Sociale verzekering voor huispersoneel (II) Hoe warm het was en hoe nat Bloeiende Betuwe Aaltjes bedreigen de oogst ,De Vrijheid" had record aanvoer en productie Willem van lependaal hield lezing voor de rijl BOER tt1 Uitbetaalde melkprijs lag boven landsgemiddelde Vo. 17. Jaargang 9. (Tweede Blad) ZATERDAG 20 APRIL 1957. Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD JEN ENKELE VOORBEELDEN. In ons vorig artikel over dit onder werp hebben wij de verzekeringsplicht de prèmie-inhouding behandeld, [hans willen wij enkele voorbeelden ;even, waarbij de cijfers volkomen wil- ekeurig zijn. Het loon, dat wij als voor- leeld nemen, is dus uit de lucht gegre- ien. 1. Een werkster komt gedurende drie schtenden in de week. Haar loon is f4 iel* ochtend. Volgens de tabel voor uit- •onend personeel is de premie AOW, lie over dit loon moet worden betaald 0,28 per dag. Loonbelasting is over dit loon niet verschuldigd. 2. Een morgenmeisje komt iedere mor den en verdient per week f 25,-. Voor iet middagmaal verdwijnt ze weer, zo- iat ze dus geen loon in de vorm van ten middagmaaltijd of een koffiemaal tijd geniet. Volgens de tabel voor uitwonend huis- oersoneel is de premie AOW over een oon van f 25,- per week f 1,74. Loonbe lasting is ook hier niet verschuldigd. Daar het meisje op meer dan 5 da len. per week bij dezelfde werkgever ;omt werken, is zij verzekerd ingevol ge de ziektewet en het ziekenfondsbe- •luit. Op haar loon zou dus 3,1 pet. premie kunnen worden ingehouden. Dit wordt door het personeel echter in de legel niet geaccepteerd. Men wil een rond bedrag ontvangen en het is de bedoe ling, dat het afgesproken loon ook vol- idig wordt uitbetaald. De sociale lasten zijn dus geheel voor rekening van Mevrouw. In feite ver dient dit meisje dus niet f25,-, maar. 27,84. Over laatstgenoemd loon be draagt de totale premie, die eigenlijk door de wei'knemer moet worden be taald, f2,84. Zoals wij in het vorig ar tikel reeds opmerkten, doet het niet ter zake of de premie al dan niet op het loon wordt ingehouden. Eenvoudig- heidshalve kan de premie AOW en de loonbelasting worden bepaald naai' het uitbetaalde loon. 3. Een vriendinnetje van het meisje uit voorbeeld 2 werkt ook iedere dag, naar blijft tot .3 uur 's middags. Haar oon is f 35 per week. Bovendien krijgt ij een warme maaltijd. Ook in dit ge- ral moet de tabel ;voor uitwonend per soneel worden toegepast. De premie AOW bedraagt volgens deze tabel f 2,46 terwijl de loonbelasting f 1,32 per week bedraagt. Met de geldswaarde van de warme maaltijd behoeft geen rekening te worden gehouden. 4. Een hulp in de huishouding is in tern en verdient boven de kost en in woning f75,- per maand. Hier moet de tabel voor inwonend huispersoneel wor den toegepast. De premie AOW be draagt nu f8,58 per maand, terwijl er geen loonbelasting verschuldigd is. 5. Voor de premie AOW zijn geen vrij gestelde bedragen. Over elk loon, hoe laag ook, moet premie worden betaald. Wij herhalen hier echter, dat huisper soneel, dat in de regel op niet meer dan twee dagen per week bij dezelfde werkgever werkt, niet verzekerd is. Over het loon, dat aan dergelijk perso neel wordt uitbetaald, is dus geen pre mie verschuldigd. De loonbelastingtabel begint voor uitwonend personeel bij 'n loon van f 123,51 per maand, f 28,51 per week en f 4,76 per dag en voor inwo nend personeel bij een loon van f78,01 per maand, f 18.01 per week en f 3,01 per dag. Welke formaliteiten? Voor de loonbelasting en de premie AOW moet men de nodige formulie ren aanvragen bij de Inspecteur der Belastingen binnen wiens ambtsgebied werkgever woont. Zie hiervoor het aanslagbiljet personele belasting. Op Uw aanvrage zendt de Inspecteur U toe een loonbelastingkaart voor huis personeel, een premietabel en een toe lichting. De tabel is zo ingericht, dat IJ daaruit kunt aflezen hoeveel pre mie en loonbelasting U moet afdragen als U gedurende 'n vol halfjaar iemand