Hotel ff't Lösse Hoes" door brand vernield 1 Jeugddienst Centrale bakkerij in gebruik genomen 1e-klas Baby-verzorging Melkhandel tracteerde O.A.D vakantiereizen 1957 Rieten dak vormde ernstige belemmering voor het blussingswerk BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Woensdagmorgen is hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg, toebehorend aan de heer J. M. Metzger en geëxploiteerd door de heer J. Meuleman, door brand bijna geheel verwoest. Een alles verte rend vuur heeft slechts de kale muren en een vormloze hout- en rietmassa over gelaten. Het geheel biedt een troosteloze aanblik. Hoewel de Holtense brandweer, daar bij geassisteerd door de brandweren van Rijssen, Nijverdal, Markelo, Hellendoorn en Deventer, alles beproefd heeft, om 't gebouw te behouden, is men daar niet in geslaagd en moesten de brandweer mannen voetje voor voetje wijken voor het steeds voortschrijdende vuur. Een ogenblik heeft het er nog op geleken, dat het noordelijke deel, het eigenlijke lösse hoes, kon worden gered, maar het riet, waarmee het gebouw gedekt was, vorm de voor de blussers een onoverkomelijke hindernis om het vuur afdoende te be strijden. Het woekerde daaronder voort en kwam steeds weer op andere plaatsen te voorschijn. Sirene loeit. Toen om twintig minuten over negen op het gemeentehuis het eerste alarm- bericht binnenkwam, was er sprake van schoorsteenbrand op ,,'t Lösse Hoes. De brandweer werd onmiddellijk gewaar schuwd en enkele ogenblikken later ging de stoomfluit van „De Vrijheid" twee keer, om de niet thuis aanwezige brand weermannen te waarschuwen voor huis brand. De brandweer rukte onmiddellijk uit met de tankwagen en de motorspuit. Inmiddels zat men op de plek van de brand ook niet stil. De brand werd ont dekt door mevr. Meuleman, die met een van de dienstboden buiten was en wie 't bevreemde, dat de rook van de schoor steen zo naar beneden sloeg. Het bleek echter, dat het niet de schoorsteen was, die rookte, maar het riet daarom heen, dat brandde en waarvan de rook afkom stig was. Onmiddeiijk is toen een van de kellners, de heer G. Jonker, op het dak geklom men, gevolgd door Kees Bos, om te trach ten met brandblusapparaten het vuur te doven en is Frits Russ naar de vliering gegaan om aan de binnezijde het vuur te bestrijden. Aanvankelijk leek het daar helemaal niet zo ernstig, maar toen een deel van het riet open ging en meer lucht kon toetreden, stond alles spoedig in volle vlam. Toen de Holtense brandweer arriveer de heeft deze onmiddellijk met vier stra len van de hogedrukpomp het vuur van binnen en van buiten bestreden, maar tussen vliering en dak was inmiddels zo'n vuurzee ontstaan en trof men zoveel be lemmeringen aan, dat het reeds op an dere delen van de bovenverdieping voort gewoekerde vuur niet te bereiken was. De brandweercommandant, de heer Louwerse, heeft toen onmiddellijk zijn maatregelen getroffen en de assistentie ingeroepen van de omliggende gemeen ten, wier brandweerkorpsen in een mini mum van tijd met hun tankwagens op de Holterberg aanwezig waren en onmiddel lijk de aanval op het van alle kanten uitbrekende vuur inzetten. Rijssen arriveerde met twee tankwa gens, Hellendoorn en Nijverdal met drie, Markelo verscheen als tweede met de grote Mac-diesel, tenslotte arriveerde ook Deventer, onder leiding van haar commandant, de heer P. O. Schaap, met groot materiaal. Geen druk genoeg. Een ernstige handicap bij de brandbe strijding was de onvoldoende druk op de waterleiding op de Holterberg, zodat men maar met enkele" stralen water kon geven en bij de blussing voornamelijk was aan gewezen op de tankwagens, welke gere geld in het Dorp gevuld moesten wor den. Een van de pompen van het