Hoe staan wij tegenover moderne kunst De „Times" ZENUWRUST PREDIKBEURTEN Veemarkt Rijssen SPORT ft VEILIG VERKEER Het zien van moderne schilderijen is een even spannende als soms onbevre digende bezigheid. Spannend is het als we menen er iets in te herkennen of als de kleurencombinaties ons gevoel voor schoonheid behagen. Veel vaker is het echter teleurstellend, we begrij pen niet wat het voorstelt of wat de bedoeling ervan is. In het bizonder de voorwerploze kunst laat ons veelal on beroerd. Zij zegt ons niets, zij spreekt ons niet aan. Dat is een ervaring, die velen van ons hebben. Toch is daar iets vreemds in. Muziek is ook voorwerploos. We begrijpen er lang biet alles van, maar het horen van muziek heft ons op, ontroert ons. Het niet begrijpen van muziek komt niet alleen in deze tijd voor. Van de leermeester van Richard Haydn te. We nen gaat het verhaal, dat hij eens bi- zonder graag een koets met paarden wilde hebben. Hij was echter niet in staat om deze te kopen. Toen liet hij de hofkapel iets spelen, waarin het trappelen van paarden tot uitdrukking werd gebracht. De keizerin, die onder zijn gehoor was, begreep de bedoeling en schonk hem het zozeer begeerde. Maar lang niet alle toehoorders in het 18e-eeuwse Wenen zullen dit in zijn muziek gehoord hebben. Is het zo ook niet in zekere zin met de moderne kunst? De één begrijpt haar, omdat hij ongeveer aanvoelt wat de kunstenaar doorleefde, toen hij zijn werk maakte; voor de ander blijft zij een raadsel. Natuurlijk zijn er altijd schilderijen of beeldhouwwerken, die ons niets zeg gen. Niet al hetgeen vervaardigd wordt, is kunst. De kunstenaar worstelt met de materie; de ene keer gelukt het hem beter een gevoelservaring tot uitdruk king te brengen dan de andere keer. Wij, beschouwers van zijn werk, zijn ook niet altijd in dezelfde ontvanke lijke stemming. Misschien zijn wij er nog niet aan toe om het te begrijpen. Maar wat ons nü niet aanspreekt, kan ons over tien of twintig jaren wel ra ken. We groeien zelf voortdurend; we worden rijper, meer door het leven ge vormd en daardoor ook begrijpender. Is het .niet merkwaardig, dat het mo derne beeldhouwwerk van Ossip Zad- kine „De verwoeste stad", dat te Rot terdam aan de kop van de Leuvehaven staat, bijna alle mensen iets zegt? Ook hier is bij de uitbeelding afgeweken van de normale anatomische vormen. Het is geen man van vlees en bloed, zoals de vroegere beeldhouwwerken dat trachtten te suggereren. Het inwen dige ontbreekt aan dit mannenlichaam. Maar juist daardoor wordt het aangrij pend, verbijsterend. De ontzetting van de verwoesting van Rotterdam in 1940 hebben we allemaal beleefd, ook al woonden we er niet. Er is iets door ons heen gegaan; we hebben de afgrijse lijke verschrikking van de luchtbom bardementen doorlééfd. Zoals wij in ra deloosheid de handen ten hemel hie ven, zo staat daar dat beeld van Zad- kine. Het is moderne kunst heel an ders dan we tot nu toe als kunst be schouwden. Er is iets met ons gebeurd. Wij zijn niet meer dezelfde mensen van vóór 1940, al dadelijk niet na het bombar dement van Rotterdam. Gesteld, dat we buiten de oorlog waren gebleven en we hadden dit beeld ergens in het buiten land aangetroffen zouden we er dan zó van onder de indruk zijn? Het beeld van Zadkine is niet mooi - zoals we 'n negentiende-eeuws beeld houwwerk mooi vinden. Het is ook niet de bedoeling van de kunstenaar ge weest, dat we het mooi zouden vin den. Het is rauw; het is een schreeuw uit de ijzige verlatenheid van- dit le ven; het is de ontzetting om wat men sen elkaar kunnen aandoen. Zou het zo ook niet zijn met veel an dere uitingen van de moderne kunst? We leven niet meer in de, naar ons ge voel, vriendelijke 18e eeuw, waarin 't leven zo gezapig voortkabbelde. Onze tijd is hard, kil, zakelijk, gevoelloos. We kunnen er de ogen voor sluiten, ons