Uit het plaatselijk parlement Minister Strycken won het pleit w IUT Berk iken VAN HET BINNENHOF [ellenC Jeugdvoorstelling Toneelgroep „Studio" AGENDA SBELTi .RLE 'SCHEI Hellen- >g 5 idda 'an het Haarli i de isbelteri ^erko tfo. 6. Jaargang 9. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957. Verschijnt elke Zaterdag OLTENS NIEUWSBLAD )e abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,J3oltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - 23i Adv.-prijs115 m.m. d contantf 2.Iedere m.m. meer f 0.07 sleten andhoui ngevinc •hij bij de opers ïtalen. NBEi ile CHE1 lag 14 ags ha n het Haarle, de RKO] EN Met 7755 stemmen heeft de Tweede 2mer zich tenslotte aceoord verklaard iet het regeringsvoorstel om f 10 mil- ;n uit te trekken voor de verbetering m de salarissen voor het hogere rijks personeel, van de rang van referendaris Tot de eindstemming toe was het ijfelachtig of minister Struycken dit oorstel er door zou kunnen halen. De in de k.v.p.- en a.r.-fracties echter maar gering te zijn. Daar- >r werd het pleit beslist. Tegen deze jlarisverhoging stemden de p.v.d.a., de g.p., jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, heren Tilanus, v. d. Mey, Calmeyer, d. Wetering (allen c.h.), Roosjen (a.r.) iWeyters (k.v.p.). Deze oppositie werd eleid door de socialistische afgevaar- de heer Blom, die van mening as, dat het sociaal onrechtvaardig is m alleen de hogere ambtenaren Landes Remmj^ mooi Dut en lepmat ers. ertere nu en VOETBALPOOL KAN NOG VEEL STOF DOEN OPWAAIEN. jonsverhoging te geven. Hij had een mendement ingediend waardoor de re eling de gelegenheid kreeg om een sala- isverbetering zowel voor het hogere als oor het lagere burgerlijk rijkspersoneel overwegen. Er zijn bepaalde groepen ge en lage ambtenaren, wier salaris- en moeten worden opgetrokken, aldus heer Blom, die zich daarbij beriep op ten mededeling van de voorganger van n sinister Struycken, minister Beel. Het mendement werd echter verworpen met 1 tegen 76 stemmen. De afgevaardigden iie tegen het regeringsvoox-stel hebben :estemd, steunden dit amendement. De iroep van opposanten werd versterkt met de heer van Mastrigt (c.h.). De positie van de lagere ambtenaren- eigenlijk het hoofdpunt in dit debat. De heer v. d. Zanden (kath.v.) en de eer Smallenbroek (a.r.) lieten duidelijk borschemeren dat zij het regeringsvoor- niet zouden steunen als er geen toe- eggingen kwamen voor FA i" het lagere personeel. ,0ok in deze tijd van bestedingsbeperking datuijag het salarisbeleid geen sluitpost op irijs si|e begroting zijn, zo redeneerden voor- en Jegenstanders van 't regeringsvoorstel, er redelijk dingen moeten gebeuren, moet dat onafhankeelijk van de posi tie van de schatkist. Het behoeft geen cetoog, in deze positie verkerend, dat minister Struycken toezeggingen moest toen. De middelbare ambtenaren kwamen rhet minst goed af. Een verbetering van tan salariëring zal eerst worden over wogen als er financieel meer lucht is ïerkregen. Als dat het geval is zal in iet bijzonder aandacht worden besteed aan de onderlinge afstand in de ambte lijke rangen. Wat de lagere ambtenaren betreft: minister Struycken beloofde [er 1 Januari een werkclassificatiesysteem le zullen invoeren, hetgeen vooral van belang is voor de laagstbezoldigden, bijv. Verder zal het periodiekensysteem voor de werklieden worden afgeschaft, waar door deze ambtenaren op dezelfde leef tijd op hun maximum kunnen komen te staan als gelijkwaardige werknemers in de metaalnijverheid. Nu was het maar de vraag of deze toezeggingen concreet ge- waren om te overtuigen. Uit de eindstemming, die wij hebben weergege ven, bleek dat dit niet het