opjaag- station op de berg was uitgevallen, zodat er niet voldoende druk gegeven kon worden. De brand werd met de tankwagens van alle kanten aangepakt, maar het rie ten dak vormde, zoals reeds gezegd, zo'n ernstig beletsel, om tot de werkelijke vuurhaarden door te dringen, dat het blussingswerk weinig effectief was. Men moest het vuur dan ook voor het grootste deel zijn prooi laten en kon niet verhin deren, dat het gebouw bijna geheel uit brandde. Om te voorkomen, dat er bosbrand zou uitbreken, werden enkele in de onmiddel lijke nabijheid van het gebouw staande forse dennenbomen op last van de brand weer geveld. Een kruinbrand in de om ringende bossen zou voor de Holterberg een grote catastrofe geworden zijn. Het museum van de heer Piet Bos, dat in de onmiddellijke nabijheid staat, is gespaard gebleven. Inmiddels hadden vele hulpvaardige handen een deel van de inboedel naar bui. ten gebracht. Van de pensiongasten, waarvan er en kele juist deze dag zouden vertrekken, terwijl weer anderen zouden arriveren, zijn geen bezittingen verloren gegaan. Omstreeks half twaalf was men de brand in zoverre meester, dat met de na blussing kon worden begonnen en rukten de hulpverlenende korpsen successieve lijk in. Deventer, dat een transportleiding had gelegd vanaf hotel de Holterberg, vertrok het laatste. De oorzaak. De oorzaak van de brand moet wel zo goed als zeker worden toegeschreven aan een of meerdere lekken in de schoor steen, die overigens zo van de grond af een zeer massale indruk maakt. Op 4 januari 1941 is 't Lösse Hoes ook door brand verwoest, waarbij de oorzaak eveneens aan een lek in de schoorsteen werd toegeschreven. Bij de herbouw is hiermede bij de con structie van de schoorsteen rekening ge houden, vertelde ons de heer Metzger, en is deze zeer solide gebouwd, hetgeen blijk baar niet heeft kunnen voorkomen, dat hij waarschijnlijk door het zeer inten sief gebruik ook nu weer de oorzaak is geworden van de ramp. Grote schade. Deze brand betekent niet alleen voor de eigenaar maar ook voor de exploitant een grote schade, die moeilijk is te schat ten. Het hotel was op beurspolis verze kerd, maar deze verzekering zal de gele den schade niet volledig dekken. De heer Meuleman, die enkele jaren ge leden het hotel heeft gehuurd, had de zaak goed aan het draaien, ,,'t Lösse Hoes" was bij de toeristen zeer in trek en men zal dan ook heel wat. gezelschappen en gasten, die reeds besproken hadden, moeten afzeggen. Hij is tegen bedrijfs schade verzekerd. De 'brand op de Holterberg trok een enorme belangstelling, waarbij de jeugd in verband met sluiting van een der scho len een belangrijk aandeel vormde. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, was de gehele morgen op het. terrein van de brand aanwezig om zich van het blus singswerk op de hoogte te stellen. De vermelding van de brand in de nieuwsberichten van 't A.N.P. was waar schijnlijk oorzaak, dat 's avonds talloze automobilisten en andere nieuwsgierigen een kijkje kwamen nemen. Tijdens de brand zaten velen in de uit het gebouw geredde stoelen de brand en het blus singswerk gade te slaan. ZONDAGAVOND, half acht: g met als onderwerp: g „Zullen wij tot rust komen?" jj Voorganger: Ds. A. J. Jorissen, Ned. Herv. predikant van de g Geref. Bond te Oudshoorn bij g Alphen aan de Rijn. CIJFERMATERIAAL OPINIEONDERZOEK N.O.C. In vervolg op onze vorige publikatie, waarin wij het door het publiek geko zen Nederlands elftal bekend maakten, laten wij hierbij enige nadere gegevens omtrent de op de spelers uitgebrachte stemmen volgen: 7894 7856 Midhalf v. d. Hart 7884 6420 rechtshalf Notermans 7869 7369 linksachter Kuys 7693 7020 doel Pieters Graafland 7585 Van Wissen* 7561 7034 rechtsbuiten