Koning vecht voor zijn troon DREIGEMENTEN id Wilde ovatie voor Hoessein na rede PLAATSELIJK NIEUWS WÊÊk >ij ker- 24 jr. 22 jr, 23 jr, s Hol- gezin C. P i naai van Burg thage tg 21 s. Is- g van sraël scha- irdanië is een Engelse schepping. De ;ten hebben indertijd deze staat in ajn geroepen. Zij waren het die er :er de schermen de lakens uitdeel- Het bekende Arabische Legioen d met geld uit de Engelse schatkist le been gehouden. De bijna legenda- he Glubb Pasja was de commandant, koningshuis was pro Engels, aar ook in Jordanië is het blaadje eerd. De Engelsen moesten wijken, probeerden dit vacuum op te De jonge vorst Hoessein, mant aan de koning van Irak, vecht voor zijn troon. Hij zag in zijn land, er invloed van Egypte en Syrië, dat elemaal in communistisch vaarwater eraakt, het sterk naar Moskou nei- ie radicalisme veld winnen en pro- - i nog te redden wat te redden valt. is snel de verkeerde kant opgegaan ördanië. wemelt in het grensgebied van anië van Palestijnse vluchtelingen, daar in kampen zijn gehuisvest. Deze sen zijn zeer vatbaar voor agitatie, daaraan heeft het onder hen niet iroken. Nassers agenten weten de wel te vinaen onder deze met een lende» haat tegen Israël geladen sgroep en zij hebben ook onder het van Jordanië zelf de vlam van het anti-westerse Pasop 3 eren- cale nationalisme aangeblazen. Ook ommumsten weten wei het zaad van opstand en de ontevredenheid te n. poppen raakten aan 't dansen toen Hoessein op Engelse aandrang voornemen koesterde zijn land te iaansiuiten bij het Bagdadpact. Toen m de volksmenigte plots op de been. jonge koning moest zwichten voor il sterker wordende druk. Er kwam van. Spoedig daarop moest zelfs iritse commandant van het Legioen veld ruimen. Hij kon zijn koifers ien. De positie van de Engelsen ordanië ging zienderogen achteruit, zij, maar de staat" ging in Jorda- al meer de toon aangeven. Zo werd land ai meer gedreven in de armen Nasser. De militaire en financiële n biL met Engeland werd gestaakt, het B r kwam oncier Egyptiscn oppercom- do. Egypte, Saoedi-Arabiè en Syrië ien het rand voortaan aan de nodige anten helpen, waar de Britse pon- iphielden te vloeien, mng Hoessein was hiertegen maar liet oproeien tegen de stroom. Het m fcte lang niet tussen hem en de Moskou overhellende premier Soeleiman Naboelsi. ssein liet niet na te waarschuwen n de richting waarin Soeleiman Na- isi stuurde. Door 's konings toedoen d een breidel aangelegd aan de sterk .emende communistische propagan- Russische lectuur werd in beslag ge ien en films van die zijde weraen loden. De premier van zijn kant pro- de de positie van des konings aan- te ondermijnen. Zo kwam het con- De koning kan nog steunen op het r, al won onder de jongere officie- ook 't-nationalistische drijven veld iweepten zij met een man als Nasser, fc jonge generaal Noewar, die na het iwijnen van Glubb Pasja snel om- is gekomen, schijnt aan de kant de koning te staan. De koning t het nu op een breuk aangestuurd premier Naboelsi. Die kreeg Zijn ag. De vroegere minister van bui- andse zaken, ür. Hoessein Kakri Ka- kreeg opdracht een nieuw kabinet ormen binnen 24 uur. Maar de vier ijen, die het kabinet Naboelsi steun- hebben medewerking geweigerd en tegen de val van het kabinet-Na si verzet. Deze vier zijn de socia- n, de partij voor nationale opstan- tde nationalisten en de communis- Zij blijven een politiek nastreven nauwere aansluiting bij Egypte en de koers, die de koning juist wil uigen in de richting van aanvaar- der Eisenhower-dictrine. Weer zijn togen gehouden en de koning is k zware druk gezet om Naboelsi te 'i aanblijven. feite berust de macht in Jordanië bij het leger, Arabische Legioen, onder comman- wn generaal Noewar, wie wel de- te aspiraties zijn toegeschreven