Aan de vooravond van het huurdebat V Er wordt veel zorg besteed aan het dagelijks brood Oude bekende zaak in nieuwe zaak YAN HEI BINNENHOF Spannende dagen voor hei nood~kabinet Drees *7i/i/nos les*® huid? Nijverdalse volleybal-competitie ten einde >5 !fen De Nederlander eet gemiddeld per week 2000 gram brood. Hij zal zich daar bij wel niet realiseren wat er komt kijken voor zijn boterham op tafel staat. De belangrijkste grondstof voor de broodbereiding is tarwe. Nu zijn er ver schillende soorten tarwe. Het beste pro- dukt wordt verkregen door deze soor ten te mengen en daarna te vermalen. Per jaar wordtdoor de Nederlandse maalindustrie ongeveer 1.000.000.000 kg. tarwe verwerkt, een hoeveelheid waarvan tweederde tot driekwart moet worden ingevoerd. Boeren in verre landen en boeren in Nederland hebben voor uw brood moeten zaaien, oogsten en dorsen. De tarwe die van overzee komt - bij voorbeeld uit Amerika is in zeesche pen gestort, de Atlantische Oceaan over gestoken om tenslotte in Europa's groot ste graanhaven Rotterdam aan te ko men. Door middel van drijvende pneuma tische elevatoren, die werken als een stofzuiger, wordt de tarwe uit het ruim opgezogen, in een lichter gestort en ver der getransporteerd naar de verschil lende fabrieken, waar ze in graansilo's wordt opgeslagen. VAN TARWE TOT BLOEM HET REINIGEN. Bloem ontstaat door vermaling van tarwe en verwijdering van alle zemel- delen. Vroeger gebeurde dit door de zgn. plattelandsmolens. Daar het niet moge- gelijk is dan bloem en zemeldelen af doende te scheiden, wordt de tarwekorrel thans grotendeels door de meelfabriek bewerkt. De tarwe in de opslagsilo gaat, al naar gelang dit nodig is, naar de mengsilo, waar drie verschillende „stro men" worden gemaakt harde, middel en zachte tarwe die ieder een eigen behandeling krijgen. Allereerst wordt elke stroom ontdaan van grove veront reinigingen als touwtjes, stenen e.d., waarna de vreemde zaden als boekweit en koolzaad op kunstige wijze, natuurlijk machinaal, worden afgescheiden. De tarwe wordt dan verwarmd om daarna in een wasmachine te vallen en grondig te worden gewassen. Nu treedt een rust periode in, welke van 15 tot 72 uur duurt. Daarna wordt een melange ge maakt uit de harde, middel en zachte tarwe® en déze wordt dan in de nareini- ging van stof en van de loshangende bast ontdaan. Daarna pas kunnen we aan ma len gaan denken. Aan het'reinigen wordt dus wel bijzonder veel aandacht besteed. HET MALEN. De korrels worden eerst door geriffel- de walsen opengebroken en ze vallen dan in verschillende delen uiteen. Men mag de korrels beslist niet verpulveren, want dan zou er nooit een goede scheiding mo gelijk zijn tussen bloem en zemeldelen. Bij dit openbreken krijgt men verschil lende produkten: 1. een stukje van de wand van de korrel, waaraan deeltjes van het binnenste zijn gehécht; 2. stukjes van het binnenste van de korrel de griezen vermengd met stukjes zemel- wand; 3. fijnere bloem en 4. bloem. Al deze produkten worden naar planziften gevoerd, welke deze fijne deeltjes uit elkaar zeven. Door van 7 tot 25 maal te zeven en te malen haalt men de mooiste witte bloem er geheel uit, terwijl de ze melen overblijven voor veevoeder. De bloem komt, na automatisch te zijn gewogen, door middel van vulmachines in zakken, die machinaal worden dicht genaaid. Dan gaat de bloem op weg naar de bakkerij en kan worden begonnen aan het maken van dat dagelijkse broodje voor onze tafels. Een zeer modern, geheel geautomati seerd fabricageproces dus. Denkt u nu niet: dat zal wat