v. d. Kuil 7035 6473 middenvoor Van Melis 6929 6487 linksbuiten Carlier 6572 4236 linkshalf Klaassens 6424 3501 rechtsbinnen Wilkes 6253 De Munck** 5997 5502 rechtsachter Wiersma 4825 4022 linksbinnen Lenstra 3583 Walhout De kolommen geven resp. aan: totaal aantal verkregen stemmen; aantal stem men voor verkregen plaats; plaats; naam. Van Wissen kreeg in totaal 7585 stemmen, welke echter door het pu bliek over alle plaatsen werden ver deeld, waardoor hij als een all-round speler werd aangemerkt. O.a. verkreeg hij voor rechtshalf 1114 stemmen, voor linkshalf 2223, voor rechtsbinnen 3116 en voor linksbinnen 517. De Munck verkreeg 6253 stem men, waarvan echter 983 voor de plaats in het doel, de andere 5290 stemmen waren voor eerste reserve. GEPENSIONEERDEN BEZOCHTEN NIEUW BEDRIJF. Tijdens hun jaarlijks uitstapje bezoch ten de gepensioneerden van de fa. Ter Horst en Co., Kon. jutespinnerij en -we verij N.V. te Rijssen, de nieuwe weverij te Holten, welke haar voltooiing nadert. Ruim 240 mannen en vróuwen arri veerden te omstreeks half twee met een zevental Havi-tours aan de Industrie straat en namen een kijkje in de enorme fabriekshal, waar men momenteel bezig is de weefmachines te plaatsen en de vak. lieden druk zijn de laatste hand te leg gen aan het interieur van de nieuwe fa briek. In hun gezelschap waren de fabrikan ten, de heren A. H. ter Horst en H. Jor- daan, die hun oude en vertrouwde voor malige werknemers inlichtten omtrent het nieuwe bedrijf, dat hier is gesticht. Daarna vertrok het gezelschap naar de Waarbeek te Hengelo. Ons dorpsbeeld toonde maandag een wellicht door velen onopgemerkte ver andering. De centrale bakkerij aan de Industriestraat werd die dag in gebruik genomen en in de straten reden de blauwe en gele bestelwagen van „De Halm" en een tweetal driewielige car riers voor de bezorging van het brood in het dorp en in de buurtschappen. De bakkers W. Beltman, T. Koopman, B. J. Slotman, J. A. Slotman, H. Srnit, H. Tuller en de fa. Gebr. Wansink heb ben destijds besloten gezamenlijk te gaan bakken in één centrale bakkerij en zij hebben na een gedegen voorbe reiding aan de genoemde straat een bakkerij gesticht, welke een toonbeeld is van een uitstekend geoutilleerd be drijf, waarin het brood en andere bak kerijproducten op een hygiënische wijze worden toebereid. Het eenvoudig gehouden gebouw is ontworpen door onze plaatselijke archi tect, de heer L. C. van de Bovenkamp. Het bevat een broodbakkerij met een oppervlakte van 120 M2, met daarin een deegmachine met enkele kuipen, een af- weegmachine, een bollenrijskast met 'n bacteriëndodende lamp, verder automa tische langmaak- en smeermachine en een tweetal ovens. Wanneer het deeg deze machines is gepasseerd, wordt het in bussen gedaan en gaat naar de 2e rijskast en vervolgens naar de inrij- oven, waarin 2 wagentjes, tezamen 184 broden bevattende, gereden kunnen worden. De andere oven bevat drie bak- ruimten en is onder meer bestemd voor het bakken van koekjes en dergelijke. In het gebouw is voorts een banket bakkerij met twee ovens, een brood magazijn, meelopslagplaats, een schaft lokaal met keurige toiletten, douche ruimten enz. Voorts een roggebrood bakkerij, inpakruimten, een garage met broodafgifte-kasten, grote kelderruimte en tal van andere gemakken. met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein rnet gezonde haargroei De bakkers, die zich combineerden, zijn bijna alle in het bedrijf werkzaam, dat arbeid biedt aan 15 personen. De leiding berust bij de chef-bakker, de heer H. Oonk, die niet uit Holten af komstig is en het administratieve deel wordt verzorgd door de heer H. Tuller, secretaris-penningmeester van 't Stich tingsbestuur, die een