STENEN VOOR BROOD Het landsbelang wijkt voor het stüdiebelang Ouderdomspensioen wordt verhoogd in Canada Elektronische breinen Tuhbergen start Tweede Pinksterdag met buitengewoon race-programma o 1ÖE1 Veemarkt Rijssen PTT op Pinkster-reces Liefst 15 nationaliteiten komen aan de start. Nog nooit heeft Tubbergen zo'n in ternationaal motor-gezelschap aan de start gehad als dit jaar op Tweede Pink sterdag het geval zal zijn. Andere ja ren hebben de organisatoren min of meer aan de leiband gelopen van Zand- voort, door samen met deze organisatie renners te contracteren. In Tubbergen was men dan echter altijd in het na deel, omdat Zandvoort op haar klei nere circuit aan een aantal van 20 ren ners per start voldoende had, terwijl Tubbergen er minstens 30 moest heb ben. Dat betekende, dat men voor de resterende tien altijd moest teruggrij pen op mindere goden. Dit jaar voelde men zich in Tubbergen sterk genoeg en op eigen gelegenheid is men begon nen de hele wereld af te zoeken naar renners, die capabel waren om in Tub bergen voor een spannend race-pro gramma te zorgen. Het resultaat was overweldigend, want na korte tijd moest men voor de zware klasse reeds een stop afkondi gen, omdat het puikje van de interna tionale rennerswereld voor Tubbergen wenste te contracteren. Wanneer men een blik slaat in de deelnemerslijst van de zware klasse, dan wordt men een beetje bang voor het geweld, dat op Tweede Pinkster dag in Tubbergen tegen elkaar wordt losgelaten. Vorig jaar was iedereen enthousiast over de uiterst snelle Rie- delbauch, die met vlag en wimpel als eerste door de finish ging. Toen men veertien dagen geleden diezelfde Rie- delbauch een kijkje gunde in de in- schrijverslijst van dit jaar, werd hij er een beetje wit van om de neus. Want wat hij achter zijn broek krijgt aange stuurd, heeft hem zelfs even doen over wegen zijn inschrijving maar weer in te trekken, omdat hij zelf er van over tuigd is in dit gezelschap geen kans te maken. Sportief als hij is, kwam hij daar toch maar weer op terug en zo' zal hij over enkele dagen op het cir cuit van Tubbergen de strijd opnemen tegen zijn grote concurrent en stalge- noot Hiller, 'n mannetje dat op Hock- enheim zelfs befaamde fabrieksrijders achter zich liet en op tien seconden na ook Dicky Dale bij de kraag gekre gen had. Maar ook de Ier R. Matthews en de Brit B. Keys verstaan het race-- vak tot in de puntjes en waar zij hun oude Norton een goede beurt hebben laten geven, ziet het er naar uit, dat de BMW's er de handen meer dan vol aan zullen hebben. Daar komen nog bij de twee Nederlanders Piet Bakker en Priem Rozenberg, die samen een duel hebben uit te vechten om het kampi oenschap van Nederland en daarbij in de hitte van de strijd wel tussen de buitenlandse geweldenaren verzeild zul len raken. In totaal hebben 32 renners voor deze klasse ingeschreven en waar er maar 30 mogen starten, zullen erbij de training twee moeten afvallen. Dat zal oorzaak zijn, dat er bij de training reeds hard aan getrokken zal worden en het zou ons niet verwonderen als er de nodige records bij zullen sneuve len. Nog spannender dan de halve liter klasse wordt zo mogelijk nog de klasse der kwart-liters. Daar is een hele vloot van NSU's, die ëlkaar onderling gaat beconcurreren en die het samen en in vereniging moet opnemen tegen een tweetal akelig snelle MZ-tjes, waarme de twee Oostduitsers op de proppen komen. Hallmeier op NSU is hier ech ter de grote favoriet, want dit manne tje staat momenteel te boek als de snelste privé-rijder van Europa. Op Hockenheirn perste hij veertien dagen geleden zelfs een gemiddelde