fwee methoden van Russische voogdij VEILIG VERKEER EN OVERHEID BOER Veemarkt Rijssen Terwijl de communistische leiders alle l0gelijke moeite doen de eenheid van et° communistische blok te bewaren, yjven de ontwikkelingen in Hongarije i in mindere mate ook in Polen, hun jgingen doorkruisen. Nadat de Hon- larse premier Kadar in Boedapest de istheer was geweest van de leiders an de Sowjetrussische, Bulgaarse, Roe- ieense en Tsjechische communistische artijen, is hij zelf vorige week nog 'n eer naar Moskou gereisd om overleg plegen met de Russische leiders en Sjou En-lai. Van de resultaten van eze besprekingen is niets anders be- end gemaakt, dan dat de „eenheid der acialistische landen opnieuw beves- igd en versterkt is". Maar een onbe stelbaar gevolg is, dat 't gevoel van eleurstelling en wrok bij de Honga- en steeds is versterkt. Aanvankelijk eloofden velen nog, dat Hongarije de ans had, een tweede Polen te worden, 'al van maatregelen uit de tijd van het ialinistische regiem van Rakosi wer en ongedaan gemaakt, kleine particu- ere bedrijven werden in sommige ectoren weer toegestaan en de collec- iratie van de landbouw werd gestaakt, loch reeds de radicale verbanning van Ie „nationaal-communist" Nagy had de gongaren duidelijk moeten maken, dat ran een navolging van het Poolse voor- geld niets kon komen. Chroesjtsjows jieuwjaarsintervieuw met 'n Tsjechisch lartijblad, waarin hij het nationaal- lommunisme scherp veroordeelde, be- zestigde dit. En de besprekingen tus sen Kadar en zijn collega's van andere communistische landen toonde -het ten overvloede aan. De regering te Boeda pest is met steeds groter gestrengheid optreden. Zowel deze onverholen politiek van de harde hand als het her haalde overleg bewijzen intussen, dat communisten met 't Hongaarse volle in een impasse zijn geraakt. VICIEUZE CIRKEL In Hongarije bevinden de communis- zich in een vicieuze cirkel. Tenge volge van de orthodox-stalinistische me- thoden van het regiem van Rakosi en totale ontwrichting gedurende de opstand, is cle Hongaarse economie praktisch tot stilstand gekomen. In het bizonder de steenkolenproduktie, die grondslag vormt voor de overige in dustriële bedrijvigheid, baart ernstige zorg. De ontevreden arbeiders hebben voortdurend lijdelijk verzet gepleegd, van tal van fabrieken, die niet meer in bedrijf konden blijven, is een groot deel van het personeel ontslagen. Dit heeft weer een versterking van het verzet tot gevolg gehad. Thans zijn recht banken met bizondere volmachten te gen stakingsleiders in het leven geroe pen, maar de onverzoenlijkheid van de Hongaren in aanmerking genomen, kan men verwachten, dat het resultaat op nieuw een toeneming van de ontevre denheid zal zijn. Men vraagt zich af, de communisten zich een uitweg uit deze situatie voorstellen. Hongarije betekent voor hen 'n steeds groter wordende verliespost, zowel in economisch en militair opzicht, als waar het hun prestige betreft. De invloed van de onverzettelijkheid der Hongaren blijkt thans ook in de andere Oosteuro- pese satellietlanden. Maar waar een po litiek van de harde hand wordt ge voerd, wordt «elke concessie als het be gin van de nederlaag gezien. In Moskou moet men wel begrijpen, in een im passe te zijn geraakt, doch „de weg te rug" lijkt niet mogelijk zonder groot verlies van gezag. Men moet echter aannemen, dat de Russische leiders ach teraf liever de „Poolse methode" zou den hebben gevolgd, al is hun