Nederland helpt de Soedan (1) Vakkennis eerste vereiste in de landbouwmechanisatie Kal'verfokcluhs lijden aan bloedarmoede 2kwmsJf® Veemarkt Rijssen Pssmeci-Cieiei verkouden Machines veroveren de landbouw (I.I) VREUGDEKREET IN AFRIKAANS WOESTIJNDORP: „ASHAT HOLLANDA". Urenlang is de auto al voortgebonkt door het snikhete Afrikaanse land. Een weg is er niet. De Soedanese chauffeur stuurt zijn voertuig door een wagen spoor, dat enkele weken geleden, toen het hier rekende, op verscheidene plaat sen diep is weggezakt in de geelbruine aarde. Deze kuilen zijn overigens de eni ge aanwijzing, dat het hier wel eens re gent. De grond, iedere dag blootgesteld aan verschroeiende zonnestralen, is van droogte opengebarsten. Het landschap is vlak en eentonig. Hier en daar een veldje met doera, het z.g. kafferkoren, dat tot het dagelijks brood verwerkt wordt, of loebia, een plantensoort, die als veevoeder en als groente gebruikt kan worden. Af en toe koant een Soedanees voorbij, wijdbeens op een ezeltje, of met een kameel, die een grote bos takken op de bultige rug balanceert. Hier schijnt het leven in eeuwen niets verandérd te zijn. Maar ginds tekent zich tegen de tril lende horizont een rij telefoonpalen af en niet ver daarvandaan wordt een grote wal van aarde zichtbaar; er wordt hier met bulldozers en graafmachines gewerkt aan kanalen, die het water uit. de Nijl over. vele kilometers zullen aanvoeren om er nieuwe akkers mee te bevloeien. In dit gedeelte van de Soedan, in het z.g. Managil-gebied, wordt op het ogen blik een woest en kaal en droog stuk woestijn veranderd in bruikbaar land bouwgebied. De grond zal worden ver- - deeld in gelijke stukken en duizenden Soedanezen zullen er een eigen landbouw bedrijf kunnen beginnen. Een landbouw bedrijf, met doera voor het dagelijks brood, met loebia als voer voor de dieren en met katoen als bron van inkomen, niet alleen voor de Soedanezen zelf, maar ook voor de staat. „ASHAT HOLLANDA". De auto rijdt nu verder langs het ka naal. Dan komt in de vlakke verte een dorpje in zicht: honderden ronde en vierkante lemen hutten met rieten da ken, zonder enige regelmaat ver in het rond uitgestrooid, omdat er hier toch ruimte genoeg is. Het dorp, dat El Huda heet, lijkt uitgestorven. Maar het is dan ook middag. De zon staat loodrecht bo ven dit stuk Afrika en heeft voor en kele uren al het leven stilgelegd. Maar zodra de auto de eerste huizen nadert, gaat er plotseling een kreet van hut tot hut. Honderden zwarte mannen in hun lange witte kledij komen als. bij tover slag uit de hutten te voorschijn en vor men een grote kring rond de auto. Ze heffen een vreugdekreet aan, die bege leid wordt met enthousiaste armgeba ren: „Ashat Hollanda, Ashat Hollanda", „Leve Holland" Zo'n onverwacht welkom op vijfdui zend kilometer van het eigen land, in een woestijndorp, midden in een groot en onbekend werelddeel, maakt een diepe indruk. Wat weten wij in Nederland over de Soedan, een land dat 75 maal zo groot is als het onze en dat ook door 11 mil joen mensen bewoond wordt? Wat we ten deze Soedanezen, deze primitieve zwarte mensen over „Hollanda"? Niets waarschijnlijk. Maar de 4400 inwoners van El Huda hebben enkele dagen ge leden van hun sheikh, het dorpshoofd, gehoord, dat Hollanda, een heel ver land in een heel ander deel van de wereld, hun dorp de helpende hand wil reiken. Niet met de één of andere politieke of zakelijke bijbedoeling. Hollanda wil hel pen uit vriendschap, uit bewogenheid met het lot van de mensen in de onderont wikkelde delen van de wereld. NOWB-ACTIE. U weet toch dat NOVIB, de Nederland se Organisatie voor Internationale Bij stand, op het ogenblik een actie voert om gelden in te zamelen voor onderont wikkelde gebieden En dat dit geld o.m. gebruikt zal worden voor twee ontwik kelingsplannen, één in Griekenland en één in de Soedan? Welnu, in overleg