als ser, maar die momenteel naast de ig zou staan om zijn ultra linkse to eerst weg te kunnen werken en te weg te banen n aar de militaire tour des noods met opzij zetten van ing Hoessein. De omringende staten -è, Saoedi-Arabië, Isiraël en Irak vol- elke beweging in Jordanië. Zou de s zich in een voor de koning hache- zin gaan toespitsen en diens troon wankelen, dan is he t niet onmoge- dat zij zullen proberein een deel van nd te gaan bezetten. Er liggen nog sinds de inval van Iiiraël in Egyp- Syrische en Saoedi-Arabische troe- in Jordanië en troepen van Irak a de grens aan. De staat Jordanië uiteenvallen als het zov er komt, dat murstaten er ieder eén hap van hten te nemen. Voorshands houdt 't echter, nog loyaal aan de koning, tote steden en voornaan ïste wegen 'i De Egyptische pers ts imboert er Jatste dagen maar al op, dat Jorda nië van de kant van Israël een groot gevaar dreigt en onder het mom van „bescherming" zouden deze1 nieuwe vrienden van Jordanië wel eens zijn on dergang kunnen verhaasten. Na de verwarrende berichten, die de gebeurtenissen in Jordanië vergezelden en nadat nog weer enkele politieke figu ren in het spel betrokken waren geweest, schijnt de situatie zich wat duidelijker af te tekenen en koning Hoesseins gezag te zijn toegenomen. De laatste berichten luiden als volgt: In Jordanië wordt op het ogenblik ge werkt aan een plan voor een zuivering van afvallige officieren en herbenoeming van een aantal vorig jaar ontslagen of ficieren. Een aantal hoge officieren zou worden ontslagen. Enkele officieren zijn uit het land gevlucht, omdat zij een on derzoek vrezen naar hun daden in het jongste verleden. De spanning in het land is, voor het ogenblik, vrijwel ver dwenen. Het schijnt dat koning Hoessein met versterkt gezag uit de toestand te voorschijn is gekomen. Woensdag zei ko ning Hoessein voor de radio tot zijn volk: „Ik zweer voor God, dat ik voor u zal strijden tot mijn dood". In zijn radio redevoering verklaarde de jonge ko ning: „Ik zal niemand toestaan tussen mij en mijn volk te komen of tussen mij en mijn leger". Hij doelde daarbij onmis kenbaar op de pro-Egyptische en linkse sovjet-elementen. Koning Hoessein noemde zijn rede, die een kwartier duurde, „het openhartige praatje, dat ik u al enige dagen.beloofd heb". Het kwam na het einde van de ka binetscrisis, die zijn koninkrijk de afge lopen week geplaagd heeft. Hij zei tot het Jordaanse volk: „Ik dank u en mijn leger voor de trouw, die u de troon hebt getoond". Hij beloofde: „Ik zal het im perialisme, uitzuigerij en armoede be strijden" en verzekerde: „Er bestaat een krachtig gevoel van wederzijds vertrou wen tussen mij, mijn volk en mijn leger". In een kort overzicht van het gebeur de, deed koning Hoessein een bittere aan val op het imperialisme, dat zoals hij zei „de Arabische landen heeft ver zwakt en verdeeld". Hij zei tot zijn luis teraars: „Ik bevrijdde het land van de Britten. Dit was een grote stap naar het bereiken van de Arabische eenheid. Ik zweer dat ik zal blijven strijden voor vrijheid en onafhankelijkheid. Ik zal al tijd handelen overeenkomstig de wensen van het volk". Na het opnemen van zijn radiorede verliet de jonge monarch zijn paleis om bedoeïenenhoofden te begroeten, die door de woestijn waren gereisd om hem van hun trouw te verzekeren. Toen hij naar buiten kwam op de paleistrappen, kreeg hij een wilde ovatie. De bedoeïenentroe pen, die het paleis bewaken, vuurden hun geweren af. De stamhoofden renden naar boven om de handen van hun ko ning te kussen. Er werd spontaan ge juicht en in een zee van toejuichingen namen soldaten en bedoeïenenhoofden de koning op de schouders en droegen hem door de paleishof. WIM BEIJERS FIETST NIET MEER Onze plaatsgenoot Wim Beyers