betekent voor deze koophandel 'n stejr- ke verflauwing van de verkoopspitsen, waaruit kostenbesparing cn prijsverla ging kunnen voortvloeien. Daarnaast mag men een grote toeneming en sprei ding van de vermaaks-industrie ver wachten. Wie profiteren er? In de Verenigde Staten was onmid dellijk na de invoering van de vijf daagse werkweek een toeneming van de watersport te constateren. Er werden duizenden motorboten meer verkocht dan voorheen. De belangstelling voor 't buitenleven werd direct veel groter. De mensen zochten huizen met tui nen, waarin ze al schoffelende en plan tende de vrije tijd konden doorbrengen, hetgeen de handel in bloemen en plan ten zeer ten goede kwam. Ook bleek men terstond bereid om de afstand van huis naar het werk te vergroten, omdat men voortaan twee vrije dagen per week telde. Het gehele sport-, verenigings- en kerkelijk leven kreeg met andere ver houdingen en mogelijkheden te maken. Het aantal beoefenaren van allerlei takken van sport nam toe. Mensen, die voorheen geen tijd hadden om zich aan verenigingswerk te wijden, bliezen deze wijze van gemeenschapsvorming nieuw leven in. Kerkelijke en charitatieve or ganisaties profiteerden op grote schaal van de vrije tijd hunner leden. Breder ontwikkeling. Het onderwijs kan op ruime schaal de vruchten plukken van de vrij etijdsver- ruiming. De uren waarop cursussen ge geven worden en de zelfstudie wordt beoefend, concentreren zich juist op de vrije dagen. Het aantal deelnemers aan allerlei lessen tot verruiming der vak kennis of algemene ontwikkeling gaat met sprongen omhoog. Dit kan de welvaart zeer ten goede komen. Het is immers zo, dat de voor uitgang der techniek zeer sterk afhan kelijk is tfan een ruime theoretische voorbereiding, waarvoor nu de tijd ont breekt Is het overdreven te verwachten dat de vooruitgang van de maatschappij sterk gediend zal zijn met de grotere scheut vrije tijd, die juist aan allerlei op de praktijk gerichte figuien zal toe gemeten worden? Maar ook beunhazerij. Bij al dit optimisme moeten we er open oog voor hebben dat ook velen met hun vrije tijd geen raad zullen weten. Zij zullen zich werpen op een tweede werkkring en op het aannemen van allerlei karweitjes binnen hun beroep, waarmee concurrentie wordt opgeroe pen voor patroons en collega's. Een derde groep zal goede leiding bij de besteding van veel vrije tijd niet kunnen ontberen. Hier komt werkter rein braak te liggen voor de vakbonden. De organisaties van werknemers zullen er goed aan doen de studie van gevol gen der werktijdverkorting spoedig op zodanige wijze ter hand te nemen dat de toepassing van de daarmee verkre gen resultaten onmiddellijk 'n „nnvang kan nemen wanneer de zee van vrije tijd ons bestaan zal omspoelen. De snelheid waarmee wij leven zal ervoor zorgen, dat wij spoedig aan haar kusten staan. Van onze meest bekende en ver spreide belager weten we het minst. Wie is er in zijn leven niet ver kouden geweest? We mogen wel zeggen, dat iedereen er geregeld aan lijdt. Het is een ziekte, die we als heel normaal beschouwen en waar we in de meeste gevallen geen dokter bij halen. Toch is ver koudheid niet zo onschuldig als men denkt, want het is een dure ziekte. In onze moderne wereld, waar tijd geld is, kost verzuim door ziekte geld en wanneer we bedenken, dat duizenden mensen per jaar 'n ver koudheid oplopen en enige dagen verstek laten gaan op hun werk, dan kunnen we begrijpen, dat ver koudheid een dure ziekte is. Statistieken maakten uit, dat onge veer vijftig procent van de verzuimen op kantoren en in fabrieken enz. hun oorzaak vinden in verkoudheid of de gevolgen daarvan. Omstreeks één op acht mensen krijgt per jaar 'n verkoud heid; dat is een zeer hoog cijfer, wan neer we zien, dat per jaar slechts één op de zeventienduizend mensen aan de bof lijdt. En zo zou men kunnen voortgaan. Geneeskundigen en werkgevers zou den gaarne zien, evenals trouwens de werknemers zelf, dat er iets aan ver koudheid gedaan kon worden, maar in weerwil van het feit, dat verkoudheid onze trouwste ziekte is, waaraan hon derdduizenden per jaar lijden, is er geen afdoend kruid tegen gewassen. Men kan niets anders doen dan het ondergaan. DE STRIJD GEOPEND. Vooral de laatste jaren hebbende me dici een verwoed offensief tegen de verkoudheid ingezet. Juist omdat men zo weinig van deze ziekte wist en er volkomen machteloos tegenover stond, vond men het tijd worden er eens iets aan te doen. Omdat de ziekte geen gro te gevaren in zich bergt, was er eigen lijk nooit bizondere aandacht aan be steed. In verschillende landen verrichtten speciale staven medici gedurende ge ruime tijd belangrijke onderzoekingen. Vrijwilligers stelden zich ter beschik king om geïnfecteerd te worden en dan het verkoudheidsproces onder strenge medische controle te ondergaan. Dit was noodzakelijk, omdat men voor deze proeven geen dieren kon gebruiken. Konijnen, guinese biggetjes enz. wor den niet verkouden. De proefpersonen hebben in grote getale hun best gedaan en de medici niet minder. Men onderzocht en nam de verschijnselen waar. Er werden pre paraten geprobeerd, kortom alles in het werk gesteld om nu eens en voor altijd met de verkoudheid, die bekende en onschuldige ziekte, af te rekenen. Maar de resultaten waren teleurstellend en dit vond wel voor het grootste deel zijn oorzaak in het feit, dat men de grondprincipes van de ziekte niet ge heel kon doorgronden. GECOMPLICEERDE VEELHEID. Zelfs wordt verondersteld, dat ver koudheid niet één ziekte is, doch dat wat wij onder verkoudheid verstaan, in wezen sterk kan verschillen. Zo zou een verkoudheid kunnen worden ver oorzaakt door verschillende virussen, waardoor het zeer moeilijk is de ziek te te bestrijden, aangezien men niet da delijk weet welk virus voor de ver koudheid verantwoordelijk moet wor den gesteld en men dus niet in staat is direct het medicijn aan te wijzen. Die heel gewone verkoudheid blijkt 'n zeer mysterieuze en ingewikkelde ziekte te zijn, waardoor de bestrijders voor een gecompleceerd probleem worden ge steld. In weerwil van het feit, dat men tot deze, eigenlijk teleurstellende, ontdek king is gekomen, laten de medici niet af. De strijd wordt onverminderd voortgezet en ongetwijfeld zal het slechts een kwestie van tijd zijn en de mens zal hier zegevieren. Voorlopig zullen we echter nog onze verkoudheid moeten aanvaarden. Maar het is in elk geval een aangenaam idee, dat er hard aan gewerkt wordt. Ook dit seizoen zullen er ongetwij feld weer zeer velen niezen, hoesten en proesten, maar eens zal de mensheid niet meer weten wat verkoudheid is.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3