Holtens Nieuwsblad I Heii&eken's Her WSÊÈÈÊËmËËËmÈÊmÊÈmrnmm De positie der V*S* op Formosa Ov&lag /ieómeetó pe-éupëf mmmmm W-actie in Rotterdam bracht 1,75 ton naar Overijssel Verkeersonveiligheid Staatsvijand no, 1 ik 'm |l BUITENLANDS OVERZICHT Blijf messter eens?!'5 litter se: 572 Heineken werkt met de zogenaamde Heineken's A-gist, een speciale gistrein- cultuur, waarvan niemand ter wereld (behalve Heineken) het geheim kent. Heineken gunt zijn bier een langdurige rijping3tijd. De kroonkurk betekent een hygiënische afsluiting van het kostelijke bier, dat daardoor ook véél langer goed blijft. Provinciale V.V.V. in Oyerijssel rijft ons: [ot één van de jaarlijks wederkerende jaganda-punten van de Provinciale ,V. in Overijssel behoort ook het voe- van een propaganda-actie in één of er plaatsen in Nederland, teneinde al- r de toeristische mogelijkheden die jrijssel biedt meer onder de aandacht brengen. het kader van deze actie worden aan erse particulieren, instanties, orgam- e.d. toeristisch materiaal van Over- el verzonden, terwijl daarnaast met etalagestuk wordt gewerkt. Zo dit jelijk is worden bovendien lezingen louden en excursies van personeels- enigingen e.d. naar Overijssel georga- ierd. 1957 is deze propiaganda-actie in iwe samenwerking met de plaatselijke i'.V.'s en contactcommissies wel zeer rangrijk gevoerd, doordat naast de de iruikelijibe materiaalzendingen en het leren van een etalagestuk gebruik rd gemaakt van een Overijsselse stand Rotterdam alwaar belangstellenden ■htstree'ks inlichtingen over Oyerijssel iden verkrijgen. De openstelling van i dergelijke stand gedurende een pe- de van 4 weken was mogelijk doo; welwillende medewerking der V.V.V. tterdam, die spontaan voor deze actie haar verkeersbureau ruimte hiervoor itond. )e inlichtingen over Overijssel werden doze stand verstrekt door Overijr j V.V.V.-informatrices, gekleed i iphorster, Urker of Twentse kleder- ach-it, hetgeen met de week wisselde. Bovendien wijdde zowel de pers als radio veel aandacht aan deze actie. Dat deze stand resultaten heeft opge rend blijkt wel uit (het feit dat in deze weken aan 403 Rotterdammers in to il 458 inlichtingen werdenverstrekt. 554 r vergelijking diene dat de V.V.V. 564 tterdam sinds 1951 jaarlijks het vol- 580 fed aantal inlichtingen over Overijssel gjl eit -verstrekt: '951 219 inlichtingen, 1952 187, 1953 169, 54 134, 1955 379 en 1956 246 inliohtin- n, Indien men weet, dat ook na de be- ndigïng van de stand door de V.V.V. otterdam nog steeds inlichtingen over yerijssel worden verstrekt, dan blijkt el dat de actie, gevoerd op een derge- |ke wijze, todh wel vruchten afwerpt. Men zal zich afvragen naar welke g-jj reek de belangstelling van de Rotter- immer uitgaat en hierop kunnen we isi'iief antwoorden met: niet naar het aterland, want daar zit hij dagelijks Blijkens de verstrekte inlichtingen irlangi hij naar bos, heide en.(mits 's avonds wel enige verstrooiing is). Van de 458 aan de stand verstrekte iichtingen hadden er 106 betrekking de Midden-Overijsselse heuvelrug ïellendoom, Nijverdal, Holten en Om en), 144 op Twente, 26 op Salland (met ampen en Zwolle), 19 op N.W. Overijs- :1 en 8 op N.O.P. biet Urk, terwijl 155 J dichtingen betrekking hadden op Over- isel in haar geheel. i ruim de helft inderdaad maar Over ijssel met vakantie gaat (600) en dat iedere aanvrager door 3 perso nen wordt vergezeld, komt men op een totaal aantal vakantiegangers van: 2400 wat de dagelijkse uitgaven betreft, kan men een gemiddeld bedrag van 10.per persoon aanhouden (voor ■de hotelgasten is 'dit bedrag te laag, doch voor kampeerders, 'huurders van huisjes e.d. te hoog). Men komt dan op een dagelijkse uitgave van 2400 maal ƒ10.