van 162,4 kilometer uit zijn 250 cc mafhientjeü! Misschien dat Drikus Veer tegen dit geweld niet zal zijn opgewassen, maar de man uit Borculo blaakt momenteel van strijdlust, omdat hij kort geleden de hand wist. te leggen op een speciaal voor hem klaar gemaakte NSU, waar mede hij op Zandvoort wonderlijke snelheden weet te bereiken. Ook in de 350 cc-klasse heeft men over gebrek aan belangstelling niet te klagen. De krachten lopen hier zó wei nig uiteen, dat het niet mogelijk is hier een winnaar aan te wijzen, al is hier ook de snelle Hallmeier met zijn tot 320 cc uitgeboorde NSU weer sterk favoriet. Een goede kanshebber is ook de Australiër R. Thomson, die op Hock enheirn de snelste privé-rijder bleek te zijn en met zijn AJS tal van prominen te fabrieksrijders achter zich liet. De strijd van de „kleintjes" is de strijd van MV tegen MZ. MV brengt maar liefst 9 machines aan de start, allemaal bereden door renners, dié uit stekend hun vak verstaan. Meer nog dan in de 250 cc-klasse zijn echter hier de MZ-machientjes uit Oost-Duitsland favoriet. Er komen er in totaal drie en insiders vermoeden, dat zij, ondanks hun numerieke minderheid, de MV's achter zich zullen laten. Een bizondere figuur in dit gezelschap is de Saarlander Scheidhauer, die een uiterst snelle Du- cati tot zijn beschikking heeft. In de race der junioren krijgt de Alberger- naar Oude Avenhuis deze machine om er zich weer op naar de seniorenklasse te rijden. Verder is er nog een twee tal Canadezen, die op hun MV's een heel aparte stijl ontwikkelen, maar ver moedelijk toch niet snel genoeg zijn om in dit Europese gezelschap mee naar de eerste prijzen te dingen. Zoals men ziet, gaan er dit jaar op Tweede Pinksterdag bizondere dingen gebeuren. Het bestuur van de Stich ting Circuit Tubbergen heeft het feit, dat zij nog de beschikking heeft over het enige weg-circuit in Nederland, uit gebuit én een rennersveld bij elkaar ge bracht, waar de gehele Europese ren nerswereld van heeft opgekeken. La ten wij hopen, dat de spreekwoorde lijke veiligheid van Tubbergen ook op Tweede Pinksterdag mag verhinderen, dat er ongelukken gebeuren. Bij goed weer zullen dan tienduizenden weer genieten van 'een motor-festijn, waar nog lang over gesproken zal worden. Voor de K.I. ALLEEN NIET VOLDOENDE Ongeveer de helft van de Neder landse veehouders is lid van een K.I.- vereniging en profiteert daarmede van de voordelen, die de kunstmatige inse minatie aan ons vee heeft gebracht. Ir. Th. Swart van het Rijks veeteelt- consulentschap te Den Haag wees er in een radiopraatje op, dat vele veehou ders ten onrechte in de mening verke ren, dat door het alleen maar toepas sen van K.I. hun veestapel voldoende wordt verbeterd, temeer omdat ze ver plicht worden tot melkcontrole en re gistratie. Maar inplaats van zonder meer zaad voor een aantal koeien te bestellen, dient u vooraf zelf de stier te kiezen, want melkcontrole en registratie zijn er niet voor niets. Natuurlijk heeft uw K.I.-vereniging dieren van goede kwa liteit aangekocht, maar deze zijn niet alle gelijk. Hoe groter het aantal be schikbare stieren, hoe meer keus. De ze keus moet men dan ook doen! Vooral de oudere stieren, waarvan, dank zij de ook op uw bedrijf verza melde gegevens van de melkcontrole, de fokresultaten bekend zijn, verdienen, onze belangstelling'. Deze resultaten wor den u meestal door uw vereniging toe gezonden. Hieruit kunt u beoordelen of u een stier wilt gebruiken, die het vet gehalte bij de dochters verhoogt, of een stier, die vooral zeer melkrijke dochters geeft. Verder is van belang, of de na komelingen goed1 