met de Soedanese autoriteiten zal de bijdrage van het Ne derlandse volk besteed worden in het dorp El Huda. Het ligt in de z.g. Gezira-vlakte tussen de blauwe en de witte Nijl. Een groot stuk van deze vlakte is dertig jaren ge leden door de Engelsen bruikbaar ge maakt als landbouwgebied. Een grote stuwdam in de Blauwe Nijl kwam in 1925 gereed. Duizenden kilometers ka nalen werden gegraven. En er kon be gonnen worden met de katoenkwekerij op grote schaal. Van het begin of aan is in deze enor me onderneming de Soedanese bevolking een grote rol toebedeeld. De grond en het water werden en worden nog steeds kosteloos ter beschikking gesteld van de Soedanese pachters die dan wel geen eige naar zijn van de grond, maar toch in be langrijke mate eigen baas. De pachters planten en verzorgen en oogsten alles onder deskundig toezicht de katoen en ontvangen voor hun werk 40 van de opbrengst. Een andere portie van 40 komt in de schatkist van de staat. Het bruikbare deel van de Gezira- vlakte wordt op het ogenblik aanzienlijk uitgebreid. En vele duizenden Soeda- "nezen krijgen nu de gelegenheid ook pachters te worden van een stuk grond. Ook de mensen van El Huda zullen over enkele jaren pachters zijn, of, zo men wil, boeren. Maar dat betekent een enor me omschakeling. Want deze mensen waren gewend rond te zwerven in de on metelijke ruimte van 't Soedanese land. Zij leefden van de handel en van hun kudden. OPVOEDEND WERK. Er is méér nodig dan alleen een stukje grond en een geregelde aanvoer van wa ter om van deze half-nomaden landbou wers te maken. Er moet in deze streken een belangrijk stuk opvoedend werk wor den verricht. En daarbij wil de NOVIB namens het Nederlandse volk de hel pende hand bieden. Er is voor het dorp El Husa door de Soedanese regering en door de „Gezira Board", het administratieve lichaam, dat de gehele katoenkwekerij leidt en regelt, een ontwikkelingsprogramma opgesteld. Er zullen scholen worden gebouwd voor jongens en meisjes, een polikliniekje, een dorpshuis, een proefboerderijtje en een model-pluimveebedrijfje. Verder zal er waterleiding worden aangelegd, nog niet naar alle huizen, maar naar de belang rijkste centrale gebouwen. En zo zal op de duur het El Huda van nu, dat niet meer is dan een verzameling van honderden armoedige huisjes, een écht dorp worden, een modeldorp, dat als voorbeeld zal kunnen dienen voor het gehele gebied, dat nu tot ontwikkeling wordt gebracht. In dit dorp zal voor de Soedanese bevolking, dat nu nog een al- lerprimitiefst leven leidt, een menswaar dig bestaan mogelijk worden. Maar daar bij is hulp nodig. De mensen moeten nog leren het geld, dat zij straks met de ka toenkwekerij gaan verdienen, te besteden aan nuttige dingen: aan een betere op voeding van de kinderen, aan betere kle ding en beter voedsel, aan betere wo ningen en een betere inrichting van de huizen, aan betere hygiëne en gezond heidszorg. Daarom wil de NOVIB in El Huda een soort trainingscentrum stichten, dat de Soedanezen al deze dingen wil leren. De opzet zal zijn, dat deze Soedanezen de verkregen kennis zelf verder zullen uit dragen. Er moeten dus onderwijzers wor den opgeleid, die op hun beurt cursus sen zullen houden. De NOVIB tracht nu gelden bijeen te brengen om dit instituut in het leven te roepen en op gang te helpen door het uitzenden van enkele deskundigen, het stichten en het inrichten van het gebouw en het betalen van het levensonderhoud van de eerste groep leerlingen. VERSCHIL VAN EEUWEN. Er zijn voor de verwezenlijking van dit plan enkele tonnen nodig. Maar dit geld zal goed besteed zijn. Het is, vergeleken met de enorme kapitalen, die nodig zijn voor de aanleg van de kanalen voor de waterleiding, een uiterst bescheiden be drag. Maar het zal rente blijven opleve ren; het zal een gedeelte van een arm en onontwikkeld volk, dat nu de kans krijgt op een betere