ada DE BOER enzyn BEDRIJF groeiend begrip voor Voor boer en burger. „IN BLIJDE VERWACHTING" ^BUITENLANDS OVERZICHT GRIEP? 1 de9; aright; machti iet macht a.s. te m. ïidsdui vestig; van ii ;d vooi. apen, -gesteld -AAR. NG 'S •op vaE gt, niei rplichi )utievi 'geljjk- a aan- e ester, 'etark )lijf in in Ne- titelin- zullen g var uchte- porten n hier inuari in die isterie Budd ir ge- aldaar tzij in OSITIE VAN DE LANDBOUW „De huidige situatie ten aanzien van de agrarische produktie in de wereld zou ongetwijfeld aanleiding zijn geweest tot 'n grote landbouw crisis, indien niet in de meeste agra rische landen door overheidsingrij pen maatregelen zouden zijn geno men om te voorkomen dat produk- tie-overschotten tot desastreuze prijsverlagingen aanleiding zouden geven," van dij ïonden idus ir- J- A- p- Franke> dir.-generaal de voedselvoorziening, op de Streek- voor de Betuwe, welke de Gelderse in doifaatschappij voor Landbouw op 9 jan. ^57 te Ingen had georganiseerd. Toch kunnen die nationale landbouw- :elflktjjUtieke maatregelen een groot gevaar pieveren, doordat het verband tot pro- vestigj aktie- en afzetmogelijkheden minder uidelijk wordt, terwijl bovendien vooral landen die het grootste deel van hun houdeifearische produktie in eigen land af- of eni= ^en, *n s^erke mate de neiging hebben bewa- importen van elders te weren of in eperkte mate toe te laten. Deze gevol- it jaai reec*s *n ve^e voor de Neder- ;n wcr- jn^se lan(k" en tuinbouw belangrijke af- etgebieden merkbaar worden, kunnen eleidelijk aan de Nederlandse export moeilijkheden brengen. Ir. Franke wees verder op een twee- Ie gevaar, verbonden aan garanties voor tijdige en tuinbouwproducten, n.l. dat ,!ok de Nederlandse producenten meer endacht aan de hoogte der garanties ian aan de afzetmogelijkheden gaan be leden, waardoor op den duur agrarisch federland zijn concurrentiekracht op juitenlandse markten kan verliezen, 'ooral nu in Europa ook op internatio- terrein zich diverse ontwikkelingen roordoen, zoals b.v. Benelux, gemeen- ïhappelijke markt e.d., is het een taak de land- en tuinbouw zelve om hier- alle aandacht te besteden, opdat in ontwikkelingen de Nederlandse agrarische positie zo goed mogelijk ge- landhaafd kan blijven. Spreker waar schuwde tegen de tendens om deze veel- moeilijke problemen alle over te la- aan functionarissen en voormannen n de landbouw en aan de overheid. ;t zijn veelei problemen waarvoor iedere landbouwer belangstelling dient te hebben, omdat in feite deze ontwikke lingen van grotere betekenis zijn voor Je toekomst van onze land- en tuinbouw Jan de hoogte van een garantieprijs of soortgelijke incidentele binnenlandse maatregelen. Ook trouwens op natio- J22I economisch terrein wordt een zo stief en deskundig mogelijk optreden van de vertegenwoordigers der land- wuworganisaties noodzakelijk geacht. !en groot gedeelte van de algemeen eco nomische problemen wordt immers in eerste instantie behandeld in nationale zoals b.v. de Sociaal-Economi sche Raad. De landbouw dient zich naar spreker's mening er van bewust te zijn dat in dergelijke colleges de vertegen woordigers van de landbouw hun belan gen steeds zo sterk mogelijk moeten ver dedigen. De vraag wat gedaan, kan wor den om de moeilijkheden in de agrari sche sectoren te lenigen, is zo nauw ver bonden aan de algemene economische problemen, dat men de zaken niet los van elkaar kan zien. In dit verband die nen de landbouworganisaties er voor zorg te dragen, dat zij over voldoende deskundige vertegenwoordigers beschik- opdat men niet alles aan een te klein aantal overbelaste voormannen behoeft over te laten. els in 1 Hol- n een Aan- ;e van d, die lande laakt, zijnde a 308 inada, ij ven; s eer- irden lighe- t niei lan in Met e reis andse Ier ir. ;eiten zoda- hema irden zich 1 408 ook om- ïi, en