groeien, of ze goed zijn te melken en vooral of ze goed hecht gebouwd zijn. Bij de jongere stieren, waarvan uiter aard minder over de vererving bekend is, zal men meer moeten letten op ge gevens van de afstamming. Bekijk ook de kalveren en pinken, die er reeds van zijn en let daarbij vooral op de melktekens. U hebt natuurlijk de stieren zelf wel eens bekeken. Wanneer u hiermede rekening houdt, zal het kalf, dat u volgend voorjaar met spanning verwacht, de vader hebben, die u het als bedrijfsleider van een goed ge leid landbouwbedrijf, maar vooral als boer met liefde voor zijn dieren, hebt toebedeeld. De uitkeringen krachtens de algeme ne ouderdomsverzekering zullen ver hoogd moeten worden van 1404 gulden tot 1512 gulden voor gehuwden en van 846 gulden tot 930 gulden voor onge- huwden. De Minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft hierover advies gevraagd aan de Sociaal Econo mische Raad. Voor de verhoging worden drie rede nen opgegeven: 1. Bij het invoeren van de Algemene Ouderdomswet is uitgegaan van voorlopige gegevens. Nu men over de definitieve cijfers beschikt, blijkt het nodig, dat er verbeteringen wor den aangebracht. De verhoging zou een terugwerkende kracht moeten hebben vanaf 1 januari 1957. 2. De uitkeringen moeten verder ver hoogd worden, omdat de loonindex is gestegen. Deze verhoging zal moe ten ingaan op 1 juli a.s. 3. De derde verhoging wordt veroor zaakt door 'n stijging van de huur prijzen. Deze zal per 1 augustus a.s. ingaan, wanneer de huurwetten door het parlement zullen zijn aangeno men. Studerenden en uitstel van dienstplicht. Het komt nogal eens voor, dat stude renden opgeroepen worden voor de dienstplicht, weshalve het ons niet on verdienstelijk lijkt eens in het kort uit een te zetten hoe het in elkaar zit met het verkrijgen van uitstel van de eerste oefening. Niet voor elke studie is de regeling gelijk. We zullen daarom de regeling in een zevental „onderdelen" splitsen. 1. Voor hen, die medicijnen, tand heelkunde en farmacie studeren. Deze studenten kunnen afstuderen vóór hun eerste opkomst, als zij vóór 1 oktober van het jaar, waarin zij 20 worden, met hun studie beginnen. a. Wie reeds studerende was, voordat militaire keuring plaats had, moet bin nen tien dagen na ontvangst van het bericht, waarin medegedeeld werd dat betrokkene goedgekeurd is, uitstel ver zoeken. b. Wie reeds tijdens zijn schooltijd goedgekeurd was, moet het verzoek doen binnen tien dagep na het behalen van het diploma. c. Wie pas aan de studie kan begin nen in het jaar waarin hij 20 wordt, moét het verzoek indienen vóór 1 okto ber van het jaar waarin hij 19 jaar wordt. Bij de termijn van het uitsteil wordt geen rekening gehouden met de tijd, nodig voor promotie. De verschillende examehs moeten op tijd zijn afgelegd. Is dit niet gelukt, dan mag de student de aangevangen studie, afronden tot 'n bepaald examen, b.v. kandidaatsexamen. Daarna moet hij onherroepelijk in dienst. 2. Voor hen, die te Breukelen stude ren (opleiding voor de buitenlandse dienst), MTS-ers, hotelvakschool, auto- techmsche-middelbare, rijksnijverheids- textiel, land- en tuinbouwscholen, kweekscholen, lichamelijke opvoeding en voor onderwijzer. Hiervoor is nodig, dat de studie is be>- gonnen in het jaar, waarin de stude rende 19 jaar is geworden; is dit niet het geval, dan geen uitstel. 3. Studie voor akte M.O., notaris, en aan de rijksbelastingakademie. Voor deze studerenden geldt dezelf de regeling als vermeld onder 1. 