Spoht Waarom Esso gas? Problemen der ruimtevaart EDIKBEURTE 8W@ü@ILl)eTcindpcisfa van standing Zondag 9 juni (Eerste Pinksterdag) en maandag 10 juni (Tweede Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Holten. Ie Pinksterdag 8.30 uur Ds Addink (met medewerking van het Kerkkoor), 10.30 uur Ds. Ad dink. Collecte fonds Noodl. Kerken en Personen. 2e Pinksterdag 10 uur Ds Pietersma van Enter. Colecte fonds Noodl. Ker ken en Personen. Dijkerhoek. Ie Pinksterdag 10 uur Ds Israël (met medewerking van het Kerkkoor). Collecte fonds Noodl. Ker ken en Personen. Geref. Kerk. Ie Pinksterdag 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. 2e Pinksterdag 10 uur Ds Schenk van Enter. Tijdens de Pinksterdagen is de 3e col lecte bestemd voor de Zending op Soemba. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten, te lefoon 352. Gevonden: 1 boodschappentas; 1 zon nebril; 1 paar kniekousen; 1 wollen vest. Verloren: 1 busje leverpastei; 1 rood kinder jasje; 1 spaniel, zwart-wit, reu; 1 portemonnaie1 motorbril; 1 reserve wiel 1 zonnebril in doos1 rijbewijs, ken. tekenbewijs en belastingkaart. Officiële publicaties INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat op zaterdag 15 juni 1957, des voormiddags van 11 tot 12 uur in het gymnastieklokaal van de openbare ulo-school te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de o.l. school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en her- inenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inentings. wet 1939, 'n kind vóór het bereiken van de leeftijd van één jaar tegen pokken moet v/orden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad moet een onderte kende verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede de in- entingskaart, welke bij de geboorte-aan gifte werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. zullen worden ingeënt. Holten, 6 juni 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. NIEUWE BESTUURSLEDEN A.B.V.A. In de dinsdagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman onder leiding van de heer W. Beijers ge houden ledenvergadering van de afdeling Holten van de A.B.V.A., werden in de plaats van de heren D. Schöppers en D. J. Pekkeriet, die als zodanig bedankten, tot bestuursleden gekozen de heren H. W. Goorman en G. Linde. De heer Goorman werd tevens aan gewezen als vertegenwoordiger in het ge. organiseerd overleg. Er werd uitvoerig gesproken over de punten, welke in de eerstkomende verga dering van 't G.O. behandeld zullen wor den, waarbij ook andere personeelsbelan gen werden aangeroerd. De vergadering bepaalde o.m. haaf standpunt betreffen de een eventueel voorstel tot aansluiting van de gemeente bij de ziektekostenrege ling voor ambtenaren, het I.Z.A. GEVAL VAN VARKENSPEST Op het bedrijf van de heer A. J. Aan stoot, Beuseberg 65, is varkenspest ge constateerd. De nodige maatregelen zijn genomen om uitbreiding te voorkomen. De gehele varkensstapel, bestaande uit 22 varkens, is door slachting afgemaakt. Van gemeentewege heeft ontsmetting van de varkenshokken en stallen plaatsge vonden, waarna het bedrijf weer vrijge geven zal worden. GESLAAGD MIDDELBARE HANDELSSCHOOL Te Deventer slaagde voor het eind examen van de Middelbare Handels school met prachtige cijfers onze plaats genoot Bram Pagrach. LAND- EN TUINBOUWBEDRIJFS- LEER De heer A. J. Snijders verkreeg de zer dagen de bevoegdheid tot het ge ven van lessen in land- en tuinbouw- bedrijfsleer aan landbouwcursussen, na een te Hengelo (O.) afgelegd examen. GESLAAGD VOOR VERKEERSEXAMEN Uit Steenderen kwam bericht, dat Ber- tus Konijnenberg in het schriftelijk ge deelte van het verkeersexamen 1957, al daar gemaakt, slechts 2 fouten maakte. Zoals eerder gemeld werd, reed hij te Holten de route foutloos, zodat hem deze week het diploma werd overhan digd en hij aan de rij geslaagden kan worden toegevoegd. TRADITIONELE SCHOOLFEEST BLIJFT ■De Schoolfeestcommissie van de o.l. Dorpsschool