ia dienst gehad hebt, die steeds het zelfde loon heeft genoten. De afdracht van premie en loonbelasting geschiedt ééns per halfjaar. Daarvoor zendt de Inspecteur der Belastingen U automa tisch omstreeks 1 juli en 1 januari een aangifteformulier toe. Het invullen van de loonbelastingkaart is zeer eenvou- De toelichting wijst U daarbij de weg. De premie voor de ziektewet en 't ziekenfondsbesluit moet worden be taald aan de Bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten, Maliebaan 34 te Utrecht (in de wandeling de De- tam genoemd). Bij deze bedrijfsvereni ging moeten alle werkgevers zich aan melden die huispersoneel in dienst heb ben en die uit hoofde van hun bedrijf beroep niet reeds bij een andere bedrijfsvereniging zijn aangesloten. Van deze bedrijfsvereniging ontvangt U na afloop van het kalenderjaar een for mulier, waarop U moet invullen de persoonlijke gegevens van het perso neel, het uitbetaalde loon en dez.g. verstrekkingen in natura (ontbijt, war me maaltijd eld.). Na- verloop van tijd ontvangt U dan een premie-nota. Met deze nota kan ook worden verrekend de waarde van de schutbladen van de ziekenfondscouponboekjes, die U in het betreffende jaar hebt gekocht. Deze schutbladen hebben dus de gelds waarde, die er op vermeld staat, zodat U ze zorgvuldig dient te bewaren. Ziekenfondscoupons. Bij elke uitbetaling van 't loon moet ook een ziekenfondscoupon worden ge geven. Naar gelang van de periode, waarover het loon is berekend, worden week- of maandcoupons gebruikt. De couponboekjes zijn verkrijgbaar op de postkantoren en bij de kantoren van de Raad van Arbeid. De ziekenfondscou pons behoeven uiteraard alleen te wor den gegeven, als het personeel verze kerd is ingevolge het ziekenfondsenbe- sluit. Voor de MEER KOPZIEKTE VERWACHT. Prof. Dr. B. Sjollema verwacht, dat dit jaar de kans op het optreden van kop- ziekte des te groter is omdat de kwali teit van het hooi dat tijdens de stal- periode werd gevoerd, slecht is. Tijdens de winning van het hooi is het meren deel verregend, waardoor 't in normaal hooi aanwezige natrium verdwenen is. Dit natrium staat in verband met het optreden van kopziekte. Daarom raadt Prof. Sjollema aan, de laatste dagen van de stalperiode, ongeveer tien tot veertien dagen voor het naar de weide gaan van de dieren, per dag twee flinke eetlepels keukenzout (40 tot 50 gram) per dier te geven. De gehele winter, waaronder wij in de weerkunde verstaan de maanden de cember, januari, februari, was te warm. Gemiddeld was de temperatuur in De Bilt ongeveer 2,5° boven normaal, al dus de heer Scharringa van het K.N.M.I. in een onlangs voor de radio gehouden praatje. December was 3° te warm, ja nuari bijna 2 en februari bijna'3. In geen van de drie wintermaanden is er vorst van enige betekenis geweest. Er waren in de Bilt maar drie dagen, waarop ook overdag de temperatuur niet boven het vriespunt kwam, terwijl er gemiddeld 12 van die dagen in een winter voorkomen. Het vorige jaar hadden we alleen al in februari 23 van deze z.g. ijsdagen. In De Bilt was de laagste temperatuur nauwe lijks zes graden onder en de hoogste ruim 14° boven het vriespunt. Ook maart was uitzonderlijk warm. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld 3,5° 'boven normaal. Het is één van de warmste lentemaanden geweest sedert 't begin der temperatuurwaarnemingen in Nederland. Voor de ontwikkeling van gewassen, bomen, heesters en wilde planten is ook de temperatuur van de grond belang rijk. Deze was uit de. aard der zaak ook boven normaal. Op 11 februari b.v. was de tempera tuur in De Bilt op 1 meter diepte 7°, dat is bijna twee graden boven de voor die tijd normale waarde en ongeveer ge lijk aan die voor begin april. Op 25 maart was de temperatuur op één meter diepte 9,7°dit is 3,5 te warm. Deze temperatuur was juist gelijk aan die, welke op die diepte gemiddeld in de laatste dagen van april wordt geme ten. Is we dus beweren, dat