Lekkernijen voor de Paastijd O.L.M*~afdeling gaat ziekenkosten- verzekering organiseren Juffrouw Visscher nam afscheid van Protestantse Kleuterschool PREDIKBEURTEN Vraagpunten krediet-behoeften besproken Enige excursies in het vooruitzicht 'ergerlijke C?) .and In een vrij goed bezochte vergadering van de afdeling der O.L.M., welke j.l. maandagavond plaats vond in het Sta tionskoffiehuis van de heer M- Kalfster- man, werd in beginsel besloten om te komen tot de oprichting van een ziekte kostenverzekering ten behoeve van de leden der afdeling. Verder werd uitvoe rig gesproken over de door het hoofdbe stuur toegezonden vraagpunten betref fende de krediet-behoeften in de land bouw en werd een tweetal excursies vastgesteld. De voorzitter der afdeling, de heer J. H. Sprokkereef, zeide in een zeer kort gehouden openingswoord, dat het lang zamerhand wel bekend is, dat de land bouw niet deelt in de algemene welvaart. Er is in de afgelopen winter veel over gesproken en het is nog eens duidelijk geaccentueerd in de demonstratieve bij eenkomst in de maand februari in Utrecht. Het besef begin dan ook steeds meer te leven, dat men eendrachtig bij elkaar behoort te staan, hetgeen o.m. valt op te maken uit het feit, dat ook zonder ledenwerfactie nieuwe leden zich aanmelden. Het hoofdbestuur berichtte aan de af delingen in een rondschrijven, dat men zich niet bezorgd moet maken om het feit, dat degenen, die niet de heffing be taalden wegens contributie voor het Landbouwschap, nog steeds met rust gelaten werden. De wanbetalers zullen nog deze maand worden vervolgd. Hun aantal is trouwens niet zo groot, want 90 pet. der aangeslagenen heeft de hef fing betaald. Nadat is gevraagd om suggesties uit de vergadering kwam het bestuur ver volgens met twee plannen voor 't maken van een excursie, die door de secretaris, de heer J. H. Veneklaas Slots, werden toegelicht. De eerste reis betrof een tocht naar Flevoland, Creil, Lemmer, Sneek, Af sluitdijk, Wieringermeer, boottocht Vo- lendam en Marken en weer via Amster dam huiswaarts. De tweede tocht was uitgestippeld in zuidelijke richting, n.l. via Arnhem en Oosterbeek (Parachutistenkerkhof) naar het Oorlogsmuseum in Overloon en ev. via het land van Cuick weer terug. Deze laatste reis viel het meeste in de smaak bij de aanwezigen, zodat men deze excursie bepaalde op woensadg 5 juni a.s. Hieromtrent zullen alle leden nog een circulaire ontvangen. Kredietbehoeften. Naar aanleiding van een negental vraagpunten van de O.L.M. aan de afde lingen was in een vorige vergadering een commissie benoemd, bestaande uit de heren- G. J. B. A. Tuitert, G. J. Riet berg en A. J. Pekkeriet, die hier haar licht over zou laten schijnen. Eerstge noemde trad in deze vergadering als rapporteur op en gaf daaromtrent de vol gende zienswijze, welke wij in het kort weergeven. De eerste vraag luidde: Hoe staan de boeren in uw afdeling in het algemeen tegénover het opnemen van geld t.b.v. de bedrijfsvoering? De commissie was van oordeel, dat de jonge boeren veel eerder krediet aan vragen t.b.v. de bedrijfsvoering. Oudere en conservatieve boeren zien hierin vaak een bezwaar, niet wetende, dat dit vaak ten eigen nadele is. De vraag, dat er in doorsnee gevallen voorkomen, waarbij de boer huiverig of afkerig is om vreemd geld aan te trek ken, terwijl dit onbevooroordeeld beke ken toch alleszins verantwoord zou zijn geweest en tot verhoging van het be- drijfsinkomen zou leiden, werd door de commissie over het algemeen ontken nend beantwoord. Toch zijn er naar haar oordeel vooral direct na de oorlog ge vallen geweest, waarbij het ten volle verantwoord zou zijn geweest krediet te vragen voor de bouw of verbouw van bedrijfsgebouwen. De wijze van geld opnemen geschiedt volgens de commissie voor 90 pet. door middel van hypotheken, waarbij de boe renleenbanken de voornaamste rol spe len. Het aantrekken van geld van particu lieren, eventueel familie of kennissen (vee- en varkenshandelaren, winkelbe drijven) maakt de boer onvrij en-is vol gens de commissie geen ideale methode. Bij de bespreking