Bezuinig niet op de hoeveelheid melk mm NEZIFO Waarom Esso gas? neem Fa» 1. Wonnisik et voorlichtingsbureau voor de voeding meldt DIEPVRIEZEN verovert het platteland wmm Bosgrond Milcop stencilmachine Een dagje uil Zo werkt Balastore zongordijn V ie 'ij 1 atie, eko- den, vens chte Kuil lelis verhoging van de melkprijs is 'n sworden en in vele gezinnen zul- vragen gerezen zijn: Kunnen we Irhoging zonder meer opvangen; >n we dan maar minder melk ge en of op andere dingen bezuini- en we het geval nemen, dat een e uitgave voor de voeding onmo- is. Uit alles wat er de laatste tijd melk geschreven en gezegd is, zal el bekend zijn, dat een verminde tan het melkgebruik in de meeste len ongewenst is. Om voldoende bepaalde mineralen en vitamines ok van de eiwitten op te nemen, gerekend worden, dat volwassenen gks een halve of driekwart liter nodig hebben, kinderen beneden af tij d van 10 jaar een halve liter, 10 jaar driekwart liter en aan- de moeders en zij, die haar baby voeden, 1 liter. Degenen, die nèt porties gebruiken of minder, mo llis feitelijk om wille van de ge- leid niet op de hoeveelheid melk bbelen. kan de verhoging van de uitga voor melk in vele gevallen be- worden: wie gewend was om ge- d gesteriliseerde flessenmelk en :melk te nemen, zal goedkoper ju, wanneer zij op gepasteuriseer- osse" of flessenmelk overgaat. Ook ervangen van 'n deel van de melk karnemelk kan de post „melk" houden. oogpunt van voedingswaarde zijn maatregelen zeker niet bezwaar- n wat de smaak betreft, is 'n fris drank vooral in de zomer niet te naden. ghurt is een duurdere vorm van waarvan de voedingswaardeniet hoger is. enmin als van melk is een vermin- ig van het kaasgebruik vereist. Het :cd om een dagelijkse consumptie 15 a 25 g kaas te handhaven. zijn op het terrein van de voe- dikwijls andere bezuinigingen aan rengen, b.v. door seizoengroenten lachten te gebruiken en van pri ls af te zien, die soms weinig vol smaak en aroma zijn. Al is 't goed dagelijks fruit te eten, een gebruik 150 g of meer vruchten is nu ook niet strikt nodig. Wel dient ten minste 250 g groente per persoon te worden gerekend. Het minder royaal schoonmaken van aardappelen en- groenten kan zeker be sparing geven. In ons land, waar veel brood gegeten wordt, zijn de uitgaven voor brood vrij hoog. Het opgebruiken van oud brood hetgeen in het geheel geen straf is, zeker niet indien het brood geroosterd of gebakken wordt kan al heel wat schelen. Het prijsverschil tussen ver pakt en onverpakt brood is niet ge ring en het voordeel, dat het verpakte brood langer vers blijft, wordt niet be nut wanneer iedere dag of om de an dere dag brood wordt gekocht. Zijn de smaak en de geur van het verpakte brood zoveel beter, dat men de hogere prijs er voor over heeft? In voedings waarde maakt het niets uit. De goedkope vlees- en vissoorten kunnen worden verwerkt tot gerechten die niet minder voedzaam en smake lijk zijn dan de dure. Alleen moet de huisvrouw voor de vleesgerechten meer tijd uittrekken en eens wat kruiden ge bruiken. Stooflappen, hachévlees, klap stuk, hart en nieren, om maar enkele te noemen, kunnen heel smakelijk zijn. Bovendien hebben deze stukken het voordeel, dat 50 a 75 g vlees (een hoe veelheid, die uit oogpunt van voedings waarde voldoende is) met saus erbij al een aardige portie oplevert. Voor een visragoüt of visgehakt kan een goed kope vissoort zeker met goed resultaat dienst doen. Tot slot de post versnaperingen en