toekomst in mate riële zin, ook in sociaal opzicht op een hoger niveau brengen. Dit geld zal, met andere woorden, iets overbruggen van de enorme afstand, die ons Nederlandse volk scheidt van het Soedanese, dat 'twee jaar geleden zijn zelfstandigheid verkreeg. Tussen de beide landen ligt een afstand van 5000 k.m., die gemakkelijk en comfortabel te over bruggen is per vliegtuig. Tussen het le venspeil van het Soedanese volk en het onze ligt een verschil van eeuwen. Onze Nederlandse ervaring, onze goede wil ,en onze guldens zijn in staat iets van dit vèrschil weg te werken. Vele honderden Nederlanders uit alle kringen van onze samenleving hebben enige tijd geleden spontaan besloten, re gelmatig 1 van hun inkomen af te staan voor hulp aan minderontwikkelde gebieden. Zij storten dit geld op giro rekening 64.55.00 van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand te 's-Gravenhage. Hun prachtige voor beeld verdient navolging. Wie zich niet blijvend binden wil aan een bijdrage, storte in één keer zijn aandeel in dit werk van praktische naastenliefde. De mensen van El Huda, midden in de Soedan, hebben bij voorbaat al hun dankbaarheid betuigd voor de daad, die het Nederlandse volk zal stellen. Zullen wij hun verwachtingen beschamen?... Binnenkort zal van de Holtense be volking ook een bijdrage worden ge vraagd om dit werk mede te ondersteu nen. Het ligt in het voornemen van de burgemeester hiervoor een plaatselijk co mité van de NOVIB in het leven te roe pen. ÜZADabyderm-zeep Op de maandag j.l. te Rijssen ge houden veemarkt waren aangevoerd: 1336 stuks vee, runderen 292, varkens 1043, 1 schaap. Prijzen: 115 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,70 tot f3,-; tweede kwa liteit van f2,30 tot f 2,70; derde kwa liteit van f2,- tot f2,30 per kg slacht- gewicht; 91 melk- en kalfkoeien van f630,- tot f990,- per stuk; 34 pinken van f440,- tot f625,- per stuk; 39 gras kalveren van f215,- tot f340,- per stuk; 13 nuchtere kalveren van f 50,- tot f 75,- per stuk; 17 drachtige zeugen v. f225,- tot f280,- per stuk; 19 loopvarkens van f55 tot f85,- per stuk; 1007 biggen van f 35,- tot f 50,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: de handel had een zeer kalm verloop met onver anderde prijzen. Gebruiksvee: Aanbod iets minder, de handel hierin had een zeer langzaam verloop met gelijkblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: aanbod niet groot, handel vlug, prijzen gelijk. Varkens en biggen: Aanbod groter, de handel in- de biggen had een rede lijk vlug verloop; in de drachtige zeu gen was de handel langzaam met on veranderde prijzen. Pinken en kalveren: de handel had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. MOOIE OPBRENGST. De collecte die onlangs ten bate van de Dierenbescherming is gehouden, heeft f 114.28 opgebracht. Officiële publicaties WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het raadsbesluit dd. 3 mei 1957, nr. 1246, tot vaststelling van een partiële wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Holten bij beschikking dd. 8 oktober 1957, 4e af deling, nr. 77396, van gedeputeerde sta ten der provincie Overijssel is goedge keurd. Dit besluit heeft betrekking op een terrein in de buurtschap Beuseberg, dat omsloten wordt door gedeelten van de z.g. Evertjesweg, Langstraat, Zuurbergs- weg en Boschweg. Holten, 24 oktober 1957. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. o HERZIENING UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het raadsbesluit dd. 14 december 1956, nr. 3442, tot vaststelling van een plan tot herziening van het uitbreidings plan in onderdelen voor de buurtschap Dijkerhoek met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften, bij beschikking dd. 8 oktober 1957, 4e afdeling, nr. 76988, van gedeputeerde staten der provincie Overijssel is goedgekeurd. Holten, 24 oktober 1957. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Charme voor Uw handen Tube 95 ct AFDELING OVERIJSSEL VAN ANWB VERGADERDE Chauffeursïnsignes 25 jaar trou we dienst uitgereikt. De afdeling Overijssel van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB heeft op zaterdag 19 oktober haar jaarlijkse ver gadering gehouden in hotel „De We reld" te Deventer. De vergadering werd gepresideerd door de heer P. F. Zimmerman, voor zitter van de ANWB. Deze reikte tra ditiegetrouw een tweetal chauffeursin signes „Trouwe Dienst" uit. Deze on derscheiding verleent de ANWB aan chauffeurs, die gedurende 121/2 of 25 jaar onafgebroken in dienst zijn ge weest van firma's, instanties of parti- culeiren, allien bondsleden. Het chauffeursinsigne 25 jaar "werd uitgereikt aan de heren H. J. Bokhove, in dienst bij de N.V. Overijsselsche Autobusdiensten te Holten en T. Man nessen, in dienst bij de N.V, Handel maatschappij Jac. Vromen te Enschede. RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt op vrijdag 2 oktober '57, des avonds 7 uur, ten ge meentehuize bijeen voor de behande ling van de volgende agenda: 1. Afscheid van de heer J. Wegsta pel als raadslid en wethouder. 2. Beëdiging van de heer J. H. Sproi kereef. 3. Voorstel tot het benoemen v,an ee: wethouder ter voorziening in de va cature J. Wegstapel. 4. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 5. Voorstel tot het benoemen van eei lid in de commissie van schatting als bedoeld in art. 36 van de bedrij venverordening. Voorgedragen wordt de gemeente architect, de heer Jac. Louwerst (ambtshalve). (Gedeputeerde Sta ten hebben tot lid dezer commissi! benoemd de heer H. van Leusen Deventer). 6. Voorstel tot wijziging van 't raads besluit tot delegatie inzake verkoot van gronden in het complex Twen- haarsveld. 7. Voorstel tot herziening van de 13i wijziging der begroting 1957. 8. Voorstel tot verhoging van het ere- diet in rekening-courant met d< N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. 9. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de heren H. Prins en W. Steunenberg te Holten. 10. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer G. J. Bouw huis als boekhouder van het keu- rings-, waag- en slachthuisbedrijf en administrateur van het woning bedrijf (behoudens hogere goedkeu ring). 11. Voorstellen omtrent ingekomen re clames terzake van de wegen- rioolbelasting. 12. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer L. J. Pel als onderwijzer aan de O.L. Dorps school. 13. Benoeming onderwijzer(s) aan de O.L. Dorpsschool. Voorgedragen worden: vacature F. Groene wondt: 1. W. J. Runneboom, Hardenberg 2. C. G. v. d. Zanden, Rotterdam, vacature L. J. Pel: 1. H. Wilpshaar, Hardenberg 2. C. G. v. d. Zanden, Rotterdam 14. Voorstel tot het verlenen van ver goedingen ex artikel 13 der lager onderwijswet 19^0. 15. Voorstel tot: a. het verlenen van medewerking tot oprichting van een „Stich ting uitleenbibliotheek Markelo- Holten - Diepenheim", gevestigd te Markelo; b. het verlenen van een subsidie aan genoemde stichting; c. aanwijzing van bestuursleden ir het bestuur dezer stichting. Voorgedragen worden de heren kir. W. H. Enklaar en A. J. Snij ders. 16. Rondvraag. De agrarische jongeren, leden van de P.J.O. „Jong Holten" en de Boeren dochtersvereniging hielden woensdagav. onder voorzitterschap van de heer J.s Jansen een gecombineerde vergadering in het café van de heer G. Vruggink. In deze vergaderingen werden mede delingen gedaan over de ontspannings avond, welke gehouden zal worden op 3 maart a.s., waarbij met eigen krachten zal worden opgevoerd het toneelspel „Het nestje van de antquair"; De heer Joh. Boode sprak een propa gandistisch woord over de kalveropfok- clubs, wier bestaan wat noodlijdend be gint te worden en wekte zowel de jon gemannen als de meisjes op om aan dit mooie en leerzame werk deel