Zeeschepen bezoeken Delfzijl n Boer en bedrijfsleven hebben gemeenschappelijke belangen BUITENLANDS OVERZICHT Machines veroveren de landbouw (I) BURGERLIJKE STAND Vervoermogelijkheden van een tienduizend tons schip BOER Het vraagstuk der kopziekte bij melkvee Op ihet ogenblik van schrijven cirkelt e kunstmaan nog steeds rond de aarde a zendt 'haar seinen naar de ontvangst ations. Hierin zijn gegevens vervat van emperafcuren in de ionosfeer. Om deze egevens en nog vele anderen, zoals de 'erking van' de kosmische stralen, is et voornamelijk begonnen en, opmerke- jk feit, de Russen hebben met de Ame- ikanen een overeenkomst gesloten alle egevens uit observatie van de kunst- ïaan uit te wisselen. In Amerika men druk in de weer met een touw- rekken tussen degenen, die in het ach- erblijven van Amerika een gevaarlijk jymptoom zien en de politieke leiders del'daarvoor verantwoordelijk willen stel en leden van de regering, die er He nadruk op leggen dat de toestand eus niet zo erg is als men het in som- oige bladen wel wil voorstellen. Auto- latisch gaat dat gepaard met opmer- ingen, die waar kunnen zijn, maar die het huidige verband wat te veel aan ure druiven doen denken, zoals het roord van Eisenhower, dat de eerste merikaanse satelliet meer wetenschap- elijke gegevens zal opleveren dan de iussische. Waarom? Omdat het een anerikaanse is? Spreekt hier de pre- ident, die kalmeren wil, of een man, die leeft in de verouderende gedachte, at de Russen nog zo ver ten achter zijn, men blijkens rapport van de in- ichtingendienst enkele maanden geleden geloofde. Deze bijzonder slechte leurt van de inlichtingendienst is zeer mstig, want per slot van rekening ba- eert de Amerikaanse regering bij de «paling van haar politiek zich toch voor en niet onaanzienlijk deel op deze ge- wens. Anderen maken zich zorgen over de trategisehe conceptie van Amerika, die oals bekend gebaseerd is op een ganse eeks Juchtbases het Russische gebied heen, vanwaar Amerikaanse luchtmacht, wanneer tusland tot de aanval over zou gaan, net een vernietigende klap met atoom- ui waterstombommen op Russisch gebied !ou moeten antwoorden. Dit afschrik wekkende zwaard hangt de Rus sen boven het hoofd en zal hen ervan weerhouden agressie te plegen, is de re denering, die tot nu toe zeker nog wel opgeld kon doen en dat de eerste jaren ook nog wel kan. Wanneer Rusland ech ter een intercontinentale raket ontwik kelt (én weinigen twijfelen daaraan) en in zo groten getale kan produceren dat in één klap alle Amerikaanse bases ter wereld uitgeschakeld kunnen worden (wat denkbaar is, als Rusland maar ge noeg raketten ter beschikking heeft), dan heeft men aan deze politiek niet zo veel meer. Het is dus zaak deze kwestie op het hoogste niveau terdege te doordenken en zich niet af te laten leiden door vooropgezette meningen over kundigheid van de Russen en de slechtheid van het communistische stel sel. In ieder geval is de kunstmaan sen nieuw element in het ontwapennigs- jesprek. Éénentwintig landen, o.w. Ame rika, Engeland, Frankrijk, Nederland, ie Zuidamerikaanse groep en enkele an- iere, hebben vrijdag in de Ver. Naties oen nieuw ontwapeningsvoorstel inge- iiend, waarbij een paragraaf is opgeno- nen, dat een inspectiestelsel moet wor- len bestudeerd, dat ten doel heeft dat illéén voor vreedzame doeleinden ruim- ;eraketten worden gelanceerd. Verder bepleit men gedeeltelijke ontwapening, opschorting van de proeven met kern wapens en instelling van internationale lontrole hierop, stopzetting van de pro- iuctie van splijtbare materialen voor mi- itaire