van de vraag of het systeem der boerenleenbanken wel vol doende bevredigt, antwoordde de com missie, dat dit in het algemeen wel het geval is. De zekerheidsgronden zijn ech ter wel eens te zwaar. Voorste!len tot verbetering wilde zij liever aan de vergadering overlaten, om dat dit een vrij moeilijk probleem is. De voorzitter verklaarde in dit ver band dat een soepeler kredietverlening ter sprake zal komen bij de statutenwij ziging in de komende ledenvergadering van de plaatselijke boerenleenbank, waarop hij niet vooruit wilde lopen. Van de mogelijkheden tot kredietver lening door het borgstellingsfonds voor de landbouw wordt, naar het oordeel van de commissie, sporadisch gebruik gemaakt. De verlangde aflossingen zijn bezwaarlijk. De voorziter wees er in zijn toelich ting op, dat men deze gelegenheid in voorkomende gevallen toch niet onge bruikt moet laten. De commissie was tenslotte van oor deel, dat de landbouworganisaties het verantwoord opnemen van krediet door het gesproken en geschreven woord wel dienen te bevorderen, want goede voor lichting zal h.i. nuttig werken. Rapporteur en commissie werd dank gebracht door hun werk. Ziektekostenverzekering. Uitvoerig werd hierna gesproken over het stichten van een eigen ziektekosten verzekering, waarover in een vorige vergadering advies was ontvangen van een tweetal leden van de afd. Delden. Nadat de desbetreffende aantekeningen in de notulen nog even waren opgehaald gaf de heer Veneklaas Slots een korte uiteenzetting, waarbij hij constateerde, dat de vorige keer de animo reeds be hoorlijk groot was. Men heeft deze vrij ingewikkelde zaak in bestuursvergade ring en conferenties besproken, waarbij een deel van het bestuur voor een directe aanpak was en een an^er deel een her ziening van de statuten door de heer Gunst van de O.L.M. wilde afwachten. Er zitten nogal wat juridische kanten aan dit vraagstuk en men wil liever op een zekere basis starten. Gezegd kon worden, dat de kosten in de afdelingen die reeds een verzeke ringsfonds hebben, varieren van 28 tot 35 gulden per lid per jaar van 16 jaar en ouder en dat kinderen half geld be talen, Het betreft hier een z-g. lopende premie, die in de praktijk echter vrij constant is gebleken. Men kan het sys teem vergelijken met een veefonds. Van de kosten der medische behande ling moeten de eerste 25 gulden per per soon zelf betaald worden. Tandheelkun dige hulp en bevallingskosten zijn niet verzekerd, evenmin de kosten van bril len of brilleglazen. Wel het consult van de oogarts. Sanatoriumverpleging wordt ongelimiteerd vergoed. Er werden verschillende vragen ge steld- De heer Beijers wees er op, dat onder normale omstandigheden, gezien de verstrekkingen, een dergelijke ver zekering misschien wel mogelijk is, maar zijn ziekenfondservaring had hem ge leerd, dat er ook zeer grote risico's kun nen komen en dan kan men met de ge noemde premie's niet volstaan. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat de bestaande verzekeringen tot op heden geen financiële moeilijkheden hadden en de premies vrij constant wa ren. De eigen bijdragen (franchises) weerhouden de mensen om direct naar de dokter te lopen, zo werd opgemerkt. De heer Beijers wees er op, dat dit ook fatalen gevolgen kan hebben, die men later zeer zou kunnen betreuren. Medegedeeld wordt, dat degene, die op een of andere wijze reeds verzekerd is, direct lid kan worden, maar dat de contributieregeling pas ingaat bij het einde van de vorige verzekering. Er werd gepauzeerd om de leden in de gelegenheid te stellen het strookje met een voorlopige opgave in te leveren. Het bleek, dat de belangstelling van dien aard was, dat besloten werd het bestuur te machtigen de nodige maat regelen te nemen om zo nodig op korte termijn tot instelling van deze ziekte kostenverzekering te komen. Tot 1 mei zal men nog voorlopige opgaven kunnen inzenden. Uittreding, zo werd nog mede gedeeld, kan plaats vinden, nadat de financiële aansprakelijkheid was aan vaard. In Delden is men gestart met 22 ge zinnen; men telt nu 90 gezinnen met 400 verzekerden. Naar