—: ƒ24.000,— te rekenen over een vakantieverblijf van een week: f 168.000, Dat deze actie zich niet tot het jaar, waarin zij in een bepaalde plaats wordt gevoerd, beperkt, blijkt wel uit het feit, dat jaren na een destijds gevoerde actie in een plaats de Provinciale V.V.V. van hieruit nog steeds verzoeken om inlich tingen bereiken. De campagne, die sedert enkele maan den door het Verbond voor Veilig Ver keer is ingezet om het Nederlandse Volk door middel van een populaire schrifte lijke verlceerscursus een degelijke kennis van onze verkeersregels bij te brengen en bovenal de ongeschreven regels van het verkeersfatsoen (verkeersmoraal) onder de aandacht te brengen, is een groot suc ces geworden. Het schijnt, dat ons volk langzamerhand de tijd rijp acht dit na tionale probleem, waaraan reeds zovele jaren gedokterd is, op grondige wijze, in dit geval door een korte studie, aan te pakken. De schriftelijke cursus van het Verbond geeft door zijn populaire uni forme stof daartoe een bijzonder goede gelegenheid. Zowel de Overheid en in het bijzonder de particuliere sector hebben verrassend gereageerd op deze actie van het Verbond, waarbij immers was ver zocht een voorbeeld te geven door het be schikbaar stellen van de oefenstof aan het personeel van Departementen, dien sten en bedrijven. De Köninklijke Land macht, de Koninklijke Marine, overheids- en semi-overheidsinstanties en tal van grotere en kleinere bedrijven kozen di rect deze praktische schriftelijke cursus. Het gevolg van deze succesvolle ope ning van de campagne is, dat na één maand de oorspronkelijk geplande oplage geheel is uitverkocht. Het Verbond heeft thans een tweede, zeer grote oplagé doen herdrukken, waardoor de oorsponkelijke prijs van f10. aanmerkelijk kon wor den verlaagd, zodat thans de complete cursus kan worden verkregen voor f 5.75, terwijl de examen- en diplomakosten zijn verlaagd van f 2.50 tot f 1.Bij col lectieve deelname van 20 of meer per sonen wordt op het cursusgeld boven dien nog een reductie van f 1.gegeven. De opgave tot deelname is zeer vereen voudigd; men stort het cursusgeld op giro no. 1957 t.n.v. „Schriftelijke Ver- keerscursus" te Rotterdam of men zendt bij collectieve deelname een briefkaart met het aantal aanmeldingen aan Post bus 350 te Rotterdam. Npist deze inlichtingen werden in de sriode 1 maart1 mei door 13 van de maamste toeristenplaatsen in totaal inlichtingen over hun rayon aan de ;erdamse aanvragers verstrekt, ter ever genoemde periode de Provia- V.V.V. in Overijssel 175 verzoeken inlichtingen te verwerken kreeg, iaaronder van een reisbureau (35 pers.), ïsvereni'ging van 'n rubberfabriek (100 ars.)reisvereniging (26 pers.) en scoo- ïclub (70 pers.). (Deze cijfers getuigen wel, dat het toe- stisch materiaal dat vanuit Overijssel Rotterdam is verspreid1, (in totaal wer- in ruim 53.000 folders, brochures e.d. wel van de Provinciale V.V.V. als van plaatselijke V.V.V.'s aan particulieren, «stafels, verenigingen, scholen, touring- irbedrij ven, (hotels en voor. bet toerisme «langrijke organisaties/instanties toe ezonden) de Rotterdammers wel heeft wogen om een vakantieverblijf in Verijssel in overweging te nemen. Bovendien werd een lezing over Over- ssel voor een tweetal Middelbare scho- alsmede voor de Raad van Afge- aardigden van de Rotterdamse Centra- voor Buurt'vereni'gingswerk gehouden, fwijl een etalagestuk dat voor deze slegeniheid verrijkt werd met een 19- al fraaie grote foto's van 'het voormalige K'erijssel-paviljoen op de E55 en aan- evuld met vrijwel alle in Overijssel «taande V.V.V.