geval was. De beer Blom zeide, dat er over deze zaken zolang gepraat is (vooral over de invoering van de werkclassificatie), dat lij niet geloofde, dat ze nu plotseling spoedig verwezenlijkt zullen worden. Bo vendien bleef er bij hem het bezwaar bestaan, dat alleen de hogere ambtena ren salarisverbetering ontvangen. De beer Tilanus vond deze verbetering in een tijd van bestedingsbeperking niet te verkopen. Daar was minister Struycken het wel mee eens, maar zo reide hij deze salarisverhoging is twee jaren geleden toegezegd. De ambtenaren moeten vertrouwen kunnen hebben in het beleid van hun werkgever regering. Het debat over dit voorstel was wer- kelijk grote politieke klasse. De li berale oppositieleider, de heer Oud, con stateerde een frontale socialistische aan val op het kabinet, waarin de socialisten bet sterkst vertegenwoordigd zijn. En bat, terwijl er van het prestige van het babinet toch al niet veel over is. Zo bregen we een debat tussen socialisten en liberalen. Minister Struycken trok zich daar niet al te veel van aan. Hij bleef de socialistische fractie bestoken en hij deed dat op een wijze, die bij sommige fracties een beetje wrevel wekte. Het is ongetwijfeld al weer geruime l'jd geleden dat de vergaderingen van de Tweede Kamer zo de aandacht heb ben getrokken als verleden week. Behal ve over de ambtenarensalarissen is er ook gesproken over de voetbalpool en de burgemeestersbenoemingen. De voetbalpool. In de Kamer lagen de kaarten spoe dig duidelijk op tafel. De drie prot. chris telijke fracties, a.r., c.h. en s.g.p., zijn daartegen, op zuiver principiële gronden. Zij vinden dat het niet de taak van de overheid is om de goklust een volks zonde te stimuleren. Minister Samkal- den verklaarde dat de a.r. ministers het kabinet zullen verlaten als de voetbal pool zou worden ingevoerd. Deze poli tieke breuk wil niemand. De nieuwe K.N. V.B.-pool zal gaan draaien. Er zal echter proces-verbaal worden opgemaakt om te laten uitmaken of een pool met 250.000 K.N.V.B.-leden inderdaad beschouwd kan worden als een besloten pool, die daarom niet in strijd met de loterijwet zou zijn. De zaak is eenvoudig: is er strijd met de loterijwet dan zal de pool worden ver boden, is er geen strijd met de wet dan zal de K.N.V.B. verder kunnen gaan. Maar dan begint de politieke strijd pas goed. De prot.-chr. partijen zullen als er geen strijd met de wet zou zijn er dan op aandringen de loterijwet te veranderen. Is er wel strijd met de wet dan kan van de andere zijde der Kamer met een initiatiefont- werp gekomen worden, dat door beide Kamers kan worden aangenomen, zonder dat het kabinet er aan te pas komt. En dan was er tenslotte de kwestie van de burgemeestersbenoemingen. Minister Struycken heeft zich natuurlijk het geheim van het kabinet niet laten ontfutselen. Zo hebben we niet gehoord of de a.r. ministers hebben meegewerkt aan de benoeming van de k.v.p.er Kolf schoten tot burgemeester in Den Haag. Alle ministers zijn daarvoor verantwoor delijk, aldus de heer Smallenbroek (a.r.), van Drees tot Staf toe. Daar was de heer Oud (lib.) het mee eens. Hij feliciteerde de regering met deze benoeming. De heer Scheps (arb.) kreeg de verzekering, dat er in het Zuiden ook wel niet-k.v.p.ers tot burgemeester benoemd kunnen wor den. LANGDURIGE DISCUSSIE OVER BESTEMMING BURGERZINLENING ad 140.000.—. De raad der gemeent Holten kwam op 6 februari j.l. 