Nederland - België E Oranjefeest in Sportdal Jeugddienst UIirfv Huid genezing Voor de Boer Veemarkt Rijssen De Landbouwtrekker Een voorbeschouwing door de heer H. W. H. Herberts, oud voorzitter van de Keuze-Com missie. Voor deze derby van de lage landen, die a.s. zondag in Amsterdam zal wor den gespeeld, bestaat weer de gebrui kelijke enorme belangstelling. Bonds- bureau, verenigingen en officials wor den overstelpt met aanvragen voor kaar ten; eens te meer is de animo om de ze wedstrijd van nabij te aanschouwen tot in het haast abnormale gegroeid, nu de televisie ditmaal niet zal uitzenden. We waren met die televisie al verwend, ze bracht ons Nederland-Luxemburg en Nederland-Duitsland in de huiskamer en al was het dan maar surrogaat, aan menigeen heeft deze moderne vinding toch 'n paar genoeglijke uren geschon ken. Nederland-België is en blijft 'n klas sieke wedstrijd, waarvan de betekenis noch door de tijd, noch door de om standigheden wordt aangetast. We doen de waarheid zeker geen geweld aan, wanneer we zeggen, dat de waarde van ons gehele voetbalseizoen zo'n beetje getekend wordt door al of niet succes tegen onze zuiderburen. Dat wijst reeds op zekere spanning en meestal is óók de kwaliteit van het vertoonde spel daarvan een afspiegeling, want noch de Rode Duivels, noch het elftal van Oran je speelde in deze lange reeks van wed strijden zijn beste spel. Meestal werd het een zenuwachtige en verbeten strijd om het winnende doelpunt. Aan beide kanten heeft de samen stelling van het betreffende elftal in meer dan één opzicht opzien gebaard. De Belgische keuze-commissie had be slist geen goede pers na de veelbespro ken thuiswedstrijd tegen Spanje. Men vond het in het algemeen een Brusselse combinatie, "niet waard om de naam Belgisch elftal te dragen. Slechts het Franstalige blad „Nation-Belge" bevat te een gunstig oordeel. Bij de overgrote rest van 't Belgische publiek kon noch de samenstelling van het elftal, noch het vertoonde spel tegen Spanje genade vinden. Men had geen goed woord over voor deze Waalse ploeg, waarvan men vond, dat daaruit met opzet de topmen sen van de Antwerpse topclubs waren geweerd. Met name de achterhoede van Union St. Gilloise, de beide backs Die- ricx en Van Rooy, kreeg van de on barmhartige kritiek de volle laag. En de derde man van deze Brusselse club, de Union-speler v. d. Berg in de voor hoede, werd nog sterker als een volle dige non-valeur aangewezen. De waar heid zal wel zo'n beetje in het midden hebben gelegen en men kan het de jon gens toch heus niet zo kwalijk nemen, dat zij het superieure spel van de Span jaarden niet hebben kunnen weerstaan. Waarschijnlijk heeft de Belgische keu ze-commissie er precies zo over ge dacht, want andermaal zijn in het Bel gisch elftal deze Union-spelers opgeno men en wederom missen we in de Bel gische ploeg cracks als een Van Kerck- hoven, een Will-ems*, een Mermans, en anderen, die de kracht uitmaken van leidende ploegen als Anderlecht, Ant werp, Berchem of Beerschot- Dat Mees uit Antwerp F. C. gehand haafd werd, is voor iedereen wel aan vaardbaar. Maar dat men de onbere kenbare Coppens andermaal de midden voorplaats heeft toevertrouwd, zal in België wel geen. algehele instemming vinden. Het duel Coppens-Van der Hart kan overigens a.s. zondag een pikant tintje aan de wedstrijd geven. Is de samenstelling van het Belgisch elftal dus een verrassing door de zelf bewustheid, waarmede de Belgische keuze-commissie de romp van de ploeg gehandhaafd heeft, de Nederlandse keu ze-commissie zorgde eveneens voor 'n paar surprises: Pieter Graafland in het doel als ver vanger van De Munck en Van Wissen op de vleueelhalfnla'ats als remplacant voor de helaas ziek zijnde Notermans, zijn debutanten, van wie men goede, verwachtingen heeft. De jonge Ajax- doelman heeft snelle vorderingen ge maakt en voor een groot deel is de leidende politie van de populaire Am sterdamse club aan zijn kwaliteiten te danken. De vervanging van De Munck kwam m.i. niet geheel onverwacht. 