it het plaatselijk parlement N" Praktisch Christendom In blijde Verwachting en m Jaarvergadering Chr. Oranjevereniging AGENDA De buizen schoon in den lande Dan Haraea-Gelei voor de handen Zang- en Muziekavond 12. Jaargang 9. ZATERDAG 23 MAART 1957. Verschijnt elke zaterdag. gangs. öaa- jaren 'ONti ikbar- HOLTENS NIEUWSSLA abonnementsprijs van die blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,JHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telef K 5J/8S - 2Si Adv.-prijs1.15 m.m. a contantf 2.Iedere m.m. meer 0.07 RING llo: 216 HELHUIZERWEG KOMT TOCIÏ AAN DE BEURT. SLECHT LICHT IN HET HOLTERBROEK. VOORZIENINGEN AAN DE U.L.O.-SCHOOL. zorg voor de verharding van de Hel- erweg was wel de voornaamste re- dat de vroede vaderen woensdag- d door burgemeester Enklaar bijeen epen waren. Deze verbetering moest hoewel zij gelijk gepland was met de arding van de Dorperdijk en de dopende Dijk, achterwege blijven we- het ontbreken van de nodige finan- ingsiniddelen. Een omstandigheid, die aand bevredigde, omdat de uitvoering dit reeds bestekklare werk als het voor het grijpen lag. voorzitter kon in deze vergadering er de verheugende mededeling doen, men een geldgeefster gevonden had, liet genoemd wilde worden, welke be was de gemeente per 1 april 1958 irlialve ton te lenen en dit bedrag in ,'orm van kasgeld reeds nu beschik te stellen tegen een rente van 5%. bedrag ad 150.000.kan in 1958 ien opgenomen tegen de dan gelden- ■entcvoet, maar er zal in elk geval z.g. bereidsstellingsprovisie verschul- zijn van 2*4 e rest van de kosten, welke ruim drie bedragen, zullen waarschijnlijk nrgemeester drukte zich op 'n vraag de heer Wansink zeer voorzichtig - door een reeffs toegezegde sub van de Cultuur Technische Dienst nen worden bestreden. raad ging op dit voorstel grif in laakte B. en W. bij monde van de Wansink wel zijn compliment voor djze, waarop zij deze zaak hadden b op te lossen, n n bral de heer Veneklaas Slots toonde zeer verheugd, omdat hij de aange- |29|nheid onlangs voorspeld had, dat nog wel twee jaar kon duren voor weg verhard zou worden. jA^erigens bevatte de agenda weinig ecfngrijke punten en maakten de leden de gelegenheid gebruik om talrijke enverpen bij de rondvraag aan de te stellen. 'g ^(re! D ingekomen stukken werd een oekschrift van de Fok. en Controle- igan n'»ing der N.V. Omefa, om hun con- de heer IJ. Hoekstra, - een wo- te verstrekken, voor kennisgeving 'e genomen, omdat deze aangelegenheid tot de competentie van de raad prati f°rt' maar en W. regardeert, m al en verzoek van de heer J. W. H. pan, om hem een subsidie in de kos- van de tegelverharding voor zijn roe winkelpand te verstrekken werd Deens afgewezen. au de heer H. Broekhuis zal een bij- Je worden verleend van maximaal wegens krotopruiming door 't wen van een nieuwe boerderij, an de heer W. Bosman werd een Kei grond in de Gaarden gekocht ƒ1845.—. VOORZIENINGEN U.L.O. SCHOOL. ien voorstel van B. en W. om 'n kre- toe te staan van 9.890.voor voor gingen aan de u.l.o.-school, o.m. voor opknappen van het gymnastieklo- J, dat als overblijflokaal voor pl.m. buitenleerlingen dienst zal doen, ont- !e de raadsvoorzitter de mededeling, de school als streekschool veel leer- ?en van buiten op moet vangen en tbet thans in gebruik zijnde lokaal "voor onvoldoende is, omdat men eer- g tot de bouw van een nieuwe school moeten overgaan en de plaats van de %e school bijzonder geschikt is voor stichten van een nieuw gemeente- e heer Jansen adviseerde geen dure bels, maar opklapbare tafels aan te tffen de 'heer Brands informeerde