Troonrede verheelt niet dat er reden tot ernstige bezorgdheid' is Begrotingstekort van 615 miljoen Miljoenennota in vogelvlucht IR Regering vast besloten vertrouwen in financiële situatie te herstellen VEILIG VERSEER Huid genezing Hogere omzetbelasting op sigaretten personenauto's en televisietoestellen Zó ZIJN DE CIJFERS VOOR 1958 (Samenvattend begrotingsbeeld) itie ha aktig de se co a gro 'buitf n goi t on gt. eptei groo reel ivetii ire g ti. Me erkii 10k in ali ■orde, :t zei! maai varii en :quai n so< n he kelijli 3 „Al op di »nnin voo .ckets ilwas word node] ie wei jum iport) wel- >estel het- I zijn zelf mode- >egint - uur, mar- oeffe m ei ;e et orlec eten an te :auw- nog tand- 'g er taak erige mee van die eren zien, stal- aan adig, Dinsdag 17 september heeft H.M. Ko ningin Juliana ter gelegenheid van de eerste gewone zitting der Staten-Gene- raal, de volgende rede uitgesproken.: Leden der Staten-Generaal, En zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale spanningen duren on verminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernsti ge bezorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, in vesteringen en overheidsuitgaven te za- men het nationale inkomen overtref fen. De bestedingen De genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels om dat blfjkens de thans beschikbare ge gevens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gere zen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De Rege ring harerzijds is vast besloten zoda nige maatregelen te treffen of te be vorderen, dat het evenwicht in de ver houdingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie wor den hersteld. De rijksbegroting Dit beleid drukt zijn stempel op de rijksbegroting voor 1958. Een beper king van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Boven dien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de Regering het voor een- gezonde en ongestoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weer over te gaan tot het verstrekken aan de gemeenten van voorschotten ten be hoeve van de woningwetbouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de tegenwoor dige omstandigheden kunnen de ge meenten de verantwoordelijkheid voor de financiering van deze bouw niet blij ven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financie ring van de gehele dienst is gewaar borgd zonder een dergelijk beroep. Belastingverhoging Ten einde dit mogelijk te maken, acht de Regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tijdelijke ver hoging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisietoestellen en op sigaretten. Bo vendien zal de opschorting van de in vesteringsaftrek in 1958 moeten voort duren en zal een tijdelijke heffing van opcenten op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de be perking van de bestedingen. Verdere verhoging van de uitvoer vraagt bizondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze con currentiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij 't ne men van maatregelen, die tot verho ging der produktiekosten kunnen lei den, is geboden. Zolang de huidige toe stand voortduurt, zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de intwikkeling van 't loonpeil de grootst nogeljjke beperking moeten opleggen. Prijsstabilisatie Mede met het oog hierop moet de prijsstabilisatiepolitiek in overleg met het bedrijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het me dedingingsbeleid zullen ook moeten be vorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. Het is dringend noodzakelijk de be sparingen op te voeren onder inschake- .ing van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen u in het komende sittingsjaar bereiken. De landbouw Voor landbouwprodukten vertoont de cngunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen verbe tering. Ze lijkt zelfs van structurele aard te worden. Voortgebouwd zal wor- len op de grondslag, welke de Rege- ing het afgelopen jaar heeft gelegd. In lit verband zullen de vraagstukken van Ie totale omvang van de produktie en '/an de verbetering van de bedrijfs structuur de bizondere aandacht vra gen. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersom standigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag wor den, dat meer dan 80000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toe kunnen aanbieden een ontwerp van gevoegd. Het streven van de Regering blijft, ook in het komende jaar, ge richt op een binnen het kader van de bestaande mogelijkheden zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40000 woningwetwoningen mogelijk te ma ken. Ter betere aanpassing van de rijks- steun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van par ticuliere woningen met een redelijke huurprijs, is een wijziging van de pre mie- en bijdrageregeling woningbouw '53 tot stand gebracht. Verwacht wordt, Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40000 particuliere wo ningen zal worden aangevangen. Woningbouw-lening Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelo pen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten worden aangegaan, in het bizonder voor de nog in