de ruilverkaveling. Tenslotte werd nog besloten in samen werking met de afdeling van de CBTB een excursie naar enkele ruilverkave lingsobjecten te maken. In overleg met de heer W. J. Pakkert van de Nederl. Heide Mij. was besloten Geldelaar, Ne- derberg (gem. Neede) en Beltrum te be zoeken, die vrijwel overeenkomen met een event, plaatselijke verkaveling. Vriezenveen is ook zeer interessant, maar anders dan Holten. Staande de vergadering gaven zich deelnemers op voor deze tocht, die op vrijdag 17 mei zal plaats vinden. Het is niet de bedoeling een grote toeloop te krijgen. Later kan men nog wel eens' 'n tocht ondernemen, verklaarde de voor zitter. Lagere landbouwschool. De heer H. Vosman, secretaris van het schoolbestuur der lagere landbouw school, las Lierna het jaarverslag voor van deze school. Zij telde aan het einde van het verslagjaar 51 leerlingen; 31 leerlingen heeft de school reeds met een diploma afgeleverd. Door het hoofd, de heer A. J. Snijders, werden diverse excursies georganiseerd. In het verslag wordt dank gebracht aan de voorzitter van het schoolbestuur, Mr. W. H. Enklaar, voor zijn veelvuldige bemoeiingen met dit onderwijs en aan de leerkrachten, de heren Snijders, Dou- ma, Smid en Bulsink. Nadat dank gebracht was aan de heer Vosman, werd voor de verkiezing van een lid van het schoolbestuur wegens 't periodiek aftreden van de heer E. Voor des een aanbeveling opgemaakt aan het hoofdbestuur met als candidaten de he ren E. Voordes en A. J. Pekkeriet. Met dank voor de opkomst sloot de voorzitter hierna de vergadering. Onder .igrote belangstelling 'heeft mej. J. F. Visscher woensdagmiddag afscheid genomen van bestuur, ouders, collegae en kleuters der Protestantse kleuterschool. Dit in verband met haar benoeming tot hoofd' van een Christelijke kleuterschool te Hardenberg. Na een inleidend woord van de voor zitter, Ds. J. H. Israël, bood Bertus Paal man zijn Juf een oorkonde aan en zon gen de kleuters haar een aardig lied toe, gedicht door één der leidsters. Mevrouw Rozendom kwam hierna naar voren, om .als tolk der ouders enkele hartelijke en welgemeende woorden van dank over te brengen: „Wij zijn u erg dankbaar voor alles wat u voor onze kinderen gedaan hebt en voor de liefde en zorg waarmee u ze steeds omringd hebt. Wij zullen dat niet licht vergeten". Zij bood namens de ouders een rotan- stoel. aan. waarin, naar ze hoopte, juf- frbuw Visscher veel vrije uurtjes door zal brengen. Nadat het officiële gedeelte even on derbreken was voor het gebruiken van een kopje thee met een versnapering, dankte mej. Arfman, mede namens haar collega mej. De Wilde, voor de prettige wijze van samenwerking en de steun, die ze steeds van mej. Visscher ontvan gen mochten. Ds. Israël liet in zijn afscheidswoord in het kort het verleden nog eens de revue passeren: „Toen u hier kwam stond het er met de Protestantse kleuterschool, in het bij zonder met de financiën, niet best voor. Maar aan uw initiatief en doorzettings vermogen en aan. uw liefde voor de kleu ter is het voor een groot deel te danken dat u hier een bloeiende kleuterschool achterlaat, met leerlingental, zoals de laatste jaren niet meer bereikt is. Hoe groot uw liefde voor onze kleuter school was, bleek vorig jaar, toe u, hoe veel u elders 'benoemd was, en ondanks de onzekerheid over de toekomst van de Protestantse kleuterschool, tóch 'hier in Holten bleef en ons niet in de steek liet". Ook Ds. Israël dankte mej. Visscher voor het vele dat zij voor de Holtense kleuters gedaan heeft en wenste haar ook in haar nieuwe omgeving Gods ze gen toe. ONTROEREND MOMENT. Hij bood namens het bestuur een aqua, rel aan, vervaardigd door een plaatse lijke kunstschilder. Een ontroerend mo ment was het, toen twee kleuters, Nel- leke Kooiman en Henk Schoneveld, in een opzegversje de dank van alle kleu ters overbrachten en hun cadeau, een theeservies, onder een doek vandaan to verden. Tot slot dankte, een eveneens ontroer de juffrouw Visscher, allen, die deze middag voor haar tot een onvergetelijke hadden gemaakt. DE BLOEMENSLINGERS ZIJN