BESTEDINGEN BEPERKEN MET 700 MILJOEN Produktiviteits-bevordering geen mode, maar noodzaak Hogere vergoeding eigenaars- lasten tot 1959 geblokkeerd ii U i iifiyn fend Regeringsvoorstel aan Tweede Kamer: Melk, brood en PTT duurder; omzetbelasting omhoog BO£R ij bij f naaltijc k end ïreiditij 'el voo: ins nie n opge 'ijst- £en(j gemaakt. In een nota, die aan de Tweede Kamer gezonden is en die mkbar ondertekend door alle ministers, is een aantal maatregelen aangekondigd, e in wezen niet zwaarder zijn dan die destijds door de Sociaal Economische aad (SER) aan de regering zijn voorgesteld. De SER kwam tot een totale jperking van 700 miljoen gulden: ruim 2 percent van de bestedingen. De De regering heeft haar programma voor een beperking van de bestedingen .on vat blokjes micelli gering vraagt offers van jaarlijks ongeveer 755 miljoen gulden. Hierin zijn :nst pe. :out. wortel en we es snij. jjonsument betaalt 6.8 percent meer de pre; ïinutec leuren iv üe op het einde van 1957 met 6.8 per- miCdt ,„llon 7in'n k bren- :s late ?n me; ïuskaal eende- ent gestegen zullen zijn. rit de bestedingsnota kan worden af- 5 eleid: Ie MELKPRIJS zal midden 1957 met 0 cent per liter gestegen zijn; TARIEVEN van P.T.T. zullen ver- oogd worden p het einde van dit jaar zullen de srijzen van BROOD (theoretisch met Dp he! >or de .00 gr. gr. (2 30 gr. per oi me om veimg iskaat lletjes opzet- at hij tel er >evoe- nhou- lit de snij- oeren kook- m aan nieuw saus men- igrepen de reeds doorgevoerde verhoging van benzine, gedistilleerd en suiker in tezamen 60 miljoen gulden. CONSUMENT zal als gevolg van de igeringsmaatregelen prijzen betalen, >1/ ji "J4"»" v - 2 dl i,4 cent per brood) en SUIKER (met maca- eent per kg0) moeten stijgen. 3ter o! jj tarieven van de OMZE'TBELAS- bloenifi^G zullen worden verhoogd, out, zc Jderij- 100 miljoen gulden extra [en, de vennootschapsbelasting b®? I BEDRIJFSLEVEN zal zich op de >an d- wlgende wijze moeten beperken: ïeutjes masse :ens er De rhaiffl ?n (het lijder,), over- ie investeringsaftrek wordt tot eind 957 opgeschort; Ie vennootschapsbelasting zal met 4 mnten (100 miljoen gulden) omhoog yerheid bezuinigt 300 miljoen JK en GEMEENTE moeten zichzelf volgt beperken: een bezuiniging voor het rijk van meer 200 miljoen gulden; een beperking van de uitgaven van de gemeenten met 100 miljoen gulden. Landbouw krijgt 200 miljoen LANDBOUW zal volgens de re- jfringsplannen zijn wensen en ver- angens zien ingewilligd voor een be drag van in totaal 200 miljoen gulden. Hiervan kunnen de lonen van de land arbeiders worden verhoogd, en kan 'n hogere vergoeding gegeven worden «oor de eigenaarslasten en kan voort aan de handenarbeid van de boer en zijn meewerkende gezinsleden verre kend worden in de kostprijzen van de landbouwprodukten. Suiker nog iets duurder Met de afschaffing van de consumen- Larga- Subsidies op melk en suiker is een idrag van 75 miljoen gemoeid. De sub- idie op suiker werd reeds 1 januari af schaft. Bovendien zullen de nieuwe aatregelen voor de landbouw en de sstprijsstijgingen over 1956 gevolgen tbben voor de consumentenprijzen, aarmee is een bedrag van 95 miljoen moeid, zodat de consument uiteindelijk iermee 170 miljoen te zijnen laste zal rijgen. of in kken. edek- over hun ;taan aders ,t het ech oden, in de 0 ge- chre- 1 het estig tel- was lerde men- Smii eis je i ge- ptre- ge- Lelijk Zui- oord üeel- 2Ugd igen, wij- )eel- 'n Aanzienlijke prijsstijging voor drink- elk (tien cent) en een minder belang- r ke prijsverhoging voor brood en suiker illen het gevolg zijn. De regering wil de invoering van deze maatregelen kening houden met het verzoek van de SR om de geleidelijkheid in die mate betrachten, dat hel prijseffeet voor '57 helft zal zijn van de uiteindelijke ver eng. Per eind 1957 zou er, aldus becijfert regering, uit al haar maatregelen 'n ijging van de kosten van levensonder- oud voortvloeien ten bedrage van 6.8 ercent. Afgezien van de loonsverhoging Er compensatie van de huurverhoging juli en de verhoging van de landar- eiderslonen zouden tegenover deze prijs- jen geen verdere loonsverhogingen Èenen te worden gesteld. Dit behoeft iet tot een volledige bevriezing van