Ouderavond Dorpsschool BURGERLIJKE STAND fes® Illf AGENDA Huidgenezing I 11. Jaargang 9. ZATERDAG 16 MAART 1957. Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,JIoltena Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 2.Iedere m.m. meer f 0.07 Hol' RKS1 'TEN, -.EN ras frai )p maandag 11 maart j.l. was de hal i de openbare school in het dorp om m half acht geheel gevuld. Ongeveer [volwassenen en 50 kinderen hadden KEn' i plaafs ingenomen, toen de voorzitter 1 ■oudercommissie, de heer H. Soer, de nieii jenkomst opende. Hij sprak er zijn schap over uit dat zovelen aan de roep tot bijwonen van de ouderavond tlJSS'i0Or hadden gegeven, heette allen har- Ijk welkom, doch in het bijzonder de gemeester, de heer Knoop (spreker r deze avond), het bestuur van de af- ing van Volksonderwijs, het bestuur Oranjevereniging, het oud-school- d de heer HJ.A. Koldeweij met zijn tgenote en de aanwezige oud-ouder- ainissieleden. De heer Soer herinner- er aan dat men in vroeger dagen soms ienbeinjet meer dan een twintigtal per- in bij elkaar was geweest op derge- ;e bijeenkomsten en attendeerde op de jrme vooruitgang, mede een gevolg meer aantrekkelijke programma's, iierna gaf hij de leiding over aan het f 1 4oolhoofd, de heer B. H. Brouwer- ÜLL: De kinderen op het podium. nmiddels stonden een achttal leerlin kant en klaar achter het gordijn, op podium, om het toneelstukje „De hof- van Koning Boudewijn heeft een pperdag" op te voeren. Als spelers [geerden Henk ten Dam (koning Bou- ïbrui F^' ^PP*e Voordes (lakei), Gerrit ™r (lakei), Sietze Meinsma (hofnax-), Paalman (dokter), Alle Klein Vel- man (raadsheer, Gerrit Wansink ikker) en Willemien Kevelam (accor- jniste). De rollen werden uitstekend gekend, iat er practisch niets te souffleren 1. De jeugd verdiepte zich geheel in Holtespel* zodat allen zeer genoten van UISH er sti i der.- stuk. De koning had een zeer been was danig uit zijn humeur. Niemand agde er in hem weer op te vrolijken de hofnar, die haastig van zijn reis lens de snipperdag terugkeerde. Ie costuums completeerden het fleu- spel, dat met luid applaus werd be- 'f 18fd LA£ onderwijzeressen W. E- Wolters J. H. Wolters oogstten succes met dit met deze kinderen. De heer «uwer dankte haar en de leerlingen ook hartelijk voor alle moeite. verandert de jeugd, zowel lichamelijk als geestelijk! Daarom moeten wij onze kinderen niet opvoeden voor de wereld van gisteren, maar voor die van mor gen. In de veranderde wereld is veel af leiding. De jeugd kan overal naar toe en ze komt met schier van alles in aan raking. De degelijke opvoeding ontbreekt in het jachtige leven en aan geld heeft men schijnbaar geen gebrek. De zaterdagnacht wordt zo lang uitgebuit dat men de zondagmorgen nodig heeft om uit te slapen. Zo komt de kerkdienst in het gedrang en raakt bij velen in het vergeetboek. Het woord „gymnastiek- uitvoering" wordt met kleine letter ge drukt en de woorden „bal na" zeer groot, want dat is het voornaamste- De heer Knoop kan zelf ook wel dan sen, maar hij toornt tegen het feit, dat men de accenten gaat verleggen. De jeugd schijnt weinig inspanning te pre fereren. Ze wil lawaai, drukte en heeft behoefte aan keet trappen. Wat is hiervan de oorzaak? De ouders! Ouders, weest gewaarschuwd! Wat gij zaait, zult gij oogsten. De moeders kun nen zich zo in de make up zetten, dat haar zoons er tenslotte door geprikkeld kunnen worden. Hoe is het mogelijk, zegt spreker, dat men in de pers kon lezen tijdens het rijverbod op zondag, dat men zich verveelde. Is het geen schande dat het gezin alleen een par keerplaats voor de nacht is bij velen? Waar blijft de gezelligheid? Niet het lekkers is doorslaggevend, maar de sfeer in het gezin. Deze sfeer is weg- Is