Europese defensie dicht bij minimum Smijt nog wat plaggen aan! BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Ook Spae«*pajti yrtf SSXSV BOEI Norstad waarschuwt: Teveel beperking leidt tot catastrofe In meer dan één artikel iheb ik de ,m Jan Vincent igenoemd. Hij was Hivankelijk landbouwer; later was hij v'e hout van Holten, 'vervolgens secreta- laft 5 van Bathmen en Holten en nadien irakte pgemeester en secretaris van Holten, an he het oudste bevolkingsregister van er va jlten wordt nog een ander beroep van toond1 heer Vincent vermeld, nl. paarden- stmeester. De postkoets en de paar- n werden bij hem gestald, terwijl de ssaigiers, die met de postkoets mee- telkenf' jke t irisch- Harry rdien n vat DNY. tarnen, zich in de „wachtkamer" kon- in ophouden, totdat de koets verder ng of de terugtocht aanvaardde, lar a!()p 17 januari 1828 kwam de post- sen d iets van Enschede 's nachts om, vier beeli r binnen. De postiljon Jan Willem g wei ;ardieck spande de paarden uit en gaf '"over aan Jan Willem Kappert, de ieeht van Vincent, die ze even jl zou brengen. Haardieck had behal- Ve( ;post ook nog twee „pasgeziers" mee- ln ibracht. Eén der reizigers was de heer Jouk raamburg, „opziender bij de water- df gat". De dienstbode van Vincent, die n vat momen had, dat er passagiers wa- •eidin a uitgestapt, legde het vuur aan. Dit Braamburg en zijn echtgenoot zeer elkom, want ze waren koud gewor- 3(i in de januarinacht. Het dienstmeis- i heeft naar de zin van de heren niet ird genoeg gestookt, want Braamburg ep haar toe: „Meid, smijt nog wat n, mei aggen aan!" De „meid" heeft zeker Tim g geaarzeld. Braamburg stond op en schei *af zich naar de schuur, waar hij de er, de 3knecht Kappert aantrof en hem toe- r Te'- ^de, dat hij wel wat plaggen wilde uite& avoné sr eer, or dit later n hei gever nstige 1 niei lames st het n ee: var el. tezoe- nder- 1 var. hebben. Kappert, neet zo benöwd, zei te gen Braamburg: „Gij moet geen plaggen hébben. Zulke lieden als u moest men uit het huis jagen. Gij komt daar met met zoon wind, dat binne wij hier van zulke smeerlappen niet gewoon. Maakt dat gij mij onder de ogen heen komt." Braamburg liep op Kappert toe en vroeg: „Ben ik een smeerlappe?" Kap pert gaf geen antwoord. Hij gaf Braam burg een slag, maar deze verweerde zich niet. Hij vroeg Kappert: „Waarom stoot gij mij?" Kappert zweeg opnieuw. Hij greep Braamfourg aan „voor de 2e reize eri stortte hem van zig af, zoo, dat de hoed van Braamburg onder de paar den was gevlogen." Haardieck was de stille toeschouwer. Jan Vincent schreef dit alles in haast aan de heer en vriend Jan Pakkert in Bathmen met verzoek de gouverneur in Overijssel van het gebeurde op de hoog te te stellen. Braamburg 'had nl. tegen Vincent gezegd, dat hij nog dezelfde dag naar de gouverneur zou gaan om hem er dadelijk kermis van te geven „wat voor een posthuis het te Holten is, daar men vreezen/ moet als men in de schuure komt." Vincent wilde voorkomen, dat de gouverneur aan burgemeester Pakkert inlichtingen zou vragen over het voor val. De burgemeester maakte proces verbaal op en bracht de „officier bij de regtbank te Deventer" op. de hoogte. Op uw vraag hoe de regtbank deze vechtpartij heeft beoordeeld moet ik u helaas het antwoord schuldig blijven. W. O. VOETBAL Programma: aterdag: Junioren RKSV a-Holten a, 4.15 u. Holten 1-Hector 2, 2.30 uur; Holten 2-Haarlese