„Jong Holten" had goed jaar „Hollens toneel" gaf een geslaagde uitvoering Burgerzinlening van ruim een ton ijI meester elo Leden ontplooien grote activiteit IS ABONNEMENTSPRIJS. AGENDA No. 4. Jaargang 9. ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Verschijnt elke Zaterdag 'TEN nkele jaar. v. d. abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Ffolten. Telet. E R&R.I - Adv.-prijs115 m.m. d contant2.Iedere m.m. meer f 0.07 ting. WA De Vereniging „Jong Holten", afde ling van de B.O.O., hield woensdagavond in hotel Holterman haar druk bezochte jaarvergadering onder voorzitterschap de heer Joh. Lubber sen. In zijn welkomstwoord heette de voor- ntter in het bijzonder welkom de plat- llelandsmeisjes, de dames van de leden de adviserende leden, de heren R. Heeres, A. J. Snijders en E. Dikkers Wz. Na het zingen van het bondslied gaf de heer Lubbersen in een terugblik zijn over het afgelopen jaar, waarbij hij constateerde, dat 1956 voor de vereni- §ing een goed jaar is geweest. De activi teit van de leden was goed, evenals de deelname aan de verschillende wedstrij den. Het bezoek aan de ontspannings- dagen was minder goed, maar ook hier groeit het besef, dat men gezamenlijk moet optrekken en belangstelling tonen. Wat de economische omstandigheden betreft is 1956 voor de boer een zeer on gunstig jaar geweest door het natte weer en gebrek aan zonneschijn. Hiervan ïordt nog alle dagen de schade onder vonden. De lonen en prijzen in de landbouw zijn momenteel van dien aard, dat het de meeste boeren niet mee zal vallen het hoofd boven water te houden. Spr. ge looft, dat hierin wel verandering zal komen en dat er enige verbetering in 't zicht is; dat is althans de hoop die bij vele boeren leeft. De heer Lubbersen zeide het te be treuren, dat er nog tal van jonge boeren zijn, die nog geen oog hebben voor de problemen, welke zich in dit opzicht voor doen en toch is dit zeer noodzakelijk. Het ontbreken van voldoende ontwikke- is er vaak de oorzaak van, dat op dingen nog te weinig wordt uit- Andere groepen in ons volk werken meer eendrachtig samen en weten daar door meer te bereiken. Spreker bond de aanwezigen op het hart zich meer te ontwikkelen en de problemen goed on der ogen te zien. Culturele ontwikkeling. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de P.J.G.N., waarin deze een beroep doet op de verschillende af delingen om ten behoeve van de bezoe- van de Landdag te Markelo in Augustus a.s. logiesgelegenheid ter be schikking te stellen van de bezoekers uit andere delen van het land, die niet in één dag op en neer kunnen reizen. Er werd gelegenheid gegeven zich hiervoor te geven. Van de zijde van het Gemeentebestuur as een brief ontvangen waarbij 45 kaar ten beschikbaar worden gesteld voor het bezoek aan de toneeluitvoering door toneelgroep „Studio", die oj? 15 febr. a.s. een voorstelling zal geven met het toneelstuk „Romantische liefde", een blijspel van Edm. Rostand, dat gespeeld wordt in Irene en in welke voorsteling wordt bijgedragen door de provincie en het culturele fonds van de gemeente en waarvan de entree slechts 50 ct. zal be dragen. Zij is bedoeld voor de jeugd van 15—26 jaar. De voorzitter betreurde het, dat deze uitvoering net valt een dag na de Streek- ontwikkelingsdag in hotel Holterman, maar wilde het bezoek toch gaarne aan bevelen. De kaartjes moeten vóór 1 febr. worden afgenomen. Verwezen wordt naar een advertentie in dit nummer. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van deze ontspanningsdag op 14 febr., welke uitgaat van de B.O.O. en de B.v. O.L.O. en wekte de leden op deze dag, waarvoor de kaarten reeds door de afde- betaald zijn, te bezoeken. Door Jr. F. H. Hiddingh te Meppel zal een inleiding worden gehouden over: „Waar om komt het platteland tekort?", ter wijl na de gezamenlijke broodmaaltijd vertoond zal worden de film „The quiet One", welke in discussiegroepen zal wor den besproken, waarna de heer Eshuis, de leider van de Volkshogeschool „Die- Pendaal" vragen zal beantwoorden en oen toelichtig zal geven. De kaarten voor beide voorstellin gen zijn verkrijgbaar bij de secretaris, vi heer J. Jansen, Espelo 63. De financiën. Door de penningmeester, de heer H. ietberg, werd vervolgens het financieel verslag uitgebracht, waaraan wij ontle en, dat de inkomsten f 1710.72 en de uit- javen f 1331.52 hebben bedragen. Er was :en batig saldo van f 379.20, terwijl het bezit van de vereniging f 603.10 bedraagt. Nadat de kascommissie had verklaard le administratie keurig in orde te heb ben bevonden, werd de heer Rietberg onder dankbetuiging voor zijn beheer ge dechargeerd. Jaarverslag. Een uitvoerig jaarverslag werd ver volgens uitgebracht door de secretaris, de heer J. Jansen. Deze herinnerde aan de bloedige strijd in Hongarije, en wees op het voorrecht, dat men hier nog vrijelijk bijeen kan komen. Na te hebben gewezen op de ongun stige weersomstandigheden in het afge lopen jaar, waardoor het hooi niet op tijd binnenkwam, het graan niet wilde rijpen en de knollen te laat in de grond kwamen, wees hij op de overigens vrij bevredigende uitkomsten wat de vee- en varkenshouderij en de pluimveeteelt be treft. Aan de adviserende leden en talrijke donateurs werd dank gebracht voor hun adviezen en financiële bijdragen. Het ledental bedroeg aan het begin van het jaar 95 en bedraagt thans 116. Er traden 24 adspiranten toe. Het bestuur vergaderde 13 maal, terwijl 8 ledenver gaderingen werden gehouden. De vereniging bezit een zaaimachine, schoffeltuig en vatsproeier. Den beheer ders werd dank gebracht voor hun be moeiingen met deze werktuigen. Ten slotte bracht de secretaris dank aan de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging en haar personeel voor het geleverde stencilwerk. Nieuw bestuurslid. Aangezien de heer B. Bronsvoort zijn bestuursfunctie, waartoe hij in een vori ge vergadering gekozen werd, niet heeft aangenomen, moest in deze vergadering een nieuwe verkiezing plaats vinden. Het bestuur stelde candidaat de 'heren G. Blankena, J. Haverslag en J. Veneklaas, terwijl uit de vergadering werd voorge dragen de heer E. Markvoort. De heer Veneklaas behaalde met 19 stemmen de volstrekte meerderheid en was daardoor gekozen. Hij werd met en kele hartelijke woorden door de voorzit ter welkom geheten. Deze deelde ten slotte nog mede, dat bij voldoende deelname weer een kalver- opfokwedstrijd zal worden gehouden. Opgave kan geschieden bij de secretaris De oproep van de Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, tot de bevolking van Holten en omgeving gericht, om de gemeente de helpende hand te bieden bij het aantrekken van kapitaal voor de woningbouw en de daarmede verband houdende verharding van wegen, de aanleg van straten en andere kapitaalswerken, is niet onbeantwoord gebleven. In nog geen twintig dagen tijds is, mede dank zij de bemiddeling, welke de gemeente-ontvanger, de heer G. J. Bouwhuis, aan deze transactie heeft verleend, een bedrag van 130.000.ingetekend. Deze derde burgerzinlening zal worden uitgegeven in obligaties van 1000.tegen een rente van 4.25 pet. en met een gemiddelde looptijd van 20 jaren. In 1951, toen de moeilijkheden op de kapitaalmarkt van dezelfde aard waren als thans, heeft de gemeente Holten zich op dezelfde wijze geld weten te verschaffen voor de woningbouw. Er werden omstreeks die tijd twee burger zinleningen uitgegeven. Waarschijnlijk bestaat er, indien men spoedig zou kun nen beslissen, nog gelegenheid aan de bovengeschetste lening deel te nemen. of bij de heer G. Brinks, de secretaris van de kalveropfokclub. Voorlichtingsfilms. Hiermede was het zakelijke gedeelte dezer bijeenkomst afgelopen en werden door de heer G. J. ter Welle van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst te Zwolle een tweetal aardige films vertoond. De eerste „Nederland, zuivelland" gaf in fraaie kleuren