'De Munck en spil v. d. Hart tezamen spelen door gaans met zoveel bravoure en gevaar lijk zelfvertrouwen, dat het eigenlijk 'n wonder mag heten, dat dit pas op soli de wijze afgestraft werd in de wed strijd tegen Duitsland. Coach Herberger had de spelers van de Duitse voorhoede tevoren stellig ge- instrueerd op de mogelijkheden, die 't shov/spel van de beide Fortuna-spelers bevatte en één van zijn discipelen heeft er dankbaar gebruik van ge naakt, al heeft hij op dat moment vast niet geweten, dat zijn attenties de eindover winning voor het Duitse elftal zouden inluiden. Behalve Notermans is ook Wilkes niet fit en daar Appel voor een plaats in het Nederlands elftal tevoren reeds had bedankt, moest opnieuw een nieuwe voorhoede worden gecreëerd. De Ne derlandse aanvalslinie is, wat namen betreft, zeker niet van de allergrootste allure, maar langzamerhand zal men er toch aanmoeten wennen, dat vertrouw de namen als Lenstra, Wilkes, Appel enz., naar de achtergrond verdwijnen. Dit is nu eenmaal het lot van een Ne derlands-elftalspeler. Ook de allerbes te onder hen bezit niet de eeuwige jeugd. In ons aanvalsquintet schijnen we ove rigens nog niet aan de consolidatie toe te zijn. In achterhoede en middenlinie hebben we dit in zekere zin wel be reikt. Men kan het betreuren, dat we nog steeds niet een sterke kern van on ze aanval bezitten; een KC moet daar mede ook een beetje geluk hebben. Zo herinner ik mij uit het verleden eenzelfde wedstrijd tegen België op 11 maart 1934 in Amsterdam. In de sta tistiek is dit een van de grote wedstrij den geworden, die wij tegen de Belgen gespeeld hebben, want we wonnen met niet minder dan 9-3. Het was 'n merk waardige wedstrijd, die onder leiding stond van de tegenwoordige voorzitter van de Duitse voetbalbond, Dr. P. J. Bauwens. Dit was de eerste wedstrijd, waarin de toenmalige keuze-commissie de later zeer bekende wing Meinders- Kick Smit onverwacht in 't veld bracht. Een vleugel, waarvan de opstelling toen door het grootste deel van de Neder landse pers met zeer kritische blik in de voorbeschouwing van dé' wedstrijd werd bekeken. Het kwam anders, want nadat De Kleijn, xie middenvoor van de Belgen, zijn ploeg de leiding had gegeven, kwam onze nieuwbakken voorhoede met Bak- huijs als center voor, Ven te en Wels op de rechtervleugel, pas goed los en wer den de Belgen volkomen overspeeld. Zo kan men inderdaad met welbewus te proefnemingen ook succes hebben. Een herhaling van 'n dergelijke, gro te score ligt voor zondag niet in de lijn der verwachtingen, doch enige hoop op een Oranje-overwinning durven we wel koesteren. Tenzij de Belgen naar het Olympisch Stadion in Amsterdam ko men om zich te revancheren van hun nederlagen uit de laatste tijd. Dan kan er wel eens iets van de oude geestdrift over de Rode Duivels komen en is span ning en opwinding in deze wedstrijd stellig verzekerd. Wij houden het ech ter liever op goed en opbouwend spel en met ons zal het ongetwijfeld hon derdduizenden 'n voldoening en vreug de zijn als zondag a.s. door beide elf tallen een sportieve wedstrijd wordt gespeeld, waaruit het Nederlands elftal door goed spel een verdiende