doeleinden, vermindering van kernwapens en van strijdkrachten bene pens het geleidelijk instellen van een stelsel van toezicht te land en van de licht uit om verrassingsaanvallen te ïoorkomen.. M.a.w. het oude Westelijke irogramma, dat al door de Russen van le hand is gewezen omdat de stopzetting fan proefnemingen met atoomwapens ian voorwaarden was gebonden. Het is wellicht een vooruitgang, dat het Wes ten deze kwestie nu niet meer verbindt aan politieke problemen, zoals de her inging van Duitsland; wel blijft onge- wijfeld de Westelijke eis lestaan de ontwapeningsvoorstellen als :en geheel te zien en niet, zoals de Rus sen willen, er voorlopig alleen de stop- letting van de atoomproeven uit te lich en. Rusland had ook geprobeerd met Ame- 'ika alleen een gesprek te openen over ie kwestie van de kunstmaan, maar dat werd in Amerika al spoedig onderkend ils een poging een wig te drijven tussen Imerika en zijn Europese bondgenoten. )aarom is Amerika er voorstander van, lat iedereen aan de kosmische tafel komt litten. Het beeld in het Midden-Oosten blijft onoverzichtelijk. Aan de ene kant is het olies Arabische éénheid wat de klok slaat, met koning Saoed van Arabië als grote kampioen van de verzoening, aan de andere kant zijn er toch te veel aanwijzingen, vooral uit niet-officiële jesprekken, dat de anti-communistische habieren wel degelijk de gevaren zien, lie de ontwikkeling in Syrië nhoudt. Wellicht is koning Saoed van mening, dat de beste resultaten nog be reikt zullen worden door de tegenstel lingen te verdoezelen en de kampen niet tegen elkaar1 op te zetten. Zijn op zet is wellicht, dat op deze manier het Midden-Oosten zo goed mogelijk bui ten de machtsstrijd van de grote mo gendheden wordt gehouden. Terwijl Sy- risch-Iraaks overleg over een handels verdrag, aan de gang was, zijn Egypti sche troepen in Syrië gestationeerd om de verdediging van het land te verster ken, dat zich, naar de Arabieren voor geven, bedreigt voelt door Turkse troe penconcentraties. Zoals bekend, hebben Egypte en Syrië een gemeenschappe lijk opperbevel. Maar in de politiek zijn de meeste handelingen niet zozeer bestemd om anderen alswel zichzelf te helpen. Wederzijdse hulp is slechts te verwachten wanneer de belangen gelijk op gaan. En voorlopig is dat in deze beide landen wel het geval. Frankrijk is nog steeds zonder regering. Na Mol- let en Pleven heeft Pinay een poging gewaagd, die waarschijnlijk resultaat zal hebben. De situatie is bizonder moei lijk. HARALD de 20-jarige kroonprins van Noorwegen. VEILIG VERKEER. VOETGANGERS BIJ DUISTERNIS Reeds enige malen heeft de A.N.W.B. de Minister met klem gevraagd dit links lopen bij duisternis als een wettelijke ver plichting in het wegenverkeersreglement op te nemen. De opmars van de mechanische paardekrachten op ons Nederlandse platteland gaat verbazend snel. Er zijn slechts enkele cijfers nodig om dat duidelijk te maken. In 1940, voor het uitbreken van de oorlog, draai den er in ons land op de akkers 5000 landbouwtrekkers. Bij de be vrijding waren er nog 2000 overge bleven. Nu, 12 jaar later, zijn er ruim 50000 in bedrijf. En dit aantal neemt nog steeds toe met ongeveer lOper dag Dat zijn indrukwekkende cijfers. Maar ze geven geen antwoord op allerlei vragen over deze snelle ontwikkeling, die men landbouw mechanisatie noemt. Ze zeggen bijv. niets over de veranderingen, die de motorkracht op het platteland te weeg gebracht heeft. De landbouwmechanisatie is 'n zaak, die van vele kanten bekeken kan wor den. Men kan zich afvragen waarom die ontwikkeling zo snel is