dat door Gomoelka gemakkelijker gemaakt dan door Imre Nagy. DE POOLSE METHODE Wat Moskou met geweld in Honga rije niet is gelukt, probeert het in Po len met diplomatie te bereiken. Dat de Poolsé communistische partij op de on langs gehouden conferentie in Boeda pest niet was uitgenodigd, heeft waar schijnlijk onder meer tot doel gehad, elke schijn van dwang jegens de Polen te vermijden, al zal wantrouwen' je gens hen daaraan ook niet vreemd zijn geweest. Niet de Russische leiders ver toonden zich echter in Warschau, maar Tsjou En-lai. Uit de toespraken, die hij daar heeft gehouden, blijkt, dat hij niet komt als de bedwinger van het veroor VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag 14 januari gespeelde wedstrijden: Visnet 2-Ter Horst 1—1 Sportlust-Holten 2-0 Ter Horst-Politie 0-2 OKK 2-Visnet 1 0-2 De Zweef 2-Politie 0-2 Holten-De Zweef 1 0-2 Holten-Rivo (d) 0-2 Rivo-OKK 1 (d) 0—2 Holten-OKK 1 (d) 0-2 De stand in de Nyverdalse volley- balcompetitie luidt per 14 januari als volgt: Dames: OKK 1 10 9 1 0 19 OKK 2 10 7 2 1 16 De Zweef 1 11 4 5 2 13 VBOW 1 7 5 2 0 12 Hellendoorn 8 4 2 2 10 Sportlust 9 4 2 3 10 OKK 4 11 4 2 5 10 Rivo 8 2 4 2 8 OKK 3 11 2 3 6 7 De Zweef 2 10 0 4 6 4 VBOW 2 10 1 1 8 3 Holten 9 0 2 7 2 Heren: Nijverdal 13 10 3 0 23 Sportlust 12 10 0 2 20 OKK 1 10 8 2 0 18 VBOW 1 10 7 3 0 17 Visnet 1 13 7 2 4 16 OKK 2 13 6 3 4 15 De Zweef 1 14 5 5 4 15 Politie 13 6 2 5 14 De Zweef 2 11 3 3 4 10 Holten 12 2 3 7 7 VBOW 2 10 1 4 5 6 Visnet 2. 10 0 4 6 4 Hellendoorn 2 11 0 4 7 4 Ter Horst 12 0 3 9 3 Hellendoorn 1 10 0 2 8 2 Volleybal-toernooi Vrijdagavond a.s. om 7 uur zal in het deelde nationale communisme, doch wel in de rol van de bezweerder daarvan. Zorgvuldig heeft hij vermeden, de tus sen Rusland en Polen bestaande tegen stellingen openlijk aan te roeren. Maar inplaats daarvan heeft hij gewezen op de gevaren van 't imperialisme, het ka pitalisme, de „Hongaarse contra-revo lutie" en de noodzaak van het commu nistische blok, zich daartegen aaneen te sluiten. Tsjou En-lai heeft geduren de zijn vijfdaags verblijf een rondreis door het land gemaakt en overal ston den redevoeringen op massa-vergade- ringen op 't programma. Tussen de re gels door moest het de Polen duidelijk worden gemaakt, dat 't nationale com munisme een dwaalleer is, en het is ty perend, dat hij zich in zijn uiteenzet tingen direct tot de bevolking richtte. In Polen zullen de twintigste van deze maand verkiezingen worden gehouden, die. weliswaar niet vrij zullen zijn in westelijke zin, maar waarbij het electo raat toch meer invloed op de uitslag zal hebben dan in lange tijd het geval is geweest. Op vele plaatsen in 't land is het rumoerig, want de anti-Russische tendens is duidelijk aan de dag getre den. In Moskou hoopt men echter, dat Tsjou En-lai met zijn diplomatieke be nadering van het nationalisme meer succes zal hebben dan het Rode Legér met zijn ontplooiing van macht in Boe dapest. i Officiële publicaties OPENBARE KENNISGEVING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 21 januari 1957 gedurende 4 weken ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp tot partiële wijziging van het uitbreidings plan in hoofdzaak. Dit ontwerp heeft betrekking op een terrein in de buurtschap Beuseberg, dat omsloten wordt door gedeelten van de z.g. Evertjesweg, Langstraat, Zuurbergs- weg en Boschweg. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebben den bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Holten, 17 januari 1957. Het hoofd van het gemeentebestuur Voornoemd, W. H. ENKLAAR. LEIDING GEVEN AAN DE JEUGD. Zaterdag had in het gebouw Irene de eindles plaats van de door de CJMV en CVJF georganiseerde cursus voor de vorming van jeugdleiders. In deze uit 10 lessen bestaande cursus werden o.a. onderwerpen behandeld be treffende het leiding geven, de achter grond van het programma der beide or ganisaties, vormen vaan aanbieding, het leiden van een discussie, spreken in het openbaar, zang en spel, jeugd en evan gelie en dergelijke. Zij werd gegeven door de heer Anton Dokter uit Nijverdal en mej. Duvekot, leidster van de Volkshogeschool „Die- pendaal". De avond begon met een gezamen lijke broodmaaltijd, waarna door de cursisten verschillende spelen werdei^ uitgebeeld. Een forum, dat was samengesteld uit mej. Duvekot, mej. N. Jansen uit De venter, de heer A. Rolloos uit Hengelo en de heer A. Westerik uit Holten, be handelde de volgende onderwerpen: „Wat doen we met ontrouwe leden" en „Het leiders- en leidstersprobleem". Door de heer H. Fokke werden na een hartelijk dankwoord boekenbonnen uit gereikt aan de beide docenten, terwijl mevr. Dokter bloemen werden aange boden. De certificaten betreffende het volgen van deze cursus werden uitgereikt door mej. Jansen. Deze bijzonder geslaagde avond werd door de heer Westerik met 'n slotwoord beëindigd, waarbij hij o.a. een gedicht de clameerde van Ds Okke Jager, geti teld „Worden als een kind". Met het zingen van lied 282 en dank gebed kwam het slot. gebouw voor Chr. Belangen een volley bal-toernooi worden gehouden. Deelnemende teams zijn: Politie 1, VBOW 1,Nyverdal 1 en enkeleb-teams. Programma voor maandag 21 januari 1957: OKK 1-VBOW 1 (d) Politie-VBOW 2 Hellendoorn I-Ter Horst Hellendoorn 2-Visnet ,2 Hellendoorn-VBOW 1 (d) De Zweef 2-Hellendoorn 1 VBOW 2-Ter Horst Hellendoorn 1-Visnet 2 OKK 1-OKK 2 Voor de DE LANDBOUWRADIORUBRIEK OP MAANDAG 21 JANUARI In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 21 ja nuari a.s. van 19.45-20.00 uur over de zender Hilversum 1 'n klankbeeld wor den uitgezonden over maatregelen ter voorkoming van mond- en klauwzeer. In aansluiting hierop zal Ir. A. Schroo- der, rijkszuivelconsulent in Gouda, spre ken over „Drinkwater voor vee". De uitzending zal worden besloten met enkele praktijkaanwijzingen. CONTRIBUTIE-AFTREK HEFFINGEN LANDBOUWSCHAP. Afsluiting termijn inzending duplikaat-kwitanties 1955. Zoals bekend werd krachtens de Alge mene Heffingsverordening 1955 de con tributie-aftrek alleen dan direct op de heffingsaanslag van het Landbouwschap over 1955 in mindering gebracht, indien de door de organisaties afgegeven dupli kaat-kwitanties tijdens de mei-inventa risatie in 1955 bij de plaatselijke bureau houders werden ingeleverd. Nadien bestond slechts recht op aftrek als de bedoelde kwitanties vóór 1 jan. 1956 aan het Landbouwschap werden opgezonden. Niettemin zijn, o.m, door onbekendheid met de bestaande rege ling, zeer velen in gebreke gebleven hun duplikaat-kwitanties tijdig in te leveren. t Een en. ander was voor het dagelijks bestuur van het Landbouwschap aanlei ding om uitsluitend voor dit eerste hef fingsjaar alle te laat binnengekomen verzoeken om contributie-aftrek alsnog in behandeling te nemen. In deze geval len wordt de aftrek achteraf gerestitu eerd, nadat de aanslag zelf eerst volledig is voldaan. Ten behoeve van