Hon- enten So- t Ne- t on- Sudel e als twen rblijf ider- Naar betere voorlichting. Het is noodzakelijk dat de Nederland se agrarische organisaties zich in ster kere mate bewust worden van het be lang om ook het niet-agrarische bevol kingsdeel een beter begrip voor de Ne derlandse land- en tuinbouwproblemen te brengen. Welke Nederlander, al dus spr., weet precies met welke moei lijkheden het agrarische bedrijf heeft te kampen? Begrijpt de stedelijke bevol king dat de Nederlandse landbouw sa men met de voedselvoorzieningshandel en -industrie bijna IV2 miljard gulden deviezenoverschot creëert, waarvoor de grondstoffen kunnen worden aangekoch1 om onze bevolking te kleden, zulks niet tegenstaande de dichte bevolking en het betrekkelijk kleinë areaal cultuurgrond? Begrijpt men hoe gevaarlijk het voor onze nationale economie is, indien het onze landbouwers slecht gaat? Op al deze punten ware betere reële voorlich ting uitermate gewenst. De landbouwer zelf dient daarnaast niet te vergeten dat, hoe ook de econo- mische situatie in de wereld is, in wezen do boer zich zelf het beste kan helpen: in de eerste plaats door hard te werken, door steeds te blijven streven naar ho gere produktiviteit en grotere efficien cy, doch niet minder door zich regel matig aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden en door er voor te blij ven zorgdragen dat zij in een vrije con currentie zich zullen kunnen staande houden. Wat ook de overheid kan doen om aan de landbouw de helpende hand te bieden, de eerste taak ligt hier op de schouders van de landbouw zelf, ook op terreinen als streekverbetering e.d. Verder wees ir. Franke er op, dat bij de voortschrijdende ontwikkeling in consumptiegewoonten men duidelijk Waarneemt hoezeer de huisvróuw in al sterkere mate zich gaat richten op pro dukten, die zoveel mogelijk voor direc te consumptie gereedgemaakt zijn. De betekenis van de voedingsmiddelenin dustrie neemt daardoor geleidelijk meer toe. Verdere verbetering van de afzet zal mede daarom slechts kunnen worden verkregen, indien de landbouw inziet, dat een nauwe en goede samenwerking met handel en industrie noodzakelijk is. Zowel ten aanzien van het zoeken naar nieuwe afzetgebieden als van 't brengen van nieuwe produkten is deze samen werking een levensbelang voor de land bouw. Hard werken. In het kader van deze samenwerking dient de landbouw ook meer aandacht te besteden aan een verbetering van de afzet van voedingsmiddelen in het bin nenland. Men dient te voorkomen dat een al te grote beperking van de afzet kanalen plaats heeft, hetgeen nooit in het belang van de land- en tuinbouw kan zijn. Men kan b.v. geen grote afzet van -slachtkippen verwachten, indien 't produkt niet op een breed terrein on der de aandacht van het publiek wordt gebracht. De landbouw mag zich van dergelijke zaken niet distanciëren en dient te blijven begrijpen, dat men in wezen slechts economisch kan produce ren als voor het produkt ook een ver antwoorde afzet kan worden verkre gen. Hard werken, beter werken dan een ander en steeds alle aandacht besteden aan verbetering en vergroting van de afzet zijn de eerste taken van allen die de landbouw een warm hart toedragen. Het is daartoe noodzakelijk, dat de land- bouwvoormannen, maar ook de provin ciale en regionale organisaties zich in tensief blijven bezighouden met alle na tionale zowel als internationale ontwik kelingen, die direct of indirect op onze land- en tuinbouw van invloed zullen zijn. Ondergrondse pijpleiding voor melk. In Zwitserland werd deze zomer de eerste ondergrondse melkpijpleiding in gebruik genomen. Zij loopt van Chim- pitziet op 1650 meter hoogte naar St. Martin in het Wallis op 1400 meter hoogte. De leiding ligt in een dertig centimeter diepe geul, zo meldt de Nieuwe Veldbode. Dagelijks liep