een uitstekend beeld van de winning, verwerking en de be tekenis der melk. De tweede film handelde over Nieuw- Zeeland en gaf de toeschouwers een duidelijk beeld van /lit slechts ruim twee miljoen zielen tellende land, dat open staat voor emigranten. Na de operateur te hebben bedankt, deelde de voorzitter ten slotte nog mede, dat de plaatselijke O. en O.dag niet op Biddag zal worden gehouden, omdat an dere verenigingen dan reeds een pro gramma hebben vastgesteld en dat de juiste datum nog nader zal worden be kend gemaakt. De aandacht van de abonné's, welke gewoon zijn het abonnementsgeld per giro over te maken, wordt er op geves tigd, dat dit vanaf 1 januari 1957 1.35 per kwartaal bedraagt. Bij incasso onzerzijds wordt dit be drag verhoogd met 0.15 inningskosten. WINKELIERS, welke in het bezit zijn van waardebon nen van Hollens Nieuwsblad worden vriendelijk verzocht deze zo spoedig mo gelijk bii de Administratie, Kohveg 19, in te wisselen. ACCOUNTANTSKANTOOR J POUW - Enterslr. 33 - Rijssen |f Zitting in Hotel Holterman elke maandagmiddag. Debutanten ontvingen na afloop bloemen. Een herboren „Holtens Toneel" heeft de vorige week zaterdag in Anrcitia haar eerste uitvoering gegeven. Onder regie van de heer Piet Bos werd op gevoerd het toneelspel in drie bedrijven „Een schip vaart uit" geschreven door öhr. van de Heuvel. Het ds een zeer geslaagde uitvoering geworden, waaraan door delitanten, die de oude en vroeger zeer bekende toneel club hebben doen herrijzen veel zorg was besteed en waarvan de geheel ge vulde zaal zeer heeft genoten. Deze rentree houdt goede verwachtingen in voor de toekomst. Het stuk, dat werd uitgekozen, was van goed gehalte. Het heeft een religieuse inslag, waarbij het gaat om de strijd tussen goed en kwaad in een kleine ge meenschap in een vissersdorp aan de kust van de Noordzee. In de persoon van Ds. Willem Hartman en zijn zwa ger Zacharias Braet worden twee uiteen lopende karakters zeer sterk getypeerd. Enerzijds de waarachtige christen en an derzijds, verborgen onder een dun laag je beschaving, de zich als christen voor doende, onscrupuleuze materialist. Korte inhoud. Ds. Hartman, die de gemeente als een goede herder voorgaat en een sociaal voelend predikant blijkt te zijn, is we duwnaar. Hij heeft een dochter, Marie genaamd, die veel steun heeft aan Tru di Mertens, een vriendin van de familie Hartman en 1 eertijdgenoot van de domi nee, Bij hem in woont Jozef Sta el, een oud-zeekapitein, met een warm hart, die dóór zijn rondborstige manier van op treden een typisch accent legt op dit milieu. De dominee is met gouden kooiden ge bonden aan zijn zwager, de uiterlijk godsdienstige aannemer Braet, die als 't om •geldverddenen gaat later een zeer infaam mens blijkt te zijn. Ds. Hart man heeft, van hem een hypotheek van 5.000 opgenomen om de nagedachtenis van de vader van deze man voor schan de te behoeden. Hij kan nergens geld krijgen om de eerste termijn van deze hypotheek af te lossen en als er in de plaats een badhotel, een paviljoen en bioscoop zullen komen, waarvan, de bouw aan Braet is opgedragen, weet deze hem fe dwingen de architect Ir. Herman Melcehert in huis te nemen en zinspeelt hij op een verloving van Marie met de zoon van zijn compagnon. Marie krijgt echter kennis aan Geert Zantinge, stuurman op de grote vaart, waarmede zij zich verlooft en die meteen een reis van negen maanden moet on dernemen. De jonge Melchert bewijst Ma rie veel attenties en tracht haar liefde te winnen, tot grote ergernis van Saar, de huishoudster, die zijn spel doorziet en oom Jozef, zoals de kapitein genoemd wordt, er op attendeert. In de plannen van Melchert en. BVaet staat de pastorie in de weg en de eerste wordt door Braet cm het huis te doen kopen en hem de bouw van het pavil joen te gunnen. A's Marie zich op een feest van bouwkundigen heeft laten gaan en daarvan een foto is gemaakt, komt Braet daarmee bij zijn zwager, de