kosten, want de kosten vanaf het moment van aanvoer van het graan in de fabriek totdat dit de bak kerij bereikt, zijn maar een derde deel van die, verbonden aan het moment dat de bloem bij de bakker komt totdat het brood bij de klant thuis is afgeleverd. GOED EN NIET DUUR. De Nederlandse huisvrouw mag te vreden zijn met de Nederlandse maal industrie, die tot de modernste van de wereld kan worden gerekend veel mo derner bijvoorbeeld dan de Amerikaan se en die in staat stelt brood van de bakker te betrekken dat van een uit stekende kwaliteit is, tegen een prijs die lager is dan in welk land ook. Donderdagmorgen 6 juni om 9 uur vindt de opening, eigenlijk een her opening, plaats van de winkel van de fa. J. A. v. d. Bos op Smidsbelt. We werden dezer dagen in de gele genheid gesteld om de verbouwde win kel, die thans een oppervlakte heeft van 60 M2, te bezichtigen en het viel niet moeilijk te constateren, dat er, wat het interieur betreft, een ware „meta morphose" heeft plaats gehad. Deze bekende zaak, in het hart van het dorp, was de laatste jaren veel te klein behuisd en het stond de heren Van den Bos en Van der Maat zelf allesbehalve aan, dat men de vele klan ten zo moest ontvangen. Daarin is thans een- radicale veran dering en meteen een grote verbete ring gekomen. Aan het front van het pand is weinig veranderd. De kant naar de Dorpsstraat is zo gebleven, doch aan de kant van de Smidsbelt is er 'n flinke etalage bijgekomen. Drie etalages ge ven thans ruimte om te tonen- wat men alzo in de handel heeft. In de winkel is' thans veel meer ver koopruimte, waardoor ook de steeds grotere schare van klanten in een rui mere omgeving kan worden ontvangen. Men heeft tevens van de gelegenheid geprofiteerd om een en ander in een nieuwe moderne stijl te brengen. We twijfelen er niet aan of de fa. Van den Bos-Van der Maat zal van deze uitbreiding en modernisering zeer zeker goede vruchten plukken en zij niet alleen. Tal van winkelbedrijven in Holten hebben zich de laatste jaren naar de eisen des tijds geïnstalleerd, niet alleen ten gerieve van 't bedrijf zelf, maar in de eerste plaats om meer service aan cliënten en belangstellenden te kunnen verlenen en tevens de belangen van het vak in het algemeen ten nutte te zijn. De verbouwing werd uitgevoerd door Gebr. Meerman, metselwerk; G. J. van den Bos, timmerwerk; G. Koopman,' «-winkelbetimmering; B. van den Bos, lichtinstallatie; Fa. A. Schipper, schil derwerk. Blik in 't verleden. Bij ons bezoek aan de heren Van den Bos en Van der Maat greep eerstge noemde begrijpelijkerwijs nog even te rug in het verleden. Zijn vader, die tolgaarder en klom penmaker was, moest om gezondheids redenen het klompenmaken er aan ge ven en begon omstreeks 1888 een klein winkeltje in galanterie en schrijfbe hoeften. Rond 1892 kocht hij het pand, dat thans verbouwd is, voor f 420- Voor een winkel was het niet ideaal, maar met f 280.nodig voor de ver bouwing, kon in die dagen meer ge daan worden dan thans. De heer Van den Bos geboren in 1893 moest als jongen van 7 jaar (toen al in de 3e klas) reeds venten in het dorp en op 10-jarige leeftijd deed hij met z'n moeder samen de winkel. Iri 1907 ging hij daags met de kruiwa gen de boer op en 's avonds was er dan nog volop werk in de winkel. Zestien tot twintig uur werken per etmaal kwam geregeld voor. Het leven was in die dagen keihard en het gebeurde wel eens, zo besloot de' heer Van den Bos, dat ik in een hele week maar 8 a 10 uur in bed kwam. IN HET STAMBOEK. Door de Inspecteur van het N.R.S., de heer