Vriendschap over de wereld flmEA^ Ledenraad Deventer ziekenfonds vergaderde 40-Jaricf jubileum Pracht handen AlleenverkoopFa. E. W0NNINK GRIEP! -s Deze leuze toegepast door alle volke ren, zou de wereld als bij toverslag veranderen. Zover is het nog lang niet, maar het is goed, dat er mensen zijn, die ondanks alles wat er aan de goede onderlinge verstandhouding tussen de volkeren nog ontbreekt, de hoop op een betere toekomst nog niet verloren heb ben. Tot die optimisten behoren de lei ders van de Herv. Zondagsscholen in Nederland. Zij zijn op dinsdag, 10 september j.l. in IJmuiden met als achtergrond het Evangelie een actie begonnen, waar bij de kinderen van de zondagsscholen alvast een begin gemaakt hebben om vriendschapsbanden over de wereld te leggen. De Nederlandse Zondagsschool vereniging organiseert n.l. wij heb ben daarover reeds uitvoerig geschre ven elf grote najaarsconferenties, wel ke in het teken staan van „Vriendschap over de wereld". Ter gelegenheid van .de start van de ze actie in ons gewest, samenvallende mét de conferentie in Almelo, hebben de zondagsschoolleiders van Dijkerhoek, Dorp en Heihuizen het landelijke voor beeld gevolgd en zaterdag j.l. -'n bijeen komst van alle zondagsschoolleerlingen georganiseerd, die na een optocht door het dorp, culmineerde in het oplaten van 500 ballonnetjes met een symbolische groet aan hun vriendjes in andere lan den. SAMENKOMST. 's Middags om drie uur kwamen de kinderen samen op het plein van de o.l. dorpsschool. In de lokalen werd hun allemaal een ballonnetje uitgereikt, met welkei- vulling men 's morgens al was begonnen, zodat er wel wat bij waren, die reeds wat gas hadden verloren, maar daar kwamen anderen voor in de plaats, zodat ieder kind een ballon had. Aan iedere ballon was een kaartje bevestigd met het verzoek dit na vinding terug te zenden, aan de Ned. Zondagsschool Vereniging te Amsterdam, want zij heeft 10 prijzen uitgeloofd voor de kinderen wier ballon het verst de boodschap „vriendschap over de wereld" zal uit dragen. De zondagsschoolkinderen willen vriendschap zoeken met „vriendjes in andere landen". Als teken daarvan ma ken ze kleine geschenken voor kinderen in Japan, Lapland, Afrika en Israël. Mocht men deze gedachte willen steu nen zo stond verder op het kaartje ver meld, dan kan men enige, postzegels bij plakken. Dit geld zal worden besteed om belangstelling van andere landen bij de kinderen te blijven opwekken. De ruim, 500 kinderen trokken, toen alle ballonnetjes waren uitgereikt, on der leiding van het bijna voltallig zon- dagsschoolpersoneel met muziek van H.M.V. voorop via de Boschkampstraat, Pastoriestraat, Oranjestraat en Stations straat naar Kalfstermansweide, in de optocht een grote „V" (van vriendschap) van ballonnen en spandoeken met de vriendschapsleuze meevoerend. TOESPRAKEN. Op de weide heette de leider van de Holtense zondagsschool, de heer B. H. Brouwer, voor de microfoon van Radio Schoneveld de kinderen en de vele be langstellenden, die inmiddels waren toe gestroomd, welkom en dankte hij allen, die aan het welslagen van deze actie hadden medegewerkt. Hij sprak o.m. als volgt: Beste jongens en meisjes, beste aan wezigen! Er is een grote nood in de wereld. Door allerlei omstandigheden lijden mil joenen honger en hebben gebrek aan de eerste levensbehoeften. Wantrouwen en vrees doet de mensen benauwd ma ken voor elkaar.. Bovendien denken ve len meer aan zichzelf dan aan de an der! Wij blanken in West Europa en Noord Amerika tellen nauwelijks een derde deel van de wereldbevolking, maar wij verbruiken 85 van het wereldinko- komen! En de rest of twee-derde deel moet zich tevreden stellen met de overi- 'gë 15 Eigenlijk moeten wij aan deze men sen der achtergebleven gebieden ook nog het evangelie van Gods Liefde prediken. Als zij zien dat we bijna alles voor ons zelf nemen en weinig