1 Heiiteken's Bier 1 Amerika s strijdmacht Vriendschapsverdrag met Amerika aanvaard B GROTE SCHOONMAAK? SPORT Ot/eiag /ze&meetó petizpë/ ■--.m ï£i; AR. plai bij liede [a een debat van bijna twee dagen [t de Tweede Kamer deze week het vriendschapsverdrag de Verenigde Staten met 120 tegen stemmen aanvaard. Tot die twaalf te- istemmen behoren o.a. de communis- die nu eenmaal zeer onvriendelijk hi tegenover de Verenigde Staten, andere fracties in ons Parlement zijn ter van mening, dat het lidmaat van Amerika van de Navo funda- ïteel is voor onze verhouding met dit dat tevens onze machtigste bond- oot is. Ondanks de vele critiek op de ;enlandse politiek van Amerika ziet de ■grote meerderheid dit land terecht de grote verdediger van de Westerse having. lat echter ook de s.g.p. en de heren eps (soc.), Calmeyer en Kikkert i.) tegen dit vriendschapsverdrag mden had een heel andere reden. Er is een groot juridisch debat ontstaan r de vraag of de processievrijheid land voor de Amerikanen nu niet me|ner is dan voor de Nederlanders. In well; t grondwet staat dat „alle openbare ilderi Isdienstoefeningen binnen gebouwen besloten plaatsen worden toegelaten, oudens de nodige maatregelen ter ver ering van de openbare orde en rust". 'aden m fa. e van at, is ente- top Heineken werkt met de zogenaamde Heineken's A-gist, een speciale gistrein- cultuur, waarvan niemand ter wereld (behalve Heineken) het geheim kent. Heineken gunt zijn bier een langdurige rijpingstijd De kroonkurk betekent een hygiënische afsluiting van het kostelijke bier, dat daardoor ook véél langer goed blijft. ehee] !er dezelfde bepaling blijft de open- godsdienstoefening buiten gebou- en besloten plaatsen geoorloofd, ooralir ZÜ thans naar de wetten en regle- u aten is toegelaten. Deze laatste bepa- grijpt terug op een afspraak, die in is gemaakt. Deze komt er in het al- aeen op neer dat beneden de Moerdijk processies en boven de Moerdijk geen cessies mogen worden gehouden. Dat een heel oude regeling, die uiteraard rooms-katholieke landgenoten niet redigt. Het vraagstuk van de proces- rijheid houdt de politieke gemoederen i ook bijna reeds een eeuw bezig. Het indschapsverdrag echter zegt, „dat onderdanen van de ene partij binnen grondgebied van de andere partij ge loofd zal zijn zowel besloten als open- re-godsdienstoefeningen te houden". In verdrag, zo zeide de heer Blaisse ,v.p.), zit dus een absoluut recht van processie, wordt in ieder geval in het verdrag beperking gemaakt, zoals onze Midwet dóét, die dus in het algemeen lar processies beneden de Moerdijk toe- Nu is het zo, dat een internatio- al verdrag boven de nationale wetge- g uitgaat. En dus was de k.v.p.-fractie enlijk van mening dat onze grondwet ar aan dit verdrag moet worden aan past en dat er zo doende meer vrijheid het houden van processies zou ko- n. De heren Bruins Slot (a.r.), Beer- ik (c.h.) en De Kadt (soc.) zagen geen ijd met de grondwet. Want ook de aerikanen mogen de openbare orde niet storen. Het Nederlandse begrip „open- re orde" vonden zij volkomen duide- Juist de bepaling dat er geen pro- isies boven de Moerdijk gehouden mo- worden, is in 1848 gemaakt uit vrees anders de openbare orde zal worden stoord. Dver dit standpunt was natuurlijk heel te zeggen. De staatssecretaris van tenlandse zaken, de heer Van der Beu. zag ook geen strijd met de grondwet, er wel strijdigheid zijn, dan had de [ering daarvan, naar zijn mening, on- Iwijfeld kennis gegeven. Maar de heer (lib.) betoogde dat er toch zeker wel ijd kan bestaan over de vraag of dit tdrag niet van de grondwet afwijkt, 'olgens staatssecretaris Van der Beu moesten de twijfelaars het wetsont- p dan maar zo amenderen dat elke ijfel zou zijn uitgesloten. Maar daar 3den de vertegenwoordigers van de en v.v.d.