aardig kantoortje ter beschikking heeft. De officiële opening van de bakkerij zal waarschijnlijk over ongeveer veer tien dagen plaats hebben. Alles is nog niet geheel op orde en men wilde eerst volkomen ingeschoten zijn, omdat na de officiële ingebruikneming de klanten streeksgewijze in de gelegenheid zullen worden gesteld de centrale bakkerij te komen bezichtigen. Dat er op deze eerste dag hier en daar nog iets haperde bleek wel uit het aan tal telefoontjes, dat afgedaan moest worde/i toen wij even een kijkje kwa men nemen. Niet alle klanten hadden op tijd hun brood gekregen, maar dat euvel hoopte men binnen enkele dagen volledig onder de knie te hebben. De centrale bakkerij „De Halm" moet dan ook het grootste deel der ingezetenen van brood voorzien. RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt op vrijdag 28 juni '57 (heden), des avond half acht, ten gemeentehuize bijeen voor de be handeling van de navolgende agenda: 1. Notulen der openbare vergadering van 3 juni '57. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot wijziging van de „Sala risverordening der gemeente Hol ten": a. vaststelling der bezoldiging van de schoonmaakster van het gym nastieklokaal; b. wijziging van de salarissen der werklieden per 1 augustus 1957. 4. Voorstel tot toekenning van een te gemoetkoming in de ziektekosten v. 1957 aan het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel (in terimregeling ziektekosten ambte naren 1957). 5. Voorstel tot wijziging van de elek triciteitstarieven. 6. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake het verlenen van hulp aan vluchte lingen en ontheemden. 7. Voorstel tot deelneming in de op richting van een „Stichting ter be vordering van de schooltandverzor- ging in het district Raalte". 8. Voorstel tot aankoop van grond. 9. Rondvraag. De plaatselijke melkhandelaar, de heer G. Vruggink heeft zijn klanten maandag een vreugdevolle avond bereid. Op zijn uitnodiging was een tweetal functionarissen van de „Gulden Vat"- margarinefabrieken naar Holten geko men om in Amicitia een aardig filmpro gramma te geven. In het film-menu, dat de talrijke aan wezigen werd gepresenteerd, was het nuttige met het aangename op een pret tige wijze tot een aantrekkelijk geheel verenigd. Voor de pauze werden enige humoristische films en een tekenfilmpje vertoond, na de pauze volgden enige aan trekkelijke films, waarvan o.a. de ge slaagde film „Danny Boy", die op het festival te Venetië met een eerste prijs werd bekroond, zeer in de smaak viel. Tijdens de onderbreking werd de be zoekers een kop koffie met een toastje aangeboden en sprak de heer J. H. M. Bakker een vlot propagandistisch woord', waarin hij schetste hoe de margarine er na langdurig wantrouwen en verzet in is geslaagd zich een eigen eervolle plaats naast de „echte" boter te veroveren. Hij bepleitte de verkoop van margarine met het Leeuwenzegel, kwaliteitswaarborg voor margarine door melkslijters, omdat deze, doordat zij dagelijks bij hun klan ten aan huis komen, in staat zijn dit arti kel volkomen vers af te leveren. 't Gulden Vat-margarine is, zo betoog de de heer Bakker, niet minder een na tuurlijk produkt dan de boter. Er is ech ter dit verschil, dat de boter bereid wordt uit dierlijke, 't Gulden Vat-margarine uit plantaardige stoffen. Rest nog te vermelden, dat 's middags de kinderen door de heer Vruggink reeds waren getracteerd op een kindervoorstel ling en versnaperingen. In een drieluik folder heeft de direc tie van de Overijsselse Autobus Dien sten, de O.A.D. N.V., haar programma ontvouwd voor haar autobus-vakantie reizen voor het seizoen 1957. Het biedt een aantrekkelijk aantal tochten, voornamelijk in de maanden juli en augustus a-s. in binnen- en bui tenland, met vermelding van de prijs. Behalve ten kantore van het Auto busstation aan de Burg. van der Borch- straat kan men hieromtrent ook inlich tingen krijgen ten kantore van het In formatiebureau van de V.V.V., serre van Café Maats, Dorpsstraat, Telef. 