te rug trekken op ons eiland, dat ons de. vertrouwdheid en de warmte geeft, waarin we ons behagelijk gevoelen. Hoe prachtig is de klassieke muziek; hoe kunnen we genieten van de beeldhouw en schilderkunst van vroeger. Er is niets op tegen, dat we die kunst mooier vin den. Als we er maar bij bedenken, dat zij uit een voorbije periode dateert; als we maar proberen om open te staan voor de hedendaagse kunst. In tal van uitingen is de moderne kunst niet mooi, maar wel eerlijker, realistischer, meer een poging om door te dringen tot de kern der dingen. Ligt hier niet het verband met onze tijd van kern-energie? De kunstenaar is altijd verder dan de gewone man; hij doorleeft en doorvoelt de ervaringen des levens dieper, intenser. „De schil derkunst dient niet voor de vervaardi ging van' schilderijen om daarmee de kamer te versieren", heeft Picasso ge zegd. Zij heeft een grootser doel: de weerspiegeling te zijn van de tijd met al zijn verwarrende ontwikkelingen en gebeurtenissen. Het schilderij „De wenende vrouw" van Picasso is niet mooi op de wijze waarop we een portret van een eeuw geleden kunnen bewonderen. Maar het is wel aangrijpend; hoe langer we het bezien, hoe duidelijker de bewogenheid van de kunstenaar tot" ons spreekt. Aimé Césaire heeft in een gedicht over Picasso geschreven: „Al wat ooit werd verscheurd is in mij verscheurd. Al wat ooit werd verminkt is in mij verminkt." Zo heeft de kunstenaar dit portret gemaakt, zo heeft hij 't zelf doorvoeld. Bij de eerste oogopslag doet het ons vreemd aan: die scherpe, hoekige lij nen zo is toch geen enkel vrouwen gezicht? Maar het ging er de kunste naar ook niet om een gezicht van vlees en bloed uit te beelden; hij heeft in dit werk de essentie van de smart uitge beeld en naar ons gevoel aangrijpen der dan ooit een ander vóór hem. Willen we met dit alles beweren, dat de moderne kunst voor pns een open boek is? Allerminst. Maar wel is het zien van moderne kunst als een reis door een vreemd land, waar we aller lei dingen tegenkomen, die we anders doen. Wijzen we ze daarom af of pro beren we te begrijpen waarom het zo is en waarom men het zo doet? Wie het laatste nastreeft (in- het bizonder ten aanzien van de moderne kunst) merkt soms pas na enige jaren dat hij gegroeid is, dat zijn geest zich verruimd heeft en dat hij iets dichter is gekomen tot het wezen der dingen. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. „BLIJF LENIG" Onder dit motto gaat het bestuur van BATO, met assistentie van enkele, in gezetenen, pogingen doen om te komen tot een flinke afdeling senioren-gym nasten. Het actieve comité als we het zo even mogen noemen heeft 't oog niet op die heren, die in no time langs een touw tot in de nok van de piste schieten of ieders bewondering afdwingen door hun prestaties op de brug of aan het rek, doch men ver- wacht op deze oefeningen die don derdagsavonds gehouden zullen worden van 9.30-10 30 uur gaarne die heren, die het grote nut inzien van een we kelijkse lichte oefening. U ziet er wel het nut van' in, maar.U kunt het niet. Deze conclusie is op z'n minst zeer voorbarig te noemen, want U hebt het nooit serieus geprobeerd. Eén uurtje lichte oefeningen onder de deskundige leiding van de leraar van BATO, de heer W. Knapen te Nijverdal, zal U on getwijfeld goed doen en U zult na en kele weken tevens tot de conclusie ko men, dat U zichzelf onderschatte. Opgave tot deelname kan plaatsheb ben bij de heren H. Soer, Larenseweg,; H. Klein Velderman, Kolweg en bij de bestuursleden van BATO. OUD-PLAATSGENOOT JUBILEERT Naar wij vernemen, zal het op 15 oktober a.s. 