gegaan en beschouwingen houden over het gebrek aan werkkrachten in het boerenbedrijf, over de hoge lonen, die niet geheel door berekend kunnen worden in de pro- dukten, over de achterstand, die onze boeren na de oorlog moesten inhalen en over de concurrentie met het bui tenland, die een moderner werkwijze noodzakelijk maakte. Men kan 'de landbouwmechanisatie ook bekijken door de bril van de boer en proberen zich in te leven in de ver anderingen, die de machines in zijn le ven hebben gebracht. Eeuwenlang heeft de boer van vader op zoon precies ge weten hoe hij bij zijn werk gebruik kon maken van de hulp van het paard. Het paard vroeg inruil voor zijn werkkracht niets anders dan goed voer en een warme stal. En af en toe een vriende lijk woordje en misschien wel eens een klap met de zweep. Toen, plotseling, kwam die vreemde machine met trek-, drijf- en duwstan- gen, met plunjers en koppelingen en meeneemringen en instelhefbomen en een heleboel technische puzzles meer. De machine bleek heel veel meer te kunnen verzetten dan het paard, maar vroeg ook een heel andere behandeling dan alleen stevig voer en een goede stal! Nieuwe taak voor de landbouw- smidL Niet alleen voor de boer, die voor het eerst met een trekker en bijbehorende werktuigen gaat werken, betekent de mechanisatie een ingrijpende verande ring. De landbouwsmid die, ook alweer van vader op zoon, de boerenpaarden besloeg en de gereedschappen van de boer repareerde, die in vele opzichten de vertrouwensman van de boer was, werd vanzelf de tussenpersoon voor 't leveren van de landbouwmachines en de bijbehorende werktuigen en voor de service en de reparatie. Maar ook die smid moest zich daarvoor plotseling omschakelen en zorgen voor de nodige vakkennis om de ingewikkelde machi nes te kunnen repareren, een behoor lijke werkplaats en nieuwe gereedschap pen en 'n onderdelenvoorraad. En ook hij ontmoette dezelfde moeilijkheden bij het zoeken naar geschikte werk krachten. De vlucht van het platteland speelde ook hem parten. Veel landbouwsmeden hebben hun nieuwe taak begrepen en schakelden hun bedrijf om. Anderen zijn daarmee nog bezig. De smederij van vroeger werd en wordt een „landbouwmechani- satiebedrijf", een lang woord, dat die nieuwe taak echter duidelijk omschrijft. Oók in het belang van de boer. De smedenpatroonsorganisaties ble ven niet achter en stichtten een spe ciale afdeling: de sectie tractoren- en tractorwerktuigenbedrijven. Deze nieu we vakorganisatie behartigt natuurlijk in de allereerste plaats de belangen van de aangesloten landbouwmechanisatie- bedrijven. Zij tracht op allerlei manie ren deze bedrijven op een zo hoog mo gelijk peil te brengen, vooral door het opvoeren van de vakbekwaamheid. En dat is uiteindelijk toch ook weer in het belang van de boer. Als de boer midden in de drukke tijd pech krijgt aan zijn trekker of aan een werktuig, dan moet hij zo vlug en zo goed mogelijk geholpen worden. Zijn werk, dat toch al zo afhankelijk is van het weer en van allerlei andere om standigheden, kan niet wachten. De vak man van het landbouwmechanisatiebe- drijf moet altijd voor hem klaar staan. En als er een nieuwe machine gekocht moet worden, heeft de boer weer de vakman nodig, die advies geeft en hem voorrekent wat voor zijn bedrijf de beste koop is. Goede service door gezonde han del. De boer heeft ook belang bij een ge zonde handel in deze branche, een van de programmapunten van de sectie. „De toestand van het ogenblik is beslist on gezond", zegt de heer S. Gorter uit Em- meloord, de voorzitter van de sectie. „Er is een grote