domi nee, om hem te dwingen zijn huis te verkopen. Er is een hevige storm opgestoken en iedereen verkeert in grote ongerustheid over een gestrand schip. Melchert wordt op een zeker moment door Ds. Hartman de deur gewezen en laat de plannen liggen. Oom Jozef ontdekt het contract tussen Braet en Melchert. In deze storm nacht nadert het spel zijn ontknoping. Braet wordt ontmaskerd en geeft oom Jozef de foto, maar inmiddels is dominee met de reddingsboot naar het gestrande ■schip gegaan en slaat over boord. Geert komt terug en blijft Marie trouw. Er heerst een enorme spanning in de pas torie of dominee Hartman verongelukt ■is, maar eindelijk komt er een telefoon tje van de kustwacht, dat hij gevonden is en in het ziekenhuis ligt. Nu kunnen Marie en Geert trouwen en Trudi mis schien ook met haar vriend Ds. Hart man. Het stuk heeft een levendig en zelfs speels begin, maar krijgt allengs 'n meer tragisch en in het laatste bedrijf zelfs 'dramatisch karakter. Het laatste bedrijf, dat uit 2 taferelen bestaat, moet te veel onthullen en is daarom wat lang van stof. Ook het slot de redding van Ds. Hartman doet al te 'onwaarschijnlijk aan, maar ove rigens heeft het sterke spelmomenten. Het spel. Wat het spel betreft hebben wij grote waardering voor de wijze waarop bijv. de heer Van Geenihuizen de i-ol van Ds. Hartman vertolkte. Het is altijd moeilijk een bekende plaatsgenoot in een heel andere gedaante te zien, maar hij was in woord en geibaar de ietwat verstrooide predikant, die zich voor anderen offerde, maar geen kijk had op zijn eigen klein gezin. De heer H. Tuller gaf een zeer gave vertolking van de ondankbare rol van Zacharias Braet. wiens tweeslachtige houding en hebzucht hij overtuigend wist weer te geven. De heer G. Brands was de geboren zee man Jozef Stael. Deze rol lag he.m op het lijf gegoten, waarbij de uitstekende grimering belangrijk aan het juiste ef fect medewerkte. Zijn rondborstig optre den en rake gezegden gaven kleur aan het spel. Mej. T. Sigger was als Trudi Mertens de echte vertrouwde vriendin van domi nee en Marie, welke rol werd gespeeld door mevr. J. Spakman-Wolters. Beider spel oogstte veel waardering. De rol van Saar. de huishoudster werd op uitstekende wijze gespeeld door mej. J. de Boer. Zij was de rijpere vrouw met veel levenservaring, die alles door zag en voor de dominee en zijn dochter opkwam. Minder belangrijk waren de rollen van Geert Zantinge, goed gespeeld door de heer G. van Haaften en van Herman Melchert, vertolkt door de heer Joh. Paalman, die de zwakste schakel vormde, omdat het voor hem moeilijk was deze rol voldoende tot zijn recht te doen komen. In het stuk kwam voorts nog een dorpstype voor, een idiote jongen, welke door Hetty Vosman verdienstelijk werd weergegeven. De uitstekende grimering van de ver schalende spelers door de heer Van Geenhuizen heeft zeker tot het welsla gen van deze opvoering bijgedragen. De verlichting en geluidsweergave waren bij de heer J. van Bruggen in goede handen. Toespraken. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer Piet Bos, die in het bij zonder de burgemeester welkom heette en o.a. dank bracht aan de familie Vos man voor het gebruik van meubilair en voor de repetities, de heer Ten Wolt huis, die het toneel een ander aanzien gaf, Cees Bos, die het zeegezicht op de achtergrond schilderde en de heren Van Bruggen en Van Geenhuizen voor hun aandeel in deze uitvoering. Hij herinnerde er aan hoe men vroeger met Holtens Toneel tal van successen geboekt had en z.g. de provincie in ging en noemde enkele personen, die in deze periode sterk op de voorgrond wiaren ge treden. Na af'oop van het spel, dat telkens een dankbaar applaus oogstte, bood de heer Beijers namens een aantal oud leden van „Holtens Toneel" de dames Vrijdag 25 jan.: Bijeenkomst Platte landsvrouwen afd. Holten in hotel Hol terman. Mevr. H. Perelaer-Parfumier spreekt over: „Moeilijkheden met oudere