het een wonder, dat de jeugd elders aflei ding zoekt en keet gaat trappen? En de verleiding in de wereld is groot. Het enig juiste opvoedingscentrum is het gezin, met als verlengde daarvan de school. De goede opvoeding heeft sfeer nodig. Radio, televisie, bioscoop enz. hinderen een goed gezinsleven, waar rust, vrede en liefde vanuit gaat. Niet dat de moderne uitvindingen op zich zelf kwaad zijn. O, neen, maar men moet er niet ondergeschikt aan worden. Hebt toch de moed om ook eens neen te zeg gen als een der huisgenoten de „maart se katten" uit de radio laat krijsen- Waar zijn de ouders, die-nog gezag over hun kinderen uitoefenen? Waar is de band die tussen ouders en kinderen groeit in „De hofnar van koning Boudewijn had een snipperdag." Nu werden er stembriefjes rondge- elu, terwijl meteen gelegenheid werd boden om schriftelijk vragen te stel- De heren H- J. Beltman, Jhr- A. G. a Coeverden, W. Veltkamp en Joh. blink namen zitting in .t stembureau. Een veertigtal jeugdige zangers vulde tpodium en zong onder leiding van de sr Brouwer een paar meerstemmige «djes. De kinderen zongen zuiver en ol overgave. De driestemmige „Wild ing" van Vondel werd vooral zeer ge tordeerd. De aanwezige kinderen wer- B getrakteerd op een reep chocolade i verlieten de hal, nadat ze de raad idden ontvangen zonder dralen hun lis op te zoeken. ïierna kwam het verslag van de pen- igmeester der ouderkas, de heer W- itkamp, aan dc orde. De inkomsten boegen over 1956 f394.08, terwijl er 137.30 was uitgegeven. Een batig sal- 'van f 156.78. De heren G. v. d. Bos C. v- d. Bovenkamp belastten zich erop met het nazien van het afgelopen •ekjaar en zullen t-z.t. hun bevindin- in kenbaar maken. Karaktervorming. De heer M. Knoop, leraar in de paeda- 'giek te Deventer, kreeg thans het pord om zijn rede over „Karaktervor- in school en gezin" te houden- Met grote aandacht werd deze begaaf- i spreker beluisterd. Spreker begon met te zeggen zeer ge- 'ffen te zijn door het prachtige school- bouw, waarin zovelen bij elkaar wa- Waarlijk, Holten is geen achterlijk 3rP en wat de kinderen presteerden ge- "gde van een goede opvoeding. De wereld verandert. En daardoor de sfeer der liefde? En hoe belangrijk is 1 Cor. 13. Leert elkander in het gezin toch verdragen. De liefde verdraagt alle dingen door een positieve levenshou ding. Spreker kwam in een gezin tijdens de maaltijd, waarbij de oude opa niet tij dig klaar was. De opgeschoten zoon ont zag zich niet alvast maar een sigaret te draaien en op tè steken inplaats van rustig te wachten tot grootvader klaar was. De sfeer, de achting, het goede voorbeeld, dat rijk is aan liefde en be moediging, ontbreekt. En als wij elkaar de hand niet reiken, dan gaat het mis, hier en elders. De jeugd loopt dan rond jes in de stad, gaat naar bioscoop of dancing. Laten we toch de waardevolle dingen hoog houden en 't huwelijk zien als een sacrament. Ook moet men de kinderen opvoeden tot geloof. De eeuw enoude waarden gaan verloren als liet gezin niets meer betekent- Sommigen noemden spreker wel ouderwets. Hij neemt dit niet. Hij is antiek. Het antiek is mooi, heeft waarde. De school heeft een grootse taak, doch deze kan weer teniet gedaan worden door de slechte invloed van het gezin. De school moet de kinderen leren wer ken! Hard werken en geen verwennerij. Op wat de kinderen hier gaven van avond was gerepeteerd en gerepeteerd, tot het af was, aldus de heer Knoop. Dat is belangrijk. Er werd iets bereikt door volharding. Het verharden is ook fout en een positieve opvoeding is de juiste. Een neutrale school bestaat niet- In artikel 42 van de onderwijswet ligt een geloofsopdracht. Opvoeden tot chris telijke deugden. Spreker waarschuwde nog sterk tegen