-uittgaven, gedurende de 'penstelling van de stand bij de V.V.V. (otterdam in een 3-tal etalages van een root warenhuis werd geëtaleerd. Dat de actie in Rotterdam «ook econo mische voordelen voor Overijssel met ich medebrengt kan berekend worden san de hand van de volgende bereke ning: aantal aanvragers diat zich óf tot de stand in Rotterdam óf tot de plaatse lijke V.V.V. óf tot de Provinciale V.V.V. heeft gewend: 1137 indien men aanneemt dat hiervan De anti-Amerikaanse onlusten op For mosa hebben onverwachts de aandacht gevestigd op de verzwakking van de po sitie der V.S. op het eiland, dat door Tsjiang Kai-Sjek wordt bestuurd. De aan leiding tot de relletjes was er niet de oorzaak van. Een Amerikaans onderoffi cier doodde met geweerschoten een Chi nees, die in de badkamer van zijn vrouw gluurde, en de dader werd vrijgesproken door (een Amerikaanse militaire recht bank. De ex-territoriale status der Ameri kaanse militairen heeft ook in Japan (waar de situatie thans enigszins is ge wijzigd) tot velerlei demonstraties ge leid. Doch o.p Formosa waren de mani festaties bijzonder heftig. Het voorlich tingsbureau en de inboedel van de kan selarij der V.S. werden vernield, zonder dat de politie noemenswaard tussen beide kwam. Het was gevaarlijk voor Amerikanen, op straat te komen. Ook vóór de toeneming van de in vloed der propaganda van Peking was er ergernis ontstaan over het optreden der „rijke" Amerikanen. De pers had daaraan uiting gegeven, hoewel openlijke behandeling van de problemen verboden was. De troepen van Tsjiang Kai-Sjek (van wie vele soldaten heimwee kregen naar de familie op het vasteland) wer den gedemoraliseerd door het nietsdoen, zonder enige hoop dat ooit 'het vaste land door Tsjiang heroverd kon worden. De Amerikanen 'bouwden op het ei land een basis voor raketten. Zij ver sterkten daardoor de gedachte, dat zij een oorlog tussen dc Y.S. en China mo gelijk achtten, waardoor de troepen van Tsjiang voor een gewetensconflict kwa men te staan. Want 'de propaganda van Peking begon haar vruchten te dragen. En zij heeft aan de relletjes het ver ontrustende karakter gegeven. INVLOED VAN PEKING Het is reeds lang bekend, dat Mac Tse-Toeng en Tsjou En-lai in contact staan met officieren en functionarissen 'op Formosa. In het voorjaar van 1955 heeft Peking de campagne geopend voor „Vredelievende bevrijding" van Taiwan (Formosa) en in november 1956 heeft premier Tsjou En-lai, op bezoek in Cam bodja, daar aan Tsjiang Kai-Sjek een hoge post aangeboden (naar men meent die 'van vice-premier) in zijn regering. Tsjiang zou dan gouverneur blijven van een autonoom Formosa; dat de souve- reiniteitl van. Peking zou erkennen. In een brief aan de zoon van Tsjiang 'heeft premier Tsjou bovendien voorge steld1 een douane-unie te vormen en de diplomatieke vertegenwoordigingen te fuseren, zodat naar buiten de beide Chi na's weer zouden optreden als een een heid. Toen in april de Russische president Worosjilow een bezoek bracht aan Pe king, werd hem generaal Wei Li-hoe- ang voorgesteld, die eens door Tsjiang in het bijzonder was belast met het be strijden der communistische strijdkrach ten, doch zich later met Man heeft ver zoend. Tsjou zei: „In het verleden hebben de Kwomingtang (de partij van Tsjiang) en de communisten tweemaal samenge werkt.". Waaraan Mao toevoegde: „En wij zijn bereid voor de derde maal sa men te gaan." Het regiem Van Peking is intussen •verdraagzamer geworden, meer gericht ■op overtuiging van tegenstanders dan op geweld. Het zal de geschriften van Tsjiang publiceren, om aan te tonen hoezeer deze geleidelijk zijn sociale ide alen verloochende, doch ook om vrijelijk te (discussiëren over samenwerking op de oorspronkelijke basis van de Kwomin- tang. Linkse fracties van deze beweging zijn 'alltijd vertegenwoordigd geweest in de regering van Tsjou, en. eveneens in de dit jaar gevormde „commissie voor de vredelievende "bevrijding van Formosa". Aan de Japanse socialisten, die dit voorjaar Peking bezochten, heeft Tsjou 'gezegd, dat de onderhandelingen met