in het zomerseizoen duizend liter melk door deze leiding. Ook in Oostenrijk zoekt men nieuwe wegen voor het melkver- voer. Daar heeft men plastic buizen in gebruik, waardoor de melk van de hoog gelegen alpenhutten naar de cen tra beneden vloeit. De les van 1956. De afgelopen zomer heeft wel be wezen wat de waarde is van een goe de ontwatering. Hoewel 1954 ook deze wetenschap bracht met de overvloedige regenval van dat jaar, werden toch niet die verbeteringen doorgevoerd, die noodzakelijk blijken. Een goede ontwa tering 'is vrij gemakkelijk tot stand te brengen. Noodzakelijk zijn schone slo ten en greppels en goed doorstromen de draineerbuizen. Een regelmatige controle bespaart geld. Laat 1957, met of zonder regen, u niet foppen. Dure winter. Het ziet er naar uit, dat deze winter niet direct goedkoop zal worden voor de veehouder. De natte zomer heeft de hooioogst danig dwars gezeten, de herfst heeft bovendien het inkuilen van de verschillende gewassen bemoeilijkt. Toch is er een lichtpuntje. Het aantal veevoederkernen neemt namelijk voort durend toe. In het verslagjaar van het Centraal Veevoederbureau lezen wij, dat in 1955-1956 ongeveer 2000 boeren aangesloten waren. Deze kernen, waar van er in dat jaar 29 werden opgericht, geven de leden gedurende de stalperio- de herhaaldelijk de noodzakelijke voor lichting tegen een vergoeding van f 1,50 tot f2,50 per koe. Uw schapen vragen nu extra zorg. De laatste jaren vormde de schapen houderij wel een van de best renderen de bedrijfsonderdelen en er zijn geen symptomen te constateren, die op een spoedige verandering duiden. Wat extra zorg voor de schapenstapel is dus ze ker gerechtvaardigd, aldus Ir. S. Iwe- ma, rijksveeteeltconsulent voor de vee voeding, in een onlangs in de radioru briek van 't Ministerie van Landbouw gehouden causerie. Vele schapen zijn momenteel hoog- drachtig en dat betekent, dat in deze tijd over de levensvatbaarheid van de a.s. lammeren wordt beschikt. Want juist in de laatste tijd van de dracht heeft de grootste groei plaats. Daarbij dient men te bedenken, dat onze scha pen, die helemaal niet van regen hou den, een slechte zomer hebben gehad. Reden te meer dus om ze in de laatste weken voor dat de lammeren worden geboren, extra goed te verzorgen. Het spreekt vanzelf, dat dit in het bizonder geldt, wanneer er sneeuw ligt of de grasvoorraad zeer klein is. Als men de beschikking heeft over kunstmatig ge droogde produkten, is het aan te beve len ieder dier per dag hiervan een hal ve kg te verstrekken, terwijl verder uw schapen de beschikking over hooi moeten hebben. Ook erwtenstro, mits schimmel vrij, voldoet uitstekend. Heeft men geen hooi of erwtenstro, dan is het ook mogelijk fris graanstro te verstrekken. Ook bolkaf is een uit stekend voedermiddel. Behalve ruw- voer is krachtvoer nodig, b.v. haver met Ontheffingsaanvragen aardappel- moeheid. Evenals in voorgaande jaren is 't mo gelijk voor liet teeltjaar 1957 onthef fing aan te vragen op de verplichte vTuchtwisselings voorschriften ter be strijding van de aardappelmoeheid. For mulieren, waarop deze ontheffing kan worden aangevraagd, zijn verkrijgbaar bij de secretaris van de Distriktsraad, de heer H. Vosman, Schoolstr. 3, Hol ten. Met grote nadruk en ter voorkoming van teleurstelling wordt er op gewe zen, dat alleen volledig ingevulde en UITERLIJK 23 FEBRUARI 1957 inge diende formulieren in behandeling wor den genomen. Het verlenen van een ontheffing door de Plantenziektenkundige Dienst kan afhankelijk gesteld worden van de uit slag van een grondmonsteronderzoek. Ook zal een ontheffing niet verleend worden, indien de situatie in de naaste omgeving van het perceel van dien aard is, dat een ontheffing uit 'n oog punt van aardappelmoeheidbestrijding niet verantwoord wordt geacht. De aanvrager is voor