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loij- sen in gemeentedient werd aangesteld. •Na als volontair ter secretarie van Rijs- sen te zijn werkzaam geweest, werd de heer Steenbakker per 15 oktober '17 aangesteld tot 3e ambtenaar ter secre tarie van Schoonhoven om in die ge meente op te klimmen tot adjunct-com mies. Op 15 juni 1921 trad de heer Steenbakker als commies ter secretarie in dienst der gemeente Boskoop. Op 1 januari 1932 werd hij bevorderd tot hoofdcommies-wnd. secretaris Bij K.B. van 22 oktober '46 werd de heer Steen bakker Morilyon Loijsen met ingang van 16 november 1946 benoemd tot burgemeester der gemeenten Benthui zen én Moerkapelle. In Benthuizen en Moerkapelle zal 'n buitengewone openbare vergadering van. de raad worden gehouden, waarin aan dacht zal worden besteed aan dit jubi leum. Daarna zullen burgemeester en mevrouw Steenbakker met hun' kinde ren een receptie houden. De heer Jacon Johannes Steenbakker is geboren op 20 november 1899 te Co- lijnsplaat (Zeeland). VRIENDSCHAP OVER DE WERELD. In navolging van wat al in verschil lende plaatsen van ons land is gebeurd, hopen de drie zondagsscholen te Dijker- hoek, Espelo en Holten, zoals reeds eer der werd gemeld, op zaterdag 5 oktober ballonnen op te laten door de zondags schoolleerlingen. Om 3 uur komt de jeugd samen op 'het plein voor de Dorpsschool, en om 3.20 vertrekt men met H.M.V. voorop naar de Rietmolenstraat. Daarna gaat de stoet door de Oranjestraat, de Dorps straat en de Stationsstraat naar Kalf- stermansweide. De leerlingen der zon dagsscholen worden daar in de vorm van een grote V opgesteld. Als sprekers zullen Ds. C. C. Addink en Mr. W. H. Enklaar optreden. Na het declameren van een lied door iemand van het zon- dagsschoolpersoneel zullen om 4 uur on geveer 550 ballonnetjes opstijgen. Een geluidsversterker zal aanwezig zijn. De kinderen zingen liederen en H.M.V. zal op het terrein ook medewerking ver lenen. Bij ongunstig weer worden de ballonnen vermoedelijk losgelaten op het plein van de O.L. Dorpsschool. Om de onkosten te dekken zal van vol wassenen hij het verlaten van het ter rein een kwartje worden gevraagd en van kinderen, die niet op zondagsschool gaan, een stuiver. Er wordt gerekend op grote belangstelling van de, zijde van ouders, vrienden en anderen. BERGRUITERS NAAR EMMELOORD Het achttal van dc Landelijke rij vere niging „Bergruiters", dat op zaterdag 28 september (heden) te Emmeloord Zal deelnemen aan de wedstrijden om het landskampioenschap, was bij het ter per se gaan van dit nummer nog niet be kend, doch het zou worden gekozen uit de volgende 9 ruiters. E. Aaltink met Dollarprins; W. Aal- tink met Supke; T. Beldman Jr. met Roscoe Törner; G. Bolink met Lyda; L. B. Bronsvoort met Honduroe; Joh. Bronsvoort met Klein Duimpje; H. Schoneveld met Invasie; J. Struik met Henny; Jhr. v. Coeverden met Lord. De heer T. Beldman Sr. zal met Amigo deelnemen aan de kampioenswedstrij den springen, klasse. L.M.Z. HUIS SLACHT, INMAAK, DIEPVRIES Op vrijdag 20 september hield de Es- pelose Plattelandsvrouwenbond haar le vergadering van het nieuwe seizoen. De opkomst was verrassend goed met weer een aanwinst van nieuwe leden. Mej. S. G. M. Rottink van de „Stich ting v. Huish. Voorlichting ten Platte- lande" uit Delden, liet een paar films zien over de huisslacht en de inmaak, waarbij ze op de haar eigen, gezellige en zeer duidelijke manier een uiteenzet ting gaf van wat het filmbeeld toonde. De film van de huisslacht liet het hele procédé hiervan zien: vanaf het doden van het varken tot aan het eerste maal, dat de eigenaar van het varken met zijn gezin van de huisslacht genoot. Mej. Rottink wees hierbij op het be lang van een goede huisslager, die er voor zorgt, dat de diverse delen van het vlees wel degelijk naar hun eigenschap pen behandeld worden, zodat niet het hele varken als worst verwerkt wordt. De film, die volgde, vertoonde een on derdeel van de huisslacht, n.l. het ma ken van bakbloed- "en bakleverworst en metworst. Hierbij bleek van groot be lang hoeveel zout er gebruikt moet wor den in