-fracties geen enkele be fte aan. Zij lieten de strijdvraag r onbeslist. Zo bleef het ja van de re ling en de meerderheid der Kamer in tegenover de twijfel van liberalen rooms-katholieken. Dit alles hete nde niet dat het vriendschapsverdrag iar een ogenblik in gevaar heeft ver- ird, want ondanks alle verschillen over processievrijheid waren de k.v.p.- en erale fracties van plan voor dit ver- ag te stemmen. De socialistische af vaardigde, de heer De Kadt, kon niet jrijpen, waarom dit vraagstuk dan 1st bij dit verdrag aan de orde werd steld. En de heer Becrnink (c.h.) vroeg örom er ook niet uitvoerig gediscus- erd wordt over de rechtspositie van de ndelsreiziger. De heer De Kadt zeide in de tweede ronde nog duidelijker: k.v.p. is bezig de bok te melken en heer Oud houdt er de zeef onder. Maar dat is een kwestie van politieke waar- ring. De driemansfractie der S.G.P. heeft dit uiteraard met bijzondere belang- eling gevolgd. De S.G.P. strijdt tegen de „verroomsing" van het land en is daarom meer dan elke andere partij gekant tegen de verruiming van de processievrijheid. Hun woordvoerder, de heer Van Dis, zeide, dat het nog niet vast staat hoe de rechter t.z.t. over dit verdrag zal oordelen. Het kan best zijn dat hij strijdigheid met onze hoogste wet geving concludeert en dan zijn de katho lieke Amerikanen in ons land bevoor recht. Daarom nam de S.G.P.-fractie het zekere voor het onzekere. Zij stemde te gen. Hetzelfde deden dus de heren Scheps (soc.), Kikkert en Calmeyer (c.h.). Zij motiveerden hun stem niet, maar men kan aannemen dat zij het met de S.G.P. eens waren. Het verwerpen van dit ver drag zou natuurlijk aan iedere strijdvraag een einde maken. De a.r., c.h. en socialis ten beleefden het genoegen dat de re gering zich geheel aan hun zijde schaar de met de verklaring dat er geen sprake is van een bevoorrechting van de Ame rikanen. En de k.v.p. en v.v.d. hebben er waarschijnlijk veel plezier in gehad, dat zij er in zijn geslaagd de strijdvraag (al of niet strijdigheid met de grond wet) te laten zweven. Meer was voor deze partijen toch niet te bereiken. •Na het vriendschapsverdrag met Ame rika heeft de Tweede Kamer het nieuwe luchtvaartverdrag met dit land behandeld. Dat ging iets ge makkelijker, al was men niet enthousi ast over de wijze, waarop de K.L.M. door de Amerikaanse regering werd behan deld. Woensdag a.s. begint de Tweede Ka mer aan de huurvoorstellen. Het com pensatieprobleem is dus op tijd geregeld. De dag daarvoor zal de heer Roosjen (a.r.) een interpellatie houden over de opheffing van de Nationale Reserve, een onderwerp waarvoor ongetwijfeld de no dige belangstelling zal bestaan. VOLLEYBAL Uitslagen van de op donderdag 9 mei gespeelde wedstrijden in de Nijverdalse volleybalcompetitie Sportlust-Visnet 2 VBOW 2-Ter Horst VBOW 1-Hellendoorn 2 Visnet 2-VBOW 2 Sportlust-Visnet 1 Hellendoorn 2-Ter Horst Sportlust-DeZweef 2 (d) Ter Horst-Visnet 1 Uitslagen van de maandag 13 mei ge speelde wedstrijden: 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 1—1 1—1 0—2 Ter Horst-VBOW 1 0—2 OKK 1-OKK 4 (d) 2—0 OKK 4-Hellendoorn (d) 0—2 Nijverdal-Ter Horst- 2-0 OKK 1-Sportlust 1—1 Politie-Visnet 2 