iedere aanvraag een bedrag verschuldigd, afhankelijk van de oppervlakte, waarvoor onthef fing wordt gevraagd. Deze kosten be dragen f2,50 per 10 are of gedeelte daarvan met een maximum van f 10,— per aanvraag. De ontheffingsmogelijkheden bestaan uitsluitend voor: 1. Nieuwe grond (drivrond, hei-'e^rend, bos), dus grond, die voorheen geen cultuurgrond is geweest. Met na druk wordt er op gewezen, dat on der het begrip „nieuwe grond" niet vallen: gescheurd grasland, heront- gonnen verwaarloosde of opgehoog de grond, in cultuur gebrachte vuil stortplaatsen of baggergrond e.d. 2. Verbetering blijvend grasland. Wan neer blijvend grasland wordt ge scheurd, daar 't niet meer voldoen de produktief is, met de bedoeling echter zo spoedig mogelijk weer tot herinzaai tot blijvend grasland over te gaan, wordt dikwijls als eerste gewas aardappelen gekozen. Is het daarna om teelttechnische redenen dringend gewenst nogmaals aardappelen te verbouwen, dan kan hiertoe ontheffing worden verleend echter alleen voor de reeks: gras land aardappelen aardappe^n inzaai tot blijvend grasland (even tueel onder dekvrucht). Deze ontheffing wordt alleen ge geven, als vaststaat, dat het werke lijk een verbetering van blijvend grasland betreft. Daarom is het ge wenst, zo men denkt voor het teelt- jaar 1958 een ontheffing nodig te hebben, die aanvraag ook reeds de ze winter wordt ingediend, dus vóór het scheuren. 3. Jonge boomgaarden. Voor een zich sluitende jonge boomgaard kan ont heffing worden verleend om daarin in 1957 als laatst mogelijke onder teelt van enig akkerbouwgewas aard appelen te verbouwen. 4. Terreinen, waarop in 1957 voor het laatst een land- of tuinbouw,gewas geteeld kan worden. Hieronder val len terreinen, die met ingang van 1958 zijn bestemd voor wegen, ka nalen, industrie- of bouwterrein e.d. Overlegging van een positieve verklaring dienaangaande van een officiële instantie is vereist. Uiter aard vallen hier niet onder die ge vallen, waarin woningen worden gebouwd, waarbij nog 'n tuin over blijft, waar naderhand de aardap pelteelt normaal kan worden voort gezet. 5. Ruilverkaveling (na het gereedko men) verkaveling binnen het eigen bedrjjf, verplichte vloeivelden of eventuele andere bizonderc omstan digheden, waardoor de teler anders voor te grote moeilijkheden wordt geplaatst. Onkruidbestrijding kan echter nimmer als motief voor een onthef fing gelden. Dit boek van Dr. A. J. M. Lamers gratis bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf. olie. zeep. f 4.95. Voorradig in Apotheek en Drogisterij. _^___Weten is gerust zijn. een produkt van de olie- of mengvoe derindustrie. Als 't niet vriest, kan men ook kuil- gras geven. Vooral koud kuilgras is rijk aan caroteen. Tenslotte mogen we ook de mineralen niet vergeten. Na 't wer pen is 't nodig nog enige tijd dit extra voer te verstrekken, hetgeen vangroot belang is voor de melkafscheiding. De kosten voor dit alles en dat is vorig jaar heel duidelijk gebleken worden ruimschoots vergoed door de hoge prij zen, die men voor de lammeren bereid was te betalen. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 cv Zaterdag dan heeft president Eisen hower 't Congres verzocht hem mach tiging te verlenen voor het gebruik van Amerikaanse troepen om de terri toriale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid te beschermen van elk land in het Midden-Oosten, dat om hulp verzoekt wegens bedrei ging met gewapende agressie van de kant van het internationale communis me. Eisenhower stelde tevens een uit gebreid programma voor van economi sche hulp aan het Midden-Oosten. In de komende twee jaar zou de presi dent graag over 400 miljoen dollar voor dat doel beschikken. Zoals wij in ons vorig overzicht, toen de berichten over dit verzoek zo veelvuldig waren geworden, al schreven, is dit