Priënteringsritten De eerste Poolulucht vond 60 jaar geleden plaats Het VVV vakantieprogramm; m plensbuien konden deelnemers aan Priënteringsritten M. A. Club Holterberg niet tegenhouden. Voor de laatste oriënteringsritten, Velke de motor- en automobielclub „De Holterberg" zondagmiddag in 't kader van het WV-vakantieprogramma or ganiseerde bestond een zeer grote be langstelling. Niet minder dan 102 auto mobilisten, motorrijders, bromfietsers en fietsers verschenen bij 't clublokaal café Vruggink in de Stationsstraat aan de start en hebben zich door de fikse buien, die zo nu en dan neerplensden niet laten afschrikken. Niet alleen in gezetenen en inwoners van de omlig gende plaatsen namen deel aan deze aardige puzzle-ritten, maar ook tal van zomergasten hadden zich laten inschrij ven om zodoende eens kennis te maken met deze sportieve attracties. Enkele van hen wisten, hoewel zij minder ge oriënteerd zijn ten opzichte van de we gen, een prijs te winnen. De rit voor de auto's" en motoren leidde over de Holterberg naar de buurtschappen Espelo en Dijkerhoek en via een rit door het nieuwe dorpsge deelte „De Boschkamp" over de Hcge Borkeld, het Rijssense „Schwarzwald" over Notter en Zuna naar de Evers- berg, Nijverdal, de Hellendoornse berg. En vandaar keerde men door de Nijver- dalse berg over Haarle en Nieuw-Hee- ten naar Holten terug, waar de finish was bij het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Men reed een afstand van bijna 70 km. met een ge middelde snelheid van 36 km. per uur, zodat er volop gelegenheid was ook iets van het landschap in ogenschouw te nemen. De fietsers en bromfietsers re den een parcours in omgekeerde rich ting van 30 km. met een gemiddelde snelheid van resp. 12 en 18 km. per uur. Er heerste na afloop een gezellige drukte in het Stationskoffiehuis, waar de deelnemers in spanning wachtten op de bekendmaking van de uitslag. Deze liet even op zich wachten, omdat in de routebeschrijving een klein foutje was geslopen, waarvoor het bestuur bij monde van zijn voorzitter, de heer Joh. van Geenhuizen, zijn excus.es aanbood. Voordat deze aan het woord kwam voor het uitreiken van de prijzen, bracht de vice-voorzitter van de V-V.V., de heer W. Beijers, het bestuur van de motorclub dank voor de grote activi teit, welke het ook dit seizoen weer aan de dag legde om de ingezetenen en de zomergasten door middel van de oriën teringsritten een sportieve verstrooiing te bieden. De heer Van Geenhuizen deelde toen de uitslag mede, terwijl de secretaris, de heer H. W. Goorman, de prijzen, bestaande uit aardige luxe voorwerpen, uitreikte en er nog op wees, dat in sep tember door de motorclub een Veilig- Verkeersrit zal worden uitgeschreven, als verkeers-expert geheel samen te stellen door de heer Mout uit Deventer. Hij bedankte vooral alle helpers voor hun medewerking. De uitslagen luidden als volgt: Auto's: 1 P. Witteveen, Deventer, 16 straf punten; 2 G. Gerritsma, Holten, 16 stp.; 3 W. Wansink, Laren (G.), 18 stp.; 4 G. J. Schuurman, Doesburg, 20 stp. Motoren: 1 S. Dantuma, Goor, 11 stp.; 2 T. Dantuma, Goor, 14 stp.; 3 H. J. Stukker, Holten, 14 stp.; 4 J. Bruggink, Epse, 16 stp.; 5 A. van Vorden, Gorssel, 17 stp.; 6 W. Stegeman, Olst, 17 stp. Bromfietsen: 1 J. Aalderink, Almelo, 12 stp.; 2 J. Kevelam, Holten, 25 stp.; 3 H. Ulfman, Holten, 29 stp.; 4 G. H. Kers, Holten, 31 stp.; 5 M. Pullen, Mar- kelo, 36 stp. Fietsen: 1 Mej. M. Kalfsterman, Hol ten, 15 stp.; 2 