ER WEER. Nu de narcissen in bloei staan, worden in de bollenstreek weer de slin gers gemaakt, welke verkocht worden langs de wegen aan fietsers en autorijders. jrdani (ten h zijn g' de Het mei bee Gil konir aar o :erd. eren en. want inv elema VOOR „BETHANIË" Door leden van de CJMV te Holten (Dorp) zal op vrijdag 3 mei in gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek worden opge voerd het ernstige spel „De Rebel". Deze opvoering zal worden gegeven ten bate van „Bethanië". AFSCHEID BIJ HET CHR. ONDERWIJS In de hal van de School met de Bij bel aan de Boschkampstraat hebben j.l. dinsdagavond het schoolbestuur en het onderwijzend personeel met hun dames afscheid genomen van meester W. Groendijk, die met ingang van 1 mei a.s. werd benoemd tot hoofd van de Chr. Nat. School te Twijzelerheide (Fr.). De voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Teeselink, richtte zich in 'n korte toespraak tot de heer Groendijk en dankte hem voor alles wat hij gedu rende vijf jaar, die hij aan de school verbonden, was, had verricht. Hij be treurde hét vertrek van de heer Groen dijk, doch hij gunde hem de positie verbetering van ganser harte. De heer Teeselink wenste tenslotte de heer Groendijk en zijn gezin in hun nieuwe woonplaats Gods zegen toe. Namens het schoolbestuur bood de heer Teeselink een fraaie bureaulamp aan. Het hoofd der school, de heer J. Kroon, sprekende namens het perso neel, noemde de heer Groendijk een prettige collega en goed vriend, die met zijn vrouw altijd klaar stond om hulp te bieden waar hulp nodig was. Wij hebben met vreugde met U sa mengewerkt en over Uw werk hebben wij niets dan lof. In het bizonder denk ik aan Uw originele ideeën, op het ter rein van de handenarbeid. Veelal spron gen de werkstukken uit Uw klas in 't oog. Met hét aanvaarden van deze functie hoofd van een 4 mans-school heeft U een grote taak en een grote verant woordelijkheid op U genomen. Wij ho pen, dat het U als hoofd van de school wel mag gaan en dat de zware taak U voldoening mag geven. Moge Uw ar beid ten zegen zijn voor de jeugd van Twijzelerheide en schenke God U en Uw gezin Zijn zegen, zo besloot de heer Kroon, die namens het personeel een boekwerk van Prof. J. Waterink aan bood. Nadat de heer Groendijk, mede na mens zijn vrouw, had dank gezegd voor de vriendschap en hartelijkheid, die in de achterliggende vijf jaar werd on dervonden en tevens had bedankt voor de beide cadeaux, werd deze afscheids avond door de heer Teeselink met dank gebed gesloten. je rat nog is sn< ordar et wt iamë daar i sen z daara irokei wei iende sgroe van cale ommi opsta en. pop; Geboren: Johan Rinus, zv. F. J. en H. B. Jansen, Borkeld 69. Beren- dina Willemina Hendrika, dv. A. Goldstein en W. B. Broekhuis, Dijker- hoek 40 Ondertrouwd: Ch. M. Kissing, 24 jr.. wonende te Almelo, en C. Meijers, 22 jr., wonende te Holten. E. Stam, 23 jr.Lng ~i voor: jaans m de jonge al ste var Britse veld sen. 1 iordai zij, al mi land Nass i me i kw. I len h anter ophit ling aiet en J. G. Hulsman, 22 jr., beiden te Hol ten. BEVOLKING. Ingekomen: J. E. W. Bartnig en gezin, van Bogor naar Holterberg 26. C. P W. Lufting en gezin, van Surabaja naar Look 19. W. Brinks en gpzin, van Laren (Gld.) naar Holterbroek 53. Vertrokken: H. G. A. Jansen, v- Burg, v. d- Borchstraat 14 naar 's-Gravenhage, J. G. Kers, van Larenseweg 35 naar Rijssen. W. Groendijk en gezin, van Kolweg 32 naar Achtkarspelen. Ned. Herv. Kerk. Holten. Zondag april (le Paasdag). 8.30 uur-Ds. Is raël (zangdienst met medewerking van het kerkkoor) en 10.30 uur Ds. Israël. (In beide diensten paascollecte). Maandag 22 april (2e Paahdag) l(i uur Ds. Papineau Salm van Colmscha- te (Paascollecte). Dijkerhoek (le Paasdag). 10 uur Addink (Paascollecte). 2e Paasdag geen dienst. Geref. Kerk. le Paasdag half tien R. A. Hoogkamp en 3.30 uur Ds. Co- zijnsen van Hellendoorn. 2e Paasdag 10 uur Ds. R. A. Hoog kamp. Tijdens de Paasdagen is de collecte bestemd voor de Kas Alge meen Christelijke Doeleinden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: 1 broekschort, 1 wieldop auto, 1 blauw jongensjacket. Verloren: 1 padvindersriem, 1 paar da. mes-glacé's, 1 blauwe jopper, 1 zwarte tas met brood, 7 huissleutels, 1 Siamese kat. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten, tel. 352. Als het Pasen wordt, begroeten we 't voorjaar. Misschien wilt u dit heuglijk feit extra luister bijzetten, door er uw tafel van te laten getuigen. Wij hopen u met enkele suggesties en recepten te helpen. GROENTENSLA 300 gr. veldsla', 2 a 4 bosjes radije, 75 gr. gepelde walnoten, slasaus, 2 eieren. De sla en de radijs schoonmaken, was sen en klein snijden. De noten in stuk jes breken. Sla, radijs en noten vex-men- gen met slasaus. De sla garneren met plakjes hard gekookt ei. SCHOTEL VAN BOTERHAMWORST MET ROEREI EN SPINAZIE Voor de boterhamworst: 8 plakken boterhamworst van 25 a 30 g, boter of margarine, bloem. De plakken boterham worst door bloem halen en in hete boter of margarine bakken met het vel er om. Langzaam bakken, dan vormen zich bakjes. Voor het roerei: 3 eieren, 3 eetlepels melk, peper, zout, boter of margarine. De eieren met de melk, het zout en de peper los, maar niet schuimig, klop pen. De boter of margarine in een pan netje smelten. De eimassa hierbij gie ten. Telkens het laagje ei, dat zich op de bodem heeft vastgezet, losroeren. De pan van het vuur nemen, als er geen vloeibaar ei meer is. Het roerei over doen in de boterhamworst-bakjes. Voor de spinazie: Anderhalf kg spinazie, zout, be- schuitkruim of paneermeel, boter of margarine, zout. De spinazie uitzoeken, wassen en met aanhangend water en zout in 5 a 10 mi nuten gaar laten worden. De spinazie laten uitlekken. (Het vocht gebruiken voor soep.) De spinazie fijn hakken, te rugdoen in de pan en flink heet la ten worden. Het vocht bijbinden met foe- schuitkruim of paneermeel. De boter of margarine door de spinazie roeren. De boterhamworstbakjes met roerei en de spinazie samen op een schotel, schikken. Deze schotel kan gegeven worden met aardappelpuree. PAASPUDDING. Dit is 'n gladde chocoladepudding of puddingr'and mefëieren van maizena- pudding en custardsaus. Als vormen worden gebruikt 'n rijst rand of een vorm met een platte bo dem (een blikje of een pannetje) en eierdopjes of kleine gladde glaasjes. Geen plasticvormen gebruiken. Voor de chocoladepudding: een halve liter melk, 45 gr. (pl.m. 4 eetlepels) maizena, 20 g. (2 eet lepels) cacao, 40 gr. (2,5 eetlepel) suiker, een snufje zout. De vormen met water omspoelen. De maizena, suiker, cacao en het zout met iets koude melk tot éen glad papje roeren. De rest van de melk aan de kook brengen. Onder roeren het maizena- papje in de kokende melk gieten even laten doorkoken. De puddingmassa in de grote vorm gieten en koud laten worden. Voor de eieren (pl.m. 10 stuks): Een kwart liter melk, 25 gr. (2j^?ng( eetlepel) maizena, 12 gr. (1 eet lepel) suiker, pl.m. 2 theelepels vanillesuiker. Deze pudding of dezelfde wijze be reiden als de chocoladepudding. De warme maizenapudding in de -eierdop jes gieten en koud laten worden. Voor de custardsaus: Een kwart liter melk, 6 gr. (pl.m; een halve eetlepel) custardpoe der, 20 gr. (ruim 1 eetlepel) sui ker. Het custardpoeder met iets koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen. De suiker in melk strooien. De melk binden met 't custardpoeder en nog even aan de kook brengen. De saus laten afkoelen onder zo nu en dan roeren, zodat er geen vel opkomt. Het opdoen van de Paaspudding: De kanten van alle puddingen los maken. Een bord of glazen schaal om spoelen. De grote pudding keren. De eieren er omheen schikken. Bij 'n pud- dingrand kunnen enkele eieren in de opening geplaatst worden. De saus apart opdoen. Mo: ssem u de isi sti een lemer Russi :en e: Joden le di te c De I al ook reep joni Iwijn is de het prer lag. andse kreej orme tijen, hebt in, de g, de Zij nam ië, de ■lügei der zv a aar feit Arab ran f fe as Ier, i ing 2 !en e ie w 'atuur ing H ië, Sa elke is ziel zin war dat z Syris' in t n de uitee ëuürs hten t ech grote it. D< Matste

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2