kinderen", 8 uur. Zaterdag 26 jan. 7.30 uur, geb. Irene: Uitvoering Chr. Ontspanningsclub (zie adv.). Maandag 28 jan.: Filmvoorstellingen van het Leger des Heils in Irene. Om 3.45 uur kindervoorstelling. De avond voorstelling begint om 7.30 uur. Maandag 28 jan.: Bestuursvergadering V.V.V. „Holtens Belang", nam. 8 uur, in hotel Holterman. Dinsdag 29 jan.: Opruiming Dames- en Herenconfectie bij Gebr. Schuppert (zie adv.). Dinsdag 29 jan.Jaarvergadering school- kring Espelo in de school aldaar. Aan vang 7.30 uur. Dinsdag 29 jan.: Bijeenkomst met bui- tengew. dienstplichtigen en afgekeur- den over de nationale weerbaarheid, in de feestzaal van hotel Vosman, 's avonds 7.30 uur. Spreker de heer G. J. Oude Groen. Woensdag 30 jan.: Jaarvergadering van de afdeling der A.B.V.A. in hotel Hol terman, 's avonds 7.45 uur. Spreker de heer J. Lindoorn over de pensioen aanspraken der ambtenaren. Donderdag 31 jan.Filmavond van de M. en A.-club „De Holterberg" in zaal Vosman in samenwerking met Castrol- Holland N.V., aanvang 8 uur. Donderdag 31 jan.: Laatste dag voor 't betrekken van kaarten voor de toneel avond voor de jeugd bij de secretaris sen der div. verenigingen (zie adv. Jong Holten). Donderdag 31 jan.Toneeluitvoering van O.C.H. in Irene met „De beste jaren van ons leven". Aanvang 7.30 uur (zie adv.). Vrijdag 1 febr.: 7.30 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging Dijkerhoek bij J. A. Jansen Maneschijn. Zaterdag 2 febr., 8 uur: Dansen in hotel G. Müller (zie adv.). Zaterdag 2 febr.: Toneeluitvoering van O.C.H. in Amicitla met „De beste jaren van ons leven" (zie adv.). Maandag 4 febr. 7.30 uur: Zendingsfilm avond in Irene, waar vertoond zullen worden de films „Verloren Grenzen" en „Ga uit in de wereld". Dinsdag 5 febr. 7.30 uur: Zendingsfilm avond in de school te Espelo. Pro gramma als op maandag 4 febr. Dinsdag 5 febr.: Spreekuur Dr. Tromp Visser kantoor Algem. Ziekenfonds van 4.305 uur (vooruit afspreken). Woensdag 6 febr. 7.30 uur: Zendings filmavond in Bethanië te Dijkerhoek. Programma als maandag 4 febr. Woensdag 6 febr.: Jaarvergadering Chr. Boeren, en Tuindersbond in Rehoboth. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 7 febr., 8 uur: Gecomb. ver gadering Chr. Plattelandsvrouwen en Chr. Jonge Boeren Org. in gebouw Rehoboth. Spreker: Burgemeester Mr. W. K. Enklaar. Donderdag 7 febr.: Zitting kraamcen- trum Deventer kantoor Algem. Zie kenfonds van 23 uur nam. Vrijdag 8 febr. Uitvoering „De tijd staat niet stil", gezelschap Tetman en Ja- rich de Vries voor de A.N.A.B. in „Amicitia". Maandag 11 febr.Bijeenkomst afd. Plattelandsvrouwen in hotel Holter man. Voorlichtingsavond met licht beelden door weverij „De Ploeg". Aan vang 7.30 uur. Donderdag 14 febr.: Streekontwikke- lingsdag B.O.O. en B.v.O.L.O. in ho tel Holterman. Aanvang 2.30 uur. Le zing Ir F. H. Hidding. Film: „The quiet One". Vrijdag 15 febr.: Toneelvoorstelling voor de jeugd (pl.m. 1526 jaar), door de toneelgroep „Studio" met het blijspel „Romantische liefde". Gebouw Irene, aanvang 7.30 uur. Zaterdag 16 febr.Toneelvoorstelling door de toneelgroep „Studio" in Ami citia op uitnodiging van de N.V.V. Be- stuurdersbond. Ook toegankelijk voor niet-leden. Aanvang 7.45 uur. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel bloemen aan. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de nieuwe spelers er in geslaagd waren zo'n uitstekend debuut te maken en dankte in het bijzonder de heer Bos, die als enig oud-lid maar nu als regisseur aan de club verbon den is, voor zijn verdienstelijk werk voor het amateur-toneel. Ook de heer Bos bood de dames nog bloemen aan, waarbij hij in het bijzonder mej. De Boer. bedankte, die als invalster in nauwelijks veertien dagen haar rol op zo'n goede manier heeft weten te leren. Met een verloting en een gezellig bal met muziek van de Holtense Band werd de avond besloten.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1