Boys 1, 12 uur; Haarlese Boys 3-Holten 3, 12 uur. De competitiestanden voor de Hol- ense elftallen zien er momenteel als olgt uit: Berg- JzzeL in 11 Mül- tweede klasse: Omhoog 1 Almelo 2 SOS 1 Nijverdal 2 Hector 2 Rietvogels 2 RV 2 Holten 1 La Première Derde klasse: Haarlese Boys 1 De Zweef 2 Enter 2 De Zweef 3 RKSV 2 SDOL 1 Nijverdal 3 Holten 2 Vierde klasse: RV 3 Holten 3 De Zweef 4 SDOL 2 Haarlese Boys 2 Enter 3 SOS 2 Haarlese Boys 3 Junioren: GFC a Enter Vooruit a RKSV a WW a RV a Excelsior b Holten a Hector a Enter a 10-14 9-11 10—11 8- 9 8- 9 9- 8 6— 7 8— 5 10- 4 9—14 9-13 8—12 9- 8 8— 7 7— 6 10— 6 10— 4 9—16 10—12 9— 9 9- 9 7— 7 6- 5 9— 5 7- 1 7—10 6—10 6— 7 7— 7 5- 6 5- 4 6— 4 4- 2 6- 2 VOLLEYBAL Uitslagen van de dinsdag 12 februari gespeelde wedstrijden: OKK 2-Sportlust (d) 2-0 VBOW 1-OKK 1 1-1 De Zweef 1-OKK 2 2-0 Sportlust-OKK 3 (d) 2-0 OKK I-De Zweef 2 2-0 OKK 2-Sportlust 0—2 OKK 3-OKK 2 (d) 0-2 De Zweef 2-VBOW 1 (d) 0-2 Sportlust-De Zweef 1 2—0 De stand in de Nijverdalse volleybal competitie ziet er thans als volgt uit: Dames OKK 1 11 10 1 0 21 OKK 2 13 9 2 2 20 VBOW 1 12 8 3 1 19 Hellendoorn 11 6 3 2 15 De Zweef 1 11 4 5 2 13 Sportlust 13 5 3 5 13 Rivo 11 3 5 3 11 OKK 4 11 4 2 5 10 OKK 3 13 2 3 8 7 VBOW 2 11 1 2 8 4 De Zweef 2 12 0 4 8 4 Holten 11 0 3 8 3 Heren: OKK 1 16 12 4 0 28 Sportlust 16 14 0 2 28 Nijverdal 14 10 4 0 24 VBOW 1 15 10 4 1 24 Visnet 1 14 8 2 4 18 De Zweef 1 16 6 5 5 17 Politie 14 6 3 5 15 OKK 2 16 6 3 7 15 De Zweef 2 15 3 5 7 11 VBOW 2 14 2 6 6 10 Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 913 stuks vee, runderen 210, varkens 703. Prijzen: 39 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,85 tot f3,10; tweede kwa liteit van f2,55 tot f 2,80; derde kwa liteit van f2,20 tot f2,55 per kg slacht- gewicht; 95 melk- en kalfkoeien van f585,- tot f910,- per stuit; 25 pinken v. f415,- tot f570,- per stuk; 28 graskalve ren van f190,- tot f310,- per stuk; 23 nuchtere kalveren van f 40,- tot f 54,- p. stuit; 25 drachtige zeugen van f275,- tot f390,- per stuk; 34 loopvarkens van f65,- tot f90,- per stuk; 644 biggen van f4,50 tot f5,50 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets kleiner, handel had een redelijk vlug verloop met onveranderde prijzen. Gebruiltsvee: Het aanbod was iets groter, de handel had 'n langzaam ver loop met gelijkblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: Deze werden vlug en prijshoudend verhandeld. Varkens en biggen: De handel in big gen had een redelijk vlug verloop met gelijkblijvende prijzen, doch in de drach tige zeugen verliep de handel kalm met iets hogere prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod was iets groter, de handel redelijk goed met on veranderde prijzen. Geboren: Johanna Gerritdina Maria, dv- A. B. Herder en A. W. Bosman, Es- pelo 16. Fenneken, dv. J. H. Ebrecht en F. Tempelman, Beuseberg 44. Hen drik, zv. A. van den Brink en G. Kloos terboer, Dijkerhoek 40a. Ondertrouwd: G. J. Manenschijn, 23 jaar, wonende te Holten, en J. E. van der Wal, 23 jaar, wonende te Deventer. BEVOLKING. Vertrokken: H. H. Tielman en gezin, van Holterberg 42 naar Almelo. W- Müller, van Zwartepad 3 naar Almelo. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Ad- dink en 's avonds 7 uur Ds Oberman Sr. van Utrecht. De gewone collecte voor de Diaconie is bestemd voor de internationale hulp o.a. voor de vluchtelingen. De extra collecte aan de uitgang is bestemd voor het Kerkkoor. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Zie voor collecte onder Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Chr. Kleuterschool. rheumatlsche pQnen ~1ft U wg met Hellendoorn 1 Holten Hellendoorn 2 Visnet 2 Ter Horst 14 3 3 8 14 2 3 9 14 0 5 9 14 0 5 9 14 0 4 10 Voor maandag 18 februari a.s. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Visnet 2-OKK 2 VBOW 2-Holten VBOW 2-Hellendoorn (d) Hellendoorn 2-Visnet Holten-Hellendoorn 1 Holten-VBOW 2 (d) Visnet 2-Hellendoorn 2 Hellendoorn 1-VBOW 2 Holten-Hellendoorn (d) GEZELLIGE MIDDAG VOOR DIJKERHOEKSE BEJAARDEN. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen verzorg de maandag in ,,'t Bonte Paard" een ge zellige middag voor de bejaarden in deze buurtschap en omgeving, waaraan medewerking werd verleend door de Dijkerhoekse schooljeugd, die onder lei ding van het onderwijzend personeel toneelstukjes en voordrachten had inge studeerd om de oudjes aangenaam bezig te houden. De opkomst op deze middag was goed, al was het vrouwelijk element sterker vertegenwoordigd dan de mannen. Jam mer genoeg was hun aantal niet zo groot, al was deze middag ook voor hen be doeld. De samenkomst werd geopend door de presidente, mevr. M. Witmer-Huber, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder het onderwij zend personeel en de kinderen. Zelfs door de kinderen van de laag ste klassen werden in de loop van de middag aardige zangstukjes en voor drachten gedaan en was het voor de kin deren die aan het programma meewerk ten ook feest. In de pauze werd door de firma K. ten Have uit Deventer heerlijke koffie ge schonken, terwijl voorts een verloting werd gehouden, waaraan de Dijkerhoek se zakenmensen een belangrijk steentje bijdroegen. Uit de afdelingskas werd nog een consumptie aangeboden, zodat de oudjes niet op een droogje behoefden te zitten. Het programma werd na de pauze op ongeveer dezelfde voet voortgezet, zo dat het inmiddels zes uur geworden was toen het einde van de aardige middag was aangebroken. De vice-presidente, mevr. M. Reilink- Kers, heeft de bijeenkomst gesloten. Zij dankte alle aanwezigen voor het helpen slagen van de middag en in het bijzon der he.t hoofd der school, de heer J. W. Witmer. Mej. Muys van de Moer en de heer Lariby voor hun medewerking aan het programma en de kinderen voor de uitvoering daarvan. Ook de firma ten Have kreeg een pluimpje en de familie Kloosterboer voor het gastvrij beschik baar stellen van de zaal en de vlugge bediening. De buurtvereniging kreeg nog een bedankje voor het gebruik van het toneel, dat nog was blijven staan van de feestavond, die door haar vrij dag en zaterdag gehouden werd. De heer Witmer heeft het bestuur van de afdeling bedankt voor de organisatie van deze middag, die zo'n prettige noot vormt in de gemoedelijke samenleving, welke hier bestaat. Hij sprak de hoop uit, dat nog eens zo'n samenkomst voor de bejaarden zou kunnen worden geor ganiseerd. OPRICHTINGSVERGADERING AFD. HOLTEN N.C.B.O. Maandagavond kwamen de leden van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel in vergadering bij een, met het doel te komen tot het op richten van een eigen plaatselijke af deling. De behoefte hiertoe was reeds bij meerdere leden 'naar voren gekomen, daar zij als verspreide leden van de bond stonden ingeschreven en als