A. Prins, werden de volgende koeien van het zwartbonte veeslag in het stam boek ingeschreven: Lutske 8 met b76 pnt.; Pietje 2 bcplus 75 p.; Cornelia 3 b78 p.; Teun- tje. 3 b78 p., Cornelia 4 b77 p., eig. D. J. Bronsvoort; Aaltje 17 b76 p.; Jantje 51 b 79 p.; Aaltje 18 b 79 p.; Fol- kertje 57 b 80 p., eig. H. W. Veneklaas; Anneke 2 b77 p.; Coba b77 p.; Gezinab77 p., eig. D. Beldman; Roza 6 b 80 p., eig. Fr. Groteboer; Jantje 2 b 80 p.; Tieneke b78 p., J. A. Kolk man; Janke 3 b 79 p.; Martha 90 (voor K.S.) b 80 p., eig. Hm. Meerman; Sietske 11 b 79 p.; Siestke 4- b76 p.; Sjoukje 6 b 80 p.; Koosje 6 b 80 p.Sjoukje 5 b78 p.; Hinke 8 b78 p., P. G. Cats; Jetske 7 b77, eig. H. J. Huzen; Marie 4 b79 p.; Maartje 6 bcplus 75 p.; Antje 2 b78 p., eig. E. Aaltink; Alida 7 b 80 p.; Niesje 10 b 79 p., eig. D. J. RibbinkAagje b77 p.Fokje 11 b 78 p.; Gerrie 2 b77 p.; H. Klaasses; Annie b 79 p.; Lammie 3 b78 p.; Sietske 3 b77 p., eig. T, Pinkert; Ma rie b77 p., eig. J. W. Reilink Mzn.; Grietje 11 b— 78 p., eig. P. W. W. H. Bekkernens; Coba b78 p.; Derkje b77 p.; Maaike b77 p., eig. G. J. Lubbersen; Klara b78 p.; Akke b 80 p., en Leentje b 80 p., eig. A. H. Stegink. Het staat nu web vast dat de Tweede Kamer dinsdag a.s. de voorstellen van de regering om de huren met 25 te verhogen in het openbaar zal behan delen. Voorzitter Kortenhorst doet alle mogelijke moeite de spanning zo kort mogelijk te laten voortduren, want in een geforceerd tempo van vier dag- en drie avondvergaderingen hoopt hij de behan deling van deze wetsontwerpen tot een einde te brengen. Of het voor de regering een goed einde zal worden, valt uiter aard niet te voorspellen. Mochten deze wetsontwerpen door een meerderheid in de Tweede Kamer worden aangenomen, dan krijgt de Eerste Kamer nog een ge ruime tijd van voorbereiding.'Want de re gering heeft besloten de huurverhoging niet op 1 juli a.s., doch op 1 augustus te doen ingaan. De vraag hoe deze huur verhoging in de lonen gecompenseerd moet worden, heeft dus toch nog te veel tijd in beslag genomen. Deze maand uit stel is overigens geen ramp. Het debat in de Tweede Kamer zal met meer dan gewone belangstelling wor den gevolgd, want-het is niet geheel uit gesloten, dat het Kabinet over dit voor stel tot huurverhoging zal struikelen. Dit debat zal gaan om twee kardinale vragen: is de blokkering van 12% van de huurverhoging, principieel verant woord en is zij zakelijk uitvoerbaar? De beantwoording van beide vragen kan voor de regering nog wel eens uiterst moeilijk worden. Het voorstel tot deze huurverhoging met blokkering is niet los te maken van de geschiedenis van de ka binetsformatie. -Toen hebben de fracties der p.v.d.a., k.v.p., a.r.'en c.h.u. gezegd, dat dit voorstel acceptabel was en dat op basis daarvan geprobeerd kon worden een Kabinet op brede basis te formeren. Dat wil niet zeggen, dat deze vier frac ties nu gelukkig waren met dit compro mis. De socialisten wensen een huurbe lasting in te voeren, de niet-socialisti- sche fracties wilden daar echter niets van weten. En tenslotte heeft prof. Rom- me om uit de moeilijkheden te gera ken het blokkeringsvoorstel aan de hand gedaan. Nu kan men zeggen maar waarom heeft men dan niet gepro beerd een Kabinet zonder socialisten te vormen? Dat zou een mogelijkheid zijn geweest om van déze blokkering af te komen. Maar de crisis van vier maanden leerde ons dat er geen kabinet zonder de socialisten te formeren viel. Of dit zo blijft, is natuurlijk een andere vraag, maar verleden jaar was dat in ieder ge val onmogelijk. Daarom