de hcffingsplichtigen die naar aanleiding van een door hen in gezonden bezwaarschrift en het ant woord daarop van het dagelijks bestuur, in gebreke zijn gebleven hun duplikaat- kwitantie over 1955 in te zenden of die thans nog tot de ontdekking komen, dat op hun heffingsaanslag 1955 van 't Land bouwschap geen contributie-aftrek is toegepast, hoewel zij in 1955 contributie aan een voor aftrek in aanmerking ko mende organisatie betaalden, wordt er door het dagelijks bestuur van 't Land bouwschap op gewezen, dat de termijn waarbinnen nog duplikaat-kwitanties over 1955 of andere geldige "betalings bewijzen kunnen worden ingezonden, nu definitief wordt afgesloten op 1 maart 1957. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1036 stuks vee, runderen 181, varkens 855. Prijzen: 53 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,80 tot f3,—; tweede kwa liteit van f2,55 tot f 2,80; derde kwa liteit van f 2,20 tot f 2,55 per kg slacht- gewicht; 75 melk- en kalfkoeien van f580,- tot f870,- per stuk; 17 pinken v. f410,- tot f545,- per stuk; 12 graskal veren v.an f200,- tot f315,- per stuk; 24 nuchtere ltalverep van f 35,- tot f 52 per stuk; 18 drachtige zeugen van f225 tot f310,- p. st.; 22 loopvarkens, prijs onbekend; 815 biggen van f4,50 tot f5,50 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: De handel had over het geheel een kalm verloop met iets lagere prijzen. Gebruiksvee: De aanvoer was niet groot, 'n zeer langzaam verloop, waar door de prijzen iets lager waren. Nuchtere kalveren: Deze werden vlug en prijshoudend verhandeld. Varkens en biggen: Iets groter aan bod met een redelijk vlug verloop en met onveranderde prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod niet groot, handel kalm, prijzen niet hoger. Bij het bestrijden van de onveilig heid van het wegverkeer en het op lossen van allerlei problemen, die ten nauwste daarmee zijn verbonden, heeft de overheid 'n belangrijke taak te vervullen. Het is een gelukkige om standigheid dat degenen, die met dit onderdeel van onze volkshuishouding zijn belast, hun taak doorgaans met veel enthousiasme vervullen en op deze wijze daadwerkelijk steun geven aan verbetering van bestaande toe standen op dit gebied. Toestanden die en dat v/eten wij maar al te goed vaak nog heel wat te wensen over laten. Teneinde de noodzaak van een krach tige bestrijding van het verkeersspook nog eens extra te onderstrepen, heeft de minister van verkeer en waterstaat zich onlangs in een brochure tot alle ge meentebesturen gewend. In dit geschrift doet de minister de belanghebbenden 'n aantal belangrijke suggesties aan de hand en wij zijn er van overtuigd, dat er door de verschillende gemeentebestu ren nog heel wat aanvullende maatre gelen kunnen worden genomen. Het boekje begint met een aaptal gra fieken, waaruit o.m. blijkt hoezeer het aantal verkeersongelukken is toegeno men. In 1939 vonden in ons land 47.645 ongevallen plaats, waarvan 777 met do delijke afloop, terwijl er 14.050 perso nen licht of ernstig werden gewond. In 1946 liep het aantal verkeersonge lukken sterk terug (het auto- en motor park was door de bezetter immers vol komen geplunderd) en werden er 26.501 geregistreerd. Het aantal doden, dat tengevolge van deze ongelukken te be treuren viel, steeg in dat jaar echter tot 1150, terwijl er 5594 personen zwaar en 3810 licht werden gewond. Elk jaar méér slachtoffers. Het jaar 1947 bracht een aantal ver