aaVvezen en waardering voor de boerenarbeid Helpt het Roode Kruis helpen Rookartikelen worden weer duurder Dankbetuiging 62 miljoen per jaar voor de schatkist Frisse gerechten van karnemelk en yoghurt Preslhf h®raderi^^tube95ct n dai et ge lit set j-roet .n de 3,4 kri leder e laa (Slot) III. Wanneer ik nu kom tot de vraag yer de waardering van de boerenar- eid, dan meen ik, dat die zoveel mo elij k door prestatie spontaan moet rorden verkregen, niet door beklag n de mos istelc L. G W. H lemij iet r te de voor- roord er J, ff. ik 47 25 j.' Hol- Mei enter I. p 84. naar rden- van Stam, ff J. naar g en volle, op- io est van )ran- an 't or de lder- aan 630,-,J n'sf .000,- g '55 erom licht al. lag in 3 1 op- inale relke link, aan- srde, een TOU- ïodi- door irma en da- tapje een met .eine een lam- r de ■d 'n ,t en met esto- zijn aar- ebo- )sjes Ma- was 1 en oor- rij s- ond, verdfioet worden algebedeld. Wat moet en kan hiertoe gebeuren? [aar mijn gevoelen o.a. het volgende: De produktiviteit van de boeren- nnaa rkeid zo hoog mogelijk opvoeren, o.a. loor cultuurtechnische verbetering en £ro|oor een rationele bedrijlsvoering met ^ez^ehulp van onderwijs, voorlichting, coö- leratie etc. b- Een goed landbouwprijsbeieid, \t aanvult waar eigen kracht tekort schiet. Werkclassificatie van de boeren- irbeid. d- Samenwerking op het gebied van e bedrijisvoering, mechanisatie, bij 't errichten van zondagsarbeid etc. Een doelmatige en constante be- avïoeding van de publieke opinie, f. Een goedgerichte politieke activi- eit. Schepping van een goed woon- dimaat. Temidden van alle strijd rondom en verantwoorde landbouwpolitiek en lie in onze landen zelf en in nieuwe •erbanden als Benelux en de West- Juropese douane-unie moet ons altijd luidelijk voor ogen staan, dat de beste waarborg voor een redelijk bestaan in Ie landbouw nog altijd ligt in een zo [root mogelijke produktiviteit per ar- leidskracht. Wanneer men hier ernst nee maakt stoot men op een zee van iroblemen, waarvan ik er maar enige iem. ,i Waar moeten de mensen heen, die in le landbouw te veel zijn, wanneer de ipvoering van de produktiviteit van de irbeid in de landbouw meebrengt, dat ■r in die landbouw op rationele wijze ieel wat minder mensen kunnen wer ken en dus elders emplooi moeten vin- ien? ~J Dan moet er nog een ontzaglijke ar beid verzet worden voor ruiiverkave- -j, lingen op grote schaal met dikwijls de jving noodzaak van verplaatsing der boerde rijen uit de dorpen in het veld, voor een nog geïntensiveerd landbouwonder wijs en dito landbouwvoorlichting, voor coöperatie etc. Ook komt hier de vraag naar voren, hoe men de industrie naar die streken brengt, waar in de land bouw nog een verborgen werkloosheid heerst en hoe goed technisch onderwijs iaai' de mogelijkheden opent in een an der beroep een geschoolde kracht te worden. Zeer belangrijk is hier ook een goed mogelijke beroepsvoorlichting om de boerenouders te helpen een goed bestemmingsplan voor hun kinderen te maken. Wil de boerenarbeid een blij vende en wel gefundeerde erkenning vinden in het volksgeheel, dan zal dit alles moeten gebeuren en nog zoveel meer. b. Maar deze ontwikkeling vraagt tijd en intussen kan de landbouwbe volking niet aan haar lot worden overgelaten; wat in een eeuwenlange ontwikkeling soms scheef groeide, kan niet op éénmaal recht gebogen worden. En het zal ook blijken, dat door haar [ebondenheid aan natuurlijke factoren van dier en plant, van grond en kli maat, de arbeidsproduktiviteit in de landbouw, die in de industrie etc. niet kan volgen, principieel niet naar haar aard. Hier ligt dan de rechtsgrond voor een goed landbouwprijsbeieid, om