2-0 Nij verdal-VBOW 1 1—1 Hellendoorn-OKK 1 (d) 1—1 Visnet 2-OKK 1 0-2 De stand in de Nijverdalse volleybal competitie luidt als volgt: Dames: OKK 1 21 18 3 0 39 OKK 2 21 13 5 3 31 VBOW 1 19 12 4 3 28 De Zweef 1 20 11 6 3 28 Hellendoorn 21 12 4 5 28 Rivo 20 8 7 5 23 Sportlust 21 7 6 8 20 OKK 4 20 4 4 12 12 OKK 3 22 3 6 13 12 VBOW 2 22 3 5 14 11 Holten 20 2 4 14 8 De Zweef 2 21 1 6 14 8 Heren: Sportlust 26 22 1 3 45 OKK 1 27 19 7 1 45 VBOW 1 26 17 8 1 42 Nijverdal 23 18 5 0 41 Visnet 1 25 14 5 6 33 De Zweef 1 26 11 8 7 30 Politie 25 11 7 7 29 OKK 2 25 10 8 7 23 Hellendoorn 1 25 8 4 13 20 VBOW 2 26 5 9 12 19 De Zweef 2 27 4 7 16 15 Holten 26 4 5 17 13 Visnet 2 27 2 8 17 12 Hellendoorn 2 28 1 8 19 10 Ter Horst 28 1 6 21 8 Op maandag 20 mei zullen worden gespeeld: De Zweef 2-OKK 4 (d) Politie-Visnet 1 OKK 2-Iiellendoorn 1 OKK 2-Hellendoorn (d) De Zweef 2-De Zweef 1 Hellendoorn l-Nijverdal OKK 4-Sportlust (d) Sportlust-Politie Nijverdal-OKK 2 Deze wedstrijden worden gespeeld in het Gebouw voor Chr. Belangen. Pu blick wordt bij deze wedstrijden NIET toegelaten. Reeds eerder schreven wij iets over de grote plannen, waarmee de Russi sche partijleider, die nog steeds de eer ste viool schijnt te spelen in Moskou, rondliep. Hij wilde een drastische reor ganisatie doorvoeren van 't economisch leven in de Sowjet-Unie, waardoor de bureaucratie zou worden teruggedron gen en de produktie zou worden ver hoogd. Het doelwit van deze reorgani satie is een nieuw startpunt te schep pen voor een grote wedloop met Ame rika. Men vlast er op in de communistische heilstaat om de Verenigde Staten, dat door hen wordt beschouwd als de sterkste burcht van het door hen gehate kapitalisme, in alle opzichten de loef te gaan afste ken. Nu is onder de vleugels van Stalin indertijd een geweldig bureaucratisch apparaat gegroeid. Moskou is de stad geworden van de bureaucraten en van de ministeries, die van dit centrum uit heel het economisch leven van het reusachtige gebied moesten besturen. Het behoeft geen betoog, dat dit een zeer logge machine geworden is en dat tussen de malende raderen daarvan heel wat vruchtbaar initiatief bij de mensen in de bedrijven zelf in 't land wordt verpletterd. De zaak draait over vele schijven en dit brengt de gang er niet in, maar haalt die er juist uit. Er is heel veel dat niet klopt, er gaat heel wat energie, ook bij 't werkende volk, verloren door de verstikkende en ver lammende werking, die er uitgaat van de bureaucratie, die tot al te erge pro porties is uitgegroeid. Wel, Chroesjtsjef wil er de bezem doorhalen, zijn plan is diep ingrijpend, kolossaal en rigoureus, wat de opzet en de omvang betreft. Hij wil te Moskou- niet minder dan twintig ministeries op doeken. Gedeeltelijk wil hij die hele maal laten verdwijnen. De ambtenaren, die daardoor zonder baan raken, wil hij overplaatsen naar industriële centra, vooral ook in Siberië om daar bij de nieuwe produktielaag te worden inge zet. Dan zullen ze de handen uit de mouwen moeten steken. Voor een ander deel wil hij de mi nisteries brengen waar ze thuis horen. Dat wordt dus een verhuizing op gro te schaal. Het ministerie voor steen kool bijvoorbeeld moet volgens hem zitten in het mijncentrum Kemerowa, dat 2400 km ten oosten van Moskou ligt. Andere moeten worden verplaatst naar de Oeral, op 1600 km van Moskou. De grote ambtenarenstad zal dus in de beide komende maanden, waarin het plan moet worden uitgevoerd, voor 'n groot deel leegstromen. Er