concurrentiestrijd. Steeds meer handelaren, grote zowel als kleine, verkopen beneden de catalogus prijs en betalen bij inruil van oude trekkers fantastische bedragen. De boer heeft geen enkel belang bij bedrijven, die zich wel op de verkoop toeleggen en met alle middelen proberen hun ma chines aan de man te brengen, maar die zich verder niet bekommeren om service, nazorg en reparatie. Vandaar, dat wij proberen in overleg met de landbouworganisaties en de importeurs Officiële publicaties UITLOTING EN RENTEBETALING OBLIGATIELENING 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat in een open bare vergadering van hun college op 15 oktober 1957 zijn uitgeloot de obligatienummers 13, 16 en 84 van de obligatielening 1951, groot f 85.000. Het bedrag dezer obligaties is op 1 november a.s. betaalbaar bij de gemeen te-ontvanger tegen inwisseling van de uitgelote obligaties. De rente van deze lening is op 31 ok tober a.s. betaalbaar tegen inwisseling van rente-coupon nummer 6. Holten, 17 oktober 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. W. BEIJERS, w.n. secretaris. Geboren: Bertha, dv J. A. Podt en G. H. Aanstoot, Dijkerhoek 20. Janna Hermina, dv H. Schuppert en G. J. Stukker, Kerkstraat 1. Elisabeth Reintje, dv H. Fokke en J. G. Kobes, Holterberg 78. Gerrit Jan, zv G. J. Honcoop en G. J. Ulfman, Neerdorp 46. Kornelis, zv K. Linde en J. W. ten Veen, Industriestraat 22. Gerhard, zv H. Vincent en G. Slettenhaar, Oran jestraat 14. Gehuwd: H. G. Nijland, 28 jaar en H. Bekkemens, 26 jr., beiden te Holten. J. Koopman, 27 jr., Holten en J. H. Brinkman, 22 jr., Diepenveen. T. Voordes, 25 jr., Raalte en G. Otter, 26 jr., Holten. Overleden: A. Klein Vel derm an, 78 jr., ev G. Jansen, Dorpsstraat 13. BEVOLKING: Ingekomen: L. H. Nijenhuis v. Al melo n. Larenseweg 25. W. L. War- lich en gezin van Diepenveen n. Look 40. R. Koster en gezin van Apel doorn naar Holterberg 72. OPENING TONEELSEIZOEN IN RUSSEN. Het Nw. Nederl. Toneelgezelschap komt donderdag 24 oktober a.s. naar Rijssen voor een opvoering van het blij spel van. Paul Vincent „Hoog Bezoek". Dit bekende gezelschap, waarin o.m. meespelen Frits van Dijk, Fien Berg- hegge, Robert Sobels en Frans .Vasen zijn borg voor een avond van kostelijke humor en aangename ontspanning. Een aanbeveling om deze avond niet te mis sen is eigenlijk overbodig. Wij wensen U een prettige avond. te komen, tot een gezonde handel op dit gebied." Dat zijn duidelijke woorden, die ech ter nog niet altijd begrepen worden. Maar de „Kostenspiegel" met cijfers en resultaten van een aantal landbouwme- chanisatiebedrijven, die onlangs door de sectie werd uitgegeven, toont het aan: als de handelaar te royaal is met kor tingen en inruilprijzen, dan moet dat gaan ten koste van de service en de nazorg óf van de bestaansmogelijkheid van de handelaar. Dus óf de boer komt op de duur tekort aan service, óf de handelaar wordt zelf de dupe. Het een noch het ander is in het belang van de landbouw in ons land. Boeren en mechanisatiebedrijven heb ben allebei evenveel belang bij 't doel, dat de sectie zich stelt: in heel het land te komen tot een net van goede landbouwmechanisatiebedrijven, waar op de landbouwer onder alle omstan digheden kan rekenen. De wijze waarop de smedenpatroons- organisaties door allerlei vakopleidin gen dit doel trachten te bereiken, zal in een tweede artikel worden bespro ken. Voor de Wist U wel, dat zeeschepen van 10-000 ton laadvermogen Delfzijl be zoeken? Niet elke dag ligt er zo'n kolos aan de kade of aan de boeien, maar tocheen oceaanschip in de haven is