het mo gelijk te maken, dat de boerenstand in de moderne welvaartsstaat bereikt waar hij een zedelijk recht op heeft. In de moderne industrie kent men het systeem der werkclassificatie, uit gegroeid tot een wetenschap, waarbij men allerlei onderscheiden werkzaam heden in een puntenschaal vastlegt om een goede basis te vinden voor de loon- bepaling. Toepassing van dit systeem op de landbouwarbeid in Nederland loont aan, dat de geschoolde landarbeid zeer hoog moet worden gekwalificeerd. Zo moet een alom deskundige arbeider in de akkerbouw in zijn functie op één lijn gesteld worden met de geschoolde metaalarbeider, één der hoogst gekwa lificeerde groepen in de industrie. Dit resultaat zal iemand, die weet wat er nodig is om de arbeid van een landarbeider en van een boer te vol brengen, niet verwonderen, maar het is allerminst algemeen bekend. Voor te velen in stedelijke kringen is boeren arbeid helaas te veel verbonden met de begrippen van alleen maar zwaar licha melijk werk te zijn en van ongeschoold heid. In Nederland heeft het Landbouw schap aan de regering gevraagd de be loning van de landarbeider en dat betekent ook de eigen handenarbeid van de boer te willen funderen op het systeem der werkclassificatie. Deze eis werkt als een soort shock-therapie op 't besef van eigen waarde van de land arbeider en ook op de publieke opinie, omdat zij gedwongen wordt de land arbeid in een heel ander lacht te zien. d. Met de waardering van de ar beid van de boer in deze tijd hangt samen dat hij eensdeels zinvol en zo produktief mogelijk moet worden vol bracht en dat andersdeels degene, die hem verricht, deel moet kunnen heb ben aan het ontwikkelings- en ont spanningsleven, dat onze tijd van nu kenmerkt. Zoals ik boven reeds heb uiteengezet wordt de mogelijkheid, de arbeidspro duktiviteit te verhogen, zeer sterk door natuurlijke factoren ingeperkt en leidt de gebondenheid aan de levensgang van het vee en aan het klimaat, ge voegd bij het afnemende aantal ter be schikking staande arbeidskrachten tot een steeds sterker gebonden zijn aan 't bedrijf van de boer en zijn gezin. Hier is dus een ontwikkeling aan de gang, die in zekere zin noodlottig kan wor den genoemd; wij moeten ons tot het uiterste inspannen, haar te doorbreken. Wat kan daartoe dienen? In de eerste plaats zal moeten wor den nagegaan, of in het kleinbedrijf door 'n gezamenlijk gebruik van werk tuigen, vooral door een moderne me chanisering in coöperatief verband, de arbeid van de boer en van zijn vrouw in de huishouding niet kan worden ver licht en verkort, en zijn produktiviteit verhoogd. Maar hier mag het m.i. niet bij blij ven. Misschien is er ook nog wel meer te doen in de richting van een coöpera tieve bedrijfsvoering, hoewel de erva ringen niet onverdeeld gunstig zijn. Op dit gebied mogen wij er toch niet zon der meer aan voorbij gaan. Dit geldt vooral voor die gebieden, waar men langs de weg van ruilverkaveling toch nieuwe toestanden moet scheppen. De mogelijkheid moet worden overwogen dan coöperatieve stallen in te richten en misschien zelfs bepaalde percelen -samen te voegen, waarop eenzelfde ge was wordt verbouwd, om zodoende tot een rationelere bewerking te kunnen komen. Men zal mij misschien voor de voe ten werpen, dat ik hier een kolchosen- systeem wil invoeren, maar dat aan vaard ik niet zonder meer. Onze af schrik voor de met staatsmacht tot stand gekomen gedwongen kolchosen mag ons er niet toe brengen, de moge lijkheden van een vrijwillige coöpera tieve samenwerking bij voorbaat af te wijzen. Hoe individueel de boer, en met name de kleine boer, ook mag zijn, hij moet zich toch bewust zijn, dat