heeft zich in haar woens dagavond in de school gehouden verga dering ernstig beraden over de wense lijkheid van het al of niet schoolfeest- vieren. De kosten van het schoolfeest, zo zedde het hoofd van de school, de heer B. H. Brouwer, voorzitter der com missie, worden telken jare hoger, terwijl ■ook. de schoolreisjes meer geld gaan vra gen. Men kan de gelden, welke binnen komen ook op een andere wijze beste den. De vergadering was van oordeel, dat het traditionele schoolfeest toch wel ge handhaafd moet blijven en dus nog wel een vriendelijk beroep gedaan moet woorden op de offervaardigheid van de ingezetenen. Men stelde de datum vast op vrijdag 30 augustus en 'besloot op dezelfde wijze feest te vieren als het 'vorige jaar, n.l. een hele dag op het terrein en te be ginnen met een versierde optocht met prijzen, die door een uitgebreide jury- zullen worden vastgesteld. Als attractie voor 'de kinderen is gedacht aan het braderietreintje, als dit te krijgen is en anders zal de gebruikelijke draaimolen worden aangezocht. De intekenlijsten liggen klaar en zul len binnenkort worden aangeboden. De schoolfeestcommissie rekent gaarne op een milde gift. VOETBALLERS VERGADERDEN In verband met enkele van de zijde van het Ministerie van Justitie ontvangen be zwaren tegen de onlangs ter bekoming van de koninklijke goedkeuring ingezon den statuten, vergaderde de voetbalver eniging „Holten" dinsdagavond in 't café „Stationszicht" van de heer G. Vruggink onder voorzitterschap van de heer H. W. ten Velde. In deze vergadering, welke niet druk bezocht was, bracht de penningmeester, de heer H. W .Tuller, het financieel ver slag uit over het afgelopen boekjaar. De inkomsten bedroegen f 1466.en de uit gaven f 1395.zodat er een batig saldo was van f 71. De kascommissie, bestaande uit de le den A. Vincent en J. Spenkelink, had de boekhouding keurig in orde bevonden, zodat de penningmeester onder dankzeg ging werd gedechargeerd. Als lid van de commissie werd in de plaats van de heer Vincent aangewezen de heer G. Wissink Ezn. De statuten werden nader verduide lijkt, zoals van de zijde van het ministerie was aangegeven. De aftredende bestuursleden, de heren H. Meerman en Joh. Bronsvoort, werden met bijna algemene stemmen herkozen. In verband met de uit de voetbalpool ontvangen baten zullen onderhandelin gen worden gevoerd over de aanstelling van een trainer. INLEVERING ZAKJES EMMABLOEM-COLLECTE De penningmeester van de vereniging „Het Groene Kruis", de heer G. Em- rnens, verzoekt ons nog eens de aan dacht er op te vestigen, dat niet alle zakjes van de Emmabloem-collecte voorzien van een kleine bijdrage bij hem zijn teruggekeerd. Wij voldoen bij deze gaarne aan zijn verzoek en doen een dringend beroep op de ingezetenen, die nog nalatig ble ven, hun bijdrage te offeren en het toegezonden zakje via een schoolkind aan de heren hoofden van scholen mee te geven, die voor doorzending zullen zorgen. Laat toch niemand achterblijven voor de plaatselijke t.b.c.-bestrijding een- kleine bijdrage desnoods in een an dere enveloppe toe" te zenden. TRAGISCHE GEVOLGEN VAN LOSLOPENDE HONDEN Dezer dagen zijn enkele tragische ge volgen van het -gejakker en igestroop van loslopende honden aan het licht ge komen. In de Holterberg zijn twee reekalve ren verhongerd, doordat de moeder-ree -door honden in de -hoek van een stuk -afgegaasd terrein werd igedreven en daar doodgebeten. De reegeit lag aan de ene kant van het gaas, de beide kalfjes, die hongerend om de dode moe der gedwaald moeten hebben, lagen aan de andere kant. Zij waren kennelijk van honger omgekomen. Nog een derde ree kalf werd gevonden, dat door honden doodgebeten was. Het is buitengewoon ergerlijk, dat loslopende honden voortdurend de vel den afstropen in plaats van als huis dieren bij hun baas of bij het erf blij ven. Er wordt op deze wijze veel scha de toegebracht aan de toch al niet rijke wildstand en het ware te hopen, dat van de zijde