ngstellend waar de muziek dan zal ten repeteren. Voor dit laatste had foorzitter een oplossing in petto, maar de kookcursus, welke volgens de Wansink in het oude gymnastiek- ïal gegeven kon worden, zag hij deze niet. Pethouder Wegstapel meende, dat het Meer gaat om de fijne keuken, welke en wel bij particulieren kunnen wor- gegeven, maar de heer Soer zag in kookcursus een groter belang en Je de kosten van huisvesting daar- zo goedkoop mogelijk houden, 'aar aanleiding van een opmerking de heer Rietberg, dat de kinderen Okkenbroek in Markelo de land- whuishoudschool bezoeken, wees de gemeester op de z.i. onjuiste plan- van deze scholen in Markelo en ■hmen. Met een school in Holten, als delpunt, had kunnen worden volstaan, heer Wansink sprak zijn waarde ring uit voor het feit, dat steeds één van de u.l.o.-leerkrachten 's middags bij de overblijvende leerlingen aanwezig is. De ontruimingstermijn van een aan tal onbewoonbaar verklaarde woningen werd tot 15 april 1958 verlengd, terwijl de raad een garantie gaf voor de Bouw- kas van Ned. Gemeenten van 15.000. Aan de School met de Bijbel werd inge volge art. 101 der L.O.-wet een voorschot verleend' op de haar over 1957 toeko mende vergoeding van 14.003. GEMEENTESCHULDEN. Bij de rondvraag informeerde de heer Soer naar de benoeming van een schil der in gemeentedienst. B. en W. wilden hierover eerst in besloten zitting met de raad van gedachten wisselen,, zo deelde de raadsvoorzitter mede. De heer Soer was slecht te spreken over het feit, dat de afwerking van de nieuwe woningen in het complex Bosch kamp zo veel tijd in beslag neemt. Men moet het boete-beding maar eens gaan toepassen, zo oordeelde hij, want dit ge treuzel kost de gemeente wegens huur- derving geld. Over het uitbreidingsplan van de Hol- terberg zijn opmerkingen ontvangen van Ged. Staten, zo deelde de burgemeester op zijn desbetreffende vraag mede. Ter zake van de ingediende bezwaarschrif ten, gaan akkoord met hetgeen de raad heeft beslist. Er zal nog een voorstel aan Zwolle worden gedaan, alvorens deze zaak in de raad komt. De zandlader, die de heer Wansink voorstelde, kon nog niet worden aange schaft terwijl B. en W. nog niet willen ingaan op het maken van een omheining achter het voetbaidoel in het Sportdal, omdat de kosten ad 530.z.i. niet verantwoord zijn. Men wil zoals de heer Brands voorstelde maar eerst wachten tot het koren rijp is, om de schade eens te bekijken. (De goedkeu ring van de zandlader is inmiddels afge komen.) De heer Brands hield een pleidooi voor spoedige aanleg van een drinkwaterlei ding in de Waterhoek, waar het water zeer slecht is, terwijl de heer Lande- weerd 'n gevaarlijk eikenboom en struik gewas langs de Kwinteuweg verwijderd wilde zien. Ook de heren Veneklaas Slots en Rietberg hadden slechte wegen op hun programma staan, o.a. in Dijker- hoek en aan het begin van de Beuse- berg. SLECHT LICHT. De electrische stroomvoorziening van het Holterbroek is volgens de heer Dik kers onvoldoende en men heeft er heel slecht licht. Over de oorzaken en de re medie om het euvel te verhelpen liepen de meningen echter nog al uiteen. De heer Dikkers sprak van recht op reductie op de stroomkosten. De Voorzitter wees er op, dat het hier oorlogswerk betreft, waarmee men des tijds heel blij was, maar dat door het sterk toegenomen stroomverbruik nu on voldoende blijkt te zijn. Het G.E.B. heeft geadviseerd de electrische kunstmoeders enz. te vervangen door droogstralers in de kippen- en varkenshokken. Er zijn ech ter installateurs, die het G.E.B. aan hun laars lappen, zodat er installaties