vooral bij zijn kinderen de weerzin zal groei en boer te worden of te blijven, wan neer de haast slaafse verbondenheid aan het bedrijf niet kan worden door broken. Ook hier moeten wij ons bezig hou den met de vraag, of door het vormen van hechte boerengemeenschappen men niet kan komen tot een bij toerbeurt elkaar vervangen op de bedrijven, waardoor de mogelijkheid van vrije zondagen, van dito week-ends en van een vakantietij d misschien verwerke lijkt kan worden. Het is zeker nog theoretisch en onvolledig, wat ik boven heb gesteld. Willen wij het wezen van de boerenarbeid voor de toekomstige beoefenaars zinvol doen blijven en wil len wij de nodige waardering ervoor verkrijgen, dan zullen wij met hetgeen boven is gesteld toch ernst moeten maken. e. Hoe belangrijk de beïnvloeding van de publieke opinie is, hebben de moderne arbeidersbewegingen en het moderne grootbedrijf reeds lang be grepen. „Public relations" is een alge meen aanvaard begrip geworden, een wetenschap en een kunst tevens. Wil len wij het wezen van de boerenarbeid, het zinvolle en het nuttige ervan aan de boerenstand zelf duidelijk doen blij ken en de waardering van de publieke opinie ervoor willen krijgen, dan zul len wij haar welbewust, deskundig en volhardend moeten blijven bewerken. In het ene land gebeurt er in dit op zicht meer dan in het andere. En er is veel te waarderen, maar voldoende is het nog allerminst. Naast de uitnemende en kostbare prestaties, die het overige bedrijfsleven levert, zullen wij alleen succes kunnen boeken, indien wij op hoog niveau voor de dag kunnen komen. Dit zal veel geld kósten. In Nederland gaf een voorlopige be groting van de kosten een eindbedrag te zien van f700.000.per jaar; in to taal is dit een ongehoord bedrag, maar uitgerekend per kg. melk of tarwe is het bijna niets. Het is hier niet de plaats verder op deze aangelegenheid in te gaan, maar de betekenis kan niet gemakkelijk overschat worden. f. Aan dit alles zal zich een bewuste en goedgerichte politieke aktiviteit van onze boerenstand moeten paren. Ieder land heeft zijn eigen verhoudingen en ik kan hier uit de aard der zaak geen aanwijzingen geven. Maar wel wil ik vaststellen, dat de moderne staat op de een of andere wijze zich in steeds toe nemende mate bezig houdt met de ver groting, maar vooral met de verdeling van het volksinkomen. Daarom noemt men hem ook immers welvaartsstaat. Onderscheiden groepen hebben dit begrepen en ontplooien een welbewust en door een goede „grain trust" en be ïnvloeding der publieke opinie onder steund beleid. Ik denk hier bijv. aan de georganiseerde arbeiders en aan de grote industrieën; politieke bewust wording van de boerenstand en de wil het politiek gebeuren nauwkeurig te volgen en mee te sturen zijn onmis baar. Wij moeten daarbij niet alleen denken aan de invloed in de parlemen ten, maar ook in die van allerlei amb telijke en half-ambtelijke organen van de moderne, economische en sociale ordening. Het doel moet zijn bekwame mensen te hebben, deze te steunen door een goede „brain trust", en daardoor in staat te stellen tot een doelbewuste ak- Onder dit motto organiseert de af deling van het Ned. Roode Kruis al hier de jaarlijkse geldinzameling voor deze nationale instelling. Op het zakje, dat aan alle gezinnen en alleenstaande personen met een cir culaire is gezonden, staat vermeld: „Dit zakje wordt opgehaald". Men zal uit de circulaire begrepen hebben, dat de schooljeugd hiervoor is aangezocht. Het kan echter gebeuren, dat bepaalde ge zinnen of personen worden overgesla gen, omdat daar geen schoolkind is ge weest. Zij worden vriendelijk verzocht hun zakje zelf aan