Kritiek op gevallen sovjet-leiders Charles Courtney Zon en maan bepalen de kalender I Zjoekof redde Kvoesjtsjef 's werelds grootste expert op het gebied van sloten en sleutels Van dolende jaren en blanco dagen Fa, Het Russische regeringsblad Izvestia heeft de weg vrij gemaakt voor het uitstoten uit de communistische partij van Malenkof, Molotof en Kaganowitsj. Het blad zei in een hoofdartikel, dat „samenzweerders tegen de partij kun nen worden gestraft tot en met uit zetting uit alle rangen van de partij." Het blad beriep zich daarbijop 't woord van Lenin en de beslissingen van het tiende partijcongres in 1921. Het orgaan van de Sovjet-strijdkrach ten, De Rode Ster, heeft de gevallen leiders beschuldigd van „de zwaarste misdaad tegen het moederland en zijn toekomstige generatie". Malenkof, Mo lotof en Kaganowitsj zijn „politieke in triganten, die zich niets gelegen lieten liggen aan de belangen van de partij of van het volk". Hun activiteiten wa ren „gezonken tot de diepste diepten van laagheid". Zij wilden het volk „de weg van de honger" opdringen. De Litteraire Gazet, het blad van de Sovjet-schrijvers, beschuldigde de uit gestotenen van „revisionisme en nihi lisme". «De Prawda heeft Kagoniwitsj verant woordelijk gesteld voor een vertraging in de ontwikkeling van de Russische spoorwegen. „De spoorwegen hebben 'n achterstand van verscheidene jaren bij de elektrificering van de lijnen en de bouw van diesel- en elektrische loco motieven", aldus de Prawda. STAATSGREEP De uitgestoten Sovjetleiders zijn van plan geweest Chroesjtsjef als eerste partijsecretaris te vervangen door Mo lotof en maarschalk Boelganin als pre mier door Malenkof. Dit heeft deMos- kouse correspondent van 't Poolse blad Trybuna Ludu gemeld. Het was in fei te een mislukte staatsgreep, waaraan Chroesjtsjef ternauwernood wist te ont snappen. Vólgens het Poolse dagblad was het presidium bijeengeroepen om te beraad slagen over de viering van de 250ste verjaardag van Leningrad. Boelganin presideerde de vergadering. Malenkof begon aanstonds met een aanval op de partijpolitiek van Chroesjtsjef. Hij le verde bittere kritiek op Chroesjtsjef's belofte, dat de produktie aan boter, vlees en melk in de Sowjet-Unie per hoofd groter zou worden dan in Ame rika. Dergelijke leuzen, aldus Malenkof, kan men niet in omloop brengen, zo lang Rusland Amerika nog niet heeft overvleugeld in de sleutel-industrieën. Marxisten zijn immers gewend te be ginnen met de industrie, niet met de landbouw. Het Russische dagblad Leningradz- kaya Prawda schreef, dat Malenkof Chroesjtsjef daarop beschuldigde van „rechtse afwijkingen" en van „agrari sche afwijking". Volgens deze krant trachtten Malenkof, Molotof en Kaga nowitsj misbruik te maken van een tij delijke meerderheid in het presidium, daar enkele leden afwezig waren. Partijsecretaris Chroesjtsjef wist de aanval af te slaan, door het centraal comité te laten beslissen. Dit comité vergaderde van 22 tot 29 juni. Meer dan 60 spreker^ voerden het woord. Hon derden andere leden dienden hun stand punt schriftelijk in. De correspondent van Associated Press in Moskou meldt, dat Chroesjtsjef is gered door maarschalk Zjoekof. Chroes jtsjef zou vermoedelijk zijn gevallen als Zjoekof, die de bijeenkomst van het presidium bijwoonde als kandidaat-lid zonder stemrecht, niet het woord had genomen met de eis, dat alleen het cen traal comité kon beslissen over de par tijpolitiek. Daarop kreeg Chroesjtsjef ook de steun van Mikojan. De steun van Zjoekof legde enorm gewicht in de schaal, omdat hij geacht kon worden te spreken voor de gewapende strijd krachten. Geconfronteerd met zulk een verzet, zwichtten de „samenzweerders". Amerikaanse autoriteiten zijn tot de slotsom gekomen, dat Zjoekof in een machtspositie is gekomen, welke dade lijk volgt op die van Chroesjtsjef. Zij vragen zich af, wat de steun van Zjoe kof aan Chroesjtsjef heeft gekost. Is hij thans de gevangene van het Rode Leger? Het staat ongetwijfeld vast, al dus deze