de voorjaars ontwikkeling dit jaar een maand vroe ger is dan normaal, dan wordt deze be wering door de waargenomen tempera tuur van de grond min of meer bevestigd. Er zijn veel waarnemingen van buiten gewoon vroege ontwikkeling bij allerlei planten en bomen en verscheidene voor- jaarsbloeiers zijn inderdaad ongeveer 4 weken vroeger in bloei gekomen dan nor maal. Het feit, dat reeds half maart de schurftbestrijding bij sommige appels en peren moest beginnen, duidt erop, dat ook de fruitbomen ver voor hun normale tijd gingen uitlopen. Er zijn dan ook in de laatste dagen van maart reeds bloeiende peren waargenomen. Men zou verwach ten, dat in een dergelijk jaar ook de voorjaarswerkzaamheden, zoals het zaai en, vroeg zouden beginnen. Dit is niet het geval, omdat de regen na half fe bruari de voortzetting van het voorjaars- werk, vooral op de zware gronden, be lemmerde. Tot en met januari leek het wat de nattigheid betreft vrij gunstig, maar februari bracht in enkele dagen zeer veel regen. Hoe nat het is geweest, blijkt uit de gegevens. December was ge middeld nog te droog en ook januari gaf minder neerslag dan normaal. In de maand januari echter viel op de meeste plaatsen ongeveer het dubbele van de normale hoeveelheid. Vooral ten zuiden van de grote rivieren is toen veel regen gevallen. Ook maart was te nat, reeds op 18 maart was te De Bilt de voor deze maand normale hoeveelheid bereikt. Velen geloven, dat op een zo zachte winter meestal een te koud voorjaar volgt. De eerste voorjaarsmaand heeft de juistheid van deze bewering niet be vestigd. Ook als wij het aantal zachte winters van de laatste 100 jaren nagaan en uitmaken hoe dikwijls op -gen te zach te winter een te koud voorjaar volgde, dan lijkt het er niet op dat dit algemeen verbreide geloof juist is. De volgende uitkomsten bewijzen dit. In de laatste 100 jaren waren er. gerekend naar be paalde maatstaven, 22 zachte wintersin slechts 2 gevallen volgde hierop een te koud voorjaar. Een verhouding dus van 1 op 11. In de overige 78 jaren was het voorjaar 13 maal te koud. Een verhou ding van 1 op 6. In de laatste 100 jaren zijn de zachte winters dus minder dik wijls door een te koud voorjaar gevolgd dan de niet zachte winters. Nieuwe wetenschap in YVageningen. Aaltjes, doorzichtige, slanke diertjes, die in de regel ongeveer een millimeter lang zijn en in grote aantallen in de grond voorkomen, veroorzaken gemiddeld een verlies van een tiende van onze oogst, aldus dr. ir. M. Oostenbrink in zijn open bare les bij het aanvaarden van het lec toraat in de nematologie op 28 maart aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Deze nog jonge, uit Amerika over gewaaide wetenschap, wordt thans, voor zover bekend, voor het eerst op het vaste land van Europa onderwezen. Er groeit bijna geen gram planten wortel zonder met zijn levende cellen niet tegelijkertijd enkele honderden tot enkele duizenden aaltjes te voeden. De zoge naamde moeheidsverschijnselen, waaron der ook de aardappelmoeheid, zijn vrij algemeen het gevolg van wortelaantas ting door aaltjes. Dit is zowel in de ak kerbouw als in de boomkwekerij en de tuinbouw het geval. Bij herinzaai van grasland op zandgrond bleek door het wegnemen van de wortelaaltjes, bij een overigens goede bemesting, dat geduren de het eerste jaar zeer algemeen een ver dubbeling van de opbrengst kon worden verkregen. Nu bijna twintig jaar na het eerste op treden van de aardappelmoeheid en veer tien jaar na het begin van de bestrij ding van deze aaltjesaantasting, komt een aantoonbare besmetting met dit aardappelcystenaaltje nog slechts op een half procent van het bouwland voor. Het onderzoek en de bestrijding van de aard appelmoeheid heeft tot nu toe negen Het jaar, dat al weer bijna 4 maan den achter ons ligt is voor de Coöp. Fet- briek van Melkproducten „De Vrijheid" een buitengewoon gunstig jaar geweest. Dit blijkt o.m. uit het-jaarverslag, dat