's avonds om half acht, ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar. Alle leden waren present. Op verzoek van de Voorzitter deed de Secretaris, de heer G. J. Langenberg, vervolgens mededeling van een aantal ingekomen stukken. Wij volstaan met hiervan te noemen een brief van de heer A. Tuitert, Dijkerhoek 101, te Holten, die verzocht hem ontheffing te verlenen van de verhoogde aanslag hondenbelasting 1956. Tuitert beweert er niet aan te heb ben gedacht de,aangifte te doen, omdat de weg, waarvan hij gebruik moest ma ken, zo slecht was. Tevens voerde hij aan, dat hij telkenmale provisorische verbete- rigen heeft uitgevoerd aan we^en, welke nabij zijn boerderij lopen, wanneer deze dat nodig hadden. Burgemeester en wethouders stellen voor de verhoogde aanslag te handhaven. Naar hun mening moet de heffing van hondenbelasting en de verbetering van wegen gescheiden worden gehouden. Niettemin hadden zij alle lof voor de verrichte werkzaamheden aan de wegen, 't Is beter zelf de handen uit de mouwen te steken, als een eenvoudige voorzie ning moet worden getroffen, dan bij gemeentewerken te komen klagen over de slechte toestand van een weg. Dit laatste neemt nog meer tijd in beslag dan gemoeid is met de zelfwerkzaamheid. Het argument, dat de weg te slecht was, gaat niet op, Tuitert zou dan al die tijd, dat de wegen slecht begaanbaar waren, hebben moeten thuisblijven. De heer Jansen wees er op, dat de raad indertijd besloten heeft een extra aan slag te handhaven, wanneer iemand wel tot aangifte in staat geweest is. Een extra aanslag is de beste herinnering. De heer Rietberg zou de heer Tuitert eerst willen horen. De Voorzitter achtte dit niet nodig. Tuitert heeft in zijn brief duidelijk ge steld waarom de aangifte achterwege is gebleven. Als hij zelf niet in staat is ge weest tot de aangifte, had één zijner huisgenoten dat kunnen doen. Wanneer de raad op dit verzoek zou ingaan, dan is het gevolg, dat er nog heel wat adres sen om ontheffing van de belasting zul len inkomen. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming de opgelegde aanslag te hand haven. Vervolgens werd zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten aan de heer H. Klein Velderman alhier te ver kopen het terrein, gelegen tussen zijn constructiefabriek en de in aanbouw zijnde centrale bakkerij „De Halm" aan de Industriestraat. De heer Klein Vel derman had op dit terrein, groot 1360 m2. reeds het recht van eerste koop verworven. De prijs voor deze grond is vastgesteld op f 3.20 per m2. De raad besloot voorts per 1 maart 1957 met de afdeling Holten van „Het Groene Kruis" een kasgeldlening, groot f 13.000.aan te gaan tegen een rente van 4 per jaar, voor de tijd van drie maanden. Hierna stelden burgemeester en wet houders voor per 11 februari 1957 een kasgeldlening ad f 200.000.aan te gaan met de vereniging van wegenbou wers te 's-Gravenhage, eveneens voor de tijd van drie maanden, tegen een rente van 4% per jaar. De raad besloot conform dit voorstel. De heer G. J. Huisman, ambtenaar ter secretarie, die door burgemeester en wethouders is benoemd tot plaatsver vangend ontvanger, legde vervolgens in handen van de voorzitter de voor geschreven eden af. 4. Voorstel tot afkoop der pacht van een perceel grond in de Holterenk. Bij raadsbesluit van 3 november 1955, no. 2928, zijn enkele percelen grond in de Holterenk aangekocht van de n.v. Daim te Deventer. Deze percelen zijn tot nu toe verpacht aan de heer L. J. Pag- rach. Het is echter noodzakelijk de be staande pachtovereenkomst te beëindigen omdat de gemeente ever deze gronden moet kunnen beschikken. De heer Pag- rach is bereid afstand te doen van zijn pachtrechten tegen een vergoeding van 2433/Burgemeester en wethouders stelden voof tegen genoemd bedrag de onderhavige percelen paehtvrij te maken. De heren Brands en Soer waren van mening, dat de schadevergoeding erg hoog is, temeer