overwin ning weet te behalen. Die kans zit er ook ditmaal stellig wel in! De elftallen zijn als volgt samenge steld: Nederland: Doel: Pieter Graafland. Achter: Wiersma, Kuys. Midden: v. Wissen, v. d. Hart, Klaas- sens. Voor: v. d. Kuil, Bosselaar, v. d. Gijp, Timmermans, Carlier. België: Doel: Van der Stappen. Achter: Diricx, Van Rooy. Midden: Mees, Nelissen, Van Herpe. Voor:- Piters, Van de Berg, Coppens, Houf, Orlans. Door de besturen van de beide Hol- tense Oranjeverenigingen is ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Ju liana een buitenfeest georganiseerd, waarbij het volgende programma wordt afgewerkt: 1.30 uur: Muzikale rondgang door HMV. 2.00 uur: Opening van de feestelijkhe den in het Sportdal door burgemees ter mr. W. H. Enklaar. Voetbalwedstrijd. Volleybalwedstrijd. Flessenrace. Stoelendans Schietwedstrijden. Voor de voetbal- en volleybalwedstrijd zijn regelingen getroffen. Voor deelname aan stoelendans, flessenrace en schiet wedstrijden kan men zich opgeven op 't terrein. Het programma biedt dus elk wat wils en we twijfelen niet of honderden Hol tenaren zullen dinsdagmiddag naar het Sportdal trekken om Oranjefeest te vie ren. Koninginnefeest is niet het feest van de enkeling, maar van iedere Nederland se burger, dus ook van iedere Holtense burger. Toon uw belangstelling en doe spon taan mee aan de verschillende spelle tjes. Vergeet vooral ook niet op 30 april de vlag uit te steken!!!! H ZONDAG 28 april, om 19.30 uur M Onderwerp: „fs Christen zijn het- H zelfde als netjes leven?" 1 Voorganger: Ds. OBERMAN Jr., tijdelijk te Holten. Huidzuiverheid-Huidqezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder EMMABLOEMCOLLECTE Het bestuur van het Groene Kruis verzoekt ons de ingezetenen er nog even aan te herinneren, dat de zakjes met inhoud voor de Emmabloemcollecte de volgende week bij voorkeur op 1 mei met de schoolkinderen kunnen worden meegegeven. Zij die onverhoopt geen cir culaire mochten hebben ontvangen, wor den verzocht hun bijdrage in 'n enveloppe te willen sluiten en deze alsnog mee te geven. SCHIETVERENIGING „DE EENDRACHT" De Schietvereniging „De Eendracht" hield dinsdagavond haar jaarlijkse ver gadering in hotel Holterman. De voorzitter, de heer Joh. v. Geen huizen had door een schriftelijke ken nisgeving medegedeeld, dat hij wegens drukke werkzaamheden bedankte als voorzitter en als lid van „De Eendracht". In diens plaats werd gekozen de heer H. Klein Velderman. Wegens uitbrei ding van het bestuur met 2 leden werden gekozen de heren A. Lensink en G. Breukink. In de vacature Van Geenhui zen werd als bestuurslid gekozen de heer G. J. Aaftink. De voorzitter deelde de vergadering mede, dat er dit winterseizoen prettig was samengewerkt en dat er goede re sultaten waren bereikt. Er werden aan de hand van het bereikte aantal gemid delden 3 klassen gevormd, en wel de klassen A, B en C. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer F. Sluiter, bleek het batig saldo van het afgelopen seizoen te be dragen f 354.Besloten werd een ge deelte hiervan uit te loten voor de ge plaatste renteloze aandelen. Op verzoek van de Oranjecommissie werd besloten op Koninginnedag schiet wedstrijden te organiseren in het Sport dal met windbuks- en vuurbultsbanen. In zijn slotwoord bracht de voorzitter nog dank aan de heer Van Geenhuizen voor alles wat hij voor de vereniging had gedaan als mede-oprichter en be stuurslid. KERKGANG UITGESTELD. In „Hervormd Holten" was medege deeld, dat de hoogste klassen der Zon dagsschool op zondag a.s. de kerkdienst zouden bijwonen. Dit is