voor hen afstaan kunnen zij onze boodschap dan wel geloven? Dan is het mee de schuld van het rijke westen als het arme oosten en zuiden niet kan geloven in Jezus. Alleen in China wonen ongeveer 600 miljoen mensen en daarvan zijn 130 miljoen kinderen. In Japan, in In donesië, in de Arabische wereld, in Afrika, in Zuid-Amerika, in Rusland, overal wonen veel kinderen! Wij beginnen met eens iets te doen, al is het maar zo'n kleinigheid. De volgende week maken de jongens een vlaggetje, de- meisjes rijgen een snoer - kralen. En vandaag willen we speciaal denken aan die miljoenen kinderen over •de hele wereld. Gisteren was het Die rendag'. Vandaag zal het mensendag kunnen zijn! De 3 zondagsscholen willen gaarne meehelpen om in een wereld van span ning eens iets vriendelijks te doen. Of dit gebeurt voor een Christen, een Mo hammedaan, een Hindoe of een heiden, of het gebeurt voor blank, of bruin, of rood of zwart, dat doet er minder toe. Het gebeurt voor een mens, een schepsel Gods.. Wij verlangen naar vre de, naar toenadering, naar gerechtigheid, naar vriendschap over de wereld. Dat Uen nimmer ruw of schraal Q Het it de Hamamelif die het 'm doet deze samenkomst hier nog vaak door 'n daad jegens de ander gevolgd mag wor den, speciaal voor die in de achterge bleven gebieden! De vaders verdienen daar 10 maal zo weinig als hier. Verdient jouw vader 70 gulden per week, dan ver dient hij 7 gulden per weekWij graven een kanaal met draglines en vrachtauto's? In China doet men dat met 100.000 man met een korfje! Als zij eens wisten hoe goed wij het hier haddenen hoe weinig wij voor hen doen, dan zullen ze wel niet luisteren als wij het hebben over Gods Liefde. Vandaag laten we echter ons Vriend schapsballonnetje op en we hopen dat we nog eens iets meer mogen doen voor andere kinderen in de wijde we reld. Elke seconde worden er 3 gebo ren. En 2 daarvan groeien op onder kommervolle omstandigheden. Morgen op Zondagsschool hopen we nog wel iets te vertellen over de te ver sturen geschenkjes. PREDIKANT EN BURGEMEES TER SPREKEN. Een ontroerend moment vormde de toespraak van Ds. Addink tot de kinde ren, die het zondagsschoolgedicht de clameerde „kleine droppels water, klei ne korrels zand", en de kinderen wees op de boosheid van de volkeren onder elkaar en op de figuur van Jezus Chris tus, die voor alle kinderen in de hele wereld de grote vriend wil zijn. Wan neer jullie een vriendenhand reiken en een vriendengroet sturen aan de andere kinderen in de wereld veraf maar ook dichtbij, dan volg je Hem na. En de Here Jezus, die alle macht heeft, zegt „Zo komt mijn Rijk van vrede en voor al kinderen mogen het binnengaan". De burgemeester, mr. W. H. Enklaar, die ten slotte het woord voerde, zeide, dat de achtergrond van dit samenzijn „vriendschap over de wereld" niet al leen het werk kan zijn van staatslieden, maar dat het moet groeien/ in de har ten van de mensen. Vriendschap kan alleen dan ontstaan wanneer men van elkander hoort, iets van elkander we dervaart, wanneer men elkander zo mo gelijk ontmoet en er de wil is elkander te verstaan. Vriendschap tussen de vol ken kan het best gediend worden, door dat de gewone burger van het ene land die van het andere land zoekt met de wil deze te begrijpen en te waarderen. Een bijdrage tot deze vriendschap wil len de kinderen deze middag leveren door het oplaten van de ballonnen, om daarmede te kennen te geven, dat - de kinderen van Nederland vriendschap zoeken door alle verschillen van ras, geloof en levensovertuiging heen. De burgemeester dankte de kinderen van de Holtense Zondagsscholen voor hun symbolische daad en sprak de hoop uit dat deze weerklank moge vin den in vele kinderharten en mensen harten over de gehele wereld. SAMENZANG. Tussen de toespraken door zongen de aanwezigen, aan wie een liederenblad was uitgereikt, met begeleiding van