woordvoerders, dat het leger aan invloed heeft gewonnen. Wanneer Charles Courtney's vader in een goede bui was, liet hij zijn zoon met twee grote ijzeren sleutels spe len, die hij als reliquiën in zijn schrijf bureau bewaarde. Die sleutels, vertel de hij, waren van de Bastille, de be kende Parijse gevangenis. Hij had ze geërfd van Jules -Verne, wiens zuster zijn grootmoeder was. In Charles' ogen was Jules Verne, die hem steeds als oud-oud-oom werd voor gehouden, een sprookjesfiguur en het traditionele verzoek was dan ook elke avond: „Vader, leest u weer voor uit 20.000 mijlen onder zee"? Hij kende het verhaal bijna uit zijn hoofd, maar kon er nooit genoeg van krijgen. Eens, zo besloot Charles, zou hij duiker worden om de dingen te doen, die Jules Verne had gedroomd. En eens zou die kinderdroom zijn levenswerk worden. Een buitengewoon merkwaardige foto in het licht van de jongste gebeur tenissen in de Sowjet-Unie. Maarschalf Zoekow, toen aanvoerder van de Russische legers, die Berlijn binnentrokken, nu Russisch Minister van Defensie, en Generaal Eisenhower, toen hoofd van de geallieerde strijd krachten, nu president van de Verenigde Staten, ontmoetten elkaar 12 jaar geleden in Frankfort om een „overwinningstoast uit te brengen. Zoals de laatste berichten uit Rusland melden, is er aan de zuivering van het presidium van de communistische partij nogal een en ander voorafgegaan en heeft Chroesjtsjef de overwinning zeker niet cadeau gekregen. Een groot pluspunt voor de Russische partijbaas was, dat generaal Zoekow hem met de macht van het leger in de kaart speelde. Zoekow's ster is hiermede tot aanzienlijke hoogte gestegen. In de geschiedenis van de laatste 12 jaar hadden Eisenhower en Zoekow meermalen „vriendschappelijke correspon dentie" met elkaar. Het feit, dat ook de oude Finse communistenleider Küusinen tot de hoogste partij-instantie is bevorderd, doet voorzichtig de gedachte rijzen, dat Chroesjtsjef's koersverandering in wat „liberaler" rich ting zou kunnen wijzen. Waarom gaan er zeven dagen in een week en niet tien? Waarom twaalf maanden in een jaar en niet dertien? Wij zijn zo gewoon ge raakt aan onze tijdsindeling en tijd rekening, dat wij aan 't stellen van dergelijke vragen als regel niet toe komen. En toch heeft de Franse revolutie besloten tot opheffing van de week van 7 dagen en is het samenstellen van de kalender een probleem geweest, waar men zich de eeuwen door (en nu nog) mee heeft bezig gehouden. De indeling van de tijd is van godde lijke oorsprong. Het scheppingsbericht uit het Bijbelboek Genesis vertelt ons, dat God het licht schiep en vervolgens dit licht „dag" noemde en de duisternis „nacht". Tevens schiep God de hemel lichamen, zon, maan en sterren, en wel met een meervoudig doel: ze moesten scheiding maken tussen dag en nacht, ze regelden dagen en jaren, dus de ka lender. Ze bepaalden de jaargetijden, de tijd van zaaien en oogsten en ten slotte waren ze middelen tot oriëntatie. Kortom, heel het leven der mepsen op aarde wordt bepaald door de stand, die deze planeet ten opzichte van de andere hemellichamen inneemt, De zon, voor alle leven beslist noodzakelijk, be paalt in haar schijnbare weg rondom de aarde zowel dag en nacht als zomer en winter. En dat de maan niet maar „koningin van de nacht" is, doch ook een machtige invloed op de getijden uitoefent, hebban we in de dagep van „de ramp" aan den lijve ervaren. Van overoude tijden. De tijdrekening in het hedendaagse Palestina is nog precies dezelfde als die van eeuwen en eeuwen her. Men kent een dag van 24 uren, die begint en eindigt met zonsondergang en ook de dag Vein 12 uur, die begint bij zonsop- en eindigt met zonsondergang. Dit betekent dus, dat niet alle uren even lang zijn, of liever, dat zij steeds wisselen. Maar daar had men, waar klok ken ontbraken, niet zo veel last van. Men berekende 't uur van de dag een voudig naar de lengte van eigen scha duw. En reizigers vertellen, dat de in heemse bewoners op deze wijze ook vandaag