Mej. M. Jansen, Holten, 16 stp.; 3 H. Franken, 's-Gravenhage, 28 stp.; 4 Mej. C. Meesterberends, Hol ten, 42 "stp.; 5 F. Groenewoudt, Holten, 42 stp. Officiële publicaties OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat op zaterdag 24 augustus 1957 des voormiddags van 11 tot 12 uur in het gymnastieklokaal van de openbare uloschool te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de o.l. school te Dijkerhoek gele genheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inen- tingswet 1939, een kind vóór het berei ken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad, moet een ondergetekende verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom de ze inenting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede dein- entingskaart, welke bij de geboorte- aangifte werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Holten, 15 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. WEGSTAPEL, wnd. burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris. Ballonexpeditie verdween in het niet. Als de passagiers van de in februari j.l. geopende luchtlijn van de SAS bo ven de Noordpool vliegend, uit het raampje neerstaren op de barre ijsvlak ten, zullen zij nog wel eens terugden ken aan de Poolreizen van weleer. Deze zomer was het b.v. zestig jaar geleden, dat de Zweedse ingenieur S. A. Andrée en enkele medewerkers met een ballon opstegen voor een Pool- vlucht. Hij was niet de eerste geweest met dit plan. Vóór hem was het de Fransman Dupuis-Delcourt, die rond 1847 de mogelijkheid om voor een on derzoekingstocht naar de Noordpool van een ballon gebruik te maken, onder ogen zag en ook daarna nog werden verscheidene plannen ontworpen. Even wel bleef het bij plannen maken. In die tijd leefde men nog in de waan, dat slechts het gebruik van toe stellen, welke lichter dan de lucht wa ren, lonend zou zijn. Andrée „moderni seerde" zijn ballon nu zo, dat deze een verminderde stijgingskracht bezat, ter wijl hij tevens zoveel ervaring met het besturen van zo'n luchtvaartuig had op- „Olde Hove" voordat het door brand werd verwoest. ZOMERGAST DOOR TWEE HONDEN AANGEVALLEN. Toen een van de zomergasten, die mo menteel op de Borkeld vertoeven, de heer H. P. uit Amsterdam, dezer dagen met zijn hondje liep te wandelen op de Vianenweg, werd dit a.h.w. gemolesteerd door een paar grote herdershonden. De heer P. trachtte het hondje onder zijn hoede te nemen, maar werd toen zelf door de honden aangevallen, waarbij hij werd gebeten en verwondingen opliep. Hij moest zich onder medische behandeling stellen. Zijn reacties waren, dat hij niet als hondenvoer wenste te fungeren en aangifte deed bij de Rijkspolitie, die een onderzoek instelt. Het is wel zeker, dat dit incident ernstige gevolgen voor de eigenaar van de honden kan hebben. Het gaat te ver, dat deze dieren de mensen niet met rust kunnen laten. JONGENS TRACHTTEN GRANAAT TE DEMONTEREN. Enkele jongens hebben hun tijd in de vakantie doorgebracht met het zoeken van munitie bij Dikkersweideke voor in de Holterberg, waar een opslagplaats is geweest van munitie. Het kruit van de gevonden patronen wordt gebruikt om bommetjes te fabriceren. Zij hebben daarbij ook getracht een gevonden gra naat te demonteren, hetgeen hen tot hun eigen welzijn niet is gelukt. De gevol gen zouden niet te overzien zijn geweest, wanneer de granaat onder dit demon teren tot ontploffing zou zijn gekomen. Ouders, waarschuwt uw jongens voor de ontzettende