H.M.V. enkele liederen, o.a. gezang 302 1 en 2 en gezang 293 een drietal cou pletten. Ook zongen de kinderen alleen enkele zondagsschoolliederen. En terwijl de jeugd popelde van on geduld om de ballonnetjes nu eindelijk eens los te mogen laten naderde het slot van deze samenkomst. Mej. Jo Roelofs declameerde lied 225 van de bundel „Wie zingt mee", geti teld „Geen oost of west", en toen ging het fluitje van meester Brouwer en on der een luid gejuich van de kinder schare gingen de ballonnen de lucht in. Enkele kwamen in de bomen terecht, maar de meesten dreven snel af in oos telijke richting, hun boodschap voor de jeugd van andere landen meevoerend. Met het spelen en zingen van gezang 282 vei'S 1 „Blijf bij mij, Heer, want d'avond is nabij"., werd deze spontane demonstratie voor „vriendschap .over de wereld" besloten. Holten bracht batig saldo van pl.m. f 25.000.in. Contributie verhoging vrijwillige afdeling in 1958. In de dinsdagavond in de sociëteit De Hereniging te Deventer onder voorzitter schap van Dr. H. Couvert gehouden ver gadering van de ledenraad van het Alg. Ziekenfonds „D.O.Z. van 1860" werden de statuten gewijzigd in verband met de op 1 janari van dit jaar aangegane fusie met het Holtense algemene ziekenfonds. In deze vergadering heette de voorzit ter, na een woord van herinnering te hebben uitgesproken jegens enkele De venter leden, welke wegens overlijden en bedanken heengingen, in het bijzonder welkom de Holtense afgevaardigden, de heren H. Soer, bestuurslid, en A. Sche perman, G. J. Lanting en W. Beijers, lid van de ledenraad. De heer G. Brands was wegens ziekte afwezig. Hij sprak daarbij de hoop uit op een goede samen werking. Het zeer uitvoerig jaarverslag en de balans 'én verlies- en winstrekening over 1956 werden zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd, waarbij aan het be stuur en in het bijzonder aan de direc teur, de 'heer J. C. Steutel, dank werd gebracht voor de zeer uitvoerige over zichten. In verhand met de stijgende kosten van de ziekenhuisverpleging en de honoraria der medewerkers zal aan een contribu tieverhoging voor de vrijwillig verzeker den niet zijn te ontkomen, zo werd door de voorzitter medegedeeld. Deze zal echter pas in december kunnen worden bekend gemaakt, aangezien het bedrag nog niet is te overzien. Blijkens een van de zijde van de Zie kenfondsraad ontvangen accountants rapport over 1956 omtrent de uitkomsten van het 'Holtense fonds, heeft dit een De zondagsschoolkinderen in een lange stoet in de Oranjestraat op weg naar Kalfstermansweide, waar de ballonnetjes zullen worden opgelaten. INSTUIF START ZONDAGAVOND 13 OKTOBER. Evenals vorig winter zal er ook deze winter 's zondagsavonds weer „Instuif" zijn in gebouw Irene. Het. geheel gaat uit van de plaatselijke C.J.V.F. en C.J.M.V. Vorig jaar verkozen pl.m. 200 jonge-, lui 's zondagsavonds het gebouw Irene boven het geslenter op straat en de Hol- terberg. De organisatie berust ook thans weer bij een uit zes leden bestaande Instuif - commissie. Het doel is natuurlijk om de jeugd van straat te houden, maar ook wil men trachten om het gebouw Irene tot een ontmoetingscentrum te maken voor de jeugd van Holten. Het programma is voor de gehele win ter al bijna gereed, het omvat o.m. mu ziek, zang, toneel, schetsjes, conferences, spelen, filmstroken enz. Tevens zijn enkele sprekers uitgeno digd, die zullen trachten om op een boei ende wijze enkele jeugdproblemen te be handelen. Verder komt er elke avond een com- petitiespel met vervolg en in. de pauze wordt er een kop thee geserveerd. Kortom, het zal een gevarieerd pro gramma worden, waar de jeugd boven de 14 jaar met volle teugen van kan genie ten. De aanvangstijd is direct na de zon dagavondkerkdienst, dus ruim 8 uur. DOOR SPELEN MET OORLOGSTUIG GEWOND. Bij het spelen met munitie of ander oorlogstuig is de 16-jarige G. J. Rou- wenhorst uit de Burg. v. d. Borchstraat woensdagavond zodanig aan zijn lin kerarm en -hand gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en op advies van dokter Riet dijk naar het Algemeen Ziekenhuis te Deventer is overgebracht. Een groepje jongens was achter de O-A.D.