geen zeldzaame gebeurtenis. De schepen van een dergelijke orde van grootte brengen Delfzijl chili- salpeter of steenkolen. Ook voor an dere doeleinden zijn er wel grote een heden van de koopvaardij in de haven van het noorden geweest, maar dit is toch geen regel. We hebben hier 't oog op de uitvoer van aardappelen en van gedroogde bietenpulp. We lezen in de krant of in de vaklitera tuur: laadvermogen 9900 ton, 9863 ton, 10.000 ton enz. En we nemen dat vaak voor kennisgeving aan. Het wordt allengs zó gewoon, ook voor Delfzijl, dat de grootte-orde van een bepaald zeeschip ons niets zegt. Daarom willen we in dit artikel ons eens bepalen, wat het eigenlijk bete kent: 10.000 ton goederen te kunnen vervoeren, waarbij we aan de hand van een schema, zoals we dat jaren geleden in de vakliteratuur vonden, diverse goederen de revue zullen laten passe ren. 700 WAGONS. Nemen we aan, dat schepen als de „Zonnewijk", „Polyxeni", „Jean", en andere koopvaarders, die Delfzijl eens of vaker hebben bezocht, elk een laad- verrhogen van pl.m. 10.000 ton hebben. Als een lading van 10.000 ton per spoortrein moest worden vervoerd, dan zouden, wanneer wagons van 14 ton ge bruikt werden, ruim 700 wagons nodig zijn; deze rij wagons zou een afstand van meer dan 14 km beslaan. Gesteld, dat in de ruimen van een 10.000-tonner balen meel keurig opge tast liggen, stapels en nog eens stapels. Iedere baal weegt 100 kg. en van iedere baal meel kunnen 167 broden van 8 ons gebakken worden. Is het gehele schip met balen meel geladen, dan heeft een 30.000-tonner 100.000 balen meel aan boord en deze zijn voldoende om er 16.700.000 broden van te bakken. Veronderstellen we nu, dat 't schip beladen is met koffie. Een baal koffie weegt 60 kg., zodat er ongeveer 180.000 balen in de ruimen kunnen worden ge stuwd. Van een kilo koffie kunnen 80 bakjes troost gezet worden en de hoe veelheid koffie, die een zeeschip van bovenbedoelde grootte-orde kan ver voeren, is dientengevolge gelijk aan 4800 X 180 000 is 864 miljoen kopjes koffie. Indien men bedenkt, dat in ons land pl.m. 11.000.000 mensen wonen, dan is de lading van de boot gelijk aan bijna 80 kopjes koffie per hoofd der Neder landse bevolking (waarbij we er dus van uitgaan, dat ook de baby's reeds „coffee-minded" zijn. Zou een 10.000-tonner in de fruit- vaart zijn „ingelegd", dan zou 't, schip bijna 200.000 vaten met appelen in de ruimen kunnen bergen. Elk vat bevat omstreeks 500 flinke appels, zodat de lading dan uit 100.000.000 appelen be- Kopziekte kwam in de weideperiode 1957 veelvuldig voor. De veearts zegt: het is een voedingsziekte. Zij treedt op, wanneer „onder bepaalde omstan digheden" de voederopname aanlei ding geeft tot stoornis in de spijsver tering. Vooral op vochtrijk, jong gras, na een koudere periode, komt dit voor. In maag- en darmgestel vindt dan geen „normale" vertering van het gras voeder plaats, waardoor giftige stoffen uit de darm in de bloedbaan komen. Het bloed verliest magnesium en het dier is zeer gevoelig voor wijziging in het mineralengehalte van het bloed: kopziekte is het gevolg. De landbouwdeskundige zegt: veld proeven met weidend vee wijzen erop, dat schijnbaar de kans op kopziekte groter wordt, naarmate het kaligehal te in het gras hoger is; bij hoge stik stofgiften wordt deze kans nóg gro ter. Men zou hier dus van een „geva ren-zóne" kunnen spreken. Nu blijkt echter, dat deze gevaren-zóne alleen kan worden aangetoond op weiden, die uitsluitend gras bevatten. Zodra kla vers (of andere kruiden) in het gras bestand maar voldoende aanwezig zijn, gaat de