komen waar men geen kennis van draagt. Het bouwen van een transformator is momen teel niet veranwoord. De heer Klein Velderman meende, dat wel een gezamenlijke beperking kan wor den opgelegd, terwijl de heer Brands de moeilijkheden vooral toeschreef aan de vrij overvloedige verlichting van de kip penhokken. In de eerstvolgende vergadering van de lichtcommissie zal deze zaak ter sprake komen, zo beloofde de Voorzitter, waar mede hij de vergadering sloot. Donderdag 14 maart j.l. hielden de ver_ eniging „Schoolkring Espelo" en de Es- pelose Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst, welke werd geopend door de presidente van laatstgenoemde vereni ging, mvr. J. R. Wièrda-Postma. Voor deze bijeenkomst was uitgenodigd Mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede, die een lezing hield over „Donker Am sterdam". Deze avond is voor velen een zeer bij zondere geworden. Immers, Mej. Hoeken dijk heeft hier, op haar sobere manier, waarbij steeds de humor om een hoek kwam kijken, verteld over haar werk in donker Amsterdam, een werk van opoffe ring en onbaatzuchtigheid. Als onderwijzeres voor Indië om ge zondheidsredenen afgekeurd, heeft zij, met een pensioentje toen van f 8.per week, haar betrekking als directrice van 'n doorgangshuis voor meisjes er aan ge geven, om vrouwen, die geen enkele hand toegestoken kregen, daadwerkelijk te kunnen helpen. Zij zag zich door God hier toe geroepen. Daarom ging zij temidden van deze ongelukkige wonen, 's Nachts, als een an der heerlijk onder de wol kroop, trok zij er op uit, om mensen, die ze op haar weg zag, blaadjes te geven, tractaatjes, de Elisabethbode, of anderszins, waarbij ze ook altijd haar visitekaartje deed, waar op, behalve haar naam en adres, deze spreuk stond: „Want alzo lief heeft God ook U". Overdag zocht zij de vrouwen op, en hoorde dikwijls hun geschiedenis, waarbij bleek, dat het meestal de omstandigheden waren, die ze tot dit leven gebracht had den. Een heleboel van deze geschiedenissen heeft ze in een boek verwerkt. („Deze Vrouwdoor A. M. Hoekendijk. Uit gave J. N. Voorhoeve, Den Haag, f 2.90). Eén van die vrouw.en gaf geen toestem ming. 't Bleek, dat ze haar vader, die de schuld van dit leven droeg, vergeven had en daarom haar geschiedenis niet wereld kundig wilde laten maken. Aan deze zelf de vrouw offerde Mej. Hoekendijk bijna al haar spaarcenten, om haar te kunnen helpen een nieuw leven te beginnen. Zo heeft ze 25 jaar tussen die vrouwen geleefd, ze in huis gehad, waar ze moes ten tonen, wat voor werk ze konden ver richten, zodat zij hun een eerlijk ge tuigschrift mee kon geven, wanneer ze een nieuw leven wilden beginnen. Ook zocht zij ze op waar dit nodig was. Juist door deze omgang heeft ze veel onder vonden, maar ook veel geleerd, bovenal geduld. Omgekeerd is door haar werk, niet te vergeten door haar boek, er meer begrip gekomen bij de officiële instan ties, zodat ze terug kan zien op een vruchtbaar resultaat. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder, en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zalf olie zeep - shampoo, S f 5.90. Weten is gerust zijn. Nu wordt dit werk gedaan door maat schappelijk werksters en reclasserings- instellingen, waardoor Mej. Hoekendijk haar tijd kan geven aan samenkomsten en lezingen, om de mensen begrip bij te brengen voor wat voorkomen of hersteld kan worden. Het was voor de heer Wegstapel, als voorzitter van de ver. „Schoolkring Es pelo", geen moeilijke taak namens de aanwezigen zijn welgemeende dank uit te spreken voor deze mooie avond. Dinsdagavond 'kwamen