het 'begin, daar de hoeveelheid zout bij de afwerking afhankelijk is van de bestemming van de worst. Tenslotte kreeg de inmaak van al deze lekkernijen een beurt op de film. Hierna sprak mej. Rottink, zij het kort door tijdgebrek, over het gemak van diepvrieskluizen, die volgens haar het voordeligst in' coöperatief verband gebouwd kunnen worden. Dichtbijzijn- de voorbeelden hiervan zijn in Laren en Diepenheim te vinden. Van het meeste, wat de film bood, waren de Plattelandsvrouwen wel op de hoogte, maar mej. Rottink wist steeds weer kleine praktische verbeteringen aan 'te geven, die voor de toeschouwsters van waarde bleken. Van .de gelegenheid tot het stellen van vragen werd dan ook goed gebruik gemaakt. Na de koffie, die een welkome afwis seling gaf, werd het gewone program ma afgewerkt, met o.a. suggesties voor het komende seizoen. Bij de mededelingen werd nog eens extra propaganda gemaakt voor het bou wen van een wijkgebouw van het Groe ne Kruis, waarbij niet op eigen voor deel gelet moet worden, maar op het algemeen belang, dat het noodzakelijk maakt, dat dit gebouw er nu eindelijk eens komt. De leden werden dan ook opgewekt allen hiervoor een steentje bij te dragen, speciaal 'door ook mede rond te gaan met de aandelenlijst. Deze bijeenkomst was van de Esp. Bond weer een goed begin. 10 JAAR C.J.M.V. „DE VRIENDENSCHAAR" De C-JMV „De Vriendenschaar" uit de Beuseberg heeft zaterdagavond 21 september haar 10-jarig bestaan her dacht met een zeer geslaagde feest avond in gebouw „Irene". De voorzitter van de jubilerender af deling, de heer J. Jansen, opende deze avond op de gebruikelijke wijze, waar na hij in een kort openings- en wel komstwoord o.a zijn vreugde uitsprak over de grote belangstelling bij de vie ring van het tweede lustrum. De secretaris, de heer W. Aalpol, liet hierna in een uitvoerig verslag de voor naamste gebeurtenissen uit de achter liggende tien jaar de revue passeren. „De Vriendenschaar" kende „ups en downs", doch wanneer deze laatste zich voordeden, heeft men als vrienden de schouders er onder gezet en steeds wer den de moeilijkheden opgelost. Gelukwensen. Namens de kerkeraad der Hervorm de Gemeente bracht Ds. C. C. Addink de hartelijke gelukwensen over en de heer A. Westerik voerde het woord na mens de verschillende plaatselijke Her vormde jeugdverenigingen en het pro vinciaal CJMV-bestuur. De lieer A. Pekkeriet te Nijverdal, oud-voorzitter van ,De Vriendenschaar', wees in een korte toespraak op de goe de sfeer, die er altijd in deze Beuse- bergse club heerste. Toneel en muziek. De toneelclub uit de Markelose CJ MV bracht op deze avond voor 't voet licht het prachtige spel „Wij weten niet alles". Het stuk - drie bedrijven - werd prima gespeeld en de medewerkenden oogstten verschillende keren een gul en dankbaar applaus. In de pauze werd een verloting ge houden met als hoofdprijs een mooie wollen deken. De prijzen bestonden •verder uit konijnen, krentebroden, vaas jes enz. Al met al een zeer geslaagde feestavond. Voor een gezellige muzi kale omlijsting zorgden de Tegahaja's. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur, 10.30 uur (Bed. H. Av.) en 's avonds 19.30 uur (opening winterwerk) Ds. Addink. Extra collecte voor het kerkkoor. Dijkerhoek. 10 u. deEerw. Heer Lub bers van Lochem. Extra collecte voor het kerkkoor. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoog kamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Chr. Kleu terschool. Op de maandag j.l. te Rijssen ge houden veemarkt w.aren aangevoerd: 1361 st. vee, runderen 174, varkens 1187. Prijzen: 75 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,75 tot f3,-; tweede kwa liteit van f2,40 tot f2,75; derde kwa liteit van f2,05 tot f2,40 per kg slacht- gewicht; 55 melk- en kalf koeien van f650,- tot f975,- per stuk; 15 pinken v. f425,- tot f635,- per stuk; 13 graskal veren van f230,- tot f350,- per stuk; 16 nuchtere kalveren van f 50,- tot f 70,- p. stuk; 33 drachtige zeugen van f225 tot f325,- per stuk; 28 loopvarkens van f60,- tot f85,- per stuk; 1126 biggen v. f 30,- tot f 50,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: De handel had een zeer langzaam verloop. Vooral de afwijkende soorten waren minder goed te plaatsen met iets dalende prij zen. Gebruiksvee: Aanbod niet groot. De handel had een zeer langzaam verloop met gelijkblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod niet groot. Handel kalm, prijzen niet hoger. Varkens en biggen: Aanbod niet gro ter. De handel had een zeer langzaam verloop, waardoor de prijzen met moei te staande bleven. Pinken en kalveren: Aanbod niet groot. De handel had een redelijk goed ver loop met onveranderde prijzen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN, Gevonden: bril; herenrijwiel (rood); regenbroek. Verloren: portemonnaie met inhoud; gedeelte van een uitlaat v. bromfiets. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, Telef. 352. NIEUWE CURSUSSEN. Begin oktober a.s. vangen de nieuwe cursussen aan van de Holtense Naai- en Handwerkschool. Zie de advertentie in dit nummer. Officiële publicaties BURGEMEESTER AFWEZIG. De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij wegens verblijf bui tenslands van 28 september tot 3 okto ber afwezig zal zijn. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag 23 sept. gespeelde volleybalwedstrijden voor de Nijverdalse volleybalcompetitie OKK 1-OKK 2 (d) 2—1 OKK 3-VBOW 2 (d) 0—3 VBOW 1-Sportlust 1 0—3 Hellendoorn l-Hellend. 2 1—2 Nijverdal 2-Visnet 2 3—0 OKK 1-OKK 2 3-0 Wedstrijdprogramma voor maandag 30 september a.s.: Sportlust 1-Sportlust 2 (d) VBOW 1-Hellendoorn (d) VBOW 2-Sportlust 2 Politie-De Zweef 1 Hellendoorn 2-Nijverdal 2 De Zweef 1-Politie BILJARTNIEUWS Voor de competitie van de biljart bond „Ons Genoegen" zullen in de week van 30 september tot 5 oktober de volgende wedstrijden worden ge speeld: Eerste klasse: De Waag 1-Oudelaar 1 Krijt op Tijd 1-Kalfsterman 1 HBC 1-Vios 1 NBC 1-Spekhorst 1 OBK l-'t Groentje 1 Tweede klasse: Kalfsterman 2-De Waag 2 Krijt op Tijd 2-NBC 2 Vios 2-'n Hook 1 OBK 3-OBK 2 HBC 3-HBC 2 Wil men de positie van het dag blad „The Times" (De Tijd) in het Engelse openbare leven schetsen, dan kan het niet beter dan met het mopje, dat eens in een der Engelse zondagsbladen stond. Een heer zit in zijn club, en om hem heen, op eerbiedige afstand, fluisteren de andere leden, kenne lijk diep onder de indruk, achter hun hand. Hij heeft een ingezonden stuk in de „Times" geplaatst ge kregen! Men moet dan ook vooral niet den ken, dat ieder die een ingezonden stuk naar de „Times" stuurt, dat prompt geplaatst krijgt. Het is een hele onder scheiding, wanneer zoiets gebeurt. De onderwerpen lopen sterk uiteen, van dierenbescherming en de toestand van de wegen tot de internationale politiek. Regeringspersonen, ook uit het buiten land, hebben zich tot de „Times" ge wend om hun inzichten aan het publiek kenbaar te maken. Van koningin Vic toria, die na de dood van haar gemaal zich in de diepste rouw jarenlang te rugtrok, is bekend, dat zij door een in gezonden stuk in de „Times" een be roep deed op haar onderdanen om be grip te tonen voor haar houding, die nogal sterk werd gecretiseerd. DE WALTERS.. In 1785 had een zekere John Walter een typografische vinding gedaan en om de praktische waarde daarvan te bewijzen, drukte hij een krantje Daily Universal Register". Die uitvinding ge raakte in het vergeetboek, maar het krantje werd voortgezet onder de naam „The Times". Driegeneraties Walters, die als koningen werden aangeduid als Walter I, II en III, hebben er toe bijge dragen „The Times" te maken tot een soort nationale instelling. Het was in alle opzichten een