gaat de rensport vaarwel zeggen en zijn race fiets aan de wilgen hangen. De oorzaak is zijn opleiding aan 'de Wilhelminaschool te Hengelo, waarvoor hij de volgende maand eindexamen moet doen en het feit, dat hij op 12 juni a.s. voor eerste oefening onder de wapenen moet komen. Of hij nadien neg weer bij „De Tuban- ters" te Hengelo, wier kleuren hij steeds mot veel élan verdedigd heeft, zal te rugkeren, is nog niet bekend. C.H.J.G. VERGADERDE De C.H. Jongeren-studie- en Discussie groep kwam woensdag 17 april j.l. voor een vergadering in Irene bijeen. Nadat de heer H. Fokke de vergade ring met gebed had geopend, werd over gegaan tot het kiezen van een bestuur. Gekozen werden: H. Fokke eerste voor zitter, H. Rietberg tweede voorzitter, mej. D. Scheperman secretaresse, mej. M. Traanman penningmeesteresse, P. Muller pers en propaganda. Hierna werd de contributie vastge steld en was er gelegenheid tot het op geven voor deelname aan de voorjaars conferentie' van de C.H. Jongerenfedera- tie, welke gehouden wordt in het vakan tieoord der C.H. Jongeren „Hat Tref punt", te Ermelo. Sprekers zijn o.a. Ir. Staf, minister van defensie, en Drs. D. F. van der Mei, lid der Tweede Kamer. Tot plaatsvervangende leden van- de jeugdgemeenteraad werden gekozen H. Mekenkamp en A. Bouwhuis. Na de pauze hield de voorzitter een bespreking over art. 1 en 2 van het be ginsel program der C.H.U. Bij de dis cussie hierover sprak de voorzitter de hoop uit dat de activiteit van de leden op peil blijft, zodat binnen afzienbare tijd een groep van minstens 40 leden ge vormd is. Hij bedankte allen, voor hun opkomst en sloot de vergadering met dankgebed. SCHRIFTELIJKE VERKEER3CURSUS In ons vorige nummer hebben wij reeds de aandacht gevestigd op de schriftelijke verkeerscursus welke door 't Verbond voor Veilig Verkeer wordt-ge organiseerd en waarvan de kosten 10. bedragen. Men ontvangt daarvoor 12 les sen met een zeer handig plastic-mapje en een aardige voorrangsstrip, waarin alle regels van voorrang overzichtelijk en duidelijk zijn weergegeven door mid del van een kleurige serie voorbeel den. Het Verbond heeft met deze uitgave beslist iets bijzonders gebracht, waarbij speciale aandacht is besteed aan het bromfietsprobleem. De berijder van een bromfiets voldoet na de bestudering van de stof in deze cursus vervat en na met succes zijn verkeerstest te hebben afgelegd, vólkomen aan de eisen, die men aan deze categorie mag stellen. In het propageren van deze cursus ligt, naar het ons voorkomt, een dank bare taak voor de motor- en automobiel club „De Holterberg", welke ten aan zien van de verkeerstesten reeds goed werk heeft verricht. Het streven van het Verbond voor Vei lig Verkeer gaat uit naar het doel in elk Nederlands gezin tenminste één schrif telijke verkeerscursus -aanwezig te doen zijn. Wij mogen onze lezers van harte aan raden hieraan de grootst mogelijke aan dacht te besteden, want de verkeerson veiligheid neemt onrustbarende vormen aan. MOOIE OPBRENGST De lompenactie ,die dinsdagmiddag in het dorp en naaste omgeving is gehou den voor H.M.V. heeft ƒ440.— opge bracht. Tijdens de inzameling verklaarden tal van huisvrouwen nog niet klaar te zijn met de grote voorjaarsschoonmaak, zo dat nog geen lompen beschikbaar waren. Ze beloofden echter ze voor H.M.V. te „reserveren" en zullen ze meegeven wan neer over enkele weken een na-inzame ling wordt gehouden. Half mei za'l ook in de verschilende buurtschhappen de jaar lijkse lompeninzameling worden gehou den. VERGADERING A.R.-JONGEREN Donderdagavond kwamen de A.R.