wegens om standigheden een week uitgesteld. VERPACHTING STANDPLAATSEN VOOR IJS In een officiële publicatie in dit blad. maken Burgemeester en Wethouders be kend, dat zij voornemens zijn verschil lende standplaatsen voor ijskarretjes te verpachten. Voorts zullen standplaatsen op parti culiere grond, die voor 1956 golden, op nieuw moeten worden aangevraagd. Belanghebbenden worden naar deze aankondiging verwezen. ALGEMEEN BELANG KIEST EEN EIGEN BESTUUR. In een op woensdagavond in Hotel Holterman gehouden vergadering van leden der contactcommissie van de kie- zersgroep „Algemeen Belang" werd een bestuur gevormd. De leiding dezer vergadering berustte bij de heer J. H. Sprokkereef, voorzitter der contactcommissie, welke in zijn ope ningswoord op duidelijke wijze naar vo ren bracht wat de wenselijkheid van 'n definitief „bestuur voor „Algemeen Be lang" inhield. Uit de vergadering werden de volgen de bestuursleden gekozen: J. H. Sprok kereef, Pastoriestraat 52, voorzitter; W. Nijland, Espelo 43, penningmeester; E. Wechstapel, Dijkerhoek 2; G. W. Baltus, Holterbroek 42; H. W. Veneklaas, Look 62; T. Tuller, Deventerweg 7; H. W. van Schooten, Neerdorp 34. De heer H. Klein Velderman werd verzocht het secretariaat van de vereni ging te verzorgen. De voorzitter besloot de vergadering met de mededeling, dat getracht zal worden om in het najaar een algemene ledenvergadering te houden. MEIMARKT Op de meimarkt werden donderdag aangevoerd 135 biggen van ƒ47.50 tot 58.per stuk en 5 dragende vaarzen van 800.tot 1000. Er bestond voor deze traditionele markt een grote belangstelling, mede door het groot aantal kramen en de ker misvermakelijkheden, welke waren opge steld. VOETBALPROGRAMMA Zaterdag: Holten A Enter A, 3.30 RAADSVERGADERING De raad der gemeente Holten is voor het houden van een openbare vergade ring bijeengeroepen op vrijdag 3 mei 1957, des avonds 7.30 uur. De volgende agenda zal worden be handeld: 1. Notulen der openbare vergaderin gen van 6 en 20 februari 1957. 2. a. Ingekomen 'stukken. b. Mededelingen. 3. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond in de Holterenk van de heer Gerh. Joh. Aaftink. 4. Voorstel tot verkoop van een per ceel grond aan de Kolweg aan de heren H. Hejjenk en H. Huisman. 5. Voorstel tot wijziging der gemeen tebegrotingen voor 1956 en 1957. 6. Voorstel tot vaststelling van 't kre diet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, c.q. voorstel tot het aangaan van 'n kasgeldlening. 7. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 8. Voorstel tot vaststelling van een partiële wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. 9. Voorstel tot vaststelling v. d. voor schotten als bedoeld in art. 73 van de kleuter onder wijs wet voor 't jaar 1957 voor de bizondere kleuterscho len. 10. Voorstel tot benoeming van een leidster aan de te stichten openbare kleuterschool. 11. Rondvraag. Officiële publicaties De gemeente-architect, hoofd van de dienst gemeentewerken, brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat op dinsdag 30 april 1957 (verjaardag van H.M. de Koningin) en vrijdag 3 mei 1957 geen huisvuil zal worden opgehaald. In plaats hiervan zal zowel in het dorp als in de buurtschappen alleen op donderdag 2 mei 1957 huisvuil worden opgehaald. Daarna zal de ophaaldienst als ge woonlijk weer op dinsdag en vrijdag functioneren. Holten, 25 april 1957. De gemeente-architect voornoemd, JAC. LOUWERSE. STANDPLAATSEN VOOR DE VERKOOP VAN IJS E.D. Burgemeester en wethouders der ge meente Holten zijn voornemens voor het zomerseizoen te verpachten de volgende