te nemen. Er bestaat reeds geruime tijd een sa menwerking in dit verband tussen „Jong Holten" en de C.J.O. en men zou gaarne zien, dat op de in 1958 te., houd en fokveedag de kalveropfokclubs met een groot aantal jonge dieren in de ring zouden verschijnen. Na de pauze had de uitreiking plaats van de diploma's der stalwedstrijd, waarbij de heer E. Boeve, assistent van de Rijkszuivelconsulent te Zwolle een overzicht gaf van de grote waarde van een goed ingerichte stal. Hij wees daar bij op de noodzaak van een hygiënische melkwinning, welke kan worden ver kregen door goede ventilatie van de stal o.a. in verband met de reuk, welke ge makkelijk door de melk wordt aangeno men, de ventilatie en de verlichting van de stal en op het zindelijk houden van het melkgereedschap. Zijn causerie werd door de heer Idema van het consulent schap met filmstrips verduidelijkt. De elf deelnemers ontvingen allen 'n diploma. De vijf met de beste punten daarenboven nog een prijs in de vorm van een gebruiksvoorwerp. Het waren 1 M. Wesseldijk, 2 A. Groteboer, 3 Joh. Lubbersen, 4 B. Bronsvoort en 5 II. Rietberg. De heer Jansen, die bij de aanvang van de vergadering behalve de beide heren van het consulentschap ook het adviserend lid, de heer II. J. A. Kolde- weij in het bijzonder welkom had gehe ten, dankte eerstgenoemden voor de leerzame causerie en de lichtbeelden. De vijftigduizend landbouwtrek kers, die op 't ogenblik in ons land in bedrijf zijn, hebben een gezamen lijke waarde van ongeveer 400 mil joen gulden. Men heeft becijferd, dat de waarde van de werktuigen en wagens, die bij de trekkers ge bruikt worden, ongeveer 1500 mil joen gulden bedraagt. Dat betekent dus, dat er op het ogenblik in de landbouwmechanisatie door de boe ren een gezamenlijk kapitaal van ongeveer 2 miljard gulden is geïn vesteerd! Men mag aannemen, dat er ieder jaar één-tiende deel van dit machi nepark vernieuwd moet worden. Dat wil zeggen, dat de landbouwers per jaar voor vernieuwing onge veer 200 miljoen gulden uitgeven. Als de landbouwmechanisatiebe- drijven er door deskundig onderhoud in slagen de trekkers en de werk tuigen 1 jaar langer in goede con ditie te houden, dan levert dat per jaar dus een besparing op van niet minder dan 20 miljoen gulden! „Een goede vakkennis is de basis voor een goede service aan' de landbouwers", zeggen de smedenpatroonsorganisaties. En zij laten het niet bij de woorden al leen, maar doen ook veel voor goede vakopleidingen. De stichting vakoplei ding „Smecoma" (een afkorting van smeden-, constructie- ien machinebe drijven) verricht op dit gebied baan brekend werk. In 1947 werd het eerste Smecoma- diploma „Landbouwwerktuigen" uitge reikt. Sedertdien zijn in allerlei plaat sen door het gehele land verspreid on geveer 200 cursussen in landbouw werktuigenkennis gehouden en ontvin gen reeds 2100 geslaagden het diploma. Deze cursus heeft, zoals de naam al aangeeft, vooral de werktuigen van paardenploeg tot en met maaidorser tot onderwerp. Met cursussen „tractoren" werd en kele jaren later een begin gemaakt. Deze cursussen, die overal gegeven kun nen worden, waar voldoende belang stelling bestaat, worden besloten met een praktijkopleiding van een week op de „Praktijkschool voor landbouwme chanisatie" in Slootdorp, in de Wierin- germeer. Op deze school wordt 't slot- examen afgenomen. Juist enkele we ken geleden, werd er het duizendste di ploma „Tractoren" uitgereikt. Praktijkcursussen voor landbou wers. Deze cursussen zijn in de eerste plaats bedoeld voor landbouw-smeden en voor het personeel van de landbouwmecha- nisatiebedrijven. Maar ook voor de land bouwers zelf en hun personeel worden cursussen gegeven op de Praktijkschool, die ruim drie jaar bestaat en haar be staansrecht al dubbel en dwars bewe zen heeft. De jonge landbouwers en 't landbouwpersoneel kunnen kiezen uit twee cursussen, die