is dit kabinet Drees een nood-kabinet genoemd. Alle partijen waren ontevreden over de ge vonden oplossing. Dat het Kabinet met dit voorstel is gekomen is dus wel ver klaarbaar. Zouden de ministers zelf van dit compromis afstappen, dan is de grondslag onder het Kabinet verdwenen. Dan zou er intern een kabinetscrisis zijn ontbrand. Dit Kabinet kan alleen maar iets aan de huren doen op basis van het compromis, waaraan het zijn bestaan dankt. Nu kan men zich terecht afvra gen of dit huurcompromis, dat dus tij dens de formatie is gesloten, technisch uitvoerbaar is. Daar kan men van me ning over verschillen en van verschillen de kanten der Kamer zullen dan ook on getwijfeld amendementen worden inge diend. Dit zakelijk debat wordt echter ge vaarlijk als de amendementen in strijd zouden komen met de gemaakte afspraak. Dat zou b.v. het geval kunnen zijn als er een voorstel komt om de geblokkeerde gelden niet alleen te deblokkeren bij ver betering van het oude woningbezit, maar ook voor onderhoud. In het compromis wordt n.l. alleen ge sproken over de verbetering van de wo ningen. Een afwijking daarvan kan door het Kabinet wel eens niet geaccepteerd worden, omdat er nu eenmaal verschil van mening bestaat over de vraag (de politieke partijen zijn daarover ook ver- j deeld) of de huiseigenaar mét de huidi ge huurprijzen het onderhoud niet kan bekostigen. Alleen als alle partijen een stemmig zijn over het antwoord op deze vraag, kan het kabinet er in toestem men dat aan het compromis wordt ge tornd. Veel ernstiger wordt de zaak voor het kabinet als de niet-socialistische fracties gaan verklaren, dat de huurblokkering socialistisch is. Dan komt natuurlijk di rect de vraag aan de orde, waarom de blokkering tijdens de kabinetsformatie principieel wel geoorloofd is ei) na de formatie plotseling niet meer. Wat deze kwestie betreft, ligt het lot van het Ka binet min of meer in handen van de a.r. In het officieel weekblad van de a.r. partij „Nederlandse Gedachten" is deze week de* inhoud van een redevoering opgeno men, die minister Zijlstra heeft gehouden op een conferentie voor de a.r. „jonge in tellectuelen". Deze redevoering wijkt wel zeer sterk af van de opvattingen van de voorzitter van de a.r. Tweede-Kamer» fractie, de heer Bruins Slot. „Ik ontken, dat dit Kabinet een specifiek socialisti sche koers vaart. Minister Algra en ik zijn nooit meelopers van enige richting geweest. Wij zijn dit ook nu niet. De huurblokkering is geen socialistische stunt. De Kamerfractie heeft haar tijdens de Kabinetsformatie ook niet als zodanig beschouwd. Ik behoef niet te zeggen dat een a.r. kabinet niet licht met een der gelijk voorstel zou zijn gekomen", zo heeft de a.r. lijsttrekker, prof. Zijlstra, verklaard. De minister van economische zaken verklaarde ook, dat men dit ka binet een nood-kabinet kan noemen, maar dat hij zich niet als een noodhulpje be schouwt. „Wij (de ministers Algera en Zijlstra, red.)" beschouwen onszelf als volwaardige ministers, in 1957 niet min der dan in 1952. Uit deze uitspraak valt duidelijk op te maken, dat volgens prof. Zijlstra de a.r. fractie niet te veel de nadruk moet leggen op de principiële onhoud baarheid van de huurblokkering. Door te zeggen, dat deze blokkering min of meer socialistisch is, wordt minister Zijlstra de a.r. lijst trekker in de socialistische hoek ge drongen. Dat is een positie, die hij zich niet zal kunnen latan welgevallen. In dat geval moet het niet uitgesloten worden geacht, dat hij zijn portefeuille aan H.M. de Koningin ter beschikking stelt. En daarmede is de Kabinetscrisis dan een feit geworden. Hetzelfde verhaal zou na tuurlijk kunnen gelden voor de k.v.p.