plaatsen langs de openbare wegen voor het hebben van IJSKARRETJES: 1. op de Smidsbelt; 2. aan de Forthaarsweg bij steen 18; 3. aan het einde van de Forthaarsweg, tegenover de woning van de heer K. J. Tant, Look 92. De juiste plaats van de karretjes wordt door of vanwege de groepscom mandant der rijkspolitie aangewezen. De inschrijvers dienen er rekening mede te houden, dat de te plaatsen kar retjes geen ontsiering van het dorp of landschap teweeg mogen brengen; zij moeten overigens geheel ten genoege zijn van ondergetekenden. Inschrijvingen met opgave van tijds duur en pachtsom kunnen uiterlijk op zaterdag 4 mei a.s. bij het gemeentebe stuur worden ingediend. De aandacht van belanghebbenden wordt er voorts op gevestigd, dat dé in 1956 door ondergetekenden verleende vergunningen tot het innemen van standplaatsen voor de verkoop van ijs e.d. op particuliere grond alleen golden voor het zomerseizoen 1956 en thans derhalve niet meer van kracht zijn. Degenen, die een dergelijke vergun ning ook voor het a.s. seizoen wensen te ontvangen, dienen daartoe uiterlijk zaterdag 4 mei a.s. een verzoek in te dienen bij het gemeentebestuur. Bij de beoordeling van deze verzoeken zal o.m nauwlettend worden nagegaan of door het innemen van een standplaats verkeersbelangen zouden worden ge schaad. Holten, 25 april 1957. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Arbeidstijd koninginnedag '57 De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap beveelt zowel indi viduele werkgevers als alle combinaties van werkgevers in de agrarische sector aan op Koninginnedag (30 april), voor zover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbeiders vrijaf te ge ven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de ar beiders. Mocht 't bovenstaande voor arbeiders- veeverzorgers niet geheel doenlijk zijn, dan verwacht de hoofdafdeling, dat in onderling overleg tussen de desbetreffen de arbeiders een regeling wordt getrof fen om het noodzakelijke werk te ver richten. Wat de doorbetaling van het loon be treft, adviseert de hoofdafdeling niet al leen aan de vaste en los-vaste arbeiders, doch ook aan losse arbeiders, die reeds de vier voorafgaande weken bij de be trokken werkgever in dienst waren of van wie kan worden verwacht, dat zij nog vier weken of langer aldoor in dienst zullen bleven, het loon over de Koningin nedag door te betalen, zodat deze losse arbeiders geen vakantiebonnen behoeven te verzilveren. POSTKANTOOR GESLOTEN OPOi Behalve de particuliere zaken, winl$ «y boerenleenbank en overheidsinstelling zal ook het postkantoor op dinsdag april a.s., in verband met de verjaard van H.M. de Koningin, de gehele d voor postzaken gesloten zijn. Er is a dagsdienst, d.w.z. dat tussen 8 en 9 voormiddags telegrammen kunnen den aangeboden. Op de dinsdag j.l. te Rijssen geho den veemarkt waren aangevoerd: stuks vee, runderen 249, varkens 7;. Prijzen: 41 vette koeien, eerste kwj teit van f2,95 tot f3,30; tweede kwa teit van f2,65 tot f2,95; derde kwa teit van f2,30 tot f2,65 per kg slachtg wicht; 108 melk- en kalfkoeien v. fs tot f950,- per stuk; 33 pinken vanf! tot f610,- per stuk; 25 graskalveren vi f230,- tot f365,- per stuk; 42 nuchte kalveren van f36,- tot f52,- per stu 26 drachtige zeugen van f 250,- tot f per stuk; 32 loopvarkens van f62,-i f95,- per stuk; 680 biggen van f4,50 f5,50 per week. Overzicht handel: Doordat de markt niet op maanda- maar op dinsdag werd gehouden, het aanbod niet groot. Vette koeien en stieren: Aanbod nii groot, handel had 'n kalm verloop m gelijkblijvende prijzen. Gebruiksvee en