nu de heer Pagrach wel over meer weiland beschikt. De heer Dikkers was van oordeel, dat op gronden, welke in een uitbreidings plan zijn gelegen, geen voorschriften van grond- of pachtkamer van toepassing zijn. De voorzitter deelde mede, dat de heer Pagrach in het bezit is van een pacht- contract. Bij de bepaling van de vergoe ding is rekening gehouden met de nor men van de pachtkamer. Wethouder Teeselink voegde hieraan toe, dat de schadevergoeding nog hoger had moeten zijn, als geen schriftelijk contract aanwezig was. De raad besloot hierna overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wet houders. Op voorstel van b. en w. besloot de raad vervolgens tot wijziging der begro tingen voor 1954, 1955, 1956 overeen komstig de ter inzage gelegen hebbende ontwerpen. De voorzitter stelde daarna aan de orde: 5. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond in de Gaarden van de heer W. Steunenberg. De voorzitter deelde mede, dat de heer W. Steunenberg, alhier, zich alsnog be reid verklaard" heeft tot verkoop aan de gemeente van een perceel grond, groot ongeveer 1600 ma, gelegen in de Gaarden, voor de som van 1250.Zonder dis cussie en hoofdelijke stemming besloot de raad tot aankoop van dit perceel grond. De tongen der heren kwamen eerst goed los, toen in behandeling kwam een voorstel van burgemeester en wethouders tot het aangaan van een obligatielening, groot 140.000.Zoals men zich zal herinneren heeft de burgemeester van Holten enige tijd geleden in Holtens Nieuwsblad een oproep gericht tot de be volking om in te schrijven op een obli gatielening voor de financiering van de woningbouw c.a. Namens burgemeester en wethouders sprak de voorzitter zijn grote erkentelijkheid uit aan het adres van hen, die gevolg gegeven hebben aan de oproep om de, gemeente gelden te le nen. Daarnaast dankte hij de gemeente ontvanger, die tijd noch moeite gespaard heeft om de uitgeschreven lening te doen slagen. Dé ontvanger heeft diverse per sonen, die daarvoor naar zijn mening in aanmerking kwamen, 'n bezoek gebracht. Het gemeentebestuur heeft dit zeer ge waardeerd. Burgemeester en wethouders stelden voor de lening, waarop in totaal 43 per sonen hebben ingetekend, met dankbaar heid te aanvaarden. De heer Brands stelde de vraag of de toegezegde gelden voor de woningbouw zouden worden bestemd of voor verhar ding van de Helhuizerweg. Indien dit laatste het geval is zou kunnen worden getracht alsnog een lening aan te gaan Voor de toneelvoorstelling, wel ke gegeven zal worden op vrijdag 15 februari a.s., des avonds 7.30 u. in het gebouw Irene voor de jeugd tussen ongeveer 15 en 26 jaar, zijn ter gemeente-secretarie nog enke le kaarten verkrijgbaar a 50 ct. per stuk. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Romantische Liefde" van Edm. Rostand, naar een vertaling van Henri Dekking. De bedoeling van deze voorstel ling is, dat de jeugd eens kennis neemt van een cultureel verant woorde uitvoering door een be roepstoneelgezelschap. Zij verzui- me dus niet deze voorstelling bij te wonen. voor de woningbouw. De voorzitter antwoordde, dat de op roep in Holtens Nieuwsblad betrekking had op de woningbouw c.a. De woning bouw stond dus voorop. Met de opbrengst van de obligatielening zal een gedeelte van de vlottende schuld worden geconso lideerd. De gemeente kan niet zoveel kas geld opnemen als ze wel zou willen. Voor de aanleg van wegen is thans een rijks goedkeuring vereist. De investeringen worden beperkt. De critiek op de rege ring is terecht geuit. Gedeputeerde Sta ten zijn op de stoel van de gemeenten gezet. Wanneer de raad thans zou be sluiten de Helhuizerweg te verharden