dit jaar ondernomen woningbouw, zal de Regering haar medewerking verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningb o uwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bjdrage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden verruimd. Andere rijksdelen De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het Statuut heeft de voortdurende aandacht der regering. Na ontvangst van een binnenkort te ver wachten advies van de commissie tot herziening van de staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guinea, hoopt de Regering aan de Staten-Generaal te wet tot partiële herziening van de be windsregeling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de po litieke ontwikkeling van dat gebied. Euromarkt In de samenstelling tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende een Europese Economische Gemeenschap en 'n Euro pese Gemeenschap voor Atoomener gie, alsmede door de tussen de Rege ringen der drie Beneluxlanden bereik te overeenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De be handeling van de drie hiermede sa menhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. N.A.T.O. Het levensbelang van de Noord-At lantische Verdrags-Organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Ten einde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het ko mende zittingsjaar veel van uw werk kracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waar bij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zo wel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krach ten, zal nieuwe en ruimer mogelijkhe den moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker om standigheden heeft gepresteerd, ver trouw ik, dat het ook thans de zelf beheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verant woordelijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal geopend. 17 september 1957. NA-INLEVERING OUDE VAKANTIEBONNEN 1956-1957. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat aan werkgevers zowel als aan arbeiders nog éénmaal de gelegenheid zal worden ge geven om de eventueel nog in hun be zit zijnde oude vakantiebonnen van 't boekjaar 1956-1957, kenbaar aan de op druk „Geldig tot en met 30 april 1957" in te wisselen. Ofschoon de periode, waarbinnen de per 1 mei 1957 ongeldig geworden va kantiebonnen ter omruiling of ter ver zilvering moesten worden aangeboden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uitzondering nog uiterlijk tot en met 31 oktober 1957 de gelegenheid daartoe worden opengesteld. Echter zal in alle gevallen, derhalve zowel bij om ruiling als bij verzilvering, een korting worden toegepast van 25 °/o wegens te late inlevering. De werkgevers dienen de bonnen, zo als gebruikelijk op te zenden aan de Administratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Zeekant 35, Sche- veningen, en mede te delen of terug betaling dan wel omruiling voor nieuwe bonnen wordt gewenst. De ar beiders dienen de bonnen, welke ge plakt moeten zijn in de hiervoor be stemde opplakboekjes, in te leveren bij een plaatselijk penningmeester van één der navolgende landarbeidersbonden: Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond; Ned. Chr. Landarbeidersbond; Ned. Kath. Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Met nadruk wordt erop gewezen, dat dit de laatste gelegenheid is om vakan tiebonnen van het boekjaar 1956-1957 in te leveren. Na 31 oktober zal dan ook onder geen voorwaarde meer tot vergoeding van deze bonnen worden overgegaan. Huidzuiverheid-Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder (IN MILJOENEN GULDENS) GEWONE DIENST Uitgaven ......6330 Middelen 7263 Saldo .,...-{-933 Landbouw-egalisatiefonds Saldo 326 .BUITENGEWONE DIENST (Kapitaalsuitgaven en ontvangsten) Uitgaven 1322 Middelen 275 Saldo —1047 GEHELE DIENST Uitgaven (iricl. nadelig saldo landbouw- egalisatiefonds) ....7978 Middelen 7538 Saldo ontwerp-begroting —440 Voorts zijn nog te verwachten de volgende additionele v uitgaven ten laste van de GEWONE DIENST Defensie-uitgaven uit hoofde van in vorige jaren niet opgenomen gelden 96 Uitgaven, welke zullen voortvloeien uit wettelijke en andere regelingen, die op het tijdstip van indienen der begroting nog niet tot stand zijn gekomen: Sanering algemeen burgerlijk pensioenfonds en spoorwegpensioenfonds 159 E.E.G.- en Euratomverdragcn50 Nadelig saldo 305 Nadelig saldo 745 Ter vermindering van dit nadelig saldo wordt voorgesteld: A) Verlaging van uitgaven door: vermindering aandeel rijk in de werkloosheidspremie van de helft tot een derde23 B) Verhoging van inkomsten in de fiscale sfeer 107 130 Begrotingstekort, rekening houdende met de voor te stellen maatregelen 615 Ter berekening van het budgettair kastekort dient nog met de volgende posten rekening te worden gehouden: 1. Overloop woningwetvoorschotten van 1958 naar 1959 300: 2. Reservering van een gedeelte van het ge raamde bedrag voor minder-ontwikkelde ge bieden 30 310 3. Nadelige verschillen tussen begrotingsbedra gen en kasbedragen (vnl. overloop van 1957 naar 1958) 100 210 Budgettair kastekort 405 Dit bedrag moet volledig worden gedekt uit de kapitaalmiddelen, welke