guste koeien: De ha del in de beste soorten had een prij houdend verloop, maar in de afwijket de soorten was ze zeer langzaam. Nuchtere kalveren: Deze werden vis verhandeld tegen iets hogere prijzen. Varkens en biggen: Aanbod iets miA0jter] der. De handel in biggen had een reds lijk vlug verloop. De handel in dracb tige zeugen was kalm. Over het gehei dezelfde prijzen. Pinken en kalveren: De handel een redelijk vlug en prijshoudend vei loop. DO liefd groo him vere den! Dat elka aa d. danl behi kind Holt R< Gele cite] 6 mi 2.30- 's av da: cad lelijk rij c. s: h. J DA 'oor c 1 elang jadeai ;non1 eid S. loiter uitgerust met kooiwielen en di verkeersvoorschriften voor de landbouw. Er wordt in de landbouw in toene mende mate gebruik gemaakt van land bouwtrekkers uitgerust met kooiwielen al dan niet gecombineerd met lucht banden. Indien men met een zodanig uit -i geruste trekker over de weg rijdt, moe! rekening worden gehouden met enkele voorschriften van de verkeerswetgeving, Indien een trekker wordt gebruikt voorzien is van kooiwielen, of van kooi-] wielen gecombineerd met luchtband^ maar waarbij de kooiwielen bij 't rijde over de weg het wegdek raken, dai moeten deze kooiwielen zijn voorziet van een metalen band. De gehele breedts van deze metalen band moet tenminstf 40 mm en de breedte per 100 kg wiel druk tenminste 10 mm bedragen. In de praktijk blijkt dat aan boven staande voorschriften praktisch aandacht (meer) wordt besteed. Bij de berekening van de breedte van de me talen band moet het gewicht van hel eventueel opgebouwde werktuig bij hel totale gewicht van de trekker worden opgeteld. Voorbeeld: Een wieltrekker, uitgerust met kooi wielen, heeft een totaal gewicht van 1500 kg. Hiervan drukt 960 kg op twee achterwielen. Achterwieldruk is dus 480 kg. Aangezien de breedte van de metalen band per 100 kg. wieldruk tenminste 10 mm moet bedragen, moei bij deze wieltrekker de metalen band minstens vijfmaal 10 mm is 50 mm breed zijn. Indien de voorwielen ook van kooiwielen zijn voorzien, dan hiervoor dezelfde voorschriften. Voldoet de wieluitrusting aan boven genoemde voorschriften, dan moet men bovendien nog rekening houden met de volgende gedragsregel: Voor trekkers uitgerust met metalen band geldt een maximum-snelheid van 6 km. per uur. Teneinde dit kenbaar te maken moei aan de voorzijde van de trekker 't snel heidsbord met het getal 6 zijn aange bracht. In dit geval is het dus niet van belang, dat de aanhangwagen beremd is. De trekker mag n.l. niet sneller dan 6 km per uur rijden. De max. breedte van de trekker met kooiwielen en-of met opgebouwd werktuig mag op de weg ten hoogste 3 m bedragen. Indien de weg een verharde B-weg is, mag de ;ange breedte maximaal 2.60 m zijn. Tenslotte zouden wij er op willen wij zen, dat het gebruik van een trekker uitgerust met kooiwielen 's nachts soms speciale voorzieningen vereist. De ach terlichten moeten n.l. binnen 40 cm van de uiterste linker- en rechterzijde van de trekker zijn aangebracht. Indien de trekker met kooiwielen is uitgerust, is dit veelal niet het geval. Pas daarom extra op in de avonduren, want hiermee zijn reeds ongelukken gebeurd. Aangezien de controle op bovenge noemde voorschriften moeilijkheden kan veroorzaken voor de trekkergebrui ker meenden wij U hierop attent te moe ten maken. VEILIG VERKEER. Wilt U de rijweg oversteken? Dan eerst naar links en rechts gekekenl A I GEI 'De le ru: ;er h mi d: tei farer ?ogin Üngsl klaart föran nieuw :ixwe 'orde jker aan d gevar E Hinge voork ayste-

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2