gevaren, welke aan het spelen met dit oorlogstuig verbonden zijn. NIJVERDAL LAATSTE ORGELCONCERT IN DIT SEIZOEN Dinsdagavond 27 augustus a.s. hoopt de bekende Haagse organist Feike As- ma zijn serie zomeravondconcerten in Nijverdal te besluiten. Deze populaire orgelbespeling wordt thans ook weer ge geven op het orgel in het Vrije Evan gelische kerkgebouw alhier. Uit de zeer goede belangstelling, die deze zomer voor genoemde concerten heeft be staan, blijkt wel, dat Feike Asma zich een goede naam en plaats heeft ver overd in ons dorp. Gaarne wekken we onze lezers op, om ook te komen luiste ren, a.s. dinsdagavond om 8 uur. At tendeer ook Uw gasten op dit orgel concert. Zij zullen het op prijs stellen. Ook dit laatste programma is met zorg samengesteld en ziet er als volgt uit: 1. Fantasie over het lied „Scheepje onder Jezus' hoede" Jan Zwart. 2. Concerto in D-dur G. F. Handel a. Andante-Allegro b. Adagio c. Allegro 3. Scherzo (uit de 4e Symphorüe) Ch. M. Widor 4. Sonate Pontificale J. Lemmens a. Allegro moderato b. Adagio c. Marche Pontificale d. Fuga-Fanfare 5. a. Andante cantabile W. Rea b. Toccata W. R. Drifill 6. Fantasie over bekende melodieën, waarvan tot slot samenzang: „Een vaste Burg is onze God" Feike Asma gedaan, dat hij kans zag 'n aantal gra den van de wind af te koersen. Financiële steun voor zijn plan kreeg hij van de Zweedse koning Oskar II en de industrieel Alfred Nobel. Na ver schillende proefvluchten, die succesvol verliepen, besloot hij te starten van het Denen-eiland bij Spitsbergen. De weers omstandigheden zaten hem echter niet mee en het zou nog een jaar duren alvorens hij zijn plan kon volvoeren. Een nat begin. In de ochtend van de 11e juli 1897 vond de opstijging plaats en ging de „Ade laar" zoals hij zijn ballon gedoopt had de lucht in. Was de start goed geweest, de toeschouwers in de haven zou sensatie toch niet gespaard blijven, want boven het water nam het lucht vaartuig plotseling een duik naar be neden, de luchtschippers een nat pak bezorgend. Door ijlings ballast uit te gooien steeg men weer op en ver dween de ballon schielijk in noordoos telijke richting. Het laatste wat de ach- terblijvenden nog waarnamen, was dat een deel wan de touwen door deze es- kapade was losgeschoten. De 22ste kwam een postduif een pas serende walvisvaarder opgevlogen met een levensteken van de ballon vaar der s, waaruit bleek, dat alles wel aan boord was. Later zou blijken, dat die datum 't einde van' de ballontocht betekende. Op die dag waren Andrée en zijn makkers genoodzaakt hun ballon te verlaten en de tocht vol ontberingen en zware in spanning door sneeuw en ijs 'per slee voort te zetten. Ze hadden proviand voor drie maanden bij zich en richtten hun doel naar Franz Josef-land. Vol gens latere onderzoekingen moeten zij de 5e oktober nog de kust van- het Wit te Eiland bereikt hebben, maar zijn ze daar ten onder gegaan. Weinig is men over hun einde te weten gekomen. An- drée's laatste aantekening, gedateerd 17 oktober, luidde slechts: „Zondag. Naar huis 7.05 uur" Pas ruim dertig jaar later is men over die ongelukkige tocht wat té we ten gekomen. Toen vond een Noorse robbenjager de overblijfselen van An drée en zijn metgezellen Fraenkel en Strindberg en werd de mysterieuze verdwijning in het niet goeddeels opge lost. En zo vormde deze tragische vlucht een episode uit de geschiedenis van de strijd der mensheid om de hegemonie van de Noordpool, een strijd, die nu na zestig