nog tot merkwaardig precieze resultaten komen. Ook de Chinezen en Japanners ge bruikten een dergelijke lunisolaixe ka lender. Weliswaar kennen Chinese schrij vers een fantastische ouderdom toe aan him kalen der gebruik en, maar deson danks kan van met zekerheid te herlei den dateringen toch pas sprake zijn, se dert men cyclussen van 60 jaren en van 60 dagen in gebruik ging nemen, overi gens stuk voor stuk aangeduid door be paalde namen. Voor de Egyptenaren betekende de was van de Nijl een levensbelang. Van daar, dat him oudste burgerlijke jaar van 360 dagen drie jaargetijden telde: overstroming, winter en zomer. Later gingen zij het jaar brengen op 365 da gen, 12 maanden van 30 plus nog vijf toegevoegde dagen. Maar het begin van een jaar van onveranderlijk 365 dagen verplaatst zich in 1456 jaar door de jaargetijden heen. Daarom noemt men zulk een jaar wel een annus vagus of dolend jaar. Julius Caesar en Paus Gregorius. Ons woord kalender' danken wij aan de Romeinen. Bij hen was kalendae de naam voor de eerste dag van elke maand. De beroemde Julius Caesar gaf zijn naam aan de z.g. juliaanse ka lender: 3 jaren van elk 365, gevolgd door een schrikkeljaar van 366 dagen. Volgens besluit van de romeinse senaat werd onze huidige maand juli eveneens naar hem genoemd. Keizer Augustus, die enkele veranderingen in de juliaan se kalender aanbracht, schonk zijn naam aan de daarop volgende maand. Uiteindelijk is tijdens paus Gregorius XIII (eind 16e eeuw), naar een ontwerp van de geleerde Aloysius Lilius, onze huidige kalender ingevoerd. In de gre goriaanse kalender zijn de eeuwjaren geen schrikkeljaren, tenzij deze door 400 deelbaar zijn. Diverse pogingen tot invoering van 'n nieuwe of hervorming van de bestaan de kalender zijn in de loop der jaren ondernomen. Marco Mastrofini bijv, wilde, dat 31 december en 29 februari niet meer de naam van een weekdag zouden dragen. Daar 364 een veelvoud van 7 is, zouden dan alle data op een onveranderlijke weekdag vallen; De Charles Courtney was ongeveer 23 jaar oud, had z'n diensttijd in 't Ame rikaanse marinierskorps vervuld en in het burgerleven als slotenmakersleer ling al heel wat ervaring opgedaan, toen hij een advertentie zag, waarin 'n maatschappij duikers vroeg. Zij werk te voor de regering of voor grote ver zekeringsmaatschappijen; haar opdracht luidde altijd de lading van vergane sche pen te bergen. Courtney's eerste duik was naar een dikbuikige vrachtboot, die een goede 30 meter onder water op haar kant lag. In zijn onlangs verschenen memoires Un locking Adventure', vertelt Courtney de emotie tijdens die eerste afdaling onder het zeeoppervlak. „Snel gleed ik naar beneden, eerst door blauw, toen door zwart water. Ik was gewaarschuwd, dat de druk mij in verwarring, misschien zelfs in paniek zou brengen, maar niemand zou mij hebben kunnen vertellen over het ver schrikkelijke gevoel van volkomen ver latenheid, dat mij als 't ware naar de keel sprong. Een paar minuten dacht ik krankzinnig te worden, verpletterd onder een onzegbaar, duister vacuum. Ergens omhoog wist ik mijn God, maar zo ver weg, dat Hij me niet zou kun nen horen roepen. Toen priemde <le druk van het water in mijn oor, maar zodra ik op de zeebodem stond, was die weer verdwenen.'' Onmenselijk zwaar. Die druk is de grootste vijand van alle duikers. Hij neemt toe bij iedere meter. Óp 100 meter diepte bedraagt hij ongeveer 60 kilo per vierkante inch. Als de luchtkabel onklaarraakt of de muur van lucht bezwijkt, die de druk binnen het duikerspak hoger houdt dan de drulc van het water, dan wordt de duiker binnen weinige minuten tot 'n vormloze gelei samengeperst. Courtney's kennis van sloten en sleu tels kwam hem bij z'n on der water avon turen goed van pas, maar het werk kon hem niet bekoren. Het was levensge vaarlijk en onmenselijk zwaar. Tuber culose eiste van de jonge duikers een zware tol; velen werden doof of blind of krom door-gewrichtsrheumatiek, ve len stierven jong. Het goede loon, 25 a 30 gulden