4. Zeevaart, machinisten (koopvaar dij) en rijksluchtvaartscholen. Voor deze geldt een automatische be grenzing, d.w.z. dat voor alle hier ge noemde studierichtingen de bepaling geldt, dat uitstel kan worden verkregen en dat kan worden afgestudeerd, mits aan de genoemde voorwaarden is vol daan, 5. In 't algemeen 1. kan hij uitstel voor eerste oefening verkrijgen, die een einddiploma 5-jarige HBS, gymnasium, lyceum of daarmede gelijk te stellen school bezit, als hij met de hogere studie begint in of voor het kalenderjaar waarin hij 18 wordt; het verzoek hiertoe moet worden gedaan binnen tien dagen na ontvangst van de oproep tot opkomst in militaire dienst. Uitstel wordt dan vrijwel zeker ver leend. 2. De gymnasiast of de lyceïst, die pas het einddiploma kan halen in het ka lenderjaar, waarin hij 19 wordt en nog in dat zelfde jaar met de hogere stu die begint, kan uitstel krijgen als de be langen van de militaire dienst dit toe laten. Het verzoek om uitstel hiertoe moet worden gericht aan het ministerie van oorlog, hoofdafdeling dienstplichtzaken, Bleyenburg 38, den Haag. Overgelegd moet worden een verklaring, waaruit blijkt om welke reden het diploma pas in dat jaar kan worden behaald, bene vens een door de rector afgegeven of gewaarmerkte verklaring, waarin ver meld staat welk diploma is behaald. 6. Voorts zijn er nog leerlingen, die gymnasium, HBS of Mulo volgen en nog geen einddiploma hebben gehaald op het tijdstip, waarop zij de oproep voor opkomst ontvangen. Deze catego rie leerlingen kan rekenen op uitstel, als de datum van het eindexamen niet al te ver meer verwijderd is van 't tijd stip voor opkomst. Het is dus zo, dat hierover van geval tot geval wordt be slist. Zjj, die géén uitstel kunnen ver wachten 7. Zij, die geen uitstel kunnen ver wachten, dat zijn zij, die pas op hun 19de jaar het diploma behalen van een school met 5-jarige cursus (uitgezon derd natuurlijk zij, die vallen onder lc hierboven vermeld) zullen er goed aan doen, dadelijk na het eindexamen, ver vroegde opkomst te vragen, waardoor zij na hun diensttijd de voorgenomen studie zonder onderbreking kunnen voortzetten. We zijn er ons van bewust, dat wij niet alle mogelijkheden hebben ver meld, er zullen natuurlijk nog wel bi zondere gevallen zijn, waarop geen der gegeven voorbeelden 'n antwoord geeft, in dat geval doet men er goed aan zich te wenden tot het onder 5, sub 2 ver melde adres, waartoe ook zij zich, moe ten vervoegen, die vallen onder lc. Vo. 2 Onze abonné, de heer F. Kleinhaar te Seaforth, Ontario, Canada, schrijft ons: Wij wonen hier in West Ontario, onge veer 25 km. van een "groot meer, dat vele malen groter is dan de Noordzee. Het is hier een goede landbouwstreek. Goede grond, tamelijk vlak en niet veel stenen. In sommige streken in Canada is het erg heuvelachtig met soms veel stenen in de grond. In deze staten zijn hoofdzakelijk gemengde bedrijven, maar er worden op de gemengde bedrijven wel andere ge wassen verbouwd dan in Holland. O.a. nogal gewassen voor de conservenfabrie- ken, als bonen, erwten, komkommers, kool, enz. In deze streek staat een fabriek waar ik'ook gewerkt 'heb daar maken ze trailers, mobiel-homes (in Holland woonwagens), maar ze zijn veel groter en completer ingericht. Die gaan veel naar de nieuw ontgonnen streken, zoals mijnen en plaatsen, waar ze nieuwe delf stoffen vinden. De meeste farms zijn hier 40 ha., som mige ook 20 ha. Wij zijn van de winter ook met boeren begonnen op een 20 ha. farm. En het gaat tot zover goed. De eieren zijn hier op het ogenblik aan lage prijs, maar misschien wordt het gauw beter. Varkens zijn duur, en de melkpro- dukten behoorlijk aan de prijs. Farms zijn hier genoeg te koop, maar voor emi granten vaak te hoog