keersongevallen van 39.400, waarvan 941 met dodelijke afloop en sindsdien is het aantal ongevallen regelmatig gestegen. In 1954 vonden er 101.260 verkeers ongelukken plaats, waarvan 1524 met dodelijke afloop, terwijl 13.515 perso nen licht en 17.121 zwaar werden ge wond. Nu kan men naar aanleiding hiervan opmerken dat de verkeersintensiteit in deze jaren eveneens een belangrijke II j VOORLICHTINGSBUREAU tri VAN DEN VOEDINGSRAAD BESCHERM UW GEZONDHEID eet voldoende groente en fruit. Trek vooral in dit jaargetijde zoveel mogelijk profijt van de bescher mende waarde van groéhten en fruit. Eet daarom niet te vaak stamppot, want door stampen vernietigt U vi tamine C. Stoof de groente niet te lang na met boter of margarine: daardoor gaat er vitamine C verloren. Vermeng de groente liever vlak voor het opdie nen met boter, margarine of een melksaus, ze is dan ook smakelijk! Laat 's winters het fruit niet op ta fel ontbreken. Menu's Londonderrysoep* Aardappelen met jus, runderrollade, brussels lof Deense vla* Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het metst verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. CHR. PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN. Op donderdag 10 januari kwamen de leden van de Chr. Plattelandsvrouwen vereniging in gebouw „Rehoboth" bijeen. De presidente, mevr. J. Rietberg-van Lindenberg opende deze vergadering door te laten zingen Psalm 8 6, waarna zij voorging in gebed. Daarna werd gelezen Handelingen 9 36—43. Door de secretaresse, mevr. J. Wig- ers-Aanstoot, werden de notulen ge lezen, waarna ingekomen stukken wer den behandeld. Het onderwerp voor deze avond luid de: „Handenarbeid". Hiervoor had de vereniging enig ma teriaal bijeengebracht. Vele voorwerpen werden als voorbeeld uitgestald. Deze waren gemaakt van vilt, pitriet, plasticgaren, raffia en touw. Be sloten werd om allen een paardje te ma ken. In het maken daarvan gaf de pre sidente het voorbeeld. Zij had hierin een cursus gevolgd. In de pauze werd koffie gepresenteerd. Nadat allen voldaan en verrijkt wa ren met een zelf „gefabriceerd" „paard", werd de a.s. toogdag te Zwolle bespro ken. Deze zal worden gehouden op 31 januari. Velen gaven zich hiervoor op. Op de volgende vergadering, die sa men met de C.J.B.T.O. gehouden zal worden, zal als spreker optreden de bur gemeester van Holten, Mr, W. H. Enk laar. Na het gezamenlijk zingen van „Houdt Gij mijn handen beide" sloot mevr. Wig- gers deze leerzame avond met dank aan God. stijging vertoont en dat is ook inder daad juist, doch dit mag in het geheel geen aanleiding vormen de aandacht van het verminderen van het aantal onge vallen af te leiden. In bovengenoemde brochure wordt de aandacht voorts besteed aan de wegen bouw, de bebakening en verlichting van de wegen, aan het onderwerp gevaarlij ke wegaansluitingen en splitsingen, de concentratie van ongevallen, het rijwiel- verkeer en tal van andere problemen, die stuk voor stuk zeer urgent zijn en geen ogenblik aan de aandacht van hen, die verantwoordelijk zijn voor de goede gang van zaken in hun gemeente, mogen ontsnappen. Welke maatregelen? De minister beveelt de betrokken ge meenten aan verkeerscommissies te vor men, welke commissies in nauwe samen werking met de plaatselijke politie moe ten trachten bepaalde moeilijkheden 't hoofd te bieden. In de grotere gemeen ten wordt de aanstelling van verkeers- ingenieurs ten zêerste aanbevolen. Bizonder belangrijk