z.g. wensopvoeding, die hij uitvoerig belichtte. Contact tussen school en gezin noem de hij zeer belangrijk. Ouders, staat achter de onderwijzers. Dat is toch zo heilzaam bij de opvoeding! Leert de kin deren de arbeid in werkleeftijd. Gewent hen zich te houden aan de „spelregels". Dat ze ook leren „staan in de vrijheid". Dat ze geloof ontvangen voor het leven, opdat zij in een wereld zullen staan, waarin liefde, verdraagzaamheid en vre de de boventoon voeren- Aldus besloot de heer Knoop zijn voor de vuist gespro ken indrukwekkende rede, die een uur duurde. Gaarne had men hem langer gehoord. Tijdens de pauze werd chocolademelk met biscuit gepresenteerd. De verloting, gehouden om onkosten te dekken en de ouderkas aan te vullen, bracht f 151 op. Mededelingen. Na de pauze deelde de heer Veltkamp de uitslag der verkiezingen mede. De aftredende oudercommissieleden, de he ren J. H. Paalman, H. J. Schorfhaar en H. Soer, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen- Zij aanvaardden hun herbenoeming. In de plaats van de heer J. Brinks, die wettelijk niet her kiesbaar was, koos men de heer G. J. Jansen. De heer Brouwer sprak over school reisjes en in het bijzonder over 't duur der worden van de spoorreis per kinder- trein naar het westen. Toch zal men dit jaar trachten deze leerzame en mooie reis te maken. De oudercommissie der Dorpsschool en het. bestuur van Volksonderwijs heb ben gezamenlijk een kleuterschool aan gevraagd. Hoewel dit niet vereist was is toeh nagegaan hoeveel kinderen per nieuwe cursus zullen komen. Er zijn zo veel handtekeningen, aldus spreker, dat er een school met 3 lokalen gebouwd mag worden, waarbij de beide onderwij zeressen beschikken kunnen over twee leslokalen en een speellokaal. Beantwoording vragen. Gevraagd werd naar de wenselijkheid en de mogelijkheid om een geluidspro jector aan te schaffen- De heer Brou wer zegt dat men hier over 2 filmtoe stellen beschikt, namelijk één voor strips en één voor bewegend beeld. Voor festi viteiten en ouderavonden zou een ge luidsprojector goede diensten kunnen bewijzen, doch men moet dure films blij ven huren. Hij wil een en ander liever later eens doorspreken met personeel en oudercommissie. Is de openbare school neutraal? De spreker van de avond zei reeds in zijn voordracht van niet. Neutraliteit in de opvoeding is niets, zegt de heer Brou wer. Bij meei'dere gelegenheden heeft in het verleden een minister van onder wijs laten blijken dat er van neutraliteit geen sprake behoeft te zijn. Wij mogen onze overtuiging gerust uitspreken. Echter gebiedt ons de naastenliefde an dersdenkenden niet in hun overtuiging te kwetsen. Zo is het juist en goed. Hoe staat het met de godsdienst? Er wordt in alle klassen namens en on der verantwoordelijkheid van de kerke- raad der Hervormde Gemeente weke lijks bijbelles gegeven door samenwer king van enige leerkrachten en een pre dikant. Het volgen der lessen is niet verplicht, maar 99 neemt er aan deel- Kan men op grond van de Doopbelofte zijn kind aan de openbare school toever trouwen? In de doopvragen gaat het bij de derde vraag om een antwoord die een belofte in zich sluit. Men belooft het kind als het tot zijn verstand zal ge komen zijn, in de Christelijke leer te onderwijzen naar zijn vermogen. Ook kan men hem doen of helpen onderwij zen. Vroeger durfden sommigen bewe ren, doordat ze meer wilden lezen in de doopbelofte dan er in staat, dat men op grond van een en ander zijn kind niet naar een openbare school moest zenden. Die tijd is zo goed als voorbij. De doop- ouders moeten dit onderwijs zelf geven, of zich laten helpen bij deze taak. Dit laatste kan op verschillende manieren! Zijn alle Hervormde predikanten voor bijzonder