een kind mee te geven of het te bezorgen bij de pen ningmeester, de heer J. A. Broekhui zen, wachtmeester le klas der Rijks politie, Dorpsstraat alhier. De afdeling doet een beroep op alle ingezetenen hun bijdrage zo spoedig mogelijk klaar te willen leggen of af te geven. j Met grote blijdschap en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje MARGRETA HERMINA J. JANSEN G. H. JANSEN— ROEL VINK Vlaardingen, 20 aug. '57 Van de Duyn van Maasdamlaan 124c. WEGENS VAKANTIE GESLOTEN op maandagen 26 aug., 2 sept-, 9 sept., 16 sept, en 23 sept. Wed. B. J. SLOTMAN zaterdag De Holtense brandweer, die zo snel t plaatse was bij de ramp van „Olde Hove zijn wij zeer erkentelijk. Door de moedige hulp van velen was het mogelijk goederen van de Indische families te redden, die bij dezen hiervoor hun wel gemeende dank uitspreken. Het vervoer van onze geredde inventaris, de beschikbaar gestelde opslagruimte, de lafenis voor de brandweerlieden, voor allen die hieraan deel hadden, heel hartelijk dank. Ook de brandweer van Rijssen en Markelo danken wij zeer voor hun spoedige assistentie. De dames van „Olde Hove", PH. J. VAN VLIET J. H. N. REIJENGA Holten, 19 augustus 1957. tiviteit. Ook hier kunnen wij leren, wat de georganiseerde arbeiders en de groot-industrie presteren. g. Tenslotte zal ook een goed woon klimaat ten plattelande zeer bevorder lijk zijn voor het onderwerp, dat ons hier bezig houdt. Er kan ook met niet te kostbare middelen veel gebeuren om de woningen te verbeteren; en verder moet de overheid aangezet worden de openbare diensten van post, telefoon, waterleiding, verkeer, radio, televisie etc. zo goed mogelijk te doen functio neren. Het is voor het volk als geheel ten zeerste waardevol, dat ook in afgelegen boerderijen en in afgelegen landarbei dershuizen een leven kan worden ge leid, dat niet in schril contrast staat met hetgeen in stad en dorp mogelijk Hierbij ben ik gekomen aan het eind van mijn uiteenzetting. Ik hoop dat men er het besef uit zal putten dat wij bij dit schijnbaar eenvoudige onderwerp van wezen en erkenning van de boe renarbeid steeds stoten op vraagstuk ken, die zeer belangrijk en zeer inge wikkeld en zeer moeilijk zijn. Voor een goed beleid zullen wijsheid en moed nodig zijn. De wijsheid, die het goede weet te behouden van eeuwen oude boerenervaring en -traditie, en de moed, die dit alles achter zich durft te laten, opdat een toekomst gebouwd kan worden, waarin boerenarbeid en boe renleven een zinvolle plaats kunnen vinden. CONCLUSIES. 1. Met het wezen van de landarbeid blijven waardevolle elementen van so- siologische en culturele aard verbon den; het is zaak onder de huidige om standigheden van een zakelijke waar dering op grond van de produktiviteit van de arbeidsvoorwaarden en de ar beidsomstandigheden uit te gaan. Het probleem van de landarbeid als voornaamste onderdeel van het land bouwbeleid als geheel is politiek, so ciaal en economisch verreweg het be langrijkste probleem der huidige mens-, heid. 2. Het vraagstuk van de revolutio naire ontwikkelingsmogelijkheden op 't gebied van de arbeidsproduktiviteit en arbeidsomstandigheden in de industrie, o.a. door atoomenergie en automatise ring naast het noodwendig vooreerst en misschien ten dele voorgoed achterblij ven van die mogelijkheden in de land bouw door historische belasting en na- tuurgebondenheid eist voor zijn 'tplos- sing eerst staatsmanswijsheid en daar» naast sociologische en economische des kundigheid. 