jaar nog voortduurt. FEEST IN DIJKERHOEK In Dijkerhoek zal op maandag 2 en dinsdag 3 september a.s. het jaarlijks school- en volksfeest worden gehou den. Evenals voorgaande jaren worden de feestelijkheden reeds de avond tevoren ingezet met een gezellige feestavond in de grote tent bij het café „Het Bon te Paard" van de heer Kloosterboer. De Holtense Toneelvereniging brengt deze avond het blijspel „De dochter van de baas". Dinsdagmorgen zal het feest zijn voor de schooljeugd. Nadat bij de school de keuring van wagentjes, bogen, fietsen, mandjes e.d. heeft plaats gevonden, gaat men onder de vrolijke tonen van HMV naar de feestweide bij café Kloos terboer, waar de verschillende spelle tjes worden gehouden. Dinsdagmiddag worden de traditionele volksspelen gehouden, waarvoor, even als andere jaren, natuurlijk weer zeer veel belangstelling zal bestaan. Opgave voor deelname van de di verse volksspelen tot en met maandag 2 september bij één der bestuursleden, terwijl men zich ook zaterdagavond 31 augustus a.s. kan opgeven in het café Kloosterboer, waar die avond toegangs kaarten afgehaald moeten worden voor het bijwonen van de feestavond. Dinsdagavond 3 september zal op het feestterrein bij café Kloosterboer van 7-8 uur een demonstratie worden ge geven door de Bergruiters-ponyclub. Voor nadere bizonder heden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. De vele vreemdelingen, die dit sei zoen Holten als hun vakantie-residentie kozen en die momenteel nog hier ver toeven, zullen zeker niet kunnen zeg gen, dat de VVV en de met haar sa menwerkende plaatselijke verenigingen zich geen moeite getroost hebben hen enige verstrooiing te bieden. Er werden tal van evenementen ge organiseerd, die ook veel belangstel ling trokken. Wij noemen o.a. de hip pische demonstraties van de „Bergrui- ters" met hun ponyclub, de zomerfees ten met industriekoningin, boerenbrui loft, schuttersfeest en motoracrobatiek- demonstraties, de hondendressuur en de openluchtuitvoeringen van de sportver eniging BATO met gymnastiekdemon- straties en volleybaltoernooi, de wan deltochten van' de JDG en tenslotte de de autobustochten door de mooiste de len van de Holterberg, die de VVV zelf organiseerde. De laatste bustocht was een middag- trip, die woensdag werd gehouden on der leiding van de administrateur, de heer G. H. Kers. De Holterberg en de Haarlerberg met hun grootse panora ma's stonden op het programma, met 'n wandeling langt het ravijn, „De Die pe Hel" bij Nijverdal. Het was ideaal weer en de 45 deelnemers 10 lief hebbers moesten wegens gebrek aai vervoer worden afgezegd waren ook vol lof over het gebodene. Dat was donderdagavond ook het_ val bij de laatste puzzle-tocht in dit sel zoen, die de Jongeren Discussie Groe; organiseerde in de pheriferie van dé Holterberg. De afstand bedroeg 5,4 kit en de gemiddelde snelheid 4 km. Ieder minuut, welke men te vroeg of te la; aan een controle arriveerde, leverdioet i één strafpunt op. Helaas had een de controles 'n vergissing begaan en moes III. ver a eid, c elijk /ordei Wat fa ar i de uitslag opnieuw worden vastgesteld a j zodat een aanvankelijke prijswinnaa: het aardige prijsje aan zijn neus voor bij zag gaan. Maar dat werd met gro, te sportiviteit genomen, zodat puzzletocht tenslotte toch nog zeer slaagd was. De drie prijzen gingen naar: 1 L. G Koppe,Voorburg, 12 str.p.; 2 J. W. H Weekhout, Voorburg, 12 str.p.; 3 Henm van Geenhuizen, een Holtense, met str.p. De