de leiders van de Kwomintang al begonnen waren. Als op 20 juni het Volkscongres •bijeenkomt, verwacht men belangwek kende verklaringen over dit onderwerp. MOGELIJKHEDEN De positie van de Amerikanen op het eiland wordt onbehaaglijk. De' Manches ter Guardian wees al eerder op geruch ten, dat de V.S. niet meer geheel ver trouwen op Tsjiang Kai-Sjek. Het aan tal leden van de V.N., dat Peking heeft erkend, is zo groot, dat het steeds moei lijker wordt, in de V.N. de delegatie van Tsjiang te erkennen als de vertegen woordigster van China. De Engelsen schijnen vastbesloten, hun handel met het rode China uit te brei den, op dezelfde voet als die met de Sowjet-Unie. De relletjes op Formosa hebben veel indruk .gemaakt in Azië, niet het minst in Japan. Op de duur schijnt Washing ton niet te kunnen voorkomen, dat Pe king wordt toegelaten tot de V.N. en dat de toekomst van Formosa daar ter spra ke komt. Maar bet is duidelijk, dat de V.S. de alliantie met Formosa niet kun nen verbreken en het eiland niet kun nen ontruimen, zolang de vijandschap blijft bestaan tussen Peking en Washing- toon. Bij eventuele erkenning van het re giem van Peking door de V.S. zou For mosa als een vuistpand kunnen gelden, waarvoor zowel Tsjiang als de V.S. een prijs kunnen eisen. Die prijs zou.moeten zijn: een geringere gebondenheid van Pe" king aan Moskou, en eerbiediging van de Amerikaanse posities in Zuid-Korea, Ja pan, Okinawa, de Philipijnen, Zuid-Viet nam en Thailand. Misschien komen de .strategen, van de V.S. tot de conclusie, dat op die voorwaarden Formosa gede militariseerd zou kunnen worden, en met een autonoom Kwomintang-bestuur for meel tot het continentale China zou kun nen behoren. Doch voorlopig is zulk een ontwikke ling niet te verwachten. De eerste taak van Washington kan (dus slechts zijn te pogen, de oorzaken op te heffen, die ge leid hebben tot de impopulariteit van de Amerikanen op Formosa. over Uw zenuwen. Neem MjjreSrardlt's Zenuwtabletten Een nieuw Amerikaans initiatief op 't gebied van de ontwapening verdient eni ge aandacht, waarbij wij onmiddellijk de aantekening moeten maken, dat op dit gebied, minder nog dan op welk ander, optimisme gerechtvaardigd is. Het Ame rikaanse uitgangspunt is het verkrijgen van wederzijds vertrouwen en volgens de tot nu toe binnengekomen berichten zou Amerika nu tot de symbolische af schaffing van vooral die wapens over willen gaan, die atoombommen kunnen vervoeren. Over de atoom- en waterstombom zelf wordt niet gesproken, behalve dan dat Amerika van die landen, die er nog geen hebben, de garantie wil hebben, dat zij ze niet zullen gaan maken. De kernwapens moeten, aldus de Amerikaanse opvatting, het monopolie blijven van de drie mo gendheden, die daar op het ogenblik over beschikken, n.l. Amerika, Rusland en Engeland, om te voorkomen, dat het ge vaar voor een atoomoorlog zich, door de bewapening van vermoede lijk vrij veel andere landen met atoom bommen, zal uitbreiden. In de grond van de zaak lijken de Amerikaanse gedach ten uit te gaan naar een consolidering van de toestand, zoals die op het ogen blik is. Een werkelijke ontwapening im pliceert te veel controlemaatregelen dan dat Rusland daarmee nu zou kunnen in stemmen. Het blijkt een onzekere tijd voor rege ringen te zijn. Behalve Denemarken, waar de regering half mei na verkiezin gen is afgetreden, hebben nu ook Frank rijk en Finland hun crisis. De regering van Mollet, een recordhoudster van goed vijftien maanden, is gevallen, toen de con. servatieven haar hun stem onthielden in de belastingkwestie. Om de voortdurend weer krachtiger wordende inflatie het hoofd te bieden, o.a. veroorzaakt door de zware uitgaven voor de oorlog in Alge rije, had de regering besloten 250 miljard frs. te bezuinigen en nieuwe