plan voor een volmacht zuiver .en alleen gericht tegen een eventueel overmoedig optre den van Rusland in het Midden-Oos ten. De volmacht vult niet zozeer het vacuum, zoals wij schreven, maar schermt het af tegen de druk van bui ten af. Dat de Amerikaanse politici ook geenszins van plan zijn in de scheefge- lopen schoenen van Engeland, dat zijn invloed in dit gebied kwijt is geraakt, te stappen, bewijst al de opmerking van Dulles in de commissie van buitenland se zaken van het Huis van Afgevaar digden, die zich aan het beraden is over Eisenhower's verzoek. Op een vraag welke verklaring Amerika tegenover zijn goede vrienden Engeland en Frankrijk zou geven voor het feit, dat het zich thans wil gaan inlaten met de toestand in het Midden-Oosten, terwijl Amerika tevoren kritiek had gehad op de Engels- Franse actie in dit gebied, antwoordde Dullés: „Er is een reusachtig verschil, ja, een verschil van dag en nacht tus sen een gewelddadige aanval op een land, die met bombardementen gepaard gaat, en het te hulp snellen van een staat, die vraagt geholpen te worden om niet te worden gebombardeerd". De democraten, die de meerderheid in het Congres hebben, zijn vrij kritisch ten opzichte van de plannen van Eisen hower. Vermoedelijk niet zozeer, om dat zij de plannen zelf zo slecht vin den als wel omdat zij bang zijn voor de grote bevoegdheden van een presi dent, die van de andere partij is en die bovendien enkele maanden zwaar ziek is geweest, zodat de verantwoordelijk heid bij eventueel overlijden zou ko men te liggen in handen van een vice- president, die juist het mikpunt van de democraten is, n.l. Richard Nixon. De democraten zullen dan vermoedelijk ook aandringen op een beperking in de tijd van de volmacht, zeg voor twee of vier jaren. Maar dat het Congres zal weigeren Eisenhower zijn volmacht te geven, gelooft niemand. Men wil van Amerikaanse zijde na tuurlijk alles vermijden, wat de in druk zou kunnen wekken, dat er po litieke voorwaarden aan de economische hulp zullen zijn verbonden. Maar toch zal 't moeilijk anders kunnen dan dat het accepteren van hulp een ander en een voor het Westen gunstiger atmosfeer zal scheppen, vooral wanneer bereikt zou kunnen worden, dat de hulp daar niet gezien zal worden als een voort zetting van wat als een nakomertje van het kolonialisme gevoeld wordt in het Midden-Oosten. Men moet uit dit alles echter niet opmaken, dat Amerika 'n politiek heeft geformuleerd ten opzichte van de di verse landen in het Midden-Oosten en hun problemen. Het is in dit opzicht typerend, dat Amerika in een afzon derlijke verklaring gewezen heeft op de waarde van de driemogendheden- verklaring van mei 1950, waarin de be- standsgrenzen van Israël en de Arabi sche landen gegarandeerd worden: Ame rika wil dus niet getornd zien aan de toestand, die er in het Midden-Oosten nu al bijna tien jaren heerst. Amerika heeft ook een oplossing gegeven voor het probleem van het Suezkanaal, dat j nu snel onder auspiciën van de Ver. I Naties wordt vrijgemaakt voor de scheepvaart. Maar dan is men er nog j niet, want Nasser heeft enkele eisen J gesteld voor de doorvaart van Engelse en Franse schepen door het kanaal. Deze schepen mogen er pas door, wan neer Israël zijn troepen uit de strook van Gaza zal hebben teruggetrokken. Aangezien premier Ben Goerion van Israël nog niet zo lang geleden in het parlement heeft verklaard, dat Israël niet zou toestaan, dat Egypte weer in het bezit zou komen van deze strook van Gaza, zijn er nog de nodige moeilijkheden te verwachten. Israël wenst bovendien, dat de boycot van Israëlische schepen opgeheven zal worden, terwijl het ook eist, dat Egypte de vrije vaart naar de Israëlische haven Elath niet langer zal belemmeren. Er doen geruchten de ronde, dat sommigen uit het slop wil len raken door de strook