3. De ei'kenning van de waarde en de betekenis van de boerenarbeid zal in de eerste plaats moeten worden na gestreefd door de produktiviteit ervan zo hoog mogelijk op te voeren. Waar historische belasting een tijdelijke en de natuurgebondenheid een blijvende achterstand van de produktiviteit van de boerenarbeid veroorzaken ten op zichte van het industriële klimaat, zal een rechtvaardige landbouwpolitiek een juiste verdeling van het volksinkomen moeten bewerken. De werkclassificatie kan dienstbaar zijn om een juiste grondslag voor de waardering en de be loning van de landarbeid te vinden. De boerenstand als geheel en in het bijzonder zijn organisaties zullen de ontstellend grote problemen waarvoor zij gesteld zijn, onvervaard onder ogen moeten durven zien en zij zullen open moeten staan voor vergaande en mis schien in wezen revolutionaire oplos singen, waarbij een deel van de vrij heid van bedrijfsvoering en de vrijheid van tijd moet worden opgeofferd om een redelijk bestaan en minder gebon denheid aan het bedrijf te verkrijgen. Een moderne, intensieve en op hoog peil staande beïnvloeding van de open bare mening is onmisbaar; zij is kost baar, maar zal zich dubbel betaald maken. Het woonklimaat van de boerenstand dient zo goed mogelijk te zijn. Het volk als geheel moet zijn boerenstand zien als een voorhoede in de strijd om be staansmogelijkheid, wienst prestatie men moet kunnen bewonderen, wiens standsfierheid men moet kunnen hoog achten en steunen, wiens welvaart men op een verantwoord peil wil hand haven. De prijzen van de rookartikelen zul len weer worden verhoogd. De regering acht het, in verband met de moeilijke financiële positie van 's Rijks schatkist, noodzakelijk een meeropbrengst uit de rookartikelen te verkrijgen van rond 62 miljoen per jaar. Er is momenteel over leg gaande tussen de ministerie van economische zaken en financiën over de wijze waarop de verhoging het best kan worden uitgevoerd. Er heerst evenwel terzake tussen beide ministeries geen eenstemmigheid. Financiën wil de om zetbelasting op sigaretten met 3 pet. verhogen. Economische zaken wil de fiscale druk verdelen over de sigaren-, kerftabak- en sigarettenindustrie. Voor sigaretten houdt dit plan een verhoging in van de omzetbelasting met 1 pet. en een prijsverhoging van 10 ct. per pakje. De plannen van de regering hebben in de kringen van de sigaren-, tabaks en sigarettenhandel ongerustheid ver- Vooral bij warm weer vinden karne melk en yoghurt grote aftrek. En geen wonder! Maar ook wanneer de zon niet onbarmhartig schijnt valt een karne- melkdrank of een nagerecht van yoghurt of karnemelk zeer in de smaak. Zoete melk, die zuur geworden is, kan echter niet meer gebruikt worden, omdat hij schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Men doet er het best aan ze maar weg te doen. Voor degenen, die van karne melk en yoghurt eens iets anders dan anders willen maken, laten wij enige re cepten volgen: RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN: Pruimenyoghurt. 500 g pruimen, een klein kopje wa ter, 75 g (5 eetlepels), suiker, 2 eetlepels aardappelmeel, V2 f melk- yoghurt. De pruimen wassen. Een paar achter houden voor garnering, de rest. opzetten met het water. De pruimen zachtjes gaar 'koken in ongeveer 10 minuten en door een zeef wrijven. Het aardappelmeel met wat water aanmengen en onder roeren in het warme pruimenmoes gieten. Het moes weer aan de kook brengen en de suiker toevoegen. Het pruimenmoes koud laten worden. De yoghurt ermee ver mengen. Kort voor het gebruik garneren met de achtergehouden vruchten. Des gewenst beschuiten of cornflakes er bij geven. Hangop met rozijnen. 