-mi- nisters, maar prof. Romme heeft reeds verklaard dat de blokkering zijn eigen vondst principieel niet te verwerpen is. Bij de c.h.u. zijn de meningen daar over verdeeld. Maar daar is de partij- binding minder sterk dan bij de a.r. Mi nister Staf zal dan ook, naar onze me ning, minder gauw het veld ruimen dan minister Zijlstra. Het. debat kan dus spannend worden. De a.r. Tweede Kamer-fractie zal waar schijnlijk tegen deze wetsontwerpen stem men, evenals de meerderheid van de c.h.- fractienegen van de dertien c.h. Tweede Kamerleden hebben reeds een amende ment ingediend om de huurverhoging te beperken tot 12% zonder blokkering. De libe rale oppositie zal het Kabinet ook niet sparen. Als de bezwaren op het zakelijk vlak liggen (zonder dat aan het compro mis wordt getornd), zal de steun van de socialisten en de k.v.p. voor de regering voldoende kunnen zijn om weer opge ruimd adem te halen. e§ ZONDAG 2 juni, 's av- 7.30 uur. Ds. H. POSTMA, gj Predikant van de Vrije Evangeli- H sche Gemeente te Nijverdal, heeft M gj als onderwerp gekozen: 1 ZONDIGE NIEUWSGIERIGHEID I RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is voor maandag 3 juni, 7.30 uur, in spoedeisende vergade ring bijeen geroepen. AUTO TEGEN EEN BOOM De Hemelvaartsdag is in onze plaats niet helemaal zonder ongelukken afge lopen. Omstreeks kwart voor zes is onze plaatsgenoot, de heeir E. Krekel, doordat bij plotseling moest remmen op de Mar- keloseweg met z'n personenauto tegen 'n boom opgereden, waardoor de auto ern stig werd beschadigd. De heer K. kwam met de scihriik vrij. Hij reed met zijn Plymouth in de richting Markelo, toen plotseling een voor hem rijdende per sonenwagen, bestuurd door de heer W. van S. uit Hengelo, een andere wagen wild'e inhalen. K. moest toen zo krachtig remmen, dat zijn auto kantelde en met de kap tegen een boom terecht kwam, mét het hiervoren omschreven gevolg. De weg vertoonde zware remsporen. In dé Oranjestraat reed mej. G. J. te V. ter hoogte van garage Schup- pert plotseling de straat op, waardoor zij in aanraking kwam met een motor rijwiel bestuurd door de heer H. J. H. uit Markelo met als duo-passagier mej. B. N. De motorrijdler en zijn duorijdster kwamen te vallen en liepen schaafwon den op. Motor en rijwiel werden bescha digd. Officiële publicaties ZITTING WOONRUIMTECOMMISSIE. De voorzitter van de Woonruimte commissie in de gemeente Holten maakt bekend, dat de maandelijkse zitting der commissie op dinsdag 4 juni a.s. niet zal aanvangen om 7.30 uur n.m., maar om 8.15 uur n.m. De voorzitter voornoemd, J. KROON. Holten, 29 mei 1957. MUiriVb. Babyderm-zeep Bq de dames werd OKK. 1 kam. pioen en bij de heren „Nqverdal' VBOW 1 (dames) en Sportlust (he ren) werden goede tweede. Maandagavond j.l. werden-de laatste wedstrijden gespeeld in de Nijverdalse volleybalcompetitie 1956-57. Zeven en twintig teams hebben dit jaar aan de competitie deelgenomen. Week aan week werden de wedstrijden gespeeld in het Gebouw voor Chr. Belangen. Na afloop van de maandag gespeel de wedstrijden vond in een gezellig sa menzijn van alle deelnemende teams prijsuitreiking plaats. De. heer W. A. Mulder, voorzitter van de Nijverdalse .volleybalcommissie, heette alle verenigingen van harte wel kom en meende te moeten constate ren, dat het spelpeil ook dit jaar weer gestegen was. Hierna werd overgegaan tot de prijs uitreiking. Met een toepasselijk woord en felici taties werden