de directeur, de heer P. Dijkstra, dins dagavond uitbracht in de Ledenvergade ring, welke onder voorzitterschap van de heer J. Wegstapel gehouden werd in het café Stationszicht van de heer G. Vrug- gink. Er werden niet alleen 26 nieuwe leden Men schrijft ons: Op vrijdag 12 april j.l. hield de be kende schrijver en hoorspelregisseur Wil lem van lependaal, in zaal Holterman, een lezing voor de J.D.G. en genodigden, met als onderwerp: volkstaal en volks humor. De aanwezigen zijn zeker niet teleur gesteld. De wijze waarop de spreker zijn onderwerp bracht was voortreffelijk. Vóór de pauze zette hij op populaire wij ze het ontstaan van de taal uiteen en deed dit op zulk een manier dat telkens een gulle lach door de zaal klonk. Had men gedacht, dat de heer van Iepen- daal voor de pauze het beste had ge bracht, dan vergiste men zich, want na de pauze aan de orde komende onder werp, humor, was zó geestig en tevens zó goed opgezet, als wij weinig tevoren hebben gehoord. De heer Van lependaal trachtte dui delijk te maken wat wij onder werke lijke humor hebben te verstaan en wat in het dagelijks leven „humor" wordt genoemd, n.l. het lachen om de ge breken van een ander. Te betreuren was het, dat zo weinig van de zéér vele ge nodigden deze uitermate geslaagde avond hebben bijgewoond. Zo vaak hoort men immers de klacht dat in een dorp zo weinig goeds geboden wordt op amuse- mentsgebied. Nu echter een spreker van formaat is aangetrokken, hetgeen uiter aard zeer hoge kosten met zich brengt, is ons gebleken dat een klacht veelal wordt geuit om te kunnen klagen. Wordt n.l. iets gedaan om aan de vaak geuite wensen tegemoet te komen, dan blijkt plotseling de belangstelling vrijwel nihil te zijn. In het bijzonder was het jammer dat de vele verenigingen en notabelen die uitgenodigd waren, deze avond ken nelijk verhinderd waren. Gezien de hoge kosten en de geringe belangstelling voor een dergelijke avond, vrezen wij, dat men een spreker als Van lependaal niet meer in Holten kan laten komen. Onnodig te vermelden dat dit ten zeerste valt te be treuren. Hiermede immers wordt ieder initiatief gedood. Dat deze avond werkelijk goed was, bleek uit het feit, dat een groot aantal boeken van Van lependaal, voorzien van zijn signatuur, gretig aftrek vond. Na afloop van de lezing bleven de leden van de J.D.G. nog enige uren ge zellig bijeen. ingeschreven, maar ook de meikont- vangst was weer 3 pet. hoger dan in het voorgaande jaar en bedroeg 13.206-686 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3.9 Hiermede was het vetgehalte ruim 0.0G hoger dan in 't vorig exploitatie- jaar, hetgeen in geld een meerdere op brengst betekende van ruim 47.000 gul den. De kaasproductie, die buitengewoon vlot van de hand kon worden gedaan, bedroeg ruim 80 000 kg meer dan in de vorige periode. De heer Wegstapel kon in zijn ope ningswoord zeggen, dat men met name over de melkprijs tevreden was, maar nog niet geheel voldaan. De regering heeft het belang van een behoorlijke melkprijs wel ingezien, mede dank zij het appèl in deze van de organisaties. Met dankbaarheid kon ook worden terug gezien op de vierin gvan van het gouden jubileum van de fabriek. De voorzitter wees er op dat 1956 overigens door de vele regens niet zo'n bijzonder gunstig jaar was voor de boeren. Nadat de directeur een toelichting had gegeven op de cijfers van de balans en exploitatie-rekening, waaruit bleek, dat de gebouwen en inventaris voor 'n dergelijk laag bedrag op de balans staan dat de financiële toestand van de fabriek zeer goed te noemen is gaf hij in zijn jaaroverzicht nog tal van bijzonderhe den omtrent aanvoer en productie, van welke wij in de aanhef reeds enkele noemden. De heer Dijkstra wees er bv. op, dat de gemiddelde uitbetalingsprijs van „De Vrijheid" 83 cent per 100 kg melk hoger lag dan het landsgemiddel de, hetwelk f 22.60 per 100 kg melk be droeg bij een vetgehalte van 3.70 %- De ledenaanwinst