-garage aan het spelen, toen R. een klein pijpje met een lucifer be werkte, waarbij het explodeerde. Zijn duim en twee vingers werden deerlijk gekwetst, terwijl er blijkbaar ook iets in zijn arm gedrongen is. Hij zal door dit gevaarlijk spelen met oorlogstuig geruime tijd gehandicapt zijn. VOORGOED VRIJGESTELD. De dienstplichtigen der lichting 1956 M. A. Bossschers, Beu'seberg 129, en der lichting 1957," G. H. Blankena, Espelo 29, zijn voor goed vrijgesteld van de dienst plicht wegens persoonlijke onmisbaar heid. TIENJARIG BESTAAN GEREF. VROUWENVERENIGING. Donderdagavond zal in gebouw „Re- hoboth" het feit worden herdacht, dat 10 jaar geleden de Gereformeerde Vrou wenvereniging „Priscilla" werd opge richt. IN HET STAMBOEK. Door de inspecteur van het N.R.S.. de heer A. Landeweerd, werden de vol gende koeien ingeschreven: Marijke 6 met b 78, eig. H. Lande weerd; Dora bc+ 75, eig. H. J. Arfman; Bertha 3 bc+ 76, eig. H. J. Bosschers; Leida 4 b78 en Mina 2 b77, eig. G. Landeweerd; Toosje 3 b78, eig. J Jansen; Irene 5 b77, eig. J. G. Hol- terman; Minie bc+ 77, eig. Joh. Wan- sink; Coba 16 b— 77, Coba 19 b— 78 en Martha b 79, eig. H. Beldman; Mina 2 b77, Dina 10 b 79 en Bertha 3 bc+ 76, eig. H. Rietberg; Mina 9 b77, eig. H. J. Haverslag; Dina 2 bc+ 75, eig. E. Prins; Trui 3 b79, Toos 2 bc+ 76 en Toos 3 bc+, eig. Wed. G. H. Stege- man; Marijke b78, eig. B. W. Ste vens; Willy 4 bc+ 76, eig. Wed. A. J. Nijland; Rozanna 10 bc-r 75, eig. W. F. Boode; Doortje 2 b— 77, Willy 3 h77, eig. F. J. Sluiter; Grada 15 b77, Grada 17 b 79, Dina 10 b— 77 en Alida 11 bc+ 75, eig. W. J. ten Den; Frida 64 b78, eig. W. Beumer; Maria 12 bc 76, eig. G. J. Meilink. In het Keurstamboek werden inge schreven: Toosje 2 b79, eig. J. Jan sen; Boukje 2 b 79, eig. W. J. Veltkamp; Coba 13 b 79, eig. H. Beldman; Grada 5 b 80, eig. H. Rietberg; Janny 1 b 80, eig. W. J. ten Den. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. Ds GROLLE EN DE JONGE KERK. Zondag komt de bekende Utrechtse predikant Ds Grolle in de Herv. Kerk preken over de Kerk en Israël. Voor de maandagavond daarop heeft de Jonge Kerk eveneens beslag kunnen leggen op Ds. Grolle, die zo bereidwillig was deze avond te komen praten over de zending onder de Joden en de problemen, welke daarmee .verband houden. Het gesproken woord zal worden verduidelijkt met licht beelden, zodat 't een interessante avond zal worden. De Jonge Kerk doet daarom een drin gend beroep op haar leden om deze avond 'bij te wonen. Het zou bovendien niet prettig zijn, indien Ds. Grolle slechts voor een paar mensen zou moeten staan te praten. Het Onderwerp is leerzaam en 'belang rijk en mochten er soms vragen zijn ge rezen naar aanleiding van zijn preek van zondag, dan is Ds. Grolle gaarne bereid nadere uitleg te geven. i, PREDIKBEURTEN. Zondag 13 oktober (Israël-zondag). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds Grolle van Utrecht; 7 uur Ds Addink (Zondag 4-5 H.C.). In alle dien sten collecte voor „Kerk en Israël". Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Collecte „Kerk en Israël". Geref. Kerk. 10 uur (Voorb. H. Avond maal) Ds Hoogkamp en 2.30 uur Ds Vogelaar van Almelo. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor Evan gelisatie in Brabant en Limburg. batig saldo van ruim f 25.000.inge. bracht, aan welk bedrag nog een nadere 'bestemming zal worden gegeven. Van de 'heer Beijers, die als lid van de ledenraad tevens zitting had als gedele geerd bestuurslid, was bericht ingeko men, dat hij zich in ver'band met de toe treding van de gemeente Holten tot het Instituut Ziektekosten Ambtenarei (I.Z.A.) verplicht zag als lid te bedan ken. Nadat de voorzitter 'hierover zijn had uitgedrukt, omdat men de heer Beijers had leren kennen als een be stuurslid, dat de belangen van de verze kerden vele jaren uitstekend heeft ge diend, bedankte deze bestuur en leden raad voor de prettiige wijze, waarop nier de Holtense verzekerden is tegemoet ge treden Holten was het kleinste onderling beheerde ziekenfonds in ons 'land. Het wa, ren geen financiële-, maar organisator? sche moeilijkheden, die 'het noopten on een fusie met het Deventer fonds aar te -gaan. De voorzitter gaf ten slotte nog een overzicht van het aantal afschrijvingen, dat in de 20e tot en met de 32e weet plaats vond wegens overschrijding van de inkomensgrens der leden, zoals tussen de Kon. Ned. Maatschappij voor Genees kunde en de Ziekenfondsorganisaties was overeengekomen. Dit aantal bedroeg 1233 verzekerden, waaronder van Holten 140 verzekerden. Daarvan werden overge schreven naar de afdeling Nezifo 1070 verzekerden, w.o. van Holten 117. Niet verzekerd bleven 84 verzekerden, w.o. van Holten 23. Het aantal ingekomen formulieren had betrekking op 5622 verzekerden uit De venter en 1453 uit Holten. Naar de inkomens waren deze als volgt verdeeld: beneden f3500.Deventer 1512 verz. (27 Holten 679 verz. (47 tussen f 3500 en f 5000: Deven ter 2390 verz. (42 Holten 459 verz, (32 tussen f 5000 en f6000: Deven ter 1059 verz. (19 Holten 207 verz. (14-%); tussen f 6000 en f6900: De venter 661 verz. (12%), Holten 108 verz. (7 MOOIE OPBRENGST. De huis aan -huis collecte, die onlangs in deze gemeente werd gehouden ten bate van het C.N.V. t.b.c.-bestrijdingsfonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft f318 opgebracht. Het vorig jaar bedroeg de opbrengst f 274. JUBILEUM O.L. SCHOOL DIJKERHOEK. Op maandagavond 7 oktober j.l. was er, in de school te Dijkerhoek een ver gadering belegd door de commissies, die betrokken zijn bij de organisatie van het jubileumfeest in 1958. De school te Dijkerhoek zal dan 75 jaar bestaan en men is in Dijkerhoek van plan, dat feit op bijzondere wijze te gedenken. Na rijp beraad werd met eenparig heid van stemmen besloten, het feest terrein nabij de school te projecteren, zodat de school in het middelpunt van de feestelijkheden zal staan. Voorts werd besloten als data vast te stellen 9 en 10 juli 1958. De commissies zullen zich nu elk af zonderlijk beraden omtrent de moge lijkheden die er zijn om een bijzonder programma samen te stellen. Uiteraard zal hiervoor veel geld no dig zijn, maar er is de afgelopen tijd al zo veel gesproken over dit jubileum, dat men wel verwacht, dat de ingeze tenen van Dijkerhoek zich in dat op zicht ook van hun beste zijde zullen laten kennen. K. BRINKMAN De heer K. Brinkman, oud-machinist van de Coöp. fabriek van zuivelpro- dukten „De Vrijheid", herdenkt dins dag het feit, dat hij vóór 40 jaar werd aangesteld als stoker van de centrale verwarming der o.l. Dorpsschool, de tegenwoordige Uloschool. Dat geschied de bij raadsbesluit van 12 oktober 1917. Het was maar een neven-functie voor de heer Brinkman en het is dus niet zo'n belangrijk jubileum, maar het feit, dat hij veertig jaar voor de verwar ming van 't schoolgebouw zorgde zon der dat het onderwijs ook maar een ogenblik gestagneerd heeft, mag toch wel even aan de vergetelheid ontrukt worden. De heer Brinkman heeft al die jaren wel geweten wat vroeg op staan was. De zorg voor de centrale verwarming deed hem extra vroeg uit de veren komen. De nog krasse jubi laris is thans 71 jaar. Hij zal nu wel| spoedig met pensioen gaan, w,ant dat is aan deze betrekking, welke met en kele honderden guldens per jaar ge honoreerd wordt, inderdaad nog ver bonden. Wij bieden hem op deze dag gaarne onze hartelijke gelukwensen aan..

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2