zo danig weinig contact met elkaar had den om hun belangen gezamenlijk te bespreken. De heer Ploeg, hoofdbestuurder van de N.C.B.O., had zich gaarne bereid verklaard de oprichtingsvergadering bij te wonen om deze vergadering te leiden en event, vragen te beantwoor den. Om kwart voor acht opende hij de vergadering en ging voor in gebed. In zijn openingswoord zei hij, dat in Hol ten nu 15 leden staan ingeschreven en dat er alle reden voor was een eigen plaatselijke afdeling te vormen, om zo meer contact met elkaar te hebben en mëer activiteit naar buiten te doen ont plooien. Hij gaf vervolgens enkele instructies aan het nieuw te vormen bestuur om trent de wijze van uitvoering met het houden van vergaderingen, contributie inning enz. Onder het genot van een kop koffie werd nu overgegaan tot het kiezen van een voorzitter. De heer J. Louwerse, gemeente-architect, werd na een vrije stemming als zodanig gekozen. Als be stuursleden werden vervolgens be noemd de heer H. Brans, Kolweg 28, en de heer B. J. Meijer, Boskampstraat 26, resp. als secretaris en pennigmeester. Door de heerPloeg werd hierna de leiding overgedragen aan de nieuwge- kozen voorzitter, welke de leden gele genheid gaf om vragen te stellen, waar van verschillende leden gebruik maak ten. De vraag over het I.Z.A. werd dooi de heer Ploeg uitvoerig besproken, waar door de leden een juist inzicht kregen omtrent deze regeling. Alvorens echter in het plaatselijk Georganiseerd Overleg over deze regeling wordt gesproken, zal nog wel een bespreking met de leden plaats dienen te hebben inzake hun standpunt in dezen. Vervolgens werden nog vragen gesteld over de technische tijdschriften, welke de bond beschikbaar stelt, investerings beperking, salarisregeling, contributie en het vertegenwoordigen van een hoofdbestuurder op de vergadering. Deze vragen werden alle uitvoerig beantwoord. Aan het eind der vergadering dankte de voorzitter de heer Ploeg voor diens komst en toelichtingen en wekte de leden op actief te zijn om te trachten nieuwe leden voor de afd. Holten te winnen. Tenslotte sloot de voorzitter deze ge zellige en intieme vergadering met dank gebed. BURGEMEESTER ENKLAAR SPRAK VOOR CHR. PLATTELANDS VROUWEN EN CHR. JONGE BOEREN Op uitnodiging van het bestuur van de afd. Holten van de Bond van Chr. Plat telandsvrouwen sprak burgemeester Mr. W. H. Enklaar woensdagavond in gebouw „Rehoboth" over het onderwerp: „Mijn taak als burgemeester en burgervader". In het volgend nummer van „Holtens Nieuwsblad" hopen we op deze bijeen komst uitvoeriger terug te komen. (I J VOORLICHTINGSBUREAU ft2! VAN DEN VOEDINGSRAAD GOEDE VOEDING, VOLDOENDE VITAMINE C. Vitamine C is een onmisbaar bestand deel van onze voeding, dat voornamelijk in aardappelen, groenten en vruchten voorkomt. Waartoe een langdurig tekort aan vitamine C in de voeding leidt, we ten wij nog uit oude reisbeschrijvingen van zeevaarders. Konden zij niet vol doende verse groenten, aardappelen en vruchten meenemen en deze ook niet regelmatig inslaan onderweg, dan kon men er staat op maken, dat een deel van de bemanning scheurbuik zou krijgen; een ziekte, die gepaard gaat met pijn in de gewrichten en onderhuidse; bloedin gen en die in vele gevallen dodelijk ver loopt. Toen de aardappel volksvoedsel werd in de 18e eeuw en men voor het conserveren van groenten betere metho den leerde kennen dan het zouten, waar