voorzitter, Jaap Kater, reikte de prijzen, bestaande uit kleine luxe voor werpen, met een toepasselijk woord uit in het restaurant van de heer J, Löhr, bij de O AD. P.V. „RERGVLIEGERS". Zaterdag 17 aug. werden de duiven te Tilburg gelost. Dit is de eerste vlucht van de afd. navluchten (oude duiven en jonge duiven). Uitslag als volgt: 1 H. Wansink; 2, 4, 10 en 19 C. W. Reeves; 3, 5 en 9 G. Steunenberg; 6, 13 en 17 L. Gazan; 7 en 8 W. Aaftink; 11 J. Haan; 12, 14, 16 en 18 H. J. Aaftink; 15 G. Veldhuis. De „Scheerweg" was voor de heren H. Wansink en C. W. Reeves. Kampioenvogels oude duiven. De duif H-55-131567 van de heer G. Veldhuis werd kampioen-vogel tot 400 km. met 162.6 punten. De duif H-52-378702 van de heer J. Schuppert werd kampioen-vogel boven 400 km. met 587.5 punten. Van de jonge duiven is de H-57-800492 van G. Veldhuis kampioen geworden met 144.3 punten. VOORZITTERS VAN J.V.'S IN HOLTEN BIJEEN. Op 31 augustus en 1 september zal in Holten de jaarlijkse voorzittersconfe rentie worden gehouden van de Over ijsselse afdeling van de Bond van Jon gelingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag. Evenals in voorgaande jaren zal deze conferentie, de negende na de oorlog, plaats vinden in de „Zuurberghoeve" van de familie J. A. Rietberg in de Beuseberg. Er worden ongeveer 50 deelnemers uit de gehele provincie verwacht. Op de avond van de eerste dag zal ds. J. van der Staal, Geref. predikant te Vroomshoop, refereren over: „De J.V. en het Maatschappelijk Werk". Ds. Mr. C. Brouwer van Luttelgeest (N-O.P.) zal op zondag 1 sept. spreken over: „De gereformeerde zede". Tevens hoopt hij gedurende de confe rentie gelegenheid te vinden enkele ge dachten naar voren te brengen over: „De J.V. en de militairen". Voor de aanwezige J.V.-voorzitters zal de mogelijkheid bestaan met elkaar over de verschillende onderwerpen in discussie te treden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bertus Herman, zv H. J, Arfman en M. J. Sluiter, Holterbroek 47. Ondertrouwd: G. H. F. van Zon, 25 j, Hellendoorn, en G. H. Vincent, 24 j., Hol ten. D. B. Nijland, 25 j., en J. A. Mei link, 24 j., beiden te Holten. BEVOLKING. Ingekomen: H. A. Oonk van Deventer naar Oude Deventerweg 15. J. E, Schuttert, van Voorst naar Neerdorp F. Klein Teeselink, van Bathmen naar Beuseberg 68a. L. Kok, van Harden- berg naar Dijkerhoek 48. Vertrokken: J. van der Meulen, van Kolweg 7 naar Leeuwarden. G. Stam, van Look 63 naar Zutphen. F. J. Kirkove. en gezin, van Holterberg 26 naar Hengelo (O.). J. E. W. Barting gezin, van Holterberg 26 naar Zwolle. VERBOUWING LAGERE LANDBOUWSCHOOL THANS OPGEDRAGEN Door het gemeentebestuur is aan de Fa. H. Koopman en Zn. te Holten op gedragen, nadat onlangs de inschrijving plaats vond en een bezuiniging moest worden toegepast, het verbouwen van de lagere landbouwschool aan de Oran jestraat alhier, met uitzondering van 't schilder-'en aanverwante werk, voorde som van f93.850,-. Het glas-, schilder en behangwerk werd opgedragen aan de Fa. A. Schipper en Zn. voor f8.630,-, De totale kosten der verbouwing n'ef inbegrip van de grond zullen f 143.000,- bedragen. VRIJSTELLING BIJZ. GEVAL. Aan de dienstplichtige der lichting '55 J. W. Vruggink, Espelo 61, is wederom een jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens een bijzonder geval. O.C.H. NAAR SCHALKHAAR De toneelclub OCH zal op zaterdag 1 september a.s. met het toneelspel in f bedrijven: „De tante van Charley" op