van de gemeentelijke overheid strengere maatregelen worden toegepast, om dit euvel tegen te -gaan. De bonafide hondenbezitter kan hier tegen waken door zijn stropende hond vast te leggen of af te maken en daar door het genoemde euvel te bestrijden. GESLAAGD Te Groningen zijn een dezer dagen geslaagd voor de akte hoofdleidster kleuterschool de dames M. Schuppert en N. Arfman. BOUW 20 WONINGEN GEGUND Het gemeentebestuur ontving verder het verheugend bericht, dat de bouw van de op 30 maart j.l. aanbesteedde twintig woningwetwoningen aan de A. J. Gold- steinstraat "en Industriestraat, resp. 14 en 6, gegund kan worden. Dit is onmid dellijk geschied, zodat de aannemer reeds dezelfde dag met het uitzetten van het grondwerk is begonnen. LOMPENACTIE H.M.V. Verschillende ingezetenen (uit 't dorp en de buurtschappen) zullen zich heb ben afgevraagd:,Waar blijven deHMV- ers?' We hebben lompen en oud papier (gebundeld) klaar liggen en er komt niemand om de spullen af te halen. Nog even geduld s.v.p. De inzame lingsactie is op zaterdag 25 mei niet geheel volgens plan verlopen. Een ge deelte van Beuseberg, Dijkerhoek en Espelo kon niet worden afgewerkt, om dat de /bezetting' van de lompentanks' (door plaatselijke zakenmensen gratis beschikbaar gestelde vrachtauto's) on voldoende was. In een groot slót-offensief, dat za terdag 8 juni zal worden ingezet, kun nen de bewoners van bovengenoemde buurtschappen de inzamelingsploeg ver wachten en tevens zal op zaterdag 8 juni een na-inzameling in 't dorp wor den gehouden; Bij de inzameling op 13 april waren vele huisvrouwen nog niet klaar met de schoonmaak. Ze beloof den toen de lompen voor een tweede inzameling te reserveren. WANDELSPORT „De Trekkers" behaalden twee de prijs. De wandelclub „De Trekkers" heeft zaterdag deelgenomen aan de wandel tocht te Nijverdal, uitgeschreven door de wandelsportvereniging van de KSW aldaar. Onder leiding van de heer G. Voortman hebben de Holtenaren kans gezien om de tweede prijs mee naar huis te nemen met 512/3 pt. Allen heb ben de tocht met veel'plezier en moed volbracht. Het was een prachtig parcours over stijgende en dalende zandwegen en pa den, dat de wandelaars van het natuur schoon liet genieten rond Nijverdal. Er verschenen ruim 700 wandelaars aan de start en wél van zes jaar tot ruim tachtig jaar. Wandelen is voor jong en oud een gezonde sport. Wordt daarom lid van de wandelsportvereniging „De Trek kers", is hun paroob Omdat Esso Nederland N.V. U garandeert.... Kwaliteit door zuiver produkt Inhoud 13 kg per fles Veiligheid - Sage druk in gekeurd© flessen Service door vakbekwame depothouders Vraagt daarom niet naar „fiessengas" maar Voor koken verwarmenwarm water enz. Met Isso bent U beter uit! Ess© Nederland N.V. Esso Gebouw, Den Haag; HELHUIZERWEG WORDT VERHARD Bij het gemeentebestuur is bericht in gekomen, dat rijksgoedkeuring is ver leend voor de verharding van de Helhui- zerweg, aangezien er geen moeilijkheden bestaan ten aanzien van de financiering van dit werk, dat enkele tonnen zal kos ten. De Ned. Heide Mij., die dit werk in handen heeft, zal dus spoedig tot aanbe steding kunnen overgaan. Dit bericht zal door de Espelose en Helhuizer boeren met grote vreugde be groet worden. De verharding van deze weg heeft de laatste jaren al vele malen een onderwerp van bespreking uitge maakt in de gemeenteraad. Ook het gemeentebestuur zal het be richt met genoegen ontvangen hebben, omdat steeds 't plan bestaan heeft deze weg ongeveer gelijktijdig aan te pakken met de verharding van het westelijk deel der Dorperdijk en van de Doorlopende Dijk, welke inmiddels bijna gereed ge komen zijn. VOETBAL. HOLTEN A—HECTOR A, 4—0. Ook in de laatste competitiewedstrijd zijn de Holtense junioren op eigen ter rein ongeslagen gebleven. Ze hadden met de Goorse jongens weinig moeite. Er waren twee invallers, n.l. E. Vin cent op de voor hem vreemde linksbui tenplaats, waar hij goed voldeed, en Anton Stokkers