is naar onze me ning dat minister Algera speciale aan dacht wijdt aan het punt verkeersonder- wijs op de scholen, een onderwerp dat naar onze mening in het kader van het verkeersbeleid tot de meest belangrijke behoort, welke er momenteel aan de orde zijn. Dank zij de zorgen van het Verbond voor Veilig Verkeer en de po litie wordt op tal van scholen reeds der gelijk onderwijs gegeven. De minister beveelt aan het verkeersonderwijs reeds in de eerste klasse der lagere scholen aan te vangen, terwijl voorts 't vraag stuk van het geven van deze lessen op kleuterscholen wordt bestudeerd. Tenslotte wijst de minister op het grote nut en het belang van het optreden van de z.g. jeugdverkeersbrigades, welk optreden ook in het buitenland bizonder aandacht heeft getrokken. De ongeval lenstatistieken tonen onmiskenbaar het nut van het optreden van deze brigades aan. Met het rondzenden van deze brochure is nogmaals aangetoond, dat er op dit gebied nog heel wat tot stand gebracht moet worden, doch dat het onderwerp veilig verkeer ook in regeringskringen zeker niet wordt onderschat. Aardappelen met jus, rest rollade, spruitjes vla met yoghurt* Aardappelen, jus, bruine bonen met gebakken spek, sla van wortel en. andijvie griesmeelvla Groentesoep* aardappelen, jus, runderlapjes, koolraap appel* Panvis van stokvis sinaasappel Aardappelen met jus, gehakt, prei pannekoeken* 4f- Aardappelen met jus, rodekool havermoutpap De met een sterretje aangeduide ge rechten kunnen geschrapt worden, zon der dat de maaltijden wat voedings stoffen betreft, onvolledig worden. Recepten voor 4 personen Panvis van stokvis. 300 g stokvis, 1,5 kg aardappelen, 150 g (een kopje) rijst, 3,5 dl (twee kopjes) water, 1 kg uien, boter of margarine, zout (melk of vis bouillon). (Ongeweekte stokvis in stukken hak ken en tenminste 24 uur in ruim water weken Het water nu en dan verver sen.) De stokvis zo goed mogelijk van graten en vellen ontdoen. Er desge wenst rolletjes van maken en deze vastbinden met 'n draadje. De geweek te stokvis in ruim kokend water met 10 g zout per liter water zachtjes gaar koken. Zorgen dat het water tegen de kook aanblijft, anders wordt de vis hard en taai. Kooktijd een half a an derhalf uur, afhankelijk van de mals heid van het visvlees. De rijst wassen, opzetten met kokend water en zout en zachtjes gaarkoken. De aardappelen schoonmaken, gaarko ken en in stukken snijden. De uien schoonmaken, in snippers snijden en deze bruin bakken in boter of marga rine. De vis in stukjes verdelen Al deze ingrediënten dooreen mengen. Het gerecht desgewenst srrteuïg maken met i een scheutje melk of visbouillon. Des- j gewenst het geheel overdoen in een j vuurvaste schaal, bestrooien met paneer- meel én hier en daar een klontje bo ter of margarine er op leggen. Er in dc oven. een bruin korstje op laten ko- I men. Londonderrysoep. 1 ui, 40 g (ruim 2,5 eetlepel) boter of margarine, halve theelepel kerrie, 40 g (4 eetlepels) bloem, 1 1. bouil lon, halve dl (half klein kopje) melk (klein blikje champignons). Het uitje klein snijden De. boter of margarine warm maken en het uitje met de kerrie hierin fruiten. Alle bloem toevoegen en flink roeren. De bouillon bij kleine scheutjes tegelijk bij 't meng sel schenken, tot alle bouillon gebruikt is. De soep zeven. De soep weer aan de kook brengen en op smaak afmaken met melk en desgewenst mét cham pignons.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3