per dag, verzoette de arbeid en de risico's slechts ten dele. Courtney hing zijn duikershelm voor lopig „aan de wilgen" en ging op een New Yorkse scheepswerf werken. Op een middag, het was op het eind van de vorige Wereldoorlog, riep directeur Morse hem bij zich. Hij wist, dat Court ney duiker was geweest. Het Duitse s.s. „Kaiser", herdoopt met de Ameri kaanse naam „Madawaska", was bin nengelopen. De Duitse bemanning had vóór de overdracht letterlijk alles op slot ge daan en de sleutels overboord gegooid. Morse vroeg Courtney een loper voor de hutten te maken en de andere slo ten met zo min mogelijke beschadiging open te breken. De dynamietloods. Courtney bracht het karwei tot een goed eind. Na de „Kaiser Wilhelm" kwam de ,Vaterland', herdoopt tot le viathan", eveneens met alles en alles op slot. Op een morgen was hij aan 't werk op de vroegere „Kronprinzessin Cecitie", toen hij een brandlucht rook. Hij stak zijn hoofd buiten een patrijs poort om de oorzaak te ontdekken en op hetzelfde moment begonnen de si renes van de werf te loeien. „Hé, Courtney, je moet direkt een slot' openmaken voor de baas. Vlug!" schreeuwde een stem. Aan de loop plank stond president Morse, wit van angst. „Ga mee! Er is een afgesloten loods vol dynamiet!" De omliggende loodsen stonden al in lichte laaie en de brandweer concen treerde alle krachten op de dynamiet- loods. Het water gulpte van het dak af en in een ommezien was Courtney zo nat als een rat onder de Niagara. Met natte glibberige vingers begon hij Dü aan het slot. Het was een goed m* chanisme, bestemd om inbrekende boteurs te weerstaan. Achter hem ken de arbeiders toe, gespannen en hun ogen in zijn rug prikkend. In vijf minuten, die hem uren toe schenen, gaf het slot mee en zwaaif de deur open. Een seconde later sto: den de werklieden over Courtney hei om de vaten dynamiet naar buiten rollen. „Ga wat droogs aantrekken, e| je een longontsteking oploopt!" riep hoofdopzichter. „Als we jou niet hadden gehad, wa de hele zaak naar het weerlicht weest." Verdachte opdrach I Courtney opende in 1922 een winfe ln de 125th Street West in Harlem, het hart van New York. Laat op e avond klopten een chic geklede heeielanj en dame aan de gesloten winkeldeur e n ca< riepen zijn hulp in. Zij hadden de huis sleutel van hun flat in de bioscoop ver. loren, vertelden zij. Courtney's pr| deed niet ter zake, maar zij wilden vat nacht thuis slapen. Buiten stond een Rolls Royce pliu chauffeur. Op weg naar 'n deftig adr« aan de Park Avenue vertelde de slo tenmaker hun, dat hij nooit de hui deur van een flat opende zonder d de huisbewaarder of de liftbedieni van de wolkenkrabber of huurder iden tificeerde. Dat was absoluut overbodig zei het tweetal, want de huisbewaarde was al lang naar bed. Maar toen zij bij de wolkenkrabbe kwamen, belde Courtney in de foye de huisbewaarder en noemde het nura mer van de betreffende flat. Het sla perige antwoord was: De huurder va: die flat is juist naar Florida vertrok ken. Toen de slotenmaker de hoorn op hing, was de huisbewaarder beneden ia badjas en met revolver. Maar van ei Rolls Royse was niets meer te zien. ms jntva gillen, turen iarte] lolte TE GE gre per Met vork en lepel. Op zekere morgen wandelde Court ney naar zijn zaak, toen hij rook za ontsnappen uit de bovenramen van groot flatgebouw. Hij rende devestibuli binnen envroeg de huisbewaarder er iemand op die flat woonde. Ja, een gezin met veel kinderen. Terwijl de huisbewaarder de brand weer belde, greep Courtney een vork en een lepel en vloog met de lift naai boven. Terwijl de liftboy onafgebroken op de huisbel van de flat drukte, Courtney met zijn ongewone gereed schap aan het slot, zijn vingers klam van angstzweet. Toen de brandweer ar riveerde, hadden de twee mannen vader, moeder en drie kinderen uil bed gesleept, alle vijf bedwelmd door de rook. Zij overleefden het avontuur allemaal. Op de zaak gekomen, vond Courtnev een verzoek van de Morse-scheepswa* ven. Er was weer een schip binneng- kornen