lekkernijen, die vaak in verhouding zeer hoog is. Een extraatje op zijn tijd is een ieder gegund, maar is het werkelijk no dig, dat de kinderen vóór schooltijd al met „snoepjes" achter de kiezen lopen en dat zij opdat zij zoet blijven steeds lekkers toegestopt krijgen, wan neer zij er om vragen? Is het ook no dig, dat de volwassenen elkaar op vi sites trachten te overtroeven in het opdienen van vele en kostbare lekker nijen? Dit zijn slechts enkele punten ter overweging en dan alleen' op het ge bied van de voeding. Velen zullen lie ver op ander terrein bezuinigen. Hoe het zij, laten we trachten om zonder verlaging van de melkconsumptie een evenwicht in het budget te bewaren. Officiële publicaties TTREKKING WEGGEDEELTEN m HET OPENBAAR VERKEER. n-gemeester en Wethouders der ge- nte Holten brengen ter kennis van nghebbenden, dat zij, wegens vei ling en wijziging van het tracé van Helhuizerweg, voornemens zijn de dier gemeente voor te stellen het ;elte van de Motieweg (nr. 109 van wegenlegger) van de grens van de Iterweg tot aan de grens van de luizerweg en het gedeelte van de ïuizerweg (nr. 100 van de wegen- er) van de grens van de Raalter- tot pl.m. 165 meter uit deze grens, het openbaar verkeer te onttrek- ezwaren tegen deze onttrekking nen binnen 14 dagen na heden iftelijk bij hun college worden in- acht. len, 28 juni 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. RATTENBESTRIJDING. urgemeester en Wethouders van Hol- vestigen er de aandacht op, dat thans mode weer is aangebroken, waarin war te rat (huis- of dakrat) met suc- grote schaal kan worden verdelgd, een actie een zo gunstig mogelijk Itaat opleveren, dan zal zij moeten ts vinden in de periode, dat de land- ïschuren leeg zijn. phet bureau gemeentewerken (ach- het gemeentehuis) zijn vanaf heden n verdelgingsmiddelen en lokaaspor- "erkrijgbaar en worden de nodige üiingen over de rattenbestrijding ver- H. oor het bereiken van een meer duur- n resultaat is het noodzakelijk, dat ctie tegen de zwarte rat systematisch dt uitgevoerd over een gesloten ge- Iet is daarom wenselijk, dat allen, het bekend is, dat zij ratten op hun of bij hun woning hebben, thans zo mogelijk gelijktijdig de bestrijding hand nemen, lolten, 28 juni 1957. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. ZITTING WOONRUIMTECOMMISSIE. te Voorzitter van de Woonruimte- missie in de gemeente Holten maakt end, dat de maandelijkse zitting dei- missie niet op dinsdag 2 juli a.s. zal ots hebben, maar op dinsdag 9 juli V. te 7.30 uur n.m. ten, 27 juni 1957. De Voorzitter voornoemd, J. KROON. UITSTAPJE VAN DE HAAR. BEWONERS. De buurtvereniging „De Haar" maak te vorige zaterdag 'n geslaagd uitstapje met een touringcar van de O.A.D. Het eerste doel gold Staphorst, waar boerde rijen en klederdracht werden bezichtigd en vandaar ging de tocht naar Giethoorn. Hier kon men natuurlijk niet vertrekken zonder gepunterd te hebben. Van dé Haarse landrotten bleek niemand bang op het water, zodat alle deelnemers hier wel genoten. Over Vollenhove reisde men door de Noord-oostelijke polder naar Kampen, waar de dames een uurtje kon den winkelen. Van Kampen ging de tocht naar Harderwijk en via Flevoland naar Lelystad, waar een tochtje gemaakt werd op het IJsselmeer en per boot de inpol- deringswerken werden bezichtigd. Na terugkeer stond in Harderwijk het diner gereed en werd van hieruit de terugtocht aanvaard via Apeldoorn en de Oude Mo len in Bathmen. Aan het einde van het