de leden van de Chr. Oranjevereniging „Vreest God, eert de Koning" in jaarvergadering bij een in één der lokalen van de School met de Bijbel. De voorzitter, de heer J. Kroon opende deze vergadering met schriftlezing en gebed. In zijn openingswoord sprak hij er zijn spijt over uit, dat deze vergade ring juist samenviel met de muziek- en zangavond, die belegd werd door de Chr. Gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria". Hij wenste de aanwezigen een goede avond toe en sprak de hoop uit dat ook dit jaar op de hoogtijdagen in ons vors tenhuis, de vereniging zich weer in dienst zal stellen van de schooljeugd. In dankbaarheid willen wij ons vors tenhuis dienen en bezitten. Hierna las de secretaris, de heer Js. Beldman de notulen der vorige jaarver gadering en hij gaf tevens 'in het door hem op rijm gestelde jaarveslag 'n over zicht van de werkzaamheden in 't af gelopen jaar. De penningmeester, de heer H. J. Westerik, gaf vervolgens .een uitvoerig verslag over de financiën, waaruit bleek dat de vereniging over 1956 een batig saldo had van 30.89. De kascontrolecómmissie bestaande uit de heren W. Beldman en W. Rietberg, bracht bij monde van de heer Beldman verslag uit. Alles was in goede orde be vonden, zodat de penningmeester dé charge werd verleend. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren W. Rietberg en H. Nijkamp. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredenden, t.w. de he ren J. Kropn, Js Beldman en J. Beld man herkozen. In één vacature werd ge kozen de heer J. Elbersen. Bij het punt „bespreking feesten" werd 'n programma vastgesteld vrijwel gelijk aan andere ja ren. Op de verjaardag van H.M. de Ko ningin (dinsdag 30 april) zal 's mor gens met de kinderen feest worden ge vierd in gebouw „Irene". De kinderen zullen worden onthaald en enkele mooie geluidsfilms zullen vertoond worden. Als datum voor het te houden 'buitenfeest met de schoolkinderen werd vastgesteld vrijdag 6 september. Dit feest zal wor den gehouden in „Kalfstermanswedde". Nadat enkele prachtige geluidsfilms waren vertoond (o.a. de reis van het Koninklijk paar naar Amerika) werd de ze jaarvergadering door de heer Js. Beld man met dankgebed gesloten. LARENSE SCHOTSERS DANSTEN VOOR HONGAREN. Het spontane aanbod van de boeren- dansgroep „De Larense Schotsers" uit Laren (G.) om in het buitencentrum „Twenhaarsveld" een avond te komen dansen voor de Hongaarse vluchtelingen is bij de bewoners van hei bungalowkamp zeer in de smaak gevallen en de Hongaren hebben er zaterdagavond dan ook echt van genoten. Reeds de Gelderse boerencostuums met de knipmutsen der vrouwen en de hoge boerenpetten der mannen vormden een attractie, maar toen het gezelschap onder leiding van de heer G. Plekkenpol en op de harrnonicamuziek van. spölleman Jans Mossink begon te dansen waren de Hon garen enthousiast en was 't applaus niet van de lucht. Hun enthousiasme bereikte z'n hoogtepunt toen een aantal hunner werd uitgenodigd de „Hendrikusman" en de „Haoksebargen" mee 'te dansen. Dat waren vrolijke momenten waarin allen medeleefden, en die zich later nog enkele keren herhaalden. In de pauze .en na afloop dansten een viertal Hongaarse meisjes enkele natio nale dansen en liet ook een klein Hon gaars meisje enkele dansjes zien. De Larense Schotsers brachten een programma van 15 dansen, dat door de heer Beijers met een kort woord werd ingeleid. Behalve de reeds genoemde dan sen trokken in 't bijzonder de aandacht de „Paula", de Lucia-wals, de Vlegert, de Drejert, Riepe garste en de Bevrij- digsdans. Een van de Hongaarse mannen, Karl Posch. heeft het gezelschap zeer bedankt voor zijn komst naar Holten. Men had in Hongarije wel eens gehoord van de folk loristische Hollandse dansen, maar dat ze zo mooi waren heeft men achter het ijzeren gordijn niet kunnen denken. Zaterdag 23 maartGezellige avond Hol- tense Bestuurdersbond, met toneeluit voering door V.O.P. in zaal Maats. Zaterdag 23 maartUitvoering gemengde zangver. „Ons Genoegen" in de zaal van café „De Wippert". 