-jon- geren in vergadering bijeen onder leiding van hun voorzitter J. v. d. Meulen. In zijn openingswoord memoreerde hij de be langrijkste gebeurtenissen van de laatste weken, wat betreft de binnen- en bui tenlandse politiek. Nadat de notulen waren gelezen door mej. D. Hasewinkel, refereerde de heer G. Stam over het onderwerp „Protes tantse verdeeldheid in de politiek". Over dit onderwerp werd druk gedis- cussiëerd, vooral wat betreft de verhou ding C.H.-A.R. Het blijkt steeds meer dat er een sterk verlangen leeft bij de A.R. naar eenheid van alle reformato rische christenen in de politiek. Onze werkelije eenheid is zo groot, om dat deze verankerd ligt in Gods Woord. Van groot belang is het streven naar goede onderlinge verstandhouding. Op andere terreinen kunnen we wel samen werken, bijv. de radio, vakbeweging, school. Daarom moeten we in onze par tij steeds meer dit eenheidsbesef tot uiting brengen. On?e partij is geen spe cifiek kerkelijke partij als velen menen, men vindt er van alle kerkelijke gezind ten. Wij hebben stuk voor stuk de op dracht onze A.R.-partij te doen zijn een partij waarin ieder kan meewerken, die in het politieke leven de Christus van de Schriften wil dienen. Bij de rondvraag werden nog medede lingen gedaan omtrent de jeugdgemeen teraad. Voor de A.R.-jongeren zal de heer G. Beldman als A.R.-raadslid zitting heb ben en mej. G. Burgier als secretaris. Deze mooie en leerzame avond werd door de heer G. Stam met dankgebed geëindigd. VOORJAARSVERGADERING CHR, BESTUREN BOND De in het Chr. Nationaal Vakverbond (C.N.V.) georganiseerde werknemers kwamen in gebouw „Irene" in voorjaars vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Beldman, die deze bijeen komst opende met gebed en Schriftle zing (Matth. 27). Hij sprak vervolgens een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot de spreker voor deze avond, de heer C. de Pous, distrietsbe- stuur van het C.N.V. De heer De Pous sprak over het onderwerp „De boodschap en taak van de christelijke vakbeweging in de wereld van heden". De boodschap van nu is volgens spr. spreker dezelfde als die van 50 jaar ge- den. Een boodschap èn voor volk èn voor de enkeling. De boodschap van God Het is onze taak om deze boodschap in de wereld uit te dragen. .We moeten en mogen dankbaar zijn voor de welvaart die God ons schenkt, maar we moeten meer aandacht schenken aan de geeste lijke dingen. Door het woord van God moeten we tot het juiste doel komen, zo besloot de heer De Pous. Na de pauze, waarin een kopje koffie werd aangeboden, werden naar aanlei ding van het onderwerp verschillende vragen gesteld, o.a.kan een christen lid zijn van het N.V.V.. Wanneer men niet verder ziet dan de materiële kant, kan het antwoord ja luiden, doch de werk nemer, die de naam van Christus noemt, treedt toe tot die organisaties die hun grondslag vinden in de belijdenis van de Christus der Schriften, die alle macht heeft in hemel en op aarde. Nadat de heer Beldman een kort slot woord had gesproken, werd de vergade ring door de heer De Pous met dank gebed gesloten. GEKOZEN TOT PRESIDENTE Mevr. J. Rietberg-v. Lindenberg werd op de zaterdag te Zwolle gehouden ver gadering gekozen tot presidente van de afdeling Overijssel van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen. JONGE KERK KRIJGT NIEUWE IMPULSEN Maandagavond was de Jonge Kerk in „Irene" bijeen, waar men verschillende nieuwe lidmaten mocht begroeten, zo dat de groep weer wat groter is ge worden. De avond stond geheel in het teken van het komende Paasfeest. De heer B. Scheperman hield een inleiding over het Bijbelgedeelte uit Openbaringen 1, waarover na afloop verschillende vra gen naar voren kwamen, die door Ds. Israël beantv/oord werden. De heer C. Knijff, die eerst enige ge dichten had gedeclameerd, vertelde ver volgens een Paasverhaal, toegelicht met filmstrips. Het was een mooie avond, waarvan men geestelijk gesterkt huiswaarts keer de, hetgeen