had Schooien in het doel vervangen, terwijl Schooien nu als rechtsbinnen was opgesteld. Hector speelde voor de rust met de wind mee, maar wist er geen gebruik van te maken. De Goorse jongens heb ben in de hele wedstrijd geen enkele kans gehad. De achtérhoede was niet te passeren. De ruststand was 20 voor Holten door twee prima goals van M. Klein Velderman. Dezelfde speler zorgde ook voor de vierde goal; de derde werd door de ac tieve H. Brands gemaakt. Holten had pech toen bij een goed I schot van linksbuiten E. Vincent een Goorse achterhoedespeler de bal nog net uit de doelmond wist te koppen. H. Schooien (rechtsbinnen) schoot de bal nog eens keihard tegen de kruising van pal en lat. De eindstand luidt: 16 7 3 6 17 39—31 HOLTEN 2—NIJVERDAL 3, 1—3 (Degradatiewedstrijd) Holten 2 zal het volgende seizoen op nieuw in de 4e klasse TVB moeten spe len. Na met de rust met 10 te hebben voor gestaan, werd de eindstand 13 in het voordeel van Nijverdal. 3. Linksbinnen Schooien was de maker van het Holtense doelpunt. Het Holtense elftal was in feite een versterkt Holten 3. P.V. „DE BERGVLXEGERS" Zaterdag 1 juni werden de duiven van de P.V. „De Bergvliegers" te Roo sendaal gelost. Afstand 159 km. Los sing: 12.15 uur. Aankomst le duif om 1.53.27 uur. De uitslag is als volgt: 1 en 8 G. Veldhuis; 2, 3, 5 en 9 J. Schoneveld; 4 W. Aaftink; 6 H. J, Aaf- tink; 7 L. Gazan; 10, 12, 13 en 16 G. Steunenberg; 11 J. Paalman; 14 H. Wansink; 15 J. Schuppert. De door de fa. Zoetbrood (Slaatje) beschikbaar gestelde prijs werd gewon nen door G. Veldhuis. Winnaar le Nu de ruimtevaart steeds meer op de voorgrond gaat treden en men in ver schillende landen de mogelijkheid in tensief bestudeert om kunstmanen het luchtruim in te zenden (er wordt zelfs beweerd, dat Rusland getracht heefter een paar te lanceren) doet men goed het voor en tegen te overwegen. Het wereldruim is schier oneindig en van de atmosfeer verzeilt men in de stratos feer, om op een hoogte van pl.m. 100 km in de eigenlijke wereldruimte te recht te komen. De atmosfeer neemt geleidelijk in dichtheid af en wordt op de duur zo ijl, dat een geheel andere situatie in de luchtlagen ontstaat. Nu is men al bezig geweest om die ren, zoals apen, muizen en konijnen in een raket tot de nu toe denkbare gren zen van het heelal te laten opstijgen en daarna met behulp van valschermen naar de aarde te laten terugkeren en de gedragingen van deze wezens naar aan leiding hiervan te bestuderen. Het re sultaat is geweest, dat men over het algemeen geen bizonder nadelige ge volgen heeft kunnen constateren, waar uit dus de conclusie getrokken kan wor den, dat ook een mens er zonder kleer scheuren kan afkomen. Maar toch ver eist het een en ander een bizondere constructie van de raket, waarmee hij de sprong zou wagen, want bij de (mo gelijke) terugkeer uit het heelal moet de snelheid bij het passeren van de dichtere luchtlagen geleidelijk worden afgeremd. De moeilijkheid is, hoe dit afrem men te doen geschieden, hetzij met pa rachutes en dan is het kritieke stadium het opengaan van de valschermen, wat wel eens te veel vertraging zou kunnen veroorzaken, hetzij de raket in glij vlucht te doen neerdalen, hetgeen nog de beste mogelijkheid biedt. Voorlopig althans zal men het nog met onbeman de toestellen gaan toetsen. HET TUSSENSTATION Een andere moeilijkheid is echter, dat men voor een reisje naar de maan er niet zo maar van de aarde komen kan, maar van een „tussenstation" gebruik zal moeten maken om vandaar uit de tweede etappe te ondernemen. Deze laatste tussenruimte is het nu, die di verse onbekende gevaren zal opleveren. IHN ILLV ben is we nis t< rgenc rvan t 1 ten (en. kerlo it pi de 1 de 1 Isr rave: ande ien, eptie 4- I koms Reg' 's-G DAN de ingst cade gent ijk v nder hten wij tbijz e bu: :1e v vei ling relijl Hier is de ruimte zo ijl, als men zich nauwelijks kan voorstellen. In deze luchtlaag zweven kleine mi cro-meteorieten, die ijzerdeeltjes