rechtstreeks ter beschikking van het rijk zullen komen. OVERBESTEDING. De regering schat de overbesteding op het ogenblik nog steeds op een orde van grootte van een miljard gulden per jaar. Gezien de eisen, welke de woning bouw stelt, mag niet verwacht worden, dat de reeds getroffen maatregelen tot een voldoende herstel van 't evenwicht in Nederlands economie zullen leiden. KAPITAALSCHAARSTE. Eén van de belangrijkste structuele moeilijkheden voor evenwicht in de na tionale economie is de grote kapitaal behoefte. Deze heeft zelfs geleid tot kapitaalschaarste. Zij is verscherpt door de voortgaande bevolkingsaanwas wel ke Nederland permanent voor de nood zaak stelt om het produktie-apparaat sterk uit te breiden en een groot aantal woningen té bouwen. M AMMOETH-IN VESTERIN G. Het voor de woningbouw in 1958 benodigde bedrag wordt geschat op 1.350.000 000. De woningbouw vereist daarnaast omvangrijke aanvullende in vesteringen (stratenaanleg, scholen, nutsbedrijven), zodat van de totale bruto-investeringen van ongeveer lx/i miljard momenteel de woningbouw ze ker een kwart deel opeist. GEBLOKKEERD. Van de in de ontwerp-begroting voor 1958 uitgetrokken twintig miljoen gul den voor hulp aan minder-ontwikkelde gebieden buiten het koninkrijk zal de helft geblokkeerd worden en in de loop van 't begrotingsjaar niet voor deblok kering in aanmerking komen. VOORZORGSMAATREGELEN. Bij het opstellen van de miljoenen nota is ook rekening er mee gehouden, dat bepaalde voorzieningen na 1958 be langrijk hogere uitgaven zullen vergen: onderwijs en de deltawerken bijvoor beeld. Op de duur zal bij de landbouw sector ook het deblokkeren van de eige- naarslasten een' rol gaan spelen. MEEVALLER. Huurverhoging werkt mee tot het be perken der subsidies. Het huurpeil is bijvoorbeeld van groot belang voor de bedragen, welke in de periode 1958- 1961 uitgekeerd moeten worden krach tens de financieringsregelingen 1947- 1948 voor de particuliere woningbouw- Zonder de jongste huurverhoging zou hiermee een bedrag van rond 300 mil joen gemoeid zijn geweest; thans kan dit bedrag ongeveer honderd miljoen gulden lager gesteld worden. RUILVERKAVELING. De regering stelt, dat het tempo der ruilverkavelingen aangepast moet wor den aan de huidige moeilijke omstan digheden. Het program voor 1958 is dan ook niet uitgebreid ten opzichte van het door de bestedingsbeperking voor 1957 gereduceerde plan. BATEN UIT BEDRIJVEN. Van zijn winstaandelen bij bedrijven in de particuliere sector verwacht het rijk in 1958 een behoorlijk rendement: Nationaal Herstel 3 miljoen, Hoog ovens 3 Y2 miljoen, Springstoffen V2 miljoen, K.L.M. 4 miljoen, Breedband 7 miljoen, Aardolie Mij. 5 miljoen, Zoutindustrie 0,6 miljoen. Wat de Spoorwegen betreft, deelt min. Hofstra mee, dat het rijk in 1957 een dividend van 9 miljoen ontvangen zal. KASTEKORT. Beraamde minister Van de Kieft een jaar geleden, dat het nadelig saldo op kasbasis over 1957 ongeveer 900 mil joen gulden zou bedragen, zijn opvol ger schat het kastekort over dit jaar thans op 725 miljoen. De ontvangsten uit overboekingen van de tegenwaarde rekening waarschijnlijk 363 miljoen zijn daarbij buiten beschouwing ge laten. E.H.B.O.-CURSUS. Wegens onvoldoende belangstelling moest vorig jaar afgezien worden van het houden van een aanvangscursus. Gelukkig zijn er voor het komende sei zoen meerdere gegadigden om een cur sus te .volgen en zo het zich laat aanzien kan deze om het aantal doorgaan. Een grote moeilijkheid doet zich voor de afdeling Voor, en wel 'het vinden van een geschikt lokaal. Tot op heden kon van enkele Ulolokalen gebruik gemaakt worden, maar met ingang van 1 okto ber zijn deze wegens verbouwing en uit breiding helaas niet meer beschikbaar. Het bestuur der E.H.B.O.-afdeling heeft op een onlangs gehouden verga dering deze zaak nader bekeken en doet alle mogelijke moeite een oplossing te vinden. Mocht iemand een tip kunnen geven dan zou men dit zeer op prijs stellen. Het betreft 2 avonden E.H.B.O. (cur sus oefenavond) en bij voldoende be langstelling een avond EHIO (Eerste Hulp In Oorlogstijd). Mocht een lokaal gevonden worden, dan kan in overleg met de docent de lesavond vastgesteld worden. Het ver dient wel aanbeveling dat allen, die een cursus wensen te volgen, zich zo spoe dig mogelijk opgeven, opdat, als de moei lijkheden opgelost zijn, direkt begonnen kan worden. Ook voor de gediplomeerden zal zo mogelijk gezorgd worden. Het verlopen van het met opoffering van vrije tijd en na serieuze studie verkregen diploma zou wel zeer onaangenaam zijn. Zodra iets naders bekend is, zullen gediplomeerden en nieuwe cursisten, die zich opgaven, bericht ontvangen. Denkt U nog eens aan het gezegde: De E.H.B.O. helpt U (in de nood), Helpt U de E.H.B.O. (uit de nood). Opgave voor deelname aan de cur sussen kan geschieden bij de dames en heren bestuursleden: A. Jalink, Kolweg 14, H. van Zeben, Schoolstraat 18, mevr. B. Beijers-Holterman, Holterberg 13, mej. H. W. de Vrieze, Stationsstraat 13, en P, L. Rugenbrink, Dorpsstraat 14. VEILIG VERKEER. Richt niet Uw rijwiellicht Op eens andermans gezicht!

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3