zou de' regering het volste recht hebben om de gemeente Holten onder curatele te stellen. Wij moeten meewerken om de investeringen te beperken. De beperking moet plaats vinden ten aanzien van die objecten, die onder de huidige financië le omstandigheden nog enig uitstel kun nen lijden. De raad kan zich nu beroepen op overmacht. Wij moeten niet de elders geuite kreet: „Geen huizen meer" gaan overnemen. De woningnood is thans nog een groot sociaal probleem. Het is bo vendien nog de vraag of de geldgevers hun gelden wel willen bestemmen voor de verbetering van wegen. De heer Wansinlt gevoelde er 't meest voor de lening te bestemmen voor de verharding van de Helhuizerweg. Hij stelde de vraag of de cultuurtechnische dienst de gedane subsidietoezegging nog zal handhaven. De voorzitter antwoordde bevestigend, doch wees er op, dat ook deze dienst 'n bijdrage moet leveren aan de bestedings beperkingen. Wethouder Teeselink merkte op, dat uit beleidsoverwegingen thans de voor rang moet worden gegeven aan de wo ningbouw. Het is evenwel jammer, dat de Helhuizerweg niet thans kan worden verhard. Belanghebbenden zouden wel kunnen denken, dat dc raad de verhar ding uitstelt. De voorzitter zei, dat de raad en bur gemeester en wethouders de schijn tegen hebben, doch hiervan moet men zich niets aantrekken. De heer Soer' stelde de vraag waaraan de regering voorrang zou willen verle nen, aan de bouw van de zuiveringsin stallatie of aan de verharding van de Helhuizerweg. De voorzitter zei hierop het antwoord te moeten schuldig blijven. Persoonlijk zag hij de bouw van de zuiveringsinstal latie als het meest urgente object. Zon der deze installatie kan de gemeente op de duur geen woningen meer bouwen. De riolering wordt steeds uitgebreider. De heer Rietberg oordeelde, dat de woningbouw moet prevaleren, doch de eerlijkheid gebiedt naar zijn mening eerst de Helhuizerweg te verharden. De voorzitter wees er op, dat men reëel moet zijn. De Helhuizerweg is één van de beste zandwegen in de gemeente. Daarom moeten wij gehoor geven aan de oproep van de regering om de bestedin gen te beperken. Gevoelsargumenten moeten buiten beschouwing blijven. De heer Rietberg vond verharding van de Helhuizerweg geen luxe. De voorzitter merkte op, dat er heel wat slechter wegen in de gemeente zijn. Wij moeten niet doen zoals elders is ge schied, n.l. wegen verharden en de bouw van woningen achterwege laten. Alles is gedaan om de Helhuizerweg zo spoe dig mogelijk verhard te krijgen. Burge meester en wethouders hebben getracht voor de financiering een lening te sluiten met de boerenleenbank in Nieuw-Heeten, evenwel zonder gunstig resultaat. Bur gemeester en wethouders blijven aan dacht besteden aan de plannen voor de Helhuizerweg. De heer Dikkers vroeg of de benodig de grond voor verbreding van de Helhui zerweg reeds aan de gemeente is overge dragen. De voorzitter antwoordde, dat men en kele eigenaren nog geen overeenstem ming is bereikt. Vrijdag 8 febr.: Uitvoering „De tijd staat niet stil", gezelschap Tetman en Ja- rich de Vries vaor de A.N.A.B. in „Amicitia". Vrijdag 8 en zaterdag 9 febr., half acht: Opvoering toneelstuk „Een spel met een droom" in café „Het bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaal open 7 uur. Zaterdag 9 febr.Filmvoorstelling in Amicitia met de spannende film „Tot vijf over twaalf", 7.15 en 9.15 uur. Maandag 11 febr.: Bijeenkomst afd. Plattelandsvrouwen in hotel Holter man. Voorlichtingsavond met licht beelden door weverij „De Ploeg". Aan vang 7.30 uur. Maandag 11 febr.: Laatste dag inleve ring sollicitaties schoonmaker nieuwe gymnastieklokaal. Maandag 11 febr. Middag voor bejaar den, verzorgd door de afd. Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen in 't Bonte Paard. Aanvang 3 uur. Woensdag 13 febr., 8 uur, gebouw Re- hoboth. Gecomb. vergadering Chr. Plattelandsvrouwen en Chr. Jonge Boe ren Org. Spreker: Burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Woensdag 13 febr. 2 uur: Houtverkoop Notaris Pluimers in hotel Holterman. (Zie adv.) Donderdag 14 febr.: Streekontwikke- lingsdag B.O.O. en B.v.O.L.O. in ho tel Holterman. Aanvang 2.30 uur Le zing Ir F. H. Hidding. Film: „The quiet One". Donderdag 14 febr. 7.30 uur: Vergade ring Geref. Vrouwenver. „Priscilla" in gebouw Rehoboth. Vrijdag 15 febr.: Toneelvoorstelling voor de jeugd (pl.m. 15—26 jaar), door de toneelgroep „Studio" met het blijspel „Romantische liefde". Gebouw Irene, aanvang 7.30 uur. Zaterdag 16 febr.: Toneelvoorstelling door de toneelgroep „Studio" in Ami citia op uitnodiging van de N.V.V. Be- stuurdersbond. Ook toegankelijk voor niet-leden. Aanvang 7.45 uur (zie adv.). Dinsdag 19 febr.: Lezing van Mevr. H. Perelaer-Parfumier uit Hengelo over „Moeilijkheden met onze oudere kin deren", voor leden van de afd. Espelo van de Bond van Plattelandsvrouwen en hun echtgenoten. Donderdag 21 febr. 7 uur: Aanbesteding blok van 2 woningen in Stationskoffie huis van M. Kalfsterman door Arch.- bureau Van de Bovenkamp (zie adv.). Zaterdag 23 febr., 7.30 uur: Jaarlijkse uitvoering „Jong Holten" in zaal Ami citia. Zaterdag 2 maart: Uitvoering Bathmen- se Accordeonvereniging met toneel in Amicitia (zie adv.). Zaterdag 9 maart: Jaarfeest van CJMV „Vriendenschaar" Beuzeberg in Irene. Donderdag 14 maart: Lezing Mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede voor afd. Espelo Bond van Plattelandsvrouwen en echtgenoten. Onderwerp: „Donker Amsterdam". De heer Wansink zou de bestaande re serve van f 120.000.willen aanspreken. De voorzitter zei, dat zulks onmoge lijk is. Dit bedrag bestaat uiteraard op papier. Het is in de gemeentekas niet te vinden. Deze reserve betekent eigenlijk een lening aan de gemeente. Tijdens de discussie werd opgemerkt, dat de aannemingssom voor de bouw van de zuiveringsinstallatie f 20.000.bene den de raming gebleven is. De heer Landeweerd vond dit verschil erg groot. Hij vroeg wie de begroting heeft opgemaakt. De voorzitter, bijgestaan door de heer Jansen, betoogde, dat het verschil ad f 20.000.op een zo groot bedrag als de aannemingssom, normaal te noemen is. De begroting is opgesteld door het in genieursbureau Dorr en Oliver te Am sterdam. Juist omdat bij de aanbeste ding zulk een scherpe prijs uit de bus gekomen is, zou spreker gaarne zo spoe dig mogelijk willen beginnen met de bouw van de zuiveringsinstallatie. Elke maand betekent bier winst. De prijzen verto nen een stijgende tendenz. Holten kan niet meer zonder installatie. De heer Wansink vroeg of de Tweede Dijk voorrang zou krijgen boven de Hel huizerweg, wanneer belanghebbenden 'n verzoek om verharding van deze dijk zouden indienen. De voorzitter zei, dat de raad beslo ten heeft eerst de Helhuizerweg te ver harden. Wanneer de financiële moeilijk heden niet zo groot waren was er wel licht al een begin mee gemaakt. De raad zou zelf eventueel moeten beslissen om eerst de Tweede Dijk te verharden. De heer Brands stelde nog de vraag of er overigens geen gelden te krijgen zijn voor de woningbouw. De voorzitter' antwoordde, dat hierom trent nog nadere inlichtingen aan de ge meenten zullen worden verstrekt. De fi nanciering begint met een kasgeldlening. De vlottende schuld moet echter niet al te hoog worden opgevoerd. Hoe het zal gaan

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1