zuilen gro te verhuistreinen voorkomen. In heel het grote gebied van de Sov- jestaat zullen in het geheel 92 regio nale raden worden gevormd, die voor een groot deel het werk der op te doe ken ministeries zullen overnemen, die tot nu toe een derde van de gehele staatsproduktie dirigeerden. In totaal blijven er na deze verandering maar acht ministeries in Moskou over. Ieder van deze econo mische raden krijgt een eigen district en daar moeten zij leiding geven aan de uitwerking van de economische plan nen. Kortom, Chroesjtsjef wil grote schoon maak houden, de zaak op een andere voet voortzetten en de vele Russen, die cr rond lopen en toezicht houden op andere Russen, die werken, ook de zweep over de rug leggen. We hebben, zo zeide hij, een ambtenarenleger van 850.000 man, dat per jaar ongeveer 9 miljoen gulden kost. Er behoeft niet achter elke arbeider een opzichter te staan. Deze grote reorganisatie raakt in totaal veertig miljoen arbeiders inruim 300.000 staatsbedrijven, voor wie nu 'n nieuwe periode gaat beginnen. Moskou wil de produktie omhoog hebben. Bin nen de eerstvolgende vijftien jaar wil men in Siberië nieuwe steden en fa brieken met mensen gaan bevolken. De plannen zijn groots en verstrekkend. De communistische leiders hebben haast om Amerika te gaan overvleugelen, want dat is de bedoeling. Zij willen de Sowjet-Unie maken tot liet land waar niemand in de wereld, wat de produk tie betreft, tegen op kan. Bij alle schijnbare decentralisatie, die trouwens alleen de apparatuur betreft via welke het centrale staatsgezag de „dictatuur van het proletariaat" werkt, blijft in dit opzicht alles bij het oude, dat het uiteindelijk de leiders van de communistische partij zijn, die zeggen hoe het moet en die naar eigen be lieven beslag te leggen op de werk kracht van het volk om de plannen zo snel mogelijk te verwezenlijken, die zij in Moskou uitstippelen. Er schijnt wat meer ruimte te komen voor de bedrijfs leiders en het werkende volk om adem te halen en de leiders van de grote be drijven beginnen op vele plaatsen al activiteit aan de dag te leggen om hun zelfstandige positie te versterken te genover de controlerende partij organen maar dit is louter schijn. De partijorga nen blijven ook bij deze nieuwe reor ganisatie ingeschakeld ais controlerend, om de werkers van hoog tot laag in 't economisch leven op de handen te kij ken en zo nodig correctief te kunnen ingrijpen, als het haar niet naar de zin gaat. Het grote plan van Chroesjtsjef, dat heel wat overhoop gaat halen in de naaste toekomst, dat een radicale omwenteling betreft in de methode, volgens welke voortaan het economisch leven zal ge leid worden, schijnt niet bij alle topfi guren in Moskou even warme instem ming te hebben. Onderling schijnen zij over de voordelen van deze reorgani satie van mening te verschillen, maar de positie van de partijsecretaris is wel zo sterk, dat het plan toch wel zal doorgaan. Het is - en daarop stoft men te Moskou als een wonder van demo cratie - z.g. in' discussie geweest op bij eenkomsten in het gehele land. Maar dat wordt door insiders meer beschouwd als manoeuvre om straks in de rug ge dekt te zijn als het zijn bruikbaarheid en succes nog moet bewijzen. Het totalitaire systeem en de opper macht van de communistische partij, die ook de werkelijke oorzaak gevormd hebben van de opkomst der bureaucratie, die nu moet worden opgeruimd, wor den tot elke prijs, ook bij het nieuwe gelaat, dat,men geven wil aan