met alles op slot en niet éa sleutel aan boord. Duitsers waren niet de enigen, die sleutels lieten verdwij nen. Toen de „Normandië" haar eerste zeereis had voltooid, moest Courtne; voor bijna alle hutten nieuwe sleutel! maken; de passagiers hadden de oor spronkelijke meegenomen als souvenir Courtney's meest spectaculaire kar wei waarmede wij deze greep uil zijn memoires besluiten kwam op een middag voorrijden in de vorm van een grote vrachtauto, geëscorteerd dooi een politiemotor met zijspan. Het war een koelauto voor vleestransport. De chauffeur rukte de remmen vast, sprong j uit de cabine, holde de winkel binnen en schreeuwde: „Mijn maat zit er in, opgesloten! De deur is achter hem dichtgevallen en hij heeft zelf de sleu tels in zijn zak. Hij vriest er dood!'" Voordat de man zijn verhaal had uit gestoten, was Courtney al bij het slot, Het was een stevig exemplaar, bere kend op eventuele vleesdieven. Na 2f minuten vloog de deur open. Binnen lag een halfbevroren man, wiens bloed bijna gestold was. Maar hij kwam ei bovenop. Verbaast het U nog, lezer, dat Char les Courtney, de man die naar belie ven sloten maakt of sloten kraakt, zijn tien vingers heeft verzekerd voor to taal 100.000 dollar; dat is veel meer dan een kwart miljoen in Nederlandse munt! In de juli Ons d; verzc belee ning Belet O Bi ten r ters bare van dag N. A midc naamloze dag, die ook in tal van an dere ontwerpen voorkomt, heet bij hem blanco-dag of nul-dag. Maar tot op he den hebben alle pogingen tot verande ring uiteindelijk schipbreuk geleden en houden wij ons dus voorlopig aan de bestaande gregoriaanse kalender. De week telt 7 dagen en dat is een goddelijke scheppingsordinantie: 6 da gen werken en de zevende dag rust. Alleen is de volgorde sinds de opstan ding van Christus op de eerste dag der week omgekeerd. Wij gaan uit van de rust, die Christus heeft aangebracht (zondag, de éérste dag van de week) en zo in tot onze zesdaagse werkweek. Zon of maan? Het Israëlitische jaar is een maan jaar, in tegenstelling tot het onze, dat een zonne-jaar is. Nu is de duur van de kringloop der maan om de aarde 29 da gen, 12 uren en 44 minuten. Men heeft daarom zowel in Palestina als in an dere landen, waar 't maanjaar gelding had, de maand, die eigenlijk ruim 29 dag lang is, steeds afwisselend op 29 dagen en 30 dagen gesteld en ook dan nog moest van tijd tot tijd een correc tie worden aangebracht. Bij dit alles is sprake van de échte maand. Men kende echter ook de maand, die telkens begon wanneer de maan na haar onzichtbaarheid haar eerste sikkel weer vertoonde. Overigens was de indeling van het jaar gebonden aan de loop van 't jaar in de natuur, waar bij tevens de grote feesten (Pasen, Gre te Verzoendag en Loofhuttenfeest) ea grote rol speelden. Het in overeenstemming brengen van het maanjaar met ons zonnejaar brengt bepaalde moeilijkheden met zich mee, Het zonnejaar heeft een lengte van iets minder dan 3651/* dag. Dit jaar wordt dan verdeeld in 12 tamelijk willekeuri ge stukken, die „maanden" genoenni worden, hoewel ze met stand en loo? van de maan niets te maken hebben. Maandjaar daarentegen telt maanden, waarbij dit laatste wél het geval is. De lengte van het jaar is dan echter kunst matig. Soms 'bestaat het uit 12, dan weer uit 13 maan-maanden; Van Babyloniërs tot Egyptenaren De Babyloniërs kenden al omstreek 3000 jaar voor Christus' geboorte eee kalender. Zij hadden maan-maanden kenden bovendien jaren, waarvan he begin bepaald werd naar de staat van rijping van wintergerst of dadels. Het jaar bestond dus bij hen nu eens uit 12 maanden, een gewoon jaar, dan weer uit 13 maanden, een embolistisch jaar. Zulle een afwisselend uit 12 en 13 maan den bestaand jaar wordt genoemd een gebonden maanjaar of lunisolair jaar, G. A. I Mar Dijk kert O; jr-, - C A. t In flaa: Vu-g gezi - I 51. Aal; lenc V Hol D tem het S. nuu Brii ber, Koi Jan Ina Vel Pas sch kin kan sin] K mir Wil Gei Mü Dei en

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2