bij veel voedingsstoffen verloren gaan, verdween de scheurbuik als geregelde gast van het dek. Ook te land werd deze ziekte zeldzaam en tegenwoordig komt hij, behalve af en toe bij eenzijdig-ge- voede babies, vrijwel niet meer voor. Lichte vormen van vitamine C-tekort daarentegen komen we nog wel veel tegen. Het is niet onmogelijk, dat de ge ringe weestand tegen bepaalde infekties, de prikkelbaarheid en vermoeidheid, die velen aan het eind van de winter onder vinden, voor een deel te wijten zijn aan een tekort aan vitamine C in de voeding. Dit is dus zeker we iets om aandacht aan te besteden. Dat ee:\ vitamine C-tekort zich vooral 's winters en in het voorjaar uit, komt doordat in die tijd de aardappelen en inheemse vruchten minder vitamine C- rijk zijn dan 's zomers en in sommige ge vallen ook omdat er 's winters te weinig groente wordt gebruikt. In het algemeen is het niet nodig om vitamine C-preparaten in te nemen, wèl dagelijks een vers gekookte maaltijd te gebruiken waarin aardappelen en een flinke portie rauwe of kort ge kookte groenten voorkomen. Het is verkeerd om groente lang warm te houden; het is ook onjuist om ze enige tijd voor de maaltijd gaar te koken en later weer op te warmen. Dit geeft een groot vita mine C-verlies. Moeten enkele ge zinsleden geregeld „na-eten", dan is het ook voor het vitamine C nood zakelijk om apart voor hen aardap pelen en groente te koken. Het verdient aanbeveling, enkele malen pér week een vitamine C- rijke vrucht te eten, zoals sinaas appel, grapefruit, mandarijn of ci troen. Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 23 februari 1957 des voormid dags van 11 tot 12 uur in het gymnas tieklokaal van de openbare ulo-school te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de o.l. school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kos teloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inentings- wet 1939, een kind voor het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pok ken moet worden ingeënt. Indien in enting niet heeft plaats gehad moet een ondertekende verklaring worden over gelegd, waaruit blijkt, waarom deze in enting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede de in- entingskaart, welke bij de geboorte-aan gifte werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinde ren beneden de leeftijd van 2 jaar zul len worden ingeënt. Holten, 12 februari 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. W. BEIJERS, loco-secretaris. Voor de MINERALEN: JUIST NU! Herinnert u zich nog de aanhoudende regens van de afgelopen zomer? Bent u. nog niet vergeten, hoe u het hooi hebt trachten te winnen? De kwaliteit van het winter voer is niet best; er zal heel wat krachtvoer nodig zijn om het tekort aan te vullen. Maar kan het krachtvoer dit wel in alle opzichten? We mogen gerust zeggen: neen! Goed hooi is onvervangbaar, aldus de rijksconsu lent voor de veevoeding in een recent gehouden praatje voor de microfoon. Toch moeten we trachten er nog het beste van te maken.' Een van dc maat regelen is extra-aandacht te schenken aan de mineralen. In de zonarme zomer zal de mineraalopname van de plant ongetwijfeld anders gaan. Nemen we daarbij nog het feit, dat de koeien met kleinere reserves op stal zijn gekomen, dan hebben we drie factoren genoemd, die vragen om een mineralenaanvulling. In de handel komen twee zeer goed kope