in prijs. Die zijn hier na de oorlog ook belangrijk duurder geworden. De boerenjongens van Canada gaan veel van de boerderij af en zoeken en vin den werk in de fabrieken, wat veel beter betaald wordt. Maar de Hollanders, die boerenhart hebben, doen dat niet ge makkelijk of voor tijdelijk. Ook Cana dese boeren, die aan lager wal zijn of JOSÉ FIQUERES President van Costa Rica, op wien een aanslag beraamd werd. niet veel van het bedrijf maken, gaai de fabriek maar in, waar het hun schjjj baar goed naar de zin is. Tot wederhorens,' met vriendelijke groeten, F. KLEINHAAE Op de maandag j.l. te Rijssen genou den veemarkt waren aangevoerd: 150 stuks vee, runderen 234, varkens 1205 Prijzen: 63 vette koeien, eerste kwa liteit van f3,- tot f3,40; tweede kwali teit van f2,70 tot f3,-; derde kwali teit van f2,40 tot f2,70 per kg slacht gewicht: 89 melk- en kalfkoeien vai f650,- tot f950,- per stuk; 31 pinken v, f430.- tot f645,- per stuk; 24 graskal veren van f225,- tot f380,- per stuk;2i nuchtere kalveren v. f 45-f 65 per st; IS drachtige zeugen van f 250,- tot f 375,- per stuk; 26 loop var kens van f65,- tot f95,- per stuk; 1222 biggen van f4,5i tot f 5,50 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets groter. De handel had over het geheel een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. Gebruiksvee: De handel had 'n kali» verloop met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: Handel redelijk vlug verloop, iets hogere prijzen. Varkens en biggen: Aanbod iets gro ter. De handel had over het geheel 'r kalm verloop met onveranderde prij zen. Pinken en kalveren: Aanbod iets gro ter. De handel had een kalm verloop met onveranderde prijzen. MELKPRIJSTOESLAG 1955/56 Veehouders, die geen betalingsman- diaat voor de melkprijstoeslag 1955/58 ontvingen, doch die van mening zijn; dat zij recht hebben op de toeslag, die nen vóór 1 juli 1957 dn beroep te komen, Zij kunnen zioh daartoe wenden tot de plaatselijke bureauhouders, die alle ge wenste inlichtingen kunnen verstrekken. En de Pinksternachten van zondag, maandag en dinsdag zal de PTT geen nachtposttreinen laten lopen. De dienst is verder als op zondag. Maandag is er geen bestelling. V. J. SUKSELAINEN de nieuwe premier van het Finse kabinet. Velen van ons zullen wel eens 't genoegen hebbeen mogen smaken, beroepshalve of voor de aardigheid eens te mogen werken met een doodgewone rekenmachine,, zo'n be kend klein apparaatje met 'n soort kasregister en enkele raampjes met getallen en een slinger er aan. Voor hen, die van getalletjes houden, is het een verbazend aardig speel goed, waarmee je na enige oefe ning wonderlijk precies grote ver menigvuldigingen en delingen kunt maken. De rekenmachientjes zijn tegenwoordig gemeengoed gewor den en men ziet ze op de meeste boekhoudingen en andere bureaus, waar met getallen gegoocheld moet worden. Reeds voor ruim honderd jaar ont wikkelden mannen van de wetenschap rekenmachines, zoals Charles Babbage-, maar de stand van de techniek was toen nog niet zover, dat dergelijke ma chines konden worden gerealiseerd. Pas in onze tijd heeft men dergelijke ma chines kunnen verwezenlijken en toen ging het in snel tempo. Kan men met de simpele rekenma chientjes slechts eenvoudige rekenkun dige bewerkingen verrichten, met de grote uitgebreide elektronische machi nes is men tot veel meer in staat. Daar mee kan men ingewikkelde wiskundige opgaven verwerken en vrijwel alle be werkingen toepassen. Bij dergelijke in gewikkelde opgaven is het noodzake lijk, dat de machine in staat is bepaal de getallen te onthouden, die later in de berekening