de eco nomie van het land, gehandhaafd. Illu sies, die het nieuwe beleid zou wekken naar onderen in die zin,' dat men bij 't bedrijfsleven nu een kLein tikkeltje meer ,souvereiniteit' in eigen kring zou krijgen, is er helemaal niet bij en voor zover de Russen zelf zich daarop zou den verkijken, zal hen straks wel aan het verstand worden gebracht dat alles wat dit betreft zo blijft als onder Sta lin ook. Lucht'andingsdivis'e zal binnen 39 uur kunnen ingrijpen, waar ook ter wereld. Zou het tot een derde wereldoor log komen, dan is Amerika daarop nog altijd beter voorbereid dan de Sovjet-Unie. Deskundigen achten Amerika's „strategische luchtcom- mando's" (ingesteld op massale ver- geldingsaanvallen) nog altijd ster ker dan wat de Russen hebben. Amerika beschikt over bases, die betrekkelijk dicht bij Rusland ziin gelegen en bovendien heeft men de indruk, dat de Verenigde Staten in de ontwikkeling van het „intercon tinentale baliLtische projectiel" ver der zijn dan het land van Boelga- nin. Stewart Alsop, een van de be kendste Amerikaanse geschiedschrij vers, heeft dezer dagen gemeld, dat men nog dit jaar 'n proef gaat ne men met zulk een lange-afstands- projectiel, dat door de vijand niet is te onderscheppen en dat zo snel nadert, dat de bevolking het gevaar niet kan ontvluchten. De gebroeders Al'sop beschikken over goede bron nen van informatie. De Amerika nen hebben 't proefnemingsstadium blijkbaar eerder bereikt dan men verwachtte. DIVISIES WORDEN GESTROOMLIJND Tussen proefneming en produktie op grote schaal kan nog wel een vrij lange periode liggen, doch de wereld nadert kennelijk 't gevaarlijke stadium, waar in de twee wereldmachten onverhoeds tot een aanval kunnen overgaan, zo vernietigend als de geschiedenis nooit heeft gekend. Dit stadium is evenwel thans nog niet bereikt en men maakt zich in Amerika, waar men, zoals ge zegd, nog altijd de sterkste partij meent te zijn, op het ogenblik minder ,zorgen over een wereldoorlog als wel over lo cale oorlogen, die op de duur fataal voor de macht van het Westen zouden kunnen worden en die Amerika daar om tot ingrijpen zouden nopen. NOG NIET STERK GENOEG? Met name denkt men natuurlijk aan een conflict in het Midden-Oosten. Weliswaar zal de Eisenhowcr-doctcine deze maand de goedkeuring verwerven van de Senaat, maar daarmee is het succes van die leer nog niet verzekerd. Men zal dan het principe hebben aan vaard, doch de effectiviteit van de Eisenhower-doctrine zal pas verzekerd zijn, wanneer Amerika over een gewa pende macht zal beschikken, die ge richt is op het blussen van „schoor steenbrandjes" in de wereld. Men zegt dan thans wel, dat men 'n aanval van „het internationale com munisme" wil helpen afslaan, indien de aangevallen staat daarom vraagt, doch men heeft op dit ogenblik nog maar een betrekkelijk kleine stok ach ter de deur voor zulke gevallen. Te recht is men in Amerika thans bezig meer en betere „stokken" in gereed heid te brengen. Zelfs de militaire attaché's van de landen, waarmee Amerika een bondge nootschap heeft, krijgen in Washington slechts globale gegevens over de reor ganisaties, die zich in Amerika's lucht- landings-clivisies voordoen. Vast staat, dat die divides zodanig gewijzigd wor den, dat zij in korte tijd zullen kunnen ingrijpen. VERMAGERINGSKUUR Het verst is men gevorderd met de hervorming van de 101ste divisie, die gelegerd is in Fort Campbell, in de staat Kentucky. Deze divisie heeft een belangrijke rol gespeeld in de