be vatten. Doordat ze een geweldig grote snelheid hebben, kunnen ze hoe klein ook metalen oppervlakten beschadi gen. Een groter gevaar leveren voorts hun grotere broeders, de meteorieten op, maar die schijnen niet zo dik ge zaaid, wat de kans op een botsing min der groot maakt. Maar goed, die kans bestaat dan toch. Tenslotte zijn er nog verscheidene stralingen, waartegen on ze dampkring op aarde ons kan be schermen, zoals ultra-violette en kos mische stralen. Men moet dus wel be denken, dat men bij het verlaten van onze veilige dampkring aan vele on zichtbare vijanden wordt overgeleveixL ook Komt men op een bepaalde hoogte, dan ontstaat een stadium van gebrek aan zuurstof, dat steeds nijpender wordt. Na 15 km houdt zelfs alle atmosferi sche toevoer van zuurstof op, waardoor zelfs het gebruik van een zuurstofmas ker onmogelijk wordt en men op een drukcabine is aangewezen. Een 4000 meter hoger krijgt men het verschijnsel dat de vloeibare substanties in ons lichaam in gasvorm overgaan, hetgeen reeds proefondervindelijk vóór de oor log schijnt te zijn bewezen. „scheerweg" G. Veldhuis en 2e „scheer- weg" J. Schoneveld. A.s. zaterdag worden de duiven te Noyon (Fr.) gelost. TOUR BE HOLTEN 1957 De jongelui, die het vorig jaar dit wielerfeest voor de schooljeugd orga niseerden, n.l. Jan de Groot en Mansje Klein Velderman, thans aangevuld met Johan van Bruggen, zullen nu van 22- 26 juli de Tour d' Holten weer voor hun rekening nemen, daarin bijgestaan door enkele ouderen, die wat toezicht zullen houden. De jongens zullen in een sportieve strijd op de fiets weer danig aan de tand gevoeld worden. Er moeten echter eerst de nodige vergunningen van provincie en gemeen te worden aangevraagd, omdat een ze kere reglementering nu eenmaal nood zakelijk is. De course bestaat uit klassements- ritten, tijdritten, individuele tijdritten enz, enz. Het staat wel vast, dat de deelne mende jeugd er weer naar hartelust van kan genieten. EIGEN ATMOSFEER MEE? Op een hoogte van 24 km verliest men het directe materiële contact met moeder aarde en zou men dus genood zaakt zijn een aparte „atmosfeer" met zich mee te nemen. De laatste hier op aarde waargeno men grens is de z.g. ionosfeer, op onge veer 40 km hoogte boven de zeespie gel. Hier geeft men als het ware een concentratie van ozon, die zo sterk is, dat zou deze binnen het aardoppervlak liggen, zij alle levende wezens gelei delijk tot as zou doen overgaan. Des ondanks beschermt zij ons hier op aar de tegen de ultra-violette zonnebestra- ling, die zou de slechts geringe hoe veelheid ozon uit onze atmosfeer af wezig zijn het leven volkomen ver nietigt. Komt men nog hoger, dan krijgt men te maken met kosmische straling, die bestaat uit zeer snel bewegende elektrisch geladen deeltjes en o.a. be staan uit waterstofkernen en helium- kernen. Over de herkomst van deze straling tast men nog in het duister. Tot slot nog het probleem van de ma terie, waaruit de T/Uimteraket moet be staan. De buitenwanden mogen niet van metaal zijn, wegens de ultra-violette zonnebestraling, die deze oppervlakten te sterk zouden verhitten. Men moet dus een nieuwe legering uitvinden, die hiertegen bestand is en daar is nog het zoeken naai*. Voor de afscherming te gen de kosmische straling zal men voorts gebruik moeten maken van aluminium wanden, die een dikte van ca. 20 cm moeten hebben, wat weer een bezwaar zou kunnen betekenen in de massa verhouding bij dergelijke ruimteraket ten; Slechts reizen van betrekkelijk korte duur zouden vrijwel zonder moeilijk heden kunnen verlopen. Maar wat moet het worden bij reizen van lange duur? Zo zijn er nog heel wat moeilijkheden te overwinnen vóór men zelf de sprong in het heelal zal gaan wagen. Tub« 95-70ct ten, DAK or de oersc iux, 1 rden iheid welij 1 d lik. lten, .ook ik vc t dele1: lens irlijd in en jkerh IGEI n me zal H. loen: ïoen EGE] KA EGE! ui mi terdc Wje

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2