weer nodig zijn. HET STALEN GEHEUGEN. Het vervaardigen van een geheugen is wel een van de zwaarste taken, waarvoor de wetenschap zich geplaatst zag. Dit geheugen heeft de elektronen- machine met de mens gemeen. Het wordt in de machine gevormd door tal loze stroombanen, waar in een onder deel van 'n seconde elektrische stroom stoten doorheen schieten om het be wuste gezochte getal mee te nemen. Ook wordt wel een ander systeem ge volgd, waarbij speciale onthoudmachi- nes zijn toegepast, doch dit systeem is buitengewoon kostbaar. Men kent ook het z.g. microscopisch geheugen,- dat 'n grote capaciteit heeft en snel reageert bij oproep. Hier kun nen de te onthouden getallen vastge legd worden als ladingen op 't scherm van een braunse buis. Dit systeem heeft echter 't nadeel, dat de gegevens weg lekken, hetgeen noodzaakt tot het her haaldelijk regenereren van deze gege vens. Ook kan het geheugen gevormd worden door kleine magnetische veld jes op een roterende cylinder; dit ge heugen is permanent, evenals een ge heugen in de vorm van acoustische gol ven door een met kwik gevulde buis. De wachttijd bij dergelijke geheugens is beperkt tot microseconden, terwijl ze een capaciteit hebben, variërend van enige tienduizenden tot een miljoen. Ook heeft men wel getracht de oplos sing op eenvoudige wijze te vinden door gebruik te maken van magneti sche banden, doch hier is de wachttijd ongemakkelijk lang. 13.000 RADIOLAMPEN. Wat er voor de constructie van zo'n elektronisch brein komt kijken, begrij pen we misschien, wanneer we weten, dat de eerste elektronische rekenma chine de Eniac, die in 1944 gereed kwam bestaat uit niet minder dan dertienduizend elektronenbuizen, drie honderd kilometer elektrische leiding en ruim vijfhonderdduizend gesoldeer de verbindingen. Dit was nog maar de constructie van de eerste en men kan zich voorstellen hoe buitengewoon in gewikkeld de modernste super-elektro- nenmachine in elkaar zit, machines die in staat zijn binnen enige tientallen uren wiskundige problemen op te lossen, waarover een wiskundige ongeveer 100 jaar zou moeten doen, dus meer dan een gemiddelde mensenleeftijd dag in dag uit zou moeten zwoegen. Deze grote en ingewikkelde machines worden gebruikt voor belangrijke on derzoekingen door de mannen van de wetenschap, wanneer men te maken krijgt met formidabele berekeningen, zoals bfj de astronomie, 't atoomonder zoek, zuivere trigonometrie en derge lijke. Eenvoudiger machines, doch wel werkend op ongeveer gelijke basis, wor den gebruikt bij instellingen voor tech nisch onderzoek, universiteiten, verze keringsmaatschappijen, vliegtuigfabrie ken en diverse andere instellingen. Dat kan dank zij het feit, dat de vervaardi ging van elektronische rekenmachines in de laatste jaren een branche is ge worden. Eenvoudige typen van deze machines, worden in fabrieken in serie gefabriceerd, of wanneer de afnemer speciale wensen heeft, apart vervaar digd. Zo begint het elektronisch brein langzaam gemeengoed te worden. In het S Kalfs denve ul.iv; een z den cl In lit or liozer ïgsl De le a: Iprol litspi ie vi .verig He Mitva poot laten tings daar zeker De zond* ?e he 9trat der Snuv Op laats in E nrelki geve: De iar zaak 1 ok De jong ties, ener: fond: verzt Sp versl afdei le artsc kom* jaar 2e het i een Rijks 3e ten nato herv Dc maai soon beta De telle: K( verg stel kelij: A; verb medi N; ting de v moei aant d best' 200 E] men hebt de 1 B* tege en 1 toeg advi N. gade verb zeer c trek top. H het vast zou weel kinc W ten ant\ Ir övei een gen, zeke jaai vers D zak<

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2