1 1 karnemelk, 75 g rozijnen, 75 g (5 eetlepels) suiker, iets citroen sap, ruim 1 kopje water. In een kom een vergiet plaatsen. Hier in een goed uitgespoelde en uitgeknepen doek leggen. Op de doek de karnemelk schenken. Af en toe het dikke gedeelte van de doek scheppen en overdoen in een kom. Tenslotte de hangop glad roeren. De rozijnen wassen en in het water 5 a 10 minuten zachtjes laten koken. De rozijnen koud laten worden en met de suiker en iets citroensap door de hangop scheppen. Kamemelkvla. 1 1 karnemelk, 15 g (7 blaadjes) gelatine, 1 ei, ongeveer 35 g (2 eetlepel) suiker, citroen. De gelatine een kwartiertje weken in ruim kokend water. Het ei met de sui ker losroeren en onder steeds roeren de karnemelk erbij schenken. De gelatine uitknijpen. Een half kopje water aan de kook brengen, over de gelatine schenken en roeren totdat de gelatine geheel op gelost is. De gelatineoplossing door de karnemelk roeren. De massa op smaak afmaken met geraspte citroenschil, ci troensap en zo nodig nog suiker. De massa onder af en toe roeren stijf laten worden. De vla garneren met vruchten, jam of biscuitjes. wekt. Men had verwacht, dat, nadat op 1 maart j.L de prijzen van sigaretten en tabak reeds gemiddeld met 10 cent per pakje waren verhoogd, deze sector voorlopig van verdere fiscale acties ge spaard zou blijven. ONGERUSTHEID IN HANDEL EN INDUSTRIE. Wat het plan van Financiën betreft: men acht het in de kringen van de han del niet mogelijk, dat de idustrie of de kleinhandel de verhoging van de om zetbelasting op sigaretten met 3 °/o gaat dragen. Vooreerst heeft de stijging van de grondprijzen, die in maart tot een verhoging van de prijs van tabaksarti kelen leidde, zich nog verder voortge zet. Bovendien zou een eventuele door berekening van de 3 °/o aan de klein handel de winstmarges ernstig bedrei gen. Bij ongewijzigde kleinhandels prijzen zou de 3 °/o volledig voor reke ning komen van de kleinhandel. Ook maakt men er ernstig bezwaar tegen, dat Financiën uitsluitend de sigaretten roker de dupe wil laten worden. Reeds thans betaalt de sigarettenroker op elk pakje sigaretten 62 °/o accijns en 5 °/o omzetbelasting. ADVIES VAN INDUSTRIE. Ook het plan van Economische Za ken, dat voorziet in een meer opbrengst aan belasting van 40 miljoen voor siga retten, terwijl de resterende 22 miljoen dan door de sigaren en de kerftabak geleverd moet worden, stuit op verzet. Dit plan komt neer op een prijsverho ging voor een pakje sigaretten van 10 cent. In de kringen van de industrie en de handel acht men deze verhoging te groot. De industrie heeft de regering terzake reeds geadviseerd. Zij meent, dat een verhoging van 10 ct. per pakje niet te realiseren is, maar dat met een verhoging van 5 cent per pakje moet worden volstaan. Gecombineerd met een tariefsverhoging van 1 °/o der om zetbelasting zou dit neerkomen op een opbrengst van rond 40 miljoen per jaar uit de sigarettenindustrie. De overige 22 miljoen zouden dan door de sigaren- en de tabaksindustrie moeten worden opgebracht. Wanneer onverhoopt aan 't eind van het jaar 1958 de tabaksprijzen op de wereldmarkt een prijsverhoging van 5 cent per pakje noodzakelijk maken, zou hieruit een meerdere belastingopbrengst van 50 miljoen voortvloeien. Mochten de tabaksprijzen dalen, dan wordt het in de kringen van de industrie niet uit gesloten geacht, dat zij een tijdelijke tariefsverhoging bij gelijkblijvende kleinhandelprijzen voor eigen reke ning neemt. VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar.loopt dan altqd op 't trottoir! Hst is de Ham.ümelis die 't 'm doet LORD ALTRINCHAM dejeugdige britse edelman, die met z'n onverbloemde aanmerkingen op de engelse koningin en het hof de gehele openbare mening in beroering gebracht heeft.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3