allebei een week duren en die allebei op de praktijk zijn gericht. De cursus „landbouwwerktuigen en landbouwmotoren" is bedoeld voor hen, die op een landbouwschool of een cur sus al onderricht op dit terrein hebben gehad. De lessen op de praktijkschool sluiten daarop aan. Er wordt geoefend met verschillende typen werktuigen en motoren en men leert er de eenvoudig ste storingen zelf opheffen. De tweede cursus „Trekkerbestuur der" is toegankelijk voor hen, die het theoretisch gedeelte van de opleiding voor „trekkerbestuurder le klas" met goed resultaat hebben gevolgd. De be langrijkste onderdelen van de trekker en hun afstelling worden grondig be handeld en bovendien wordt er geoefend in het aanspannen en afstellen van de meest voorkomende werktuigen en in het zelf verhelpen van niet al te ern stige mankementen. Aan de Praktijkschool is een inter naat verbonden met slaapplaatsen voor 30 personen. De cursisten tot nu toe werden er ongeyeer 3000 „afgeleverd" zijn er dus een week intern. Volledige vakopleiding. Zo wordt er dus door de smedenpa troons, in nauwe samenwerking met de werkgevers- en werknemersorganisa ties, veel gedaan om zowel de land- bouwsmid als de landbouwer de over gang naar de mechanisatie in zijn be drijf gemakkelijker te maken. Er is in tussen ook een volledig opleidingsplan gereed gekomen voor een nieuwe ge neratie, die zich in de landbouwmecha nisatie wil bekwamen. Op steeds meer lagere technische scholen (ambachtsscholen) in de land bouwstreken van ons land is er na de 2- of 3-jarige cursus een z.g. „kopklas' ingevoerd, die de leerlingen een eerste opleiding bijbrengt voor landbouwme- canicien. Deze kopklas duurt een jaar en wordt besloten met een examen voor „leerling landbouwmecanicien' De jongen kan dan in een landbouw- mechamsatiebedrijf gaan werken vol gens een z.g. leerlingenstelsel en 1 dag per week of op een avondcursus aan vullend theoretisch onderwijs ontvan gen, waardoor hij opgeleid wordt voor het diploma „adspirant landbouwme canicien". De opleiding wordt dan gesplitst: de jongeman kan kiezen uit een leerling stelsel-opleiding voor 2e landbouwme canicien of voor 2e trekkermecanicien. Hij kan ook beide cursussen volgen en ontvangt dan het diploma 2e veld- mecanicien, dat hem de weg opent naar een zelfstandige vestiging als onderne mer in 't landbouwmechanisatiebedrjjf, na het volgen van een patroonsoplei ding. Tenslotte is er nog de mogelijkheid om verder te studeren voor de diplo ma's le landbouwmecanicien of le trek kermecanicien. Deze twee diploma's sa men geven recht op 't diploma le veld- mecanicien, de hoogste top, die op dit gebied thans te bereiken valt. Nieuwe toekomstmogelijkheden. De landbouwmechanisatie heeft niet alleen grote veranderingen gebracht in het werk van de boer en van de land- bouwsmid. Er is door de mechanisatie op 't platteland ook een behoefte ont staan aan bekwame vakmensen opme- chanisatiegebied. Voor jongens van het platteland, die zelf geen boer kunnen of willen worden en die toch ook niets voelen voor de „vlucht naar de grote stad", biedt deze ontwikkeling de mo gelijkheid voor een goede toekomst als vakman in het landbouwmechanisatie- bedrijf, hetzij als werknemer, hetzij als zelfstandig patroon en misschien als leraar! In met nen. ten de b de n volle De E en g dat een i snel] een goed foenu een de -v toen keep van net, in. 1 de a en I Bij Joh. de z lege: spro dat n.'l. gekc voor bieb keer het sche Dez< Wzn II. t floo' nog O; Deij: Joh. ten man 'Ho'li Hol1 Hol1 Holl Hol1 H De zege Toe: V001 een a lies 3—i bint dooi maa H mee het spee vooi sche lukt van te 1 2—1 kelii nutt bal weri len j 3— blee dich H ster* gem ten prin sen. uitli was kee'i de s Klei rust ten Iter. h. nute lend n: D' 't l£ VOOI 1—1 d. B Zc 1I( H; Ze uur. VOl Ui oktc Nijv Hi dag- het wor

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2