houdt waarschijnlijk verband met de bijschrijving van het ledenkapitaal, hetwelk t.a.v. de leveran ciers natuurlijk niet geschiedt. Productie. De kaas was het beste product in de miljoen gulden gekost. Dit is een kwart procent van de waarde van de in die tijd geteelde aardappelen. Voor iedere Ne derlander komt dit op een bedrag van vijf tot tien cent per jaar. De grote verscheidenheid van het aan tal aaltjessoorten, reeds zijn in grond en zoetwater ongeveer 1800 soorten gere gistreerd, maken de bestrijding moeilijk. Per vierkante centimeter grond komen normaliter enkele tientallen aaltjes voor. Dat wil zeggen dat er tienmaal meer aaltjes in de grond zijn dan alle levende wezens in de bodem bij elkaar. De veertig miljard aaltjes die per hectare aanwezig zijn wegen ongeveer vijftig kilo, terwijl zij, aan elkaar geregen, juist een zicht bare draad rondom de aardbol leveren. Iedere aaltjessoort behoort bij een eigen plant. Een juiste vruchtwisseling is dan ook, bij minder kostbare teelten, vaak de enig rendabele bestrijdingsme- tnode van de aaltjes. Een goedkoop, goedwerkend middel om de aaltjes te be strijden, moet nog worden gevonden. Of het chemisch bestrijden hier resultaten kan geven is nog een vraag. Zeker is dat achter de schermen thans grootscheeps onderzoek wordt verricht, aldus dr. ir. Oostenbrink. Of ook de kernstraling als grondontsmetter zal kunnen dienen is eveneens nog een open vraag, die overi gens alle aandacht waard is. Behalve dat aaltjes bij het vervoer van landbouwprodukten overgebracht kunnen worden, blijkt uit de invasie en vermeer dering binnen tien tot twintig jaar van specifieke plantenaaltjes in de nieuwe IJsselmeerpolders, dat zij zich op een tot op dit moment onbekende wijze kunnen verspreiden. Op bescheiden schaal is en kele maanden geleden in samenwerking met 't Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, het onderzoek van de voor de gewassen schadelijke aaltjes begonnen. Voorlopig wordt dit onderzoek nog onder de direc te leiding van dr. ir. Oostenbrink, die naast zijn lectoraat aan de Landbouw hogeschool, hoofd van de afdeling Dia gnostiek van de Plantenziektenkundige Dienst blijft, uitgevoerd. rij der fabrikaten, ook wat de kwaliteit betreft. Wij herinneren er aan, dat de fabriek in 1956 met Gouda kaas weer een gouden medaille behaalde bij de jaarlijkse kaaskeuring. Er werden ge produceerd 86.361 Gouda kazen, 20-309 broodkazen 40 +,,4271 Edammers 40 en 935 stuks randkazen, met een geza menlijk gewicht van 998.451 kg (vorig jaar 918.336 kg). Aan volle en magere walsen (melk)- poeder werd in Ysalacta-verband ver vaardigd 122.'600 kg (v. j. 71.125 kg); van 2.7 miljoen liter wei werd 158-445 kg weibrokken vervaardigd (v.j. 69-000 kg), die een willige afzet vonden. De boterproductie bedroeg 182.530.50 kg. Men kampt met een te hoog koper gehalte, hetgeen nadelig is bij koelhuis opslag. Via de handel wordt de boter grotendeels ingeleverd bij de I.V-Z. De afzet der producten ging zeer goed. De kaasafzet heeft momenteel een zeer vlot verloop tegen belangrijk betere prijzen dan het vorige jaar. In zijn verslag memoreerde de direc teur, dat het personeel zich goed heeft ingespannen om een goed product te 'maken, waarvoor hij alle werkers dank bracht. De voorzitter heeft de heer Dijkstra die waarschijnlijk zijn laatste jaar verslag uitbracht, omdat hij binnen kort met pensioen gaat bedankt voor zijn uitvoerig overzicht en zijn uitste kend beheer. Abortusbestrijding. De administrateur inzake de veeziek- tebestrijding.der fabriek, de heer H- Vos man, heeft hierna nog een praatje ge houden over de abortus bang bestrijding, die 't volgend jaar verplicht wordt en gepaard zal gaan met een heffing en voor vrije stallen met een uitkering. Door vrijwillige samenwerking werden tot nu toe 120 bedrijven vrijgemaakt van deze besmettelijke verwerpingsziekte.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1