de uidige toestand te leiden, aldus meent de egering. Er kunnen verbeteringen van oonsystemen tot stand gebracht worden, ie niet tot een kostprijsverhoging lei- ion maar wel een hoger verdiend loon mogelijk maken. Ook zal de regering geen aanleiding zien om gevallen van duide- |ke onbillijkheid te laten voortduren, als r een goede oplossing gevonden kan "orden. Omzetbelasting Het „TUSSENTARIEF" van de om zetbelasting wil de regering van 8 op 10 percent brengen. Deze verhoging zal niet gelden voor gedistilleerd en ge distilleerde dranken, die reeds getrof fen zijn door een accijnsverhoging. In het tussentarief zijn opgenomen de ar tikelen chocolade en chocoladewerken, suiker en suikergoed (behalve boter- hambeleg) en dranken. Het „WEELDETARIEF" zal van 15 op 18 percent gebracht worden. Deze ver hoging zal niet gelden voor automo bielen en motorrijtuigen, omdat de be lasting op benzine reeds is verhoogd. Het weeldetarief geldt voor luxe meu belen, mozaïken, verschillende fotogra fische artikelen enz. NIEUWE BANDEN voor personen-au to's en motorrijwielen, die tof nu toe onder het 5-percentstarief vielen, zul len onder het 15-percentstarief worden gebracht. RADIO'S, TELEVISIE-APPARATEN en BIER zullen onder het nieuwe „tussen tarief" van 10 perc. worden gebracht. Deze wijziging in de tarieven van de omzetbelasting zullen in totaal een be drag van 24 miljoen gulden voor de schatkist opleveren. P.T.T.38.5 miljoen De regering herinnert er aan, dat reeds een aantal tarieven van gemeentelijke bedrijven zijn verhoogd en dat ook ta riefsverhogingen bij de spoorwegen zijn goedgekeurd. Voorts is besloten 'n aan tal tarieven van de P.T.T. te verhogen. OPGENOMEN IN HET STAMBOEK. Door de inspecteur van 't Ned. Rund veestamboek werden de volgende koeien ingeschreven: Janna met bc+ 76 punten, eig. W. F. Reilink; Freule 9 met b78 punten, eig. W. F. Reilink; Marijke met b77 punten, eig. H. M. Weijers; Niesje (Keurstamboek) met b 81 punten, eig- Joh. Wansink. De stier Ada's Peter, eig. G. Lande- weerd, werd ingeschreven met bc+. 76 punten. EEN JAAR VRIJSTELLING. Aan de dienstplichtige der lichting '56 E. Aaltink, Look 33, is een jaar vrij stelling van opkomst onder de wapenen voor eerste oefening verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. VERKIEZING AMBTSDRAGER Voor de verkiezing van een ouder ling is door de kerkeraad van de Her-, vormde Gemeente het volgende dub beltal opgemaakt: D. Meuleman, H. J. Wansinkstraat 31 en J. H. Veneklaas Slots, Espelo 81. De stemming heeft plaats op Biddag, 13 maart a.s., direkt na de kerkdienst. TONEELAVOND AGRARISCHE JONGEREN De BDV en de vereniging „Jong Hol ten" houden hun jaarlijkse toneelavond op zaterdag 23 februari. Een toneel club uit beide verenigingen zal in het gebouw „Amicitia" opvoeren het to neelspel „De klokken luiden voor An nie". Na afloop is er gelegenheid voor een dansje. Er zijn nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 23 februari 1957 des voormid dags van 11 tot 12 uur in het gymnas tieklokaal van de openbare ulo-school te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de o.l. school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kos teloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge art. 1 der inentings- wet 1939, een kind voor het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pok ken moet worden ingeënt. Indien in enting niet heeft plaats gehad moet een ondertekende verklaring worden over gelegd, waaruit blijkt, waarom deze in enting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede de in- entingskaart. welke bij de geboorte-aan gifte werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinde ren beneden de leeftijd van 2 jaar zul len worden ingeënt. Holten, 12 februari 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. W. BEIJERS, loco-secretaris. AANGIFTE HONDENBELASTING 1957 Houders van honden, die tot nu toe nog geen aangifte hebben gedaan voor de hondenbelasting 1957, worden er aan herinnerd, dat de aangifte moet geschie den vóór 1 maart a.s., op dinsdag- en donderdag voormiddag van 9 tot 12 uur ter gemeente-secretarie. Bij verzuim van deze aangifte zal, on geacht mogelijke vervolging van de over treding, worden overgegaan tot 't ambts halve opleggen van verhoogde aansla gen. Holten, 21 februari 1957. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Dagelijks komt men tegenwoordig in kranten en vaktijdschriften woorden te gen zoals: efficiency, specialisatie, pa- rallelisatie en produktiviteit. De lezer, die de inhoud van deze begrippen niet of onvoldoende kent, is al gauw geneigd deze „ingewikkelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak ge makshalve, als bedenksels van degenen die hun krantenar.ikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoorden, net als de Mag- neetlijn van Dior over een tijdje wel weer door nieuwe creaties zullen wor den vervangen. Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veelgebezigde uitdruk kingen te leren kennen, dan krijgen deze kranten- en tijdschriftartiekelen wel d.egelijk inhoud en zo zou menige mid denstander lot de conclusie kunnen ko men, dat hij met die wetenschap zijn .voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „produkti viteit" eens nader beschouwen in ver band met de middenstandsonderneming. Wat is produktiviteit? Spreekt men over produktiviteit in de middenstand dan bedoelt men de verhouding tussen de hoeveelheid goe deren en diensten, die aan de consument worden verschaft en de hoeveelheid kos ten, die daarvoor worden gemaakt. De produktiviteit kan in twee rich tingen toenemen: 1. ofwel door verlaging van de kos ten bij gelijkblijvende hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument ver schafte goederen en diensten; 2. ofwel door aanbieding van meer of betere goederen met gelijkblijvende kos ten. Men kan het dus zowel in de hoe veelheid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen het zelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en dien sten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, hetgeen van invloed is op de rentabi liteit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de om zetten. Als de kostenverlaging niet tot uit drukking komt in een prijsverlaging, is de hogere produktiviteit van directe in vloed op het rendement van de bedrij ven. De welvaart van de middenstander zal daardoor toenemen, althans tijdelijk. Dc middenstander dient n.l. wel te be denken, dat wanneer hij de voordelen die produktiviteitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn af nemers, zijn concurrentiekracht z!al verzwakken. Hij loopt dan de kans uit geschakeld te worden van het produktie- en distributieproces. Opvoering van produktiviteit is noodzaak Verhoging van de produktiviteit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandig heden is opvoering van de produktivi teit ook in de middenstandsonderneming bijzonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren nu er sprake is van een „kopersmarkt" d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele gevallen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de on dernemers, die zich vestigden in de tijd, toen de goederen nog sohaars waren en we een „verkopersmarkt" kenden, bete kent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen zich de kunst moeten eigen ma ken hun kostencijfers kritisch te bekij ken en him onkosten zoveel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven heb ben bovendien het nadeel, dat hun kos ten over het algemeen veel hoger lig gen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de stijgende kos ten (lonen, sociale lasten, hogere eisen van de klant) op te vangen, terwijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concur rentie niet of onvoldoende kan verhogen en dit met het oog op het algemeen be lang ook niet gewenst is. Daartoe is hij al1 en maar in staat, wanneer hij met alle kracht de produktiviteit in zijn onderneming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jarenlang grote aandacht aan de produktiviteits- bevordering en boekt op dit terrein be langrijke successen. De middenstand zal er in al zijn geledingen voor moe ten waken, hierbij niet achter te blij ven. Hoe te handelen Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag, „hoe kan ik dat in mijn eigen bedrijf bereiken"? Vele