van Gaza on der beheer van de Ver. Naties te plaat sen, maar voorlopig is er voor Nasser geen enkele reden om daar zijn mede werking aan te geven. Vervolgens stelt Nasser de eis, dat schepen, die van het kanaal gebruik zullen maken, de loodsgelden aan de Egyptische maatschappij zullen beta len. Tot aan het uitbreken van de vij andelijkheden, eind oktober, was de si tuatie zo, dat ongeveer 60 pet. van het aantal schepen deze gelden nog aan de oude maatschappij in Parijs betaal de. In ieder geval kan men wel uitre kenen, dat er van de oude Engels- Franse eisen van 'n internationalisatie van het kanaal niet veel terecht zal komen. In Boedapest zijn de voornaamste leiders van een aantal communistische landen de eer ste dagen van dit jaar bijeen geweest. Het zijn de leiders van Rusland, Hon garije, Bulgarije, Tsjechoslowaldje en Roemenië geweest. Merkwaardig ge noeg ontbraken de Polen, die trouwens het communiqué, dat na afloop gepu bliceerd werd, maar zeer weinig aan dacht hebben gegeven, hoewel men toch mag aannemen, dat hun positie wel degelijk is besproken Er zijn op deze conferentie plannen gemaakt voor een versterking van de veiligheid van de communistische wereld en voor 'n intensivering van de ideologische greep op de volkeren. Een eerste gevolg van deze conferentie is, dat de Russische troepen in Hongarije zullen blijven. De hele toon van het communiqué is sterk anti-Westelijk, waarbij het opvalt, dat de ,stalinistische' toon van verdediging tegen agressie van imperialistische Wes telijke mogendheden wel heel sterk overheerst. Men zou het beste van een matig koude oorlog kunnen gaan spre ken. CURSUS IN VEEVOEDING. Voor de veevoedingscursus, welke al hier door de firma's Gebr. Wansink en Gebr. Dikkers georganiseerd wordt en maandag j.l. voor 't eerst gegeven werd in de zaal van hotel Vosman, bleek een zeer grote belangstelling te bestaan. Meer dan tachtig belangstellenden volgden met grote aandacht de lessen van de docent, de heer C. M. Claessen uit Deventer, een specialist in de vee voedingsleer. Een handige brochure waarin in grote trekken de inhoud der lessen is op genomen werd aan ieder der cursis ten uitgereikt. Nadat op de eerste avond meer een bespreking van de algemene veevoedkun- dige begrippen plaats had, volgen hier na de behandeling van het stalrantsoen en de rundveevoedering in het algemeen. Vervolgens komen de kalveropfok en de varkensfokkerij en -mesterij aan de beurt, terwijl ten slotte nog een avond gewijd zal worden aan de pluimveevoedering. De eerste avond eindigde reeds in een aantrekkelijk vraag, en antwoordspel tussen de docent en de cursisten. Dit belooft belangrijk te worden voor de volgende avonden, want immers door een goede gedachtenwisseling worden alle facetten van de te behandelen on derwerpen belicht. In zijn voorwoord maakte de heer Claessen zijn gehoor duidelijk, dat hij deze avonden wil zien volkomen uit 't boerenbedrijf en uit de praktijk. Hij wil zich ver houden van allerlei geleerde termen, ofschoon de bezoekers dezer cur susavonden zo tussen de bedrijven door de nieuwste théorieën over de voedings leer voorgeschoteld krijgen. Belangstellenden, die deze cursorische voordrachten nog volgen willen, kunnen zich de tweede avond, dat is op maan dag, 21 jan. a.s., nog melden, of zich even, tueel opgeven bij de genoemde firma's. Na de tweede avond ziet men liever geen nieuwe bezoekers meer verschijnen, omdat deze te veel van de inleidende be schouwingen gemist hebben, en dat is voor de behandeling van de leerstof niet gewenst. Men geve zich dus nog ten spoe digste op. BENOEMD De heer W. Groendijk, onderwijzer aan de School met de Bijbel alhier, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Twijzelerheide bij Buitenpost (Fr.). Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3