onderwijs? neen, zegt de spreker, zeker niet. Velen distancieren zich van beide schooltypen en willen trachten herder van de gehele gemeente te zijn, in plaats van zich te scharen achter een deel. In sommige kringen ziet men de school te veel als kerk. De school is er meer voor de opvoeding tot men sen. Breng ze samen, van alle gezind ten, om ze voor te bereiden op hun plaats in de maatschappij- Kunnen men sen die opgevoed werden op openbare scholen goede Christenen worden? Voor beelden getuigen ervan. Huldiging oudercommissieleden- In alle stilte waren er plannen ge smeed om 2 oudercommissieleden te hul digen op deze avond. De voorzitter, de heer H. Soer, was al 25 jaar in functie en zijn collega, de heer J. Brinks, 24 jaar. Niet velen brengen het zo ver. Daar de heer Brinks geen kind meer op De oudercommissieleden J. Brinks en H. Soer (v-l.n.r.) school heeft, moest hij hedenavond af treden. Burgemeester Enklaar sprak als eer ste de beide heren toe. Het komt niet vaak voor, aldus de burgemeester, dat iemand 25 jaar, resp. 24 jaar deze func tie bekleedt. De taak van oudercommis sielid is zeker door de hier in Holten heersende schoolstrijd een zware taak. Veel tijd en energie werd en wordt er van beide heren gevraagd, maar niets v/as hen te veel in deze lange tijd. De heer Soer blijft nog drie jaar in functie, de heer Brinks treedt af, maar zal toch voorzover mogelijk nog alle krachten geven voor de school- De burgemeester brengt beide heren namens gemeentebestuur en ouders hartelijk dank voor al hun arbeid. Hierna spreekt de heer H. J. A. Kol deweij. Vele jaren heeft hij als school hoofd met de beide heren mogen samen werken om propaganda te maken voor de O.L. school en daardoor de in vele kringen heersende misvattingen om trent deze school te doen verdwijnen. Vaak zijn de heren samen op huisbe zoek geweest, wanneer daartoe aanlei ding bestond. Namens de Holtense Oran jevereniging biedt hij de heer Soer een boekwerk aan en de heer Brinks een enveloppe. Namens de afdeling Volksonderwijs, die steeds veel contact had met de oudercommissie, biedt hij de heren een foto in kleur aan van het prachtige nieuwe schoolgebouw. Hierna spreekt Mevr- Wansink-v. d. Brink namens oudercommissie en ouders en ze'laat haar dankwoorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud na mens de oudercommissie, terwijl na mens de ouders de heren Brinks en Soer ieder een fraai polshorloge wordt aan geboden, terwijl de dames elk een prach tige pendule ontvangen. Desgewenst mogen ze ook iets anders kiezen. De heer Brouwer spreekt de beide ju bilarissen hierna nog toe namens het personeel. Hij heeft alle waardering voor hun ijver en paraatheid voor de school. De onderwijzeressen, Mej. Wolters en Mej. Tjepkema, bieden hierop de dames Soer en Brinks een mooie schaal bloe men aan, terwijl de heren ieder een doos fijne sigaren ontvangen. Dan klinkt er plotseling „Lang zullen ze leven" en de aanwezigen doen spon taan mee. Er klinkt driewerf „Hoera!" De heren Soer en Brinks beklimmen achtereenvolgens het podium en spreken woorden van dank tot allen die 't woord voerden en tot alle aanwezigen. Ze blik ken terug en zijn zeer getroffen door de spontane hulde die voor beiden een ver rassing was. De prijzen van de verloting worden getrokken door de heer Brinks, terwijl zijn jubilerende collega ze door de zaal bezorgt. De ouderavond wordt hierna gesloten. HOLTEN Geboren: Mercellinus Jozeph Maria, zv H. Voorveld en J. M. Kloppenberg, I-Iolterberg 58. Jan, zv W. ten Velde en F. F. Wilmerink, Oranjestraat 2. Ondertrouwd: C. Sprokkereef, 27 j., en H. J. Slotman, 23 j., beiden wonende te Holten. E. Barta, 68 j., en V. Szabo, 58 j., beiden te Holten. Gehuwd: G. J. Manenschijn, 23 