toon aangevend blad, al was de inhoud vaak zwaar te verteren. De „Times" was de eerste krant, die op een snelpers werd gedrukt. In 1815 bedroeg de oplage 5000 exemplaren. Thans loopt die in de honderdduizenden. Dat is heus niet veel, wanneer men in aanmerking neemt, dat het befaamde zondagsblad „News of the World" een oplage heeft van 7 miljoen. Maar het zit 'em bij de „Ti mes" niet in de kwantiteit maar in de kwaliteit. Lange jaren ging de „Times" er prat op, dat in dit blad nimmer een druk- of zetfout stond. Die trots is niet meer gans ongeschonden, want het is in de na-oorlogse jaren tóch een paar keer gebeurd en conservatieve Engelsen acht ten dit méde een bewijs, dat het met Engeland op z'n eind liep DE BARONNEN, Naast de oer-degelijke „Times" met de eerste pagina alleen maar bezet met kleine advertenties het is het blad met de saaiste voorpagina ter wereld verschenen al spoedig dagbladen, die méér tegemoet kwamen aan de eisen van „the man of the street", on met de jaren miljoenen-oplagen bereikten. De eigenaars van deze dagbladconcerns, -die prompt in de adelstand werden ver heven, waren de pérsbaronnen' als Lord Röthermere, Lord Kemsley en Lord Northcliffe, waarvan de laatste ver-uit de meest opvallende figuur was. Op 't gebied van sensatie kon niemand hem kloppen; hij voerde politiek op eigen houtje. En hij was het, die het oog sloeg op de „Times". Wanneer hij dit blad in handen nam,- was de kroon op zijn ambities gezethoewel de „Ti mes" in alles de tegenvoeter was van de Northcliffe-pers. Toen een Walter- nazaat de onvergeeflijke moed had, de „Times" aan Northcliffe te verkopen, leek het eind van de „Times" als in vloedrijkste persorgaan van Engeland, en misschien van de wereld, voorgoed voorbij. Maar Northcliffe wist eigenlijk niet goed, nu hij de „Times" had, wat hij er mee doen moest. Het was of hij begreep, dat dit speelgoed hem te machtig was. Hij durfde niet eens zijn naam als eigenaar in de kop van het blad zetten! Northcliffe is tenslotte waanzinnig ge storven, nadat men door z'n vreemde gedragingen al geruime tijd aan zijn geestesvermogens twijfelde. En toen de erfgenamen van de krantenlord 't blad opnieuw te koop aanboden, werd er voor gezorgd, dat de „Times" nimmer meer in „onwaardige" handen zou te recht komen. Er werd een stichting gevormd, waarin o.a. de Opperrechter, de Lord Chief Justice, de Rector-mag- nificus van de beroemde Oxford-uni- versiteit en een van de gouverneur van de Bank van Engeland zitting hadden. Het voortbestaan van de „Times" als „nationale instelling" was verzekerd! DE BLOWITZ. 'De „Times" was altijd uitstekend ge ïnformeerd en zag in dit opzicht ook geen been in gedurfde stunts.. Een his torisch succes was het, dat de „Times" het verslag van het Berlijnse Congres, bijeengeroepen om over de toekomst van- Turkije te beslissen en waarvan de onderhandelingen in het diepste ge heim plaats vonden, wist te geven niet alleen, maar het daar gesloten verdrag publiceerde precies op het ogenblik, dat het in Berlijn werd ondertekend. Dit dankte het blad aan een corres pondent, De Blowitz, een der- beste journalisten, die ooit hebben geleefd en die een vertrouwensman had, die de inlichtingen, welke De Blowitz no dig had, verborg in de rand van zijn hoed. Hij hing die op in een restaurant, waar De Blowitz dineerde. De heren verwisselden, zonder dat iemand het merkte, van hoed. De grote Bismarck was razend, toen hij van de stunt van de „Times" hoorde, maar toch ook spor tief genoeg om De Blowitz later voor te dragen voor een hoge Duitse onder scheiding, de Kroonorde. Toen de Duitse pers hierover in op roer raakte, want een zo hoge onder scheiding was nog nimmer aan een Duitse journalist uitgereikt, zei Bis marck: „Maar meneer De Blowitz is ook geen gewóne journalist Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2