middenstanders zullen geneigd zijn te denken, dat de produktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een midden stander verschillende andere mogelijk heden voor het bereiken van een hogere produktiviteit: doelmatiger werken, ver betering van werkmethoden, betere ge reedschappen en machines, betere orga nisatie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar In totaal voor 300 miljoen voor de landbouw Riet de herziening van het landbouw- prijsbeleid zal ongeveer 200 miljoen gul den gemoeid zijn. Hiervan zal 60 miljoen aan de verbruikers worden doorberekend via prijsverhogingen. De rest 140 miljoen gulden komt ten laste van de schatkist. De tegemoetkoming van 200 miljoen aan de landbouw (die om 350 miljoen gulden had gevraagd) wordt als volgt verdeeld 50 miljoen: hogere vergoeding van las ten, die de eigenaar heeft (eigenaars- lasten) 125 miljoen: beloning van de arbeid van boer en meewerkende gezinsleden; 25 miljoen: verhoging van de landar beidersionen (3 percent loonsverhoging en 2 percent vakantietoeslag). Voor de de uren, die men werkt, beter en doel treffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine ver beteringen zouden in het bedrijf kun nen worden verwezenlijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werkplaats doe^atig? Hoeveel uren heeft het ver kopend personeel niets te doen? Ver schaft de 'boekhouding voldoende in zicht in 'het bedrijf? Hoe groot is de omzetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander indi vidueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwerking met anderen. De ster ke ontwikkeling van de inkoopcombi naties en de groei van het vrijwillig filiaalbedrijf bewijzen, dat in samen werking iets kan worden bereikt. Voor verschillende branches zijn thans pro- duktiviteitsonderzoekingen gaande (bak kers, slagers). In de vakbladen is hier aan de nodige bekendheid gegeven. Voor de middenstander in het bijzon der geldt, dat hij zich slechts kan hand haven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of be tere goederen en diensten ter beschik king te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn econo mische functie niet goed vervult, zul len andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander, „let op u saeck". Middenstanders die nader op de hoog te wensen te worden gesteld van de methoden die er bestaan om tot produk tiviteitsverhoging te komen, kunnen zich wenden to; de middenstandsconsulent in hun provincie. Het adres van de heer W. Meijer, consulent voor Overijssel, is: Van Karnebeekstraat 6, Zwolle. De consulenten willen ook gaarne op bijeenkomsten van de middenstand over dit onderwerp het woord voeren. Hier aan zijn uiteraard geen kosten verbon den. HET VOEREN VRAAGT AL UW AANDACHT Let op de kleintjes. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Dat geldt cok in de rundveestal en wel in het bijzonder na een min of meer mislukt oogstjaar. Het komt nu op de kleintjes aan. Betekent in een normaal jaar een ondoelmatige voeding reeds 'n verhoging van de kostprijs van de melk, in het bijzonder geldt dat wel als het weer in de zomer heeft tegengewerkt. Bent u in het begin wat te royaal, dan moet u aan het eind van de stal tijd aankopen en dat is duur, veel te duur in de meeste gevallen. Vele boeren hebben in het begin van de winter een voederplan gemaakt, dan wel laten maken. Kan ieder eerlijk zeg gen zich ook aan de aanwijzingen te hebben gehouden, zo vraagt de rijks consulent voor de voeding voor de ra dio. Hebt u werkelijk wel eens in de veertien dagen enkele rantsoenen ge wogen? Maar beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Wanneer u nu extra aandacht aan een rationele voeding gaat schenken, betreft dit in elk geval het duurste deel van de winter. In de praktijk nemen we vaak waar, •dat de droogstaande of bijna droogstaan de koeien het te best hebben, en de pasgekalfde en vooral niet te vergeten de jonge melkkoeien het dan met veel te weinig moeten stellen. In totaal kunt u dan wel voldoende voer hebben ver strekt, maar de verdeling was niet juist. En op die verdeling reageert de kost prijs van de melk nog meer dan op de rest. Vele boeren zullen (moeten) dit jaar zuinig zijn met de aankoop van kracht voer, maar daardoor ontstaat het grote gevaar dat de inkomsten nog lager blij ven dan werd vermoed. Geef elk dier wat haar toekomt. Maar wat het voer betreft: Verdeel en beheers! DE WERELDHANDEL IN EIEREN In 1956 was de wereldhandel in eieren in de schaal ongeveer even groot als in hei topjaar 1955, zodat het voor-oor- logse gemiddelde met ongeveer 1/6 werd overschreden, aldus de Voedsel en Land bouw Organisatie F.A.O. der Verenigde Naties. De toename van de wereldhandel in eieren komt grotendeels voor rekening van de gestadig toenemende import door West-Duitsland, welk land in 1955/56 37 van de behoefte aan consumptie eieren invoerde. De F.A.O. verwacht, dat de Duitse invoer van eieren de ko mende jaren waarschijnlijk zal gaan aan houden. Als importeur is het Verenigd Konink rijk (Engeland) in vergelijking tot voor oorlogse omstandigheden (toen werd on geveer 29 van de behoefte inge voerd) in belangrijkheid heel wat ach teruitgegaan. Het Verenigd Koninkrijk voerde in 1955/56 nog slechts ongeveer 8 in, tengevolge van een met 50 toegenomen eigen prod., waarbij de bin nenlandse comsumptie over dezelfde pe riode slechts 15 groter is geworden. De Italiaanse produktie lag in 1955/56 naar schatting 6 boven het voor oorlogse peil: de consumptie is toege nomen met 12 en vijfmaal zoveel eie ren moesten worden ingevoerd dan als het gemiddelde over 1934/38. Deze ster ke toename in de produktie-importba- lans van Italië hield stand in 1956. De Zwitserse invoer was in 1955 bijna 25 groter dan in 1950 en de Franse invoer bereikte in 1955 een record. In be'de landen heeft deze toename zich in 1956 voortgezet. Aan de zijde van de exporteurs staat Nederland aan de top. In de eerste 10 maanden van 1956 werd 5 meer uit- gevoerd dan over dezelfde periode van het voorafgaande jaar. In 1955 werd bij na 125.000 ton geëxporteerd. De uitvoer van eieren door Denemar ken, in 1955 107.000 ton groot, zal dit peil in 1956 waarschijnlijk niet hebben bereikt. Flinke toenemingen in de uit voer over 1956 worden gemeld uit Yoe- goslavië en andere oost-Europese gebie den. De omvang van de eieren-uitvoer door de Verenigde Staten van Noord- Amerika zal aan het eind van 1956 waar schijnlijk even groot zijn geweest als dn het topjaar, n.l. 33.900 ton. Maatregelen voor meer produktiviteit De hogere vergoeding voor de eige naarslasten (50 miljoen gulden) zullen voorlopig worden geblokkeerd. Ze zullen ingeschreven worden in een grootboek op naam van de eigenaar van de gebou wen. Wanneer het gebouw verpacht is (met 25 percent van de gebouwen is dit gebruiker mededeling van de inschrijving krijgen. De gebruiker zal bij het betalen van zijn pacht een gelijk bedrag in min dering mogen brengen. Beloning boer In de kostprijsberekeningen voor land bouwprodukten zal in het vervolg reke ning worden gehouden met de beloning van de boer voor bedrijfsleiding en han denarbeid, aldus de regering. Dit alles zal elk jaar worden herzien aan de hand van de ontwikkeling van de algemene loonindex. Voor het vaststellen van de prijs voor de oogst van 1957 gaat de re gering uit van de volgende bedragen voor de beloning van de boer: gemengd bedrijf van 10 ha: 6.400 weidebedrijf van 18 ha: 7.200 akkerbouwbedrijf van 50 ha: 8.200 Prijsgaranties Een beleid, dat er op gericht is, de werkers in de landbouw een redelijk be staan te garanderen door middel van prijsgaranties, moet volgens de beste dingsnota onverbrekelijk verbonden zijn aan een programma, dat maatregelen omvat om de structuur van de land bouw te verbeteren. Er zal daarom een aantal maatregelen worden geno men, die gericht zijn op de verhoging van de arbeidsproduktiviteit. De rege ring denkt hierbij aan het volgende: Het stellen van een minimumbedrijfs- grootte van het sociaal-economisch verantwoorde bedrijf en de geleidelijke opheffing van te kleine bedrijven; splitsing van bedrijven; verbetering van de kred'.etvoorziening; verbetering van de opleiding van boeren en landarbeiders; onderzoek naar nieuwe mogelijkheden van verwerking en afzet van land bouwprodukten. Tube 95-70

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3