het doel is van deze avon den. Ds. Israël sprak nog de wens uit, dat meer nieuwe lidmaten het voorbeeld van de reeds toegetredenen zouden vol gen. VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING Het bestuur van het Groene Kruis heeft aan de 1155 gezinnen in onze ge meente een briefje gezonden met het vriendelijk verzoek een bijdrage te wil len schenken voor de z.g. Emmabloem- collecte. Er is een zakje bij ingesloten en aan de leerlingen van de vier la gere scholen is het vriendelijk verzoek gericht via de ouders om deze zakjes met de bijdrage bij de gezinnen, die geen kinderen op school hebben, te willen ophalen en deze met de bijdrage uit eigen gezin aan het einde van de Paasvakantie, op school te willen inle veren. Het onderwijzend personeel wil zo vriendelijk zijn de zakjes via 't hoofd der school aan het Groene Kruis door te geven. Al is de tuberculose door de inten sieve bestrijding, mede door middel van de Kruisverenigingen, teruggedrongen, het blijft zeer noodzakelijk, zo heeft Minister Suurhof bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid nog eens uitdrukkelijk ge zegd, om actief te blijven en waakzaam te zijn, dat het gewonnen terrein niet weer verloren gaat. Die waarschuwing willen wij gaarne doorgeven aan de Holtense ingezetenen en hen op het hart binden hun jaar^ lijks offer van by voorkeur qiet min der dan een gulden aan het Groene Kruis tc doen toekomen. Ieder gezin kan wel zorgen dat het zakje, naar draagkracht gevuld, door middel van een schoolkind ter bestem der plaatse terecht komt. Officiële publicaties WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders der ge meente Holten brengen ter openbare ken nis, dat bij hun besluit van 9 april 1957, nr. 1072, op grond van het bepaalde in de artikelen 4, lid 1, onder h, en 5, lid 1, onder c, van het wegenverkeersregle ment met ingang van de dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of dit besluit is gehandhaafd, een verbod tot wachten (wachtverbod) is vastgesteld voor de oostzijde van de Burg. v. d. Borchstraat, voorzover betreft het ge deelte gelegen tussen het pand Burg. v. d. Borchstraat 1 en de Koninginnelaan, gelegen in de bebouwde kom dezer ge meente. Dit besluit is in afschrift gezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, aan gedeputeerde staten dezer provincie en aan de koninklijke Nederlandse toeristenbond A.N.W.B., de koninklijke Nederlandse automobielclub K.N.A.C. en de koninklijke Nederlandse motorrijdersvereniging te 's Gravenhage. Van het besluit kan door iedere be langhebbende beroep bij de kroon worden ingesteld binnen 30 dagen na de dagte kening van deze openbare kennisgeving. Het adres van beroep moet aan de kroon worden gericht, doch brj de com missaris der koningin in de provincie worden ingediend. Holten, 18 april 1957. Buregemeester en wethouders vnd., W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. LADY BADEN POWELL de stichtster van de wereldomvattende meisjespadvindster-organisatie, bezoekt naar aanleiding van de 100e geboorte dag van Lord Baden Powell de padvind- sters in verschillende landen. Het heeft in de laatste tijd nota's ge regend van de zijde der Sowjet-rege- ring. De Scandinavische landen, Enge land, West-Duitsland, Griekenland kre gen een beurt en zo ontving ook onze Nederlandse regering 'n waarschuwend document. Het is een onderdeel van de koude oorlog, die gaande is. Zulk een nota kan diepe indruk ma ken op een bevolking. Wanneer er be weerd wordt, dat er in een ommezien drie Nederlandse steden worden ver woest, wanneer.de Russen met hun kern wapenen beginnen, dan slaat velen de angst om het hart. Is er reden tot onmiddellijke onge rustheid? Wij zouden die vraag ontken*- nend willen beantwoorden. Het