j., wo nende te Holten, en J. E. van der Wal, 23 j., wonende te Deventer. G. H. Klein Teeselink, 26 j., en J. H. Barvelink, 24 j., beiden wonende te Holten. BEVOLKING. Vertrokken: G. J. Manenschijn, van Holterbroek 9 naar Deventer. H. Ch. G. Geway en gez., van Holterberg 26 naar Hengelo (O.). MILITAIRE OEFENINGEN OP KOMST Er ziju belangrijke militaire oefenin gen op komst, dat blijkt uit de voorberei dingen, welke nu reeds een week getrof fen worden door de verbindingsafdeling van het le Legerkorps te Apeldoorn. Er worden vanaf de IJssel 'tot in Duitsland, zo werd ons verteld, een groot aantal ver. bindingen aangelegd. Plaatselijk is dit te constateren door het groot aantal dra den en kabels, dat door ons dorp loopt en aan de huizen en lichtmasten is opge hangen. In Kalfstermansweide komen deze draden samen en daar zijn enkele tenten opgesteld, terwijl voor het gebouw Rehoboth in de Stationsstraat de aan duiding „telexkamer" is opgesteld. Deze oefening zal, zo valt uit verschil lende uitlatingen' op tè maken, niet met grootscheepse troepenverplaatsingen ge paard gaan. Alles blijft op z'n plaats, zo werd ons ter bevoegder plaatse medege- deéld, maar er zal nog een officieel com muniqué worden uitgegeven, zodra de oefeningen een aanvang nemen. Dit zal vermoedelijk maandag 18 maart zijn. Er zijn talrijke logies besproken voor offi cieren en onderofficieren, die alle hotels in onze plaats gedurende de oefening zul len bezetten. Ook van verschillende ge bouwen zal gebruik gemaakt worden, zo dat er veel vergaderruimte wegvalt. Er zullen ook buitenlandse officieren aan de oefeningen deelnemen, zo wordt ver klaard, waaruit zou kunnen worden afge leid, dat zij gehouden worden in N.A.T.O.- verband. Er is zelfs sprake van, dat enkele ter reinen in en om ons dorp worden inge richt voor de landing van helicopters. Zaterdag 16 maart: Verwerping café „De Wippert" (zie adv.). Maandag 18 maart: Ouderavond van de u.l.o.-school in Amicitia. Maandag 18 maart: Bijeenkomst C.H. jongeren in hal school met de bijbel, 8 uur. Spreker: Dr. D. F. van der Mei over: „De Europese eenwording". Maandag 18 maart: Bijeenkomst Jonge Kerk consistoriekamer N.H. Kerk. Spreker de heer Spruit, over: „Waar om moeten wij waakzaam zijn?" Dinsdagavond 19 maart: Zang- en Mu ziekavond in de Geref. Kerk, met mede. werking van de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", Riek Bolink-Lande- weerd, sopraan, en Feike Asma, orgel (zie adv.). Dinsdag 19 maart: Vergadering jonge ren Alg. Belang en V.D.D. in hotel Holterman, 7.30 uur (zie adv.). Dinsdag 19 maart: Consultatiebureau Groene Kruis in consistoriekamer Ge reformeerde Kerk. Dinsdag 19 maart, 7.30 uur: Vergadering Hervormde Vrouwenvereniging Dijker- hoek in gebouw „Bethanië". Woensdag 20 maart geen C.J.V.F. Woensdag 20 maart, 2 uur: Opening nieuw winkelpand van de fa. Slotman, Oranjestraat, door burgemeester mr. W. H. Enklaar (zie adv.). Vrijdag 22 maart, 7.45 uur: Dropping met C.J.M.V. Zaterdag 23 maart: Gezellige avond Hol tense Bestuurdersbond, met toneeluit voering door V.O.P. in zaal Maats (zie adv.). Zaterdag 23 maartUitvoering gemengde zangver. „Ons Genoegen" in de zaal van café ,De Wippert" (zie ad.). Maandag 25 maart: Modeshow Fa. E. Wonnink in Amicitia (zie adv.). Maandag 25 Maart: Stierenkeuring Zwartbonte veeslag, 's middags om 4 uur bij de K.I.stal. Dinsdag 26 maart: Jaarvergadering van de varkensfokvereniging Holten e.o. in café M. Kalfsterman. O.a. Lezing met lichtbeelden. Aanvang 7.30 uur. Vrijdag 29 en zaterdag 30 maart: Jaar feest C.J.M.V. „De Bouwers" in de school te Espelo, aanvang half acht (zie annonce). Puistjes verdrogen door Purol-poeder

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1