mineralenmengsels voor, goedge keurd door het Produktschap voor vee voeder. Aan mineralenmengsels met klinkende fantasienamen die boven dien vaak in klinkende munt moeten worden betaald heeft uw vee geen behoefte. Wanneer men veel lucerne- en- of klaverhooi voert, aangevuld met bie ten of bietenprodukten (op de gemeng de bedrijven wei het geval), dan neme men het normale mengsel. De te ver strékken hoeveelheden zijn heel eenvou dig te onthouden: één ons aan dieren met minder dan 5000 kg melk, ander half ons aan dieren met 5000-6000 kg melk en twee ons aan dieren met meer melk dan 6000 kg melk per lactatiepe- riode. Aan het jongvee geve men dage lijks 1-1 y2 ons. Aanvankelijk nemen de dieren de mi neralen niet graag op, maar de aan houder wint. Generaal Norstad, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de NATO in Europa, heeft maandag verklaard, dat de landen van het Atlantisch Pact wel licht voor een catastrofe zullen komen te staan als zij zich bij het bepalen van hun strategie alleen door economische overwegingen laten leiden. „Ik ben er van overtuigd, dat de omvang van de strijdkrachten die tot onze beschikking blijven, dicht bij het minimum ligt, dat wij mogen riskeren", aldus Norstad. Hij ontkende dat geleide projectielen met atoomlading op zichzelf als afschrikwek kende kracht voldoende zouden zijn en dat het bezit ervan zou betekenen dat men aan de verplichtingen van het bond genootschap zou voldoen. „Het schild, dat ons beschermt, heeft ook manschap pen nodig, en het zal niet sterk genoeg zijn, zolang de Duitse strijdkrachten niet daaraan zijn toegevoegd, en tenzij de andere landen resoluut doorgaan met hun voorbereidingen". De generaal, sprak aan een diner in Londen, dat te zijner ere werd gegeven. Hij zei dat de strategie van de NATO, gericht op het afschrikken van een eventuele aanval ler, wellicht kostbaar schijnt, maar dat zij het veiligste en, wegens haar geïn tegreerde karakter, goedkoopste middel vormt om de vrede te bewaren. Naar aanleiding van de wrijving tus sen Engeland en de V.S. als gevolg van het Brits-Franse optreden in Egypte, zei de generaal dat het hoog tijd is om deze „ongelukkige episode" te vergeten. De Britse premier, Macmillan, gaf Norstad in een toespraak de verzekering dat Engeland, hoewel het zijn defensie wil reorganiseren, deze tegelijkertijd doeltreffender wenst te maken. Hij voeg de hieraan toe: maar natuurlijk is de bijdrage, die wij voor de gemeenschap pelijke zaak kunnen leveren, evenzeer afhankelijk van de kracht en veer kracht van onze economie als van welke andere factor ook. „Verzekering is iets moois, maar oververzekering kan tot verzwakking leiden. De kwestie is het juiste evenwicht en de juiste verhouding te vinden. Hierover zullen ongetwijfeld verschillen van opvattingen bestaan. De premier zei, dat de materiële kracht van de NATO om agressie te weerstaan groot genoeg moet zijn, maar er moet ook een morele vastbesloten heid zijn om niet terug te schrikken van de laatste stap, wanneer deze nodig zou zijn. Ieder, die agressie wil plegen, moet weten, dat er geen goedkope overwin ningen kunnen worden behaald, aldus Macmillan, die erop wees, dat een tota le oorlog alleen tot totale vernietiging kan leiden en dat het door de militai ren gediende doel daarom in wezen 'n vredelievend karakter heeft.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3