de prijzen, bestaande uit bekers, uitgereikt bij de dames aan OKK 1 (le prijs), VBOW 1 (2e prijs) en OKK 2, dat de derde prijs veroverde. Bij de heren ging de eerste prijs naar „Nijverdal", dat dit jaar voor het eerst aan de competitie deelnam; Sportlust ontving de tweede prijs en OKK 1 derde prijs. De heren scheidsrechters mochten van de voorzitter een extra rokertje in ont vangst nemen voor het vele belange loze werk dat zij verricht hadden in 't belang van de competitie. De bestuursverkiezing, die hierna ge houden werd, werd door de voorzitter met enkele woorden toegelicht. Na gehouden stemming bleek, dat commissie in haar geheel gepromoveei was tot bestuur. De voorzitter dankte de vergadering voor het in de commissiè gestelde ver trouwen. Met een woord van dank en een op wekking de sportiviteit in de vereni gingen te bevorderen, sloot hij hierna de vergadering. De 'eindstanden luiden als volgt: Dames: OKK 1 22 19 3 0 41 636 VBOW 1 22 15 4 3 34 601 OKK 2 22 13 6 3 32 586 De Zweef 1 22 11 7 4 29 584 HeHendoom 22 12 5 5 29 577 Rivo 22 8 8 6 24 531 Sportlust 22 8 6 8 22 508 OKK 4 22 5 4 13 14 370 OKK 3 22 3 6 13 12 450 VBOW 2 22 3 5 14 11 388 Holten 22 2 4 16 8 332 De Zweef 2 22 1 6 15 8 344 Heren: Nijverdal 28 23 '5 0 51 825 Sportlust 28 23 2 3 48 804 OKK 1 28 20 7 1 47 784 VBOW 1 28 18 8 2 44 768 Visnet 1 28 14 7 7 35 735 De Zweef 1 28 13 8 7 34 756 Politie 28 12 9 7 33 699 OKK 2 28 10 8 10 28 630 Hellend. 1 28 9 4 15 22 614 VBOW 2 28 5 10 13 20 589 De Zweef 2 28 4 7 17 15 561 Holten 28 4 5 19 13 548 Visnet 2 28 2 8 18 12 494 Hellend. 2 28 1 8 19 10 485 Ter Horst 28 1 6 21 8 489 751, isi 791' De kolommen betekenen resp.: ge-, speeld, gewonnen, gelijk, verloren, pun ten, voor en tegen. René Pleven De Franse socialisten hébben gewei gerd zJich te verbanden tot deelneming aan een nieuw kabinet, voordat hun concrete voorstellen zijn gedaan.' Hier door is de taak van de informateur, oud-premier Pleven, nog moeilijker ge worden. De socialisten zijh van mening, 'dat het inlitiatief moet komen van de zijde der conservatieven, die de rege ring ten val hebben gebracht. Maandag j.l. zou Pleven overleg plegen: met de partijighoeperingen. Vele politieke leiders, onder wie Ple ven, zijn van oordeel dat Frankrijk een coalitiekabinet op zo breed mogelijke ba sis nodig heeft, wil (het de vraagstuk ken inzake Algerije en de financiële moeilijkheden kunnen, overwinnen en 'be reiken, 'dat die verdragen vooir een ge meenschappelijke Europese markt en Euratom worden bekrachtigd. Maar het igesohil tussen de socialisten en de con servatieven over het aandeel van laatst genoemden in de val van het kabinet Mollet maakt het moeilijk de crisis spoedig op te lossen. Pr rijft o fot pagan ',V. in van er pla de erijsse breng het erse ies e.d el ve etal [elijk oudeï enigit serd. 19! iwe s I.V.'s yanigi iruike rd ge: Ro'tt ttstro iden der. de v; welw tterdc haar tond. De inl dcz "V ïp'hor: acht, Boven radic Dat d rend il weker il 45! ve: tterdij ird aa es! êit 'vC '951 2 64 13- n. [ndier ndigïr attend; verijss rl dat ke w: Men 174 reek nnmer iitief aterla Bli irlang 's a Van ilichtir de Bellen en), 1 amper en lichtir ssel ir Naast rriode lorna; i9 inl: otterd (ijl ©v ale V inl 'aar on isveri ars.) ïcliub Deze itisch Rntt m ru iwel i plaa estafe irbedr :elang: tzond' Woge •verijs Bove: isel v in, al aardig voor irwijl eleger ïl fra; her ijs evuld estaar 'Pensti lottere koot i Dat »ische ich n •an di ling: aaniti stram Üjike V.v; indie

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2