373. Het programma vermeldt o-m.: Binnenland: Amsterdam-Volendam 25 en 30 juli, Den Haag-Scheveningen 23 en 31 juli, Valkenburg 24 juli en 1 aug., Giethoorn en Noord-Oost Polder div. data juli en augustus, Middagtocht door Twente diverse data. Buitenland: 4 dagen Harzgebergte 30 en 31 juli, 1 en 2 aug.; 3 dagen Rijn, Ahr en Moezel diverse data; Sauerland idem; Königswinter 24 en 30 juli; Ber- gische Land 25 juli, 2 aug.; Tecklenburg Bad Rothenfeld-Osnabrück 26 juli en 1 augustus. Natuurlijk worden ook tussentijdse tochten gearrangeerd en kan men bij voldoende deelname zelf tochten orga niseren, mits vooraf overleg plaats vindt. Eerstgenoemde tochten staan o.a. aan gegeven bij het V.W-bureau. Geboren: Janna, dv J. W. Harbers en G. B. Kruitbosch, Holterberg 74. Neeltje Margaretha, dv G. Kolkman en H. van Harten, Beuseberg 58. Gehuwd: H. Bronsvoort, 28 j., Henge lo (O.) en A. M. Sigger, 25 j., Holten. BEVOLKING: Ingekomen: J P. Kater van 's-Gra- venhage naar Kerkstraat 14 A. Poel man van Apeldoorn naar Holterberg 46 E. Poelman van Apeldoorn naar Holterberg 46 T. Koenen van Sneek naar Oranjestraat 38 L. C. Weessies en gezin van Sneek naar Oranjestraat 38 Vertrokken: H F. Jacobs en gezin v. Holterberg 26 naar Barneveld G. Schoman en gezin van Dijkerhoek 38 n Diepenheim Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 30 uur (Bed. H. Doop) Ds. Israël. Extra collecte voor de Inwendige Zending. 19.30 uur Ds. Jorissen van Oudshoorn. Jeugddienst. Extra collecte voor de jeugddiensten. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. 2e maandelijkse collecte voor „Betha- nië". 7.30 uur zie Holten. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoog kamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Chr. kleu terschool. AUTOTOCHT BEJAARDEN. Op uitnodiging van het bestuur der Holtense Handelsvereniging kwamen maandagavond onder voorzitterschap van de heer G. Wissink 'n aantal auto bezitters in hotel Holterman bijeen om te spreken over de jaarlijkse autotocht van de bejaarden in onze gemeente. Zij bleken ook nu weer bereid aan deze tocht hun medewerking te verlenen. De datum werd bepaald op 8 juli a.s., op welke dag men om 11 uur v.m. hoopt te vertrekken voor een tocht over Goor, Hengevelde, Haaksbergen naar de Waarbeek in Hengelo. Over Enschede, Oldenzaal, Denekamp en Ootmarsum hoopt men de tocht te vervolgen naar Almelo en vandaar weer naar huis toe. Het wordt een tocht van pï.m. 110 km., waarvoor de deelnemers zich om 10.30 uur voormiddags moeten opstel len. Waar men op de terugreis zal pau zeren zal nog nader in de routebeschrij ving worden bekend gemaakt, evenals de plaatsen van aanmelding. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: jongensfiets; rol asphalt- papier; paardendeken; filmrolletje; 'n rode kinderportemonnaie; pet; broche; armband; Verloren: bruin-gele portemonnaie m inh.; regenjas; portemonnaie met inh.; gereedschapstasje, inh. 4 tangen; ge reedschapstasje van bromfiets. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestr. 22, tel. 352. verf ewo: ■erh IR V lil (el t van len bepa ok v ;ere flks noc eftij 10 ie i voec por: lus ïeid bbe ka voo: WO 1 g :me in, osse ervj ka: ho' ooj ma n v dra hog enrr ig v ,ed 15 i dage 150 ITI 1 m urge inte [igh ling Heli di< eelte veg< Iter ïuiz ïuiz er) tot het ifte racb :,'sc! lp hi het vt hei tJtir it. ictie rit et het of 1 idtc

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2