is de bedoeling van de Sowjets, de bevolkin gen te beangstigen en te beïnvloeden. De ondermijning van de weerbare geest van het westen moet worden geëffec tueerd, mede door de bevolkingen te verschrikken én een beroep te doen op haar pacifistische geest. Men weet wel, in Moskou, dat het westen niet anders dan de vrede wenst. Maar dit russische pacifisme is een schijnpacifisme, 'n pa cifisme, dat niet in dienst staat van een vredelievend samenleven, maar van 't einddoel der sowjettische politiek, de wereld door het communisme te laten beheersen. Zodra het westen de waar borg in handen zou hebben, dat't denk beeld ener vredelievende samenleving tussen oost en west ernstig gemeend was, zou de spanning in de wereld ter stond verdwenen zijn. Maar Rusland's houding was tot dusverre spel. Wat moet men geloven van een vredelie vende gezindheid, als men met kern wapenen dreigt? -O- Het beproefde middel om de vrede te bewaren was van de zijde van het westen van de aanvang af zich weer baar te gedragen en zijn eenheid te be waren. Vandaar het ontstaan van de NAVO, die tot dusver proefhoudend is gebleken. Tussen de leden van de NA VO zijn er moeilijkheden geweest, waar door de positie van het verbond werd verzwakt. Maar thans is de NAVO zich aan het hernieuwen. Het westen or ganiseert zich opnieuw en wordt we derom voor Rusland een gevaar. Is er enige onlogica in het westelijk beleid? Het zou zelfmoord zijn, als het zijn maatregelen niet nam tegenover 'n mogendheid, die een heel stelsel van raketverbindingen heeft aangelegd, om het westen, wanneer 't ogenblik guns tig is, te overvallen. Is het gewettigd waarschuwingen te zenden aan de medewerkers aan de wes telijke combinatie, terwijl Rusland zelf gebruik maakt van zijn satellieten voor de uitvoering van zijn militair systeem? Wie thans door de angst voor 'n der de wereldoorlog bevangen wordt, mo ge bedenken, dat die derde wereldoor log er nog niet is. De bedreigingen gel den,- wanneer het westen Rusland zal aanvallen. Maar het westen valt Rus land niet aan. Als Rusland geen agres sie bedrijft, dan blijft de vredestoestand bestaan. De noordatlantische verdedigingsorga nisatie heeft een zuiver defensief ka rakter. Maar die defensie is geboden, zolang Rusland systematische militaire plannen tegen het westen smeedt. Om trent oorlogsvoornemens van de Russi sche kolos weten wij op dit ogenblik niets. De dreiging hangt steeds boven ons hoofd. Maar wij geloven niet, dat 't fatale ogenblik nabij is. Ruslands om standigheden zijn voor oorlogsvoering niet gunstig. Het wordt door Amerika economisch overvleugeld, zijn jaar-plan nen mislukken en het heeft in zijn sa tellieten, wanneer het vuur eens zou uitbarsten, gevaarlijke bondgenoten. Wij menen, dat men het best doet, door kalm, bedaard en onvervaard te zijn tegenover de dreigementen. Wij moeten ons niet laten opjutten en wij moeten vasthouden aan de europese lijn. Alleen behoren wij ons te bekommeren om een duidelijke verklaring, dat het Nederlandse gebied verdedigd wordt. Naar ons inzien moet dit een onvoor waardelijke eis zijn bij onze verdere me dewerking aan de NAVO. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Het eerste gedeelte van de oversteek/- manoeuvre van deze voetganger verliep uitstekend. Voordat hij de weg begon over te steken, keek hij naar links. Op het midden verzuimde hijechter naar rechts te kijken. De aanrijding viel nogal mee, maar dat was uitsluitend te danken aan de oplettendheid van de automobilist. De leer die uit dit geval getrokken moet worden is dus: bij het oversteken van een weg niet alleen met het verkeer van links rekening houden^ maar ook opletten of er van rechts niets aankomt.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3