gezellig reisje heeft de voorzitter, de heer L. Bolink, de chauffeur en ook de buurtgenoten be dankt voor aller medewerking. SCHOOLREISJE PROT. KLEUTERSCHOOL Maandag j.l. was het de grote dag voor de kleuters van de Prot. Kleuter school. Onder leiding van de dames N. Arfman en H. Kampman met enkele moeders maakten ze hun jaarlijkse schoolreisje. Om 2 uur vertrok de bus met de vro lijke schare in de richting Goor, nage wuifd door vele ouders. Over Diepen- heim ging het naar de haven van Lo- chem, waar eerst de boten werden be zichtigd. Vandaar naar de hertenkamp en de eendenvijver, het doel van de tocht. De zakken met brood kwamen voor de dag en onder luid gesnater wer den de dieren gevoerd. Het was jammer, dat 't begon te rege nen, zodat er van spelen op de Lochem- seberg niets kvvam. Daarom werd door gereden naar Laren, waar Hotel Stege- man de zaal beschikbaar stelde. De kin deren werden hier getrakteerd op limo nade. Er werden nog wat spelletjes ge daan en vandaar ging het richting Hol ten, waar we pl.m. 6 uur arriveerden, opgewacht door veel ouders. VITESSE-KAMPIOENEN Zaterdag 22 juni werden de duiven te St. Quintin gelost. Afstand 349 km. Dit was de laatste vlucht van de afdeling „Vitesse". De uitslag is als volgt: 1 G. Steunenberg; i2, 5 en 8 |G. Veldhuis; 3 en 4 H. J. Aaftink; 6 en 7 L. Gazan. Vitesse-kampioenen zijn 1. H. J. Aaftink 500,4 pt. 2. G. Veldhuis 483,5 pt. 3. L. Gazan 454,9 pt. De door de Fruittax (Rinus) beschik baar gestelde prijzen werden gewonnen door G. Steunenberg en G. Veldhuis. KONINGIN DINA Bij alle zorgen die de binnenlandse politieke toestand met zich meebracht, zorgen overigens die naar het schijnt momenteel niet zo heel zwaar meer drukken, omdat de balans in het voor deel van de koning is doorgeslagen, kwamen daar ook nog de geruchten dat het tussen de Jordaanse koning Hoes sein en zijn uit Egypte afkomstige echt genote niet helemaal zou boteren. Er werd zelfs over echtscheiding gespro ken. Het was wel opvallend, dat Ko ningin Dina geruime tijd buitenslands vertoefde. Intussen is van officiële zijde medegedeeld, dat er van een scheiding tussen de koning en de koningin geen sprake is. DIPLOMA AVOND-U.L.O. De heer E. Limbeek, wachtmeester le klas der rijkspolitie, alhier, slaagde als leerling van de avond-ulo-sehool te Rijs- sen in Enschede voor 't m.u.l.o.-diploma. KRANIGE ADSPIRANT- WIELBENNERS. De 15-jarige Jan de Groot en Mans Klein Velderman hebben zaterdag deel genomen aan de 24-uursrit Enschede- Groningen-Leeuwarden-Enschede, een wielerwedstrijd over pl.m. 350 km., geor ganiseerd door de wielervereniging „Het Oosten" te Enschede. Zij hebben deze toerrit, die ook gereden kon worden als een vrije-temporit geheel uitgereden. In een zestal plaatsen onderweg werd rust gehouden. Niettemin een kranige pres tatie van deze jongelui, die veelbelovende wielrenners kunnen worden. Zij zijn ook de organisatoren van de Tour d' Holten voor de schooljeugd. Bijna 90 pet. van alle plattelandshuis vrouwen conserveert jaarlijks groente en vruchten en ruim 40 pet. maakt vlees afkomstig van de huisslacht in, aldus Mej. J. Brink, medewerkster van de Stichting Landbouwhuishoud kundig Onderzoek te Wageningen, in een voor de radio gehouden praatje. Dit komt er op neer dat 750.000 huisvrouwen de ko mende maanden in totaal meer dan 42 miljoen liter groente en 27 miljoen liter vruchten inmaken. Deze cijfers kwamen vast te staan uit een onderzoek dat dooi de afdeling Landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wage ningen naar 't conserveren van levens middelen op het platteland werd inge steld. Vele huisvrouwen zijn straks in de mooie zomermaanden bij het hete for nuis in de weer om groenten en vruch ten te steriliseren of pasteuriseren. Voorraadvorming is een oude tradi tie, die mits met mate toegepast, ook thans nog zin heeft; een fles zomer groente bij de hand is gemakkelijk tij dens lange vorstperioden, ook in het vroege voorjaar als de nieuwe groenten nog niet op de markt zijn, of bij onver wachts bezoek. Bovendien betekent het variatie in het wintermenu. En al even zeer zijn de ingemaakte vruchten voor het dessert, het ziekenkostje of voor „in het glaasje" onmisbaar. Het is daarom niet verwonderlijk, dat in deze tijd van weinig of gêen huis houdelijke hulp de nieuwe inmaakme- thode van het diepvriezen snel opgang maakt. Diepvriezen kost minder tijd, is eenvoudiger en gemakkelijker. Maar ook is het bacteriële bederf, dat wij zo goed kennen bij gesteriliseerde doperw ten en vlees, met diepvriezen uitgeslo ten. Voorts zijn er produkten, die zich moeilijk laten steriliseren, maar zich uitstekend lenen voor de diepvries, zo als bloemkool, soepgroente e.a. En dan mogen we tenslotte de hoge voedings waarde, de uitstekende smaak, kleur en geur van het diepgevroren produkt niet vergeten! Hoe de diepvries ons land verovert, blijkt wel uit het feit, dat er op het ogenblik 70 gemeenschappelijke diep vriesinrichtingen in gebruik zijn. Waar deze inrichtingen het eerst werden ge bouwd gaat de ontwikkeling 't snelst. In Cothen, in de provincie Utrecht, is in 1952 de eerste Nederlandse diep- vrieskluis opgericht. Nu, vijf jaar later, zijn er in deze omgeving al vijf. De op richting van een kluis in Zeeuw-Vlaan deren heeft tot gevolg gehad, dat mede dank zij de medewerking van de ge meenten, in het westelijk deel van Z. Vlaanderen elke gemeente zijn kluis heeft. Van belang is voorts de animo in de Gelderse Achterhoek en, hieraan grenzend, de Betuwe en Oost-Overijs sel, terwijl ook in Zuid-West Neder land de zaak goed op gang is. Zondag 30 juni a.s. hopen zich te verloven W. H. NIEMEIJER Okkenbroek en A. PEKKERIET Holten Sluit een REGENVERZEKERING af voordat U met vacantie gaat. Vraagt inlichtingen bij Holterberg 49, Tel. 314 GEVRAAGD: grote en kleine percelen. Tel. K 8380-8924 Ideaal voor alle zaken, scholen, verenigingen en bedrijven Zonder stencils, zonder inkt. 7 Kleuren in één drukgang. 1000 afdrukken van één moederblad. Prijs compleet 135. Vraagt demonstratie van dit stencilwonder aan: INT. IMPORT CENTRAL Selterskampweg 14, Bennekom- DANKBETUIGING Nog onder de indruk van de ramp, die hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Hol terberg woensdag getrof fen heeft door de brand, welke mijn gehele bedrijf heeft lamgelegd, betuig ik langs deze weg gaarne mijn grote dank en er kentelijkheid aan de Hól- tense brandweer, de brandweerlieden van De venter, Hellendoorn, Nij- verdal, Markelo en Rijs- sen en aan de vele hel pers voor hun energieke pogingen om hotel en in boedel van de ondergang te redden. De Exploitant, J. MEULEMAN Holten, 27 juni 1957. naar Amsterdam, Haar lem en Zandvoort? Vertrek maandagmorgen 1 juli om 7 uur. Er is in de bus nog plaats voor 8 gezellige jongelui. Kosten f 10.per pers. (inclusief diner). Aanm.: Kolweg 17. ZAKENMENSEN! Heeft U reeds een BEDRIJFSSCHADE- VERZEKERING lopen? Zo niet, vraagt dan inlichtingen