2530 maart wordt hier ter plaatse de jaarlijkse Simavi-collecte gehouden. Maandag 25 maart: Modeshow Fa. E. Wonnink in Amicitia. Maandag 25 Maart: Stierenkeuring Zwartbonte veeslag, 's middags om 4 uur bij de K.I.stal. Dinsdag 26 maart: Jaarvergadering van de varkensfokvereniging Holten e.o. in café M. Kalfsterman. O.a. Lezing met lichtbeelden. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 27 maart: Ledenvergadering van de afd. Holten van het Ned. Roode Kruis. Donderdag 28 maart, 8 uur, in Irene: Vergadering Hervormde Vrouwenver eniging. 9 Vrijdag 29 en zaterdag 30 maart: Jaar feest C.J.M.V. „De Bouwers" in de Vrijdag 29 maart: Officiële opening nieu we gymnastieklokaal," 's avonds 8 uur. school te Espelo, aanvang half acht. Donderdag 4 april: B.B.-oefening in Holten. Vrijdag 5 april: Feestavond van de af deling Zuivel van de A.N.A.B. in café Maats, 's avonds 8 uur. Vrijdag 5 april: Filmvoorstelling van het Ned. Roode Kruis in Amicitia. Aan vang 4 uur en 8 uur. HEROPENING WINKEL JO SLOTMAN. Woensdagmiddag om 2 uur 'had de ope ning van de nieuwe 'kruidenierswinkel van de heer Slotman in de Oranjestraat plaats. Belangstellenden uit de kring van cliënten, vrienden en familie hadden zich voor de nieuwe winkel verzameld, toen burgemeester mr. W. H. Enklaar om pre cies 2 uur van de jongeheer Albert Slot man de sleutel ontving om de deur te openen. Burgemeester Enklaar hield ter gele genheid van deze opening een korte toe spraak, waarin hij herinnerde aan de ve le moeilijkheden die overwonnen moes ten worden om tot bouwen te komen. Hij wenste de familie Slotman van harte geluk met hun naar de eisen des tijds ingerichte winkel en het pand als ge heel dat een sieraad voor het dorp mag worden genoemd. Namens de Holtense Handelsvereniging werd het woord gevoerd door de heer E. Dikkers. Ook hij wenste de familie Slotman 'n 'goed zakendoen in dit mooie pand. De heer Slotman dankte met enkele woorden voor de goede wensen en hij bood burgemeester' Enklaar een doos si garen aan en mevrouw Enklaar-van Andel een doos bonbons. De familie Slotman mocht verder nog tal van gelukwensen in ontvangst nemen. Tal van zakenrelaties deden hun beste wensen vergezeld igaan van bloemen, zo dat de winkel een fleurige aanblik bood. Onder het genot vatn een kopje koffie en een glaasje bleef men enige tijd gezel lig bijeen. Een groep van ongeveer 20 Borkeldse huismoeders bood de heer en mevrouw Slotman een broodtrommel en een prachtige vaas aan. Buren van de familie Slotman boden een enveloppe met inhoud aan. Zeer velen kwamen in de loop van de middag een kijkje nemen. SIMAVI-COLLECTE In de week van 25 tot 30 maart zal de jaarlijkse Simavi-collecte gehouden worden in Holten. De opbrengst van deze inzameling zal in de eerste plaats worden aangewend voor de bestrijding van de kindersterf te op Nieuw-Guinea. Buiten de grote stadscentra is het sterftecijfer helaas erg boog. Een foutieve verzorging van het kind en onkunde op het gebied van de hygiëne zijn de voornaamste oorza ken van het leed. Door doktoren en zusters moet veel voorlichtend werk worden gedaan. Meer kampongverzorg sters