veldproef niet meer op. Ja, professor 't Hart uit Wageningen heeft onlangs zelfs de uitspraak gedaan, dat bij 10 procent klaver in het grasbe stand de „gevaren-zóne" voor kopziek te geheel vervalt. Uit wat de veearts zegt, is het vol gende begrijpelijk. Kopziekte kan wor den voorkomen door in de gevaarlijke tijd speciaal in het voorjaar bij jong en vochtrijk gras drogere ruwvezel- pr'odukten bij te voeren. Stoornis in de spijsvertering treedt dan niet zo ge makkelijk op. Of, magnesiumkoekjes bijvoeren; want, treed magnesiumver- lies uit het bloed toch nog onverhoopt op, dan kan de koe in ieder geval op het kritieke moment dit verlies uit de darminhoud aanvullen. Bovendien, voorzichtigheid bij overgang van stal naar weide en omgekeerd, vermindert het gevaar, dat door te plotselinge wij ziging van voeder, stoornis in de spijs vertering optreedt. Uit wat de landbouwdeskundige zegt, is moeilijker raad te schaffen. Men wil immers door doelmatige bemesting met stikstof, fosfaat én kali een hoge wei- de-opbrengst bereiken? Doch wanneer nu blijkt, dat bij méér klaver in het grasbestand de gevaren-zóne geheel komt te vervallen, dan is het toch wel noodzakelijk, dat men direct over weegt: hoe krijg ik meer klaver in mijn weide! VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar.loopt dan altijd op 't trottoir! staat. Voor ieder van ons land zouden er dus 9 appels aangevoerd worden met één schip, waarbij we er weer van uit gaan, dat ook de baby zijn of haar „appeltje pikt". 17 MILJOEN JAPONNETJES De textielfabrieken in Twente zouden vele dagen werk hebben om de lading katoen, die met de „Zonnewijk" kan worden aangevoerd, te verwerken. Een baal katoen weegt pl.m. 500 engelse ponden, dat is 225 kg. De lading kan dus uit ruim 44.000 balen katoen be staan. Van,deze katoen kunnen de tex tielfabrieken bijna 50 miljoen vierkante meters katoenen stof vervaardigen. De dames, die drie vierkante meters nodig hebben om zich in een coquet zomer jurkje te steken, zouden er 17 miljoen japonnetjes van kunnen laten maken, d-wlz. 4 a 5 jurken voor iedere volwas sen vrouw boven de 18 jaar. Hoeveel andere dingen zouden echter niet van 50.000.000 vierkante meters stof zijn te vervaardigen? Een groot laken is 4 vierkante méter stof, zodat er 12^2 mil joen lakens van gemaakt kunnen wor den, ruim een laken per man. vrouw en kind in Nederland. Als er kopjes doeken uit de lading van éen 10.000- tonner gemaakt werden, zouden er 80 miljoen of bijna 30 per Nederlands ge zin uitkomen. ALLEMAAL EEN MUD KOLEN. We hebben reeds gezegd: de 10.000- tonners, die Delfzijl aandoen, zijn voor een deel kolenboten. De hoeveelheid steenkolen, die b.v. het s.s. „Polyxeni" (een schip, dat reeds diverse keren de' haven van het noorden bezocht) te Delfzijl aanbrengt, bedraagt per reis ruim 9.900 ton, wat gelijk is aan ruim 140.000 mud kolen. Het schip hoeft dus maar één reis te maken om elke inwo ner van de stad Groningen, jong en oud, van bijna een mud brandstoffen te voorzien. In feite is het zo, dat de kolen die het genoemdé zeeschip vanuit de Verenigde Staten te Delfzijl aanvoert, bestemd zijn voor het Prov. Electrici- teitsbedrijf te Groningen; deze centrale verstookt een hoeveelheid van 10.000 ton kolen in een relatief korte tijd. 'Wij menen met het vorenstaande te hebben aangetoond zij het op enigs zins ongewone wijze de grote beteke nis, die de eenheden van de koopvaar dijvloot hebben in het internationale handelsverkeer; van welk belang zij ook zijn voor onze volkshuishouding.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3