belastingen tot een bedrag van 150 miljard frs. te heffen. Dit bracht de conservatieven ertoe tegen Mollet te stemmen. Hoe de crisis opgelost moet worden is niet zo erg duidelijk, want zonder socialisten is het niet mogelijk een nieuwe regering te vormen. President Coty, die zijn voorgenomen reis naai9 Amerika heeft moeten uitstellen, zal zijn wensen vermoedelijk zetten op een zo breed mogelijke regering van socialisten tot conservatieven en als eerste is oud premier Pleven, van een kleine centrum partij, verzocht zijn licht op te steken. De taak van de eigenlijke formateur (men spreekt alweer van Mollet) wordt onge twijfeld vergemakkelijkt door het feit, dat Pierre Mendès-France afgetreden is als leider van de radicale partij. Mendès was een felle tegenstander van Mollets Alge rijnse politiek, en van het te slappe fi nanciële beleid van de regering, waarin overigens enkele partijleden van hem zitting hadden. Op het jongste congres van de partij eiste de grote meerderheid aftreden van de radicale ministers als Mollet niet aan de radicale wensen be treffende een verandering van de Alge rijnse politiek tegemoet zou komen. Mendès, die meer invloed in de partij zelf dan in de fractie heeft, is daarna in de fractie weer overvleugeld door zijn regeringsge zinde tegenstanders en hieruit heeft hij, geen man van compromissen, de conse quentie getrokken. Men weet evenwel niet van zijn toekomstplannenmisschien waagt hij een nieuwe aanval op de lei ding in oktober, wanneer er een nieuw congres wordt gehouden, misschien gaat hij een nieuwe partij vormen. Een grote rol zal hij voorlopig wel niet spelen. Frankrijks situatie is ernstig, vooral omdat door het grote aantal communis ten in de Nationale Vergadering, partijen van zo uiteenlopende belangen samen moeten werken, dat een deugdelijke po litiek door alle noodzakelijke compromis sen niet gevoerd kan worden. De Finse crisis draagt eveneens een ernstig karakter. Een lege schatkist en voortdurende in flatie hebben de belangengroepen (in de partijen vertegenwoordigd) er nog niet toe gebracht in gemeenschappelijk over leg te bepalen hoe en in welke mate de levensstandaard van het Finse volk aan gepast zal moeten worden aan het pro- ductiepeil. Daar komt nog bij, dat de so cialistische partij intern sterk verdeeld is en dat de vakorganisatie voortdurend op haar hoede moet zijn voor communis tische propaganda, zodat het begrip „of fer" nog niet op het programma is op genomen. Men zoekt nu een regerings combinatie zonder socialisten. In Denemarken is het geheel onverwacht tot een oplos sing gekomen van de crisis gekomen, waarbij de "socialisten, de (pacifistische) radicalen en het rechtsverbond een meer derheidscoalitie aangaan, die waarnemers toch geen lang leven gunnen, omdat het hoofdthema van het rechtsverbond is de vervanging van alle belasting door één grondbelasting, naar de theorieën van de Amerikaanse econoom Henry George. Voor geen van deze landen zal echter een andere oplossing kunnen worden ge vonden dan het zetten van de tering naar de nering en meer dan principen is daar politieke moed voor nodig. f* 101 Hij kan ternauwernood zijn beurt afwachten, zo verlangt hij naar zijn kpant. Zijn krant, dat is het plaatselijk nieuwsblad. Voor hem en voor allen in deze omgeving een goede vriend, die alle nieuwejes uit de buurt vertelt. Ze lezen 'm niet, ze spellen 'm En niet één, maar meerdere malen: het streeknieuws, de vaste rubrieken... en de advertenties! Voor de adverteerders is dat van onschatbare waarde. Want zij weten, dat aan hun advertenties altijd aandacht wordt besteed en dat ze intensief worden gelezen. Daarom is het plaatselijk nieuwsblad de onmisbare schakel tussen winkelier en consument.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3