moeten worden opgeleid en meer consultatiebureaux en moedercursussen moeten worden opgericht. Het plaatselijk Simavi-comité doet 'n warm beroep op de harten en beurzen van de burgerij. Helpt allen mee om deze Simavi-collecte te doen slagen. Laat Nederland daadwerkelijk tonen, dat het lot van de zieke Papoea-kin deren ons ter harte gaat. Geen welvaart daar zonder een goede gezondheid. Geeft allen naar vermogen bij de ko mende collecte! GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 22, Holten, tel. 352. Gevonden: 1 plaatje hard board met lampjes; 1 bouvier; 1 regencapuchon; 1 jongensjasje; 3 groentenkisten1 steun zijschot auto; 1 autowieldop. De vele luisteraars uit Holten en om geving, die dinsdagavond j.l. gevolg 'gege ven hebben aan de uitnodiging tot bij woning van de zang- en muziekavond in de gereformeerde kerk te Holten, heb ben daarvan ongetwijfeld geen spijt ge had. Wij menen dit gevoeglijk te mo gen concluderen uit de vele spontane re acties, die het bestuur van de Chr. Gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" dien aangaande heeft ontvangen. Tot oordelen bevoegde luisteraars héb ben webswaar de opmerking gemaakt, dat de uitvoering van alle programma nummers niet geheel onberispelijk was; het neemt niet weg, dat de avond een groot succes mag worden genoemd. Allien, zo wel de uitvoerenden als 't opgekomen publiek hebben daaraan mee gewerkt. De opstellers van het program ma hebben er goed aan gedaan enkele samenzangnummers op te nemen. De aan wezigen 'hebben dit kennelijk zeer op prijs gesteld. Zodoende werden zij ac tief betrokken bij de uitvoering. Is normaliter een daverend appilaus het bewijs, dat een programmanummer in de smaak is gevallen, appiaudiseren is bij een uitvoering als deze uiteraard niet op zijn plaats, ditmaal betrachtte het publiek een grote stilte, zeer tot te vredenheid van de uitvoerenden. De avond werd 'begonnen met samén- zang van Psalm 98 vers 1 en 3. Nadat de voorzitter van „Soli Deo Gloria" de heer J. Wiggers, in gebed was voorgegaan, sprak hij een 'kort openingswoord. Hierna kreeg de organist Fei'ke As- ma ..gelegenheid voor het uitvoeren van een tweetal orgelsub, in.'l. voorspel en koraal psalm 68 van Jan Zwart en ada gio en allegro uit concerto X van G. F. Handel. De wijze waarop de heer Asma deze nummers ten gehore bracht was werke lijk magistraal. Eerstgenoemde uitvoe ring 'dit werk geniet bij het publiek wellicht meer bekendheid maakte grote indruk op de aanwezigen. Het koor zong vervolgens met orgel begeleiding van de heer Asma Gezang 143 (Op bergen en in dalen) .gevolgd door het gezamenlijk zingen van ^Gezang 121 vers 1, 2 en 3 (God roept ons broe ders tot de daad). Nadat de heer Asma een kleine fanta sie over bekende melodieën had ge speeld zong Riek Bolink-Landeweerd met begeleiding van de heer Asma: „De vreemdeling, van Galilea" van C. M. Morris en „Ghij badt op een berg al leen" van Rennes. Beide liederen werden prachtig ge zongen en de begeleiding was liefelijk. De heer Asma speelde vervolgens neg het bekende Largo van G. F. Handel en besloot met een „Liedfantasie" van Jan Zwart. „Sob Deo Gloria" zong tenslotte nog „Hallelujah" uit „The Messiah" van G. F. Handel en ..Vertrouwen in Gods Woord" van J. S. Bach. De heer Wiggers bracht in een kort Slotwoord dank aan aben die -aan het welslagen van deze avond hun mede werking gaven en eindigde met dank aan God, nadat nog gemeenschappelijk staan de was gezongen Gezang 132 vers 1 en^ 6 (Wij loven U, o God, wij prijzen uwen' naam).

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1