treden voor de leden van de Nationale Schoolvereniging te Schalkhaar. loor ior e iehulp gratie b- Jat as schiet. irbeid d- Ie bet ;erricJ avïoe' f. 1 eit. g- dimat Onder het motto: „Riessen hef 'n schoeterd wier vol" wordt te Rijssen van 17-21 september a.s. onder de naam Rijlito II een groots opgezette middenstandstentoonstelling georgani seerd, waaraan verbonden 'n lichtfeest. Er komen twee grote exploitatie ten ten, totaal oppervlak 2500 m2. De eerste wordt gebruikt voor de handel en in dustrie, terwijl in tent nr. 2 een grote dahliatentoonstelling, volières van de vogelverenigingen, plantsoendienst ge meente, oudheidkamer, staatsbosbe heer, tuinbouwvoorlichting enz., komt. Het Volkspark wordt in een licht- park herschapen. Hier komen uitvoe ringen van diverse bekende gezelschap pen. Het Nederlandse leger en de Nat. Reserve zullen gedurende de Rijlito di verse demonstraties geven, terwijl in een vijftal legertenten diverse demon straties en filmvoorstellingen plaats vinden. Demonstraties met helicopters staan o.m. op het programma. Op zaterdagmiddag zal een oefening in groot verband worden gehouden; 2 militaire muziekkorpsen treden tijdens de Rijlito op. Het centrum van Rijssen wordt ver licht; uitvoeringen komen er op het Schild. Kortom een programma, dat straks ook uit onze plaats velen aan leiding zal geven tot een bezoek aan Rijssen om te zien „Wat Riessen in 'n schoeterd hef". HUISVROUWENAVOND VéGé-WINKELIER Voor de huis vrouwenavond, welke de VéGé-winkelier, de heer M. Bolink, op verzoek van Calvé te Delft maan dagavond in zaal Maats organiseerde, bestond van de zijde van de dames een grote belangstelling. Ruim 100 vrou wen hadden aan de algemene uitnodi ging gehoor gegeven en werden door een vertegenwoordiger van de Firma Calvé toegesproken. Daarna hield mej. De Weerd bak- en braadproeven en moesten enkele da mes op het podium komen om 'n hapje te proeven. Alle aanwezigen werd daarna een toastje met pindakaas aangeboden met een kopje koffie. Er werden kleine cakes uitgedeeld, terwijl men ook een glaasje van Sybrand's wijnen uit Kam pen serveerde. Ook werden enkele dingen onder de dames verloot en aan het slot werd 'n spelletje gedaan, dat grote hilariteit en vrolijkheid opwekte. Enkele dames, met de handen in bokshandschoenen gesto ken, moesten trachten de snelste te zijn bij het aansteken van een sigaret, waar bij zij met hun gehandicapte tien gebo den lucifers en sigaret uit de doosjes moesten zien te krijgen. De eerste prijs verwierf mevr. B. Ma- nenschijn-Bolink; de tweede prijs was voor mevr. D. van Veen-Wegstapel en als derde kwam mevr. J. Jansen-Koor- des uit de bus. Zij kregen aardige prijs jes voor hun vingervlugheid. Het was 'n leuke en gezellige avond, waarbij het soms zeer lollig toeging eri welke met een toepasselijk woord ge sloten werd door de genoemde verte-, genwoordiger van de Fa. Calvé. VEILIG VERKEER. Voetgangers, rechts op het trottoir, Daar is voor U het minst gevaar. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. :en vt lie in •erbai iurop luidei •aarb Ie lar jroot leidsk nee r irobk loem. Was ie lar ipvoe: irbeic >r in aeel i ken e: Jen? Dan beid linger noodz rijen een n< wijs e coöpe: naar die si bouw heersl daar der l wordt zo go om clt bestel makej vende vinde: alles meer. b. tijd e volkii cverg ontwi niet c En h< gebon van c maat, landb kan t aard. Hie goed gelijk de i waar het s

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2