tweede wereldoorlog, o.a. in Normandië en bij Bastogne. Binnenkort zal de reorgani satie zover gevorderd zijn, dat deze di visie binnen 39 uur zal kunnen ingrij pen, waar ook ter wereld. In die 39 uur zouden de manschap pen worden gealarmeerd, zij zouden •instructies krijgen, alles zou in vlieg tuigen geladen worden en overgevlo gen naar de plaats des onheils. De 101ste divisie ondergaat thans een soort vermageringskuur en het resul taat zal zijn: een lichter en vlugger apparaat. Tot dusverre bestond de di visie uit 17.200 man, in de toekomst zullen het er slechts 11.500 zijn. Tot voor kort bestond de bewapening uit de betrekkelijk zware wapens van de tweede wereldoorlog. MODERNE MUILDIEREN Thans krijgt de divisie geen tanks meer en geen zware artillerie. Het zwaars'.e geschut ij de 1 5 mm hou witser. Het grootste verschil tussen „voorheen" en „thans" is wel, dat men vroeger 1000 vliegtuigen nodig had, die slechts weinig van het ma teriaal per parachute konden neer laten, terwijl men thans met 600 vliegtuigen kan volstaan, die vrij wel alles rechtstreeks „veer kunnen gooien" op het strijdtoneel". Zelfs de genoemde houwitsers, - ver der ook de moderne, geleidhare pro jectielen en de moderne! muil dieren. Dat zijn n.l. geen echte dieren, doch de zogenaamde „mechanical mu les", bizonder gerieflijke vrachtautoo tjes, die door heel ruw terrein kunnen rijden. Deze karretjes zijn heel laag, zodat zij weinig trefkans bieden. Een soldaat behoeft er niet op te zitten, hij kan er naast lopen, ja zelfs er naast kruipen. Behalve de 101ste divisie, zullen ook de 82ste uit Fort Bragg in Noord-Ca- rolina en de elfde, die in Duitsland is gelegerd, zulk 'n vermagerings- en ver jongingskuur ondergaan. Het behoeft geen betoog, dat deze drie divisies over velerlei atoomwapens zullen beschik ken, die de vuurkracht uiteraard aan merkelijk verhogen. AFSTANDEN. Genoemde, gemoderniseerde luchtlan- dingsdivies moet men niet verwarren met de zes atoom-steungroepen, die Amerika thans aan het organiseren is. In de begroting van di j ar werden c'e- ze groepen voor het eerst vermeld en minister Wilson heeft op een perscon ferentie de plaat en genoemd, waar de ze groepen waarschijnlijk gestationeerd zullen worden. Hij noemde Turkije, Perzië, Japan, Alaska, West-Europa en Okinawa. Deze greeven zouden mode ne kracht toevoegen aan de meer conventionele wapenen van Amerika's bondgenoten. Zij zouden dus min of meer vaste po sities innemen tegen eventuele aanval len van de communisten en niet zo uiterst beweeglijk zijn als genoemde „brandweer-divisies". De zes groepen elk van 5990 man waar Wilson over sprak, zouden drie soorten van atoomwapenen krijgen. Deze raketpro jectielen kunnen resp. afstanden afleg gen van 20, 75 en 200 mijl. STEUN VOOR ENGELAND Toen de plannen voor deze groepen bekend werden (één groep in Noord- Italië bestond trouwens al) hebben de Russen vrij heftig gereageerd. Enigszins kan men dat wel voorstellen: de olie velden in Roemenië en Zuid-Rusland komen aldus onder 't bereik van even tueel vijandelijke artillerie te liggen. Men kan echter niet genoeg onder strepen, dat Amerika niet in het minst de neiging heeft om een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie te beginnen en juist omdat "men zich alleen maar wa pent tegen een mogelijke agressie van communistische kant, achten de meeste Amerikanen de Russische protesten volkomen ongemotiveerd.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3