bij Holterberg 49, Tel. 314 TE KOOP GO JONGE HENNEN bijna aan de leg, bij G. KERS, Holterbroek 29 Holten. Verzekering tegen Ziekenhuis- en Dokterskosten Inlichtingen bij het Algem. Ziekenfonds, Larenseweg 3 Telefoon K 5483-224 Bescherming tegen de zonne hitte, maar met behoud van daglicht en uitzicht. Dank zij de sleufjes. Daaraan herkent u Balastore, het goedkoop ste goede zongordijn. Wij le veren Balastore op de juiste raambreedte. TE KOOP 100 SUSSEX X ROOD (8 w.) en 30 ZWARTE (10 w.) en LANGE LEREN JAS J. BEUNK Look 22, Holten. Omdat Esso Nederland N.V. U garandeert.... Kwaliteit door zuiver produkt Inhoud 13 kg per fles Veiligheid lage druk in gekeurde flessen Service door vakbekwame depothouders Vraagt daarom niet naar „flessengas" maar Voor koken verwarmen warm water enz.' Met Esso bent U beter uit! Isso Nederland N.V. Esso Gebouw, Den Haag Totstandkoming en gebruik. Hoe gaat. men nu te werk bij op richting en gebruik van een diepvries- kluis? De boerinnen- of plattelands vrouwenafdeling, landbouworganisatie, veilingbestuur of bestuurders van an dere coöperaties steken op een dorp de hoofden bij elkaar. Men laat een ter zake deskundige spreker of spreekster komen, er wordt een werkcommissie ge vormd, die een en ander verder voor bereidt, men vraagt deskundig advies omtrent de bouw, vrisinstallatie en ex ploitatie. Bovendien wordt gezorgd voor een juiste propaganda en voorlichting omtrent het voorbehandelen en verpak ken van de produkten. De Stichting Landbouwhuishoudkun- dig Onderzoek te Wageningen heeft se dert januari 1956 het diepvriezen in de huishouding in studie. Er is een proef- kiuis in gebruik, en er werd aan ruim honderd landbouwhuishoudleraressen uit den lande een cursus over dit on derwerp gegeven. Men kan aan het adres van deze Stichting. Herenstraat 18 te Wageningen, kosteloos folderma teriaal aanvragen. Momenteel worden ongeveer 25 klui zen per half jaar in ons land opge richt. Dit betekent dus, dat per half jaar ongeveer 1500 gezinnen overstap pen op deze zo in alle opzichten goede inmaakmethode. De ontwikkeling ver loopt nog niet zo snel als in de jaren 1947-'50 in Denemarken, waar het aan tal lokethuurders in die drie jaren met 4000 plattelandsgezinnen per halfjaar steeg en waar 6ó pet. van alle platte landshuishoudingen over een vriesloket beschikt. In West-Duitsland gaat :t nog sneller, dagelijks worden er drie kui zen opgericht: in de afgelopen ander half jaar liefst 1500 kluizen met 66.000 loketten! In de Verenigde Staten van Amerika, waar de diepvries in de huis houding reeds een dertigtal jaren is in geburgerd, maken meer dan 6 miljoen gezinnen ervan gebruik. In plaats van een loket in een diep- vrieskluis op een centraal punt in het dorp kan men een diepvrieskist thuis hebben. De kosten van aanschaf en van stroomverbruik zijn echter dermate hoog, dat verwacht wordt, dat slechts een klein aantal gezinnen zich dit zal gaan veroorleven. De bewaarduur van de produkten kan behoudens enkele uitzonderingen wor den gesteld op één jaar. Met diepvrie zen bereikt men dus smakelijker en ge zondere maaltijden, meer variatie-mo gelijkheden in het wintermenu en ten slotte arbeids- en tijdsbesparing. Duur kost dit niet, want voor ruim één gul den per week kan men een loket huren met 200 liter inhoud. Om echter al deze voordelen tot hun recht te laten komen dient men zich op deskundige wijze te laten voorlichten.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3